Groote VoorjaarsYBemarkt No. 39*. Een en Negentigste Jaargang, 1889. op Woensdag 17 April 1889. TWEEDE BLAD. ZONDAG 31 MAART. TE ALKMAAR op Maandag 15 April 1889, UltOOTL PAARDENMARKT ALKMAAR, Tentoonstelling te Windsor. (DtHciitl «0c&cclte, TE AL.ZLMAAH VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE op Woensdag 3 April 1889 BnittulAttb. BELGIE. Te Antwerpen ia plotseling overleden de beer Ferdinand van der Tae'en, wethouder, een der meeat geziene burgera eu een der hoofden van de liberale partij. DUITSCHL AN D. De hertog van Naaaan heeft zich naar Frankfort begeven, om op het kasteel Könings- lieim den verderen loop der gebeurtenissen af te wachten en onmiddellijk het regentachap over het groot-hertogdom Luxemburg te kunnen aanvaarden, zoodra het regent schap in Nederland wordt afgekondigd. ENGELAND. FRANKRIJK. Aan het feestmaal door de ver- eenigde Kamers van Koophandel den 27 gehouden voerde de heer Méline, voorzitter der Kamer, het woord. Hij zeide o. a.: „Wij moeten op het gebied van handel en nijverheid de ruime hulpmiddelen bijeenbrengen en samentrekkenwelke wij verspillen in hevige twisten tusschen de partijen en woelingen der dynastieken en cesariaten. En toch is het gemakkelijk in dit land, dat verlangt naar ordeom in vrede te werken onder be scherming eener grondwetwelke alle hervormingen toelaat." Ten slotte spoorde hij aan tot vaderlandsliefde en eendracht onder alle franschen. GRIEKENLAND. De Kamer heeft den 26 drie wetsontwerpen aangenomen betrekkelijk de civiele lijst des Konings, het verleenen eener schenking van ƒ200.000 aan prinses Alexandra by haar aanstaand huwelijk met den russischen grootvorst Paul en bet toestaan van 300.000 voor het bouwen van een paleis voor den kroonprins. fiinnculAttb. ST ATEN-GEN ER A AL. Tweede Kamer. 1LK1HAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de zittingen van den herijk in de buitenge meenten het IJKKANTOOR alhier zal geopend zijn van 'a voormiddags 9 tot 's namiddags 3 uur, op de volgende dagenals 18, 19, 20, 23, 24, 26 en 27 April 17, 18 en 20 Mei 5, 6, 7, 8, 11, 12, 14 en 15 Juni 1, 2, 3, 5, 6, 22, 23, 24, 26 en 27 Juli 10, 12 en 13 Augustus. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAGLAINE PONT. 28 Maart 1889. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen belanghebbenden die met 1 M e i a.s. hunne kinderen op de openbare school voor onver- mogenden of op een der openbare tusschenscholen toegelaten wenschen te ziendringend uitzoo spoedig mogelijk daarvan aangifte te doen bij de hoofden dier scholen met het oog op maatregelen, welke misschien door het gemeentebestuur zullen moeten worden genomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 29 Maart 1889. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. bij welke gelegenheid de GEWONE VEEMARKT gehouden wordt op de Gedempte Nieuwesloot nabij de Kanaalkade en den Koningsweg des Namiddags 12% uur. TE BEHANDELEN PUNTEN Verzoek van mej. A. E. Badon van den Berg, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare school voor onver- mogenden. Bezwaarschrift tegen de kiezerslijsten. Van de commissie van financiën. Rapport omtrent de rekening der kamer van koophandel over 1888. u schutterij over 1888. een verzoek van regenten van het burger weeshuis tot het doen van af- en overschrijvingen in de begroo ting dier instelling over 1888. Van Burgemeester en Wethouders. Rapport op een verzoek om vergunning tot het leggen van een riool in gemeentegrond tot afvoer van vuil- en hemelwater a. aan S. J. Ruiter uit een nieuw huis aan den