330StO STAATSLOTERIJ. «allerlei. de Schager- en Niedorperkoggen, de heer D. Het te Haarlemmermeer door een dollen hond gebeten zoontje van v. Aalst is naar Parijs ge zonden, om door prof. Pasteur te worden behandeld. (EcUgrftfischc Berichleu, 's GUAYENIIAGE, 18 April. De toestand des Konin^s bleef de laatste dagen naar omstandigheden gunstiger. Nr. 15566 1000; Nr. 4452 200; Ns. 3553, 5481807611614 en 15756 100. Nr. 6615 25000 Nr. 11758 400 Ns. 12257 en 14468 100. f a b g-jScrichigUo 16 Hendrik van den Boscb, tegen wien 7 jaren on zijn bediende Henri Vie, tegen wien 3 jaren gevangeniastraf geeischt was wegens brandstichting, vrijgesproken, met bevel, dat rij onmiddelijk op vrije voeten gesteld zouden worden. Den 16 is eene twintigjarige vronw gevankelijk van Veenendaal naar Arnhem gebracht, als verdacht van kindermoord. Benoemd den 16 tot onderwijzeres aan de openbare school te St. Pankras mej. E. C. M. van der Ven, onderwijzeres te Oosterblokker Den 16 des morgens te 7 uur is te Enkhuizen eene zware sneeuwbui gevallen. Den 16 heeft het openbaar ministerie bij de arr. rechtbank te Arnhem eene gevangenisstraf van 1 j. en 6 m. geeiscbt wegens bedriegelijke bankbreua tegen H. H. Sievers, koopman te Laag-Soeren, den 31 Dec. 1888 failliet verklaard bij wien tijdens een verhoor bij den officier van justitie eene som van 2300 aan bankpapier in eene portefeuille werd gevondenvan welk geld bij de herkomst niet kon opgeven. Hij had zich aanvankelijk als suf en malende voorgedaan doch de geneesheeren te Zutfen verklaarden, dat bij hem geen zweem van verstandsverbijstering was waar te nemen. Den 16 zijn van de acht te Amsterdam voor onderwijzeres geëxamineerden 3 geslaagd name lijk, behalve een uit Alkmaar, reeds gemeld, de dames J. H. Franse te Haarlem en J,Jansen te Wjjk aan Zeeden 17 vier van de acht namelijk de dames A. H, Ke3ler M. E. Kuipers M. G. W. Laugeveld en C. L. H. van Leersum allen te Haarlem. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den 16 met algemeene stemmen aan burg. en weth. den wensch kenbaar gemaakt, dat gedurende het badseizoen niet zal worden gespuid. Bij kon. besluit van den 16 zijn benoemd, tot dijkgraaf van het Ambacht van Westfriealand, genaamd van der Stok en in het bestuur van den polder de Zeevang tot dijkgraaf de heer K. Kaaskooper en tot heemraad de heer D. Middelbeek. Den 17 is te 's Gravenbage aanbesteed het voort zetten van baggerwerk aan den benedenmond der Nieuwe Merwede geraamd op 199,200. Laagste in- Echrijver was de heer L. Kalis Kzn, te Sliedrecht voor 167,700. Mr, L Haffmans, die niet periodiek aftrad, heeft zijn ontslag genomen als lid van de prov. staten van Limburg. Hij stelt zijn ambt ter beschikkingom het door de nieuwe kiezers vernieuwd te zien. De burgemeesters van Groningen en Rotterdam hebben aan het politiepersoneel dier gemeenten ver boden het dragen van de medaille voor laugdurigen politiedienstuitgereikt door den algemeonen Nederl. Politiebond. De heer W. Hoogvliet, notaris te Haarlem, is door den president van Venezuela benoemd tot officier der 3e klasse in de erde van het borstbeeld van den Bevrjjder. Ds. J. C. Geelhuijsen te Heldor is door de synodale commissie beroepbaar verklaard bij het evang. luth. kerkgenootschap. -Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Opper does ds. A. Gelderman predikant aan den Burg op Texel. De min. van oorlog heeft een prijs van 500 toegezegd voor den fraaiston hengstop de a.s. land bouwtentoonstelling te Breda in te zenden. De Hollandsche Hypotheekbank te Amsterdam geeft 500 3% pet. pandbrieven a 1000 uit, waarop den 21 de inschrijving geopend is. Als vice-consul van Denemarken te Zaandam is eikend de heer L. Amons en te Helder de heer W. J. van Neck. De bevolking der provincie Zuidholland, welke op 1 Januari 1888 bedroeg 447.257 mannen en 479,952 vrouwen samen 927.209, bestond op 1 Januari 1S89 uit 454,753 m. en 488.742 vr., samen 943.495. De bevolking van Rotterdam was op