330StC STAATSLOTERIJ. No. 18735 5000 No. 8838 f 2000 Nos. 1847 5018, 9090 en 12017 1000 No. 13455 f 400 No. 1235 f 200 Nos. 5055, 14397 en 18645 100. Vergadering van den Raad der gemeente ALK1IAAR. van dien heer, om art. 31 zoodanig te wijzigen, dat de helft (en niet 2/3) ran het aantal uitstaande aan- deelen hare toestemming moet geren om tot ontbinding te besluiten werd ingetrokken, nadat de voorzitter, de heer A. C. Wertheim verklaard had ten sterkste te zullen opkomen voor het recht der minderheid. Naar aanleiding van verschillende ingekomen aanbiedingen betreffende de verpachting van het Paleis werd eene motie van den heer tnr. Caliscb aangenomen het be stuur machtigende om een exploitatie-contract ie sluiten op dien voetdat minstens een dividend van 3% pet. aan de aandeelhouders wordt gewaarborgd tenzij het bestuur liever de exploitatie in eigen beheer wenscht te houden. Tot leden van den Raad van Toezicht werden benoemd de heeren mr. B van Royen (Groningen) Jhr. J. flora Siccama tot de ELrksteede (Driebergen), J. Pik (Gro ningen), M. de Ras (Pannerden), A. H. Jannink (Enschede), mr. Bug. Gompertz, J. H. Ree J. 0. P. Knapp Jr., Jos. Thors J. J. Klaverwijden mr. Lod. S. Boas en C V. Gerritsen allen te Amsterdam evenals genoemde commissie candidaten der oppositie. In de hoop dat allen de benoeming zullen aannemen werd de vergadering verdaagd tot den 10. Te Oi'erschild is eene boerenwoniog verbrand waarbij een paard en vijf koeien omkwamen. - Naar wij vernemen zullen de verkiezingen voor de Provinciale Staten den 14 Mei volgens de bestaande tabel doorgaan. De Passage-Maatschappij te Rotterdam keert over 1888 f 30 dividend uit. Het reservefonds is op f 17.781 gebracht. Beroepen bij de herv. gemeente te BfOOk Op Langedijk ds. P. Gemser te Oud-Loosduinen. Te Lisse wordt door de justitie een onderzoek ingesteld naar den plotselingen dood van een werkman die den 28, na het gebruik van een glas jenever, waarin door anderen, volgens bet verhaal, uit aardigheid, iets gevoegd was, wat men vermoedt morphine te zy ge weest, en onmiddellijk overleden zou zijn. Te MidWOlld bedraagt de hoofdelijke omslag evenals voor 1888 de som van f 1600. De gemeenteraad van Waalwijk heeft besloten tot het aangaan eener 3£ pet. geldleening van f 100.000 tot den koers van 98 pet. ter aflossing van oude schuld en het uitvoeren van werken. De paardentram HoornEakhuiZOÜ vervoerde in Maart 8642 personen de opbrengst was f 1741.40, d.i. gemiddeld per dag f 56 17. Bedankt voor het bero8p naar de ned. herv. ge meente te Krommenie door ds. EL G. Kist te Oost huizen. De Liberale Kiesvereeniging te Schagen heeft den 1 besloten, de aftredende leden der Prov. Staten, de heeren jhr. mr. D. van Poreest te Anna Paulowca en A. Jz. Kaan te Wieringerwaard voor te dragen als candidaten in de op den 7 te houden vergadering der centrale kiesvereeniging. De heer P. Buis Jz, te SchagOIl heeft aan vee- koopers voor Zuid-Amerika een 2jarige stier, ingeschre ven in het Ned. R. S., verkocht voor f 500. Op eene den 1 te Hoomskerk gebonden cro- cussen-veiling waren de prijzen 25 pet. hooger dan ia 1888. Dinsdag 1.1, had te PurmerOlld eene keuring plaats voor het Nederlandsch Paardenstamboek. Aan geboden werden drie hengsten en vijf merriën, waarvan één hengst en drie merriën aaogenomen werden. Inhoud van de 4e aflevering van het populaire tijd schrift Vragen van den Dag Aag. Gorter, Land aanwinning in Nederland Slavenhandel aan de Roode Zee en de golf van Aden; dr. H. van Cappellenog eens de grondmoraine. IJzeren visitekaartjes; De pole slag Vraagbus; Geschiedenis van de maand. Buiten land Dr. H. Blink, de Argentijnsche republiek, a. Al- gemeene beschrijving; b. Buenos-Ayrosc. La Piata d. de Pampas; Literatuur over de Argentijnsehe landen. 2e klasse, 3e lijst, 3 April. 