Toestand des Konings. ^Telegrafische Berichten. ^tabs-Berichten. jBarkt- cu Beursberichte». Het door de geneesheeren den 10 opgemaakte bulletin luidtdat sedert bet laatste bulletin in den toestand meer kalmte is ingetredenwaardoor Z, M. nu de noodigo rast meer kan genieten. Yan de 40315 kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaar te Amsterdam genoten op 1 Januari 11. 3175 kinderen geen onderwijs. Onder Sohildwolde is eene groote boerderij afge brand waarbij 5 koeien en een paard omgekomen zijn. De afdeeling de Rijp van de vereeniging Het Witte Kruis beeft van bet hoofdbestuur eene som van f 12000 gevraagd om aldaar een ziekenhuis met bad inrichting te kunnen stichten. Het rijk zal eene telephoonlyn aanleggen van Haarlem naar Heemstedeuitgaande van het te'ejraafkantoor le Haa-lem en vermoedelijk aansluiten de aan het postkantoor te Heemstede. De heer W. A. Schollen te Groningen die te Viorverlaten begonnen was met den bouw eener fabriek voor 700.000heeft dat werk moeten staken omdat het gemeentebestuur geene vergunning wilde verleenen tot nitloozing van het fabriekswater in het Hoofddiep. Betty Stuekart, die in den zomer van 1888 bij den schoonheidswedstrijd voor dames in de belgische bad plaats Spa den eersten prijs verwierf, is in het circus Carré te Amsterdam opgetreden. In het Spaarne tussoben Spaarndam en Haarlem is een met grint geladen vaartuig gezonken twee der opvarenden wisten zich te redden, doch de derde, de arbeider J. van Dijk, verdronk. Hij laat eene vrouw en drie kleine kinderen ca. De arr. rechtbank te Utrecht heeft den 6 den landbouwer Teunis Oskam te Tuil en Waal vrijgespro ken van doodslag zijner vrouw in den nacht van den 24 op den 25 December 11., doch tot 8 jaren tuchthuis straf veroordeeld wegens mishandeling, welke den dood ten gevolge had. Den 6 zijn te Amsterdam drie van de acht voor onderwijzer geëxamineerden geslaagdnamelijk J. Klokman te Zaandam W. D. Koot te Amsterdam en J. Kroon te Monnikendamden 8 4 van de acht nameljjk: L. van Leeuwen te Haarlem, N. Lous te Kaar den F. Kruiten te Velgen en P. Migchelsen te Am sterdam; den 9 van de 8 zeven, namelijk G. J. Mulder te Amsterdam, j- Mulder, J. de Nobel en E. H. Posthu- ma te Haarlem, s. van der Meije te ZandVOOrt, A. van der Plaats te Krommenie en G. J. van der Ploeg te Heemskerk den 10 drie van de acht namelijk D. Roggen en F. Wiersma te Haarlem en C. W. Busting te Hoorn. Den 6 heeft de gemeenteraad van Velzen uit 63 sollicitanten tot secretaris der gemeente benoemd den heer J. C. A. Weerts, thans gemeente-secretaris van Haariemmerliede en Spaarnwoude, met wien op de aanbeveling geplaatst was de heer jar. J. C. W. Strick van Linsehotengemeente-secretaris van Anna Panlowna Bij kon. besluit van den 6 ia aan den heer C. J. Carp op zijn verzoek met ingang van den 15 eervol ontslag verleend als notaris te Amsterdam. Bij kon. besluit van den 6 is de zilveren medalje, ingesteld bij de kon. besluiten van 7 Mei 1837 No. 79, 22 Juli 1838 No. 87 en 24 Januari 1841 No. 22, toe gekend aan de gezagvoerders van schepen in de groote vaart, J. H. Bart, E. W. Sikemeier en S. Turfboer als erkenning van de diensten door hen san de weten schap bewezen door het overleggen van uitmuntende scheepsjournalen