Nieuwlan- dersingel naar de Singelgracht b. aan A. Ploeger uit het perceel Zandersbuurt No. 17 naar de gracht. Voorstel tot het op nieuw vaststellen van het tarief voor den tol op den Hoeverschelpweg. Rapport op de bezwaarschriften van G. Plevier en J. Keuris tegen den aanslag in de plaatselijke directe belastingdienst 1888. Rapport op het verzoek van den directeur der Schermveree* niging Regoor, om voor hare oefeningen een lokaal kosteloos van de gemeente te mogen gebruiken. Rapport op het verzoek van den heer Leo M. de Fouw, om vergunning tot het maken van een steiger in het Noordhol- landsch Kanaal voor zijne woning. Rapport der vaste commissie van bijstand voor de gemeente werken op het verzoek van N. van der Voort c.s. betrekkelijk de zoogenaamde Aschstraat. Bedenkingen van Ged. Staten tegen de onlangs vastgestelde algemeene politie-verordening met rapport der vaste commissie voor de strafverordeningen. Fan de vorige vergadering. Rapport der speciale commissie omtrent het voorstel van burg. en weth. tot stichting eener tweede openbare school voor onvermogenden, in verband met een nader rapport van burg. en weth. en een rapport der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. Rapport van burg. en weth. op het verzoek van den heer J. Pot, om hem in eigendom af te staan een paar stukjes ge meentegrond aan den Umval. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, NUHOUT VA N O E R V E E GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de rechtheb benden terug te bekomen: een bonte vrouwenkraag; een arm band; een bouffante; een bruine rozenkrans; een lapje bont katoen; een bont handschoentje; een paardendek; eene porte- monnaie met 7 centeneen patent huissleuteleene damesmof; een zwarte handschoeneen onderstukje van een gouden oor belletje met blauw steentje; een zwarte doek. Pruisen. Huis van Afgevaardigden. Het voorstel van baron von Hueneclericaalom de helft van de opbrengst der belasting op gebouwde en ongebouwde eigendommen uit te keeren aan de gemeenteD, werd, na krachtig gesteund te zijn door de nationaal libe rale partij en den minister van financiënverzonden naar eene commissie. Alleen de liberale afgevaardigde Rickert bestreed het voorstel. Lagerhuis. Den 25 werd door de regeering ver klaard, dat bij haar nog geen bericht ontvangen was omtrent eene overeenkomst, krachtens welke de chileen- sche regeering voornemens zou zijn de rechten der peruaansche schuldeischers op de ontvangsten van Tara- paca te erkennen. Wel was de chilcensche regeering bereid in onderhandeling te treden ten behoeve van eene regeling der vorderingen van de schuldeischers, waarover vau gedachten gewisseld was zonder dat tot dusver eenig besluit was genomen. Den 2G heeft de heer Cremer, na de bestrijding van het door den minister van marine aangevraagde krediet voor de versterking der vloot een amendement voor gesteld, waarbij verklaard wordt, dat dit krediet on- noodig is en het uitvloeisel eener staatkundedie op andere mogendheden den indruk kon maken van aan vallend te zijn. Den 27 is bij tweede lezing aangenomen het wets ontwerp waarbij de verkoop van sterke dranken des Zondags te Londen wordt verboden. Den 28 heeft de heer Lewisham verklaard, dat onder verscheidene schapen uit Duitschland gevallen van ziekte voorgekomen warenen mitsdien de invoer uit dat rijk verboden was, Dit verbod was den 23 ingegaan. Daarentegen is in Nederland de veeziekte geweken en zijn de in- en doorvoer aldaar voor geheel Ëuropa verboden zoodat geene reden bestond om oen weige rend antwoord te geven op bet