RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg is zeer ingenomen met de waarheid en onpartijdigheid van het oordeel der dnitsohe pers over Rusiand's geldelijken toestand. Het bericht van bewegingen der rusBische troepen op de grenzen van Afghanistan acht het ver zonnen door op daling speculeerende beursbezoekers. Wat de uitzetting van russen uit Rumenië betreft, hoopt bet, dat de regeering van dat rijk aan Rusiand's vertoogen toegeven en den overdreven ijver harer amb tenaren matigen zal. SERVIE. Koningin Nathalie heeft beloofd voor- loopig niet naar dit rijk terug te keeren. Milan is daarop onmiddellijk naar Konstantinopel vertrokken. ZUID-AFRIKA. De bijeenkomst van de Zuid- Afrikaansche Staten over de spoorwegen en de douanen, den 20 te Bloemfontein begonnenheeft den 27 hare werkzaamheden ten einde gebracht. Dien dag is aan STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Te West-Knollendam is den 24 een 3jarig kind uit het portier eener vigelante gevallen in de slootdoch dadelijk gered door den vaderdie het nasprong. vlucht was en hem ameekte, haar niet te verlaten. Hij zou toen aan Mary het tusachen hem en zijnen vader voorgevallene verteld hebben waarop Mary zich ver wijderd en etyobnine ingenomen zou hebben. Een half uur later zou zij onder hevige pijnen bezweken zijn. Men legde haar op het bed in het vertrek van den Kroonprins die hevig ontsteld was en zijne droefheid luide te kennen gaf. Later werd hij kalmer en gebruikte met graaf Joseph Hoyos het middagmaaldoch at weinigdronk zeer veel en ging herhaaldelijk het lijk van Mary zien. Des avonds was de koetsier die hem naar Moyerling gere den had, ontboden om komieke liedjes te komen zingen. Hij waB echter te opgewonden om te blijven zitten en klaagde over hoofdpijn. Den volgenden morgen, toen prins Philip van Cohurg terug was gekomen, beval de kroonprins de geweren voor de jacht in gereedheid te brengen. Toen de bediende omstreeks 20 minuten later terugkeerdehoorde hij een schot en vond de deur der kamer van den prins gesloten. Men riep prins Philip en graaf Hoyosde deur werd opengebroken en de kroonprins lag dood op het bed naast Mary. De twee jongelieden, die onlangs te Weenen een brievenbesteller van zijne brieven met geldswaarde trachtten te berooven zijn veroordeeld de een tot 8 en de ander tot 3 jaren tuchthuisstraf, met ééu dag vaBten iu elk kwartaal. Het Heerenhuis heeft de overeenkomst van 12 Dec. 1888 tot aanvulling van het tusschen Oostenrijk en Nederland gesloten handelsverdrag betreffende de we- derzijdsche bepalingen ten aanzien van de monsters van koopwaren door handelsreizigers ingevoerd goedge keurd. Te Klausenburg hebben ongeregeldheden plaats ge had naar aanleiding van art. 25 der legerwet. De po litie werd met revolverschoten en steenen begroetvijf compagniën infanterie moesten een uitval doen om de orde te herstellen. Na den afloop der verkiezingen is iD den gemeen teraad van Weenen de verhouding der partijen als volgt geworden. Yan de 120 leden waren 17 tegenstanders der israëlieten dat getal is nu tot 30 geklommen. De hongaarsche kamer van afgevaardigden heeft den 1 al de artikelen der legerwet aangenomen, met verwerping van alle amendementen. Voor de leening in geld is ongeveer voor 3 milliar- den guldens ingeschreven dus driemaal zooveol als voor de eerste 4 pets. conversie-leening. VEREENIGDE STATEN. De Senaat heeft geweigerd de benoeming van Murad Halstead tot gezant te Berlijn te bekrachtigen op grond van den toon der artikelen, welke in zijn blad te Cincinnati verschijnen. De benoeming van Patrick Egan tot gezant in Chili wordt zeer afgekeurd door de demokreten: eenige bladen noemen die wijze van betaling voor de stemmen der ieren eene beleediging voor de amerikaansche burgers, Günlher viel hem ongeduldig in de rede. „Laat ons die zaak voorloopig laten rusten; ik heb iets anders met u te besprekenmijnbeer von Scheven. Neem plaats, als ik u verzoeken mag." Ten hoogste verbaasd voldeed Konta aan de uit- noodiging. Met de sabel tusschen de knieëu en de handen op den knop zag hij in spanning Giintber aan. Deze kon blijkbaar niet zoo dadelijk de rechte woorden vinden en iu gedachten verdiept nam hij een boek van de tafelhij beet zich op de lippen en zeide eindelijk vrij ruw „U bent