FRANKRIJK. Men zegt, dat aan de commissie in zake bet onderzoek betreffende generaal Bonlanger 10320 Btukken zijn overgelegd waaruit zal moeten blijken, dat hij zicb schuldig gemaakt beeft aan verlei ding van militairen dat aanmerkelijke sommen van ongeoorloofde herkomst voor zijne verkiezingen besteed zijn en dat hij de hoofdpersoon is geweest bij de be weerde samenzwering in den nacht vóór de verkiezing van president Carnot. Oe voorzitter der commissie, de heer Merlin, heeft krachtens de hem verleende machtiging drie leden uit haar midden als helpers aangenomen. ITALIË. Te Home is den 12 een huis ingestort, waarbij 4 personen gedood en 4 gekwetst zijn. De aannemer en een ingenieur werden in hechtenis genomen. RUMENIE. Minister Catargi antwoordje den 1 L op eene in de Kamer gehouden interpellatie betreffende de buitenlandsche staatkunde, dat onzijdigheid de leus der regeering was en dat hij zou onderzoeken of de uitzetting van russisobe onderdanen gerechtvaardigd was. Hij merkte verder nog op, dat onzijdigheid op staatkundig gebied geen zin had in tijd van oorlog. Met 76 tegen 69 stemmen werd eene motie van wan trouwen verworpen, nadat de afgetreden minister Carp beweerd haddat de uitzettingen noodig geweest waren om panslavistische kuiperijen tegen te gaan. Den 12 heeft de minister van buitenlandsche zaken Lahovarij herhaald, dat de regeering besloten was de onzijdigheid te handhaven en werd door minister Ca targi aan den heer Carp geantwoord, dat het tijdperk van huichelarij gesloten was en de regeering eene stipte onzijdigheid in acht zou weten te nemen. RUSLAND. Te Petersburg zijn 28 personen ge vangen genomen, die verdacht werden nihilisten te zyn; onder hen was een politie-beambte, die aan de nihilisten geheimen der politie zou hebben verraden. SERVIE. Den 13 werd de beer Persiani, de ver. tegenwooraiger van Busland door de regenten in een plechtig gehoor ontvangen. Deze zeide, dat de Keizer van Busland verlangende aan den Koning en het re gentschap een bewijs van welwillendheid te geven, hem tot gevolmachtigd minister had benoemd. Hij voorzioh zou zijne beste pogingen aanwenden tot het onderhou den en versterken der vriendschappelijke betrekkingen tusscben beide volken die door godsdienst en overleve ring zoo nauw aan elkander verbonden waren. De heer Bistics betuigde uit naam van het regentschap zijnen dank aan den Keizer voor dit bewijs van welwillend heid, bracht buide aan bet wijs beleid van den heer Persiani en verklaarde dat het regentschap alles zou doen, wat strekken kon, om de binden, welke Servie en Busland verbinden nauwer toe te halen. VEREENIGDE STATEN. De zoon van den president, Bussell Harrison, werd gevangen genomen, om dat hij in het door hem in Montana uitgegeven blad een artikel van een ander blad overgenomen bad waarin lasterlijke aantijgingen ten nadeele van iemand voor kwamen. Hij werd op vrije voeten gelaten na het stellen eener borgstelling van f 12500. fiiimcnlaut). STATEN-GENERAAL. Tweede Warner. Bij de uitloting van Panama-loten op den 15 heeft de maatschappij zelve, wier niet verkochte stukken mede aan de trekking deel namen, de prijzen van f 250.000 en f 50000 gewonnen. Bij eene huiszoeking in de woningen van Boulanger, Rocbefort en Dillon zijn bij eerstgenoemde wel vele papieren in beslag genomendoch van ondergeschikt belang. Minister Constans is in een aan de prefecten gericht schrijven krachtig opgekomen tegen den maatregel, door enkele gemeentebesturen genomen, om het oordeel van