finitcttlAttb. BELGIE. Minister van den Peerenboom heeft bij de behandeling der spoorwegbegrooting den 12 o. a. medegedeelddat bij wegens gebleken misbruiken be sloten had aan alle spoorweg- en postbeambten bet slij ten van sterken drank volstrekt te verbieden Verder verklaarde hij zich tegenstander van bet gebruik van vrouwen in het beheer, op grond dat de sedert 5 jaren met haar opgedane ondervinding niet zeer gunstig was geweest. FRANKRIJK. In het arrondissement Rijssel zijn weder werkstakingen uitgebroken weike hier en daar tot ongeregeldheden aanleiding hebben gegeven. In den nacht van den 13 op den 14 wilden ongeveer 1200 werklieden te Pérenchies in eenige werkplaatsen binnen dringen maar werden door de wachthoudende infanterie terug gedreven. QTciegrafissitc ?$reicftUn. ~'s GRAVENIIAGE 19 Maart. Sinucnlaub, Den 17 is te Am&fcerdam aanbesteed het maken van verschillende gebouwen voor het Burger- Ziekenhuis, op een terrein in de Linnaeusstraat. Laagste inschrijvers de beeren D. Cerlyn en Zoon en A. J. de Haan voor f 276.800. spoorweg Helder—Amsterdam, Zaandam Enktmizen Hoorn—Medemblikin 5 per- een gunstige beoordeeling ontvangen. Van de Staten der overige provinciën is een afkeuring van het ont werp vernomen of te verwachten. Het zal dus de moeite loonen, wat tot aanbeveling en tot bestrijding van het plan der Regeering is aangevoerd te onder zoeken en tegen elkander over te stellen. Wij hopen dit in een volgend artikel te doen. Graaf d'Oultremont, clericaalheeft zijn voorstel tot afschaffing der plaatsvervanging op nieuw bij de Kamer ingediend. Volgens dat ontwerp wordt het leger op 175.000 man gebracht en wel 95 000 voor den veld dienst 70.000 voor de vestingen en 10.000 voor andere verrichtingen, terwijl toch bet jaarlijkscb contingent, dat nu 13.300 man bedraagt, niet verhoogd behoeft te worden. Over dit voorstel wordt veel geschreven, waaraan o. a. ook deel namen de generaals Nicaise, van der Smissen, Jolly en Brialmontdie hunne instemming met de invoering van deu persoonlijken dienstplicht betuigden. De minister van oorlog, generaal Pontus, beeft daarin thans aanleiding gevonden het verbod uit te vaardigen, dat officieren van het belgische leger voortaan iets over militaire zaken openbaar maken. Den 14 hield te half vijf des namiddags te Brussel vlak bij den Centralen Boulevard een rijtuig stil voor de woniDg van den vicaris der Begijnenkerk, waaruit twee personen stapten, die aanschelden en verzochten, den bewoner te mogen spreken. Toen de dienstbode zeide, dat hij van hnis wasverzochten zij haar schrijfgereed schap daar zij eene dringende boodschap aan den geestelijke hadden. Terwijl het meisje een en ander gereed zettesloop één hunner achter haar om en gaf baar een slag op het hoofd, waardoor zij ter aarde stortte, Toen zij bijkwam riep zij uit een venster om hulp. waarop een buarman toeschootdoch de twee onbe kenden sprongen nog bijtijds in bun rijtuig en reden in allerijl weg. In het voorhuis vond men de kleine brandkast van den geestelijke, die zij zeker in bet rijtuig hadden willen medenemen. Zij hadden slechts den tijd gehad om eene zilveren snuifdoos en een gouden horloge te stelen. De koetsier van het rijtuig heeft hunne persoonsbeschrijving aan de politie medegedeeld. ENGELAND. In eene door Gladstone's partij- genooten in de St.-James' Hall te Londen gehouden bijeenkomst deelde de voorzitter John Morley mede dat de oppositie voornemens is, den 18 eene bespreking ia het Lagerhuis uit te lokken over de roldoor den attorney-generaal Webster (als rechtsgeleerd raadsman van de Times) in het rechtsgeding tegen dat blad vervuld. De heer Parnell zal de regeering beschuldigen dat zij heimelijk partij heeft gekozen voor de Times. Ten gevolge van sterken wind is het pantserschip Sultsn den 14 des ochtends nabij Malta gezonken. Bij de verkiezing te Kennington, een onder-district van Londen, is Gladstone's aanhanger Mark Beaufoy tot lid van het Lagerhuis gekozen met 4069 stemmen tegen 3439 uitgebracht op den heer Beresford-Hope kandidaat der regeeringspartij. „Van wie, papa?" „Maar slaap je dan kind Ik spreek over Blanche en Günther L Maar je hebt gelijk de nacht