FRANKRIJK. RUSLAND. Een keizerlijk besluit van den 8 beveelt de uitgifte eener eerste serie 4 pots. schuldbekente nissen tot een bedrag van 175 miljoen gouden roebels ter inwisseling van de 5 pets. geconsolideerde russische spoorwegleeningen van 1870, 1871, 1872,1873 en 1884, maar vooral van 1871. Het prospectus, dat openbaar gemaakt zal worden door de met deze operatie belaste krediet- instellingen, zal de bijzonderheden bevatten. ZUID-AFRIKA. De bijeenkomst der presidenten van den Oranje-Vrijstaat en de Transvaal is den 4 te Potohefstroom gehouden. Binnenlftttb. Den 9 is te Houtrijk en Po lanen de onlangs nieuw gebouwde woning van v. S. te Haarlemmerliede met den inboedel afgebrand; vijf koeien kwamen in de vlammen om. Te Hoorn en te Haarlem zyn afdeelingen van den Dienstplichtbond opgericht. 'Va Kamer. Dan 7 werd de verkiezing van generaal Bonlanger te Parijs geldig verklaard; eene interpellatie van den boulangistischen afgevaardigde Laar over de koperorisis werd op verlangen van den minister van financiën nitgesteld. De heer Pelletan interpelleerde dan 9 de regeering over het besluit, waarbij den hertog van Anmale ver gund isnaar Frankrijk terug te keeren. Hij keurde dat besluit af. Naar zijne meening zou het land daarin een onverstandigen maatregel zien, met het algemeen stemrecht in gebruik. De heer Constansminister van binnenlandsche zaken, antwoordde, dat de regeering het verbanniDgsbesluit beschouwde als een buitenge- wonen maatregel, welken zij niet langer noodig achtte. Het verblijf in Frankrijk was hem ontzegd, niet als pretendentmaar wegens het schrjjven van een oneer- biedigen brief aan het Hoofd van den Staat. Voor dat vergrijp was verbanning voor den tijd van drie jaren eene voldoende straf geweest. Op zyn verzoek werd met 316 tegen 147 stemmen tot de eenvoudige orde van den dag overgegaan. De heer Millerand vroeg daarop de dadelijke be- handeling van een voorstel tot het verleenen van am nestie voor vergrijpen met de werkstakingen in verband staande en voor overtredingen der wet op de drukpers en op het houden van ongeoorloofde redevoeringen in openbare vergaderingen. Minister Tirard keurde goed, dat dit voorstel van dringenden aard werd verklaard doch was tegen de onmiddellijke behandeling daarvan. Met 345 tegen 153 stemmen werd overeenkomstig den wenBcb van den minister beslist. President Reitz sprak de hoop uit, dat de Zuid-A fri- kaanscbe Staten spoedig vereenigd zouden worden, ter wijl hij verwachttedat de vereeniging tusschen den Vrijstaat en de Transvaal tot stand zou komen op een grondslagwelke beide partijen zou tevreden stellen. President Krüger verklaarde zich tegen het ontwerp om een spoorweg aan te leggen over Kimberley en Becbua- naland maar beval een spoorweg aan van de Delagoa- baai naar Kaapstad door het gebied van den Oranje- Vrijstaat. Hij zeidedat de Delagoa-spoorweg niet eerder kon worden aangelegd voordat Mac-Murdo een matig tarief had vastgesteld. Intusschen kon hij niet toestaan, dat de koloniale spoorwegen verder dan Bloem fontein werden doorgetrokken. Tevens legde hij geruststellende verklaringen af be treflende de oplossing van het geschil over het vermoor den van den grenscommissaris Grobelaar door Koning Khama. De president keurde het afdat de Kaapsche opperrechter de Villiers tot scheidsrechter zou worden gekozen, daar in het engelsche Lagerhuis het voorstel was geopperd den president van de franscbe republiek of den president der Vereenigde Staten tot scheids rechter te kiezen. zeide Isahaar werk in haar schoot leggende. „Het doet mij genoegendat ik eindelijk eens gelegenheid heb alleen met u te kunnen spreken. Antwoord my openhartig; ik word gekweld door eene onbeschrijfelijke angst, dat niet alles zoo goed en schitterend is, als het schijnt. Vergis ik mij daarin Behoef ik mij over de toekomst onzer familie niet ongerust te maken Knauer schrikte. Isa's oogen zagen hem bijna tot op den bodem zijner ziel. Als een veroordeelde schoof hij op zijn stoel heen en weer. „Freule ik weet van niets ik weet werkelijk van niets." „U zijt papa's vertrouwdehij zelf noemt u zijn rechterhand. Antwoord mij dus oprechtik verzoek er u dringend