•2§' VERKOOF hij gerechtelijke uitwinning, S"'- lol); 80 BOEIjHUIS ios'ï:: 64 4" 57 iOliL" 7^ 98%" 8f' 2?''" &cUgrAfi#£tic SSenchut». Qlliocrfcntitn. Ondertrouwd C. GOVERS en E. ZIJP. Sijbekarspel7 April 1889. Heden overleed te Amsterdam, in den ouderdom van 55 jaren, onze geliefde broeder PIETER HEN DRIK VAN DER WERF. Alkmaar, 7 April 1889. M. van der WERF. Heden overleed, zacht en kalm, mijn geliefde echt- genoote M. KANSEN, in den ouderdom van 70 jaar en 10 maanden na eene gelukkige echtvereeniging van 43 jaar en 10 maanden. Hoewel diep bedroefd, hoop ik in Gods wijzen wil te berusten. Broek op Langediik, 7 April 1889. C. KOOI. Algemeene kennisgeving. ter openbare terechtzitting der Arrondissement-Recht bank te Alkmaar, in hare gewone vergaderzaal in het stadhuis aan de Langestraat aldaar op Donderdag, den 9 Mei 1889, des voormiddags te 11 uren van 1. Een HUIS en ERF in de gemeente Zuidschar- woude, sectie C, No. 1353, groot 1 are, waarvan als eigenaar in de openbare registers bekend staat MOURITS KRAMER koopman en schipper te Zuidscharwoude 2. Twee en zestig centiaren van het perceel in dezelfde gemeente, kadastraal bekend in sectio C, No. 1414 als hnis en erfgroot 1 are. In de openbare registers staat als eigenaresse van dit perceel bekend ANTJE DE WIT, dienstbode te Zuidscharwoude en cons, voor 38 centiaren en als mede- eigenaar genoemde MOURITS KRAMER voor 62 centiaren. De opbrengsten van deze perceelen worden volgens het register der grondbelasting begroot a van perceel No. 1 op 30,voor gebouwde en f ,37 voor ongebouwde eigendommen. b. van het geheele perceel No. 2 insgelijks op f 30, voor gebouwde en f ,37 voor ongebouwde eigendommen. Huur van deze perceelen is niet bekend. Deze verkoop geschiedt ten verzoeke van den heer EDUARD FIKRMAN SAMUEL JONGENEEL genees-, heel- en verloskundige vroeger wonende te Zuidscharwoudethans te Tienboven bij Breukelen dieten deze woonplaats heelt gekozen ten kantore van zijnen procureur Mr. FREDERIK HENDRIK GERARDUS VAN DER HOEVEN, aan de Ge dempte Nieuwesloot te Alkmaarals zoodanig voor den executant occapeerende en ten laste van MOURITS KRAMER koopman en schipper, wonende te Zuid scharwoude. Ten dage der overschrijving van het executoriaal beslag (7 December 1888) rustte op het voorschreven den geëxecuteerde behoorend onroerend goedeene hypothekaire inschrijving ten behoeve van GERAR DUS WAGEMAN, broodbakker te Broek op Lan- gedijk en PIETER BAKKER PIETERSZOON, landbouwer te Zuidscharwoudetot een bedrag van 1300,plus rente. De perceelen worden door den executant ingezet als volgthet perceel No. 1 voormeld op eene som van 250,en de 62 centiaren van perceel No. 2 op eene som van 25, De veilconditiën liggen ter inzage aan de Griffie der Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Nadere inlichtingen worden gegeven ten kantore van den procureur Mr. FREDERIK HENDRIK GERARDUS VAN DER HOEVEN voornoemd gehouden wordende aan de Gedempte Nieuwesloot te Alkmaar wijk B, No. 46. J?ïit>lio»tie. De Commmissaris des Kouiugs in Noordholland Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de dubbele draaibrug over het Noordhollandsch Kanaalaai de voormalige Friesche poort, te /Hkmaar, ten behoeve eener uit te voeren her stelling, van en mat Dinsdag lö April e k. tot en met IS daaraanvolgende voor het verkeer zal z(|u gesloten dat gedurende dien tijd in den overtocht van voetgangers en lichte handwagens en desgevorderd ook van klein vee, zal worden voorzien door een hulppont, terwijl het verkeer van rij en voertuigen, over de nabijgelegen Schermervlotbrug, aan de Bierkade aldaarkan plaats hebben. De Commissaris des Konings voornoemd Haarlem, 8 April 1889.SCHORER. op FOLKEonder SCHAGENten huize