heeft ook zijn rechten. Laat mij een paar uur slapen, want morgen vroeg moeten wij in de stad zijn, om de hypotheken te laten inschrijven om één uur moet ik aan de beurs zijn. Hoe laat zullen wij rijden „Om half zes „Goed goed." Je kunt niet gelooven, hoe vermoeiend en inspannend dat alles ie; ik zal blij zijn, als ik maar eerst weer tebuiB ben. Wel te rusten; lief kind, slaap goed, met het bewustzijn dat je je vader een grooten dienst hebt bewezen." Maar ondanks dit bewustzijn kon Willy den slaap niet vatten. Zij had een zonderling gevoel; het scheen haar, alsof zij reeds op een puinhoop stond en waarheen zij ook haar hand uitstrekte om zich vast te houden alles zonk voor haar oogen weg. Zy gevoelde zich geheel verslagen na den doorwaakten, veelbewogen nacht. Maurice was knorrig en in een Blechte luim; geen enkel toiletartikel was er voor hem op Warnitz en hij had, door zijn haastig vertrek, de zijne vergeten. „Ik moet er toch goed uitzien", zeide hij en trok de kraag van zijn pels over zijn ooren. Hy zag er echter in 't geheel niet goed uit. Willy zag angstig naar de vaalbleeke, scherpe trekken en de met donkere kringen omgeven oogen haars vaders. Niettegenstaande alles wat er gebeurd was, gevoelde zij toch iets als medelyden met hem. Hy leunde achterover en deed alsof hij sliep! Het rytuig reed langzaam over den doorweekten weg en Willy keek door het raampje naar buiten. Langzaam brak de morgen aan. Met een zwaren zucht steunde zij haar kin op haar hand en keek naar den weg met bet bruine verwelkte gras langs de sloot en de diepe wagensporen; ondanks haar zelve vloeiden groote traneu langs baar wangen en toen de toren van Malohin uit den grauwen nevel te voorachyn kwam, boog zij ziob verschrikt ver achterover. Wordt vervolgd) De ministerraad besloot den 15 de aitraart ran den overleden minister van marine Jauros voor rekening van den staat te doen geschieden en daarvoor aan de Kamer een krediet van 5000 aan te vragen ter eere van het roemryk aandeel, door hem aan dea oorlog van 1870 genomen. Dit krediet werd den 16 verleend. In den ministerraad heeft de minister van binnen!, zaken de verschillende voorstellen besproken welke eene gedeeltelyke hernieuwing der Kamer beoogen. De regeering beeft zieh in beginsel daarvoor verklaard. Admiraal Krantz is benoemd tot minister v. marine. Generaal Boulanger vertrok den 17 des morgens naar Tours. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen tot handhaving der orde waren aan het spoorwegstation genomen, doch geen enkel buitengewoon voorval is te vermelden. Te Tours waren de troepen in de kazerne gehouden. Bij zijne aankomst, toonde de menigte, btj het station aanwezig zich terughoudend, en geen enkel ernstig voorval had plaats. Boulanger hield aan bet hem aangeboden feestmaal eene uitvoerige rede. Hy voer in heftige bewoordingen tegen de houding der Kamer uit, en noemde de leden der regeering logenaehtige overweldigersdie naar de dictatnur streven en de republiek in gevaar brengen. Het land wendde zich met afkeer van hen af. De conser vatieven zouden zich by de republiek scharen, wanneer zij slechts genaakbaar was voor allen. De godsdienstige overtuiging moet door ieder geëerbiedigd worden. De republiek moet alle vrijheden toelaten en aan het land den godsdienstigen vrede brengen. Hij deed een beroep op de conservatieven en de oud-republikeinen tot samen werking, en eindigde zijne rede met de kreten Lswe Frankrijk Leve de republiek Voordat generaal Boulanger het woord voerde, sprak de heer Naquet, om te betoogen dat de grondwetsher ziening noodzakelijk is, en dat gematigdheid in den republikeinschen regeeringsvorm de bonapartisten zal verzoenen. Tusscben de republikeinen en de bonapar tisten beslaat slechts een misverstand en de koningi?» gezinden erkennen dat bij hunne optreding nieuwe verdeeldheid zou ontstaan. Op het terrein van het godsdienstige vraagstuk moet verstandhouding worden voorbereid. De scheiding van Kerk en Staat moet door een referendum geregeld worden. De beer Delabaye betuigde namens de katholieke monarchisten, zijn dank voor de verzoenende woorden, welke gesproken waren. De gehouden redevoeringen werden