De lieer B. II. fl c 1 d t, te Limmen. Toestand des Konings. Leerhoeve voor zuivelbereiding. Ëcttcbua. Provinciale Staten. 's GRAVEXHAGE 12 Maart. Volgens verklaring van prof Itosenstein en de geneeslieeren des Konings, is in de ziekte-toestand van Z. M. weinig verandering gekomen. De lichte verschijnselen van bloedvergiftiging zijn cenigszins verminderdzonder geweken te zijn. è.'aöe-üeri'httu. Te Kampen is den 6 Overleden de heer M, Luijmes, voorheen districts-scboolopziener alhier. Hy bereikte den leeftijd van 84 jaar. J&aV'SCi- zu sjtfucabetrtcttïen De te ZandVOOrt bestaande afdeeling ran de Noordhollandscbe Vereeniging „het Witte Kmis'* heeft aan het hoofdbestuur f 2Ü000 aangevraagd, om daarmede een vlengel aan te boawen aan het aldaar in 1871 gevestigde badhuis roor minvermogenden. Te Leeuwarden is in den ouderdom van bijna 87 jaren overleden H. van Cleef, oud-strijder vaD 1830, die bij de groote parade op 19 Februari 1.). nog aan wezig was. Van anti-revolutionaire rijde ia in het hoofdkies district Dordrecht de beer J. G. van Schaardenburg rijstpelmolenaar te Dordrecht, kandidaat voor lid der 2e Kamer gesteld. De uitB'ag van de te Breda gehouden examens voor de handwerken is als volgtvoor de nuttige ge slaagd 49 van de 73, voor de fraaie 30 van de 45. De vereeniging „Ket Geuldal" te Valkenburg heeft besloten, het door den architect Kuypers ont worpen gedenkteeken zijnde eene naald, 10 el hoog, op een voetstuk van 5 el in het vierkant te plaatBen builen de Maastrichter poort aldaarhet zal onthuld worden op den 23 Juni, den dag, waarop vóór 50 jaren Valkenburg bij Nederland werd ingelijfd. Van de 204 muiters te Tjilegon die voor de rechtbank van omgang terecht gestaan hebbenzijn volgens de Java-Bode 107 ter dood veroordeeld, kregen 3 dwangarbeid en werden 94 vrijgesproken, van welke laatsten 43 door de regeering zijn of zullen worden verbannen. Dr. A. J. Tb. Jonker te Ellekom heeft voor het beroep naar de ned. berv. gemeente te Haarlem bedankt. Ged Staten van Drente weerleggen in hun advies omtrent de kiestabel alle gronden der regeering ont raden de door haar ontworpen regeling en adviseeren tot behoud van den tegenwoordigen toestand, des noods onder aanvulling van het aantal leden der Prov. Staten met één lid voor elk hoofd kiesdistrict. Het inrichten van een bestaand gebouw te Ha ringbuizen tot haasfabriek is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. Levendig te Dirkshorn, voor 1995. Het bulletin den 11 in het Paleis des Konings te 's-Gravenhage ter lezing gelegd luidde Z. M. de Koning was in de laatste twee dagen min der bedlegerig. Overigens bleef de toestand der ziekte onveranderd. Aan het Handelsblad werd den 11 van het Loo bericht, dat de nacht eenigzios onrustig was geweest. De ochtend was daarentegen zeer kalm. Het gebruik van voedsel nam iets toe. De krachten blijven nagenoeg dezelfde, doob de hooge lijder is opgewekter dan anders. De te Oudshoorn gevestigde inrichting zal geopend worden den 1 Mei a.s. Buim 40 bunders grasland groot, is zij gunstig ge legen in eece gezonde streek aan den Biju, daar waar de drie gemeeDten Alfen, Oudshoorn en Aarlanderveen een aaneengesloten geheel vormen. Behalve de boerderij is op de hoeve gesticht een gebouw met annexen, geschikt om dagelijks 6000 kan melk te verwerken, zoowel fabriekmatig als door han denarbeid. De jongelieden zullen hoofdzakelijk practisch onderricht ontvangen. Zij zullen zeiven moeten arbeiden en al het werk verrichten dat het landbouwbedrijf vereiscbt. Het theoretisch onderwijs aan de leerhoeve zal zijn geheel populair, dat wil niet zeggen oppervlakkig, het moet integendeel omvatten al de zekere resultaten, die