GRIEKENLAND. De minister vau financiën beeft aan de Kamer voorgesteld, aan prinses Alexandra by baar huwelijk met aartshertog Paul van Ruslaud eene bruidschat van f 200.000 te verzekeren. OOSTENRIJK-HONGARUE. De Keizer ZUID-AFRIKA. In de Transvaal is een wets voorstel ingediend o. a. ten doel hebbendehet tijd perk dat men in de republiek moet doorgebracht hebbenalvorens burger te kunnen worden te ver korten van 5 op 2 jaren. fiinttcttiAttD. De rechtbank ran koophandel te Parijs heeft beslist, dat er geene reden bestond om de ontbinding ran bet Comptoir d'Escompte uit te spreken, of om eene com missie van likwidatie te benoemen. Zij benoemde twee bewindvoerders, die eene vergadering van aandeelhou ders belegd hebbenom de ontbinding der vennoot schap te regelen. Een officierdie met de leiding van het dagelijksch verkeer tusschen de ministeriën van oorlog en van buitenl. zaken belast was, is wegens zijne staatkundige betrekkingen mot Boulanger naar Saint-Brieux verplaatst. De Société des Métaux (het kopersyndicaat) is voor ontbonden verklaard met benoeming van den heer Levasseur tot curator. Den 7 April zal te Versailles een groot boulangistisch feest plaats hebben, waarop generaal Boulanger eene rede zal houden over het eeuwfeest der republiek en de wijze, waarop dit gevierd moet worden. De prijzen voor het bestijgen van deu Eiffeltorea zijn vastgesteld. Er zullen 3 soorten van toegangskaarten zijn; blauwe voor f 2,50 tot den top witte voor f 1,50 tot de tweede en roode voor 1 tot de eerste verdieping. Kamer. Den 21 hield de beer Laur zijne den 7 uitge stelde interpellatie over het kopersyndicaat. Hij zeide, dat nog nimmer eene poging om zich van de markt meester te maken duidelijker dan bij deze gelegenheid was ge bleken. De operatie beliep 250 millioen tegen dadelijke betaling en 450 millioen op termijn, terwijl bet globale cijfer der onderneming op 2 milliard kan gesteld worden. Het ware de plicht van den Staat geweest, dergelijke speculatie tegen te gaan. Zoowel in Frankrijk als in bet buitenland was de opkooping geschied en de regeering handelde verkeerd, toen zij daartegen niet optrad op gevaar af, verantwoordelijk gesteld te worden door de maatschappijen die overeenkomsten met het Comp toir d'Escompte hadden gesloten, Hij verweet verder aan de regeeringde fransche Bank in de zaak te hebben betrokken. Naar zijn inzien was bet Comptoir d'Escompte het slachtofier geweest V8n een complot gesmeed door eene internationale vereeeniging, waarvan bet huis Rothschild bet hoofd was, omdat die instelling op het monopolie van dat huis inbreuk gemaakt en met andere landen leeningen aangegaan had. Rothschild had de speculatiën in koper begonnen, het Comptoir tot mes doen verleid en vervolgens zijn kapitaal terug getrokkeu. De minister van financiën, de heer Rouvier, verklaarde in zijn antwoord, dat het Comptoir d'Escompte zijne betalingen zou hebben gestaakt, zonder de plaats gehad hebbende tusschenkomst. Die instelling verdiende de belangstelling der regeering. Wat betreft het voorschot van 100 millioen, indien er verlies mocht geleden worden, zou dit door kapitalisten buiteu de fransche Bank worden gedragen. Hij meende zyn plicht vervuld te hebben en men was dank schuldig zoowel aaD de Bank als aan al degenen, door wier medewerking eene verschrikkelijke crisis was voorkomen. De strafbepalingen tegen de op- koopingen op groote schaal waren nog altijd van kracht, en zonden toegepast worden in voorkomende gevallen, al was dit ook zeldzaam mogelijk. Hij noodigde ten slotte den heer Laur uit om eene motie van wan trouwen voor te stellen. Tot de stemming overgaande, werd de eenvoudige orde van den dag verworpen met 284 tegen 234 st. De heer Laar trok zijne motie in, waarvan de strek king was om dadelijk een gerechtelijk onderzoek naar bet gebeurde en eene vervolging in te stellen. Aangenomen werd, met 339 tegen 212 stemmen, eene motie van den heer Thomson, waarmede de regeering zich vereenigd had, waarin de overtuiging werd uitge drukt, dat de regeeriQg maatregelen zou nemen, waar- zacht en vrouwelijk blijven. Wanneer je je misschien angstig maakt, dan wil ik de renten van dit kwartaal wel uit miju eigen zak geven. Bij voorkeur doe ik het ecbter nietdat is zeker 1 Het geld moet