Sitmcnlaub. tetltgvufiswht Bgrisbica. 's GRAVESJIIAGE 30 Maart. Sedert het laatste bulletin is in den toestand des Konings weinig verandering gekomen. De ongunstige verschijnselen blijven aanhouden. &taftg-ISerightett. Jftasrict- cu fösnrgbgvicfïtctt. zeggen, maar de Provinciale Staten zijn nu ook eenmaal geroepen om de leden van de Eerste Kamer te kiezen. Dat is zooen algemeen wordt erkend dat deze bedenking er veel toe kan bijdragen om de samenstelling onzer Provinciale Staten te bederven. Men is er evenwel ook bij de laatste Grondwetshef- ziening niet in geslaagdeen betere wijze van ver kiezing voor de Eerste Kamer tot stand te brengen. Bij de kenze van de leden der Provinciale Staten wordt er meer en meer, met voorbijzien van de taak waartoe zij in de eerste plaats geroepen zijn te veel gelet op de taak die zij eerst in de tweede plaats als bijkomende werkzaamheid hebben te vervullen maar het is zeker niet de roeping van de Wetge vende Machtdit kwaad nog te vergrootendoor voor de verkiezing van de leden der Staten dezelfde kiesdistricten aan te wijzen en bij gevolg de opdracht van de voorbereiding en leiding van het verkiezings- werk aan dezelfde kiesvereenigingen te bevorderen als bij de verkiezingen van de leden der Tweede Kamer. Geheel dezelfde algemeane leuzen waaronder thans de leden der Tweede Kamer worden gekozen zouden ook voor de verkiezing der Staten gebruikt wordenen zoo zouden zij inderdaad niets anders worden dan kiescolleges voor de Eerste Kamer, waaraan tevens de behartiging der provinciale belangen is op gedragen, alzoo juist het tegenovergestelde van hetgeen de Grondwet bedoeld heeft. Uit het verslag, den 26 uitgebracht omtrent den toestand der gereformeerde kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen te Amsterdam over 1888 blijktdat het getal leerlingen dat vooruitgaande is thans 13 meisjes en 20 jongens bedraagt. Er is ruimte voor 90 leerlingen. Voor den nieuwen cursus hebben zich 9 jongens en 4 meisjes aangeboden. Aan het wel haast te houden examen voor onderwijzers zullen 8 leer lingen deelnemen. De rekening sloot met een tekort van 3156, daar de ontvangsten ƒ5819 en de uitgaven 9075 bedroegen, waaronder f 6486 aan bezoldigingen. Ook dit jaar zal een tekort opleveren. Den 26 ia de 71 algemeene vergadering der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem gehouden. De rekening over 1888 werd goedgekeurd iD ontvangst op 1822.31 in uitgaaf op 2148.50%, alzoo met een nadeelïg slot van f 326.19%, makende met het nadeelig slot van 1887, groot 418.07$, een totaal van f 744 27. Met 23 tegen 6 stemmen werd besloten tot opheffing van alle maatregelenge nomen in zake den bandel in afgesneden bloemen overeenkomstig bet voorstel der afdeelingen Zandpoort en SassenbeiraVoorhout. Een voorstel der afdeeling Hillegom om zich tot de regeering te wendenten einde uitvoerrechten te verkrijgen op afgesneden bloe men tot het bloembollenvak beboorende vond bij de afdeelingen weinig bijval en werd door het hoofdbestuur ten zeerste ontraden. Voor de in 1890 te Haarlem te houden groote vijfjaarlijksche tentoonstelling zullen even als vroeger medailles uitgeloofd worden. De voor de aandeelhouders in het Nieuws van den Dag over het jaar 1888 beschikbaar gebleven winst heeft 72000 bedragen, welk cijfer den 27 werd goed gekeurd. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 26 be sloten den gasprijs van zeven tot op zes centen te verminderen, zoodra de door de commissie voorgestelde „Ik was zoo even getuige van uw gesprek aan tafel met de andere heeren mijnheer von Scheven", zeide Güntber met gesmoorde stem, maar toch heftig genoeg, om ook den ander te laten merken dat bij minstens onvoorzichtig gehandeld had. „Wilt u wilt u mij misschien hier ophel dering vragen?" vroeg Scheven, eveneens op vijan- digen toon, „Daar heb ik volstrekt geen plan op", zeide Güutber koel„maar stel integendeel daar u in verlegenheid zijt, voor heden avond mijn portefeuille ter uwer beschik king. Ik heb ecber Blechts ééne voorwaarde; wat ik u leen, moet gij morgen terugbetalen. Want u hebt, schijnt het, een