PUBLIEKE VERHURING Notaris I. Gom te Alkmaar Di Jan Frcderik van der Oord. 12 Hectaren WEILAND 9 de twee HUIZEN met GltöND op Woensdag IS siaart e.k., des voor middags ten 10 ure, in de herberg van J. Keijsss te HARGEN, van ongeveer nr ir li '2lbvgrttnlicn. Uil den Directeur, H. VAN DEN BERG. Den heer van Kerkwijk werd verlof verleend op een nader te bepalen dag aan den minister van buitenlandsche zaken inlich tingen te mogen vragen omtrent de opheffing der betrekking van consul-generaal in Perzie. De heer Domela Nieuwenhuis vroeg verlof, om de regeering eenige vragen te stellen naar aanleiding der onge regeldheden te Leiden. De minister van justitie was bereid dadelijk te ant woorden zoo het verlof gegeven werd. Dit werd gegeven. Daarop zeide de heer Domela Nieuwenhuis, dat hem gebleken is, dat de politie anderhalf uur is weggebleven na het bericht van het ontstaan der ongeregeldhedenzoodat het huis aan plundering is blootgegeven. Z. i. heeft de politie de rechtsgelijkheid uit het oog verloren tegenover de sociaal-demo craten diezoolang zij niet buiten de wet staanaanspraak hebben op dezelfde bescherming en rechtszekerheid als andere burgers. Hij zou wenschen te weten of de schuld bij de over heid berusten dat in het vervolg daartegen gewaakt worde. Hjj vraagt waarom, evenals te Rotterdam en Amsterdam, personen en goederen kunnen worden aangerand zonder dat de overheid dit belet. Is de regeering van meening dat de sociaal-democraten buiten de wet moeten wordeu gesteld P Zoo neenmoeten er dan geene maatregelen worden genomen om dergelijke voorvallen te voorkomen De Voorzitter merkt opdat het verlof om inlichtingen zich alleen bepaalt tot de ongeregeldheden te Leiden. De minister van justitie zal zich ook tot die feiten bepalen. Nadat de ongeregeldheden te zijner kennis kwamen heeft hij mededeeling van het onderzoek van politie en justitie gevraagd. Het onderzoek der justitie is nog niet afgeioopen. Wat betreft het onderzoek der politie, deelt bij mede, dat de politie aan den rondventer van Recht voor Allen, ter voor koming van wanordeden raad had gegeven het blad niet op straat te verkoopen, en hem vergezeld heeft ter bescherming; de man ging uit eigen beweging met de politie mede. Zondags zou te zijnen huize eene vergadering der sociaal-democraten gehouden worden. Lang vóór den aanvang der vergadering wierpen opgeschoten knapen met sneeuwballen naar het huis. De bewoner kwam naar buitener ontstond over eene uit drukking van hem een standje en dat was de aanleiding. Later werden er steenen geworpen en zijn er glasruiten ver brijzeld. Die daad acht hij niet te verdedigenzij is afkeu renswaardig en strafbaar. Ontdekt de justitie den dader, hij twijfelt nietof hij zal voorbeeldig gestraft wordendoch op dat oogenblik behoefde de politie niet meer dan anders werkzaam te zijn. Zoodra echter ondersteuning is gevraagdwerd die verleend Hij kan niet zeggen, hoe lang er tusschen het inroepen en het verleenen van politie-hulp aan tijd is verloopen. Maar wel kan hij zeggen, dat. van het oogenblik, dat de politie ter hulpe is gekomenzij al het mogelijke heeft gedaan om het perceel en de daarin verblijvende personen tegen molest te vrijwaren. Den volgenden avond kwamen eenige socialisten uit den Haag en gingen met R. v. A. venten. Toen was er geene politie. Spoedig ^werden zij achtervolgd en bemoeilijkt door eene steeds meer dreigende menigte. Op de Breestraat gekomen, vroeg de politie de rondventers, in hun eigen belangin het bureau te komen. De rondventers waren allen gewapenddrie met ploertendooders en revolvers, ongeladen, de vierde met een schoenmakersmes. Zij waren, volgens hunne verklaring, met opzet uit den Haag gekomen om te venten. In den avond van den 1 Maart trokken eenige jongens planken af van de woning van Pierlot de politie joeg ze uit elkaar. Nog hebben in de volgende dagen kleine manifestaties plaats gehaddoch overal heeft de politie door energiek optreden haar plicht gedaan. Nu is de kalmte totaal hersteld. Hij