het leven roepen van eene afdeeling van „het Witte Kruis". Daar de gezondheidscommissie zichingevolge hare instructie, slechts kan bepalen tot het geven van advies en het doen van voorstellen aan den raad of aan het College van burgemeester en wethouders, is zij niet in staat zelfstandig maat regelen te nemen, die tot eene verbetering van den openbaren gezondheidstoestand in deze ge meente zouden kunnen leiden. Bovendien behoort zij bij het geven van advies en het doen van voor stellen steeds de finantiëele draagkracht der ge meente in het oog te houden, terwijl ook naar hare meening van de zijde der gemeente slechts in het meest noodige en onvermijdelijke mag worden te gemoet gekomen. Eene voorziening in de hierboven vermelde behoeften moet dan ook aan het particulier initia tief worden overgelaten en om daartoe te ge raken is ook hier de toepassing der leuze„een dracht maakt macht" noodzakelijk. Het College van Regenten van het Mannen- en Vrouwen-Gasthuis, welks steun onmisbaar werd geacht, heeft onmiddellijk op de meest bereidwillige wijze aan het verzoek der gezond heidscommissie, om zich bereid te verklaren tot het beoogde doel mede te werken, gevolg gege ven waarvan de onderteekening dezer circulaire het bewijs levert, De gezondheidscommissie ver wacht, dat dit goede voorbeeld door zeer velen zal worden nagevolgd. Slechts door algemeene samenwerking is iets goeds tot stand te brengen. Zij doet dan ook met vertrouwen een beroep op de ingezetenen dezer gemeenteom de handen tot het voorschreven doel ineen te slaan, en hoopt dat vóór allen de vrouwelijke ingezetenen, de geneesheer-en en geestelijken, alsmede de bestuurderessen en bestuurders van diaconieën en andere instellingen van weldadigheid zullen medewerken, om de stichting eener talrijke af deeling mogelijk te maken. De circulaire is geteekend, door de leden der gezondheidscommissie, de heeren Mr. F.F. KAR- SEBOOM, Voorzitter, A. R. MULDER., A. E. KEMPEES., dr. J. BROERS, en dr. J. D. BOEKE, Secretar is. En door Regenten over het mannen- en vrouwen-gasthuis, de heeren J. NUHOUT VAN DER VEEN, voorzitter, Cl. JANSSEN Cz., J. DE WIT Dz. en P. H. M. IBINIv MELEN- BRINK, Secretaris. In bovenstaand is het nuttige doel en de prac- tische werkkring van bedoelde Vereeniging zoo duidelijk omschreven, dat de wenschelijkheid van het stichten eener afdeeling, ook voor Alkmaar, in het oog springt. Met aandrang bevelen wij Alkmaars ingezetenen dan ook aandeze zaak te steunen en door' algemeene deelneming het mogelijk te maken, dat zich hier eene krach tige afdeeling vorme. Stichter of stich teres kan men worden tegen eene bijdrage in ééns van minstens f 50donateur of donatrice tegen eene jaarlijksche bijdrage van minstens f 5, lid tegen eene jaarlijksche contributie van minstens f 2. Baitcalawb. BELGIË. Het door de Indópendance vermelde bericht dat Boulanger den 6 een bezoek bracht aan prins Victor Bonaparte, die te Brussel woont en den 7 een onderhoud met hem had in een koffiehuis in het Kamerenboschwaar eene vurige aanhangster van den prins woont, is door prins Victor zelf tegengesproken, doch wordt door genoemd blad vol gehouden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het oosten rijksche Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp aangenomen tot opheffing der bepaling, dat Fiume en Triëst vrijhavens zijn. Deze bepaling treedt op 1 Juli 1891 in werking. fSitmcttlauD- STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het Nederlandsche Rundvee- Stamboek. De Koningin is den 9 des avonds, vergezeld van prin- Bee Clémentinenaar Milaan vertrokkenvan waar zij zich naar het slot Miramar zal begevenwaar bare dochter, de weduwe van den oostenrijkschen Kroonprins woont. DUITSCHLAND. Dr. von Lauergedurende eene reeks van jaren lijfarts van Keizer Wilhelm I is overleden. Het verbod tot het uitgeven der Volkszeitung is den 9 opgeheven. smartelijk; over een uur zou zij met den geliefde haars harten verbonden zijn; de lichte wortels, die haar aan het ouderljjke huis hadden gehechtdrongen zich in den frisschen, warmen bodem, zonder dat het verplanten haar smart