Behoorende bij de Alkmaarsche Courant van Woensdag 27 Maart 1889. No» 38. E e n en Negentigste Jaargang 1889. V UI J D A G '29 MAART. Prijs der gewone Advertentiën: (Dfficiëcl (Bebeelte. fiittnenlaub. AEKHAAUSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderd&g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door hei geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS» TEE ZOON. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het suppletoir kohier No. 5 van het pateutrecht, -r het FRANKRIJK, Van eene torpodoboot, den 21 van Havre naar Cherbourg vertrokken is nie ;s meer ver nomen zoodat zij waarschijnlijk vergaan is; hare beman ning bestond uit den gezagvoerder en veertie n man. Van de Srie torpedobooten, die met haar geüjktyt lig uitgezeild waren, is een te Havre teruggekeerd, een teCheiSourg voorstel, om het kanaal te Acbères nabij het bosch van St. Germain tot afvoer van bet water der Seine geschikt te maken, met het opsteken der handen goedgekeurd. Den 28 werd besloten het voorstel betreffende de burgerlijke verantwoordelijkheid der ministers in over weging te nemen ^"daoks het v«r*»t. van den minister Het bouwen van de verschillende gebouwen voor het Burgerziekenhuis aan de Linnaeusstraat te Am sterdam is aan de laagste inschrijvers gegund. Te Prinsenbage heeft eene vrouw haar stiefkind met een pook zoo ernstig geslagen dat fcet kind kort daarop bezweek. De vrouw is in hechtenis genomen. Te Loosdrecht heeft eene vrouw, die geruiinen tijd geleden hare spraak verloren had hare spraak terug gekregen ten gevolge van schrik, door het ontslaan van brand in hare woning. De 3| pots. geldieening der gemeente Tiel, groot f 225.000 is in baar geheel genomen tegen 97{ pet. De Tttbakmaatschappij Arendeburg te Botterdam keert over 1888 120 pet of 3000 per aandeel uit terwijl aan de houders der actions de jouissance het in de statuten bepaald maximum bedrag van 12000 wordt uitgekeerd. Uit de balans bleek, dat de bezittin gen geheel afgeschreven zijn, en dat de reserve-rekening, waarop 157.000 gebracht werd geklommen is tot f 503.000. Te Valthermond (Dren'e) is in den avond van den 17 zekere Harm Bosklopper door den zcon van zijnen huisbaas Drenth met een bijl op het hoofd ge- sfagen waardoor de hersenpan verbrijzeld werd en hij in het kanaal viel. Beiden waren gaan zien wie bij de dear der woning zooveel leven maakten, en door de duisternis misleid, meende Drenth, die met een bijl ge wapend was een der levenmakers voor zich te hebben, toen hij zijnen vriend trof. In het kanaal gesprongen zijnde, op het hooren van den val, ontdekte hij eerst, dat hij zijnen vriend gedood had. Het bestuur van bet Nederi. Gymnastiekverbond heeft aan den minister van binnenl. zaken verzocht de noodige stappen te doen, opdat de gymnastiek onder de verplichte leervakken der lagere school worde op genomen en haar weldadige invloed, die reeds door zoovelen wordt ondervoeden, ook ten deel valle aan de kinderen des volks, voor wie de lagere school is bestemd. De kantonrechter in kanton No. 3 te Amstör— dam heeft beslist, dat de houder vau een klassikaal lot in de staatsloterij bij verwisseling voor eene voe gende klasse geen recht heeft op hetzelfde nummer. De directie der Nederlandtche Bank heeft bekend gemankt, dat van 1 April tot 29 Juni e. k. ten kantore van de Hoofdbank, van de Bijbank en van de Agentschappen voor de aandeelhouders gelegenheid zal bestaan, om gebrnik te maken van de op 1 Juli a.s. eindigende bevoegdheid tot deelneming in de kapitaalsvergrooting van t 4.000.000. Het maximum, waarvoor ieder kan deelnemenia voor 4 aandeelen één aandeel, groot f 1000; voor 2 aandeelen één half aandeel voor eén aandeel één kwart aandeel en voor één half aandeel één achtste aandeel. Voor onderdeelen van aandeelen worden „voorloopige bewijzen" op naam afgegeven, welke bewijzen, mits in toereikend getal aangeboden, ten allen tijde tegen ge heele aandeelen en tasschen 1 Maart en 1 April tegen onderdeelen van aandeelen verwisseld kannen