~v^ïTdag~ iWhrnmk No. 32. Een en Negentigste Jaargang. 1889. Provinciale kiestabel. 15 MAAR T. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f 0,06. Prijs der gewone Advertentiën: finiUttlAttb. DUITSCHLAND De Norddeutsche Zeitung meldtdat den 12 in de zitting van den Branden- ALK1AABSCHË COURANT. Per regel f 0,15. Q-roote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM>. COS* TEE ZOON. tenbond gehouden, welke door ongeveer 1000 personen werd bijwoond. Osn de inmeDging der politie te voor komen, waren de leden opgeroepen, alsof er een concert zou worden gegeven. Werkelijk stond bij de tribune wuorrm OBT1 tiid tnh hiid orosnoeld By de huiszoeking aan het kantoor van den Patriot- tenbond zijn geheime statuten ontdekt, waaruit blijkt, dat de bond eene vereeniging is wier leden op een wachtwoord onmiddellijk gemobiliseerd kunnen worden, om weerstand te bieden aan een tegen haar gerichteo Onderstaande nota werd in de zitting van den 12 aan de Provinciale Staten van -Noordholland door Gedeputeerde Staten ingediend. 1, l.n de ontwerp-tabel t.ot regeling van de verdeeling der pro vinciën in kiesdistrictenwaaromtrent het oordeel der Staten is gevraagdwordt aangenomen dat het aantal leden der Pro vinciale Staten van Noordholland 76 bedraagt. Bij het nog van kracht zijnde art 2 der Provinciale Wet is dit aantal op 72 bepaald. Hieraan kan echter moeielijk een overwegend bezwaar tegen het uitspreken van het gevraagde oordeel worden ontleend. Het getal der leden en de inrichting der kiestabel zijn zóó nauw verhonden, dat., waar de Regeering meent, volgens den maatstaf, die vroeger tot grondslag strekte, ook thans het cijfer der leden te moeten vaststellen de Staten zich niet op grond van een bezwaar van formeelen aard mogen onthouden, hun oordeel over de ontworpen kiestabel uit te spreken. Ter loops zij hierbij opgemerktdat voor de berekening van het getal der leden, waaruit de Staten van Noordholland voor taan zullen bestaan, de bevolking van dat gewest is aange nomen op 803.460, terwijl de bijeenvoeging van de getallen, in de ontwerp-tabel voor de inwoners van de verschillende kiesdistricten aangegeven, een totaalcijfer oplevert van 796,044. Hit verschil van 7.416 inwoners moet gezocht worden i'n dé negen districten, waarin Amsterdam en Nieuwer-Amstelte zamenverdeeld zijn; de cijfersdaarvoor in de tabel gesteld, geven na aftrek der 23.050 inwoners van Nieuwer-Amstel voor Amsterdam eene bevolking aan van 382 600, terwijl deze' in werkelijkheid op 1 Januari 1888 390.016 bedroeg. 2. l)e voorgestelde nieuwe indeeling brengt medeopheffing van de vijf bestaande kiesdistricten Schagen, Purmerend, Edam, Nieuwer-Amstel en Weesp; vorming van drie nieuwe kiesdis tricten, nl. Beverwijk, Haarlemmermeer en Hilversum; splitsing van het kiesdistrict Amsterdam, vereenigd met de gemeente Nieuwer-Amstel, in 9 districten He bevolking der opgeheven districten Schagen Purmerend en Edam wordt verdeeld over de bestaande districten Hoorn Enkhuizen, Alkmaar, den Helderen Zaandam. Van het be staande district Nieuwer-Amstel worden de gemeente Nieuwer- Amstel bij een der districten van Amsterdam, de gemeente Üuder-Amstel bij het nieuwe district Hilversumde overige gemeenten bij het nieuwe district Haarlemmermeer gevoegd. Het oude district Weesp vormt, behoudens de toevoeging van Uuder-Amstelgeheel het nieuwe district Hilversum. Het nieuwe district Beverwijk omvat de noordelijk van Haar lem gelegen gemeenten, thans deel uitmakende van het district Haarlem, ahsmede eenige gemeenten, thans tot de districten Zaandam en Alkmaar behoorende. Het nieuwe district Haar lemmermeer wordt gevormd door twee der thans tot het district Haarlem en drie der thans tot het district Nieuwer-Amstel behoorende gemeenten. Voorts worden nog eenige gemeenten van het. district Hoorn afgencmen en bij het district Enkbuizeu gevoegd. 