criculeeren, ®n ik zon mij dan genoodzaakt zien, een zeer voordee- lige zaak op te geven. Maar natuurlijk, als je er op staat „Als het u moeielijk valt, lieve papa, dan volstrekt niet voor dit kwartaal", zeide Willy zacht. Zij dacht veel te edel, dan dat zij haar vader, ten wiens behoeve het geschied waswilde doen vermoeden hoe angstig zij zich over het gebeurde maakte. „Ik kan ook wel wat graan opruimen." „Wel zeker, verkoop maar wat graan Als je een man waart, Willy, dan kon er, onder mijn leiding, een flink koopman uit je groeien. Jammer, jammer „En hoe staat het met de opzegging van het geld, papa? Daarvan hebt u mij niets geschreven." Broek maakte een beweging met zyn hand en ging naar een sigarenkistje, waaruit bij een fijne sigaar nam. „Alles in orde. Dat is behoorlijk geregeld", zeide hij op onduidelijken toon. „Maak je er maar niet onge rust over daar zorg ik voor! - Eene lekkere sigaar, hè? Ruik je wel?" Hij blies haar den rook in kleine wolkjes tegemoet. „Zij zijn ook zeer duur maar jullie vrouwen, hebt daar, jammer genoeg, geen verstand van. Nu moet je weg kindlief, want straks komt my iemand over zaken spreken." Willy ging geheel onbevredigd heen. Was haar vader haar dan tenminste geen rekenschap schuldig? Moest zij met gebonden handen en gesloten oogen de toekomst tegemoet gaan Haar gezond verstand in de eerste plaats echter haar gevoel van zelfstandigheid verzette zich daartegenzij gevoelde zich zeer goed in staat om ook tegenspoeden in zaken onder de oogen te zien. Maar haar vader was in die dingen zoo gesloten; erger nog er was geen vat op hem te krijgen by was zoo glad als een aal. Willy kwam znchtend tot de overtui ging, dat zij niettegenstaande de beste voornemens, nog altijd even ver was. Niets dan een beleefde, overstel pende woordenvloed, dat was alles! „Willy Freule Willy, u bier?" riep Giintber ver rast en verheugdtoen hijals gewoonlijk op het theeuur bij de familie Broek binnentrad en er onver wacht de stiefdochter van den president vond. Hoe gaat het u? Hoe gaat het?" Hij schudde krachtig haar banden, zijn oogen schitterden toen hij baar aanzag. „Kunt ge het een geëngageerd meisje kwalijk nemen, door kon blijken op wie de verantwoordelijkheid rustte en dat zij de wet zou doen eerbiedigen. heeft den 19 een onderbond gedurende een klein unr gehad met den gewezen Koning van Servië, Milan, die den 21 een onderhoud had met minister Kalnoky en daarna met het hoofd der afdeeling buitenlandsche zaken. De zitting van het hongaarscbe Huis van afgevaar digden van den 22 was weder zeer onstuimig. Toen de leden der oppositie de houding der politie en der regeering afkeurden protesteerde de rechterzijde. Mi nister Tisza bracht onder toejuichingen van de rechter- en protesten van de linkerzijde in herinnering, wat hij gedaan had om de staatsinstellingen van Hongarije te bevestigen hij veroordeelde de aanzetting tot opstand en verklaarde nimmer te zullen dulden dat de meer derheid zich aan de dwingelandij der minderheid moest onderwerpen. Verscheidene afgevaardigden der linkerzijde, die beleedigende uitdrukkingen gebezigd hadden, werden tot de orde geroepen. Bij de verkiezingen voor leden van den gemeenteraad te Weenen hebben de olericalen vereenigd met hen die tegen de israëlieten gestemd zijn de overwinnin» behaald. Het oostenrijkscbe Huis van afgevaardigden heeft het door de regeering voorgestelde wetsontwerp op de premieleeningen ougewyzigd aangenomen. Het bestuur van den Algemeenen Bond van ka tholieke kiesvereenigingen in Nederland heeft den 16 ter zake van den persoonlijken dienstplicht de volgende motie aangenomen Het bestuur van den Algemeenen Bond van katho lieke kiesvereenigingen in Nederland, handhavende het door den bond aangenomen program, luidende „beper king vau de kosten en lasten der defensie, met dien verstande dat de verdedigbaarheid des lands ten volle blijve verzekerd"; Overwegende dat afschaffing van plaatsvervanging in geen opzicht wenscbelijk is; Vertrouwt dat de Volksvertegenwoordiging buiten de alleruiterste noodzakelijkheid niet tot afschaffing zal overgaan Is van oordeel, dat het rapport der staats-commissie behoort te worden afgewacht, ten eir.de daarna in eene algemeene vergadering van den bond zoodanige voor stellen te doen als