Behoorende bij de Alkmaarscbe Courant van Woensdag 10 April 1889. No. 44, Een en Negentigste Jaargang. 1889. V R IJ D A G 12 APRIL. Prijs der gewone Advertentiën: (Officieel (Scheelte, De Vereeniging telt ruina TOO leden, die over 15 ariaelinotee zi"i verdeeld. gingsdienst is voor uitbreiding en verbetering vatbaar, liet bevorderen van het gebruik maken Snitculawb, BELGIE. De openbaarmaking van het nieuwe manifest van generaal Boalanger heeft in de regee- ringskringen groot opzien verwekt men ziet daarin het bewijs, dat de generaal en zijne vrienden te Brnssel een middenpunt willen vestigen vsn ijverige propaganda, zoodat bet der regeering moeielijk zal vallen, een der- gelijken staat van zaken lang te dulden. Men zegt dat de minister van oorlog verlangde dat hij het land zou verlaten doch dat de overige ministers zich daar tegen verzetten. DUITSCHLAND. De kamer van koophandel te Hamburg heeft naar aanleiding van het voornemen, om den koffiehandel op termijn te verbiedeneene memorie verzonden ter verdediging van dien handel, waarvan de onmisbaarheid wordt aangetoond met een beroep op het voorbeeld van Amsterdam Rotterdam Antwerpen, Marseille en Londen. Lagerhuis. Den 3 is een wetsontwerp om in Schotland te vergunnen het huwelijk van den man met de zuster zijner overleden vrouw bij tweede lezing aan genomen met 184 tegen 131 stemmen. FRANKRIJK. Een in den avozd van den 4 te Parijs verspreid gerucht, dat Boulanger zou terugkomen, gaf den minister van binnenl. zaken aanleiding, om den prefect van politie te gelasten hem in dat geval in hechtenis te nemen. Den 5 des ochtends werd door den rechter van instructie een bevel van gevangenne ming tegen hem uitgevaardigd. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1,— De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. Bouianger ontvangt voortdurend bezoeken in zijn fcote', o. a. den 6 een bezoek van 10 te Brussel wonende fransche damesdie hem een ruiker anjelieren aanboden. Hij gal aau juf. Aubry kleindochter van Emil Aubry, een der leiders. van de commune iu 1871,die hem toesprak, een zoen en aan de overige dames een hand. De stoomboot prinses Josephine, die den 6 om kwartier over een uit Dover vertrok, is bij mistig weder in botsing gekomen met de deenscho bark Deorgata, op weg van Danebrogh naar Valencia. Doordat do boot met halve kracht stoomde was de schade niet zeer groot. Prin6 Jeróme Bonapartedie een bezoek aan de gewezen Keizerin Eugenie in Engeland gebracht heeftwas wederom op de boot. De Nordd. Zeitung zegt, dat het bericht der Köl- ni-che Zeitung uit Zanzibar, volgens hetwelk kapitein W issmanu de duitecbe vlag zou hebben doen hijscben in zoo ver verbetering voreischt, dat Wissmann, over eenkomstig zijne bevelen de vlag der oost-afrikaansche maatschappij, welker bijsching indertijd afkeuring vond, heeft doen nederhalen en in de piaats daarvan de han- delavlag zal hebben gehesehen die van de consulaten in het buitenland pleegt te waaien. Het legaat van f 3.000,000, door wijlen de hertogin van Galliera aan Keizerin Prederik vermaaktis dezer dageD aan hare bankiers te Frankfort en Londen uit betaald. Gelijktijdig werden haar de jnweelen der her togin ter hand gesteld, eene waarde vertegenwoordigende van ongeveer f 4.000.000. De heer von Stephan directeur der posterijen heeft zich in het prnisische Heerenhuis zeer scherp uit gelaten over het beheer der spoorwegen onder den mi nister van openbare werken Maybacb die daarin aan leiding heeft gevonden om zijn ontslag to vragen. De door de sociaal democraten tegen bet voorjaar voorbereide algemeene werkstaking is aangevangen. Te Hamburg werd het werk gestaakt door 1300 kleerma kers te Keulen door 800 en te Elberfeld door 700 ververs en in Noord-Duitschland door meer dan 3000 metselaars. ENGELAND. De Koningin is den 3 te Windsor van hare reis naar het zuiden terug gekeerd. De hertogin van Cambridge tante der Koningin is op 91jarigen leeftijd te Londen overleden. Zij ge noot een inkomen uit 's rijks schatkist van f 72000. Hoogerhuis. Den 5 werd