intusschen doos gemor afgebroken alleen die van generaal Boulanger word herhaaldelijk toegejuicht. Om twaalf uur 's nachts is Boulanger weer naar Parys vertrokken. Generaal Boulanger is den 17 met 483 stemmen tot lid van den algemeenen raad van de Gard gekozen. Kamer. De zitting van den 16 was weder zeer onstuimig. Daartoe gaf aanleiding eene interpellatie van den heer Laguerre gericht tegen den tegenwoor- digen minister van binnenl. zaken den beer Constans. Nadat de minister-president, de heer Tirard bad verklaarddat de regeeriDg zich geen vrees zou laten, aanjagen en me' de grootste kracht zou optreden tegen hen die de openbare orde wilden verstoren zeide de minister van binnenl. zaken dat hij tot de onmiddellijke behandeling bereid was. De heer Lagnerre beschuldigde daarop den heer Constansin 1882 te hebben deelgenomen aan eene financieele instelling en daarvoor f 5000 en 250 aan- deelen ten geschenke te hebben gekregen. Hij herin nerde verderdat de heeren Floquet en Allain Targé in 1885 weigerden in een kabinet-Oonstans op te treden, en hij beweerde dus, dat de tegenwoordige minister van binnenl. zaken zicb aan laakbare handelingen bad schuldig gemaakt. Hij noemde hem een „mmistre fraudeur." Daarop volgde een heftig rumoer en werd op den heer Laguerre de censuur toegepast. De heer Constans verdedigde zich met kracht tegen de ingebrachte beschuldigingen. Hij verklaarde nimmer aandeelen of waarden van welken aard ook ten ge schenke ontvangen te hebben. Zijn vermogen had hij door het drijven van eerlijke zaken gewonnen. De heer Laguerre stelde dsarop de volgende motie van orde voor„De Kamerprys stellende op de eer van ben die deel van het kabinet uitmaken, gaat over tot de orde van den dag. De eenvoudige orde van den dagwaarmede de regeering verklaard had zich te vereenigen, werd echter aangenomen. De geheele linkerzijde verklaarde zich eenstemmig voor. Senaat. Den 15 werd beraadslaagd over het wets ontwerp waarby de recbterlyke bevoegdheid van dat college wordt geregeld wanneer het zich tot opper- gerechtsbof heeft gevormd. Aangenomen werd de be paling dat aan den Senaat het recht van in staat van beschuldiging stellen verleent. Tweede Kamer. De heer Mutsaers is beëedigd. De Kamer is daarna 40 minuten in comité-generaal over gegaan. Op de interpellatie van den heer Seyflard betref fende de regeling der levende strijdkrachten antwoordde de minister van oorlog, dat het rapport der staatscommissie met het advies des ministers weder aan den Koning was toegezonden. In het eerstvolgende zittingjaar is het ontwerp op den verplichten krijgsdienst te wachten. Als tijdelijke maatregel zal worden voorgesteldde oudste lichting een jaar langer in dienst te houden. Aangevangen is daarop het algemeen debat over de arbeidswet. De heer Domela Nieuwenhuis keurde het ontwerp af eu noemde het een vel misdruk, voor amendee ring ongeschikt. De heer van Yelzen wilde de voort zetting der enquête, omdat nog geen gevestigd oordeel over den toestand bestaat. De heeren Kerdyk en Heldt verdedigden het ontwerp tegenover den heer Nieuwen huis. Zy waren onvoldaan maar voorloopig dankbaar. De heer Lohman wees op bet gewicht van den invloed der kerk als sociale macht en wilde de opvoeding van het gezin aan de kerkniet aan de wet overlaten. Morgen voortzetting. Te Amsterdam is den 16 overleden de heer m'F. J. R. Corver Hooftoud lid der Tweede Kamer oud wethouder van Amsterdam en oud lid der prov, staten van Noordbol'and. Den 16 is bet bouwen eener overdekte boter markt te Kampen aanbesteed aan den beer G. J. Brug- gink voor f 6200: De gemeenteraad van Leeuwarden heeft den 16 na langdurige beraadslaging met 12 tegen 9 stemmen aangenomen een,, op voordracht van de oommissie van toezicht op het lager onderwijs, door burg. en weth, gedaan voorstelom te bepalen dat bet den onder wijzers der openbare lagere scholen is verboden pri vaat-onderwijs te geven aan leerlingen van de scholen, waaraan zij zijn verbonden, tenzij in bijzondere gevallen, met rergunning van b. en w., de commissie van toe zicht op het lager onderwijs geboord. Prof. J. A. Alberdingk Thijm is den 17, des na middags te ruim 2 uurop bijna 69jarigen