SPANJE. De conservatieve leden van den Senaat en generaals hebben een tegenontwerp betreffende de militaire hervorming ingediendwaarover den 2 beraad slaagd werd. Toestand des Konings. door de afgevaardigden zijner partij aangeboden. Hij Bobijnt gewaarschuwd te zijn door den afgetreden pro- cureur-generaal Bouchez, dat hij gevangen zou worden genomen. Sedert eene week werden zijne gangen steeds gevolgd door een politiedienaar. Den 2 des avonds begaf bij zich omstreeks 7 uur naar eene vriendin in de Bue de Berry, wek buis hij een uur later verliet, anders gekleed dan bij zijne komst. Hij was gewikkeld in een ulster en had het gezicht bijna geheel bedekt. De hoed was diep over zijn voorhoofd getrokken. Hij stapte in een huurrijtuig, dat hij ontmoette en ver wisselde telkens van rijtuig. Na een grooten omweg bereikte hij het station van den Noorderspoorweg. Uit Brussel heeft hij eene proclamatie naar Parijs gezonden waarin hij zegtzich nooit te zullen onder werpen aan do rechtspraak van den Senaatdie door staatkundigen hartstocht verblind is, Den dag, waarop hij voor den rechter of de jury zal gedaagd worden zal bij zich ter plaatse bevinden. Thiebanld en Michelin twee invloedrijke leden van het nationale boulangistische comité, hebben als zoo danig hun ontslag genomen. KaïXlOr. Den 2 is met 306 tegen 236 stemmen beslotenniet over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp waarbij beleedigiugen door de pers jegens ambtenaren gepieegdnaar de reohtbank van correctioneele politie worden verwezen. BinttcttlAub. STATEN-GENERAAL. Vereenigde zitting van 3 April. Geopend te 2 uur. Alle tribunes waren stampvol. Alle ministers waren tegen woordig. De Voorzitter zegt het volgende: Mijne Heeren Thans vermeen ikhoe onnoemelijk zwaar het ook moge vallenu in overweging te moeten gevendat de vergadering besluite dat de Staten-Generaal in vereenigde vergadering verklaren, dat het bij art. 38 le lid der Grondwet omschreven geval aanwezig is. Niemand verlangt het woord. Het besluit wordt na hoofdelijke stemming eenparig aange nomen. Na de stemming verheffen zich alle leden van hunne zit plaatsen. De Voorzitter zegt„De uitslag der stemming isdat met eenparige stemmen besloten is ,,De Staten-Generaal in vereenigde vergadering verklaren, dat het in art. 38 le lid ddr Grondwet omschreven geval aanwezig is. „Dit besluit, wel de meest bitter smartelijke beslissing tot welke de Nederl. Volksvertegenwoordiging kon geroepen wor den zal op de bij de Gondwet voorgeschreven wijze worden afgekondigd. „Ik heb de eer voor te stellen mededeeling van deze be slissing te doen aan den Raad van State en aan de hoofden der ministerieele departementen in Rade vereenigd. „Met de bede: God behoede ons koninklijk huis, sluit ik de vergadering." De Staatscourant van den 4 bevat de afkondiging van dit besluit door den Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Vergadering van den gemeenteraad van Z1JPE 2 April 1889. De heer de Wit was wegens ongesteldheid afwezig. Na voorlezing en goedkeuring der notulen wordt gelezen een adres van den heer K. J. Ademaonderwijzer te lijkheid om van de toekomst weder alles wat hy nu had moeten prijsgeven, opnieuw af te dwingen. Thuis komende vond hij Gert in angstige spanning op hem wachten. Als gold het hem zelf, zco was de arme, goedhartige jongen van streek. „Konta 1" „Alles in orde Scheven wierp zijn pet in een hoek en gespte zijn sabel af. Gert legde hem beide handen op de schouders en zag hem een oogenblik zwjjgend in het gelaat. „Dat is niet waar zeide hij daarop ernstig. Met eene beweging van ongeduld maakte Scheven zicb los. „Wel niet precies zoo, als ik gewenscht had", erkende hij met gefronst voorhoofd, „maar er valt nu niets meer aan te veranderen. Wat ik je zeggen wilde, ik heb je zuster haar woord teruggegeven ik deel bet je mêe, opdat je het nieuwtje niet eerst van een ander zoudt hooren." „Ben je dol 1" riep Gert hevig ontsteld. „Tot mijn spijt niet, maar het was geen wonder, als ik bet werd." Hij wierp zich in een gemakkelijken stoel en steunde bet hoofd in de