nuttig of noodig zullen blijken Besluit hiervan kennis te geven aan de r.k. kiezers- vereeniging „Recht voor Allen", te Amersfoort, en aan alle tot den Algemeenen Bond behoorende kiesvereeni gingen, en dit besluit door de pers openbaar te maken. De minister van justitie heeft den 20 in de 2e Kamer verklaard, dat het wetsvoorstel tot het voort zetten der enquête de kamer nog niet bereikt had alleen wegens de abnormale omstandigheden. Bij de den 21 te Haarlem gehouden herbeste- ding van bet sloopen van den bovenbouw der krnisbrug dat zij naar haar galant verlangt?" lachte Blanche, die zich over Giintber's houding in hooge mate ergerde. Hij deed echter alsof hij bet niet hoorde, maar schoof zijn stoel naast dien van Willy en begon te vragen. „Vertel mij eens hoe het thuis gaat en hoe maakt freule van Malknitz het Zij bleven gezellig praten, totdat Blanche, na verloop van een kwartier, uitriep: „Ziezoo! nu ia het, dunkt mij, genoeg Zij boog zich over de leuning van Willy's stoel en stak haar hoofd tasachen beiden in. „Wij zijn er ook nog, mynheer Giinther." Haar licht haar, haar fluweelachtige huid waren in scherpe tegenstelling met Willy's eenvoudig uiterlijk. Zij was zich wel degelijk bewust, dat bet voordeel, bij de vergelijking, aan haren kant was en zij zocht er dan ook zooveel mogelijk partij van te trekken. Ook Giin ther kon zich aan dien indruk niet onttrekken, hoe bij er zich ook tegen verzette. Blanche wan schoon dat viel niet te ontkennen maar toch was zij voor hem slechts een schoon beeld zonder meer en als zoodanig bewon derde hij haar ook; zijn hart ecbter klopte warm en teeder voor bet eenvoudige meisje dat hem versmaad bad en nu onbereikbaar voor hem was. Hij bad haar niet vergeten de scheiding had haar beeld niet uit zijn hart gewischt, hij gevoelde het levendig, toen zij zoo onverwacht tegenover hem stond. Ook Willy had een gevoel van kalmte en vertrouwen, sedert zij wist dat Güother in hare nabijheid was. Als zij niemand anders had dan zou hij haar goeden raad kunnen geven natuurlijk mocht het daartoe niet dan in de uiterste noodzakelijkheid komen, maar hij was er dan toch dat was haar voorloopig vol doende. Zij schrok hevig, toen de knecht Scheven aandiende en deze, met een prachtig bouqnet ge wapend binnentrad. Hij verzekerde herhaaldelijk dat hy slechts weinig tijd hadmaar dat hij toch even gekomen was om haar te verwelkomen. Deze korte minuten waren voldoende om Giinther te doen zien hoe stijf de verhouding tusschen de verloofden was. Hy brak er zich tevergeefs het hoofd over. „Met haar rein gemoed voelt zij instinktmat;g dat hij haar niet waard is", zeide hij herhaaldelijk bij zich zelf, „daarom is zij zeker zoo terughoudend. Maar mijn hemel, wat zal dat geven Ohad ik toch maar intijds gesproten Hij werd boos op zich zelf, op de geheele wereld, zonder dat het hem iets hielp veranderen kon hij het toch niet meer. Wordt oervo^d,) over de Nieuwe Gracht aldaar en het maken van een nieuwen bovenbouw op de bestaan blijvende metsel werken was de heer B. Zuitbof aldaar voor 19350 van 15 inschrijvers de laagste, aan wien bet werk den 23 gegund werd, op machtiging van den gemeenteraad. De Staatscourant van den 21 bevat de statuten der Vereeniging wier doel is te voorzien in den gel- delijken dienstnoodig voor de voortzetting van het woordenboek der nederi. taal van prof. M. de Vries. Vaa 1 Sept. 1.1. is de bewerking onder hoofdleiding van dien professor opgedragen aan de beeren dr. A. Kluyverdr. A. Beets en dr. J. W. Muller. Foor het stellen eener exercitieknp op 's Rijks werf te Willem800rd was den 22 de heer C. Pool te Helder voor f 6724 de laagste van 17 inschrijvers. Den 22 was de heer C. de Ruijter te Hardinx- veid voor f 44500 laagste inschrijver bij de door het provinciaal bestuur van Friesland gehouden aanbeste ding van het verbeteren van het groot scheepsvaarwater van Stroobos naar Stavoren en Lemmer, zesde gedeelte, geraamd op 55600. Den 23 is de inzending van de afdeeling land bouw der nederi. commissie voor de tentoonstelling te Parijs daarheen vertrokken. Den 23 is te Stavoren voor het station eene rangeerende locomotief met een goederenwagen in botsing gekomenwaardoor de eerste aanmerkelijke schade bekwam. De machinist kreeg lichte brandwon den in het aangezicht. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 23 be sloten tot het aangaan eener 354 pet. geldleening, groot f 2.250.000 en tot aflossing barer tegen boogere rente gesloten leeningen. Een amendement om de bepaling, dat in de eerste elf jaren geen conversie zou mogen plaats hebben te doen vervallen werd aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. De gemeenteraad van Nijmegen beeft den 23 be sloten, tegen eene jaarwedde van f 500 een vasten ver- slaggever aan te stellen tot samenstelling van het verslag der raadsvergaderingen. Üen 22 is te Oudeachild op TOXOI eene liberale kiesvereeniging opgericht, onder de zinspreuk: „Nieuw Bestuur. De nieuwe vereeniging zal zich wouden tot de liberale kiesvereenigingen te Oosterend en de Cocks- dorp, om samenwerking te verkrijgen bij eventuëele versiezingen voor leden van den gemeenteraad. In eene volgende vergadering zal een bestuur gekozen en een door een drietal leden te ontwerpen reglement ter tafel gebracht worden. Den 24 is te Utrecht na een langdurig lijden overleden de oud-boogleeraar F. C. Donders. Den 24 is te Winsum bet eerste kievitsei ge vonden dat voor f 15 verkocht zou zijn. Den 25 zijn te 's Gravenhage voor de nuttige handwerken o. a. geslaagd de dames A. E. M. Verkade en G. Wonden berg te Koog aid Zaan en E. Broekma en R. B. F. E. de Holl te Zaandam en te Utrecht de dames W. J. Utermohlen en A. M. Visscher te FTnnrn. Msgr. M. J. Schaap, vicaris-apostolicus van Suri name is overleden. Voor de vacante betrekking van boofd der school voor voorb. lager onderwijs te Egmond aan Zee, hebben zich 25 sollicitanten aangemeld. de den 25 gehouden vergadering van de afdee ling ZIJPE der Hollandsche Maatschappij van land bouw waren 13 leden tegenwoordig. Voorzitter de heer de Goede, in de vorige vergadering tot die betrekking verkozen. Na voorlezing van de notulen der vorige vergadering werd goedgekeurd de rekening over 1888, bedragende in ontvang f 339,18%, in uitgaafƒ356,50%, waaronder f 1/2,74 ten behoeve van de gehouden afdeelingsten- toonstelling aau de Schagerbrug sluitende alzoo met een nadeelig slot van f 17,32. erachillende ingekomen stukken werden vervolgens voor kennisgeving aangenomen o. a. ook het verzoek van de afdeeling Alkmaar om eene bijdrage voor de te houden gewone paaschtentoonstelling. Daarna kwam in behandeling de missive van bet hoofdbestuur betreffende de wenschelykheid voor de maatschappij en hare afdeelingen om hare inkomsten te vermeerderen door zich beschikbaar te stellen tot het siuiten van assurantie-posten in eigen kring bij soliede maatschappijen. Het hoofdbestuur zou dan als agent optreden. Na eene breede discussiewaarbij in het algemeen weinig ingenomenheid met het plan bleek te bestaanwerdop voorstel van den heer Bossen besloten aan het hoofdbestuur te berichten dat de afdeeling in deze eene afwachtende houding wenscht aan te nemen. Dezelfde heer herinnerdedat op de begrooting der Maatschappij voor dit jaar weder /500 is uitgetrokken voor het houden van voordrachten in de afdeelingen en op zijn voorstel werd daarop be sloten aan het hoofdbestuur te verzoeken ook hier een spreker te zenden. Tot afgevaardigde voor 1889 naar de vergadering van Hollands Noorderkwartier, waarvan de afdeeling lid is wordt gekozen de heer M. J. Koelman nadat de vergoeding daarvoor was bepaald op 5. Daarna wordt de vergadering gesloten. Den 25 werd een buitengewone ministerraad gehouden. Den heer rnr. W. van der Kaay te Leiden is den 25 op uitnoodiging van het bestuur der liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Dordrecht opgetreden ter verdediging van den kandidaat der liberale partij. Den 24 is te Medemblik eene hoog bejaarde weduwe bij het schoonmaken van eenig goed aan den waterkant voorover gevallen en in de modder gestikt niettegenstaande haar spoedig hulp verleend werd. De Brood- en Meelfabriek te 's-Gravenhage keert over 1888 een dividend van 9 pet. uit. - In de kaasfabriek De Toekomst te Haring- huizon zyn benoemd tot directeur de heer W. Kooij- man aldaar en tot kaasmaker H. Berkhouwer Cz. te Schagen. Mevr. Róssing— Sabiairolles heeft opgehonden deel uit te maken van het gezelschap van het Nederlandsch Tooneel.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2