lIccTcii-, Jongeheer en- en li in der-Voor jaar*- en Zomerkleedingslu It ken9 Landbouw - Crediet Trekking Maandag e.k. ABR. SLOOS, AANBESTEDING. a.s. haar tijdelijk Magazijn weder zal openen met eene zeldzaam groot© en rijke sorteering welke alle van zeer DEUGDZAME STOFFEN, volgens de NIEUWSTE MODELLEN, vervaardigd zijn en tot zoodanige buitengewoon lage prijzen verkocht zullen worden dat concur rentie totaal onmogelijk zal zijn. Beleefd noodigen wij een ieder uitons Magazijn met een bezoek te vereeren, opdat men zich overtuige van den enormen voorraad, elegante coupe en billijkheid der prijzen. te ALKMAAR, Koningsweg, B 91. Achtend, DE3 DIRECTIE. «s* Voor de prijzen raadplege men de Prijscourantdie gratis aan het magazijn verkrijgbaar is. Driemaandel(|ksche Staat, TANDARTS (nieuwe wet), Damstraat 19, Amsterdam, Abonneert familiën tot het regelen van kindertanden. Biwacnlattb. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. uot gvutiuo puuuon. tail aiAUiaai uu cmsii cacu ttö UCriEUttólJ; URl AIJ UUI3Ui\tl \J Al HIL Notaris te Winkel, sal op Dinsdag; 1® April 188®, des avonds ten 7 ure, in de herberg »de Prins Maurits", van R. Swaokkman te Nieuwe Niedorp, publiek verkoopen: Een LINDMUSWOIING met Boel, BoomgaardErf, Tuin en drie per- eeelen Hel- en Bouwland, staande en ge legen te NIEUWE NIEDORP, te zamen groot 5 hectaren, 10 aren, 60 centiaren. Eigendom van E. KNOEF. MOORDHOLL«iU§CH Volgestort maatschappelijk kapitaal f 100,000, opgemaakt volgens art. 19 der Statuten onder ultimo Maart 1889. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Alk maar van den 17 Januari 1889, is tusschen ELI SABETH QODVLIET zonder beroep wonende te Hoorn, en haren echtgenoot NICOLA AS POTGIESER, handelsagent, wonende aldaar, de schelding; van tafel en bed, ten verzoeke van de vrouw uitgesproken. De Procureur der eischeresse, Mr. F. H G. VAN DER HOEVEN. is iederen V r (j d a g van 11 8 nur, te con sulteeren of te ontbieden in het Hótel Wijn kant p Paardenmarkt, te Alkmaar, voor Tandheelkundige Operatiën en het maken van Kunsttanden. der Loten Hongarije met hoofdprijzen van f ÏOOOOO,— f ÏOOOO, óOOO, f ÏOOO, f öOO, enz., en der Loten Oostenrijk (Grondcrediet) met hoofdprijzen van f 50000, f 8000,-, f ÏOOO, enz. Verkrijgbaar bij den boekhandelaar J. Ai. PI. v. BAL EU, Silent, C 8, te. Alkmaar. Een geheel Aandeel Hongarije met twee geheele Aan- deelen Oostenrijk, allen te zamen fS. Een half Aandeel Honga rije met een geheel Aandeel Oostenrijk, allen te zamen f 4,50, voor bovenstaande trekkingen en van Holl. zegel voorzien met na de trekkingen franco en gratis toezending der Offi- ciëele trekkingslysten. De volle bovenstaande prij zen worden terstond door mij uitbetaald. Amsterdam, D. E. COSMAN in Effecten. Rokin over de Nederlandsehe Bank, 142. P.S. Naar buiten franco per keerende post, tegen toezen ding van postwissel. van de leiders van de Patriottenbond na hunne vrijspraak aangericht. Daarin schrijft hij o. a. „Zoodra Irankrijk over weinige maanden wordt bevrijd, za! het algemeen stemrechtdoor mij terug te roepen de staatkundige afzetters en gauwdieven straffen. Ik behoor met lichaam en ziel aan het volk dat ik als mijn eenigen rechter beschouw. Do gemeenteraad van Parijs heeft den 4 500,000 toegestaan tot deelneming aan de feesten tijdens de tentoonstelling. Rochefort heeft verklaard dat Thiébaud die na zijn ontslag genomen heeft ala lid van het koaiité der nationale repubükeinscbe partij, maandelijks eene toelage van 500 van graaf Dillon ontving en al lang niet meer te vertrouwen was daar bij een handlanger der politie is. Thiébaud heeft Rochefort daarvoor uitge daagd die zulks aangenomen had. Later schijnt de zaak te zijn bijgelegd. Kamer. Den 5 is de door de regeering aange vraagde som van 250,000 aan den president der re- publiek voor representatiekosten gedurende de tentoon stelling toegestaan met 355 tegen 148 stemmen. oor den voorzitter van den ministerraad en den minister van bnitenlandscbe zaken was voor ieder f 125.000, voor ieder der overige ministers f 50,000 en voor den prefect der Seine 250,00 aangevraagd. Deze cijfers werden op voorstel van de begrotingscommissie ver minderd. 