Boterwet. 2°. het eerste amendement van den heer Smidt tot vrijlating van den veldarbeid na het twaalfde jaar, met 52 tegen 41 stemmen, en 3°. het amendement der oommissie van rapporteurs tot vrij lating van huisindustrie met 54 tegen 39 stemmen en dat aangenomen werden 1°. het amendement van den heer Schimmelpenninck tot vrijlating van den geheelen veldarbeid met 58 tegen 35 stem men en 2». het tweede amendement van den heer Smidt tot vrijlating van den veenarbeid met 60 tegen 33 stemmen. Daarna werd artikel eenaldus gewijzigd goedgekeurd. Het luidt thans als volgt Onder arbeid verstaat deze wet alle werkzaamheden in of voor eenig bedrijf, behalve 1». werkzaamheden in of voor de bedrijven van landbouw tuinbouw, boschbouw, veehouderij oveenderij 23. werkzaamheden buiten fabrieken en werkplaatsen in o> voor het bedrijf van hem, big wien degene, die ze verricht, inwoont, voor zoover die werkzaamheden ook buiten eenig bedrijf in eene huishouding of stalling plegen voor te komen. Bij de beraadslaging over art. 2, omschrijvende, wat onder fa brieken en werkplaatsen verstaan wordt, werd een amendement der commissie van rapporteursom keukens en werkplaatsen, waar spijzen en dranken voor onmiddellijk verbruik worden gereed gemaakt, zoomede apotheken, uit te zonderen, door den minis ter van justitie overgenomen. Vervolgens werd het artikel goedgekeurd. Daarna ving de bespreking aan over art. 3, verbiedende een kind beneden 12 jaren arbeid te verrichten. Op dat artikel zijn twee amendementen ingediend 1°. een door de heeren l'abius, Kolkman en Veegens om er bij te voegen»ten aanzien van kinderendie tusschen den 1 September en 31 Maart daaraanvolgende den leeftijd van 12 jaren bereiken, is, tot het einde van dat tijdvak, dit verbod mede van toepassing. De heer Veegens licht het toe. De wet op den kinder arbeid werkt gunstig vooral door medewerking der katholieke geestelijkheidmaar toch zijn er misbruiken. Zoo wordt het dwaalbegrip gevoed, dat zoodra een kind 12 jaar is, het de school moet verlaten en industrieelen arbeid moet gaan ver richten, zoodat kinderen midden in den leertijd de school ver laten. Dit is o. a. te Amsterdam het geval. Uit de enquête is gebleken, dat zeer vele kinderen onmiddellijk na bereiking van het 12 jaar bij een baas aan het werk wor den gezet. ïïet amendement beoogt, de 1 ^jarige kinderen den loopenden schoolcursus te doen volbrengen. Daar geen alge- meene verordening de schooltijden regelt, is 31 Maart gekozen als den sluitingstermijn van den wintereursus met het oog op het Paaschfeest en den aanvang van den veldarbeid. De termijn 1 September is gekozen, omdat dan vele school- cursussen aanvangen. De voorstellers rekenen op de mede werking der geestelijkheid, om de kinderen alzoo ten minste den cursus te doen volbrengen. 2". een door de heeren Kerdijk en Zaaijer, om den 12jarigen leeftijd uit te breiden tot dien van 13 jaren en met bevoegd heid tot uitzondering voor bepaalde bedrijven voor 12jarige kinderen, die minstens 2 uur daags onderwijs genieten. De heer K e r d ij k betoogt de noodzakelijkheid van uitbrei ding van het verbod van kinderarbeid tot 13 jaren met het oog op de lichamelijke en geestelijke belangen van het kind. Hij verzekert uitdrukkelijk niet door staatkundige overwegingen bij dit amendement te worden geleidmaar het is bewezen dat de geestelijke ontwifckeling der kinderen eer belemmerd wordt, als zij de school op het 12 jaar verlaten. Ook voor den handel en de nij verheid zelf is het van 't grootste belang dat het kind beter onderlegd zij. Alleen voor noodwendige uitzonderingen geeft het amendement vrijheid. Het amendement Kerdijk werd bestreden door de heeren Travaglino en Hintzen en ondersteund door den heer Sanders. Den heer Schaepman werd op zijn verzoek verlof verleend om op een nader te bepalen dag den minister van waterstaat en den minister van koloniën eenige vragen te doen betreflende de stoomvaartverbinding tusschen de havens van Nederland en Ned.