dat tijdstip 197.722, van 's-Gravenhage 153.440, Leiden 46379, Dordrecht 31729, Delft 27997, Schiedam 25428, Gouda 19808, Kralingen 15701, Vlaardingen 12299, Gorinchem 11784 en Sliedrecht 10133. Te Zaandam beerschen de mazelen epidemisch. De rekening der Zaanlandsche Bad- en Zwem inrichting is over 1888 bij eene ontvangst van 530.25 gesloten met een nadeelig slot van f 106,61. De Bataafsche Brandassurantie-maatschappij keert over 1888 12 pet. dividend nit. De Verzekeringsbank Kosmos sloot in 1888 1558 nieuwe overeenkomsten voor levensverzekeringen met 3,434,172 verzekeringskapitaalop 31 Deo. 1888 bedroeg het aantal verzekeringen 10598 met 18,097,607 verzekerd kapitaal en f 610,479,09 jaarlijksche premie. Bij de levensverzekering stierven 17 personen minder dan volgens de sterftekans te verwachten was en beliep Bij den goudvischvijver ging hij op een bank zitten. De grauwe morgenschemering begon reeds door te komen hij zag naar het loodkleurigeonbeweeglijke water toen wendde hij zijn blik naar boven. Een bijbelwoord schoot hem te binnen „Die veel heeft lief gehad, dien zal ook veel vergeven worden." Hij had lief gehad Veel lief gehad Het takje wilde rozen drukte hij tegen zijn oogoubet gaf de aangename geur, waarvan Blanche zooveel hield. Een diepe adem haling een snelle beweging van zijn hand een zachte kcal De nevel trok langzamerhand op en maakte plaats voor een rosólicht, zooals een winterlucht die vertoonen kan, maar de stilte bleef. Knauer zat er nog altijd. Zijn hoofd was op de borst gezonken het takje wilde rozen lag aan zijn voeten. In zijn krampachtig gesloten rechterhand hield hij het pistool. En om hem heen niets dan de grootsche, plechtige stilte der uitgestrekte gestorven natuur. {Wordt vervolgd.) het uit te keeren bedrag 15,515,16 minder dan ver' waoht kon worden. In het geheel werd voor 177 sterfgevallen 240,364,84 uitbetaald. Het waarborg fonds is vermeerderd met 241,751,51 en bedraagt thans 4,170,952,49. De winst bedraagt 48,875,77, waarvan aan de aandeelhouders f 22,75 per aandeel en aan de verzekerden met aandeel in de winst 6 pet. der jaarliiksche premie uitgekeerd wordt. De gemeenteraad van Nijmegen heeft/'1500 toe gestaan voor de aldaar te houden tentoonstelling van gastoestellen enz. Te Haarlem is bij de ned. herv. gemeente be roepen ds. C. Hattink te Apeldoorn. De Crediet-vereeniging te Amsterdam keert over 1888 5 pet. aan de aandeelhouders en 3% pet. aan de krediet trekkende leden uit. In Juli a.s. wordt op nader te bepalen tijd en plaats afgenomen bet eerste examen voor surnumerair bij de dir. bel,, invoerr. en accijnsen en wel voor 15 plaatsen. Zij die aan dat examen willen deel nemen, moeten den vollen ouderdom van 18 jaren bereikt heb ben en zich vóór of uiterlijk op 1 Juni tot het departe ment van financiën wenden, onder overlegging van eene geboorte akte en een bewijs van Nederlanderschap. De gemeenteraad van Assen heeft het protest van 468 ingezetenen tegen het onlangs genomen besluit tot schoolgeldhefffng voor kennisgeving aangenomen en met slechts 2 stemmen tegen zijn besluit gehandhaafd. De achtste algemeene vergadering der Nederland- sche Vereeniging lot bevordering van zondagsrust zal plaats hebben, op vrijdag 31 Mei, te Amsterdam. - De Amsterdamsche Rijtuigmaatschappijwaarvan het maatschappelijk kapitaal teruggebracht is op ƒ250000 in 1000 aandeelen van 250, waarvan 500 geplaatst zijn, keert over 1888 geen dividend uit. Het personeel bestond uit 112 personen de eerste hypotheekaan- vankelijk groot 105,000, is thans groot 86932 de tweede aanvankelijk groot 10000, is thans groot 9000, en de obligatie-leening, aanvankelijk groot f 89000 is thans groot 83000. De rijtuigen brachten met 15203 rijtuigdagen 61529,40 op, tegen 16138 rijtuigdagen en 74427 in 1887, voor een deel een ge volg van het ongunstige weder. De opbrengst van de re misestallen en het verhuren van paarden enz. was 130728, Het aantal paarden was cp 31 Dec. 236 de kos ten van