Lagerhuis. fiiuuculauh STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Wet tot regeling van liet lager onderwijs. Te Schellingwoude, gemeente Ransdorp, is tot hoofd der openb. school benoemd H. Brunink ouderwijzer te Spaarndam. een arreat ran het in raadkamer vereenigd hoogge rechtshof voor waarbij het gelastte dat sou worden orergegaan tot het onderzoek door de daarvoor be noemde commissie. In de zitting tan den 13 is een met algemeene stemmen aangenomen protest van de vereenigde groepen der rechterzijde ingekomen tegen de instelling van het hof. Zij verklaren de bijzondere rechtsmacht van dat college niet te erkennen; zij zien daarin eene bedreiging der vrije uiting van den nationalen wil en komen der halve op tegen hetgeen zij eene parodie van het recht noemen. Volgens de Liberté zou de eerstvolgende zitting na den afloop van het onderzoek gebonden worden over dertig dagen. De commissie welke uit den Senaat het onder oek tegen generaal Boulanger zal leidenheeft den heer Merlin, gewezen burgemeester van Douai en advocaat bij bet hof van appèl aldaar, tot voorzitter gekozen. De kamer, waarin de stukken bewaard worden, welke tegen generaal Boulanger moeten getuigen wordt dag en nacht door een soldaat bewaakt. Den 14 hadden eenige verkiezingen plaats voor leden der arrondissements-raden. Te Cliarenton verkreeg ge neraal Boulanger 1748 stemmen tegen 1535 op zijn tegenstander. Te Vigan werden 400 stemmen en te St. Foix, waar de opportunist Swadron met 1293 stemmen gekozen werd, 1239 steramen op hem uitgebracht. Senaat. Na het krediet voor de eeuwfeesten den 13 te hebben toegestaan ging hij tot den 14 Mei uiteen. Minister Bouvier deelde mede, dat de toestand der geldmiddelen beter was dan in 1887. ENGELAND. Hoogerhuis. Den 8 is een wetsvoorstel van den heer Milltown om de geeselstraf weder in te voeren voor gewapende inbrekers, naar eene vaste commissie verwezen. De minister van buitenl. zaken meende dat die straf wel heipen zou om aan deze soort van misdadigers schrik in te boezemen. Den 9 deelde minister Granville mede, dat de paascb- vacantie, die den 11 aangevangen istot den 30 du ren zou. Den 8 heeft m'nister Smith verklaard, dat de re- geeriDg ten volle vertrouwde, dat de bepalingen om het overbrengen van de veeziekte uit Duitecbland naar Nederland te voorkomen, voldoende waren en redelijke veiligheid verschaften. Daar er echter onder de engelsche landbouwers groote bezorgdheid daarover scheen te bestaan, zou de regeering aan de Maatschappij van Landbouw voorstellen, personen naar Nederland te zen den om zich daar zelf op de hoogte te stellen. Als de maatschappij dit goedvond, zoude regeering het daartoe noodige verzoek aan de nederlandsche regeering doen. Dien dag is by eerste lezing het voorstel tot ver sterking der vloot aangenomen. Mede werd by eerste lozing aangenomen een wetsvoorstel van de heer Ro bertson betredende een plaatselijk bestuur voor Schotland. Het wetsontwerp omtrent gedeeltelijke herziening dier wet is door de regeering ingediend. Het maken eener geheel nieuwe wet of het aanbrengen van zeer ingrijpende wijzigingen lag niet op haren weg. De voornaamste wijzigingen zijn De rijksvergoeding in de gewone kosten van het openb. 