de burgers door eene stemming in te winnen over de eene of andere vraag betreffende eenig gemeente-belang, eene toepassing van Boulangers beginsel. De Koning heeft het voornemen deD 18 Mei een bezoek te brengen aan het duitsche hof en vervolgens naar Engeland te gaan. Minister Crispi zal hem ver gezellen. OOSTENRIJK-BONGARIJE. Het hon- gearsche Volkshuis heeft het wetsontwerp betreffende de premieleeningen aangenomen. Voor het uiteengaan van het oostenrijksche Huis van Afgevaardigden is door den minister van justitie nog een nieuw strafwetboek ingediend. De metropolitaan Michael komt in het land terug. Hij was voor haar op de knieën gevallen. Met bevende banden omklemde hij de plooien van haar prachtig zijden kleed, want zij had er voor gezorgd, dat bij haar hand niet meer kon aanraken. Wat zag hij er toch leelijk uit met zijn bleekverwrongen gelaat en zijn flauwe oogen 1 Zij kreeg een afkeer van hem. „Sta op," riep zijtoornig stampvoetend. „Je beleedigt mij met je liefde! Waag het niet nog eens, op zulk een toon tegen mij te spreken Je hebt er geen recht toe 1 Ik ik verafschuw je Hij kromp ineenalsof hij een slag had gekregen. Zijn voorhoofd zonk voorover tegen haar knie. „Blanche!" bracht hij met moeite uit en zijn toon klonk als het reutelen van een stervende„ik moet eterven en gij geen medelijden 1 geen medelijden!" Verachtelijk schoof zij hem met haar voet op zijde. „Ga naar hnis", zeide zij met al den trots van een beleedigde aristocrate en ik zal beproeven je gedrag te vergeten. Men moet je anders behandelendan men- schen van onzen stand Laat mij voorbji Zij stond hoog opgericht voor hem er lag onbeschrijfelijke ver achting in den blik, waarmeê zij hem aanzag. Knauer was eerst ineengekrompen, nu sprong hij echter op. „Blanche Dat is te veelWaar ik mijn leven opoffer, niets dan verachting Prent je dit oogenblik in je geheugen en vergeet het, als je kunt." Zijn vochtige, bevende hand hield haar blooten, zachten arm als een schroef vast, zyn gelaat was dicht bij het hare. Blanche stiet hem, zich zelve niet meester, terng. „Bah 1 Je bent dronken zeide zij op bonenden toon. Hij lachte en onder dien schrillen lach liet hij haar arm los en liet haar gaan. Zij had nauwelijks eenige schreden gedaan of haar danser trad haastig de eetkamer binnen om haar te zoeken. „Preule Blanche, ik zoek n overal Zwijgend, bevend greep zij zijn arm. „Wat scheelt u vroeg hij verbaasd. „Die onbeschaamde! Die krankzinnige stamelde zij bijna onhoorbaar. „Heeft hij u beleedigd Hij keek daarbij naar TURKIJE- De gewezen Koning Milan van Servie is den 10 van Konstantinopel naar Jaffa en Jerusalem vertrokken. Rechterlijke organisatie. Het wetsontwerphoudende wijzigingen in de wet op de rechterlijke organisatiestrekkende om het aantal raadsheeren dat bij de gerechtshoven in strafzaken vonnistvan 6 op 5 te brengenvond in de afdeelingenbehalve in ééneweinig verdedigers. De aangevoerde redenen voor de indiening achtte men niet afdoende. Was de hoofdreden om staking van stem men onmogelijk te maken, dan moest de maatregel ook worden uitgestrekt tot de art. 101 en 102 R. O. Juist omdat bij de rechtbanken in strafzaken in oneven getale wordt gevonnist, moest in appèl een even getal worden behouden het ware een groote achteruitgang van dit goede stelsel af te wijken. Indien een streven naar bezuiniging bij den maatregel voorzat, dan zou dit ten nadeele zyn van de rechtspraak en daarom afkeu ring verdienen. Het ware dan nog beter het getal der raads heeren op 