'Verder werd met 364 tegen 172 stemmen een krediet van f 500,000 toegestaan voor cie eeuw feesten der Omwenteling in 1789. RUSLAND. De Keizer heeft besloten het korps officieren van de thans aan de westelijke grenzen staande 18 brigaden tolbeambten met 72 te vermeerderen, het legerkorps der donscbe kozakken met twee regimenten te"vergrooten en dat der kubaansche kozakken meteen regiment. Een paar andere legerkorpsen zijn vergroot met acht eskadrons. In verband daarmede zijn 245 officieren meer noodig. ZWITSERLAND. De nationale raad beeft na langdurig, beraadslagingen met 72 tegen 26 stemmen aan den bondsraad opgedragen, een onderzoek in te stellen naar en een verslag uit te brengen over eene legerhervorming. Arbeidswet. De belangrijkste artikelen dezer wet luiden na de op den 6 genomen beslissingen als volgt Art. 5. .Het is verboden den arbeid van een persoon beneden zestien jaren of van eene vrouw in fabrieken en werkplaatsen vroeger te doen aanvangen dan te 5 uren des voormiddags of later te doen eindigen dan te 7 uren des namiddags, met dien verstande, dat het aantal uren, gedurende welke die arbeid wordt verricht, niet meer dan elf per etmaal bedrage. «Voor bepaalde bedrijven kan door Ons bij algemeenen maat regel van bestuur worden vergund, betzij in het algemeen, hetzij ten opzichte van bepaalde fabriekenden arbeid van personen beneden zestien jaren en van vrouwen op andere dan de in het vorige lid bepaalde uren te doen aanvangen en te doen eindi gen, onder zoodanige voorwaarden als zullen noodig blijken met dien verstandedat het aantal uren gedurende welke die arbeid wordt verricht, niet meer dan 11 per etmaal bedrage. Voor personen beneden 14 jaren of vrouwen mag bet begin van dien arbeid niet vroeger dan te 5 uur des voormiddags en bet einde niet later dan te 10 uur des namiddags worden gesteld. »ln bijzondere omstandigheden kan door Onzen Commissaris in de provincie schriftelijke vergunning worden gegeven om in eene daarin genoemde fabriek of werkplaats den arbeid van personen beneden 16 jaren en van vrouwen, gedurende niet langer dan 6 achtereenvolgende werkdagen, ot om den anderen dag niet langer dan gedurende 14 dagenhoogstens 2 uren vroewer te doen aanvangen of hoogstens 2 uren later te doen eindfgenof wel 1 uur vroeger te doen aanvangen en 1 uur later te doen eindigen dan in het derde lid van dit artikel of in den daarbij bedoelden algemeenen maatregel van bestuur is bepaaldmet dien verstande, dat het aantal uren, gedurende welke die arbeid wordt verricht niet meer dan 13 per etmaal bedrage en voor personen beneden 14 jaren of vrouwen bet begin van dien arbeid niet vroeger dan te 5 uren des voor middags en het einde niet later dan te 10 uur des namiddags worde gesteld. In spoedeiscbende gevallen kan, voor niet lan ger dan 2 achtereenvolgende werkdagen, gelijke vergunning worden verleend door den burgemeester, die daarvan binnen 24 uur mededeeling doet aan Onzen Commissaris in de provincie, door dezen kan die vergunning tot een duur van 6 achtereen volgende werkdagen worden verlengd. Voor dezelfde fabriek of werkplaats geldt geene der genoemde vergunningen, alvorens sedert bet eindigen van eene vorige, voor dezelfde klasse van personen geldende, ten minste 8 dagen zijn verloopen, teuzij na goedkeuring van Onzen Minister met de uitvoering van deze wet belast. Art. 6. »Hijdie een persoon beneden 16 jaren of eene vrouw arbeid doet verrichten in fabrieken en werkplaatsen is verplicht te zorgen, dat die arbeid ten minste worde afgewis