1. o. wordt beperkt tot de kosten van het onderwijzend personeel, door de wet gevorderd en werkelijk aan de school verbonden, en verleend naar den omvang van den werkkring en van door de wet geëischt wordende meerdere bekwaamheid van het hulp personeel. Scholen met een schoolgeld per jaar van f 25 of meer per leerling worden van de vergoeding uitgesloten. De vergoeding in de kosten van het bouwen van onderwijzerswo ningen en die voor aanschaffing van schoolmeubelen bij eerste inricüting vervalt. De vergoeding in de buitengewone kosten wordt beperkt tot die wegens het stichten waaronder ook de verbouw van schoollokalen, en, om weelde tegen te gaan, ver minderd tot 25 percent. Aan de bijzondere school wordt gelijke bijdrage voor personeel verleend als aan de openbare, maar ook met uitsluiting van de scholen met schoolgelden van f 25 per jaar of daarboven. Ia de bijzondere school met eene rijksbijdrage moet een zeker minimum van kinderen onderwijs ontvangen in dezelfde vakken als waarin op de openbare school onderwijs wordt ge geven en hetzelfde minimum van onderwijzers aanwezig zijn als voor de openbare school gevorderd wordt De volledige uitvoering van het voorstel der regeering zal hoogstens kosten f 3,309,350, te wetenvoor de openb. school t 2,447,150, voor de bijzondere 1 862,200 of ten hoogste meer 444,130waar tegenover een vermindering staat van pl. m. f 94,130, zoodat de totale vermeerdering van uitgaven f 350,000 bedraagt. Die hoogere uitgaaf zal brengen gelijkstelling van de gemeenten onderling, gedeeltelijke voldoening aan den eisch van rechtsgelijkheid tussehen de bijzondere en de openbare school, tot opheffing van de meest stuitende en jarenlang na- deelige ongelijkheid. Tempering der eischen van het getal onderwijzers wordt plichtmatig en wijziging van den invoeringstermijn wenschelijk geacht. Het voorstel is, één onderwijzer zoodra het leerlingenaantal boven 30 is, twee op 91 en verder opklimmende met één voor elke 55 boven de 90. De rijksbijdrage zal de bijzondere school niet tot openbare maken. De bevoegdheid der kweekelingen wordt uitgebreidmet verhooging bij waarborgen van geschiktheid. Het opleidings stelsel der onderwijzers wordt hoofdzakelijk behouden. Het Rijk zal te gemoet komen in de kosten van vorming der onder wijzers, onverschillig of de openbare dan wel de bijzondere onderwijzer hen opleidt. De rijkskweekscholen en rijksnormaallessen zijn behouden. De raadsbesluiten omtrent den leeftijd waarop kinderen de school mogen bezoeken en die betreffende het ontslag aan onder wijzers moeten voortaan goedgekeurd worden door Gedep. Staten. Het vergelijkend examen voor de benoeming van schoolhoof den wordt afgeschaft, maar voor benoeming van het school hoofd wordt een tijdvak van 5 jaar als hoofd eener school vereischt. Heffing van evenredig schoolgeld wordt mogelijk gemaakt. Het verplicht examen in nuttige handwerken vervalt als vereischte voor de akte van onderwijzeres. De wiskunde vervalt uit het hoofdonderwijzersexamen en daarvoor wordt een afzonderlijke akte verkrijgbaar gesteld. De gemeente krijgt geene bevoegdheid tot het subsidieeren eener vrije school, ter voorkoming van overbrenging van school strijd in de gemeente. De verzameling en afgifte der manschappendie by de nationale militie moeten worden ingelijfd j aal geschieden op de volgende dagen en plaatsen te Helder, ia het lokaal Tivoli, op donderdag, 2 Mei, des voormiddags ten half tien ure de man schappen beboorende tot de gemeenten, nitmakende de militiekantons 111213 en 20uitgezonderd die der gemeenten Schermerhorn Ursem Zuid- en Noord schermer, Obdam en Hensbroek te Hoorn op het raadhuis op zaterdag 4 Mei des voormiddags ten balf tien arede manschappen beboorende tot de gemeentenuitmakende de militie kantons 14 1516 17, 18 en 19 en die der gemeen ten