3. Dat aan de voorgestelde verdeel ing geene leidende gedachte ten grondslag ligt springt aanstonds in het oog. De vorming der nieuwe districten met uitzondering van de negen, waarin Amsterdam en Nieuwer-Amstei zijn verdeeld, berust uitsluitend op de verdeeling in kiesdistricten, voor de' verkiezing van de ieden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal aangenomen; bij de splitsing van Amsterdam is echter dit beginsel weder losgelaten. Evenzoo staat tegenover deze splitsing, welke volgens de toelichting haren grond vindt in het stelsel van enkelvou dige districten voor de verkiezing van ieden der Tweede Kamer, en tegenover de beperking van het district Haarlem tot de gemeente van dien naa ,ide aanzienlijke vergrooting van ver schillende der bestaande districten en de samenvoeging dien tengevolge van tegenstrijdige belangen. Aan dit gemis eener leidende gedachte paart zie'i miskenning van heigeen volgens den geest der Provinciale wetzooals die in de stukken bij de behandeling dier wet gewisseld, is uit gedrukt, den voornaaaisten grondslag van de verdeeling der provinciën in kiesdistricten behoort te vormennamelijk de plaatselijke gesteldheid. Wel moet daarbij ook op de bevolking worden gelet, maar aan het cijfer van deze behoeft noch be hoort de verdeeling volstrekt en alleen gebonden te zijn. Ook andere omstandighedeninzonderheid het grooter oi kleiner getal^ der in een district aanwezige kiezers, mogen wel in aan merking komen wanneer dit gevorderd wordtom te zorgen, dat de belangen van elk deel der provincie behoorlijk vertegen woordigd zijn en dat niet die van het ééne deel door die van eenig ander kunnen overheerscht worden. In overeenstemming daarmede werd de verdeeling der Provincie destijds geacht meer provinciaal dan een algemeen rijksbelang te gelden. Volgens de cijfers, in 1 vermeld, telt Noordholland met uitzondering van Amsterdam, 413.443 inwoners Ueze zijn thans over 11 districten verdeeld, hetgeen voor elk district een middencijfer geeft van 37.536. He ontwerp-tabel biedt voor deze bevolkingverminderd met de 23,050 inwoners der ge meente Nieuwer-Amstel, slechts 9 districten, met een midden- cijfer van 43.377. Dat deze vergrooting der kiesdistricten reeds op zich zelve niet wenschelijk is schijnt, weinig betoog te behoeven, en op merkelijk mag het heeten dat daartoe het. voorsle' wordt ge daan wat betreft de verkiezing der Provinciale Staten in de helft van het gewest, terwijl, zooals in de memorie van toelich ting wordt herinnerd voor de verkiezing van de Tweede Ka mer der Staten Generaal enkelvoudige districten zijn aangeno men. Zoo de vorming van kleine districten aanbeveling verdient, voor de verkiezing van afgevaardigden, die het geheele Nederland- sehe vo.k vertegenwoordigen en waarbij niet anders dan op de algemeene belangen behoeft te worden geletdan ge'dt dit zeker in nog veel hoogere mate voor de verkiezing van de Provinciale Statenaan wie de wetgevende macht over de vV atersehappen en het, toezicht over de Gemeentebesturen en de Waterschappen is opgedragen. Bij de samenstelling van dit College is het van groote waardedat ieder belang van de 1 rovincie zooveel mogelijk vertegenwoordigd zij en dit kan zeer zeker het best verkregen worden bij eene verdeeling in kleine districten, althans in de zoodanige, waarbij groepen, die gelijke belangen hebben, of die door plaatselijke omstandig- heden met elkander in betrekking staanbij elkaar worden gevoegd. Als eene verbetering is daarom te besehouwen, de wijziging, in. de tabel voorgesteld, van het district Haarlem en de vor ming van de districten Haarlemmermeer en Beverwijk voor zoover deze met die wijziging in verband staat. Af aar tegen over deze verbetering staat, wat het noordelijk gedeelte van Noord.ïolland aangaat, een uitkomst in de verkeerde richting, veel sterker nog dan de hiervoren vermelde verboudin°rschfers aaugeven V olgens de ontwerp-tabel toch zullen de vijf districten Hoorn, Enkhuizen Alkmaar, den Helder en Zaandam te zamen 218.S73 ol gemiddeld elk 43 774 inwoners tellen. Voegt men bij dit cijfer van 218 873 de bevolking der gemeenten, thans tot Alk maar ot Zaandam behoorende en bij het ontwerp opgenomen in bet, nieuwe district Beverwijk, dan verkrijgt rr.en een totaalcijfer van ongeveer 240,000 inwoners nu over de acht districten 'den Helder, öchagen, Alkmaar, Zaandam, Enkhuizen, Hoorn, Pur merend en Edam verdeeldeen gemiddeld alzoo van 30,000 tegenover het zoo even genoemde van 43,774 In deze vervorming van neht districten in vijf geschiedt door samenvoeging van gemeenten, welke naar hare geschiedenis niet hij e.kander bebooren en tusschen welke niet. de minste band bestaat noch nimmer heeft bestaan terwijl omgekeerd plaatsen worden losgescheurd van een geheelwaar zij naar ligging en gemeen belang bij passen. Zoo worden aan het district Zaandam ontnomen de gemeenten W estzaan en Krommeniewelke in 1851 op uitdrukkelijk ver langen der Staten bij Zaandam