ten behoeve van het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut. De tweede tnillioenenjuflrouw T. de Jong uit Drachten is den 7 des avonds te Groningen in hechte nis genomen. Met ingang van den 8 is te Princenhage een Rijkstelegraaf kantoor ingericht met telephoondienst voor het algemeen verkeer geopend. Bij kon. besluit van den 8 is o. a. aan den heer ar. F. Alting Mees op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid van den Raad van State, met dankbetui ging voor de in die betrekking bewezen dieneten aan den heer D. C. Loman met ingang van 1 Juni als burgemeester van Texel, mot gelijke dankbetuiging; aan den heer S. Kramer, als burgemeester van Koedijk aan den heer S. van den Berg als directeur van het kon. kabinet van schilderijen te 's-Gravenbage. Te Alfen (Noordbrabant) is den 8 een man door zijnen zoon levensgevaarlijk getroffen. Het kohier van den hoofdelijken omslag te Hoorn vcor 1888 is den 8 vastgesteld op 24276,29i. De gemeenteraad van HOOfn. heeft den 8 burg. en weth. gemachtigd tot het aangaan eener overeenkomst met bet Rijk betreffende eene verbetering van het schietterrein. Bij kon. besluit van den 8 is aan den beer rar. J. P. Moltzer, lid van den Raad van toezicht op de Rijks-postspaarbank te Amsterdam en als zoodanig aftredende, eervol ontslag verleend uit die betrekking onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten en tot lid van dien Raad benoemd de heer mr. F. S. van Nierop directeur der Amster- damsche Bank aldaar. Op de tentoonstellingden 9 te Schiedam ge houden, werd de tweede prijs behaald door J. Hoff te HOOrn. voor de fijnste en zwaarste koeuitsluitend met hard voeder gemest, de tweede en derde prijs door J. de Wit te Beomster voor de vier fijnste en zwaarste vette schapen onverschillig van welk ras de derde prijs door de wed. N. Brantjes te Plirmerend voor de zes fijnste en zwaarste eenjarige weideschapen, on verschillig van welk ras. Te Tilburg is den 9 de groote fraterschool ge sloten moeten worden ten gevolge van het voorkomen van pokken bij twee leerlingen. Bij kon. besluit van den 9 zijn o. a. benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Medem- blik de heeren H. Molenaar, ontvanger der registratie en domeinen te Medewblik en N. H. C. W. Raat aldaartot burgemeester van Oudorpmet ingang van den 15de heer W. Bos, secretaris dier gemeente, en van Vlieland, met ingang van 10 Mei, de heer K. Reedeker. Bij kon. beslnit van den 9 is eervol ontslag ver leend bij de dienstdoende schutterij te Edam aan den heer J. A. de Graaflofficier van gezondheid derde klasse en wegens woonplaatsverandering, te Zaan dam. aan den heer N. W. Franeken, tweede luitenant. Den 10 werden door de aandeelhouders van het Paleis voor Volksvlijt benoemd tot leden van den raad van toezicht de heeren T. van der Zee, burgemeester van Enschede en A. J. L, de Witte van Haemstede te Nijmegen, in plaats van de beeren Hora Siccama te Driebergen en mr. van Royen te Groningen, die hunne benoeming niet aangenomen hadden. Op voordracht van den raad van toezicht werden tot commissarissen be noemd de heeren W. J. van der Blom, oud-kapitein der infanterie, T. A. Huizenga, J. Hora Adema, ontvanger der registratie, A. G. Geloudemans, gepens. luit.