Mej. A. J. M. ter Haar, te Egmond aan Zeestaat No. 1 op de voordracht voor hoofd eener gemeente-bewaarschool te Leeuwarden. 3ugex0ttb«u kruitfabriek te Muiden, steen- en pannenfabriekenpypenfa- brieken te Gouda en glasfabricatie) en bezwaren tegen de onderdeelen. Het verslag der commissie strekt als leiddraad voor de Kamer bij de behandeling van dit wetsontwerp. De commissie uit de Tweede Kamerbelast geweest met het onderzoek van het verslag der Algemeene Re kenkamer over 1887, doet in haar rapport uitkomen hoe ook dit verslag wederom het bewijs levert van de zorg en nauwgezetheid, waarmede de Rekenkamer het geldelijk be heer der onderscheidene ministers nagaathen dikwijls op vergissingen en onregelmatigheden heeft moeten wijzen en op handelingen, waarbij wetten of verordeningen niet voldoende waren in het oog gehouden. De Rekenkamer, zegt dat verslag, liet zich terecht van het maken van opmerkingen en hy( weigeren van vereveningen niet weerhouden door de geringheid van het geldelijk bedrag, waarop de aanmerking dikwijls betrekking haden liet zich niet ont moedigen door de beschuldiging van vitzucht en bekrompenheid, haar niet zelden door oppervlakkige beoordeelaarswegens dergelijke opmerkingen, ten onrechte voor de voeten geworpen. Kiezers in de stemlokalen. De minister van binnenl. zaken heeft inlichtingen gegeven op het adres van O. A. Brouwer en A. T. van der Wal, kiezers uit het district Dokkum, over de toepassing van art. 40, al. 2 der kieswet. Daaruit blijkt, dat de voorzitter van het stem bureau hun na de inlevering van hun stembriefje niet onvoor- waardelijk heeft verboden in de zaal te blijven vertoeven, maar alleen om daar aanteekening te houden van de kiezers, die aan de stemming kwamen deelnemen. De minister erkentdat aan gehaald artikelbepalendedat de kiezers zich op de plaats voor de inlevering der stembriefjes bestemduitsluitend bezig houden met het stemmentot zulk eene toepassing aanleiding geeftmaar uit de geschiedenis van dat artikel leidt hij af dat daarin niet een verbod ligt opgesloten, als de burgemeester van Dokkum aan hen kenbaar maakte. De Tweede Kamer immers gaf aan art. 81 van het ontwerp der kieswet de betee- kenis, dat de uitsluitende bezigheid van het kiezen betrekking had tot kiezersvergaderingen of kiesvereenigingen. Arbeidsw et. De heer Bahlmann heeft twee amendementen voorgesteld: 1*. om den arbeidstijd van vrouwen en jeugdige personen beneden 18 jaren, in plaats van te 7 uren des namiddags, te doen eindigen te 8 urenen 2°. om den gezamenlijken duur van den rusttijdin plaats van ten minste 2 urenslechts anderhalf uur te doen zijn. Provinciale Staten van Noordholland. De afdeelingen verkozen tot voorzitter, onder-voorzitters en rapporteurs de heerenle afd. Rutgers van Rozenburgvoor zitter Philipsonder-voorzitterrapporteur nog niet aange wezen 2e afd, Mullervoorz.A. W. van Eegheno.-v.W. Bosrapp.3« afd. Cordes voorz.van Leeuwen o.-v. Henny, rapp.; 2e afd. Van Valkenburg, voorzitter; jhr. mr. C. H. Backer, o.-v.De Vries, rapp.; 5eafd. Jordens, voorz., Van Dedemo.-v. Rahusen, rapp.; 6e afd. Brugmans, voorz, Sillemo.