Hollands Noorderkwartier. In de den 13 te Wieringerwaard, by den heer J. Boon gehouden voorjaarsvergadering dezer vereeni- ging, waren 78 leden en 8 gasten tegenwoordig. De voorzitter de heer J. Zijp Kz wees, in zyne openings rede met voldoening op den meer gnnstigen toestand van den landbouw in Nederland, en hoe daarin onder scheidene lichtpunten waren waar te nemen, o. a.: vermeerderde uitvoer van fokveeiets hoogere prijs van landbouwproducten de talryke conversiëu en de daardoor verlaagde rentestandaard, waardoor voorname lijk de daling der landprijzen had opgehouden, en niet het minst de opening der havens van Groot-Brittannië voor ons hoorn- en wolvee, waardoor ook voor de toe komst gunstige teekenen aanwezig zijn. Het laagste standpunt mag bereikt worden geachten wanneer het waar is, dat, in tyden van crisis, de landbouw den laaisten terugslag voeltmaar ook in den landbouw het eerst verbetering komtdan is er reden tot goeden moed. Waar in andere landen dit door bescherming is gezocht, daar hebben wij het te danken aan eigen initiatief, naast verbetering van het wereldverkeer. De leden dezer vereeniging mogen zich de eer toerekenen, voor hun deel aan die verbetering te hebben medegewerkt. Mogen zy ook nu bewyzen, wars van alle bescherming, zich op eigen kracht te willen veriaten. - De notulen der vorige vergadering, uitvoerig en zaakryk als zij waren, werden door den secretaris, den heer W. Teengs, voorgelezen en met onverdeelden aandacht aangehoord. Medegedeeld werddat het ledental van 179 tot 190 was vooruitgegaan; dat de voorgenomen st r em s elp r oef zou geschieden op de kaasfabriek van de heeren SwartGroot en Haringhuizen te Nieuwe Niedorp en tot leden der commissie van toezicht en uitvoering waren benoemd de beeren C. Bijpost, J. Bak ker Jz. en (van het bestuur) K Breebaart, benevens als uitvoerder de heer C. Swart; dat van de op de algemeene tentoonstelling te 's Hage met le prijzen bekroonde zaaigranen ruim 30 mudden van ver schillende soorten, waren aangekocht en deels kosteloos, deels voor den kostenden prijs, aan 60 personen waren verstrekt, onder voorwaarde alleen, dat van den uitBlag aan het bestuur mededeeling zou worden gedaan wat een en ander eene uitgaaf vorderde van 275; dat, voor de inzending ter ten to onstelling teParijs de etalage der vereeniging weder is opgeknapt en de firma Wijsman en Co., op verzoek van het bestuur, belangeloos op zich heeft genomen haar te voorzien van het beste kaasproduct; dat gereed waren gemaakt en ter vergadering aanwezig waren ontwerp-adressen aan de regeering 1°, in zake de mutatierechten 2°. in zake de wet op de besmettelijke veeziekte, waar die regelt de varkensziekte; 3°. in zake de af sohaffing van den zout-accyns. Ook in overeen stemming met een voorstel van den heer Wallek werd besloten, het adres in zake de mutatierechten eerst te gele gener tijd te verzenden en daarop de adhaesie te vragen van zooveel mogelijk belanghebbende vereenigingen. Wat betreft het proefstation te Hoorn, dat men vreesde in ge/aar te zynwaarom in de vorige vergadering besloten werd een adres aan de Begeering te zenden, hiertoe behoefde niet meer te worden overgegaan na de geruststellende verzekering op dit punt van den be trokken minister. Onder de ingekomen stukken washet leerplan van de zuivelhoeve, het programma der tentoonstel ling te Windsor en een afdruk-adres van de Vereeniging tot wering van de knoeierijen in den boterhandel aan de Tweede Kamer, in zake het ontwerp-boterwetmet verzoek om adhaesie. Aan dit