4 te brengen, wat anderen echter als eene verzwak king van de rechtspraak zouden beschouwen. Het denkbeeld, om burgerlijke zaken in appèl door 3 raadsheeren te doen berechtenwerd ook bestreden. Het argument des ministers dat de leden van het Hof, in 2 kamers gezeten, te veel werk zouden hebben, werd niet toegegeven. Het eenige argument, dat scheen te treffen was dat omtrent de vacantiedoch men beweerdedat bij aanneming van dit ontwerp eene goede va cantie door ieder lid toch niet zou kunnen genomen worden. Sommigen opperden het denkbeeld van invoering van raads- heeren-plaatsvervangersdoch zeer vele leden bestreden dit en ook dezen achtten het bezwaar omtrent de vacantie niet afdoende. Aanvulling van het Wetboek van Strafvordering. In het algemeen kon men zich bij het onderzoek in de af deelingen van het wetsontwerp tot aanvulling der 4e afd. van den len titel van het Wetb. van Strafv. met de strekking daarvan vereenigen. In enkele afdeelingen werden eenige op merkingen gemaakt. Men vroeg, of het voorgestelde doel wel bereikt en de zaak volkomen goed geregeld zou worden Hoe ver de territoriale wateren in de Noordzee langs onze kusten zich uitstrekken, werd niet bepaald. Eene algemeene bepaling op dit punt ontbrak. De grens langs de kusten der Zeeuwsche eilanden is bij verschillende wettendooreengenomengesteld op 1 mijl; er blijft dus eene breede strook over van ongeveer 3 geographische mijlen, waarvoor de bevoegdheid bij die wetten niet geregeld wordt. Daarom achtte men het minder wenscbe- lijkbij uitsluiting alleen de rechtbank van Alkmaar en het kantongerecht te Hoorn in dezen bevoegd te verklaren. Som migen hadden liever geziendat de rechtbank en het kanton gerecht No. 1 te Amsterdam waren aangewezen. Anderen had den, althans wat den Dollard betreft, de rechtbank te Leeuwarden willen zien aangewezen. Bij kon. basluit van den 8 is vernietigd het besluit van den gemeenteraad van NiOUWDramStel van 13 Oct. 1888, waarbij is vastgesteld eene verorde ning tot het verkrijgen van verkeerswegen in die ge meente, inhoudende dat het verboden was, getimmerten, van welken aard ook, te bouwen of eenig bedrijf uit te oefenen op geprojecteerde wegen, waaronder verstaan worden strooken gronds, welke aan bijzondere personen behooren en tot bijzonder gebruik zyn bestemd die bij eene plaatselijke verordening als bij voorbaat tot open bare wegen zijn aangewezen op grond dat het strijdt met artikel 135 der gemeentewet verordeningen te maken op gronden, die nog geen wegen zijn maar slechts waarschijnlijk eens wegen zullen worden. Bij kon. besluit van den 9 is aan den heer P. Klant, gewezen hoofd der schooi te Sch.OOrld.am, gemeente Warmenhuizen, een pensioen verleend van f 804 en aan dsn heer C. Eykman, gewezen hoofd eener school te Zaandam, van f 1417. Knauer, wiens gelaat nog altijd den afschuwelijken lach vertoondeofschoon er geen geluid meer over zijn lippen kwam. „Och!'' zeide Blanche, die intussehen weder haar zelfbeheereching voor een deel had teruggekregen en om niets ter wereld wildedat iemand vernemen zou hoe zij in geheime betrekking stond met den kassier haars vaders. „Zulke menschen zijn niet in stsat mij te beleedigen Ik heb het al meer aan papa gezegd hij is volstrekt niet comme il faut Met opzet had zij zóó luid gesprokendat Knauer ieder woord kon ver staan toch bewoog hjj zich niet. Toen zij weg was nam hy hoed en jas en sloop stil door een andere deur het huis uit naar zijn koude, sombere woning. Bij de familie Broek werd