waren gevoegd. Daarentegen wordt aan de Zaanstreek een deel van Waterland toegevoegd, dat met die streek niets gemeen heeft. Ue Zaanstreek is een op zich zelf staand geheel, waar, in tegenstelling van Water- «d, met veeteelt en zuivelbereiding, maar handel en nijver heid de hoofdbronnen van bestaan der ingezetenen uitmaken, jemeenschap door rechtstreeksche middelen van vervoer bestaat tusschen de Zaan en Waterland niet; evenmin gemeenschap gedachte "hem niet verliet, hoe aueen hij voor naar zou kunnen zorgen. „Ik heb mij de engelen altijd anders voorgesteld", kon Isa niet nalaten op te merken, ofschoon haar toon niet meer de scherpte had van vroeger „maar ik wil volstrekt niets op uwe meening afdingen. Wend dus ter wille van Blanche al uwe scherpzinnigheid aan Mag ik daarop rekenen, beate mijnheer Knauer Het zou mijz ulk een gernststelling zijn." Zij reikte hem onder deze dringende woorden haar hand. Hij vatte die en drukte er een kus op. Het was immers de zuster van Blanche, die zoo tot hem sprak die zich vol vertrouwen tot hem wenddealsof geluk en ongeluk in zijn banden lagen. Mocht hij nog aarzelen, om te helpen? Was het integendeel niet zijn plicht, zonder met zichzelf rekening te houden Mis schien had hij den president van menig waagstuk kunnen terughouden, indien hjj dringender gewaarschuwd, met meer nadruk gesproken hadhy had dus ook schuld. En onder deze gewetenswroegingen voelde hij Isa's onderzoekenden blik op zich rustenvoelde hij zich onuitsprekelijk ongelukkig en zwak „Verlaat u geheel op mij, freule", zeide hij, met een plotseling besluit. „Zoover mijne krachten reiken, kunt u gerust zijn." En datzelfde herhaalde hij tot zich zelf, toen hij een ur later weer in het kantoor van de bank stond. Het uae nu geen tijd meer, om te aarzelen of zich te be- wenkenhet moest geschieden, ter wille van Blanche. Wist zeer gueu uw uou w, goueOltelijk Uu ningen van kleine burgerluidjes warenwaarvan hij zioh meester gemaakt had maar hij kon nu niet meer terug. De teerling was geworpen. O, die noodlottige liefde, wat kwam die hem duur te staan! Wat oöerde hij niet voor haar op Ten laatste misschien nog zijn goeden naam, die door zijn onders en voorouders zoozeer in eere was gehouden! Maar daaraan mocht hij nu niet meer denken. „Voor BlancheTer wille van Blanche 1" Dat mocht voortaan slechts de ster zijn, die hem leiddehjj had het Isa beloofd UdBI IVUVUl XVI. Willy richtte zioh eensklaps in haar bed op. Zij had het klappen van een zweep gehoorder werd ge roepen, de hofhond sloeg aan. Wie kon daar zoo laat nog zijn Zij stak licht aan en zag op haar horloge. Het wees half één. Sloffende schreden naderden de poort, zij zag duidelijk het heldere schijnsel van Eadeke's lantaarnhoorde korte vragen en antwoorden, daarop knarsten de deuren en een rijtuig reed het plein op. Met bevende handen trok Willy hare kleeren aan een voorgevoel van het op handen zijn vau een groot onheil maakte zieh plotseling van haar meester. Zij wilde er niet aan toegeven het kwam zeker door de verrassing midden in den nacht en doordat zjj zoo Het lichtdat zij in de haod hield wierp zijn flik kerend schijnsel op haar ontsteld gelaat en beseheen tevens de bleeke, zenuwachtig overspannen trekken van den president. „O odat kan ik zoo niet in een paar woorden vertellen Dat het iets van gewicht iskunt gij wel begrijpen. Jullie slaapt hier als marmotten", zeide hij, zijn handen wrijvende en rusteloos heen en weer loo- pende, terwijl Willy bij de tafel stond, met baar handen naar achteren, om zich er aan te kunnen vasthouden. Het lieht achter haar bescheen nu slechts den omtrek van haar figuur en zij was in de oogen van den pre sident buitengewoon groot en vreemd. Op eens bekroop hem eene heftige angst voor hetgeen komen zou. „Spreek dan toch, papa", vroeg zij eindelijk dringend; want haar keel werd als dichtgeschroefd, „ik ben sterk ik ben op alles voorbereid spreek J" Broek bewoog zijn handen tastend voor zich uit inderdaad ontbraken hem de woorden. „Je moet dan weten de bank", begon hij aarzelend. Met een diepen zucht van verlichtingdat veel van steunen had, zonk Willy op den naastbyzijnden stoel neer. Wat had zij dan wel voor vreeselykB verwacht, dat dit letterlijk eene uitkomst voor haar was? Zij wist het zelf niet, maar in ieder geval zag zij na hetgeen komen moest, met meer gerastheid tegemoet. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5