2e klasse, 4e lijst, 4 April. Nr. 9814 f 400; Nr, 8242 f 100. Den 3 zijn te Amsterdam voor onderwijzer geslaagd de twee leerlingen der rijksnormaalleSS0H alhier T. Bijhouwer en A. Bijieveld. De heer mr. G. Wttewaall lid der arrondisse- ments rechtbank alhier staat op de alfabotiSCllO voordraoht voor rechter in de arrondissements-recht- bank to Arnhem. Den 3 werd het stoffelijk overschot van onzen verdienstelijken stadgenootden heer P. Bruinvis de Lange, t0E aard© b0St0idonder den toevloed van eene groote menigte belangstellenden. Aan het graf bracht de nestor van den gemeenteraad, de heer J. C. Vonk, een woord van hulde aan den overledene, en de oudste zoon bedankte voor de betoonde deelneming, Den 2 werd de laatste der winterschietoefeningen, met flobertpatronen, door de SCh0rpSOh.Utt0rSV0r- eeniging alhier in den Stads-Doelen gehouden. In twee categoriën werd om prijzen geschoten. In de eerste vie len ten deel aan de heereu H, Essen le prijs., J. Cbrif- pijn 2e pr., L. A. Perrin 3e pr., J. Bnrger 4e pr., F. Rike 5e pr., M. J. A. van den Burg 6e pr., J. Lauwere 7e pr. In de tweede G. Lobman le prijs, G. Diepen 2e pr., W. J. Ruwers 3e pr,, L. Lansdorp 4e pr. Den 3 is in tegenwoordigheid van vele belang stellenden d0 00rst0 St00n der nieuwe St. Jozef scholen gelegd door mej. van den Boschgeb. Ebbe- laur, na eene toespraak van den heer Riischeblatt, de ken en pastoor der St. Lanrentiaskerk alhier. No. 4. Woensdag 3 April 1889. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig wegens voortdurende on gesteldheid de heer G. W. Bruinvis Eene vacature. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd worden. 2. Brief van mevrouw de wed. Bruinvis de Lange, geboren Sijbouts, houdende kennisgeving van het overlijden van wijlen haren echtgenoot. De Voorzitter zegt daarop het volgende: »üe leden van den Raad hebben zeker, even als ik, met innig leedwezen kennis genomen van het overlijden van ons door allen zoo hooggeacht medelid Pieter Bruinvis de Lange. Betreuren zijne echtgenoote en zijne kinderen het verlies van eenen liefderijken en zorgvollen echtgenoot en vader de gemeente raad is even zeer getroffen een medelid te moeten missen, dat gedurende eene reeks van jaren, ook als wethouder, met groote bekwaamheid, rusteloozen ijver en met zóó gunstig gevolg, het belang van de stad Alkmaar heeft helpen behartigen, zoodat van hem met recht kan worden getuigd, dat de gemeente door zijn overlijden een barer verdienstelijkste burgers heeft verloren. »Ik stel voor, den brief met een adres van rouwbeklag namens den Raad te beantwoorden." Met instemming van de leden wordt overeenkomstig des voorzitters voorstel besloten. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 3. Brief van Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot voldoening van t 300 aan de afdeeling Akmaar der ïïoll. Maatschappij van landbouw als bijdrage voor hare Paaschteutoonstelling. 4. Brief van burg. en weth. ten geleide van het op 26 Haart opgemaakte proces-verbaal van opneming der kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Ns 3 en 4 voor kennisgeving aangenomen. 5. Brief der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs ten geleide van haar plan tot hervorming der burgeravondschool. De Voorzitter deelt mede, dat dit plan reeds gedrukt wordt en dat spoedig een afdruk aan ieder lid zal worden ter hand gesteld. (Dit plan zal later in de courant medegedeeld worden.) 6. Jaarverslag omtrent den toestand van het middelbaar onder wijs over 1888 7. Jaarverslag omtrent den toestand der stads-apotheek over 1888. Gereed gemaakt werden 22753 recepten, zijnde gemiddeld ruim 62 per dag, tegen 20080 of gemiddeld 55 per dag ia 1887 en 22457 of gemiddeld 61 per dag in 1886. De drukste maand was Eebr. met 2392, de stilste Augustus met 1399 recepten; de drukste dag 6 Eeb. met 114, de stilste 19 Aug. met 12 recepten; die cijfers waren in 1887 98 en 10 recepten. 