worden. De BoHerdainsche Hypotheekbank voor Nederland keert over 1888 15 pet. uit. De behaalde winst was f 118.743.79. In dat jaar werden ter leen gevraagd f 9.663.000, waarvan aangenomen werden 348 aanvra gen tot een bedrag van 4.730.600. Sinds de oprich ting der bank tot 31 Dec. 1888 werden 5121 ieeningen gesloten tot een gezamenlijk bedrag van f 61.406.100, waarvan op 31 Dec. 11. afgelost waren f 32.102.307. Voor het examen van onderwijzer hebben zich aangegeven in de provincie Limburg 96, 69 mann. en 27 vrouw.; in Drente 23 mann. en 10 vrouw., in de provincie Groningen 61 msnn. en 33 vrouw. De Vereeniging tot inning van onbetaalde reke ningen van geneesheeren en apothekers heeft dezer dagen hare eerste jaarvergadering gehouden. Uit het toen uitgebrachte verslag is gebleken, dat tedert de oprich ting, 1 April 1888, 59 leden toegetreden waren en dat voor 29 leden ontvangen en verantwoord waren 238 schuldvorderingen sommige na vervolgingsamen f 3566.94J. De ont\angsten der vereeniging hadden bedragen 584.70%, de uitgaven f 444.65^; van de winst, groot f 140.05, werd 30 pet. of f 42.01% be stemd voor het fonds van behoeftige dokters- en apothe kersweduwen en weezen, 10 pet. voor de reservekas 25 pet. voor den beheerder, 20 pet. vcor den secreta ris en 15 pet. voor de commissarissen. Aan de Leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal is door de Nederlandsche Vereeniging tot bevor dering van Zondagsrust een adres verzonden van den volgenden inhoud dat zij met ingenomenheid heeft begroet het ingekomen wetsontwerp tot het tegengaan van overmatigen arbeid van kinderen jeugdige personen en vrouwen dewijl in artikel 8 het beginsel van de Nederlandsche Ver eeniging tot bevordering van zondagsrust is gehuldigd, om te trachten zooveel mogelijk Zondagsrust aan bet volk te verzekeren; dat zij met eenige bezogdbeid heeft ken nis genomen van het amendement op bedoeld art. 8 door de commissie van rapporteurs voorgesteld, aldus luidende „Deze bepaling is niet toepasselijk op de personen, van welke wordt aangetoond„dat hun regelmatig een andere volle dag in de week als rustdag verzekerd zij," dewijl de Vereeuiging tot bevordering van zondagsrust van oordeel isvolgens hare bepalingen art. 1 b.dat niet een andere volle dag in de week als rustdag, maar de Zondag voor zoovelen mogelijk een rustdag moet zijn op gronden veelmalen in het openbaar bepleit en bekend en daarom niet te herhalen redenen waarom zij verzoekt, met allen ernst hunne stem tegen bedoeld amendement te willen laten hooren en het beginsel in artikel 8 van bedoeld wetsontwerp wel te willen ondersteunen. Bij de herstemming is te Warder tot lid van den raad gekozen de heer J. Cz. Visser met 39 stem men tegen 36 op den heer Jb. Hop. De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten de rasfabriek belangrijk te verbeteren en uit te breiden de op f 78100 geraamde kosten zullen uit eene te slui ten geldieening bestreden worden. De Nationale Hypotheekbank te Atnst0rdani heeft blijkens bet verslag over 1888 in dat jaar gesloten 216 leeningen, uitmakende een bedrag van f 2,503,200, vormende met de tot 31 December 1887 geslotene 4261 leeningen, groot f 51,169,500, een totaal van 4477 leeningenten bedrage van f 53,672,700. Daarvan zijn in het geheel afgeloBt f 32,642,590, zcodat op 31 December 1888 nog f 21,030,100 ver schuldigd was. Pandbrieven werden uitgegeven tot een bedrag van f 2,503,200. Daarentegen werden uitgeloot voor f 3,267,200, zoodat het bedrag der in omloop zijnde pandbrieven verminderde met f 764,600 en thans bedraagt f 20,566,600. De winst- en verliesrekening sluit met eene zuivere winst van f 96,049. Na afschrijving en overschrijving op het reservefonds blijven f 51,954 beschikbaar, waarvan aan aandeelhouders komen 40,000, zijnde een dividend van f 16 per aandeel van f 100. Uit eene officieele mededeeling van den burge meester der gemeente Goes is geblekendat bij eene eulangs gevangen en onderzochte rat iu één stubje vleesch van enkele streepen