de verloofde van een dame, die ik veer hoog acht, mijnheer von Seheven herinnert gij u misschien, op welke wijze gij u gisterenavond onder uwe kameraden over haar hebt uitgelaten Toevallig was ik er ge tuige van." „Zeker niet anders dan met al de achting die ik haar Bchuldig ben", antwoordde Scheven met nadruk terwijl hij een snellenscherpen blik op Güntber's somber gelaat wierp. „Op een manier", viel deze, toornig opspringend, uit, „dat ik reeds gisteren veel lust hadu in het bijzijn uwer kameraden naar behooren terecht te wijzen „Dat gaat te ver 1" riep Seheven uit, eveneens toornig opspringend. „Ik verzoek u „Houd u bedaardals 'fc u belieft", zeide Güu- thermet een verachtelijk gebaarterwijl hij weer ging zitten; „ik heb het nagelaten, zooals u bemerkt hebt 1 Niet om u te ontzien, mijnheer, niet uit lafheid; want ik geloof te mogen zeggen dat ik mijn man sta; maar louter eu alleen in het belang der dame, wier naam ik niet op straat wil brengen omdat ik weet hoezeer het haar hinderen zou en om de herinnering aan mijn vaderlijken vriend, mijnheer Ackerman, die in onze duels niet veel anders dan kinderachtige blufferij zag." Brutaal staarde Scheven den spreker aan met een hocenden glimlach om de lippen. „Zeer edel zeide hijhet eene been over het andere slaandealsof hij zich weder meester van het terrein voelde. „U moet mij niet verkeerd beoordeelen", zeide Giintber kalm, opstaande. Hjj trad op zijn schrijftafel toe eu vervolgde: „ik wil u even laten zien, dat ik de afgevaardigden een maaltijd aangeboden, waaraan de heer Sprigg, de eerste minister der Kaapkolonie, eene toespraak hield waarin bij zeide dat de eerste steen was gelegd van den tempel der afrikaansche broeder schap. Hij deelde mede dat de Kaapkolonie en de Oranje Vrijstaat een tolverbond hadden aangegaan en overeengekomen waren, dat de spoorweg van Kimberley vóór het einde des jaars tot Bloemfontein zou worden doorgetrokken, „met de zekerheid van eene eventueele uitbreiding tot alle dealen van de Transvaal." Hg eindigde met de betuiging van zijn leedwezen, dat Natal bare toetrediug tot het tolverbond had geweigerd, maar bij verklaarde te gelooven aan eene mogelijke samen werking. Nationale Militie. Het wetsvoorstel van den heer Seyffardt tot het nemen van voorzieningen ter tijdelijke versterking der nationale militie gaat uit van het standpuntdat de door de regeering voorge nomen versterking tot verlenging van den diensttijd van ééne lichting met één jaar onvoldoende is tot krachtige handhaving onzer onzijdigheid of tot behoud onzer onaf hankelijkheid, mocht deze onverhoopt worden bedreigd. Ook al wordt de langere diensttijd niet goedgekeurdomdat een deel der volksvertegen woordiging het bestaan van buitengewone omstandigheden niet erkent, blijft de voorsteller versterking onzer levende strijd krachten dringend noodig achtenomdathangende de afkon diging van de wet op den verplichten krijgsdienst, meer ge- oefenden voor 't leger noodig zijn. Zijn voorstel karakteriseert hij dus als eene noodwet. Ver- hooging van de sterkte der jaarlijksche lichting wenseht hij niet aan te wenden tot verkrijging van de tijdelijke versterking der levende strijdkrachten, omdat dit middel reeds in vredes tijd een grooteren druk op de natie legt, die zich echter niet doet gevoelen bij de door hem voorgestelde verlenging van den diensttijd. Dit laatste middel verschaft bij het uitbreken van den oorlogstoestand 8000 geoefenden meer. De officieren en het overige kader wenseht hij te verkrijgen uit nog voor den dienst geschikte gepensioneerde of eervol ontslagen officieren, onderofficieren en korporaals van de landmaehthet indische leger en de marine en de met verlof hier aanwezige indische officieren. Hij bepaalt zich tot het verlengen van den dienst tijd met 3 jaar, om met 1 Mei a.s te beschikken over 2 en met 1 Mei 1890 over 3 lichtingen méér. Het verlengen van den diensttijd met 2 jaar zou niet beantwoorden aan het doel. Zijn wetsvoorstel steunt dus op den grondslag van eene ver meerdering van den militie diensttijd met 3 jaar, doch gepaard aan vrijstelling van herhalingsoefeningen gedurende die laatste drie jaren. De hoogere eischen in oorlogstijd aan de militie gesteld wenseht hij niet gepaard te doen gaan aan een grooteren druk, reeds