zeker nu nog druk gedanst en hij zat aan zijn lessenaar, bij zijn lamp, te schrijven. Het was koud om hem heen. Soms huiverde hy even; maar toch legde hij zijn pen niet neêr. Hij schreef aan Blanche een openhartige bekentenis van zijn schuld en van zijn liefde, die hem zoover gebracht bad. Hy dacht daarbij niet aan die Blanche, die hem zooeven nog zoo smadelijk behandeld hadmaar aan dat coquette vroolijke, beminnelijke meisje, wier handdruk bem zoo dikwijls gelukkig wier vriendelijke woorden hem zoo vaak van streek gebracht hadden. Tot haar wendde hy zich toen hij van zijn ellende sprak tot haar richtte hy zijn afscheidswoorden „Ik moet sterven Blanche Morgen ontdekt men dat de deposito's er niet meer zijnik kan ze niet terngbrengen. Wat moet ik doen 1 Mij als een dief laten gevangen nemen P Den goeden naam van uw vader prijsgeven P Ik sta voor twee onmogelijkheden. Want hoeveel smart gij mij vandaag ook hebt aangedaaD, toch zult gij bet niet ervaren, wat de woorden „smaad" en „schande" beleekenen 1 Om uwentwil, Blanche, zwijg ik en ga ik over in een leven, vanwaar geen terugkeer mogelijk is. Buiten dezen brief laat ik niets na wat opheldering zou kunnen geven. In de oogen der wereld is mijn naam als die van een gemeenen dief gebrandmerkt geschandvlektMyu naam O, God, Den 12 is te Onde-Wetering een onderwijzer, die sedert eenigen tijd lijdende was, na het verwyderen van twee jongens uit de klasse, omdat zjj zeer brntaal waren en bem zelfs met scheldwoorden overlaadden, plotseling achterover gevallen en in de armen zijner op het gerucht toesnellende echtgenoote overleden. Te Oostzaan is den 12 tot onderwijzer benoemd J. Beemsterboer te Huizen. Den 13 heeft op het eiland Terschelling onder talrijke blijken van belangstelling de postsobipper W. Klein den dag herdacht, waarop hjj voor 50 jaren als knecht bij zijnen vader die mede postschipper was, in dienst trad en waarop by voor 40 jaren zelf als zoo danig optrad. Den 13 is te Eerbeek, gemeente Brammen, eene boerenwoning afgebrand terwijl de jastitie zicb in die gemeente bevond om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van branden binnen 8 dagen tot driemaal toe op dezelfde plaats en tijd ontdekt en gebluscht. Den 14 ondekten eenige inwoners van Hasselt die kievietseieren gingen zoeken een begin van brand in een schuitje: daarheen gaande, ontdekten zij in het voorouder twee lijken, van vader en zoon, die vermoe delijk eerst gestikt en daarna grootendeels verbrand waren. Uit het verslagden 15 omtrent de spoorweg maatschappij HaarlemZandvoort uitgebracht blijktdat over 1888 uit de exploitatie een batig slot van f 1348,04 verkregen werd, welk bedrag op het vernieuwingsfonds werd overgebracht. De aandeelhou ders verleenden machtiging tot het aangaan eener over eenkomst met de Holl. Spoorwegmaatschappij over de exploitatie dier lijn met ingang van 1 Juni a.s. voor des tijd van 5 jaren en 7 maanden op den volgenden grondslag. Van de brutoontvangsten worden voor ex ploitatiekosten afgezonderd 34 000 en voor het ver nieuwingsfonds f 6000, Bamen f 40,000. Daarna komt aan de HaarlemZandvoort-Maatschappij eene som van f 10000. Vervolgens wordt aan de H. IJ. S. M. en s/4 aan de H. Zandvoort-My toegekend, totdat deze laatste ƒ25000 zal hebben ontvangen; het daarna nog over blijvende wordt gelijk verdeeld. De gemeenteraad van Purmerönd heeft den 15 goedgekeurd den door burg. en wetb. krachtens eene vroeger in geheime zitting verleende machtiging gedanen aankoop van een huis aan