herhaalt, dat de politie steeds zonder aanzien van persoon tot herstel van de orde is opge treden. Eene andere vraag is het: wie het zich te wijten heeli., wie aanleiding geeft en pleegt tot ongeregeldheden De rond venters van een blad, waarvan te Leiden niemand wil gediend zijn, noch arbeiders, noch de hoogere standen. Men is afkeerig van het geschrijf in dat bladzooals onder andere in de num mers van 19 Januari en 28 Februari, articles de fond, waar aan zij, die gehechtheid voelen voor 't Vorstenhuis, zeer veel aanstoot hebben gevonden, en dat wel in een tijd, waarin heel Nederland zich iederen morgen afvraagt, of er geen beterschap zal komen in den toestand van onzen geëerbiedigden Koning, die daar ginds op een smartelijk ziekbed ter neder ligt. En dan is het niet te verwonderen, dat de politie soms niet bij machte is de verspreiders van zulk geschrijf tegen den weer zin en de verachting van het volk te beschermen. De heer Domela Nieuwenhuis meentdat de hoofd zaak is, of de politie Pierlots bezittingen door wegblijven aan plundering prijs gaf. Hij heeft inlichtingen, niet alleen van Pierlot, maar ook van buren, die noch zijne vrienden, noch zijne partijgenooten zijn. De politie heeft als het ware gezegd: vlaat ze de boel maar stukslaan". En dit dient onderzocht te wordenwant op 't rapport der politie kan men in dit opzicht niet aan. Hij blyft volhoudendat de politie te kort schoot. Het socialisme tot zondebok te maken dat is al zeer gemak kelijk. De strengs afkeuring van den minister van Recht voor Allen zal hij niet beantwoordendat is eene zaak van appreciatie. De minister, die meening toegedaan zijnde drage de overheid op, ook tegenover de socialisten te hande len zonder aanzien des persoons. De heer K e r d ij k meent, dat de politie eene zeer harde en moeilijke taak heeft Personen te moeten beschermen, die haar dagelijks hoonen en smaden is hard zeer hard. De vraag is, of de politie handelt zooals ze kan en zoo goed mogelijk. De heer Nieuwenhuis heeft *egen de Leidsche politie ingebracht de beschuldiging, dat zij anderhalf uur is weggebleven en als hare meening zou te kennen hebben gegeven: „laat ze den boel maar stukslaan." Op het eerste heeft de minister een weifelend antwoord gegeven. Hij onderzoeke nog eens ernstig. Zijn de beschuldigingen onwaardat hij ze dan tegensprekezoo er iets waar in is, dat hij dan handele. De minister verzekert, dat in het onderzoek der justitie de beide genoemde punten zijn opgenomen. Dat onderzoek moet afgewacht worden. De beraadslaging wordt gesloten. Den 7 is door het provinoiasl bestuur ran Noord holland bij enkele inschrijving aanbesteed het onderhoud van het gebouw van het provinciaal bestuur te Haar lem, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot 3L December 1890, geraamd op f 2310. Laagste insohryver de beer B, Hagen aldaar voor 2090. Den 7 kregen twee Rijks-ambtenaren te Ossen- drecht twistde een nam een revolver en schoot den ander door den bovenarm, waarna hy zich zelf doodschoot. Ged. Staten vau Zuid-Holland trekken in bun advies aan de Prov. Staten over de voorgestelde provin ciale kiestabel hunne beschouwingen in de volgende punten samen 1°. De veranderde bevolkingcijfers geven geen aan leiding, in de bestaande indeeling der provincie in kiesdistricten en de bepaling van het getal der in elk district te kiezen leden wijziging te brengen. Evenwel ware eene splitsing der bestaande provinciale kiesdistric ten voor zoover die samengesteld zijn ait ver van elkaar verwijderde en in veierlei opzicht onderling verschillende gemeenten geschoeid op de leest van het in 1851 door Ged. Staten voorgedragene, gewenscht, opda^ by de verkiezing van de leden der StateD de provinciale belangen meer op den voorgrond treden. 