slecht geheugen, baron." Dit laatste klonk honend en maakte Scbeven's toorn opnieuw gaande. „Dank u", arftwoordde bij kortaf en uit de hoogte, met eene pogingom zich te beheerschen. „Ik speel niet meer." Giinther zag hem peinzend aan. Indien Scheven wer kelijk flink genoeg was om aan zijn voornemen gevolg te geven, dan toonde hij ten minste, dat hij nog genoeg zedelijke kracht bezat, om te doen verwachten, dat hij aan de zijde van een goede, verstandige vrouw, die hem liefhad, een ander mensch kon worden, dan achtte Güntber zich niet gerechtigdop eigen .and in te grijpen in zaken die hemstrikt genomenniet aan gingen dan meende hij hetgeen hij gehoord had op rekening te mogen stellen van Scheven's oogenblik- kelijke stemming en van een zucht tot grootspraak dan mocbt Willy de inspraak van baar hart volgen. Het was, in zekeren zin, het laatste uitstel, dat hij den in zijn oog reeds veroordeelde nog toestond. „Zooals u wilt!" Beiden maakten eene korte buiging en Scheven ging heen terwijl Güntber alleen echter- bleef, Tegen den schoorsteenmantel geleund, luisterde hij naar het eentonige afroepen der kaarten de ge fluisterde opmerkingen der toeschouwers, da talrijke luide uitroepen der spelers en dacht hij aan Willy; het was hem daarbij zoo smartelijk te moede, als het slechts iemand zijn kan, die zijn verloren geluk betreurt. Er was nauwelijks een half uur verloopen of Scheven stortte weder de kamer binnen. Hij was bleekzyn anders onberispelijk gekapt haar was eenigszins in wanorde; het zweet parelde hem op het voorhoofd. „U hebt mij zoo even uw hulp aangeboden'', zeide bjj hijgend eD zjjn onrustige blik ontweek dien van Günther; „ik accepteer baar nu tot eiken prijs." verschillenda werken ten dienste van de uitbreiding der gasfabriek waaronder het bouwen van een gashouder met knip en toebehooreu van 30 el diameter bij 7 el hoogte, samen geraamd op f 102.470, gereed zijn. Den 27 is te Utrecht tegen elf uur de heer K. J. B Eickelberg, gepens. kapitein o. i. leger aldaar, in den Katharjjnensingel van den steilen talnd in het water gevallen en overledenniettegenstaande hij spoedig gered en naar het in de nabijheid gelegen ziekenhuis gebracht kon worden. Den 27 des morgens te 8 uur is brand ontstaan op den Bleekerssingel te Gonda in het buis bewoond door den heer Sprnijtwaarschijnlijk ten gevolge van het omvallen van een petroleumkookstel. Zqne echt- genoote, die den vorigen dag bevallen was, werd met moeite naar het huis van een buurman gebracht, terwijl ue baker, die zeker te lang in de brandende kamer was gebleven en door de rook en de vlammen belet werd naar beneden te gaan kort na bare redding stierf. De gemeenteraad van Spanbroek heeft den 27 besloten der kosten te dragen in den aanleg eener telephoon-geleiding Hensbroek-Winkel. Prof. Donders is den 28 op het kerkhof te Zuijlen tusscben Utrecht en Maarsen begraven. De arr. rechtbank te Heerenveen heeft den 28, uitspraak doende in de zaak van J. A. Eortuijn te Amsterdam beschuldigd van oprui ng te Dragten, de dagvaarding nietig verklaard en den officier van justitie niet-ontvankelijk verklaard in zijnen eisch. De arr. rechtbank te 's Hertogenbosch heeft den 29 den gewezen poiitie-agent E. van den Bosch, die den 6 zijne vroaw doodstak, onder aanneming van verzachtende omstandigheden en den zielstoestand, waar onder het feit is gepleegd, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarbij de tijd der voorloopige hechte nis in mindering zal worden gebracht. Den 29 des nachts is te Hilversum de metaal waren-fabriek van de firma Scholten geheel uitgebrand en eene landbouwerswoning afgebrand. De gemeenteraad van Amersfoort heeft met al gemeene stemmen vergunning verleend aan de Utrecht- sebe drinkwaterleidingmaatschappij tot het maken eener drinkwaterleiding. Haar eisch was een waarborg ge durende 5 jaren van watergebruik door de gemeente en particulieren lot een bedrag van 1000, met kosteloos gebruik van 4000 küb. el water voor openbare doel einden gedurende het tijdvak der vergunning vrij gebruik van water in geval van brand en plaatsing van brandkranen, 