-v., Willeumier, rapp. De gemeenteraad van Nijmegen heeft den 9 ge handhaafd zijn eenmaal genomen beslnit tot het bouwen eener nieuwe school voor meer uitgebreid lager onder wijs op een stuk bouwterrein aan de Nieuwe Markt straat, waartegen door Ged. Staten op raad van het schooltoezichtbezwaren waren ingebracht, op grond dat dit terrein gelegen was in de onmiddellijke nabij heid van den spoorweg, de gasfabriek en de ontworpen stoomtram Nijmegen Neerbosch onder uitnoodiging een ander terrein daarvoor aan te wijzen. Den 9 is een zandschipper nabij de Spranken aan de Witte Brug onder Scheveningen onder eene zware zandmassa welke losliet, geraakt en overleden, hoewel hij nog eenige teekenen van leven gaf, toen hij er onder uitgehaald werd. Den 11 is door de stoomtram 's-Gravenhage Delft een man overreden op den delftschen weg, nabij Kraaijenbeekdie dientengevolge spoedig overleed. Het kohier van het straat-, brand- en lantaarn- geld te Hoorn dienst 1889is den 11 door den gemeenteraad vastgesteld op 11954.93. Den 12 heeft de liberale kiesvereeniging Burger plicht te Dordrecht den heer van Gijn wethouder al daar kandidaat gesteld voor lid van de 2e Kamer met 309 van de 389 stemmen. Op prof. Cort van der Lin den waren 70 stemmen uitgebracht. De heer A, Smit, oud-lid der Kamer, had verzocht niet in aanmerking te worden genomen. Het kerkbestuur der r. k, gemeenta te Enk- huizen heeft den 12 aanbesteed 1°. het maken eener begraafplaats; 2*. het bouwen eener kapel. Yoor perceel 1 was laagste inschrijver de heer C. de Wit te Boven- karspel voor 1493; perceel 2 de heeren J. van Marle en E. Kramer te Ënkhuizen voor 5278. Den 12 des nachts is te Hoogwoud de woniüg van P. T. in de Kerkelaan afgebrand. De brand is waarsobijnlyk ontstaan in den timmermanswinkel, waar de eigenaar enkele uren vroeger aan het lijmkoken was geweest. De commissie nit de Prov. Staten van Friesland heeft by meerderheid van stemmen voorgesteld Aan den minister van binnenl. zaken als het ge voelen der Staten omtrent de ontworpen kiestabel mede te deelen dat 1. de vergadering het ongeraden acht, dat bet aantal leden der Staten van Friesland worde vermeerderd 2. zijhetzij dit getal wordt vermeerderd of niet wijziging in de bestaande verdeeling der provincie in vijf kiesdistricten voor de verkiezing van leden der Prov. Staten meent te moeten ontraden 3. zij in elk geval als haar oordeel uitspreektdat de ontworpen tabel niet beantwoordt aan den eisch eener doelmatige verdeeliDg van de provincie in kies districten met het oog op de provinciale belangen 4. zoo al door de Kamers, op voordracht van de re- geeriDg, tot wyziging der bestaande kiesdistricten mocht worden beslotende vergadering voor dit geval de vernieuwing verzoekt van het bepaalde in art. 4 en 5 der wet van 5 November 1852 (Staatsblad No. 197); Aan Ged. Staten op te dragen dit besluit aan den minister van binnenlandache zaken mede te deelen, met byvoeging van het verslag. De beraadslagingen over dit voorstel vingen den 11 aan doch liepen niet af. Den 12 werden zij voort gezet. Ten slotte werd de algemeene strekking van het irapport aangenomen met 29 tegen 12 stemmen en na geringe wijsiging van enkele onderdeelen ran het voor gestelde antwoord het in zyn geheel met 29 tegen 12 stemmen vastgesteld. By den aanvang der zitting van den 11 werd op voorstel van den voorzitter besloten, aan den Koning een telegram te richten waarin de verzekering gegeven werd van de innige deelneming in het lyden door de Voorzie nigheid den Koniug opgelegd terwyl daarin de beste wenschen voor het herstel werden uitgedrukt. De Staten gevoelden eene levendige behoefte, in deze dagen van zorg uiting te geven aan hunne gevoelens van innige verknochtheid aan Koning, Koningin en Prinses. Daarna rezen alle leden van bnnne zetels op onder den aanhef van „Leve de Koniüg Den 12 werd de