van GERRIT BORST, op Woensdag 17 April 1889, des voormiddags 10 ure, van: 8 Melkkoeien, 2 Hokkelingen, 1 zwart Merriepaard, oud 8 jaar, 4 Schapen met ^Lammeren, Wagen op veerenBoerenwa gen, Waaier, Geeselbank Zeven, Zoutkisten, Kaas borden, Kaashangers, Schragen, Zetters, Makers, Emmers, Kaastobbes, Wagen- en Ploegtuigen Hoeren- en Douwgereedschappen, eenig Huisraad en Inboedel, Trekhond en WagenEenden en Kippen en hetgeen verder zal worden aangeboden. C. BOONACKER, Notaris. scholen toch vergroot worden. De invloed, op de armenschool uitgeoefend rullende worden door de uitbreiding der bijzondere r. k. jongensscholen, mag zeker niet ter zijde gesteld worden ook kan hij zich niet voorstellendat die uitbreiding niet zou strekken ten bate van de leerlingen op de armenschool. Bij de tusschenseholen heeftzooals de cijfers der verschillende klassen, welke hij voorleest, aantoonen, eene veel regelmatiger opklimming der kinderen naar de hoogere klassen plaatsdan bij de school voor onvermogenden. Daar is de toestand geheel anders en van de honderd kinderendie in de laagste klassen aankomenblijven ten slotte, zooals diezelfde cijfers toonen 3lech s 32 in de hoogste klasse over. Zoo vermindert daar het aantal leerlingen. Daar bestaat niet de minste verhouding tusschen het aantal leerlingen in de hoogste en in de laagste klasse. Bovendien zijn de lokalen der school voor onvermogenden ruim en omvangrijk genoeg om de plaatsing der leerlingen be ter te kunnen regelen. Door bijbouw aan de 2e tusschenschool wordt een terrein, dat geene bate afwerpt, gebruiktblijft een terreinwaarvan de gemeente inkomsten geniet, behou deneen argument, dat ook pleit voor hetgeen de commissie wil. Het denkbeeld van een lid der commissie, om twee lo kalen bij de openbare school voor onvermogenden te bouwen waartoe dat lid het voorstel zou doen in deze vergadering, zou hij kunnen ondersteunenmaar verder kan hij niet gaan. Hij stelt daarom voora. burg. en weth uit te noodigen een plan met begrooting van kosten in te dienen voor de door de com missie noodzakelijk geachte vergrooting der tweede tusschen school b. de school voor onvermogenden met 2 lokalen uit te breiden uithoofde van de daartoe gebleken wenschelijkheid. De Voorzitter merkt den heer Kraakman op, dat het cijfer van de kinderen, dat heden voorloopig opgegeven is als met 1 Mei a.s. zullende vertrekken, niet alleen sla-t op de hoogste klas sen, maar op alle klassen, zoödat zijne op dat vermoeden gegronde redeneering geheel vervalt. Burg. en weth. zijn niet uitgegaan van de mëeninghoe kunnen wij de leerlingen op de eene of andere wijze in de verschillende klassen geplaatst krijgen, maar van de vraag, wat moet gedaan worden, om het onderwijs voor de kinderen goed te krijgen en goed te doen zijn. Daarbij hebben zij, rekening houdende met de belangrijke vermeerdering van het aantal kinderen alhier, op de toekomst het oog geslagen, niet op het verleden. Burg. en weth. zijn in de laatste jaren zoo hardvochtig mogelijk geweest met het toelaten van kinderen op de school voor onvermogenden en hebben tal van kinderen ver wezen naar de tusschenschoolmaar als het schoolgeld op die school werkelijk te bezwarend voor de menschen wordt, dan kan daar toch niets aan veranderd worden. Bij de bijzondere r. k. scholen wordt hetzelfde gedaan, wat burg. en weth. willen doen. Tot die vergrooting is ook besloten met het oog op de toekomst. Het spreekt van zelfdat burg. en weth. het gevoe len onderschrijven, hoe minder geld het kost, hoe liever. Maar wanneer het eenmaal niet anders kanen dit is de overtuiging van burg. en weth., dan moet men den maatregel nemendie voor het oogenblik misschien meer kostmaar op den duur uitwint. W il