-Indie. Den 28 voortzetting. De regeering heeft hare memorie van antwoord op het af- deelings-verslag der Tweede Kamer omtrent het ontwerp, inhoudende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandelingezonden. Zij stelt op den voorgronddat onweersproken is de opzettelijke vermenging van boter met, of de arglistige vermenging daarvan door haar surrogaat. Er is dus eene op groote schaal gedreven onrechtmatige praktijk geconstateerd en dit is het standpunt van waar uit de voor gestelde maatregelen moeten worden beoordeeld. Die onrecht matige praktijk heeft een drukkenden invloed uitgeoefend op de boterprijzen. Wel meenden vele leden de oorzaak van den achteruitgang van onzen boterhandel elders te moeten zoeken, doch de regeering wijst er op, dat de mindere waardigheid van het artikel ook in hooge mate wordt veroorzaaktniet alleen door de mindere waarde van de vervalschte waarmaar ook door de onzekerheidof de aangeboden waar al dan niet ver- valscht is. De regeering ontkent niet, dat de nederl. boterfa- „Dat arme kind Wat zal zij getyranniseerd worden." „Ah De wittebroodsweken zullen ook niet lans; duren „Wij zullen een model echtpaar zijnonze wegen znllen elkaar nooit kruisen Prosit, Oldensloh." Leo Günther sprong verontwaardigd op en liep op gewonden de kamer op en neer. Hijgend, balde bij de handen. Hij bad reeds laEg geweten, dat het geluk, waarnaar Willy haar hand meende uit te etrebben weldra zou blijken niets te zijn dan stof, zoodra zij het aanraakte; hij had altijd wel gevreesd, dat Scheven ook als haar echtgenoot, zijn lichtzinnig leven niet geheel vaarwel zou zeggen maar de cynische openhartigheid, waarmee hij daarover hier in den kring zijner kamera den sprak ging toch al te ver. Dat hij te veel ge dronken had, was in zijn oogen geen verontschuldiging, integendeel. Het liefst zou hjj op het lichtzinnig troepje zijn toe gegaan en had hij Scheven flink de waarheid gezegd maar hij moest bedenken wat de gevolgen konden zijn. Een openlijk schandaal, een duel, waarbij Willy's naam zou worden genoemd dat kon toch niet. Met bo- venmenechelijke inspanning beheerschte hij zich en plotseling gevoelde hij een innig, innig medelijden met hel arme meisje, dat, onbekend met de geloofsartikelen van deze schijnwereld, misschien haar hart gegeven had, waar men slechts haar geld op het oog had gehad dat waarschijnlijk niet vermoedde, dat zij in hare zuster eene mededingster bezat en dat misschien dengene met open armen zou ontvangendie baar het eerst den sluier van de oogen zou trekken. En voor dezen man had zij hem versmaad 1 Een enkel oogenblik gevoelde hij zich weer diep gekrenktweer overmeesterde hem de aandrang van voorheen, om zich om niets meer te bekommeren, die verdween echter dadelijk weer, Hij zag haar lief gelaat bricage al te zeer op haren ouden roem heeft geteerd en zich eenigermate met name door de deensohe mededingingheeft laten overvleugelen, maar juist het feit, dat de zuivel-nijverheid reeds eene ernstige mededinging van buiten had te doorstaan, maakt het des te waarschijnlijkerdat de mededinging door verkoop van kunstboter onder den naam van roomboter haar gevoelig heeft benadeeld. Hoe men beweren kandat het streven der regeering zou zijn de kunstboter-nijverheid in de schatting van het publiek te verlagen, begrijpt zij niet. Zij bedoelt alleen, tegen te gaan de oneerlijke mededinging van de kunstboter-nijverheid tegenover den boterhandel. Zij beoogt eene politiewet in het