-ko'onel van bet O.-I. leger, on J. O. Range, met 368 van de 383 stemmen. De heer C. Bon heeft ontslag genomen als lid van den gemeenteraad te Zaandam. De minister van binnen!, zaken heeft geene te-men gevonden, om het besluit van den gemeenteraad van Eist tot het geven van ontslag aan den secretaris ter vern:etiging voor te dragen. Beroepen bij de christ. evang. kerk te Goes de heer C. J. Siebenhaar, evangelist te Beverwijk. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Heem- Stede J. Kuylman te Delft. De heer R, E. Wieringa predikant te Ooster- wierum (Friesland), heeft het beroep naar Hoogwoud aangenomen. De gemeenteraad van Koog aan de Zaan haeft besloten voor 1/7 deel bij te dragen in de kosten voor het opmaken der plannen voor eene schutsluis bij den Dam te Zaandam. De gemeenteraad van Beverwijk heeft besioten aan de politie-beambten eene gratificatie te verleenen voor de buitengewone diensten bewezen bij de bijeen komsten van hot Leger des Heils en het hulppersoneel aan de openb. lagere school uit te breiden met eene onderwijzeres. Tot dijkgraaf van den Berkmeerpolder is be noemd de heer K. Kieft te Heerhugowaard- Aan ds. C. J. Brutel de la Rivière is tegen 1 Mei eervol emeritaat verleend als predikant bij de ned. herv. gemeente te HaarlGm. Te SlotGU kwaocen dan 9 229 van de 700 kiezers op bij de herstemming voor 2 leden van den gemeenteraad. Gekozen werden de heeren 8. C. Bakhuijzen (lib.) met 175 stemmen tegen 42 op den beer J. N. Wolzak en H. Blsauwhof (libmet 127 stemmen tegen 93 op den heer G. Salentyn (a.r.). Het getal scholen met den bijbel en van de leer lingen op die scholen was op 31 December 1888 als volgt: Groningen 38 met 6094, Friesland 15 met 9906, Drente 8 met 1193, Overijsel 16 met 2874, Gelderland 71 met 10,128 Utrecht 37 met 6231, Noordholland 73 met 14,711Zuidholland 113 met 23,129 Zeeland 22 met 2781, Noordbrabant 13 met 1926 en Limburg 1 met 27 leerlingen samen 480 scholen met 79000 leerlingen. Het bestuur der prov. vereeniging ter bevordering der paardenfokkerij in Groningen heeft aan den minister van oorlog medegedeeld dat de remonte-com missie die dezer dagen die provincie bezocht slechts eeD 9-tal paarden heeft gekochtniettegenstaande een zeer groot getal werd aangeboden; dat de fokkers, over dien uitslag zeer onaangenaam gestemd en teleurgesteld, meenen, dat meerdere hadden kunnen worden aangekocht; dat zij daarom verzoeken, een drietal der afgekeurde paarden te beproeven tegen een geljjk getal, dat nu in het buitenland zal worden aangekochtdatzoo de minister tot dez9 proef wil medewerken, de vereeniging zich bij bet bepalen der keuze gaarne zou doen voor lichten door den heer Qaadekker, paardenarts 2 klasse te Bredaonder wiens leiding de proef kon worden genomen. - De bisschop van Haarlem heeft o. a. benoemd tot kapelaan in de Egmonden den beer A, Th. Ammer- laan, te Uitgeest den heer J. A. Nieuwenhuijs te Beverwijk den heer A. A. J, Vermeulen, te Beetn- ster den heer J. F. M. Lagerwey en te Haarlem mermeer (H. Franciscus van Sales) den heer H. N. Bollinger. De heer B. Dankelman, pastoor van de St. Jo- sephskerk te Rotterdamis benoemd tot plebaan der kathedrale Kerk te Haarlem. Mej. Catharina Alberdingh Thijm zal met 1 Juli e.k. de