verzoek dier mogend heid het hollandsche vee niet in de landingshaven te slachten. Op eene vraag van den heer Buchanan antwoordde de regeeringdat geeno aanleiding bestond voor de geloofwaardigheid van het berichtals zou de portu- geesche regeering opmetingen laten doen voor een spoorweg in de streek van Schyrwa. Het verdrag van 1884 met dat rijk was nimmer tot uitvoering gekomen, en bovendien deed de portngeesche regeering nimmer iets wat het beschermheerschap over die streken zou bunnen belemmeren. De Senaat heeft den 29 met 207 tegen 88 stemmen het wetsontwerp aangenomen waarbij de Senaat gemachtigd wordt in zekere gevallen als hoog gerechtshof op te treden. Deze uitslag werd door de linkerzijde met ge juich gegroet. Er leopen geruchten, dat de regeering besloten zou hebben Boulanger LaguerreTurquet en Laisant in hechtenis te nemen. Kamer. Den 28 werd goedgekeurd een voorstel om een recht van 5 fr. op roggemeel en op granen te leggen. Daarna werd een voorstel behandeld tot het openen eener mededinging naar het plan tot oprichting van een gedenbteeken aan de fransche omwenteling. Na eene zeer onstuimige beraadslaging werd dit voor stel met 249 tegen 231 stemmen van dringenden aard verklaard maar tevens besloten niet tot de artikels- gewijze behandeling over te gaan. Na die beslissing ontstond eene heftige beraadslaging over de geldigheid der stemming. Ten slotte verklaarde de voorzitter, dat eene nieuwe stemming zou worden gehoudenwelke tot uitslag had dat het ontwerp aangenomen werd met 265 tegen 200 stemmen. Den 27 heeft minister Tricoupis een wetsontwerp ingediend tot het sluiten eener leening van f 40.000.000 voor den bouw van een spoorweg van Piraeus naar Larissa. VEREENIGDE STATEN. De president heeft benoemd tot gezant te Londen den heer Robert Lincoln, zoon van den gewezen president der republiek, welke benoeming in Engeland zeer goed opgenomen iste Berlijn den heer Murat Holstead en te Petersburg den heer Allen Thorndijck Rice. Arbeidswet. De beraadslaging werd den 29 voortgezet. Art. 5 verbiedt, den arbeid van personen beneden 18 jaar en in fabrieken en werkplaatsen dien van vrouwen vroeger te doen aanvangen dan 6 uur 's ochtends ot later te doen eindigen dan 7 uur 's avonds. Vrijstelling kan verleend worden door den burgemeester om 2 uur langer te werken, doch om niet langer dan zes achter eenvolgende dagen of, om den anderen dag, voor niet langer dan veertien dagen. Minstens 8 dagen moeten verloopen, alvo rens eene nieuwe vergunning voor dezelfde fabriek, voor de zelfde personen kan worden verleend. Bij bestuursmaatregel kan voor sommige bedrijven de arbeids tijd behalve voor meisjes beneden 16 jaar worden uitgebreid doch nooit langer dan van 5 uur 's ochtends tot 11 's avonds'. De hierop voorgestelde amendementen zijn van 1°. de commissie van rapporteurs om de beperking van den arbeidsuur niet te doen slaan op jeugdige personen van 16 tot 18 jaar 2°. diezelfde commissie om voor de woorden zes achtereen volgende dagen in alinea 2 te lezen: zes achtereenvoleende werkdagen. 3». de heeren Fabius, Kolkman, Sanders en Veegensom de vrijstelling te doen verleenen niet door den burgemeester, maar door Gedeputeerde Staten, tenzij in spoedeischende ge vallen als wanneer de burgemeester bevoegd is baar te geven, doch dan binnen 24 uur den inspecteur daarvan moet kennis geven. Tusschen vergunningen voor dezelfde klasse van personen in dezelfde fabriek willen zij minstens een maand doen verloopen. 4°. den heer Bahlmann, om het einde van den arbeid, in het artikel bedoeld uiterlijk op 8 uur 's avonds te stellen. 