door de wetenschappen zijn verkregen, maar zonder die door bewijzen te staven en zonder de hypothesen die door de weteDsehap worden gemaakt, te behandelen. Het groote voordeel van een dergelijk ouderwijs is hierin gelegen dat de leerlingen worden ingewyd in hetgeen de wetenschap heeft gevonden, en dat er niet veel lesuren noodig zijn, om hen voldoende te bekwamen. Het theoretisch onderwijs zal worden gegeven door den directeur en drie onderwijzers. Het getal lesuren zal echter voor de jongens niet meer bedragen dan 10 uren in de week en voor de meisjes 8 uren. j De jongens en meisjes zullen in afzonderlijke klassen worden ingedeeld. Aan de leerhoeve is geen internaat verbonden. Het bestuur der vereeniging zal echter gaarne de behulpzame band bieden om de jongelieden bij ordentelijke en eerzame mensehen te huisvesten. De voorwaarden van toelating zijn de volgende: Jongelieden zoowel jongens als meisjes zullen op de leerhoeve op de volgende voorwaarden als leerlingen* worden opgenomen 1. Zij moeten den leeftijd van 13 jaar bebben bereikt. 2. Zij moeten eene goede gezond heid genieten. 3. Zij moeten minstens de lagere school met goed gevolg hebben doorloopen. 4. Zij moeten bewijzen geven van niet geheel onbekend te zijn met bet landbouwbedrijf. 5. Zij moeten bij vooruitbetaling het schoolgeld f 30 (betalen). 6. Zij zullen de bevelen der direotie moeten opvolgen. 7. Zy zullen van de leer hoeve kunnen worden verwijderd, indien mocht blijken dat zy niet geschikt zijn om voor het bedrijf te worden opgeleid indien hun gedrag daartoe aanleiding mocht geven, indien hunne gezondheid voor de zuivelbereiding hen ongeschikt maakt. De verwijdering kan worden bevolen door het bestuur der vereeniging, op voorstel van den directeur of van den bedrijf boer. Bij wangedrag kan de directeur onmiddellijke verwijdering bevelen. 8. De cursus zal duren één jaaren aanvangen den 1 Mei. Aan de leerlingen, die gedurende één jaar met goed gevolg de werkzaamheden hebben volbracht en de lessen hebben gevolgd, zal op voordracht van de directie door bet bestnureen diploma worden uitgereikt. 9. Daar de leerlingen zeiven moeten werken kan geen alge- meene vacantia worden gegeven. Met Kerstmis en met Paschen zal aan de helft der leerlingen 14 dagen vacantia worden toegestaan, en aan de aDdere helft der leerlingen 14 dagen na Nieuwjaar en 14 dagen met Pinksteren. (Held. Ct.) „Jong Holland", geïllustreerd weekblad voor jongelui, onder redactie van den zoo gunstig bekenden schrijver voor de jeugd den heer J. Hendrik van Balen trad onlangs zijn tweeden jaargang in. Voorzeker is „Jong Holland" bij nitstek geschikte ontspanningslectuur voor onze jongens. De waariyn keurige iliustratiën ver. hoogen bovendien de aantrekkelijkheid van het geheel- De opname van de rubriek Wat kan ik worden be vattende betrekkingen, geschikt voor jongelui, benevens de verschillende examen-programma's, maakt het tevens aan ouders en voogden gemakkelijkdaar waar een werkkring voor hunne zonen of pupillen moet gekozen worden. Gratis proefnummers zijn van dit tijdschift verkrijgbaar. Van den bekenden roman van L. Bellstab: 1812 eenen nieuwen druk te geven den vijfden die er van in onze taal verschijnt, behoeft zeker niet onder de waagstukken voor een uitgever te worden gerekend te mioder wanneer daarvoor een zoo lage prijs wordt gesteld, dat het valt onder het bereik van een ieder die gewoon is boeken te lezen. Niettegenstaande het werk zeer goedkoop is, 5 cents per vel hebben de uitgeversde beeren S. en W. N. van Nooten te Schoonhoven gezorgd voor duidelijken en netten druk. De eerste aflevering is reeds in den handel gebracht. Door de vrijzinnige kiesvereeniging