voeding en ligging per paard bedroegen ƒ0,81 per dag, tegen 0,78" in 1887. Het beslag kostte 6295,12-$, zijnde per paard 25,48, tegen 24,08 in 1887; de mest tracht f 3171,94 op. De Amsterdamsche Omnibusmaatschappij is voor nemens haar net belangrijk uit te breiden door kleine omnibussen in verschillende richtingen der stad te doen rijden, op welke omnibussen de reizigers, de vracht, een stuiver, in eene bus zullen moeten werpen. Deze bus is onder toezicht van den koetsier, die door een vernuftig uitgedachte toestel de achterdeur beheert en dus nie mand uitlaatdie niet betaald heeft. Ook zulien voor taan tengevolge van eene gemaakte schikking omnibus sen rijden in verbindtng met den tram Overtoom Leidsche ploin. De minister van binnenl. zaken heeft aan het gemeentebestuur van Nijmegen kennis gegeven, dat de leerschool, verbonden aan 's Rijks kweekschool, den 31 Aug. opgeheven en aan de lokalen dier school in den loop van dit jaar geene bestemming gegeven zal worden. Burg. en wetb. van Amsterdam hebben den verhuisdag voor dit jaar vastgesteld op 1 Mei vóór 12 uur des middags. Te Tilburg zijn sedert 1 Januari 21 personen door pokken aangetastwaarvan 5 in de laatste 14 dagen. Slechts 2 personen zijn overleden, - De te Utrecht gehouden poppententoonstelling met fancy-fairverloting enz., ten bate van bet kin derziekenhuis aldaar heeft opgebracht f 12017.77$, be- behalve een nagekomen gift van 100, Van de 17 sollicitanten naar de betrekking van onderwijzeres te Kolhorn zijn er 6 opgekomen om proeven van bekwaamheid at te leggen. In de r, k. ziekenverpleging te Amsterdam werden in 1888 505 personen verpleegd van wie 326 geheel hersteld het gesticht verlieten 92 stierven en 61 op 31 Dec. nog aanwezig waren. Van de 505 be taalden 205 hunne verplegingskosten. De rekening bedroeg in uitgaven 32503 en sioot met een batig slot van 2050. Een groot terrein in de eerste Park straat buiten de Muiderpoort is voor eventueelen gast- huiebouw aangekocht. De Rotterdamscha bank keert over 188S 6 pet. dividend uitcommissarissen hebben voorgesteld het saldo der winst- en verliea-rekening, groot 3400,63, over ta dragen aan het pensioenfonds der ambtenaren en bedienden bij de Bank, wier directie nu verklaren kan dat bet door de crisis in 1879 verloren terrein weder geheel herwonnen is. Door eenige ingezetenen van Kolhorn. is een adres aan den raad der gemeente Barsiugerhorn ver zonden om aan te dringen op eenen korteren rijweg ter verbinding van Kolhorn met Barsingerhorn. Commissarissen van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam hebben besloten, met i Mei de exploi tatie daarvan te hervatten op de wijze als in hoofdzaak door den heer Dellebarre met de toegetreden leden was overeengekomen. Eene bekendmaking ia dien geest is reeds geschied. 3e kiasse, 3e lijet, 17 April. 3e klasse, 4e lijst, 13 April. Meer dan eens vestigden wij de aandacht op de wenschelijkheid dat takken van nijverheid die in bet buitenland met geluk beoefend worden hier mogen worden ingevoerd te meer wanneer het de bewerking betreft van betrekkelijk goedkoope grondstoffendie juist aan den daaraan besteden arbeid een hooge waarde ontleenen. Men zal het daarom verklaarbaar vindendat wy met groote ingenomenheid de aandaoht vestigen op de zaak van den heer Jozef W. N. Merkelbach op de Mariaplaats te Utrecht. In het buitenland in groote werkplaatsen te Ham burg en te Berlijn, heeft hij zich met veel geluk toe gelegd op de beoefening eener kunstnijverheid die in de middeneeuwen een hoogen trap van bloei bereikte, maar in de 17e eeuw verloren is gegaan het uit de hand snijdendrijven en ponsen van leder-, inzonderheid voor prachtbanden voor kerkboeken albums voor eerege- scheDken en feestgaven, schrijfportefeuilles met familie wapens sigarenkokers visitekaartenetui's oorkonden- rollen, cassetten haardschermen meubelbekleedingen salonversieringen enz. Deze kunst is verdrongen door de werktuigkunde sedert men het leder, veel