band. „Dat breng ik natuurlijk wêer in orde, Konta. Willy is veel te rechtschapen, dan dat zij om zulk een nietige geldquaestie haar woord niet zou houden 1" begon Gert vol ijver. „O, doe dal niet, bemoei je maar niet met de zaak, het is toch te vergeefsch." „Maar, om Godswil, Scheven, wat is er dan gebeurd „In geen geval kan ik bij mijn regiment blijven", viel Scheven hem ongeduldig in de rede, „het is daarom beter, dut ik zelf ontslag vraag." „Maar ben je dan stapelgek geworden Wij zijn toch op den goeden weg", ging Gert voort. „Hm 1 Nu ja maar er zijn dingen voorgevallen die ik je niet vertellen kan maar waardoor de zaken intueschen een geheel anderen keer nemen Kijk my niet zoo aan en vraag niet verder, Gert", zei hij toornig, „ik kan je niets zeggen ik beb mijn woord gegeven." „Financieele zaken „Ja „Ab, dan is papa in het spelzeide Broek met een diepen zucht. „Dacht ik het niet „Als 't je belieft, geen gevolgtrekkingen, ik heb je niets gezegd." Burgerbrug, houdende verzoek, hem tegen den 15 dezer maand uit zijne betrekking te ontslaan. Dit ontslag wordt zonder discussie met algemeene stemmen overeenkomstig zijn verzoek verleend. De verslagen van den toestand der gemeente en bet lager onderwijs over 1888 worden aaugeboden. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten dat deze verslagen bij de raadsleden ter lezing zullen worden gezonden. Er wordt du gelezen een adres van Jb. Swager en 23 andere i n de gemeente wonende en 6 buiten de gemeente wonende landlieden, houdende bezwaren tegen bet alhier bestaande verbod om met hondenkarren te rijdenaangezien zij daardoor verstoken zijn van het voorrecht, hunne melk met hondenkarren te kunnen vervoeren ook naar de fabriekenwelk vervoer hun daardoor op te groote kosten komt. Voorts wijzen zij er op dat in alle omliggende gemeenten met honden wordt gereden en het daarom voor de Zijper ingezete nen geen voordeel is, dat het verbod gehandhaafd wordt. De voorzitter deelt mede, dat dit adres te laat is in gediend om op het convocatie-billel te worden vermeld. Aangezien nu ook de heer de Wit afwezig is, stelt hij voor het adres tot eene volgende vergadering aan te houden. Bij acclamatie wordt daartoe besloten. Een ingekomen adres van K. Struyf, houdende be zwaar tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag, wordt mede aangehouden tot een volgende vergadering. De voorzitter sluit nu voor een korten tijd de opeobare zitting. Na heropening wordt gelezen eeu aan burgemeester e»n wethouders gerichte brief van de plaatselijke school commissie waarbij te kennen wordt gegeven dat zy met bet oog op de aanvraag om ontslag van den onder wijzer te Burgerbrug de vraag heeft overwogen of bet gewenscht is, dat de onderwijzer en de onderwijzeres te St. Maartensbrug, na hunne verloving, aan dezelfde school werkzaam blijven en daarover het advies hebben ingewonnen van het hoofd der school. Aangezien ook deze verklaarde, dat hij in de gegevenomstandigheden da verplaatsing van één van zijn personeel op paedago- gische gronden wenschelijk achtzoo neemt de school commissie de vrijheid in overweging te geven, den heer v. d. Ploeg van St. Maartensbrug naar Burgerbrug te verplaatsen. Daarna wordt gelezen een adres van den heer J. P. v. d. Ploeg, ouderwijzer te St. Maartens brug met verzoek hem te verplaatsen naar Burgerburg. Algemeen verklaart men zich ingenomen met het ont vangen schrijven en met algemeene stemmen wordt dan ook tot de overplaatsing besloten, na gehouden overleg met den arrondissements-schoolopziener. Burgemeester en wethouders stellen nu voorom voor de vacante onderwijzers-b?trekking sollicitanten op te roepen op eene jaarwedde van f 550, onder verplichting daarvoor ook bij het geven van herhalingsonderwijs behulpzaam te zijn. De heer Nobel ondersteunt dit voorstel, waarna het mat algemeene stemmen wordt aangenomen. Op voorstel van den heer Nobel wordt thans reeds overgegaan tot het benoemen van een stembureau voor de verkiezing van twee leden der Provinciale Staten op den 14 Mei a.s. Tot ledeu van dat bureau worden benoemd de