ontvangen dankbetuiging van den Koning en Koningin medegedeeld. Vele kiezers te Mon.Uik8nd.aill hebben verzocht aan de Prov. Staten van Noordholland, te voorkomen dat de Waterlandsche gemeenten thans met Mon nikendam onder het boofdkiesdistrict Edam beboorende, volgens de nieuwe tabel onder Zaandam gebracht en laatstgenoemde plaatsen by Hoorn ingelijfd worden. Eenige kiezers te Edam hebben aan de Prov. Staten verzocht te willen bevorderen dat Edam blyve de hoofdplaats van een kiesdistrict en dat district niet worde overgebracht naar Zaandam en Hoorn. Ged. Staten van Drente hebben aan de Prov. Staten aangeraden, eerbiedig aanvulling der stukken te verzoeken, of, mochten de Staten daartoe geene termen vinden de regeling te ontraden en het behoud der tegenwoordige aan te bevelen zoo noodig met aan vulling van één lid voor elk boofdkiesdistrict. De be raadslaging zal den 19's middags 12 uur, aanvangen. Den 12 vergaderden de afdeelingen. Het rapport der commissie uit de Staten van Overijsel betreffende de kiestabel eindigde, na uiteen zetting van het gevoelen der meerderheid en der min derheid omtrent het beginsel, met het voorstel om aan de regeering mede te deelen, dat de door haar beoogde wijzigingen der tabelbeboorende bij de wet van 5 November 1852 (Staatsblad No. 197), door generlei provinciaal belang geeisebt worden of daarvoor nood zakelijk zijn dat die wijzigingen evenmin wenscheljjk zijn en dat zy slechts zijn te beschouwen als eene gevaarlyke proef op een goeden bestaanden toestand waardoor de belangen der provincie ernstig bedreigd worden. Den 12 is met 31 tegen 12 stemmen het ontwerp der kiestabel strijdig met bet provinciaal belang verklaard. Ged. Staten van Gelderland hebben aan de Prov. Staten voorgesteld aan den minister van binnenl. zaken als het gevoelen der Staten omtrent de ontworpen kies tabel te kennen te geren, dat de daarin vervatte indee- ling onaannemelijk is te achten, als zijnde in strijd met het provinciaal belang terwijl de Staten overtuigd zijn van de wenschelijkbeid en mogelijkheid der voorziening in de bedoelde wanverhouding zonder eenige of althans slechts met geringe wijziging van de thans bestaande indeeling. Den 12 werd dit voorstel naar de afdeelingen verzonden en besloten, des namiddags te 4 uren de be raadslaging daarover aan te vangen. In die zitting werd met 28 tegen 22 stemmen besloten, den 13 om 12 uren rapport over de kiestabel uit te brengen en dat in eene avondvergadering te behandelen. De heer mr. Everts te Arnhem was algemeen rapporteur. Des avonds werd het eerste gedeelte van het voorstel goedgekeurd met 24 tegen 24 en het tweede met 31 tegen 27 stemmen. De Prov. Staten van Zeeland hebben het reeds medegedeelde voorstel der meerderheid van de commissie in zake de kiestabel, waarbij de wijziging der kiesdistricten niet noodzakelijk werd genoemd, met overgroote meer derheid aangenomen. Bij de den 12 door dijkgraaf en hoogheemraden van den Hondsbossehe en Duinen tot Petten gehouden aanbestedingkwamen 12 inschrijvingen in voor het eenjarig onderhoud der zeeweringen: A. Visser, Haarlem f 18960 H. Wijker Helder f 18900 G. Mooiman Helder 18590B. SchreudersKol- horn 18500; Gebr. Janzen, Helder, 18080; P, Duinker, Amsterdam, 17989; C. Bos Az., Dordrecht. 