2°. Het samenvallen der tegenwoordige kiesdistricten voor de Tweede Kamer met die voor de verkiezing van de leden der Staten 2on verderfelijk zijn voor de pro vinciale huishouding, 3®. Voor eene splitsing van groote gemeenten in kiesdistricten voor de verkiezing van leden der Staten kan geen reden bestaan. De Prov. Staten dier provincie hebben den 8 besloten, het afdeeling8onderzoek dier tabel dien dag te houden en de openbare beraadslaging daarover te doen plaats hebben op den 19. Beroepen bij de chr. geref. gemeente te Ooster- end op TeXöl ds Dee te Kockingen. DeVlaardingscbe Stoombootmaatschappij keert over 1888 een dividend van 60 per aandeel van f 260 uit; de Dokkumer Stoombootmaatschappij behaalde 18 pet. winst, waarvan 6 pet. als dividend werd uitgekeerd en 12 pet. gestort in de reservekas. De leeraren der normaalschool te Zaandam hebben, nu de voorbereidingsklasse van Rijkswege voor de normaallessen opgeheven isbesloten eenen cursus te openen ten einde 13jarige schoolgaande leerlingen in de gelegenheid te stellen kosteloos voorbereidend onderwijs te genieten. Op de derde serie, groot f 600.000, der 3^ pet. leening ten laste van de gemeente Botterdam werd ingeschreven voor f 3.975.500 tegen den koers van 98—101 pet. De gunning geschiedde tot den koers van lOO'/io» pet. Benoemd tot derde onderwijzeres aan de school No. 7 te Amsterdam mej. J. J. Zeijlemaker te N oor dsehar wou de De minister van binnenlandscbe zaken heeft voor- loopig ter kennis van belanghebbenden gebrachtdat in 1889 de examens ter verk jjging vau akten van bekwaamheid voor het lager en middelbaar onderwys in de onderstaande vakken zuilen worden afgenomen In de fransche taalvoor het lager onderwijs in Augustus, des noodig ook in het iaatst van Juli; voor het middelbaar onderwijs in December, des noodig aan vangende in het iaatst van November. In de engehche en hoogduitsche taalzoowel voor bet lager als voor het middelbaar onderwijs in Augustus des noodig aanvangende in het iaatst van Juli. In de landbouwkunde, den tuinbouw en de houtteeltzoo wel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs in Augustus. In de gymna&tiekvoor het lager onderwijs in Juli; voor het middelbaar onderwijs in November en December, gelijktijdig met de overige akte-examens voor dien tak van onderwijs en met de akte-examens lager onderwijs in handteekenen. Het tijdstip waarop zij die z'ch aan deze examens wenschen te onderwerpen zich daartoe behooren aan te melden, wordt nader bekend gemaakt. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 5 Maart. Door den Notaris J. van LEEUWEN Az. 1. Broodbakkerij »de Gekroonde Olifant", Luttik-Gudorp 68 Str. G. J. Cromwei f 4675, 2. Pakhuis Spanjaardstraat. Str. C. Koopman (Afslag 12 Maart.) 6 Maart. Door den Notaris W. E. G. L. GOUWE. Heerenhuis, Schoutenstraat, A 755, .01.11. Str. E. H. Rengers f Verhoogd door G. Balder q.q. met De gemeenteraad v. Eist heeft met 5 tegen 3 stemmen den gemeente-secretaris ontslagen, terwijl 3 leden afwezig waren. De burgemeester verklaarde, art. 70 der gemeentewet op dit besluit te zullen toe passen. De gemeenteraad te Helder heeft den 5 met 11 tegen 5 stemmen besloten een voorstel van den beer Janzen tot hervorming van het lager onderwijs te doen drukken en aan de leden te doen toebomen om later te behandelen. Een voorstelom het bedrag van het weduwen-pensioen te bepalen op 1/4 van de door den gemeente-ambtenaar genoten jaarwedde, in plaats van op minstens 1/3, waarover den 15 Januari 1.1. de stem men geetaakt hadden werd aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Den 6 is te 's-Hertogenbosch een huzaar te water gevallen en verdronken hij had geen besef meer om den bem door een politie-agent toegestoken vaarboom te grijpen. Den 6 des morgens is de stijfselfabriek Concordia van de heeren Blans te Zaandam afgebrandde be- lendende gebouwen bleven door de zorg der brandweer be*1 ouden. Hiermede heb ik de eer te berichten, dat ik tegen 15 Maart e.k de Ossenslagerfl van wijlen mijn echtgenoot heb overgedaan aan den heer Onder dankzegging voor de gunst en het mijn echtgenoot zoo vele jaren geschonken vertrouwen beveel ik zijn opvolger in dezelfde gunst en hetzelfde vertrouwen aan. UEd. dw Dienaresse, Wed. C. B. SCHöLLMElJER. Naar