bij eerste lezing aan genomen het wetsontwerp tot aflossing der 3 pets. geconsolideerde schuld. Den 5 werd door de regeering de verklaring afgelegd, dat bij haar geen bepaald voorstel tot conversie der bevoorrechte schuld van Egypte was ontvangen. Zoolang zij de voorwaarden dier conversie niet kende, kon zij dus ook baar gevoelen niet zeggen. De heer Chiiders liberaal, stelde voor, de voor de uitbreiding der vloot gevraagde f 258.000.000 te vinden op de gewone wijze, door eenvoudig elk jaar zooveel toe te staan als voor den aanbouw der schepen noodig is. Dit door den heer Gladstone ondersteunde voorstel werd, na bestrijding door de ministers van financiën en van marine, verworpen met 158 tegen 125 stemmen. Het voorstel der regeering om dadelijk f 120.000.000 beschikbaar te stellen en 138.000.C00 over de 5 volgende begrootingen van marine te verdoelen werd vervolgens goedgekeurd. Te Birmingham zullen bij de verkiezing op den 15 voor een lid van het Lagerhuis, in plaats van wijlen den beer John Bright, de conservatieven en de zich afge scheiden hebbende liberalen den heer Albert Bright zood van den overleden afgevaardigde, steunen tegenover Gladstone's aanhanger. Den 6 is door de reehtbank uitspraak gedaan in het geding tegen den Patriottenbond. In eene stampvolle zaal werd het uitvoerig toegelichte vonnis in tegenwoor digheid van alle beschuldigden voorgelezen. Zij zijn vrijgesproken van deelneming aan eene geheime ver eeniging, maar veroordeeld wegens deelneming aan eene niet officieel erkende vereeniging tot 50 boete en in de kosten. Deze uitspraak werd begroet met de kreten van leve de republiek leve Déroulède De republi- keinsche bladen zijn met deze uitspraak volstrekt niet ingenomen. Op een feestmaal, den 6 des avonds in de zaal Saint- Pargeon te Yincennee door ongeveer duizend perso nen gehouden las de heer Naquet eene redevoering van generaal Boulanger voor. Boulanger herinnert aan het bewijs van vertrouwen, hem door de bevolking van Parijs bij de verkiezing op 27 Januari j.l. gegeven. Hij bestrijdt het parlementaire stelsel en komt op tegen de de beschuldiging van naar de dictatuur te streven. Alleen door de eensgezindheid van alle franBchen zal de republiek op hechten grondslag gevestigd worden. Zoodra de nationale partij overwint, zal hij voorstellen de afschaffing der verbacningswet en het uitvaardigen eener algemeene amnestie. Teu slotte komt hij op tegen den rol, welken men den heer Antoine doet spelen. Deze rede werd begroet met den kreet van leven de vrygesprokenen en weg met de leugenaars I" Generaal Boulanger heeft den 6 des ochtends een manifest tot zijne kiezers gericht, waarin hij o. a. zegt „Uw gezond verstand heeft reeds recht iaten weder varen aan het weefsel van leugens, waaruit hetin de Kamer voorgelezen, requisitoir bestaat. Al mijne daden en mijn geheele leven, voordat ik minister werd en mijn intrede deed in de staatkundige wereld, waren bekend. Waren deze daden verkeerd, dan zijn ook de staatslie den, die my tot het ministerie riepen en mijne ambt- genooten waren, aan dezelfde misdrijven schuldig. „Als soldaat heb ik er mijn leven aan gewijd om het land te dienen en als minister van oorlog heb ik er toe bijgedragen de landsverdediging te bevestigen. Als patriot en burger koester ik het volkomen wettige ver langen om de republiek te ontrukken aau de handen van hendie Frankrijk te gronde richten. „Gij wilt met mij een republiekbestaande uit alle goede franschen, eene eerlijke republiek. Over een paar maanden zal het algemeen stemrecht uwe beslis sing bevestigen en zal het door zijn souvereine uit spraak het land rust en vrede teruggeven." In een brief aan den heer Millevoye, verontschuldigt generaal Boulanger zich, dat hij niet heeft kunnen deelnemen aan het feestmaalte Vincennes ter eere 9 „Ik heb Günther voor van avond gevraagd; hij heeft het niet laten afzeggen en zal dus wel komen", zeide Angela een poos iater. „Je moest wat toilet gaan maken, Blanche." Het jonge meisje stond op en ging de kamer uit. „Daar is hij