SchermerhornUrsem Zuid- en Noordschermer, Obdam en Hensbroek doch uitgezonderd die der ge meente Terschelling te Amsterdam op bet lokaal der militie in de Handboogstraatop maandag en dinsdag, 6 en 7 Mei, des voormiddags ten negen ure, de manschappen uit de gemeente Amsterdam die daartoe zullen worden opgeroepenop maandag, 13 Mei, des voormiddags ten half tien ure de manschappen, behooreDde tot de gemeenten, uitmakende de militiekantons 2, 3, 4, 8, 9 en 10 en die der gemeenten Sloten, Aalsmeer en Terschelling te Haarlem op den Doelenop vrijdag, 10 Meides voormiddags ten half tien ure de manschap pen herkomstig uit de gemeenten uitmakende de militiekantons 5 6 en 7 uitgezonderd die der gemeen ten Sloten eD Aalsmeer. Dea 10 is te Bsllingwolie de boerenwoning van den heer R. S. Dullinga afgebrand; een paard en eenige kippeD kwamen in de vlammen om. De justitie stelt eeu onderzoek in, daar de brand aan kwaadwilligheid toegeschreven wordt. Den 10 werd te Hoorn eene vergadering ge houden van het rundveestamboek Noord-Holland. De rekening werd goedgekeurd in ontvangsten tot 1759.68, in uitgaven op 888,44, alzoo met een batig slot van 871,24. Met algemeene stemmen werd besloten een subsidie te geven aan de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holland's Noorderkwartier, gelijk staande met het bedrag, dat de tentoonstelling te Wind sor aan de Vereeniging zal koateo, mits de som van 600 niet te bovengaande en eene som van 400 be schikbaar gesteld voor het melkonderzoek volgens de methode van dr. F. Graeft te Alkmaar. Tot afgevaar digde naar Hollands' Noorderkwartier werd benoemd de heer J. J. Winkel en het aftredend bestuurslidde beer K. Swaag, herbenoemd. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren H. Stam Dz. en J. Blom. Naar de uitgave van een fokkers-stamboek zal een on derzoek ingesteld worden. Instemming werd betuigd met de mededeeling, dat het bestuar ingetrokken bad de aan de commissie voor de inzendingen naar de tentoonstel- Tng te Parijs tregeBtane som van 150, omdat die commissie bet vervoer van vee naar Parijs opgedragen had aan de Vereeniging het Nederl. Rundveestamboek, welke vereeniging de bepaling gemaakt had, dat slechts bet in haar stamboek ingeschreven vee zou worden opge zonden. Het inhouden dier som werd toen biilijk geacht. Den 10 is te 's-Gravenhage aanbesteed bet uit voeren van werken: I, tot normaliseering van de rivier de Waal, onder Valburg, Beuningen en Ewijk, provincie Gelderland, tussehen mijlraaien 31 en 35 der herziene rivierkaartgeraamd op 89000. Laagste inschrijvers waren de heeren H. van Anrooy te Nieuwaal en A. J. Vermeulen te Nijmegen voor 79.200; II. in verband met de verbreeding van bet Scheurboven Maassluis, voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee. (Raming 213 000.) Eenige inschrijver was de heer A. van der Vlies te Zalt-Bommel, voor 228,170. De rekening der gemeente-gasfabriek te Middel burg over 1888 werd den 10 in ontvang vastgesteld op 58.145.74, in uitgaaf op 43.157.77$, alzoo met een batig slot van 14.987.96$. Dienzelfden dag werd besloten tot het aangaan eener 3 pet. leening, groot 78000, ter bestrijding der kosten van uitbreiding ent. der fabriek. Den 11 is door het prov. bestuur te HaarlölU aanbesteed het uitvoeren van baggerwsrk1° in het Noordzee-£anaal, beoosten de invaart van de nieuwe petroleumhaven, geraamd op f 6600. Laagste inschrij ver de heer D. T. Ferwindt te Pannerden voor 4560. 