17900; Gebr. Klein, Helder, ƒ17900, H. Scbuijt, Alk maar, 17717 G. D. v. Doorn, Amsterdam, 17350; Jacs. Oldenburg, Bergen, 17220 J. GiltjesPetten 17200. Voor het driejarig onderhoud der gemeenelands gebouwen bruggen enz. 3 inschrijvingenG. D. van Doorn, Amsterdam, 1560; H. Scbuijt, Alkmaar, 1550 J. Bos, Zype, f 1475 per jaar. Aan de laagste inschrijvers werd het werk gegund. Bij de den 12 gehouden verkiezing van hoofd ingelanden van den polder HeerhUgOWaard, werden uitgebracht 91 stemmen. Herkozen werden de heeren P. Smit Jbz, en Cs. Conijn, ieder met 87 stemmen. Voor de vacatnreontstaan door het vertrek van den heer A. Over, werd gekozen de heer Jb. Gootjes met 49 stemmen en in plaats van wylen den heer G. Tames de heer K. Kieft met 84 stemmen. Den 12 zijn te 'a-Gravenhage voor de nuttige handwerken geslaagd de dames J. M. Bakker te Hoorn; C. A. Post en E. Eoeper beiden te Texel en den 13 de dames A. Smit en M. Platvoet te VgIzOU; H. B. Klandermans te IJmuiden; J. J. W. Feith te B66U1- ster en K. Wilms te Anna Paulowna. De heer J. F. Mirandolle ontvanger der dir. belastingen te Nieuwe Nledorp, is met 72 van de 119 stemmen gekozen tot lid van den gemeenteraad in plaats van wijlen den heer B. J. van Herwerden. De Paus heeft het kruis Pro Ecclesia et Pontifioe o. a. ook nog geschonken aan den heer J. C. A. Nab- beveld te Oudorp. Den 28 Feburari was in het café Walhalla te 's Gravenhage een bijvoegsel van het Leidseb Dagblad tentoongesteld behelzende een artikel over Z. M. den Koning bestemd om bij onverhoopt overlijden van Z. M. openbaar te worden gemaakt. Uit een door de politie iDgesteld onderzoek is geblekendat twee werklieden van het Leidsche Dagblad voor de daders van dien diefstal gebonden worden. Een hunner stelde het ont vreemde stak in handen van den sociaal-democraat Pierlot te Leiden, die het naar 's Gravenhage zond. Aan het postkantoor te Rijp werd gedurende de maand Februari ingelegd de som van 520.25 en uitbetaald 45. Het laatst door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 135. Bedankt voor het beroep naar de chriet. geref. gemeenta te Ooaterend op Texel door ds. K. B. van Diemen te Bodegraven. Het besluit van den gemeenteraad van WaT- menhuizen tot vaststelling der jaarwedde van het te benoemen hoofd der school te Schoorldam op 825 is door Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekenrd. Beroepen by de vrye herv. gemeente te Hoorn ds. L. B. Hoekstra te Wolvega. De Ontvang- en Betaalkas te Amsterdam keert over 1888 45 per oud en 22,50 per nieaw aandeel uit. Sedert het begin van December zyn te Tilburg in de buitenwijken tien gevallen van pokken voorgekomen; het laatste nieuwe geval deed zich den 26 Februari voor. In de vorige week zijn twee aangetasten overleden en hebben zes het gasthuis hersteld verlaten. Te Heemskerk zal in den aardheientijd, wan neer het gemiddeld schoolverzuim 80 pet. bedroeg vier weken vacantio worden gegeven in verband daar mede vervallen de andere vacantiën. Voor de stations KoogZaandijk en Zaan dam van de Hol], Spoorwegmaatschappy iste reke nen van 1 Maarteen uitzonderingstarief voor hout in werking getreden voor het verkeer met de stations van den Oosterspoorweg, de GelderschOverijselsche en de kon. ned. lokaalspoorwegen. De kantoorbediende A. G., te Eoog aan de Zaanindertijd door den kantonrechter te Zaandam en de arr. rechtbank te Haarlem veroordeeld tot een dag gevangenisstraf wegens overtreding der bouwveror dening, is thans door het hof te Amsterdam vrijgesproken. De Nederl. A merikaansche Stoomvaartmaatschappij keert over 1888 een dividend van 11 pet. uit. 