goedköoperen voor den oppervlakkigen beschouwer zelfs mooier, met machines persen kon geraakte het handwerk dat meer tijd en meer kunst vorderde, in onbruik. Bij het herleven van den kunstzin hadden velen echter geen vrede meer met bet fabriekswerken zoo legden alras mannen van talent en van goeden smaak er zich op toe, de oude kunst weder te vinden, en zij slaagden daarin ten volle. Zooals gezegd is, heeft de beer Merkelbach zich die kunst in het buitenland eigen gemaakt en oefent haar nu hier uit met goeden uitslag daar niet alleen zijn arbeid, die in aard met het ciseleeren van edele metalen veel overeenkomst heeft, door kunstkenners en lief hebbers reeds hoog gewaardeerd wordt, maar ook zijne inzending op de Haagsche tentoonstelling zeer de aan dacht trok en in de verslagen met grooten lof ver meld wordt. De Opmerkerdie op vele inzendingen nog al ernstige aanmerking maakt, zegt van die van dea heer M. „De uit de hand geponste ornamenten zijn zeer fraai, los van vorm en steken gunstig af bij het machinaal bewerkte lederwerk dat niet zooveel relief heeft en ook niet zoo goed gemarkeerde omtrekken der versie ringen toont. Verschillende vlechtwerken en dergelijke bewerkingen van het leder dragen er toe bijom het materieel zeer geschikt te maken voor decoratie zoo is ook een vuurscherm van leder, dat in een eikenhouten raam is gespannen zeer smaakvol versierd de gecise leerde figuren zijn hier door lichte kleuren nog wat gereleveerd." In aansluiting aan dit laatste wijzen wij er nog op, dat ook door bet gebruik van kleuren en van goud de uitwerking der teekeningen voor sommige stukken belangrijk verhoogd wordt. (Utrechtsch Dagbl.) «w* i m i—migaBHM—a—a—h—agaBBH«a«iniiiBi»a«wrg!nfMl—hwi wwwi— Uit de Zaani. Courant van den 17 blijktdat de Coöperatieve Vereeniging tot verkoop van Alkmaar- sche tuinbouwvoortbrengselen op het terrein nabij de Jonge Prins te Wormerveer een geregelden afslag zal houden van versche eerste soort alkmaarsche groenten en tainbonwvoortbrengselen. De eerste afslag is bepaald op den 19 's avonds te 5 uur; verder zal de afslag ge regeld op dat nar op nader bekend te maken dagen aanvangen. Bij kon. besluit van den 9 is aan den heer W. Schat eervol ontslagen onderwijzer aan de open bare school voor onvermogenden alhier, een pensioen van 517 verleend. Ia de laatste der bijeenkomsten van de volks voordrachten, van dezen winter, uitgaande van de Maatschappij tot nut van bet algemeen trad de heer A. P. Zeilmaker als spreker op met de voordracht van twee boeiende novellen. Aangenaam werd deze afgewisseld door het gezang der kinderen aan zijne school. Het weinig talrijk publiek een gevolg van het reeds gevorderde seizoen had door een en ander weder eenen prettigen, nuttigen avond. - Het getuigschrift, dat de volledige zesjarige cursus getrouw is bijgewoond en dat de leerling zich gedurende dien tijd zoo door ijver ais door goed gedrag heeft onderscheiden, is door burgemeester en wethouders, op voordracht van het betrokken hoofd der school, toe gekend den 16 aan zeventien leerlingen der openbare school voor onvermogenden te weten 9 Jongens en 8 Meisjes Dirk Admiraal Trijntje Betlem Jan Boot Geertruida Bregman Nicolaas Corino Jannetje Hos Jan de Graafl Maria Catharina Landman Cornells Kes Rebekka Nias Bernardus Johs. Ants. Stubenitsky Catharina CorneliaOudejans Willem Verhage Neeltje Termaat Simon Vreeker Klazina Veltkuijs Reijer Zwaan en den 17 aan vijftien leerlingen dar openbare tweede tusschenschool, te weten 7 Jongens. Jde J ong G. van Maarleveld C. Ploeger R. Tuin H. van Twisk Jb. de Veer K. van Vliet 8 Meisjes. C. Elfrink D. Elzas A. de la Grange H. H. M. Hekket J. Koeman N. J. van Koot J. van Leersum M. de Rover VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 17 April. Door den Notaris W. E. G. L. GOUWE. Huis, Ritsevoort, A, 1134, .01.16. Str. J. Bierman ƒ2100, Verhoogd door M. Zonderhuis met 250,-

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3