16132 recepten werden kosteloos gereed gemaakt, 2023 meer dan in 1887, als: voor de algemeene armen 13924, 2210 meer israëlitische 28792 het burgerweeshuis 498, 174 gasthuis 1423453 minder. Tegen betaling 6621, 650 meer dan in 1887, als diakoniehuis 999, 451 meer, waarvoor betaald werd f 156,10 huis van bewaring en celgevangenis 2145, 415 meer, waarvoor betaald werd437,17 Rijksopvoedingsgesticht 3477, 216 minder, waar voor betaald werd689,97 Samen f 1263,25 f 308,25 boven de raming. Voor 5 K..G. chinine werd 191,40 betaald. De voorraad geneesmiddelen had op 31 Dec eene waarde van 1 449 42 en de voorraad heelkundige instrumenten van f 155,10, samen 604,52 f 65,25 minder dan een jaar vroeger. De loop der zaken gaf geene aanleiding tot het maken van bijzondere opmerkingen of het indienen van voorstellen 8. Jaarverslag omtrent den toestand van het burger weeshuis over 1888. Op 1 Januari waren er 17 j. en 23 m.; in den loop des jaars kwamen 4 j. er bij en vertrok 1 j zoo.lat op 31 Dec. 20 j. en 23 m. aanwezig waren, waaronder 3 bestedelingen. Onderwijs werd gegeven op de tusschensckooi aan 7 j. en 8 m., op de bewaarschool 1 j., op de burgeravond school 1 j. huisonderwijs aan 5 j en 14 m., privaatles bouw kundig teekenen 2 j., idem kandteekenen 1 j, gymnastiek 5 j., zwemmen 5 j., onderricht in naaien, breien, stoppen enz. aan 10 m. en in keukenwerk aan 4 m. Twaalf jongens waren op verschillende ambachten, die samen 700.55 aan arbeidsloon inbrachten. De op 1 Mei ontslagen wees werd als timmerman geplaatst en kon in zijn onderhoud voorzien De gezondheids toestand was gunstig; een jongen moest wegens een ongemak aan het been 12 weken te huis blijven. Het gedrag der weezen bleef goed. De kap van het dak moest eene belangrijke ver sterking ondergaanterwijl een ingesteld onderzoek deed zien, dat in de eerstvolgende jaren zeer belangrijke herstellingen noodig zullen zijn Voor 10 in het r. k. weeshuis verpleegde jon gens en 13 meisjes werd volgens overeenkomst t 924.75 betaald. Ns. 6, 7 en 8 voor kennisgeving aangenomen, zullende deze verslagen bij de raadsleden rondgezonden worden. 9. Brief van den heer dr. J. Broers, houdende aanneming van de benoeming tot lid der gezondheidscommissie. 10. Brief van de afdeeling Alkmaar der Holl. Maatschappij van Landbouw, houdende dankbetuiging voor den kracktigen geldelijkensteunaan hare Paaschtentoonstelling wederom verleend. 11. Ontvangbericht van de heeren G. Bosman en mr. A. P. de Lange van het in de vorige raadsvergadering genomen besluit betrekkelijk de subsidie voor den lokaal-spoorweg AlkmaarHoorn. 12. Brief van de diakonie der Rem, Geref. gemeente; 13. het burgerlijk armbestuur 14. r n diakenen der Christ. Geref. gemeente; 15. de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo 16. n de diakonie der Herv. gemeente 17. het bestuur der Pius-stichting 18. het nederl. isr. armbestuur 19. de Vereeniging de Kerkelijke Kas, allen berichtende, dat op de kiezerslijsten voor 1888 geene bedeelden voorkomen. Ns. 9 tot en met 19 voor kennisgeving aangenomen. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 20. Verzoek van mej. A. E. Badon van den Berg, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare school voor onvermogenden met ingang van 1 Juni a.s. Met algemeene stemmen verleend. 21. Bericht van regenten van het gasthuis, als beheerders der stads-apotheek, dat op de "kiezerslijsten voor 1889 twee personen voorkomen, die met geneesmiddelen ondersteund werden en in verband daarmede een verzoekschrift van den heer J. Nuhout van der Veen, om die kiezers van de lijsten te schrappen. De heer Stoel vraagt, of het verstrekken van geneesmiddelen als onderstand moet worden beschouwd. De Voorzitter beantwoordde die vraag bevestigend op grond van de tot de kieswet gegeven toelichting. De heer Kraakman, opmerkendedat bij de wet zelve dit niet uitgemaakt is, vraagt, of voldaan is aan den inhoud van art. 13 der wet, namelijk, of de secretaris der gemeente aan de personen, wier schrapping gevraagd is, daarvan kennis heeft gegeven. De Voorzitter beantwoordt die vraag bevestigend. De heer Kraakman antwoordt, dat hij dan geen Bezwaar heeft tegen die schrapping. Tot de schrapping dezer personen wordt daarop besloten. Van de commissie van financiën. 