seld door één rusttijd van een uur tusschen 11 uur des voor middags en 3 uren des namiddags. .Voor bepaalde fabrieken en werkplaatsen kan door ot van wege Onzen Minister, met de uitvoering van deze wet belast, onder zoodanige voorwaarden als zullen noodig blijken, wijziging of vermindering van rusttijd worden toegestaan, met dien ver stande dat daardoor het aantal urengedurende welke aldaar arbeid wordt verricht door de in dit artikel bedoelde personen, niet grooter worde dan in art. 5 is veroorloofd. .Hij die bedoelde personen of vrouwen arbeid doet verrich ten is verplicht te zorgen, dat deze gedurende voormelden rusttijd niet verblijven op eene besloten plaatswaar alsdan arbeid wordt verricht." Art. 8. .Het is verboden een persoon beneden zestien jaren of eene vrouw op Zondag arbeid te doen verrichten in fabrie ken of werkplaatsen. #Voor personenbehoorende tot een kerkgenootschap, dat den wekelijkscben rustdag niet op Zondag vierttreedt in de plaats van dit verbod dat om hen arbeid te doen verrichten in fabrieken en werkplaatsen in het etmaal, door hun kerkgenoot schap als wekelijkscbe rustdag aangenomen, indien zij aan bet hoofd of den bestuurder van het bedrijf of de onderneming bun verlangen hebben te kennen gegevenom in dat etmaal geen arbeid te verrichten waarvan achter hunnen naam op de in art 12 bedoelde lijst melding moet worden gemaakt. .Voor bepaalde bedrijven kan door Ons bij de algemeene maatregelen van bestuur, bedoeld in het tweede lid van art. 5, worden vergund den arbeid van mannelijke personen tusschen veertien en zestien jaren op Zondag te doen voortduren tot uiterlijk te 6 uren des voormiddags. .Waar in eene fabriek tot herstel of reiniging van eenen aldaar in gebruik zijuden stoomketel de arbeid van een man- nelijken persoon beneden zestien jaren onontbeerlijk mocht zijn, kan de burgemeester der gemeente waar de fabriek gelegen is daartoe schriftelijke vergunning voor eenen bepaalden Zondag verleenen." De bevolking der provincie Zeeland bestond op 1 Januari 1889 uit 99877 m. en 101970 vr., samen 201847 tegen 200.602 op 1 Jan. 1888. Op eerstge noemd tijdstip telde Miidelburg 16743 en Ylissingen 12793 zielea. Te Idaardcadeei, tellende ongeveer 5600 inwo ners, over 8 dorpen verdeeld, wordt een hoofdelijke omslag geheven van f 20000 van 597 personen. De hoogste aanslag is f 752,40, de laagste f 1.52. Van het belastbaar inkomen wordt voor 1889 7A pet. ge heven, pet. meer dan het vorige jaar, bij hetzelfde bedrag, dat geheven wordt. De Amsterdamsche Hypotheekbank had op 31 Dec. 1888 een bedrag van 7,098,600 aan loopeode leenin gen tegen f 6,666,200 op 31 Deo. 1887 terwijl voor 7,448,600 aan pandbrieven in omloop waren. Van de winst, groot f 50,081,56, werd f 4000 in de reserve kast gestort en f 28 per aandeel van 200 uitgekeerd. Vijfmalen werd in 1888 tot gerechtelyken verkoop van het verbonden vaste goed overgegaan zonder dat daarbij schade werd geleden. Op 1 JaDnari 11. ontvingen te Maastricht in het geheel 429 kinderen geen onderwijs. De Nederlandsehe Militaire Bond telde op 1 Maart 11. 1570 leden en 812 begunstigers. De reke ning over 1888 bedroeg in ontvangsten f 7872 en sloot met een batig slot van f 474. De toestand der militaire Tehuizen is bevredigend. Den 3 zjjn de militairen uit Sappemeer weer ver trokken. Wel duurt de werkstaking voort doeb de arbeiders blijven rustig. De op den 3 des namiddags door een franschman bij den eigenaar van het Hotel Adrian te Amsterdam in de Kalversfraat ingewonnen inlichtingen omtrent de mogelijkheid van bespreking van kamers voor generaal Bonlanger, voor het geval langer verblijf te Brussel hem ongeraden scheen hebben aanleiding gegeven tot het geruchtdat generaal Boulanger reeds komen zou. Stoomdr. Herms. Coster Zoon Alkmaar Stoomdr. Herms. Coster en Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 6