de raad hun voorstel niet aannemendat moet de raad wetenmaar dan is de verantwoordelijkheid van burg. en weth. af en overgenomen door den raad. De heer Stoel begint met den heer Kraakman op te merken, dat hij het noodzakelijke van den bouw eener nieuwe school van onvermogenden van het begin af dadelijk ingezien heeft. De heer Kraakman heeft hem gevraagd of het mogelijk of het uitvoerbaar wasbij de bestaande school voor onvermogenden te bouwen op de in het rapport omschreven wijze en die vraag heeft hij bevestigend beantwoord. Dit is geheel iets anders. Door den bouw eener nieuwe school voor onvermogenden kunnen de tusschenseholen verlicht worden. De heer Zeilmaker, hoofd der le tusschenschool, met wien hij over deze zaak sprak, heeft hem gezegd, dat, wanneer bij zijne school een lokaal gebouwd werd en dit was mogelijk, dan kon het onderwijs weder geregeld ge geven worden. Want de tegenwoordige klassen bevatten niet de leerlingen naar hunne bekwaamheid, zooals het moest zijn, maar bij had eene indeeling gemaakt uit noodzakelijkheid, omdat de leerlingen anders niet geplaatst konden worden. Hij stelt voor, eene nieuwe armenschool te bouwen en geeft in ernstige overweging het bouwen van een lokaal bij de tusschenschool aan den Koningsweg. Het verschil in kosten met het plan der commissie is waarlijk zoo groot nietbovendien heeft de gemeente eene uitstekende woning voor het hoofd der aan de Oudegracht te bouwen armenschool in het vroeger door den gemeente-architect bewoonde huis. Laat de raad een flink besluit nemen, waarover men later geen bcouw heeft en dat men niet over een paar jaar weer lokalen moet afbreken, die men thans zal bouwen. De heer Preijer verklaart te deelen het gevoelen van den heer Stoel. Het moge voor het oogenblik goedkooper zijn, het plan van burg. en weth. niet te volgenmet het oog op de toekomst is dat plan veel beter. De heer H. J. Bruinvis wil alleen den heer Kraakman op merken, dat burg. en weth. het eergevoel der menschen voor taan niet willen uitdooven, zooals hij schijnt te vermoeden blijkens zijn gezegde dat zij de kinderen van de tusschen school naar de armenschool willen laten gaan, maar dat er van die gevallen zijn waarin burg. en weth. niet anders kunnen handelen dan de kinderen op de armenschool toe te laten. De heer Conijn is van gevoelen, dat, bleef de tegenwoordige wet op het lager onderwijs bestaan, er voor dit voorstel nog iets te zeggen zou zijn, maar nu die niet alleen niet zal, maar ook niet mag en niet kan blijven, gaat het niet aan voor ongeveer honderd kinderen, die niet geplaatst kunnen worden, eene uitgave van ongeveer f 28000 te dien. Van wetswijziging verwacht hij inkrimping, in ieder geval geene uitbreiding van het openbaar onderwijs Daarom wil hij het voorstel der com missie aannemen als strekkende in het belang der gemeente- financiënwelke zulk eene belangrijke uitgaaf niet toelaten. Bovendien keurt hij de inrichting der nieuwe school volgens het nieuwe ontwerp af; het hoofd der school kan, bij voor beeld, niet alle lokalen overzien. De heer Goede acht het tegenwoordige tijdstip al zeer on gunstig voor het nemen eener beslissing. De nieuwe wet op het lager onderwijs, welke al reeds lang verwacht werd, zal nu wel spoedig komen. Van den inhoud dier wet weet men niets af; zoo is het ook onzeker, of de gemeente 30 pet. van de jaarwedde van het hoofd zal krijgen zooals burg. en weth. uitrekenen. Of de christelijke school uitgebreid zal worden of niet, hangt ook geheel van de nieuwe wet af. Thans moeten alle kinderen op die school schoolgeld betalen. Hij zou de beslissing op alle voorstellen willen aanhouden, totdat het ver wachte wetsontwerp op het lager onderwijs ingediend is. Men kan