laatste werd besloten gevolg te geven, behoudens tege moetkoming aan een bezwaar van den heer Waller, die opmerkte, dat in het adres werd geëischt, in strijd met de strafwet, toepassing van de maximum-straf, bij herhaling van een zelfde misdrijf. Het jaarverslag werd niet voorgelezen met het oog op den welvoorzienen beschrijvingsbrief dezer vergadering, maar zou worden opgezonden aan het maandblad der H. M. v. L. Door den heer G. Wonder werd, namens de finan- cieele commissierapport uitgebracht over de rekening van 1888 en voorgesteld, die goedtekeuren, in ontvang bedragende 3363.62 in uitgaaf 2041.06, blijvende het aanzienlijk saldo van f 1316,56. De heer W. Teengs bracht verslag uit over de jongste vergadering van bet Nederlandsch Paardenstamboek. Eeeds in het begin der vergadering had de heer Wallek, naar aanleiding van het herinneren, door den voorzitter, in diens openingsredeaan de openstelling van Engeland voor Hollandsch vee, de aandacht ge vestigd op de groote wenschelijkheidook voor Hol lands Noorderkwartier om het nederlandsche vee op de weldra te houden tentoonstelling te Windsor te doen vertegenwoordigen. De Vookzittek deelde nu mede, dat ook het bestuur daarop bedacht was geweest en de heer K. Bkeebaakt leidde daarop de zaak in. De tentoonstelling zal plaats hebben van 24 - 29 Juni dezes jaars bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Kon. Maatschappij van landbouw aldaar. Het inleggeld voor ieder stuk vee bedraagt 12, waarvoor ook stroo, hooi en groen voeder wordt verstrekt. Het bestuur stelt voor: de in zending, in de rubriek La nggehoornde rassen, van 3 stieren en 4 koeien, waarvoor prijzen zijn uitge loofd van 240, 120 en 60, benevens een gouden medaille door de Koningin Eenig ander ras, bij het programma niet genoemd van 2 stieren en 2 koeienmet prjjzen van 120 en 60Koeien, onverschillig van welk ras, met de grootste hoeveelheid melk niet minder dan 12°/0 vaste stollen en 3°/0 boter bevattende: 3 stuks in de afdeeling koeien, van meer dan 1200 eng. ponden3 stuks in die tusschen 900 en 1200 idem, met prijzen van ƒ240, 120 en 60,De bedoeling iseene openbare oproeping tot inzending te doen waaruit door eene daartoe te benoemen commissie eene keuze moet wor den gedaan. By eventueele bekroning van de in te zenden dieren, zal de eigenaar 25 #/a van de behaalde prijzen moeten afstaan ten behoeve van de kaader ver eeniging die daartegenover alle kosten van in zending, geschat op f 2000,—, voor hare rekening zou nemen. Over het saldo der begrooting van 1889 werd tot dat doel de beschikking gevraagd, benevens mach tiging om te trachten, door vrywillige bijdragen in het tekort te voorzien. Nadat een subsidie-aanvrage aan de Prov. Staten ge bleken was niet te kunnen geschieden, omdat de tentoon stelling eerder plaats had dan eene volgende zitting der Staten, waarin die zaak zou kunnen worden behan deld, evenmin aan het Kijk, omdat de bedoeling was, alleen uit Noordholland in te zenden en nadat men beslo ten had, bij de keuze voor inzending alle vee toe te laten of het in de stamboeken is geschreven of niet, maar alleen te vorderen, dat het in te zenden vee n a de keuze worde ingeschreven in het Ned. Eundveestamboek werd overigens aan het bestuur de vrye hand geiaten. Vooral was dit noodig na de mededeeling van deu heer E. C. Willekes MacDonald dat waarschijnlijk de mededinging naar de rubriek Langgehoornde rassen niet geschieden kon, omdat dit een speciaal engelscb ras was en van een gevoelen van den Vook zittek, dat het z. i. wenschelijk