daartoe uitgenoodigd trad den 8 genoemd kamerlid voor eene talrijke vergadering op en hield eene uitvoerige rede over ons belastingstelsel. Alvorens de directe en indirecte belastingen afzonderlijk te behandelen, werd, met een kort woord over de belastingen in het algemeen, medegedeeld, waarvan en waarom zij gelieven werdenals voor betrekkelijke diensten, uit bezittingen van het rijk uit grond- en personeele belasting en patent. Aan gezien het rijk echter f 120,000,000 noodig heeft, vermeerdert men de inkomsten door accijnzen, rechten van invoer enz. De belastingen voor betrekkelijke diensten laat spreker rus ten. Op den voorgrond plaatst hij de indirecte en directe belastingenwelke door de burgers worden betaaldzonder aanspraak op bevoorrechting, omdat men lid is der maatschappij, leder behoort daarin bij te dragen naar zijne draagkracht, tot op zekere hoogte progressief. Tot de veroordeelde fiscale heltingen behooren onze a c c ij n- z e n. En ofschoon men reeds in 1798 verkondigdedat de eerste levensbehoeften moesten vrij blijven, is dit tot heden niet verwezenlijkt en is eene heffing naar de draagkracht nog niet ingevoerd. Wel werd na 1848 een en ander verbeterd doch wat na 1865 gebeurde bracht weder van den goeden weg af. Onbillijk zou het zijn, de grondbelasting, die eene zakelijke belasting is, af te schaffen. Zij is eene grondrente geheven naar de waarde en de opbrengstzij is echter thans niet meer in overeenstemming met den tijd, daar ze nog wordt geheven volgens de schatting van 1830toen ons land nog maar ruim 2 miljoen inwoners telde. Hoe zijn sedert de mid delen van verkeer en de productiviteit van den bodem toe genomen Eene tienjaarlijksche herziening zou daarom aanbe veling verdienen. De personeele belasting dient te worden behouden, doch gewijzigd. De werkman mag niet worden aangeslagen evenmin als de e e n i g e dienstbodede e e n i g e deur en het e e n i g e raam. Deze belasting drukt onevenredig op den minderen man. De rijks-, provinciale- en gemeente-opcenten verergeren het kwaad nog. De patentbelasting werkt hoogst onrechtvaardig en geeft bovendien aanleiding tot grove onbillijkheden. Beter zou eene bedrijfsbelasting zijn en zeker gewenscht eene belasting op liet kapitaal. De ace ij n zen het werd reeds opgemerkt zijn ver oordeeld zij beiemmeren de welvaartvorderen een leger van ambtenarenontzedelijken den mensch door smokkelarij en drukken onevenredig naar de lagere klassen. De accijnzen op suiker, zout, zeep en geslacht moeten worden afgeschaft. Het zijn onmisbare levensbehoeften. De belasting op het gedistil leerd dient te blijven. Eene afschaffing zou zeer zeker het gebruik of liever het misbruik niet verminderen, terwijl eene verlaging wellicht niet ten voordeele van den consument zou komen. Het successierecht is eene rechtvaardige belasting, vooral in de zijlinie en moet daarom behouden blijven. Spreker resumeert het gesprokene aldus: grondbelas ting moet behouden blijven, maar beter worden geregeld; personeele belasting tot op zekere hoogte progressief worden gemaakt; het patent worden afgeschaft, evenals het accijns op geslacht, suiker, zont en zeep. Tegenover een en ander worde eene belasting op bet inkomen, pro gressief, als sluitpost op de begrooting gebracht. Om echter bij den werkman deelneming en belangstelling in den maat- schappelijken toestand op te wekken, moet ook hij naar zijne krachten en op eene gemakkelijke wijze, mede betalen. De beer Heldt sprak vervolgens over de bekende motie- Domela Nieuwenhuisdie de strekking had de wenschelijk- heid van de afschaffing der accijnzen uittespreken en de regee ring in de richting van belastinghervorming te