in vredestijdop de sshutterplichtigen. Bij den hevigen wind van den 26 des ochtends is van den logger de Jonge Gerard, van den reeder G. den Duik te Sehevoningen, door een zwaren golfde sehipper met twee raatrozen over boord geslagen. Een matroos werd op dek terug geworpen, doch de schipper J. Bruin met zijn zwager J. Buitenhek beiden Sche- veningers, verdronken. Den 28 hebben in den gemeenteraad van Zaan dam de stemmen gestaakt over eene motie van den heer Bon, om de behandeling der voorstellen van burg. en weth. betreffende den bonw eener school op de Krimperven uit te stellen in verband met een door hem ingediend plan tot het boawen eener school waarvan de kosten f 9000 a 10000 lager waren dan het door burg. en weth. ingediende plan waarvan de kosten voor 384 kinderen op 34000 gsraamd waren. De vergadering van Stad en Lande van Gooiland heeft den 28 besloten, het aanbod van eene schadever goeding van f 12800 van wege de Holl. Spoorweg maatschappij en de gemeente Hilversum niet aan te niet geheel onbedreven ben in het schieten want u schijnt daarvan geen hoog denkbeeld te hebben." Hij had een klein kamerpistool te voorschijn gehaald den haan gespannen ging met den rug naar den spiegel staan en bracht zyn band achteloos ter hoogte van zijn schouder. „Let op zeide hij. Het schot ging af, bijna zonder eenigen knalaan een kaart, die aan den wand tegen over den Bpiegel hing en die Scheven nu eerst opmerkte, ontbrak het aas. „Verlangt u nog meer Scheven verbleekte min of meeren liet zijne non chalante houding varen. „U bent een goed schutter", zeide hij „maar ter zake als 't u belieft." „Ik dacht, dat wij daar reeds mee bezig waren. Nu u dus gezien hebt, dat alleen eerbied voor de dame mijn drijfveer was en u bovendien met uw eerewoord tegenover mij verbonden zyt, zonder dat te kunnen gestand doen, zult u mij wel willen toegeven, dat ik u voorwaarden mag stellen." „Voorwaarden voer Seheven uit. „Noem het, zooals u wilt. In ieder geval heb ik sedert gisterenavond de overtuiging dat freule Willy aan uw zijde nooit het minste geluk vinden zal. Uw hart gevoelt niets voor haar alleen berekening, koele, ellendige berekening heeft u er toe gebracht, de hand naar de eigenares van Warnitz uit te strekken." Seheven zweeeg een oogenblik, nadenkend, met de oogen neergeslagen. Hij beet zich op de lippen. „En al was dat nu eens zoo", zeide hij eindelijk gedrukt. „Is dat dan zulk een groote misdaad Volgt daaruit dan na zoo zeker, dat mijn vrouw niet in zekere mate gelukkig kan worden, zoodat zij zich zeer goed in hareu toestand zou kunnen schikken? Is het dan zoo schandelijk, een rijke vrouw te trouwen Zyn wij daartoe niet verplicht? Weet u, wat het zeggen wil: een arm offioier tusschen rijke kameraden Kent gij de verplichtingen niet, die onze stand ons oplegt? Ik ben altijd zonder middelen geweest geen wonder das, dat ik al dadelijk achteruit ging 1 Eu nu nu ik eindelijk uitkomst zie na zwijgend menig offer te hebben gebracht, nu strekt gij de hand uit om mij nemen, douh op nieuw het oordeel van den rechter in te roepen. De twee eerste artikelen van de te Amsterdam opgerichte Oranjebond, Vereeniging tot afschaffing der conscriptie, waarvan de heer H. H. Werker, schrijvende onder den aangenomen naam van mr. Travailleur voorzitter is, luiden als volgt „De Bond draagt den naam van „Oranjebond, omdat een Vorst uit het Huis van Oranje de afschaffing der conscriptie heeft belootden tevens omdat de leden alleen door geoorloofde en wettige middelen dit doei willen trachten te bereiken. „Deze Bond is geheel nationaal. Elk rechtgeaard Nederlanderhetzij man of vrouwtot welken gods dienst ook behoorende, kan lid van dezen Bond worden, zoo hij meerderjarig is en trouw belooft san het Oranje-Huis." Op eeue den 28 te Amsterdam gehouden vergadering is gebleken, dat uit 79 nederl. gemeenten bewijzen van instemming ontvangen werden en dat weldra afdee- linggn opgericht zullen worden in AmersfoortEind hoven, 's-Hertogenbosch, Schiedam en Rotterdam. Den 29 is te Nieuwer-Amstel het lijk opgehaald van den sedert eenige weken te Haarlem vermisten eersten luitenant der infanterie J. C. E. v. W. Den 29 heeft het departement Plirmerend der Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen zijn honderdjarig bestaan