dan met beter kennis van zaken oordeelen. De Voorzitter antwoordt, dat, als op die wet gewacht moet wordenmen nog geruimen tijd zal kunnen wachten. Dan moeten de kinderen inmiddels maar geweigerd worden en langs de straat rondloopenzooals in andere gemeenten ook wel gebeurt. De heer Goede herneemt daarop, dat hij wel voor goed, maar niet voor duur onderwijs is. Moet de zaak nu beslist worden, dan zou hij tegen moeten stemmen, terwijl het mogelijk is, dat hij zelf eene nieuwe school zou willen. De Voorzitter acht de zaak genoeg besproken en wil tot stemming over het voorstel van burg. en weth. overgaan. De heer Vonk merkte op, dat èa bij de armenschool èn bij de tusschenseholen overbevolking is. Allen zijn overtuigd dat er iets moet gebeuren; laat de raad de voorstellen der com missie aannemen, waardoor in beider behoefte voorzien wordt. De heer Stoel zegtdat, nu de commissie toch vier lokalen wil bouwen, zij wel kon medegaan met het denkbeeld om die lokalen te bouwen op het terrein aan de Oudegracht. Overigens merkt hij den heer Conijnjop, dat hij volstrekt niet geacht wil worden in ieder opzicht goed te keuren het aangeboden plan voor den bouw eener nieuwe school. De heer Kraakman antwoordt, dat door het gewijzigde plan van den heer Stoel niet tegemoet gekomen wordt aan het denkbeeld van hem en den heer Vonk. Hij komt op tegen de beschuldiging als zou de commissie de cijfers door elkander gehaspeld hebben; tij heeft de cijfers der verschillende klassen opgenomen, zooals zij ze bij haar bezoek gevonden heeft. Dat do schoolbevolking jaarlijks toeneemt, moge waar zijn, men vergete niet, dat die bevolking, al is de vermeerdering niet zoo sterk, als de Voorzitter zeideover alle scholen moet worden verdeeld. Is het schoolgeld op de tusschenschool naar het oordeel van burg. en weth. nog te hoog, welnu, dan moeten zij verlaging voorstellen. En deze raad, die zooveel vooronderwijs gedaan heeft, zal een dergelijk voorstel zeker overwegen. Het door den heer Stoel omtrent de eerste tusschenschool aangevoerde bewijst juist, dat de toestand aldaar thans reeds niet goed is en pleit bovendien tegen het bouwen eener nieuwe armenschool. Als motie van orde stelt hij voor, burg. en weth. uit te noo- noodigen, een ontwerp in te leveren met begrooting van kosten voor het bouwen van twee lokalen bij de tweede tusschenschool en van twee lokalen bij de openbare school voor onvermo genden, welke motie van orde in ieder geval den voorrang heeft, zooals in December 11., en terecht, nog met eene motie van orde van den heer Vonk in zake de nieuwe verordening omtrent de heffing eener plaatselijke directe belasting geschied is Hij licht deze motie nader toe, door te herhalen de bij het rapport der commissie gemaakte berekeningen. Het denkbeeld van den heer Goededie alles wil aanhouden in afwachting van de nieuwe wet, heeft bovendien zonder twijfel den voorrang boven het voorstel van burff. en weth. De heer Vonk geeft in overweging de beslissing aan te houden, daar meerdere leden de vergadering zouden wenschen te veriaten. De Voorzitter, die dit voorstel om dezelfde reden had willen doen, stelt daarop voor, de beslissing aan te houden. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. 33. Vraagt de voorzitter, of de raad zijne goedkeuring kan hechten aan het door burg. en weth. ingewilligde verzoek der commissie van toezicht op het stedelijk museum, om daarvoor voortaan tevens te bestemmen het vertrek, tot heden bestemd geweest voor de met 1 Januari 1.1. opgeheven klasse vooroude talen. Uit den op de begrooting voor het museum uitgetrokken post kunnen de uitgaven daar voor gekweten worden. Met algemeeue stemmen wordt die goedkeuring verleend. 