2° in de Spoorweghaven te Enkhuizengeraamd op f 6000. Laagste inschrijver de heer C. Bos Az. te Dordrecht voor ƒ4120. Den 11 is door burg. en weth. van Wormer- veer aanbesteed het maken van een verbindingsweg ene. tussehen de rijbrug over de Zaan aldaar en het zandpad in de gemeente Wormer. Laagste inschrijver was de heer J. de Vries te Purmerend voor 5983 wien het werk gegund is. Den 11 werd te Zevenbergen van de 60 paarden geen enkel en den 10 te Waspik van de 70 slechts éón voor het leger aangekocht. By kon. besluit van den 12 is goedgekeurd de benoeming van den heer H. van Aken, burgemeester van Schermerhorntot secretaris dier gemeente. Den 13 zijn te Amsterdam drie van de zeven voor onderwijzer geëxamineerden geslaagdnamelijk D. Voerman te HaarlemH. Warnsink te Amster dam en J, Winkel te Alkmaar; den 15 de dames C. P. van Asperen van der Velde, S. Boekenoogen en H. J. Bijleveld te Haarlem en J. W. Blokker te Hoorn. Den 13 des avonds te half vier is te Zaandam brand ontstaan in een door twee gezinnen bewoond huis aan de Heerengrachtwelke tot het aangetaste perceel beperkt is geblevenhoewel bet reeds in volle vlam stond vóór de komst der spniteD. - Den 13 is te Haarlem een achtjarige knaap, die in het water viel door een 66jarig man, Cornelia Hessen genaamd die gekleed te water sprong, gered. Den 13 is te Leiden bet doctoraal examen in de geneeskunde met goed gevolg afgelegd door den heer E. W. Melcbior te Koedijk. Den 13 des namiddags te kwart over vieren steeg de ballon met valscherm van den luchtreiziger G, Grais op de terreinen achter het Rijksmuseum te Amstor- dam omboog. Ter hoogte vau 1600 voet (600 el) wrong Grais het valscherm, dat van boven aan eene baak was bevestigd, los; dit ontplooide zich langzamer hand en Grais ging aanvankelijk snel, doch spoedig langzaam naar beDeden. Hij kwam op een Btnk wei land over de Wetering even achter de waskaarsen fabriek, neder, op ongeveer duizend el vaa de plaats waar hy was opgestegen door de duizenden toeschou wers toegejuicht. De ballon die zoo gemaakt is dat wanneer de luchtreiziger met het scherm naar benedeu daaltzij zich onderst boven keert, doordat boven aan een looden plaat is bevesligd, kwam dwarrelend ledig neer daar bet gas dan ontsnapt is. Den 13 zijn de werklieden aan de papierfabriek van den heer W. A. Scholten te Sappemeer op 9 na weder aan den arbeid gegaan tegen dezelfde loonen. Alleen den Zondag hebben zij vrijgekregen. Den 13 des avonds hebben de werkstakers te Eindhoven versterkt met werkstakers uit Gesteldie daar bij verschillende ingezetenen de ruiten verbrijzeld hadden, diezelfde ongeregeldheden te Eindhoven willen plegenin welk voornemen zij door de politie belet werdendie echter van de sabel gebrnik moest maken om ze uiteen te jageD, waarbij een kind gekwetst werd. Den 13 heeft de gemeenteraad van Nijmegen op f 950 jaarwedde benoemd tot opzichter over de ge meentewerken den heer J. G. van Haaren te Helder. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Noordscharwoude is den 15 benoemd mej. Clara J. G. Loos, Moerbeek gem. Nieuwe Nie- dorp. Met haar stonden op de uit 24 sollicitanten opgemaakte voordracht de dames C. Cöllen, Nerterhorst den Berg en A. M. KouwerZaandijk. De Maatschappij tot voortzetting der Kon. De venter Tapijtfabriek keert over 1888 een dividend van 172 per aandeel van 1280 uit. Met 1 Januari 1890 wordt het kapitaal met 30000 vergroot, waartoe ge bezigd wordt die som in de reservekas. Te Koog aan de Zaan is benoemd tot oa- derwyzeres mej, G. Bruin, thans als zoodanig te West- Knollendam. Aan den onderwijzer aan de openbare