leven te roepen, dragende een preventief karakter. Dat de bepalingen van het Wetb. van Strafr. aan vulling zouden behoevenis nog niet bewezen. Mocht dit noodig blijkendan zal aanvulling er van overwogen worden. Maar dit ontwerp strekt niet tot bescherming tegen bedrog van den kooperevenmin tot voorkoming van vervalsching van levensmiddelen. Het doel is geen ander dan de oneerlijke mede dinging te bestrijdendie de boter-nijverheid ondervindt door den handel in surrogaten of met surrogaten vermengde boter onder den schijn van echte onvervalsebte boter. De voorgestelde bepalingen hebben dan ook niet ten doel en zullen ook niet tengevolge hebben de benadeeling van de kunstboter-nijverheid of den handel in margarinezij beoogen niets dan het be letten der knoeierijenop groote schaal door tusschenpersonen gedreven. Daarom ook bestaat er geene aanleidingnu reeds maatre gelen te nemen met betrekking tot kunstkaas. Van eene mede dinging als die van kunstboter, door kunstkaas uitgeoefend, is toch niet gebleken. Aan de memorie is toegevoegd een gewijzigd wetsontwerp. In art. 2 is nu een algemeen verbod van levering zonder aanduiding opgenomen. In plaats van de woorden »ten verkoop te hebben" wordt voorgesteld te lezen 'voorhanden te hebben". Voor surrogaten is de keuze gelaten tusschen het gebruik der woorden surrogaat en margarine. Het eerste lid van art. 5 is gewijzigd om duidelijker te doen uitkomen dat alle verkoop plaatsen waar boter of op boter gelijkende waren voorbanden zijn, voor de ambtenaren, belast met het toezicht, toegankelijk moeten wezen. Voorts is bepaald verzwaring van straf in geval van herhaling. Het tweede lid van art. 8 is zoodanig gewijzigd, dat het den beklaagde zal vrijstaan door alle middelen rechtens zijne goede trouw te bewijzen. Bij de den 20 te Medemblik door dijkgraaf en heemraden van bet Ambacht der Vier Noorder Koggen gebonden aanbesteding van de vernieuwing der stoomketels van het stoomgemaal aldaar, waren laagste inschrijvers de heeren gebrs. Deprez te Tilburg voor f 15200, aan wie het werk gegund is. Den 23 des avonds zijn te Leiden drie venters van het blad Hecht voor Allen wederom door veel menschen gevolgd en is hun door politieagenten uitge leide gedaan moeten worden. In den nacht van den 23 op den 24 is de schaar van de weduwe Droog aan den Jieperweg te Be0mster afgebrand waarij 5 schapen omkwamen en 3 rijtuigen verbrandden. Er wordt aan kwaadwilligheid gedacht, omdat voor eenigen tijd bij dezelfde weduwe 's nachts geglommen kolen op de raamposten neergelegd waren. Den 24 is het eerste op Texel gevonden kievietsei verkocht voor f I. De kiesvereeniging „Vrijheid" te LangOdijk, door het voorloopig bestuur daartoe opgeroepen ver gaderde den 25 in de kolfbaan v>.n den heer A. Kist te Zuidscharwoude. De vergaderingdoor 63 leden bijgewoond, werd geleid door den tijdslijken voorzitter, den heer L. v. d. Vijzel. Na een openingswoord ont vouwde hij de redenen, die er toe hadden geleid dat men sinds Maart van het vorige jaar niet bad kunnen vergaderen en uitvoering geven aan de besluiten, toen reeds genomen. De waarnemende secretarisde heer H. van Twuijver, las daarop de aanteekeningen voor betrekkelijk het voorgevallene ter laatste vergade ring in Maart 1888en bracht tevens verslag uit omtrent den geldelijken toestand der vereeniging die thans 13 L leden telt. De voorzitter deelde aan de vergadering mededat bij het bestuur was ingekomen een schrijven van de Centrale Kiesvereeniging te Behagen, houdende verzoek om aansluiting met bet oog op de aanstaande verkiezing van 2 leden voor de provinciale staten en ten geleide van een afschrift van haar regle ment. Op voorstel van het bestuur werd met meer derheid van stemmen besloten