drijven. En waarom was die motie door de liberale partij niet gesteund? Eenerzijds was deze partij van oordeeldat men niet moest aanvangen met afschaffing zonder equivalent, anderzijds dat men zich niet tevreden mocht stellen met de eene of andere vage motiemaar dat men door daden moest toonen, dat men belastinghervorming wil en aandurft. De rechterzijde had aanvankelijk verklaard, de accijnzen te zullen afschaffen, doch de heer Schaepman en Lobman zeiden nu met den minister in te stemmen, van wien geene belastinghervorming te wach ten is. De voorgenomen verlaging van den zoutaccijns zal wel niet den druk verminderen; zij dient slechts om de smokkelarij tegen t,e gaan. Evenzoo is het geval met de ter sprake gebrachte hervormimg der gemeente-belastingmet het oog op de regeling van het openbaar onderwijsdit zal niet eene opheffingslechts eene verplaatsing van druk zijn. Aldus eindigde spreker. Na eene korte pauze verzochten de beeren Groebe uit Alk maar en Hage uit Beverwijk het woord. Eerstgenoemde had van den spreker wel willen hoorenwaaraan al die millioenen besteed werden. Wel had spreker met een enkel woord genoemd: kanalen en wegenmaar hij voegde daarbijaan liet boa wen van forten, die niet dengen, aan tractementen en pensi oenen aan een onrechtvaardigen oorlog met Atjeliom de rol te spelen van moordenaar en roover. Hij begeerde gelijke rechten bij de stembuswaarvan nu de nijvere arbeider wordt geweerd. De progressieve grondbelasting drukt op den gebrui ker, drukt op de huishuur. Hij wenscht eene goede wet op den arbeid, en stelt de liberale partij er voor verantwoordelijk dat die er nog niet is. Afschaffing van de belasting op het ge destilleerd met sluiting van de branderijen is voorts een eisch der noodzakelijkheid. Zeer weinig was er z. i. van deze regee ring te wachtenmaar de liberale regeering had na 1848 ook niets gedaan wat liet loon verbeterde. Het volk moet blijven aandringen om het kiesrecht te verkrijgen. De heer Hage wenscht het vaststellen van een minimumloon. De lieer Heldt doet den eersten spreker opmerken, dat vraag en aanbod den huurprijs der woningen regelt en betoogt dat af schaffing van grondbelasting geen voordeel geven zal. Al was hier de arbeiderswetgeving nu niet aan de orde, toch wilde spreker niet nalaten te herinneren, dat niet alle zonden op de liberale partij konden worden geworpen. Zij heeft beter geregeld en onderscheidene accijnzen afgeschaftin weerwil der anti-liberale partij. Wat het sluiten der branderijen aan gaat, zou men meenen, dat er dan niet een ander prikkelend middel zou worden gevonden Als er geene armoede was zou er dan geen drank gebruikt worden Aan den heer Hage antwoordde spreker, dat liet vaststellen van een minimumloon op wettige wijze z. i. ondoenlijk is. De waarde van den arbeid kan niet in geldstukken worden bepaald.- Met een woord van dank sloot de voorzitter, de heer Ph. Ed ling, de vergadering, HAARLEM, 12 Maart. In de heden gehouden zitting is besloten, de nota van Gedeputeerde Statenbetreffende den provincialen kiestabel dien wij in een afzonderlijk bijblad hier bijvoegen in de af- deelingen te behandelen. In eene op dinsdag den 19 te houden vergadering zal alsdan het verslag der commissie van rapporteurs worden gelezen en dit den volgenden dag in be raadslaging genomen worden. Tegen de voordracht der re geering zijn adressen aan de Staten ingediend door kiezers te Monnikendam en in het hoofdkiesdistrict Edam. Volgens de kiezerslijsten den 11 vastgesteld, be draagt het aantal kiezers *n deze gemeente voor leden van do Tweede Kamer 1373, voor leden van de Prov. Staten 1372 en voor leden van den Gemeenteraad 1365. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 10 Mrt. Derk Jan Gerhardus Mechtelinus Coops en Maartje Witsen. Jacob Erederik Spierdijk, wednr. van Maria Elisabeth Hoorendijk en Maartje van Twuyver, laatst wed. van Andries Oudes. GEBOREN. 9 Mrt. Adriaan, Z. van Pieter Hondius en Willemijntje Bijl. 12 Theodorus Hendrieus en Cornelia Guurtruida, Z. en D. van Jacobus Schut eu Guurtje van Dijk. Barend, Z. van Jan Dekker en Geertruida Cornelia Valk. OVERLEDEN. 10 Mrt. Klaas Bakker, 34 j. wonende te Oude Niedorp. Magdalena Weber, echtgen. van Josephus Petrus Sanders, 51 j. 11 Jan van de Beid, 55 j. Bernardus Sanders, 57 j. 12 Elisabeth Catharina, van Petrus Bartbolomeus Hulskamp en Wilhelmina Smit, 16 j. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Behandeling van strafzaken op 12 Maart 1889. J. T. Jz. en W. F. Jz., Castrikum appèlzaak, beiden vrij gesproken. L. Z., Castrikum diefstalvrij gespro leen. P. H. en D. H., Schagen, mishandeling, ieder 3 dagen hecht. J. S., Helderwederspannigheid8 dagen gev. G. R., Helder, wederspannigheid, 1 boete van f 10, subs. 5 dagen heebt. J. v. S., Enkhuizen beleediging5 dagen gev. K. R., Aartswoud, diefstal, 1 jaar gev. P. B., Spierdijkdiefstal6 weken gev. L d. V., Alkmaar, diefstal, 18 maanden gev. A. B., Helder, mishandeling, 1 boete van t 50, subs. 14 dagen hecht. 8. W. R., huisvrouw van A. J. G., Helderdiefstalont slagen van rechtsvervolgingmaar zullende verpleegd worden in een krankzinnigengesticht voor 1 jaar. Tevens werden 9 bedelaars tot verschillende straffen ver oordeeld. KANTONGE RECHT. Zitting van 8 Maart 188 9. K. B. Jz. en A. K. Wz, Egmond aan Zee, strooperij, ieder 1 d dagen gev. A. B. Kz. en K. B. Gz., Egmond aan Zee als boven, ieder 8 dagen gev. C. K. Lz., Egmond aan Zeeals boven 2 dagen gev. J. S. Kz. en J. v. V. Ez., Egmond aan Zee, als boven, ieder 1 dag gev. J. S. Cz., Schoorlals boven, vrijgesproken. J. B., Broek op Langedijk, straatschenderij 3 boete of 2 dagen hecht. J. J., Castricumloopen langs den spoorweg, f 0,50 boete of 1 dag beeht. A. Z. Jz, Egmond aan Zee, jachtwetovertreding, 3 maal gepleegd2 boeten van f 3 of 2 dagen hecht, voor elke boete en vrijspraak. D. W., Alkmaaropenbare dronkenschap0,50 boete of 1 dag hecht. H. K., Rypjachtwetovertreding, t 3 boete of 1 dag hecht. S. G. Jz., M. G. JzW. W. Ez., K. W. Ez., E. Z. Pbz. en J. D. Pz., Egmond aan Zee, als boven, ieder f 20 boete of 4 dagen hecht. L. K. Lz., G. B. Kz. en E. K. Lz., Egmond aan Zeeals boven, ieder t 10 boete of 3 dagen hecht. W. R., Schoorlals boven3 boete of 2 dagen heebt. L. K. Lz. en E. K. Lz., Egmond aan Zee, loopen over eens anders grond zonder daartoe gerechtigd te zijn, ieder fi boete of 2 dagen hecht. T. Z. Wz., W. K. Lz., L. K. Lz., E. K. Lz., G. B. Kz., W. P. Jz. en H. G. Pz., Egmond aan Zee, als boven, ieder f 3 boete of 1 dag hecht. Alkmaar 11 Mrt. Aangevoerd 5 Koeien en Ossen f 200 a 290, 56 vette Kalveren 40 a 110, 68 Nucht. dito 3 a 12, 2 Schapen f 20 a 22, 110 vette Varkens f 0,40 a 0,55 per P., 38 Magere dito 14 a 18. Amsterdam 11 Mrt. Aardappelen. Eriesche Dokkumer jammen f 3,30 a 3,50, dito Eraneker 3,10 a 3,30, dito Engelscbe 2,50 a 2,70, Zeeuwsche spuisohe Jammen f 4,50 a 5,20, Gel- dersche blauwe 2,30 a 2,50, Pruisische Hamburgers f 4,60 a 4,70, dito roode 2,25 a 3,25, Saksische Jammen f 3,90 a 4,20per mud. Raapkoeken 85 a 96, Lijnkoeken f 9,50 a 12 per 100 P. Petroleum onveranderd. Aangevoerd 583 Runderen, vette 1 0,50 a 0,65 per P., Melk- en Kalfkoeien f 140 a 230, 100 nucht. Kalveren 6 a 9 361 vette Varkens f 0,43 a 0,53 per P. Edam 9 Mrt. Kleine kaas 1 22, aangevoerd 2 stapels. Wegende 242 P.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3