om." „Waarom wilt u het wetenfreule", klonk het ein delijk angstig van zijne lippen. „Omdat het verschrikkelijk zou zyn mijn God verschrikkelijk 1" Isa vouwde haar handen hare oogen werden vochtig. „Ik vreesde reeds lang, mijnheer Knauer, dat ons iets ernstigs dreigde", ging zij voort, „maar nu overzie ik eerst duidelijk de ontzettende gevolgen die zulk een ongeluk voor ons moet na zich sleepen niet om mij zelfmijn verloofde en ik hechten niet zoo aan het geld maar wat zou er van mijn ouders van Blanche wordenDie zyn niet in staat, het gebrek het hoofd te bieden." „Neenneen", viel Knauer inwien die ééne naam aan het spreken bracht. „Freule Blanche kan in geen andere omgeving levendaar kan zij niet buiten. Hoe zou zij een leven van opofferingen en ontberingen kunnen leidenWat zou zij in zulk een geval wel doen vroeg hijgeheel zich zelf vergetendena een kleine pauze. „Ik weet het niet „Zij zou zeer ongelukkig zijn." „Ja, zeer ongelukkig -— meer dan dat wanhopig. Daarommijnheer Knauer wanneer er te helpen is helpt u dan; indien het mogelijk is, houd papa terug, opdat hij niet al te veel op het spel zet. Denkt u aan die arme mama aan Blanche." Isa had dringend gesproken, zy wist zeer goed, wat ze deed, toen zij den naam barer zuster noemdede genegenheid van den kassier voor het sohoone meisje was haar niet ontgaan, ofschoon zij er den draak niet meê stak, zooals Blanche deed zij wist wat liefde was. Wordt vervolgd.) Den 5 is te Nymegen de eehtgenoote van een gepensioneerd O. I. officier uit het zolderraam harer woning aan de Plantenmakersstraat gevallen. Zij was dadelijk dood. Den 6, des avonds omstreeks elf nnr, is teWormer de pelmolen, Eben Haëzer genaamd, afgebrand. Het grasgewas van den polder Westzaan is den 7 verpacht voor 2245 tegen f 1940 in 1888. Den 7 is te Amsterdam besloten tot het oprichten van een bond tot afschaffing van de conscriptie (Ora njebond). Bij den wedstrijd, den 7 op eene baan van 5000 el te Amsterdam gehouden tusschen de nederl. schaat senrijders K. Pander van Haarlem L. A. Couvóe van Delft en den kampioen van Dnitschland Alb. Schade 17 jaren oud te Hamburgwerd die afstand afgelegd door Pander in 10 min. 40 sec., Couvée in 11 min. 14 sec. en Schade in 11 min. 58sec. Daarna reed S. P. Yenema van Nieuwer-Amstel de baan in 11 min. 51 sec. Het ijs was slecht. Den vorigen dag had Pander bij den wedstryd op de baan van 16090 el, waaraan 10 personen deel namen den eereten prijs een gouden medaille, gewonnen, Couvée van Delft den zilveren en Yenema van Nieuwer-Amstel den bronzen. Die afstand werd respectievelijk door hen afgelegd in 34 min. 19 sec., in 35 min. 51| sec. en in 37 min. 36 sec. Den 8 des avonds is te Dubbeldam eene woning, waarin het lsndbouwerBbedrijf en eene tapperij werd uitgeoefend afgebrand. Een veulen en een bokkeling verbrandden; de eigenaar kon het overige vee nog bijtijds los snijden. Den 8 des middags is te Delft brand ontstaan in de studenten-BOcieteit Phceniz, welke spoedig gebluscht werd; de waterschade is echter zeer belangryk. In den nacht van den 8 op den 9 is het nabij Scheveningen gestrande vaartuig Ben Avon tengevolge van het ruwe weder omgeslagen; het schip is vol water. Uit de laatst verschenen aflevering van het Ne- derlandsch Paardenstamboek blijktdat in het geheel zijn ingeschreven uit Noordholland 23 hengsten en 104 merriën. Ten onrechte staat daarin nog als secretaris vermeld de heer C. de Goede Hz. Zooals men zich herinneren zal, is deze afgetreden en vervangen door den heer W. Teengs W i e r i n- gerwaard. Naar aanleiding van ons bericht omtrent het weigeren, door de gemeente NiOUWO Niedorp, van vergunning tot het plaatsen van telefoonpalen in die gemeente, wordt onB van bevoegde zijde verzekerd, dat die mededeeling op een misverstand berust De directeur van de Enkhuizer gasfabriek heeft aan den gemeenteraad van EnkllUizen berichtdat de vennootschap bereid is, hare fabriek met toebehooren aan de gemeente te veikoopen voor f 110.000, onder bijvoeging van de mededeeling, dat in geen geval eene verlenging der concessie kan worden aangenomen op de voorwaarden, als bij schrijven van 24 December 1.1. door het dagelijksch