veroorzaakte. Van achter den zakdoek, dien zij nu en dan welstandshalve naar haar oogen bracht, nam Angela met welgevallen het voorname gezelschap opdat in de kerk voor het huwelijk was bijeenge komen. Hare schoone dochters, haar zoon in zijn uniform, die hem zoo goed stond, haar aristocratische man, die er zoo goed geconserveerd uitzag en daarachter een wijde kring dames en heeren, de eerste iu de sierlijkste toiletten, de laatste in de schitterendste uniformen of in zwarten rok. Zij mocht trotsch zijn. Had Isa nu maar een betere partij gedaan 1 Maar Angela had overal met innige moederlijke liefde rondverteld „Wie zou den moed hebben, een huwelijk uit liefde te verhinderen alleen ter wille van maatschappelijke vooroordeelen P Ik niet mijn beste Maurice even min 1" En allerwege was men vol van de zeldza'me goedhartigheid van dit echtpaar tegenover hunne kinderen. Het feest zelf was buitengewoon schitterend. Erich Hollfeld, die gehoopt had, in alle stilte te zullen trouwen, had eindelijk aan den aandrang zijner schoonouders gehoor gegeven en zich dit openbaar vertoon en die weelde moeten getroosten. Overigens deed het hun smaak alle eer aan. Wordt vervolgd.) De Nordd. Allgem. Zeitung verklaart, dat de minister van openbare werken niet zijn ontslag heeft genomen naar aanleiding van de tegen hem gerichte rede van dr. Stephan in het Heerenhuis. De staatscourant behelst een keizerlyk besluit, waar bij aan den minister van oorlog Bronsart von Sohellendorf op zjjn verzoek eervol ontslag is verleend en in zijne plaats benoemd wordt generaal Verdy du Vernoisse dert eenige jaren gouverneur van Straatsburg. ENC5-UT Het stoomschip Noordland be- boorende tot de Red Star lijn, van Antwerpen naar New-xork, kwam den 7 des avonds te Southampton aan, nadat het te 8 uur des avonds in botsing was geweest met de goelet Carrie Dingle, thuis behoorende te Li verpool. Het bad zware schade bekomen, en de Carrie Dingle was gezonken doch de bemanning gered. De heer Charles Warren, in 1888 afgetreden als hoofd der politie te Londen, is den 6 naar Singapore vertrokken, waar hem de leiding van den bouw van vestingwerken opgedragen is. John Bright heeft een vermogen van f 9.000.000 nagelaten. LUXEMBURG. De minister heeft den 8 in de Kamer eene Boodschap van den Hertog van Nassau voorgelezen, verklarende, dat hij bereid was zich aan de grondwet te onderwerpen en den eed als Regent af te leggen. De Kamer heeft zich daarop in de afdeelingen vereenigd om de medegedeelde stukken te onder zoeken. Te 4i uur werd de zitting hervat. De pre sident las de volgende motie voor„De Kamer erkennende, dat de haar medegedeelde stukken be wijzen dat de Koning wegens krankheid niet in staat is langer te regeerendat er dus reden is om tot een Regentschap over te gaandat het Regentschap volgens het familie-verdrag met vol recht aan den Hertog van Nassau wordt opgedragen, zal den eed, door den Regent volgens art. 6 der grondwet af te leggen, ontvangen." De beraadslaging werd geopend; niemand verlangde het woord de motie werd eenparig aangenomen, De president las nu de volgende verkla ring „De Kamer, zich vereenigende met de gevoelens, door de regeering uitgedrukt, betreurt het, dat zij door eene droevige omstandigheid er toe geleid is het zoo- even aangenomen besluit te nemen ten opzichte van den Vorst wiens regeering gedurende veertig jaar aan het land voorspoed, geluk en vrijheid heeft verschaft." Eene depêche, deor den minister ontvangen, deelde mede, dat de Regent den 11 den eed wenschte af te leggen en dat hij der Kamer verzocht hare z'tting op dien dag te drie uren te bepalen. Aldus werd besloten. De minister zeide voorts: „Het leven der volken, evenals dat van lederen mensch, heeft zijne dagen van smart en het algemeen belang stelt somtijds harde eischen. De vervulling van den plichtdie thans op de raadslieden der Kroon rustte, is zeer moeielijk geweest. Maar we zouden niet gehandeld hebben in den gee3tdien de lange regeering van onzen beminden en ongelukkigen Vorst bezielde, zoo we vergeten hadden, dat men in het openbare leven het algemeen belang en de wet