22. Rapport omtrent de rekening der kamer van koophandel en fabrieken over 1888, sluitende in ontvang en uitgaaf op 125. De commissie stelt voor, haar onveranderd goed te keuren. Aangenomen; de heeren Koorn en Janssen blijven buiten stemming. 23. Rapport omtrent de rekening van den schuttersraad der dienstdoende schutterij van de ontvangsten eu uitgaven dier schutterij over 1888, sluitende in ontvangsten en uitgaven op f 1607,45^; de toelage uit de gemeentekas heeft f 1578,66% be dragen, f 791,54% lager dan bij de begrooting was toegestaan. De commissie stelt voorhaar onveranderd goed te keuren. Aangenomen. De heer Kraakman, uit een ander officieel stuk ontwaard hebbende, dat in den laatsten tijd ook geene winterosfeningen, al zijn deze niet verplicht, gehouden zijn, eene handeling, welke hij in ieder opzicht afkeurt, vraagt met het oog op de gedane uitgaaf van t 120 voor de instructeurs, of het aan burg. en weth. ook bekend is wanneer daarmede geëindigd is en in de tweede plaats, welke maatregelen burg. en weth. denken te nemen of reeds genomen 'hebben, met het oog op de vraag of die uitgaaf langer kan plaats hebben. De Voorzitter antwoordt, te weten, dat in 1888 gedurende een deel van het jaar winteroefeningen gehouden zijn, maar niet te weten, wanneer daarmede geëindigd is. Op de tweede vraag, dat door den bekenden treurigen toestand van Z. M. den Koning nog geene beschikking genomen is op het door de officieren aan Z. M. ingediend verzoek om ontslag en dat burg. en weth die besehikkiug wenscken af te wachten. 24. Rapport op een verzoek van regenten van het burger weeshuis om machtiging tot het doen van af- en overschrij vingen in zijne begrooting voor 1888. Het voorstel strekt, om de gevraagde machtiging te verleenen. Aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 25. Rapport op een verzoek om vergunning tot het leggen van een riool in gemeentegrond tot afvoer van vuil- en hemel water a. aan S. J. Ruiter uit een nieuw te bouwen huis aan den Nieuwlandersingel naar de Singelgracht; b aan A. Ploe ger te Bergen uit het perceel aan de Zandersbuurt No. 17 naar de gracht. Het voorstel strekt, om de vergunning tot weder opzegging toe onder de gewone voorwaarden te verleenen. Aangenomen 26. Voorstel om het tarief voor de tolheffing op den Hoe verschel p wegdat bij kon. besluit van 20 Maart 1886 No 15 voor den tijd van 3 jaren werd goedgekeurd, op nieuw onver anderd vast te stellen en ter goedkeuring in te zenden Aangenomen. 27. Rapport op de bezwaarschriften van G. Plevier en J. Keuris tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe be lasting dienst 1888. De aanslag van beide personen is over eenkomstig de voorschriften der verordening goed berekend zoodat het voorstel strekt om afwijzend op die verzoeken te beschikken. Overeenkomstig het voorstel afwijzend op beide verzoeken beschikt. 28. Rapport op het verzoek van den directeur der Alk- maarsche Schermvereeniging vRegoor", om voor hare oefeningen gedurende een tweetal jaren en wel twee avonden per week van 9 tot 11 uur kosteloos te mogen gebruiken een lokaal in het gymnastiekgebouw of in de Nieuwe Doelen of in de bur geravondschool. Burg. eu weth., het, doel dezer vereeniging onderlinge oefening in den wapenhandel voor personen van 15 tot 35 jaren, gaarne willende bevorderen, stellen voor, het ver zoek in te willigen. Een lokaal in de burgeravondschool zou in deu wintertijd niet afgestaan kunnen worden. Uet gymnas tieklokaal wordt sedert jaren gebruikt door de leden der Alk- maarsche Turnclub Kracht en Vlugheid" op dezelfde tij ten waarop deze vereeniging dat lokaal zou willen