heereu K. Francis en G. Schuijt en tot plaatsvervanger de heer A. Zijp. Verder niets te behan delen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Volgens verklaring van prof. Bosenstein en de ge- neesheeren des Konings is bij langzamen achteruitgang van den algemeenen toestand ctok eene geringe toene ming der plaatselijke ziekteverschijnselen waar te nemen. Gert streek zicb herhaaldelijk met de hand over het voorhoofdbij was bleek geworden de volle zwaarte van zijn eigen toestand drong zieb met kracht aan bem op. „Het ergste is", ging Scheven weemoedig voort, „dat wij niet oens het recht hebben ons over ons lot te beklagen; het is alles onze eigen schuld. Dat is wel het ellendigste idéé ter wereld. Arme kerelHet spijt mij meer dan ik je zeggen kandat je nn door mij nog meer in het nauw komt, je weet wel, door dat laatste aceeptwaarmee je mij geholpen hebt. Nu zullen zy zieb natuurlijk aan jou houden." „Ik zit er toch al zoo diep in, dat wat meer of minder er niet op aankomt", troostte Gert. „Of je oude heer je helpen wil Hij doet zich zoo groot voor Probeer het ten minste." „Ja, in ieder geval zal ik morgen met hem spreken." „En apropos groet Blanche van mij ik had haar zoo gaarne nog eens gezien zeg haardat dat ik zijn stem stokte even, „dat ik haar innig innig heb liefgehad en haar nooit vergeten zal. Vraag haar voegde hij er met vaster stem bij, „of zij mjj niet geheel vergeten zal „Wilt gy haar nog eens ontmoeten P" vroeg Gert ontroerd en dienstvaardig, „je hebt het maar te zeggen en ik zal er voor zorgen." „Neen, het is beter van niet. Wat zou ik haar ook kunnen zeggen 1 Het zou ons beiden maar onnoodig van streek brengen. Ga nu heen, goede, beste kerel en laat mij alleen, ik heb nog veel te doen," Zy gaven elkander de handzagen elkander een oogenblik zwijgend aan en met eene lange innige omhelzing namen zij afscheid. Zoo menig vroolijk uur hadden zij samen doorgebracht, zoo menigen dollen streek uitgehaald; nog bleef de een op zijn schitterende hoogte staanterwijl de andere een donkere toekomst tegemoet ging. Het leven richtte een scheidsmuur tusschen hen op, even onoverkomelijk, als de dood het had kunnen doen. Nog nooit had Gert zooveel berouw gehad, nog nooit had zijn geweten zoo luide gesprokenals op dezen dag. Maar daarmede kwamen de jaren niet terug, die bij in lichtzinnigen, jeugdigen overmoed verknoeid had. Wordt vervolgd.) Te Olldondijk is den 29 het hnis met eene schunr van den landbouwer P. v. A. geheel afgebrandde brand was in den schoorsteen ontstaan. Den 31 werden te Eindhoven zes personen door de politie betrapt op het inwerpen van ruiten by ver schillende ingezetenen. Den 1 is te tien minuten voor drieën des namid dags te Leiden brand ontstaan in 's Byks museum vau natuurlyke historie tusschen het plafond van het vertrek vau den adsistent door een of ander lek iu den schoor steen door welkeu brand al kon hij ook spoedig gebluBcht worden met behulp van extincteurs en de brandkranen, vrij belangrijke schade ontstaan is. O. a. zyn ongeveer 50 opgezette schaapachtige zoogdieren óf verbrand óf belangrijk verschroeid. By de den 1 gehouden uitloting van zes seriën van de premieleening der Noordhollandsche Vereeniging Het Witte Kruis zijn getrokken de Ns. 1066, 5421, 5512, 5905, 6069, 6635. De hooge prijzen zijn gevallen op serie 1066 No. 7 f 50000; serie 5905 No. 43 en serie 6635 No. 43 ieder f 2500; serie 5421 No. 21 en serie 6635 No. 18 ieder f 250 betaalbaar 31 Maart 1890. By de op den 1 gehouden trekking van 24 seriën in de geldleening, groot f 1.000,000, van 1867, ten laste van hetPaleis voor Volksvlijt te Amsterdam zijn uit geloot de volgende seriën 371, 435, 668, 920, 1182, 1211, 1366, 1457, 1623, 1702, 1879, 2014, 2075, 2114, 2119, 2168, 2222, 2403, 2630, 2664, 2692, 3047, 3467 en 3511. Premietrekking 1 Mei e.k. Den 1 des nachts is te Zwijndrecht een perceel bestaande uit woonhuis winkelbakkerij eu bergplaats geheel afgebrand. Den 1 is te Leeuwarden een liberale bond in Fries'and opgerichtuit alle deelen der provincie waren reeds 400 leden toegetreden. Bij