200 el uit elkander op kosten der maat schappij. Van 1 April wordt de tariefprijs voor gewone telegrammen in het verkeer van Nederland metGroot- Britannie en Ierland van 15 cent tot op 10 cent per woord verlaagd met bepaling dat de prijs voor een telegram of een vooruitbetaald antwoord niet minder dan 50 cent zal bedragen. Te Kampen is ^ot lid van den gemeenteraad gekozen de heer dr. A. H. A. Ekker, lib., met 282 van de 539 stemmen. De heer W. Meulenkamp gesteund door de katholieken en anti-revolutionairen, verkreeg 241 stemmen. De door den gemeenteraad van Arnhem goedge keurde 3% pet. leening, groot 2.250.000, is aaneen consortium gegund. De aflossing der vroegere leeningen a pari is aangekondigd tegen 1 Juli a.s.; de inschrijving op de nieuwe leening is geopend op den 8 en 9 April. Bjj de Rijkspostspaarbank is in Eebrnari ingelegd 948.568.90 en terugbetaald 585.952.65% zoodat aan het einde der maand het gezamenlijk tegoed f 14 780.249.14% bedroeg. In den loop der maand werden 4805 nieuwe boekjes uitgegeven 1165 geheel Günther zag hem aan, doch zeide niets. Er was iets in zijn houding, dat Scheven het bloed naar de wangen dreef. Hij haalde zijn portefeuille uit zijn zak en legde haar naast zich cp tafel. „Hoeveel verlangt u vroeg hij op zachten doch gedwongen toon, daarbij Scheven, die zijn blik zocht te ontwijken, met doordringenden blik aanziende. „Hoe meerhoe lieverriep hij lachend en hij wankelde heen en weer, alsof zijn hootd hem te zwaar was. „Morgen morgen kunt gij den geheelen rommel weêr terugkrijgen." „Op uw woerd van eer? U weet, dat ik reeds eenmaal de ondervinding heb opgedaandat u een slecht geheugen hebt, baron Scheven." „Op mijn eerewoord Tot morgen avond Eortuna Eortuna is een vrouwzij zal mij dus niet in den steek laten." Met eene korte half afwerende beweging schoof Günther den spreker zijn portefeuille gesloten toe. „Neemt u wat u noodig hebt." Scheven greep er naar met begeerige haast en nam er eenige blauwe bankbilietten uitdie hij zwijgend Günther voorhield. Deze telde ze en knikte toestem mend met het hoofd. Alsof hij bang was, te zullen worden teruggehouden, ijlde Scheven de kamer uitnaar de speeltafel terug hij dacht op dit oogenblik aan niets anders dan aan de kaarten en mismoedig bleef Günther weder alleeD. Waarom had hij dien Scbeven, die toch in zoo hooge mate zijn antipathie bezatzijn bears ter beschikking gesteld? Waarom zich niet liever kalm teruggetrokken Hij behoorde immers niet thuis in dezen kring. Of bad bij er een bijzonder doel meêom dezen officier aan zich te verplichten? Hoopte bij daardoor Willy te bevrijden van een dreigende toekomst? Had hij er een plan meê Leo Günther stampte heftig met den voetbij was ontevreden op zich zelf en op gevaar afzyn vriend den ritmeester te beleedigen, greep by zijn hoed en nam afscheid; het was hem onmogelijk, Scheven nog langer te zien. Urenlang liep hy nog buiten rond ofschoon er een scherpe, ijskoude wind woei, die niet tot wandelen uitlokte, maar beweging, stilte en eenzaamheid waren voor hem noodzakelijk om weer tot kalmte te komen en zijne gedachten te verzamelen. Wordt vervolgd,) afbetaaldzoodat er aan het einde 210768 ataka ia omloop waren. In het April-nummer van De Militaire Spectator zal eene wederlegging voorkomen der brochures van den beer TindalgetiteldHenry Tindal's „Nederland in gevaar", besproken door K. Eland laitenant-kolonel r directenr van de lie afdeeling der krijgsschool. Daar deze wederlegging zeker met niet minder belangstelling zal ontvangen worden dan genoemde brochureszullen biervan tegelijk met dit April-nummerafzonderlijke afdrukken in den handel gebracht worden. De met het oog op eventueels ongeregeldheden naar de veenstreken in Drente gezonden militairen zijn niet meer op de gebruikelijke wijze bij de ingezetenen ingekwartierd, maar in scholen, gemeentehuizen of andere ruime gebouwen zooveel mogelijk bij elkander onder dak gebrachtom de manschappen op ieder gewenscht oogenblik bij elkaar te hebben waarvan de wensche- lijkheid ten vorigen jare gebleken was. Te Leiden is weder een geval van