34,. Daarna wordt de vergadering gesloten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne heden ge houden vergadering de verkiezing van een lid van den gemeen teraad, in plaats van wijlen den heer P. BRUINVIS DE LANGE, bepaald hebben op 14 Mei as. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 9 April 1889. De Secretarie, NUHOUT VAN DER VEEN. AMSTERDAM N edarland Cart. N. W. S.-huld. dito, dito dito, dito pCt. 3 3r dito, Oblig3i Italië, Inschrijving 1861/81 Oostenrijk, Obl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. 5 dito, dito Febr.-Ang. 5 dito, zilver Jan.-Juli 5 dito, dito April-Oot. 5 Portugal, Obl. Buit. 1853/80 3 Rusland, Ob. Hen 0.1798/1815 1000 Jan. 5 Cert. lnsch. 6e serie 1855 Z.R. 500 Ap.-Oet. 5 Obl. 1864 Amst. ƒ1000 April-Oct5 dito, 1866 5 dito, Oostersche Leening 2e serie5 dito, 1873 gecons. 50-100 Juni-Uec. 5 dito, 1860 2e leening 100 4j dito, 1875 gecons. 50-100 Apr.-Oct. 4j dito, 1880 gecons.Z It.125-625 13 ilei-13Nov.4 dito, 1889, 1 Jan., I Juni, 1 Sept., 1 Dec. 4 dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov4 dito, in goud 1883. Juni. DecA Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 dito, dito Binn. dito 4 Turkije, gepriv. Oblig5 dito, Geconverteerden Ser. D dito, id. C Egypte, Obl. leening 18764 Mexico, Obligatiën geconvert2 dito, dito 6 Peru, Oblig. leening 1870 geregist6 dito dito, 1872 id5 Venezuela, Obligatiën 1881..o4 Nederland, Cult. Maatscb. d. Vorstenl. Aand. dito, dito Winst-Aandeelen dito, Koloniale Bank Aandeel dito, dito Oblig...„5 dito, Ned. Ind. Eandelsb. Aand... dito, N. Centr. Spoorw. Aand. f 250 dito, dito gestemp. Obligf235 Italië, Spoorwegl. 18873 dito, Zuid— Ital. Spoorweg Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsch. Aand5 dito, dito, dito, Hypoth. Obligatiën4» id. Baltische Spoorw. Aand. dito, Jelez-Griasi. Oblig dito, Jelez-Orel. dito 8 dito, Orel-Vitebsk. Oblig5 dito, Poti-Tiflis. Oblig. f 10005 dito, Transcaus. Spoorweg Oblig3 dito, Z.-W. Spoorw. Aand. 100-1000 5 ZweedschNoorweegsche Spoorwegen.... 5 Amerika, Cleveland, Akron Shares dito, Denv. Rio Grande dito dito, Illinois Centr. Cert. v. Aand... dito, Lonisv. en Nashv. Cert. v.Aand. dito, Miss. Kans. Texas Aand dito, ditoAlg. Hyp. Certif5 dito, N.-York Erie West. Sp. Aand.. dito, Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand. Canada-South Cert. v. Aandeel Nederland, Stad Amsterdam f 1003 Hongarye, Theiss Spoorweg4 Oostenrijk, Staatsl. 1854 4 dito, dito 1860 dito, dito 18645 dito Stad Weenen 1874 Rusland, Staatsleening 1864 Loten 5 dito, dito 1866. Dito5 Turkije, 8poorwesrieening3 8 Apr. 76'/, 92>;, 102'/, 102%, 90 69" i, 6914 70"/,. 71'/, 04"/, 102"/,. 90'/, 102% l02>/4 63 8 T. 101",' 99 881 88n 921/ 71»/ 67 84 15» 15»; 89 u" 39,»/ 93 13u; 12 15 46,/ 27» 83»i U 5 5& 60d 132 122 74." 62,1/, 98.// 10174, 102 18ia 109 62 12i 49 27% 25»/, 51 113 U0l/4 1167 118% 151% 123 173% 155 13'/,. 9 Apr. 77 102' 102'/, 91' 71'.. 71'., 71 72 65"/,, 102% 91 102», 102 7„ 64',, 101»/, 99% 887,- 92 )t 108', 71'/< 15» 1 90' 4 40 94'/, 13% 12% 46 101 717/, 27% 131 123» 99 74% 62»/, 08% 102 102 102 88"/.. 77'%, 29»/„ 30» 4 16% 62'/, 12',4 U2% 110% 117 137/, 's GltAYËXIIAGE, 9 April. Tweede Kamer. Art. 12 der arbeidswet ia aange nomen in dien zin dat eene gewaarmerkte lijst van de vrouwen en kinderen en de werktijden in de fabriek moet hangen en de minister kan bevelen, een afschrift of een uittreksel daarvan te hangen in elk arbeids- lokaal, Op Art. 7 (uitzonderingen van sommige wets bepalingen voor schippers of visscherijbedrijf) nam de regeering over een amendement van den heer Roëll, om bet kaartenstelsel en de lijst niet op huisindustrie toe te passen.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3