de op den 1 gehouden trekking van 3 pot. rotterdamscbe loten van 1868, groot/100, zijn de hoofd prijzen gevallen op: Nr. 64954 10.000; Nr. 38213 f 1500; Nr. 29274 f 1000; Ns. 20559, 24107,24258, 255532805040693 en 62477 ieder 500. Betaal baar 1 Juli. Den 2 zijn te Amsterdam vijf van de zeven voor onderwijzer geëxamineerden geslaagdnamelijk behalve een uit Alkmaar, reeds gemeld, G. A. Allan en W. Bakker te Haarlem S. Bakker te Warderen J. Bek te Beverwijk den 3 zes van de 8 namelijk behalve twee uit Alkmaar, L. C. Bloemendaal te Enk- huizen T. Boonstra en S. Dekker te Haarlem en P. Butter te Koog aan de Zaan. Het gerechtshof te Amsterdam beeft den 2 in hooger beroep bevestigd het vonnis der arr.-recbt- bank aldaar waarbij de gewezen hulp-tramconducteur Hoorn wegens doodslag op den chef-conducteur Eckbardt veroordeeld is tot 10 jaren gevangenisstraf. De Amsterdamsehe omnibusmaatschappij vervoerde in het eerste kwartaal 1889 2.094.460 reizigers tegen 2.098.920 in gelyk tijdvak van 1888. De kamer van koophandel te 's-Gravenbage heeft na eene langdurige bespreking over de toekomst van Scheveningen naar aanleiding van de bewering van be'anghebbenden en deskundigen, dat bet ververschings- kanaal dat bij Scheveningen in zee loost, de zee der mate verontreinigtdat het baden onmogelyk wordt met op één na algemeene stemmen besloten zicb tot het dagelijkscb bestuur te wenden met verzoek, met deu meesten spoed een besluit te nemen en openbaar te maken om gedurende bet badseizoen de waterverver- scbing der grachten niet te doen plaats hebben. De Havenstoombootdienat te Amsterdam keert over 1888 een dividend van 7\ pet. uit. Er zijn thans 13 booten in gebruik. De Amerefoortsche Beiersch Bierbrouwerij keert over 1888 geen dividend uit. De Leidscbe Bankvereeniging H. F. C. Gerlings te Leiden keert over 1888 61.50 per aandeel uit. De Gooische Stoomtram ontving in 1888 f 110 263, tegen 118,307 in 1887 de exploitatiekosten waren daarentegen i 71.160 tegen f 85206. Aan de aandeel houders wordt l7/s pot. dividend uitgekeerd tegen niets iu 1887. Dezer dagen was het aan de commiezen te Breda bekend geworden, dat eene partij zout, bonderden ponden groot, eene der zoogenaamde poorten zou binnenkomen. Eenige hunner verscholen zich nabij het punt, waar dit zout de gemeente binnen zou worden gebracht. Weldra kwamen eenige mannen, met zakken beladen, voorbij, die zij voorbij lieten gaan wetende dat deze zakken met zand gevuld waren. Een poos later kwam eene tweede groep mannen mede beladen met zakken die een zijweg insloegen. „Halt" klonk bet, maar de mannen gingen door. „Halt of ik schiet." De mannen hielden stil. Na eenig tegenstreven en pruttelen werden de zakken geopend, die krullen bevatten. Intusssben was de derde groep met de zakken zont ongehinderd de stad binnengegaan. De Brood- en Meelfabriek te 's-Gravenboge be haalde in 1888 eene winst van 32257.79% tegen f 22060.04% in 1887 in de meelfabriek werden ver malen 2976 last tarwe en 151 last rogge tegen 2077 last tarwe en 155 last rogge in 1887. De Maatschappij Zeebad Loosduinen heeft over 2% maand exploitatie in 1888 1% pet. dividend uit gekeerd. De winst- en verliesrekening van het Paleis voor Volksvlijt over 1888 heeft, tengevolge van de ongunstige omstandighedenwaaronder naar aanleiding van het besluit van 28 April van dat jaar de exploitatie in de laatste maanden gevoerd werdeen nadeelig slot van f 27000 opgeleverd, welk bedrag volgens door de aan deelhouders den 2 genomen besluit van de reserve voor buitengewone uitgaven afgenomen is, zoodat de winst en verliesrekening zonder nadeelig slot gesloten is. Voor het nazien der balans over 1889 werd o.a. benoemd de heer A. Halfl te Oudkarspel. Op voorstel van den heer T. A. Huizenga werd vervolgens beslotende op 28 April 1888 aangenomen wijziging der statuten wederom in te trekken tenge- vo ge waarvan tevens het procesdoor eenige aandeel houders tegen de Maatschappij naar aanleiding dier wij zigingen geroerd, een einde zal nemen. Een ander voorstel

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2