allereerst moet booren. Burgemeester en schepenen van Luxemburg noodig- den de bevolking naar aanleiding van de benoeming van den hertog van Nassau tot regent uit, de luxemburg- sche vlag en die van Oranjr-NasBau van hunne wonin gen uit te steken. Eene luidruchtige uiting van vreugde achtten zij in de gegeven omstandigheden ongepast. Hertog Adolf van Nassau werd den 10 te Wasserbillig op de grens ontvangen door de ministers, die door een eerewacht van 25 gendarmes waren begeleid. De staats minister Eyachen hield eene toespraak, welke door dan hertog werd beantwoord. Hij betuigde zijn dank voor de aangename ontvangsthem door de lexemburgers bereid en zette daarna met een extra-trein de reis naar Luxemburg voort. Om twee uur kwam de trein daar aan. De hertog, die er goed nitzag, droeg de nassausohe generaals-uniform, terwijl de erfprins de oostenrijksche huzaren uniform droeg. Het station was met groen en vlaggen versierd. Zoodra de hertog de eerewacht had geïnspecteerd, liet hij zich den bevelhebber der luxemburgsche troepen en dien der eerewacht voorstellen. Daarna reed hij langs de met vlaggen versierde straten naar het paleis. De hertog die met den erfprins en den minister Eyschen in één rijtuig zat, werd door de talrijke menigte met toejuichingen begroet. Na de ontvangst van den Raad van Statede ministers enz. in bet paleis ver toonde de hertog zich op het balkon, waar hij evenzeer met groote geestdrift werd begroet. Onder het spelen van den Radetskymarsch trok daarna de eerewacht voorbij het paleis. In zijne toespraak tot den hertog Adolf van Nassau, gewaagde de staatsminister Eysoben van de treurige omstandigheden, welke tot de optreding van den hertog als regent hebben geleid, doch verklaarde tevens, dat het land zich gelukkig gevoelt bij de gedachte, dat het regentschap in handen is van een vorst, die niet alleen regent is maar tevens erfelijke rechten heeft en aan het land onder bet huis Nassau dezelfde welvaart en vrijheid wil verzekeren, welke het gedurende een lang tijdvak genoot. FRANKRIJK. De heer Susinidie na Bou- langers vlucht ook ontslag nam als lid van het boulan- gistisch comité, is na gegeven ophelderingen op dat besluit terug gekomen en op het te Vincennes ge geven feestmaal met geestdrift begroet. President Carnot heeft het besluit geteekend tot bijeenroeping van den Senaat als Hoog-gerechtshof om recht te spreken over generaal Bonlanger en andere personen, die de instrnctie zal aanwijzen. Den 12 wordt de eerste vergadering gehouden. Het gerucht, dat de regeering stappen gedaan heeft bij de belgische regeering tot uitlevering van Boulanger, is onwaar. De heeren Naquet, Laguerre en Laisant zijn den 8 des ochtend met veel bagage naar Brussel vertrokken, waarschijnlijk uit vrees voor gevangenneming. Senaat. Den 8 is na eene zeer stormachtige be raadslaging over het voorstel, waarbij de Senaat als Hoog-gerechtshof wordt ingesteld, een voorstel van den heer Bufietbepalende dat dit niet zon kunnen ge schieden voordat de daarop betrekking hebbende wet door de Kamer was aangenomen, verworpen met 177 tegen 72 stemmen. Kamor. Het wetsvoorstel tot regeling van de bevoegdheid des Senaats als Hoog-gerechtshof is den 9 dringend verklaard. Een voorstelom de algemeene beraadslaging te sluiten, werd in stemming gebracht, te midden van pro testen en kreten, waaronder men de woorden onder scheidde Het is eene schande 1 Dat is knoeierij 1 Leve de Commune I Met 253 tegen 242 stemmen bleek de beraadslaging gesloten te zijn verklaard. De heer Andrieux zeide dat hij aan deze stemming de eer niet wilde aandoen, zijn naam er bij te voegen. Met 321 tegen 222 stemmen werd bes'oten tot de behandeling der artikelen over te gaan. Art. 1 werd aangenomen met 315 tegen 194 stem men. De art. 2 tot en met 4 werden zonder beraad slaging goedgekeurd. Verworpen werd met 304 tegen 197 stemmen een amendement van den heer Leroy, waarbij werd voor gesteld, dat een of meer rechterlijke ambtenaren door de commissie van het Hoog-gerecbtshof zonden worden aangewezen en met de instrnctie belast. Nadat vervolgens al de andere artikelen waren aange