aanleiding van bovenstaande kennisgeving heb ik de eer te berichten, dat ik van af 15 Maart as, de Ogsenslager|j van wijlen den heer C. B. SCHöLLMElJER zal voortzetten, mij beleefd in de gunst der clientèle aanbevelendeterwijl ik de ver zekering geef van een even nette en prompte bediening als die van mijn voorganger. Alkmaar UEd. dw. Dienaar, Maart 1889. J. F. VAN DER OORD. in de Z1JPE, ten huize van mejuffrouw de weduwe P. BAS in den Belkmeerweg, nabij de Burgervlot brug op Dinsdag 26 Maart 1889 des voormiddags 10 uren precies van 11 Kalf koeien, 4 Hokkelingen, 1 bruin Merriepaard, 2 Boerenwagens met toebe- hooren, 1 Kapwagentje op veeren, 1 Zoutkist met Zetten, 1 Karnmolen, 1 Ploegslede, 1 Geeselbank, Emmers 1 Tobbe met zink bekleed 1 Kaasweeker en gatenborden Tuigen8 Ploegen en Egge, Trog, Voerkisteenig Stroo en hetgeen meerder te koop zal worden aangeboden. H. METMAN, Notaris. aan den korten Molenweg in de SCHERMEER. ge meente Oterleek op Woensdag 3 April 1883, voor middags 10 uren op de plaats genaamd »Vee- en Veldlust", behoorende aan den heer S. STAMMES te Alkmaar van 16 Kalfkoeien, die gekalfd hebben of op kalven staan 2 Kalfvaarzen 2 Hnkkelin- igen Kalveren, 1 mak zwart Ruinpaard oud 11 jaren, 10 Schapen met Lammeren, 1 Zeng met Biggen 2 Karren op veeren waarvan een zoo goed als nieuw, 1 Utrechtsche Jachtwagen met zij portieren 1 Boerenwagen op veerenbeide zoo goed als nieuw2 Boerenwagens met toebehooren, 1 drie- wielde Kar met Ierbak, 1 Hooischudder, 1 Arreslede, diverse Tuigenwaaronder een zoo goed als nieuw Gareeltuig en Beltuig, voorts Boeren- en Bouw gereedschappen, alles bijna nieuw, als Kaas tobbes Karns Kaasweeker, Zoutkisten, Kaasplanken met Schragen, Wei vaten Emmers, Kaasmakers en Zetters Stremsel vaten Kaas- en Koedekken Kaas kleed Kruiwagens, SchapenruivenZaadwaaier, Eg,. Hooiharken en Vorken, en hetgeen meer ten verkoop zal worden aangeboden. METMAN Notaris. Op de plaats is geens gelegenheid tot uitspanningi. 805,— 2715,- 190,— GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de rechtheb benden terug te bekomen een gouden of vergulden armband; een kruiwagen; twee sleuteltjes aan een ring; een schaar; een sleuteltje; eene portemonnaie, inhoudende 8 centen; een bruin wollen handschoen; een heerenboord; een geruite strik van een damesjapon; een rood lint met medalje van de heilige familie; eene portemonnaie, inhoudende 1 4,50; een paar zwarte vrouwen handschoenen. gelegen aan de Westzijde van den Slaperdijk, onder Schoorl en Groet, voor den tijd van een jaar. zal verkoopen in de herberg »de Roode Leeuw1', te ZUIDSCHaRWOUDE, op Woensdag 20 Maart 1889, des voormiddags elf uur te Zuidscharwoudekadaster sectie C, Ns. 129Ö en 1300. Eigendom van den heer D. DOODEMAN. »e ondergeteekende JAN EECEN Houthande laarwonende te Oudkarspel en MATTHIJS EECENHouthandelaar aldaar maken bekend dat de BoutzagerU en de handel in Houtwaren, gedreven door den eerstondergeteekendevan af priuio Januari f989, wordt gedreven voor rekening en risico van den tweeden ondergeteekende die het recht heeft voor dit bedrijf en dien Han del, de firma JAN EECEN Gz te voeren, evenwel, zonder eenige aansprakelijkheid voor den eersten ondergeteekende De tweede ondergeteekende is belast met de Iziquidatle der nog loopende verbinte nissen den üandel van den eerstondergeteekende betreffende. J. EECEN. Ondkarspel. M. EECEN. Die loope naar C. BRONNER in de Huigbrou- wersteeg die schoenen maakt geheel naar den voet. OndergeteekendeDirecteur der Rijks Normaal lessen te ALKMAAR brengt ter algemeene kennis dat op f April e.k., aan genoemde normaal lessen en aan de 2e Afdeeling der Toorbe- reidings klasse leerlingen knnnen geplaatst worden. Zij die aan het toeUtings-eiamen voor de Normaallessen wenschen deel te nemen, moeten vóór 1 April den leeftijd van 14 jaren en die voor de 2e Afdeeling der V.K. den leeftijd van 13 jaren bereikt hebben. Aanmelding vóór den 17 Maart a s. bij

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 6