was, ook schapen van Texelsch kortstaartras in te zenden. Het bestuur zal zich nu tot de bedoelde Kon. Maatschappij van Land bouw wenden en trachten het daarheen te leiden, dat speciale prijzen voor die beide soorten worden uitgeloofd. Alvorens de pauze te houden vroeg en verkreeg de heer Wallek machtiging tot het doen van het voorstel, om de najaarsvergadering in October te houden, in plaats van in November. Na eenige discussie wordt dienover eenkomstig besloten. Gedurende de pauze werden door eenige leden by- dragen toegezegd in de kosten van inzending naar de tentoonstelling te Windsor en hadden de ditmaal tal rijke verkiezingen plaats, waarvan de uitslag was, dat tot algevaardigde voor het landhuis houda undig congres werd gekozen de Vookzittek; tot idem naar de vergadering vau de afdeeling Noordbolland van het Neder 1. Paardenstamboek de heer W. Teengs tot b e s t u u r s 1 e d e n, in plaats van de af tredende en niet herkiesbare heeren E. C. Willekes MacDonald, S. Zuurbier en J. Koopman, de heeren J. J. Ensched6, Anna Paulowna, L. Visser, Baemster eu A. J. C. Daamen, Obdam ,tot onder-voor zit ter, de heer jhr. mr. P. van Foeeest. Na heropening der vergadering werdonder alge meene toejuiching, besloten, toe te treden tot het lid maatschap van de Heide-Maatschappij, ad ƒ10,waar van de wenschelijkheid was betoogd door den heer Jn Zijp Hz. De heer J. L. T. Gkoneman zette in een hoogst belangrijk rapport uiteen, aan de hand van een onlangs verschenen werkje van Dr. Maurits Snellen, de wensche lijkheid om een onderzoek in te stellen naar de deug delijkheid van de in den kring der vereeniging bestaande bliksemafleidersEr werd daartoe een crediet gevraagd van f 250. Eene langdurige discussie ontspon zich over dit voorstel, eensdeels over de vraag, of deze zaak inderdaad een algemeen landbouwbelang kon genoemd worden en integendeel niet veeleer was van individueel belang, hetzij voor den eigenaar, hetzij voor de assurantie- maatschappyen van welk gevoelen de heer Waller de vertolker was, waaraan zich o. a. de heer J. Bkeebaakt aansloot anderdeels over den bij wetenschap pelijke mannen bostaanden twijfel omtrent het nut van bliksemafleiders, welke stelling kortelijk werd behandeld door den heer G. C. van Balen Blanken. Men eindigde echter met het algemeen nat te erkennen en bijna unaniem de gevraagde som te verleenen. Een bedrag van 200 werd gevraagd voor het nemen van proeven met Blunts voederpers, voor het inkuilen van groen voeder, die zieh door haren lagen prijs, grooten eenvoud bijzonder schijnt aan te bevelen. De inrichting is bovendien practiscber dan van de tot heden ge bruikte persen, door het daarop toegepaste hefboomen stelsel. De inleider, de heer J. Koopman, staafde dit gunstig oordeel door de mededeeling van de ervaring van een man van de praktijk, die er proeven mede genomen had. Het voorstel was, om ééue pers aan te koopen, daarnaar twee te laten vervaardigen en de proeven uit te strekken over gras Is. van zwaren kleigrond, 2*. van lichtere gronden en 3°. over klaver, lucern of eenig ander gewas uit de bouwstreek. Bij afwezigheid van den heer S. Zuurbier, vroeg de heer E. C. Willekes MacDonald, namens het bestnur, machtiging tot aankoop, ook dit jaar, van Lincoln rammen op den ouden voet. De vergadering vereenigde zich hier mede geheel; alleen merkte de heer J. Bkeebaakt op, dat het zeer wenschelijk was, dat de commissie zich van een grooter aantal adressen van goede fokkers in En geland voorzag, ten einde ruimer keuzs te hebben. De