's Eijks middelen hebben gedurende Februari f 7.324.995 opgebracht tegen 7.858 842 in Februari 1888 en gednrende de twee eerste maanden van 1889 14.684.993 tegen 14.486.014 in gelijk tijdvak van 1888. Toen den 11 de vrachtrijder V., te Bergen een wagen mest vervoerde, stortte eensklaps zijn paard dood neder. Mijnheer de Redacteur In uw woensdagnnmmer vond ik overgenomen bet bericht, verval in een schrijven uit Maastricht aan een onzer groote bladenbetreflende de feestviering te Valkenburg op 23 Juni a.s., ter herdenking der inlijving vóór 50 jaren bij Nederland. Weet men, weet men vooral te Maastricht niet beter Hoe komt men aan dat leelijke woord „inlijving"? In 1810 werd Nederland by het Fransche Keizerrijk ingelijfd, gelyk zulks in 1866 met Hannover, Nassau, Hessen-Cassel en Frankfort by Pruisen het geval was eene vereeniging dus tegen wil en dank. Wat Limbnrg in bet algemeen en Valkenburg in het bijzonder betreftmag niet anders gesproken worden dan van „hereeniging". Het Land van Valken burg heeft reeds zeer vroeg tot de Generaliteits-landen der Vereenigde Provinciën behoord en werdna de vorming van het Koningryk der Nederlanden in 1815, een deel der nieuwe provincie Limbnrg. Bij den door raddraaiers bewerkten, door bet nederlandsch sprekend gedeelte van Belgie sedert dikwerf betreurden opstand van 1830werd ook Limburg door den tnimelgeest medegesleeptbehalve de vestingen Maastricht en Venloo, waar de nederlandsche bezetting, in eeratgemelde stad onder bevel van Dibbitz de driften in toom en de vaderlandsche vlag in eere hield. Hieraan is het te danken geweest, dat bij het eindtractaat van 1839 het vruchtbare en schilderachtige oostelijk deel der pro vincie aan Nederland toegewezen werdaanvankelijk onder den naam van „hertogdom Limbnrg", en met verplichting van contingent ten behoeve van het Duitsoh Verbonden zulks om dat Verbond het verlies aan contingent te vergoeden te lijden door de toewijzing van het fransch sprekende gedeelte van het Groother togdom Luxemburg aan Belgie. Ten gevolge van dezen dubbelzinnigen toestand is het ook geweest, dat in 1848 in het „hertogdom" afgevaardigden werden verkozen voor het met het doodschieten van Eobert Blum geëin digd „Duitsch Parlement" te Frankfort. Na de op richting van het Noordduitsch Verbond toen hier te lande de ministers Heemskerk en v. Zuylen v. Nijevelt aan het roer zaten, is het voor den prys dat Ne derland voortaan de neutraliteit van Luxemburg mede- waarborgt geluktLimbnrg van het verband tot Dnitschland los te maken zoodat bet met de andere provinciën van Nederland op geheel gelyken voet ge raakte zooals dan ook by de jongste grondwetsher ziening de naam van „hertogdom'' voor goed in de doos is gedaan. Men moet de limbnrgers kennenom te weten met welke hartelijke opgewektheid zy hunne „hereeniging" met Nederland zullen berdenken. Zouden zy, omgeven door Eyken met beschermende rechten ten behoeve hunner landbonw en nyverheid ook wel beschermende rechten verlangen, aan den anderen kant zouden zij niet gaarne tot Belgie of Duitschland (de daar gevoerde „cnltanrkamp" heeft hnn veel geleerd) behooren. Valkenburg dat jaarlyks door zoovele noordneder- landers bezocht wordtwaar zoovele broederbanden tnsscben noord en zuid aangeknoopt worden, beeft zeer eigenaardig het initiatief tot de feestviering genomen. Moge zy uitstekend slagen, moge onze Koning dan nog leven en opnieuw van den tronw zijner lintburgers vernemen Met de opneming van vorenstaande regels zult a verplichten Een vriend van Limburg.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2