5°. de heeren de GeerHeemskerkvan Kempen Rutgers en Seretom den maximum arbeidstijd in eens af te bepalen op 11 uur per etmaal, met vrijstelling op 13 unr. Voorts te bepalen een rusttijd van 11 uur 's avonds tot 5 uur 's mor gens voor personen beneden 14 jaar en voor vrouwen. Einde lijk om de fabrikanten, die jengdige personen en vrouwen in dienst hebbente verplichtenvan de regeling van den arbeid in hunne fabriek den burgemeester kennis te doen geven, terwijl de fabrikanten aan die regeling zijn gebonden. De beraadslaging liep niet ten einde; ten slotte werd de zittng tot nadere bijeenroeping, waarschijnlijk tot het laatst der volgende week, verdaagd. De Vereeniging „Hollands Noorderkwartier", gebruik makende van den vrijen invoer van ons vee in Engeland, wensohtzooals men weetdoor eene flinke inzending van noordhollandsch vee op bedoelde tentoonstelling die van 24 tot 29 Juni e. k. zal plaats hebben de aandacht der engelsche fokkers te vestigen op de uit. stekende eigenschappen van ons rundvee. Terwijl het voorzeker onnoodig is te wijzen op het hooge belang dier inzending, zal men tevens begrijpen, dat daarvoor uitsluitend de allerbeste exemplaren mogen in aan merking komen. Het bestuur van genoemde vereeniging noodigt dus belanghebbenden uit, daartoe een of meer dieren beschikbaar te stellen en verzoekt de aangifte daarvan zoo spoedig mogelijk en in ieder geval vóór 12 April a.s. te doen aan een der leden van het bestuur. De voorwaardenwaarop deze inzending zal kannen plaats hebben, zijn: 1°. alle kosten van vervoer, ver- zorging en assurantie bomen voor rekening der Ver eeniging; 2°. de Vereeniging belast zich kosteloos met den verkoop der dieren in Engeland3°. de behaalde prijzen worden ten volle aan de inzenders uitbetaald, tenzij de geldmiddelen onzer Vereeniging ontoereikend' zijn om alle onkosten te bestrijden. In dat geval zul echter hoogstens 25 percent van den prijs worden ingehouden. Ons vee kan mededingenin de klasse rundvee, onder no. 153 stieren, onverschillig van welken leeftijd! Ie prijs 120, 2e prijs 60; no. 154 koeien onver schillig van welken leeftijd. Ie pr. 120, 2e pr. f 60; in de klasse melkvee, onderno. 155 A koeien van meer dan 1200 engelsche ponden levend gewicht (p. m. 545 kilo) le pr. f 180, 2e pr. f 120, 3e pr./ 60; no. 155 B koeien van 900 tot 1200 engelsche ponden levend gewicht (p. m. 410 tot 545 kilo) le pr. f 180 2e pr. 120, 3e pr. 60. Na ontvangst der aangifte zal het bestuur omtrent een en ander in overleg treden. De dieren worden op naam des eigenaars tentoongesteld. Voor no. 154 komen vooral zoogenaamd dikke koeien in aanmerking. Voor nos. 155 A en B wordt de grootst mogelijke melkop- brengst verlangd. Nadere inlichtingen verstrekken gaarneJn. Zijp Kz. te Abbekerk, voorzitter; E. C.'WiJlekes MacDonald, Callantaoog, ondervoorz.; 8. Zuurbier, Spierdijk; Jn. Koop man Beemster K. ZwaagBerkhout B. D: Kaan Wieringerwaard; jhr. mr. P. van Foreest, Heiloo; J. Zijp Hz., Twisb; K. Breebaart Jr., Winkel, en W. Teengs, Wieringerwaard, secretaris. De Raad van Ministerssamengesteld uit de Hoofden der ministerieele departementen, van oordeel, dat Z. M. de Koning buiten staat geraakt is de regeering waar te nemen heeft den 28 goedgevonden en verstaan de Staten-Generaal in vereenigde verga dering bijeen te roepen op Dinsdag 2 Aprildes na middags te één uur, met uitnoodigiug aan de leden der beide Kamers zich op dat tijdstip in de vergaderzaal van de Tweede Kamer te vereenigen.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5