hoofdredactie van de Hollsndsche Lelie neder- leggen. Het verbod van vee-invoer uit Nederland in Noor wegen is opgeheven. De Haarlemsche Bankvereeniging, firma Teding van Berkhout en de Clercq beert over 1838 9 pet. uit tegen 8% over 1887de reserve is geklommen tot f 65,336,20, zijnde ruim 43 pet. van bet gestorte kapitaal. Tot secretaris der kamer van koophandel en fa brieken te Hoom is benoemd de heer J. A. Schouten. Te Zatpben wordt over 1889 1.6 van het belast baar inkomen voor de gemeentelijke inkomstenbelasting geheven. In bet geneeskundig gesticht voor krankzinnigen Voorburg te Vught werden op 1 Januari 1.1. verpleegd 311 m. eu 359 vr.; in 1888 werden opgenomen 237 en afgevoerd 238 lijders. Ds. H. B. Renkema bij de christ. geref. gemeente te Hoorn is beroepen bij de ned. geref. gemeente te Woudaend. De beer W. A. Scholten van Groningen heeft na een bezoek aan zijne fabriek te Sappemeer te hebbes gebracht bij monde van zijnen opzichter aan eenige werk stakers te kennen gegeven, dat zij is geen geval weder aangenomen worden, terwijl de overigen, die op de oude vc orwaarden wensehen te werkenzich kunnen aan melden waarna bun cal worden bericht, of zij al of niet weder zullen worden toegelaten. De assurantie-maatschappij tegen brandschade de Nederlanden van 1845, gevestigd te Zatfen, keert over 1888 een dividend van 20 pet. uit. De bevolking van Drente bestond op 1 Januari 1889 uit 67866 m. en 62342 vr. samen 130208 tegen 129153 op 1 Januari 1883. De bevolking van Emmen bedroeg op dat tijdstip 13440, van Hoogeveen 11770 en van Assen 9183. De plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs te Amsterdam heeft met 22 tegen 11 stemmen besloten aan den gemeenteraad te ver zoeken, vier schoolartsen aan te stellen op f 3000 jaarwedde voor het toezieht op de 220 openbare en bijzondere scholen en een of meer afzonderlijke scholen in te richten voor de leerlingen die aan granuleuse oogziekte lijden, met aanstelling van een geneesheer daarbij op eene jaarwedde van f 1000 a f 1500. Ged. Staten van Friesland hebben bij besluit van 28 Maart verklaard dat J. H. Bodegraven ontslagen onderwijzer, hoofd der bijz school voor christ. nationaal onderwijs te Harlingen, wegens ergerlijk levensgedrag de bevoegdheid tot het geven van onderwijs heeft verloren. Op de eerste seriegroot f 100.000der voor den bouw van 3 kerken ten behoeve van de doleerenden te Rotterdam te sluiten geldleening werd ingeschreven voor f 147.000. Wij ontvingen afl. 2 van Rellstab's bekenden histo- rischen roman 18 12, waarvan door de uitgevers S. en W. N. van Nooten, te Schoonhoven, eene nieuwe goed- koope uitgave gegeven wordt. 's GRAVEXHAGE, 11 April. Tweede Kamer. Bij de arbeidswet is aangenomen het regeeringsartikel 17 houdende de strafbepalingen bij overtredingen, na verwerping van alle amendemen ten. Bij art. 18 is beslist, dat er voor militairen ia fabrieken en werkplaatsen een afzonderlijk toezicht zal zijn. Met 52 tegen 31 stemmen is beslist, dat de amb tenaren van het geneeskundig staatstoezicht niet het toezicht op fabrieken zullen uitoefenen. Morgen eind* stemming. Naar wij vernemen, is bij gelegenheid van het leggen van den eersten Steen van het gebouw der Pius stichting alhier eene bijzondere