vroeger gekochte konden niet zonder uitzondering uitmuntend worden genoemd. Evenzeer door den heer Macdonald werd 100 gevraagdtot onderzoek naar de redenenwaarom melk-export tot heden niet op grooter schaal plaats heeft. Waar men let op het feit, dat nergens de melk lager in prijs is dan hier en in andere landen melk van buffels en geiten ontzettend veel duurder wordt betaalden ons land met die streken in geregelde verbinding staatdaar mag hetvolgens den inleider, bevreemdend heetendat de uitvoer vau melk niet grooter afmetingen aanneemt. De wetenschap toeh doet b. v. de middelen tot condenaeeren aan de hand. Is verder het verzenden van melk in gewonen Btaat niet mogelyk, zonder dat hare hoedanigheid er te zeer onder lijdt? Welke prijs wordt er voor koemelk betaald in Europa en andere werelddeelen Welke uitvoerinrich- tiugeu bestaan hier te lande en hoe is haar werkkring Welke oorzaken hebben geleid tot het te niet gaan van die te Hoo-n? Welke werking moet melk ondergaan, om te verduurzamen Ziehier tal van vragen, waarvan de beantwoording wellicht leiden kan tot practische resultaten. Om dit cohter te kannen doenmoeten wellicht eenige kosten worden gemaakt en daarom wordt de beschikking gevraagd over genoemd bedrag. De heer Wallek deelde naar aanleiding biervan mededat indertyd door prof. Baumhaner een middel in practyk was gebracht om melk te verduurzamen en deze eene hoeveelheid van aidns toebereide melk heen en terug naar Indie verzonden had. De proef was echter bepaald zeer slecht uitgevallen. Z. i. is in Engeland stellig geen afzet te vinden en zon de groote afstand altijd het bezwaar blijven. Bovendien zal steeds in den weg staan de noodzakelijkheidom inrichtingen in het leven te roepen tot het verwerken van niet verkocht* melk ter plaatse, waar zij aan de markt werd gebracht, wat groote kosten zou medebrengen en hetgeen niet rentegevend zon kunnen worden, omdat die inrichtingen altyd tot werken gereed moesten zijn en men slechts nu en dan daarvan zou behoeven gebruik te maken, n.l. wanneer voor het aangevoerde product, in natnur- lyken toestand geen afzet te vinden was. De heer De. F. Graeee, van Alkmaar, herinnerde aan het bestaan van melkuitvoor nit Noorwegen naar Engeland en wees op de talrijke fabrieken o. a. in Zwitserland, waar melk in poeder wordt omgezet. Ook in die richting vooral zou hij het beoogde onderzoek willen zien gedaan. Het gevraagde bedrag werd daarop toegestaan. Door den heer Jhr. Me, P. tan Foeeest werd aan gedrongen om by de regeering wederom de aandacht te vestigen op de wenschelijkheid van afschaffing der wik- en weegloonen en op de hooge marktgelden welke in de verschillende steden van de marktproducten wor den geheven. Naar zyne meening, moet de Vereeniging niet rustenalvorens de geheele afschaffing een feit is geworden en daarvoor in de plaats is getreden eene vergoedingevenredig mat de kosten van het markt wezen in de verschillende plaatsen. De heer Jhr. Citteks, burgemeester van Purmerende, gaf als zyn gevoelen te kennen dat z. i. wel geen bestryding zou ondervinden, dat geheele afschaffing zonder equivalent ondoenlijk zou zijn met het oog op een goed geldelyk beheer der genwenten. Men zou moeten ophouden te „wikken en te wegen." Heeft men zich we) eenB afgevraagd, welke ko^en het kaasmarkt wezen vordert, zoowel direct als indirect? Alleen het bedienend personeel bestaat uit 36 man. Voor 100 ned. po.iden betaalt men 70 ets, men bedenke echterdat men daarvoor groete voordeelen geniet voor het vervoer en de aflevering