bestuur voorgesteld zijn. Burg. en weth. hebben den gemeenteraad thans voorgesteld, het gedane aanbod als geheel onaannemelijk te verwerpen en te zijner tijd te besluiten tot exploitatie onder eigen beheer, of over te gaan tot onderhandeling met anderen over de levering van gas aan de gemeente. Bij dat rapport worden overgelegd eene berekening ten naasten bij van de uitkomsten der expleitatie van de gasfabriek te Enk huizen en eene exploitatie-rekening voor eene gemeente- gasfabriek aldaar waarbij als grondslagen aangenomen zyn, een gasprys van 6 centen voor de straatverlichting, van acht centen voor particulieren f 0,35 per mud cokesf 1,25 per vat teer en f 0,35 voor amo- niak. Als kapitaal is gesteld een bedrag van 50000, tegen 4 pet. rente. De overwinst op de exploitatie wordt dan berekend op f 313.84. Eene nieuwe gas fabriek wordt met inbegrip van de buizenleiding be rekend op f 91345. Eene beslissing in deze zaak is den 7 tot eene volgende vergadering aangehouden. De politie-agent te 's-Hertogenboscb die zijne vrouw doodstak, was des ochtends om half acht, zonder eten te hebben gehad, uitgegaan en had des middags bij zijne thuiskomstzooals dikwijls plaats vondde kachel uit en zyne vrouw dronken gevonden. Toen hij haar met zachtheid wees op het onhoudbare van dezen toestand, Behold zij hem uitschopte hem tegen de beenen cn wierp hem eene korst droog roggebrood toe, zeggende: Yreet dat maar op. In woede ontstoken, nam hij het op tafel liggende broodmes en stak zyne vrouw in de linkerzijde. Van den 3 tot en met den 9 zijn te Beverwijk vier sterfgevallen aan mazelen voorgekomente Am- Sterdam zeven. De regeering heeft gunstig beschikt op het ver zoek van den kommandant der schutterij te Zaandam, dat de militieplichtigen mogen deelnemen aan de vrij willige oefeningen der schutterij. De heer mr. J. T. Buijs, hoogleeraar te Leiden is in de Frov. Staten van Zuidhollacd tot algemeen rapporteur der afdeelingen voor de nieuwe kiestabel benoemd. Het voornemen bestaat om hier te lande eene hypotheekverzekering-maatschappij op te richten ten doel hebbende de gesloten hypotheken te verzekeren tegen de schade, die het onderpand by gedwongen ver koop mocht lijdende renten in te vorderen en de panden te beheeren. De commissie van 5 leden uit de Frov. Staten van Zeeland is omtrent de nieuwe kiestabel tot de volgende slotsom gekomen 1°. vermeerdering van het getal leden der Staten wordt van weinig belang geachtde noodzakelijkheid van vermeerdering wordt niet ingezien en blijkt niet uit de in de nota verstrekte inliohtingen 2". de minderheid acht die vermeerdering evenwel wenBohelijk; 3«. de gewyzigde verbonding der bevolkingscijfers van de 6 bestaande hoofdkiesdiBtricten kan tot eene wijziging leiden van het aantal afgevaardigden in 3 van die 6 districten; 4°. wijziging van de kiesdistricten zeiven wordt daar door echter niet noodzakelijk; 5°. naar het gevoelen van een lid der minderheid is in 's lands en daarom ook in het provinciaal belang wijziging dier districten noodzakelijkopdat hunne grenzen voortaan zooveel mogelijk samenvallen met die van de kiesdistricten voor de Tweede Kamer; het andere lid der minderheid acht door de voorgeno men wijziging het provinciaal belang niet in die mate miskend of verwaarloosd, dat daarom bet doen samen vallen zooveel mogelijk van de grenzen der kiesdis tricten voor de Staten met die voor de Tweede Kamer verwerpelijk zou zyn of achterwege zou moeten blijven; 6°. de meerderheid is van oordeel, dat met bet pro vinciaal belang in de eerste plaats rekening moet ge houden worden by de verdeeling der provincie in kies districten voor de Prov. Staten, en dat dit belang, welverre van gebaatzeer zou worden geschaad door de voorgenomen indeeling, daar deze veel minderwaar- borgen voor eene goede keus aanbiedt dan de tegen woordige indeelingwelke als door de natuur is aan gegeven. Ten slotte wordt opgemerktdat deze zaak geheel buiten Ged. Staten om voorbereid is en dat de Staten niet over een voorloapig wetsontwerp in zijn geheel, maar alleen over de tabel en den staat gehoord zyn, zoodat de eventueele overgangstoestand geheel onbe kend is. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 8 bevestigd het vonnis der arr. rechtbank te Utrecht waarbij de eisch tegen den burgemeester dier gemeente tot uitbetaling van f 43.000.000 uit den boedel Doe- dyns ontzegd is. De meerderheid van de commissieuit de Frov. Staten van Utrecht benoemd voor het onderzoek der kiestabelstelde voor I. aan den minister van binnen), zaken kenbaar te maken dat a. het nit het oogpunt van provinciaal belang wen- schelijk voorkomt, dat zooveel mogelijk bij de indeeling der provincie in districten voor de verkiezing van leden voor de Prov. Staten de verdeeling in districten voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer worde gevolgd opdat daardoor het overleg worde bevorderd en dus ieder deel tot zijn recht komt b. in het algemeen eene indeeling in betrekkelijk groote districten gewenscht wordt geachtomdat daar door een niet te gering aantal leden meer bijzonder geroepen wordt ter behartiging der belangen van de onderdeelen der provinciemaar tevens gewaakt wordt, dat niet plaatselijke belangen te veel op den voorgrond tredendoch dat aan de andere zjjde die districten niet zoo groot behooren te zijn dat het overleg tus schen de kiezers te bezwarend is of een der districten te grooten invloed heeft op de samenstelling der Staten; c. de voorkeur er aan gegeven wordtde gemeenten Amerongen Leersum Rhenen en Veenendaalvoor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer behoo- rende tot het kiesdistrict Ede, tot een afzonderlijk kies district voor de Staten te vormen daar overleg met bewoners van het district Wijk bij Duurstede zeer moeie- lyy is en die gemeenten eigenaardiger behooren tot Amersfoort, indien men ze bij een district zou willen indeelen d. met het oog op de omstandigheid, dat de wijk- indeeling van Utrecht telkens kan veranderenhet omschrijven der grenzen tusschen de districten Utrecht I en Utrecht II misschien wenschelijker is dan het aangeven der wijken, welke tot die districten behooren. De minderheid achtte de voorgestelde indeeling niet wenschelijk, maar zou het billijk vinden, dat het aantal leden van 41 op 46 werd gebracht, namelijk: Utrecht 17, Amersfoort 7, Amerongen 8, IJselstein 7 en Breu- kelen 7. Punt a. werd aangenomen met 24 tegen 14 b. met 27 tegen IIc. met 31 tegen 7 en d. met 33 tegen 5 stemmen. Na verwerping van een voorstel, om den minister te verzoeken de Prov. Staten te hooren over de regeling en wijze van in werking treding der nieuwe kiestabel met 28 tegen 10 stemmen, werd het geheele voorstel aangenomen met 26 tegen 12 Btemmen. Den 9 is door het openbaar ministerie 10 jaren gevangenisstraf geeischt tegen Wybe Postema 40 jaren, gepens. o. i. militair te Harderwyk, die voor de arr. rechtbank te Zwolle terecht stond wegens op 28 Januari 1.1. opzettelijk zijne vronw Antje Stoffers48 jaarte hebben dood gestoken. In den storm van den 9 is dicht bij Enkhui- Zön de blazer H D 26, bevaren door Wessel Slok door een rukwind omgeslagen. De opvarenden zijn gered; het vaartuig iB waarschijnlijk verloren. Den 9 zijn te Ambt-Almeloo drie woningen afgebrand. Het bestuur der afdeeling Texel van de Holl. Maatschappij van landbouw heeft den 9 de veehouders, die in het bezit zijn van schapen van best zuiver texelsch rasuitgenoodigddaarmee den 15 te Den Burg te verschijnen, ten einde daaruit eene keuze te kannen doen voor eene inzending naar de in de maand Juli te Parijs te houden tentoonstelling. Te Appelscha hebben den 9 onder de veenarbei ders ongeregeldheden plaats gehad alle rijksveldwach ters van Heerenveen vertrokken daarheen. Te Kolhorn werd den 10 eene uitvoering gege ven door de zangvereeniging Amicitia en de rederijkers kamer Sudwal ten voordeele van een te houden school feest. De opkomst was zeer klein, zoodat de opbrengst dan ook zeer gering kan heeten en men de benoodigde gelden voor het schoolfeest weder op de gewone wijze (rondgaan met eene inteekenlijst) zal moeten byeen bren gen. De uitvoering, niet het minste het slotnummer (een tooneelstnkje), voldeed zeer. Den II heeft de Hooge Raad het cassatieberoep der valsche munters te Amsterdam verworpen.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2