leeftijd te Amsterdam overleden. Den 18 des ochtends is te IJmuiden een 65jarige wissel wachter door een zandtrein overreden. Zyn lijk werd naar Amsterdam vervoerd. In de den 14 gehouden vergadering van het nuts- departement te Oudkarspel trad de heer M. J. Ternoy Ape!, lid van het letterlievend genootschap „Ja cob Leon Wertbeim" te Amsterdam, als spreker op, met de voordracht o. a., van „Het kasteel Leliën- burg", door spreker zelf vervaardigdhetgeen goed voldeed. Kleinere stakjes hierna ten beste gegeven meest van humoristischen aard, voldeden evenzeer. Bij het scheiden vond het woord van dank, door den voor zitter aan den spreker da instemming van het niet zeer talrijke publiek. De gemeenteraad van Tiel heeft den 16 besloten tot het aangaan eener S& pcfc. geldleening, groot 225.000, waarvan 193.500 zal dienen tot aflossing der bestaande 4 en 4% pets. leeningen. Den 16 is voor rekening van den heer jbr. P. Quarles van Ufïord te Haarlem ondershands aanbe steed het bouwen eener villa in het Florapark» Het work werd gegund aan den laagsten inschrijver, dea heer H. J. Geyl JOz., voor f 28879. Den 17 was het 40 jaren geleden defc Z. M. Koning werd. Den 18 is te Haarlem uit de Amsterdamsche vaart het lijk opgehaald eener 62jarige burgerjuffrouw, die den 13 hertrouwd was. Men vond bij haar bijna f 80, welke zy voor hare begrafenis bestemd had blijkens eenige regelen sebrift, welke zij bij zich bad. De Holl. Spoorwegmaatschappij heeft den 18 aan besteed het uitvoeren vaD onderhoudswerken op den ceelen geraamd op f 32200. Laagste inschrijver in massa was de heer T. Verbrugge voor f 29786. - Benoemd tot hoofd der gemeente-bewaarschool No. 2 t9 Leeuwarden mej. A. J. M. ter Haar f.e Eg- mond aan Zee. Het Neder.andscb Panopticum te Amsterdam keert over 1888 3 pot. dividend uit na afschrijving van f 8000. De behaalde winst bedroeg f 34.545, waar van ongeveer f 25000 uit het koffiehuis en f 10000 uit het P mopticum tegen 18107 in 1888; de exploi tatie aan het geheel kostta f 240 per dag. De heeren mr. A. P. R. C. baron van der Borcb van Verwolde en P. A. baron van der Borcb van Vor- den grondeigenaren te Laren hebben opgericht eec arbeidsfonds, door namelyk aan ieder vaat arbeider een Rijkspostspaarbankboekje te geven, waarop voor iedereit dag werkens 5 c6nt wordt aangeteekend (te gevea boven bet gewone daggeld), dat dan tot ondersteuning kan strekken by ziekte of op den ouden dag. De heer jbr. B. B. van Foreest te Amsterdam heeft te Utrecht in het lokaal der Werkliedenscbaak- vereeniging, 36 partijen schaak te gelijk gespeeld, waar van hy er 34 won en 2 verlooréén tegen den voor zitter der vereeniging en één tegen een 14jarigen knaap. Toen hij ten vorigen jare in eene Schaakclub te Utrecht 15 partijen tegen de sterkste spelers Se gelyk speelde won hy er 14. Het bij Scheveningen gestrande schip Ben-Avoa is vlot geraakt en naar IJmuiden gesleept. De cursus 1889/90 der Rijks-normaallessen te Enkhuizen vangt den 1 April met 30 leerlingen aan. In het zuiden van Noordbrabant worden weder belgische centen ingevoerd. Te Beverwijk is een zeer net afelaglokaai aan de Meerstraat verrezen dat geheel ingericht is voor den afslag van groenten, vruchten enz. De commissie van rapporteurs der Prov. Staten van Drente over het regeesungsvoorstel tot wijziging der kiestabel heeft eenparig besloten, aan de Staten voor te stellen 1. niet aan te nemen het eerste advies van Ged. Statenom van den minister van binnenl. zaken te verzoeken aanvulling van de stukken 2. den minister, met toezending van afschrift van het verslag, alsmede van het praeadvies van Ged. Staten en de daarby behoorendde bylagen, de ontworpen re geling te ontraden, en behoud der tegenwoordige tabel aan te bevelen. Te Warder moet voor lid van den gemeente raad herstemd worden tusscben de heeren J. Cz. Visser met 24 en Jb. Hop met 22 stemmen. De gemeenteraad van Monnikendam heeft besloten de somer-koemarkt te verzetten van 31 Juli op 24 Juli en de najaars-lammerenmarkt van 20 op 27 November. De gemeenteraad van Barsingerhorn heeft besloten, de jaarwedde der aan de openbare school te

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2