tot aansluiting voorloopig voor den tijd van één jaar. Men besloot voorts op de centrale kiesvergadering te Schagenden 7 April te honden, de vereeniging te doen vertegenwoordigen door 2 afgevaardigden waartoe werden benoemd de heeren voor zich, trek voor trek, met de eerlijke, ernstige oogen, hij dacht aan haar eerlijk karakter, dat steeds slechts het goede en rechtvaardige in den menech zocht haar mochten zulke bittere ervaringen niet treflen, haar rein gemoed mocht zulk een schok niet ondergaan, nog was bij er om haar te beschermen, zij bet ook tegen haar wil. De heeren daarbinnen waren nog steeds verdiept in hun interessant gesprek. De champagne stroomde over de glazen heen op het witte tafelkleed Scheven was druk aan 't vertellen „Hoe ik kennis met haar maakte, is zeer eenvoudig. Haar broeder bracht mij te Warnitz; bij scheen het zeker aangenamer te vinden, dat een goede vriend het goudvinkje kreeg dan de eerste de beste die later misschien zijn beurs voor de familie gesloten zon honden. Bij mij beboeft Gert daar niet bang voor te zijn; de eene hand wascbt de andere. Mijne verloofde is helaas wel wat al te vrijgevig voor hare familie ik moet daar bij tijda een stokje voor steken de oude heer compleet een Danaïdenvat. Apropos Gert had later gewetenswroeging hij wilde absolnut dat ik met zijn zuster dweepen zou. Lieve hemel, een mensch is toch niet tot alles in staat." „Tot liefde kan ik je niet dwingen", nenriede er een, terwijl hjj met zijn glas tegen dat van een ander de maat sloeg. „Je kwaamt zaagt en overwont natuurlijk „Jij gelukskind „Een half millioen zoo wat, niet waar P" „Ja, precies." „De familie moest het zeker wel het beste weten. Je liept dus geen gevaarer in te loopen zooals die arme drommel van een Laschofskyden dragonder- officier." Wordt vervolgd,) P. Nobel en H. van Twngver, terwijl de voorzitter de aanwezige leden nitnoodigde mede die vergadering bij te wonen. Met meerderheid van stemmen werden daarna ge kozen de heeren A. Vonk notaris te Schoorldam en C. Swager, landbouwer te Heer Hugowaard,om namens de vereeniging te worden gebracht op de candidatenlijst ter vergadering te Schagen. Op voorstel van een der leden werd voorts nog bij acclamatie besloten het voorloopig bestuur der ver eeniging definitief te benoementerwijl ten slotte werd vastgesteldin de Aprilvergadering over te gaan tot het behandelen en vaststellen van het huis- hondelijk reglement en tot het afdoen van andere zaken, die daarop wachten, waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 26 W. W. Snippe te Hoogeveen wegens vervalsching van een postwissel, door het cijfer 2 in 250 te veran deren, dat door de oplettendheid van een commies der posterijen te Amsterdam ontdekt werd, veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Den 27 is te Dordrecht tot lid der Tweede Ka mer, in plaats van wijlen den heer mr. J. B. van Osen- bruggen, gekozen de heer Hngo van Gyn, wethouder van Dordrecht, liberaal, met 1402 van de 2608 geldige stemmen de heer van Schaardenburg, a.-r„ gesteand door de katholieken, verkreeg 1202 stemmen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 27 met 18 tegen 16 stemmen in beginsel besloten tot het afbreken der Willemspoort. Den 27 is besloten tot likwidatie der Zandvoort- sche tramwegmaatschappij. Het beBtunr is benoemd tot commissie van likwidatie. Den 27 is door den voorzitter van den gemeente raad van Amsterdam in de op dien dag gehouden raadsvergadering medegedeelddat de heeren C. de Bruyn en Zonen besloten hebben te berusten in het arrest van bet gerechtshof aldaar, waarbij hun eisch tot schadevergoeding wegens de afsnijding der gasbuizen ontzegd is. De heer W. E. Willink Ketjen, wiens uittartin gen der