gevierd. De Nederl. Harddraverij- en Renvereeniging heeft den 29 besloten, tot wederopzegging toe de jaarlijksche subsidie van f 200 te blijven verleenen aan het officieele orgaan der Vereeniging De Nederlandsche Sportde rekening werd goedgekeurd met een batig slotde wedrennen te Clingendaal hebben in 1888 opgebracht f 7983 tegen f 8437 in 1887. Den 29 des avonds is te Leiden door het publiek op n'euw de verkoop van het blad Recht voor Allen belet. De venters moesten onder bescherming der politie naar het politiebureau gaan. Mevrouw Rosa de Vries, geboren vau Os, de eens beroemde nederl. zangeres is den 29 te Rome in den ouderdom vau 63 jaren overleden. Den 30 is met het stoomschip Afrikaan der Nieuwe Afrikaansche Handelsvereeniging het stoffelijk overschot aangekomen van den op 19 Mei 1885 nabij Benguela overleden en aldaar begraven ontdekkings reiziger D. D. Veth, dat den 1 te Dordrecht in het familiegraf is bijgezet. De beer Goddefroydie in September 1888 naar Angola vertrok om eenige negers en eene verzameling ethnologische voorwerpen voor'de tentoonstelling te Parijs bijeen te brengen, is, gesteund door eenige andere personen den 23 December 1888 geslaagd in bet vinden van zijn graf. Den 30 zijn drie wagens van een goederentrein, die te ongeveer 2 uur uit Eindhoven vertrokken was, ontspoord op een bocht op 10 minuten afstand van het station in de richting Bokstel, waar reeds 3maal eene ontsporing heeft plaats gehad. Een der wagens is bijna geheel vernield. De aandeelhouders der Oost-Sumatra-Tabakmaat- schappij hebben den 30 benoemd tot directeur den heer A. van Roosendaal te Rotterdam met 373 stemmen tegen 293 op den heer H. G. Blickman en tot com missaris den heer J. H. Moorrees te Apeldoorn met 363 stemmen tegen 302 op den heer G. Birnie, De niet gekozen heeren waren door het bestuur voorgesteld. De heer Domela Nieuwenhuis is den 30 des avonds tegen 5 uren te Appelscha in eene herberg opgetreden voor ruim 400 personen, hoofdzakelijk besprekende bet onderwerp werkstaking. De bijeenkomst duurde van 5 uur tot half acht; de rust werd niet verstoord. Den 31 heeft hij te Hemrik en Nijehorne rekenschap gedaan van zijn lidmaatschap der Kamer. Den 1 is het onderwijs aan de lagere school te Heiloo in dien zin gewijzigd dat het evenals vroeger weder gemengde klassen worden. De vacantie van weer in mijn oude ellende terug te storten. Weet u dan zoo zeker, dat Willy's hart daardoor niet breken za', al meent u nu voor het oogenblik haar een dienst te bewijzen. „Om 't even Giinther stootte bet vonwbeeD, dat hij in de hand had, zoo heftig op bet blad van de tafel, dat het brak hij wierp de Etukken in een hoek. „Ik kan het niet aanzien Ik zie verder dan gy denkt. Bovendien kan een vrouw van Willy's karakter alleen dan liefhebben, wanneer zij achting koestert. Ik wil mij niet de beslissing aanmatigen over zaken, die alleen het hart kan uitmaken; maar het is mij onmogelijk als bloote speculatie te beschouwen, wat zoo diep iu het leven ingrijpt en de fijnste, teederste draden verscheuren kan. Ook Willy zullen de oogen open gaan en zij zal hetzelfde zien als ikniets dan ellende en nog eens ellende. De hemel zij gedankt dat het nog niet te laat is." „U vergist u, mijnheer Giinther", riep Scheven uit en een gloeiend rood bedekte zijn schoon gelaat. „Willy ia do mijne en ik ben niet van plan haar op te geven, al kan ik mij zeer goed begrijpen, wat u tot dit krachtig verzet aanleiding geeft". „Niets dan mijn langdurige vriendschap, niets dan de wensch om haar in de toekomst berouw te bespa ren", zeide Güuther kalm, ofsohoon zijn hand beefde en het bloed hem wild door de aderen joeg. „Verbreek vrijwillig uwe verloving met freule van den Broek en ik geef u mijn woord, dat ik u uwe schuld zal kwijt schelden, zonder dat iemand van ons gesprek iets verneemt." „Ik kan niet 1" Het bleeke gelaat van Scheven zonk op zijn borat; hij haalde zwaar adem als gekweld door folterende smart. „Waarom niet „Nu gij toch zooveel weet, welnu het zou mijn onder gang zijn. Met moeite kan ik mij tot mijn huwelijk staande houden; als ik mijn engagement verbrak, zou ik my zelf den strop om den hals halen", antwoordde hij in een aanval van vertwijfeling. Wordt vsnolrjd.)

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2