ruim 60 trichinen zijn aangetroffen naar aanleiding waarvan de ingezetenen door hem uitgenoodigd zijnom ratteD, bunsiugs of mollendie zich op hunne erven of terreinen mochten vertoonen te vangen en onmiddellijk ter hand te stellen aan den buitengewonen districts-veearts E. L. van Mer- venne die bereid is ze op trichinen te onderzoeken en te vernietigen. De Maatschappij voor Gemeente-crediet heeft blijkens het verslag aan de aandeelhoudersden 16 uitgebracht, in 1888 twaalf Ieeningen tot een gezamen- Het ruitereegiment had een vriendscbappelijken maal tijd in het clubgebouw^ waartoe ock een menigte ka meraden van andere regimenten waren uitgenoodigd. Ook Leo Günther behoorde daartoe, ofschoon hij nu juist niet bij ai de jongere officieren bemind was. Hjj had dikwijls zulke in hun oog ongemanierde burgerlijke denkbeel den over zaken, die toch eigenlijk inderdaad niet zooveel woorden waard waren. Daarentegen stond hij in de meest vriendschappelijke betrekking met de hoogere ran gen; de meesten achtten het ernstige, mannelijke karakter van den reserve-officier hocg en toonden hem onverholen hunne sympathie. Gertdie ook aanwezig was geweesthad zich reeds geruimen tijd geleden stil nit de voeten gemaakthij moest nog een bal bijwonendat hijofschoon hij er behoorlijk op afgaf, toch voor geen geld ter wereld in den steek zon hebben gelaten. Het clubgebouw was even weelderig als comfortabel ingericht er ontbrak niets. Van het groote buffet van gesneden eikenhout, de smyrnasehe tapijten, het zilver en kristal, tot de kleinste zaken, die het leven gemakkelijk en aangenaam makenwas alles van het beste en kostbaarste. Het diner was afgeloopen. De meeste heeren hadden hunne plaatsen reeds verlaten en zich naar de zijkamer was weggeroepen. „Ik kom dadelijk terug", had hy tegen Günther ge zegd en dezen w7as het in geenen deele onaangenaam dat hy voor een korten tijd aan zich zelf was overge laten hy leunde met zijn hoofd tegen den wand en daar het in deze kamer vrij stil toeging, moest hij, of hij wilde of nietw»l ieder woord, dat in de zijkamer gesproken werd, ver».aan. „Een spelletje?" vroeg er een. „Nu niet, laat ons dat vandaag maar eens laten!" Het was Scheven, die dit zeide, zeer tegen aller ver wachting; hij was anders een der meest hartstochtelijke spelerszoodat er een storm van verbazing opstak. „Jij niet t Jij? Jij? Zit je al zoo onder de pan toffel v „Ben je bang, dat, wanneer je gelukkig in het spel mocht zijn, je ongeluk in de liefde zou wachten „Zit het hem in de dubbeltjes „Jij raadt het Maar het zal niet lang meer duren, Aannemen, nog een flesch of breng er maar twee dat bespaart je een loop. Wat zei jij Oldensloh „Waarom je je toch nergens met je meisje vertoont: geen sterveling heeft je nog samen gezien; iedereen is nieuwsgierig." „Geduld geduld Dat geluk zal je later nog dikwijls genoeg te beurt vallen." j r -i "»'u« jo ouuuuiizusier uin venrhoud8i°ng."lge °msÉftndiSheden e*n logste pikante Scheven lachte laid .- „Ik had liever Toen brak hy plotsehng af, Günther hoorde slechts het rinkelen van de glazen. „Je meisje komt immers van buiten. Heb je misschien plan je uniform aan den kapstok te hangen en rust te gaan nemen spotte er een. „De hemel beware mij. Waar denk je aan, Oldensloh u Jt- heb ïol8trekt geen aanleg voor land jonker. VV ie zich verkoopt, moet ten minste trachten dat zoo duur mogelyk te doen dat is mijn begin- 8e' je ïu" verbaasd staanwat voor plannen ik al niet hebGeldgeld is de hoofdzaak in het leven - de rest hale den duivel „Wees nu eens eerlijk, Konta, het was er zeker na aan toe met je „Helaas ja I Dacht je, dat ik anders trouwen be- hoort nu juist niet tot de aangenaamste dingen ofschoon ik mijne vrouw wel aan het verstand zal brengen ^ie zo° Praten. "ken het eerst onder de pantoffelDenk maar eens aan Martens." „Ik dan niet. Wees daar zeker van, Stetten. Ik zal toch wel opgewassen zijn tegen zoo'n landbloempje. Ik zal haar wel klein krijgen 1"

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5