de Willem Eggertstraat voor f 5060te voldoen uit eene onderhandsobe leening. In de eerstvolgende vergadering zullen de commissien voor de veemarkt en de fabricage een voorstel indienen om trent de bestemming, aan dit terein te geven. In den namiddag van den 15 is te Maastricht een aan de firma P. Ragout toebeboorend magazijn waarin duizenden ponden stroo en eene groote hoeveel, heid wassen geborgen warenverbrand. De arbeid in de aardewerkfabriek kan worden voortgezet. Den 15 is eene vette paaschkoe van den heer G. de Bidder Jr, te Oostzaan, even voor het vertrek der boot, waarmede zij naar Amsterdam zou worden vervoerd, op de boot dood gevallen. By kon. besluit van den 15 is de heer L. J. van Bbijn Jr., predikant bij de herv. gemeente te Muider- berg, benoemd tot predikant bij de prot. gemeente in Nederl. Indie. Den 15 is een steenlader aan het terrein van den staatsspoorweg te Tilburg tusschen de buffers der wa gens geraakt en zoodanig verwond, dat er weinig hoop op zijn behoud bestaat. - Door de kiesvereeniging Burgerplicht te H66r- hugOWaard zyn den 16 tot kandidaten voor de Pro vinciale Staten gesteld de heeren A. Jz. Kaan (aftr. lid) en C. Swager, te Heerhugowaard. Den 16 bracht de verpachting van het grasgewas der dijken van den polder Berkmeer f 1315.20 op tegen 1206.50 in het vorige jaar. - Den 16 is een treinconducteur, die, ofschoon ge huwd zich weder in ondertrouw had begeven te Kesteren gevangen genomeD. De arr. rechtbank te Amsterdam beeft den de naam, dien mijne ouders droegenIk laat het aan u over, of gij my in mijne eer wilt herstellen Blanche BlancheIk heb u meer lief gehad dan mijn leven meer dan myn eer en ik mocht niets voor u zijn Het leven is zoo onbeschrijfelijk wreed." Hij stond op. Als hy maar iets van haar bezat, dat hij meê kon nemen op dezen laatsten, moeielijken gang al was het maar een kleinigheid Daar ritselde iets naast zijn stoel; werktuigelijk bukte hy zich om het op te rapen. Een klein takje wilde rozen was met de doornen aan zijn rok blijven hangen. Wilde rozen! Blanche had ze gedragen - hij herinnerde het zich zeer goed. Toen hij voor haar op de knieën lagwas het zeker losge raakt en hij had het meegenomen. Nu zou het ook met hem in deu dood gaan Hij was buitengewoon kalm en bedaard; hij liet immers niemand achter, die hem beweenen zou. Het misdrijf, dat hy uit iiefde bedreven had, boette hy met zijn leven aan de gerechtigheid werd voldaan. Hij dacht aan den president. Broek had hem meêge- trokken op het hellend vlak van zijn specnlatiewoede; Broek had zich altijd van zijn diensten verzekerd maar hij was Blanche's vader Hoe sterk hem ook vaak het egoïsme van zijn superieur gebleken was toch waagde hij het nauwelijks, hem daarover hard te vallen. Hij legde nu zorgvuldig, zooals hij in alles wasde huur voor zijn hospita op tafeltrok toen zijn overjas aan en blies de lamp uit. Zijn band beefde niets eens. Het leven had alle waarde voor hem verloren, sinds hij wist, dat bij Blanche nooit zou wederzien. Het had niet da minste aantrekkelijkheid meer voor hem. Hoop had hij nooit gekoesterd Of toch wel Het menschelijk hart is zoo vreemd Nu was echter alles uit. In de straten hiDg een dichte, ijskoude nevelde gaslantaarns brandden dof. Alles was eenzaam en verlaten. Zoo naderde hij den dierentuin. Ook hier dezelfde Btilte. Doelloos liep hij al verder en verder; in zijn eeae hand hield hij het takje wilde rozen in de andere het pistool. en

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2