zorgt de gemeente heeftals 't ware men tie. Althans te Purmerende gemeente schade vergoed vervoer geleden dat marktgelden ontvangsten zijn eene stilzwijgende assuran- werd dikwijls door de voor kaas, die onder het had. Men boude verder in het oog eu wik- en weegloonen wisselvallige dat de aanvoer van kaas vaak ver mindert, zonder dat daardoor de kosten minder worden. De Vookzittek herinnert hoe de naam uitzon deringswetten reeds aanduidtdat zij iu strijd zijn met de wel. Oreral trouwens zyn de stedelijke belastingen opgeheven. Hg veroordeelt voorts de wijze, waarop de belasting nog wordt opgedreven in Hoorn door bet draaggeld, in Alkmaar door den tas man. Hij brengt hulde aan het gemeentebestuur van Purmerende voor de wijze waarop zy de markt belangen behartigtmaar kan niet nalaten te wijzen aat waar het marktgeld voor de veemarkt op de onbillijkheid vee uiterst laag iszeer veel zorg aan wordt besteed, daarentegen de kaas in de open lucht aan alle weer en wind is blootgesteld en de daarvoor betaalde belasting onevenredig hoog is. De heer Cit teks repliceerdede heer Wallek achtte het niet rechtvaardig, allerlei, te recht of ten onrechte, te brengen onder de kosten van het marktwezen ook de heeren Jb. Zijp en L. Visser gaven ten slotte nog hunne meening te kennen, totdat, met toejniching, het bestuur werd gemachtigd tot het indienen van het desbetref fend adres. Door den heer dr. F. Geaeef werd het onderzoek van melk besproken. Met nadruk wees hy op de drin gende noodzakelijkheid voor den kaasmaker, om telkens en telkens zijn melk te controleeren. Hij achtte het hoogst verkeerd dat in kaasfabrieken de boer betaald werd naar het gewicht van zijn melk. Eekening moest worden gehouden met de hoedanig heid, betaald moest worden naar de kaasstof en de vetstofdie de melk bevat. Ook waar kaasgebreken bes'aan, zoekt men het z. i. meestal verkeerd nu eens wijt men het aan de gereedschappendan weder onderzoekt men de kaas om het euvel te vinden, waar de melk alleen de oplos sing geven kan. Op dien weg den kaasmaker voor te lichtenis naar sprekers meening voor Hollands Noorderkwartier eene schoone en dankbare taak. De Voorzitter zegt den inleider in hoogst waar- deerende woorden toe, dat deswege te zyner tijd voor stellen zullen worden gedaan. De begrooting wordt in ontvang en uitgaaf ter goed keuring door de financieels commissie voorgedragen tot een bedrag van 3125,03hetgeen geschiedt. Nadat de Vookzittek had meegedeeld, dat door het bestuur de indiening zal worden overwogen van voorstellen betreffende de beproeving van werktuigen geschikt voor de uitzaaiing van kunstmeststoffentot het nemen van vergelijkende proeven met suikerbieten tot idem met kunstmeststoffen vooral met het oog op het veelgeprezen Thomasphosphaatmeel en de heer tan Ba len Blanken tot gelijk doel de aandacht van het bestnur gevestigd had op de inenting tegen de besmet telijke varkensziekte en dezelfde heer den Voorzitter be dankt had voor diens uitstekende leiding sloot deze de vergadering. Den 13 zyn te 's-Gravenhage voor de nattige handwerken geslaagd de dames C. M. Nejjenhuis, C. M. de Bos en G. C. Olij alhier. BB li GE R LUKE STAND. GETROUWD. 14 Mrt. Joseph Petras Maria Grimmon en Elsje Geerling. GEBOREN. 12 Mrt. AlidaD. van Hendricus Martinus Witte en Jantje Room. OVERLEDEN. 12 Mrt. Guurtje van Dam, eclitgen. van Jan Tym, eerder wed. van Pieter Buren, 51 j. 14 i Theodoras Hendricus, Z. van Jaeobus Schut en Guurtje van Dijk, 2 dagen.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3