reeds", riep Isaverheugd over de Btoorniswant anders was hare moeder zeker weer opnieuw begonnen, haar over hare vermeende zuinigheid bij haar huwelijk te onderhouden. Leo Günther wierp slechts een vorschenden blik op Willy's gelaattoen hij binnentrad wat hij daarop las, moest hem wel eenigszins geruststellen, of wist zij werkelijk zich zdó te beheersehen Blanche nam de eerste de beste gelegenheid waar om hem te vragenwat hij wel van het verbroken engagement van baar zuster dacht. „Ik moet u zeggen, dat mama en ik vreeseiijk onder den indruk zijn Zoo iets werpt een schaduw op de geheele familie. Men kan zich goedschiks eigenlijk niet meer vertoonen Iedereen vraagt er je naar en heeft er wat van te zeggen, het is verschrikkelijk." Günther wierp een sarcastischen blik op het schoone opgewonden meisjeegelaat. „Eerlijk gezegd, ik denk er anders over. Ons eigen geluk gaatdunkt mijtoch boren het gebabbel van de menschen." „Maar, mijn hemel, wat verlangt Willy dan nog?" viel zij ongeduldig uit. Hy brak het gesprek af; zij zag dat hij het eerste onbewaakte oogenblik gebruikte om op Willy toe te tredenhy sprak zacht met haar en zij zag hem^ was het daarover reeds lang met zicü zelf eens; nu ae beslissing gevallen waszag zy eerstmet hoeveel moeite en zelf bedrog zij zich tot dusverre beheerscht had. „Hij was je ook niet wuard", zeide hy na een korte aarzeling. „Geloof dit van je oprechten vrienddie het eerlijk met u en je geluk meent." Dit was de aanleiding, dat Wiliy bloosde. Zij voelde dat haar hart luide klopte. „Ik ben niet geschapen om te beminnen en te trouwen", zei ze half verlegen glimlachend. „Mijn oud Warnitz moet mij alles maar wiêr vergoeden. Ik heb heimwee, mijnheer Günther." Hij zag haar zwijgend aan; zorg eu onrust streden in zijn binnenste. Hij deed zich zelf heftige verwijten. Zou hij haar zeggen, wat zij haar oud Warnitz had aan gedaan P Zou zij geen begrip hebben van de beteekenis van hetgeen met baar landgoed was gebeurd P Eén enkele blik in de ernstigebruine oogen die er zoo oprecht en goedhartig uitzagen en hij sloot de reeds geopende lippen weder. Een zucht ontsnapte zijn borst. „Je bent een dwaas, onervaren meisje, Willy", zeide hij hoofdschuddend en ging heen. XX. In groote, onregelmatige vlokken viel de sneeuw tegen de vensterruiten en bedekte straten en huizen met een wit kleed, dat door een lichte vorst tot een vaste massa samenvroor. „Eeht Kerstmisweer", zeiden de menschen. Ieder liep dan ook, zoo snel hij kon. In de sierlijke woning der familie Broek stond Erich zooveel sneeuw", zeide mandie meaeiyaenu eu iron ueu prachtigen sluier, die de modiste zooeveo had vastge maakt, aan den rechter kant iets ia de hoogte, „nu vooral, nu wy hier spoedig carnaval hebben." „Eenzaam met hem met Erich 1" Over Isa's gelaat vloog een eigenaardige, blijde glans. „Eu dan komt Willy ook spoedig." Zij knikte baar zuster toe. „Mijn dierbaar kind ik hoop dat je gelukkig zult worden." Angela ruisohte naar binnen en breidde haar armen naar haar dochter uitzij had reeds toilet ge maakt en het manteltje van zwanendonsdat zy had omgeslagen, wierp een mat glinsterenden weerschijn op haar bleek gelaat. „Mijn beste wenschen vergezellen je Snifekend wierp Isa zich aan de borst harer moeder; zij was nog altijd zeer teergevoelig en spoedig geschokt en in dit oogenblik kwamen er tal van herinneringen boven aan zoo menig bitter woord, aan zoo menig blijk van liefdeloosheid, dat zij tegenover haar moeder op haar geweten had en waarover zij nu diep berouw gevoelde. „Mama, lieve mama, ik dank u I" Zacht schoof mevrouw van den Broek haar dochter ternsr. „Wat voorzichtig kindlief, je drukt mijne bloemen plat en breDgt mijn kapsel in de war. Geef mij den spiegel nog eensBlanche. Zie zoo de rijtuigen wachten Met een lichten zacht keerde Isa zich om. Dat was de oude gevoelloosheid, waarmee hare moeder haar altijd bejegond had en waardoor haar jonge leven zoo verbit terd was geworden. Zij gevoelde het echter nu niet zoo

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5