hondsdolheid voorgekomen, zoodat alle honden nogmaals gedurende 4 maanden gemuilkorfd moeten zyn. De kamer van koophandel te Botterdam heeft besloten bij het gemeentebestuur aan te dringen op eene honten bevloering in het Beursgebouw. Te Haarlem, beslaat het plan om op het voor beeld van Utrechtwaar het zeer goed werktaan werklieden boven 18 jaar de gelegenheid te verschaffen, zich in het schaakspel te oefenen. Het bestuur der onderwijzersvergadering in het arrondissement Hoom heeft een adres aan den mi nister van binnenl. zaken verzonden waarin verzocht wordt de theorie van opvoeding en onderwijs weder in art. 61c der wet op het lager onderwijs en in het examen-programma voor de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer op te nemen. Het adres zegt, dat het zeer te vreezen rtaat, dat het lager onderwijs meer en meer den schadelijken invloed der onvoldoende peda gogische kennis van vele onderwijzers zal ondervinden. De rederijkerskamer „de Boos" van Koedijk gaf dinsdagavond eene voorstelling te NOOrdSCh.ar- WOUde. Opgevoerd werden „de Salonheld", en, „Daar is Oom". De opvoering slaagde naar wensch. De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch heeft den 28 benoemd tot kapelmeester by net stedelijk muziek korps met 12 stemmen den heer J. Martin S. Heuckenroth te Amsterdam de heer M. J. Ogier te 's-Gravenhage verkreeg 6 stemmen. Bij het gehouden examen aan de BurgeraVOnd-^ school zijn bevorderd van de eerste tot de tweede klasse P. Emeis, W. Vasbinder, J. J. Clausing, J. de Veer, S. J. Vreeker, N. van de Poll, J. Oosterwijk D. Nierop en J. Kruiten van de tweede tot de derde klasse T. J. Jonker, J. de Veer en N. Piekethet eind-diploma is uitgereikt aan: H. J. Jacobi, "W. Brom mer, C. E. Slinger en L. de Vries. - Naar wij vernemen zal het W ©rH6P-COIIC8rt op Maandag a.s. doorgaan. Omtrent den heer Henry Tibbe, die den heer Werner als pianist ter zijde staat, schrijft de beer Daniel de Lange in het Nieuws van den Dag„Telkens wanneer hij optreedt bewijst hij op- nienw, dat hij met technische moeielijkheiden lacht, dat hij zegevierend het meest woeste klavierstuk beheerscht. Hij speelt met groote zekerheid, met schoonen aanslag en met veel bravour." Waar naast den beer Werner zulk een gewaardeerd kunstenaar optreedt, daar zal voor de bezoekers maandag-avond zeker een zeldzaam kunstge not zijn weggelegd. De oud-elère van bet Blinden-Instituut te Am sterdam, de heer B. van der Kaa zal woensdag, den 3, in het kerkgebouw der doopsgezinde gemeente, alhier eene orgelbespeling houden. Zyn, bekend, verdien stelijk spel zal bij velen nog in aangename herinnering zijn. Donderdag 1.1. werd de laatste kunstbeschouwing alhier voor dezen winter gehouden door het teeken genootschap Kunst zij ons doel. Niet onwaarschijn lijk zal deze ook voor het vervolg de laatste zijn. By da voortdurend geringe belangstelling die het bestuur van do zijde der kunstlievende leden ondervindt zal bet n.l. wel genoodzaakt zijn die te doen eindigen wat zonder twijfel zeer te bejammeren zon zijn wan neer men bedenkt, dat het genootschap reeds den eer- biedwekkenden leeftijd van vijftig jaren telt. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 28 Mrt. Maarten Lak, wednr. van Antje Luken, te Alkmaar, Jaeoba Vosseveld, wed. van Cornells van der Boom, te Helder. Simon Koster, alhier, en Antje Ad miraal te Oterleek. GEBOREN. 27 Mrt. Dieuwertje, D. van Gerrit \Taming Biemszoon en Aafje Kooger, te Texel. 28 Neeltje GeertruidaD. van Gerrit Kes en Geertje Brugman. 29 Catharina Agnes, D. van Leonard Maria de l ouw en Margaretha Elisabeth Stoel. Maria HendricaD. van Pieter Lodewijk Volkers en Jaooba Kuitwaard. OVERLEDEN. 28 Mrt. Cornelia Guurtruida, D. van Jacobus Schut en Guurtje van Dijk 16 dagen. 30 Elisabeth Veldman, wed. Petrus Johannes Ibink, 73 j. Alkmaar 29 Mrt. Kleine Kaas hooi 30,50Commissie hooi f 27 Middelbare hooi f 25,50, aangevoerd 70 stapels, wegende 23510 P. Op de graanmarkt werden aangevoerd 1357 mudden. Tarwe ƒ6,50 a 8, Rogge t 5,25 a 5,80, Gerst 3,75 a 5, dito

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2