school te Schagen F. van der Werf is tegen 1 Juli op zijn verzoek eervol ontslag verleend. De te Antwerpen thuis beboorende belgiscke visohsloep „van Baelen'', schipper Koopmans, is op Ameland gestrand; de opvarenden werden met de red dingsboot gered. De Centrale Liberale Kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Enkhuizen heeft tot kandidaten voor de Prov. Staten gesteld de heeren R. J. D. Hartkamp, bur gemeester van Enkhuizen,met 342 en J. J.Willinge, bur gemeester van Hensbroek, met 215 van de 347 stemmen. Op bet aftredend lid, den heer H. J. K. van den Steen, burgemeester van Spanbroek, waren 132 st. uitgebracht. Trijntje de Jong de tweede miljoenenjuffrouw is weder op vrije voeten gesteld. De heer A. Bredius heeft eene schilderij van Rembrandt, voorstellende des schilders zuster, gekocht voor 29000. De Amaterdatnsche Bank zal over 1888 7% pet. dividend uitkeeren, na toevoeging eener som van ƒ60000, zijnde 27525.54 meer dan bij de statuten is voorge schreven, aan het reservefonds. Te Amsterdam is naast de bestaande afdee- ling van de Vereeniging Volksonderwijs eene nieuwe afdeeling opgericht door hen die zieh niet konden vereenigen met de in de eerstgenoemde afdeeling voor gevallen benoeming van sociaal-democraten tot be stuursleden en met de aangenomen voorstellendat de gemeente zou moeten voorzien in materieele behoef ten van schoolgaande kinderen, zooals schoeisel. Het schot, door den zoon op zijn vader te Alfen bij Tilburg gelost is aan een ongeluk en niet aan op zet te wyten de vader is aan de beterende hand. Met ingang van 1 Mei a.s. is benoemd tot sluis- meester aan do koopvaardijschutsluis te Ni0UW6Ü6p de bulpsluismeester aldaar J. N. Liphnijzen. De afdeeling Amsterdam van het Witte Kruis heeft met 16 tegen 2 stemmen besloten hare zieken verpleging niet samen te doen smelten met een „Tehuis voor ziekenverpleegsters", zoo door de algemeene ver gadering tot de oprichting daarvan mocht worden be sloten. De Noord-Zuidbollandscbe Stooratramwagmaat- echappy behaalde over 1888 na aflossing van 4000 eene winst van 22387, zoodat aan de aandeelhouders 69/io P°k wordt uitgekeerd. Burg. en weth. van 's-Gravenhage hebben na overweging van het door dr. P. M. Mess ingediende adres, waarbij aangedrongen werd op het nemen eener spoedige beslissing omtrent de vraagof al dan niet gedurende het badseizoen zal worden gespuidden gemeenteraad voorgesteld, te besluiten dit jaar gedurende bet badseizoen niet te spuien. De Kasvereeniging te Amsterdam ontving in 1888 aan rente 268.280, aan provisie f 161.467, van de in 1886 gemaakte reserve op twijfelachtige schulde naren f 2200 en van 1887 de overgebleven som van 4221. De uitgaven beliepen 123.913. Van de winst, ten bedrage van 812.262, werd 11.111 bij de reserve gevoegd, welke daardoor tot 695.207 klom en uitge keerd aan de aandeelhouders 5.2 pet. of f 23 per aan deel tegen 1 25.50 over 1887. Het tegen de Paaschdagen door het centraal bestuur van bet Alg. Ned. Werkliedenverbond uitge schreven congres van werklieden is uitgesteld tot den 9 Juni, eersten Pinksterdag. De Raad van State, waarnemende hot koninklijk gezag, heeft op de gemeenschappelijke voordracht der ministers van oorlog, marine en binnenl. zaken bepaald, dat de dienst van de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1883 en van de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting 1884 eindigt op 30 April a s., voor zoover op dien dag hun diensttijd reeds zou zijn

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3