gift van f 500 ge daan, welke som op het grootboek zal worden inge schreven als grondslag voor een vaststaand kapitaal. Bij koa. besluit van den 9 is alhier benoemd tot betaalmeester de heer jhr. J. F. A. van Puuhuijs, thans betaalmeester te Sa3 van Gent en tot bataal- meester te Sas van Gent de hesr F. Roodenburg, thans surnumerair bij den dienst van 's Rijks schatkist, tijdelijk alhier werkzaam en tot ontvanger der directe belastingen en aecijnsen te Alkmaar (buitengemeenten) de heer J. H. A. M. Heinsius, ontvanger der directe belastingen enz. te Hellevoctsluis e. a. Bij kon. besluit van den 9 zijn op hun verzoek eervol ontslagen bij do dienstdoende schutterij a hier de beeren dr. D A. Kerkhof!, Ie luitenant-kwartiermeester, dr. J. C. M. Simon Tbomas, officier van gezondheid tweede klasse, mr. J. Verdam, auditeur, J. Pot, kapitein, H. J. Vonk, kapitein, J. J. Paehlig, kapitein a la suite, en mr. J. A. Middelhoff, eerste luitenant en onder gehoudenheid, dat zij de op hen uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrengen: de heeren H. J. Ansingh, eerste luitenant, mr. W. C. Bosman mr. A. P. H. de Lange en dr. J. Broerstweede luitenants. Voor de Vrijdag, den 12 April, op bet Doe'enveld te Alkmaar te houden PaaSChtentOOIlStelling van rijstieren, melk-, fok- en vet rundvee, rammen en fokschapen, zijn 56 stuks vet- en 82 stuks fokvee aange geven behalve een aantal inzendingen ter opluistering. BIJ HGERL1J KE STAND. GETROUWD. 7 April. Cornelis Hartog, wednr. van Alida Balder en Cornelia Elisabeth Wolzak. Klaas van Bodegraven en Elisa beth Hoogland. 11 Maarten Lak, wednr. van Antje Luken Jacoba Vos- seveld, wed. van Cornelis van der Boom. GEBOREN. 6 April. Petrus Theodorus Maria, Z. van Cornelis Velzeboer en Cornelia Maria Diepen. 7 Pieter en Gerrit, Zs. van Gerrit Klomp en Sijtje Ott. 8 Martinus Adrianus, Z. van Aarianus Johannes Gilles en Grietje Scheerman. Trijntje, D. van Erederik van der Kamp en Aagje Hogetoorn r Johannes PbilippusZ. van Cornelis van 't Hoff en Maria Paulina van Os. iv Maria Alida, D. v;n Petrus Leijen en Anna Krom. OVERLEDEN. 8 April. Petrus Johannes Z. van Jan Balvers en Elisabeth Petronella Maria Zeegers 7 d. 9 Gerrit Rietveld, 78 j. 10 Jan Brink, 51 j. Alkmaar 8 April. Aangevoerd 3 Koeien en Ossen f 170 a 190, 127 vette Kalveren 30 a 98, 69 Nucht dito 5 a 12, 1 Schaap 8141 vette Varkens f 0,43 a 0,58 per P., 18 Magere dito 14 a 17. Amsterdam 10 April. Aardappelen Priesche Dokkumer |ammen Ha 3,50dito Eraneker 1 2,80 a 3 dito Engelsche 2,50 a 2 60Zeeuwsche spuische Jammen 1 4,50 a 5,50Pruisi sche Hamburgers f 3,50 a 4,50, .Saksische Jammen f 2,30 a 3 50. dito roode 2,60 a 2,80, Elakkeesehe t 4,50 a 5. Raapkoeken 75 a 90, Lijnkoeken f 8,50 a 12 per 100 P. Petroleum onveranderd. Aangevoerd 169 vette Kalveren t 0,75 a 0,95 per P. 135 Nucht. dito t 5 a 9, 156 Vette Varkens f 0,46 a 0,52 per P. Enkhuiien 10 April. Karweizaad f 9 a 9.75Mosterdzaad f 18 a 20, Maanzaad f 8 a 9, Erwten: Groene f 11 a 15, Vale 1 14,50 a 17,50, Wijker Vale 9,50 a 11.50, Grauwe f 17 a 20,25Bruine Boonen f 10 a 14,50 Gerst 1 4 a 5, Haver f 3 a 4. Kippen t la 1,30, Kipeieren f 2,75 3,25 per 100Boter f 0,50 a 0,55 per kop.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3