nomen, werd het ontwerp in zijn gehoel met 318 tegen 205 stemmen goedgekeurd, waarop eenige bravokreten weerklonken. De zitting werd te 10 uur opgeheven. Het Heerenhuis heeft bij tweede en derde lezing de legerwet goedgekeurd. RUMENIE. De heer La3car Catargi, de aanvoer der der oud-conservatieve parijwelke russischgezind is, ontving van Koning Karei de opdracht tot samen stelling van een ministerie, welke opdracht hij dadelijk aanvaardde. EGYPTE. De regeering, haar recht tot aflossing der bevoorrechte schuld willende vaststellen, raadpleegde drie uitstekende leden der egyptieche balie, een en- gelschman, een franschman en een italiaan, die eenparig het gevoelen der egyptische rechtsgeleerden bevestigden. VEREENIGDE STATEN. Volgens het uit gegeven officieel rapport over den staat van den land bouw heeft een overvloedige regen in de vorige week aan het wintergraan veel goed gedaan. De oogst staat uitmuntend te velde in Zuid-Minnesota, Dakota, Noord- Iowa en Nebraska; in Indiana, Missouri en Illinois staat het koren reeds 6 duim boven den grond. Engeland, Duitschland en de Vereenigde Staten zijn overeengekomen, in de wateren van Samoa ieder slechts één oorlogschip te laten. Den 10 is de behandeling der arbeidswet voortgezet. Art. 13 betreffende de benoeming van inspecteurs werd goedgekeurd na aanneming met 53 tegen 29 stemmen van een amendement van den heer Schaepmanwaarbij het getal inspecteurs op ten hoogste drie werd bepaald. Vervolgens werden aangenomen de artikelen 14 (verplichting van fabrikanten om de inspecteurs in te lichten) en 15 (verbod aan de inspecteurs om midellijk of onmiddellijk deel te nemen aan industrieele ondernemingen.) Art. 16 bepalendedat het hoofd of de bestuurder eener industrieele onderneming verplicht is binnen bepaalden termijn den burgemeester in kennis te stellen van een ongeluk en dat de burgemeester dan een onderzoek instelt, werd na langdurige beraadslaging aangenomen met 62 tegen 16 stemmennadat eene motie van den heer van Kerkwijk tot sluiting der beraad slaging aangenomen was. Een amendement van den heerBahlmann, om de inspecteurs jaarlijks een verslag te doen uitbrengen, werd aangenomen met 59 tegen 9 stemmen. De beraadslaging over art. 17 ving aan, maar liep niet af. De heer van Gijn, het nieuwe lid voor Dordrecht, nam zitting. In de maandag den 13 Mei des namiddags ten een uur, in het hotel „Krasnapolsky", te AtUStordam te houden algemeene vergadering van bovengenoemde vereeniging zal o. a. verslag over den staat enz. der Vereeniging worden uitgebracht; rekening en verant woording gedaan over 1888 de begrooting voor 1889 behandeld en voorstellen der afdeelingen ingediend, als: De afdeeling Drenthe acht het wenschelijk, dat de verandering die met primo Januari in de contróle van veevoeder aan het rijks-proefstation te Wageningen voor zooverre de koBten aangaat is gebrachtworde ingetrokken en het daarheen worde geleiddat die contróle op dezelfde voorwaarden plaats heeft als vóór genoemden datum geschiedde. De afdeeling Noordholland stelt voor1° maatrege len te nemen opdat de leden na het inzenden der sprongbewijzen, refu ontvangen van den hoofdinspecteur; 2° om in de laatste alinea van artikel 1 der bepalingen achter het woord „uittreksels" te voegen, de woorden „en schetsteekeningen"; 3° om zoodanige wijzigingen te brengen in da bepalingen omtrent het geven van uittreksels uit de kalverboekendat daardoor de be zwaren van den handel tot de geringste afmeting worden teruggebracht4° het hoofdbestuur to verzoeken, thans reeds maatregelen te nemen opdat het nederlandsche Rundvee-Stamboek waardig vertegenwoordigd worde op de tentoonstelling in de Argentijneche Republiek in 1890 en al datgene te verrichten wat die vertegen woordiging mogelijk kan maken. Het Hoofdbestuur stelt ten slotte in een uitvoerig rapport, voor, ter bestrijding van den minder gnnstigen geldelijken toestand der Vereeniging, eene wijziging te brengen in den werkkring des Hoofdinspecteurs, waar door eene jaarlijksche bezuiniging zou worden verkregen van p. m. f 870.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2