gebruiken. Dat okaal kan dus evenmin ten gebruike afgestaan worden. De zaal in den Nieuwen Doelen, waar de oefeningen van het stede lijk muziekkorps gehouden worden en waar vroeger in de win teravonden de schutters geoefend werden, kan wel ten gebruike afgestaan worden, wanneer de schermvereeniging hare oefeningen slechts houdt op de avonden, waarop de zaal noch bij de dienst doende schutterijnoch bij het stedeliji muziekkorps in ge- bruifc is. Burg. en weth wenschen de vergunning in verband daarmede te verleenen onder de volgende bepalingen: a. deze vergunning altijd onmiddellijk ingetrokken kan worden, wanneer de gemeente zelve over dit lokaal wenscht te be schikken ó.de vereeniging hare oefeningen houdt op die avonden, dat de zaal niet gebruikt wordt ten dienste van de dienstdoende schutterij of van het stedelijk muziekkorps e. de kosten van verwarmingverlichting en schoonmaken van dat lokaal door haar gedragen worden op zoodanige wijze, als onder goedkeuring van burg. en weth. mei. den concierge van dat gebouw wordt overeengekomen. Met algemeene stemmen aangenomen, nadat op voorstel van den heer Kraakman punt a. gewijzigd was als volgtdeze vergunning door burg. en weth. tijdelijk ingetrok ken kan wordenwanneer deze zeiven over dat lokaal wenschen to beschikken. 29. Brief, waarbij medegedeeld wordt, dat bij raadsbesluit van 18 December 1878 No. 12 o. a. aan den heer W. E. Stoel tot wederopzegging toe vergunning verleend werd tot het maken van een steiger aan het Zeglis met rails op den weg, ten dienste van het lossen en laden van schepen en het in verband daar mede veranderen van de leuning der brug over de Singel gracht in het Zeglis. Die steiger werd nooit geplaatst, terwijl in de leuning dier brug een gedeelte los werd gemaaktdat gedurende het lossen van een vaartuig tijdelijk daaruit genomen wordt. Thans vraagt de heer Leo M. de Eouw, koopman alhier, vergunning om een steiger in het Noordhollandsch Kanaal r.an het Zeglis te maken tegenover zijne woning op de wijze als aangegeven is op eene overgelegde teekeningonder kennisge ving, dat de heer Stoel afstand wil doen van voorschreven hem in 1878 verleeude vergunning. Onder mededeeling, dat de heer de Eouw zich reeds gewend heeft tot den Commissaris des Konings in deze provincie tot het hekomen van vergunning om dezen steiger te mogen maken en dat de heer de Eouw terug gekomen is op zijn aanvankelijk verzoek, om in de wal- leuning eenige verandering te brengen, stellen burg. en weth. voor a. in te trekken aangehaald raadsbesluit van 18 December 1878 No. 12waarbij geen termijn bepaald wasbinnen welken van de verleende vergunning gebruik moest worden gemaakt; b. bet verzoek van den heer de Eouw in te willigen onder de gewone voorwaarden. Aangenomen met eene geringe wijziging in de voorwaarden op voorstel van den heer Kraakman. 30. Rapport der vaste commissie van bijstand voor de ge meentewerken omtrent een adres van N. van der Voort en tien mede-onderteekenareneigenaren van perceelen aau de zoogenaamde Asehstraat en als zoodanig eigenaren van die zoogenaamde straat, zijnde een stuk grond, kadastraal bekend in sectie E onder No. 670 als weg ter grootte van 4 aren 25 centiaren, waarbij zij zich bereid verklaarden aan de noordzijde dier straat een riool te leggen ten genoegen van burg. en weth. en bovendien een straatje langs de woningen, ter breedte van 1.20 a 1.25 el, op voorwaarde dat de gemeente het midden gedeelte behardde of bestraatte en van gaslicht voorzag en het onderhoud overnam. De commissie stelt voor, aan de verzoekers als beschikking op hun verzoek mede te deelen, dat de gemeenteraad bereid isvoorschreven weg bij de gemeente in eigendom, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, en in onderhoud over te nemen en wat het middengedeelte betreft te beharden, zoodra alle ei genaren van dien weg;

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3