regeerings-personen algemeen bekend zijn, is gedagvaard om den 28 voor de kamer van instructie in het gebouw der rechtbank te 's-Grnvenhage te verschijnen, om te worden gehoord over het volgende in de dag vaarding gestelde feit dat hij te 's-Gravenhage den minister van koloniën gedreigd heeftH. K. H. prinses Wilbelmina van het leven te berooven door in het begin van Jannari 1889 in het kabinet van genoemden minister dreigend de woorden te uiten „dat voor iederen traan, dien zijne vrouw geweend had, een droppel bloeds zou moeten vloeien", en „dat hij zich zelf recht zou verscbafien door Neder land te treflen in hetgeen het 't dierbaarst is", en door op 21 Januari 1889 tot genoemden minister dreigend de woorden te uiten „dat hij zich zou wreken, het Prinsasje zou dooden en dan zicbzelvea eenen kogel door bet hoofd zou jagen." Dijkgraaf en heemraden van de B00U2St0r heb ben aan de hoofdingelanden voorgesteld de lasten weder met f 1 per bander te verminderen en alzoo te brengen op f 9. De Heinekens-Bierbrouwerij-Maatsehappij deelt over 1888 na ruime afschrijving 10 pet. dividend uit. De naamlooze vennootschap de Wageningsche Berg te Wageningen heeft over 1888 1 pet. dividend uitgekeerd de huur van den tegenwoordigen hotel houder is met zes jaren verlengd. De liberale kiesvereeniging te Enkhuizen heeft als voorloopige kandidaten voor de verkiezing van twee leden voor de Prov. Staten van Noordholland gesteld de heerenR. J. D. Hartkampburgemeester van Enkhhuizen en J. J. Willinge burgemeester van Hens- broek. Te Zaandam bedraagt het getal kiezers volgens de nieuwe kiezerslijsten voor den gemeenteraadde Tweede Kamer en de Prov. Staten 787 tegen 731 voor de drie collegiën in 1888. De Schiedamsche Tramwegmaatschappy, die in 1888 143.977 personen vervoerde tegen 153.832 in 1887, ontving in dat jaar f 21,132 tegen f 23,110 in 1887. Uit de zuivere winst van f 3802,90 wordt een dividend van 3% pet. uitgekeerd. Uit EnkhulZOn wordt bericht, dat tegenwoordig het vervoer van jonge kalveren van daar naar Friesland zeer belangrijk is op sommige dagen worden meer dan 50 stuks verzonden. Zy worden in Friesland opgefokt, om na verloop van eenige jaren als „echte friescbe boeien" weder naar Holland te worden uitgevoerd. By een te Midd0nbe0mst0r gehouden schaak wedstrijd, waaraan verscheidene personen deelnamen is de prijs behaald door M. Veer te Andijk en de premie door K. de Heer Az. te B00mst0r. By een gelijktijdig gebonden damwedstrijd viel de prijs ten deel aan C. de heer Az., de le premie aan J. de Heer Az., de 2e premie aan A. de Heer Kz. en de 3e premie aan Jb. Noome, allen te B68mst0r. Door dijkgraaf en heemraden van den polder d0 Beemster is aan hoofdingelanden voorgesteldde lasten op f 9 per bunder terug te brengen, zijnde ƒ1 minder dan het vorige jaar moest worden opgebracht. Bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Hensbrook door ds. Blankstein te Deersum. Tot onderwijzeres in de nattige handwerken werd voor beide openbare scholen te UrS0m benoemd mej. G. Hinke aldaar. Bij de den in 1888 en 1889 door de Society of Arts te Londen gehouden wedstrijd tusschen gasmotoren onderling en stoommachines en bestaande nit de nauw keurigste proefnemingen, welke tot heden ooit genomen werden, omtrent gasverbruik, regelmatigen gang, nuttig eflect enz. behaalde de Cycle-gasmotor van de British Gas engine anden gineering company limited te Londen, Atkinsons pateDt, de gouden medalje. Deze motor is van een bijzonder systeem, zijnde een zonder schnif werkende één tacts motor. Zij zullen in werking en in verschillende afmetigen te bezichtigen zijn op de aan staande tentoonstelling van gaatoestellen te Leeuwarden.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2