VEREENIGDE STATEN. Den 19 is te Nieuw" York eene reuzel-raffineerdery van de heeren Fairbarksi met verscheidene andere gebouwenwaaronder twee buitengewoon groote graanpakhuizen, afgebrand. De schade wordt op ruim f 7.000.000 begroot. Twee beambten verloren daarbij bet leven, 6 personen werden vermist en verscheidene gekwetst. fiitmculAuft. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 23 zijn eene engelscbe kanonneerboot, twee egyptiaobe stoombooten en zea schuiten, met het boofd van den generalen staf en een bataljon egyptiaobe sol daten aan boord, van Soeafcim vertrokken, om Halaib te hernemen en het nieuwe fort aldaar te voltooien. Over tien dagen zouden zij terug heeren. Den 22 had de aangekondigde openstelling van Oklahama in bet indiaansch grondgebied voor kolo nisatie plaats. Velen vonden het door hen uitgekozen land ondanks allen spoed reeds door anderen bezet, die heimelijk het afgepaald gebied vóór den tijd hadden weten binnen te sluipen. De overladen spoortreinen stoomden met alle kracht en kolonisten op renpaarden holden voor de reeksen vrachtwagens uit. „Steden"' schoten in weinige uren als paddestoelen uit den grond op en naar men wilzijn wel 100.000 measchen het „belootde land" binnengetrokken, wonende in tenten en wagens. Aan gevechten is geen gebrek geweest, en bloed is vergoten ofschoon de troepen zooveel mogelijk de lieden ontwapend hadden. Over het geheel is echter de orde gehandhaafd. In de nieuwe „stad" Guthrie, waar der £3 reeds een burgemeester gekozen, een dagblad, een bank en een postkantoor opgericht werden, ontstond 's avonds een oploop, waarbij drie menschen omkwamen. Een „comité van waakzaamheid" zet de daders na. In Massachusetts is met eene meerderheid van 40.000 Etemmen een wetsontwerp tot wering van sterken drank verworpen. Te Boston stemden 11.060 vóó, 31.075 tegen. De landbouwende stand in den geheelen Staat kwam met nadruk tegen het voorstel op, omdat ook cppelwijn daarbij verboden werd. Co nsignatiekas. De regeering beeft een wetsontwerp ingediend tot het instel len eener Rijks-consignatiekas ter vervanging van de bepa lingen der nog bestaande fransche wet. De voorgestelde be palingen berusten op een ruim tachtigjarige praktijk en maken tevens een einde aan den onregelmatigen toestand, waaronder de geldigheid van elke consignatie betwistbaar is bij feitelijk gemis van eene consignatiekas of amortisatiekas, waarvan in verschillende wetboeken sprake is. De nieuwe kas komt onder het beheer van het departement van financiën. De geconsigneerde gelden vormen een afzonderlijk fondswaarvoor de Staat aansprakelijk is. De invoerings termijn is bepaald op 1 Juli. De wetten, die consignatiën bevelen of toelaten ter griffiën en bij den hypotheekbewaarder blijven onveranderd. Yioariegoederen. De regeering heeft voorgesteld, het tijdvak, vermeld in art. 4 der wet van 11 Juli 1884 Staatsblad No. 130houdende voorloopige maatregelen tot behoud van vicariegoederen voor drie jaar ta verlengen, daar het gestelde tijdvak van 5 jaar te kort blijkt. Immers binnen eenige maanden zal het zijn verstreken en zal de wet dus zijn vervallen, terwijl op dit oogenblik de staatscommissie tot voorbereiding eener wettelijke regeling der vicariestichtingen met haren arbeid nog niet ge reed is. Verlenging van den gestelden termijn is dus het aangewezen middel om te voorkomen, dat niet weldra weder de toestand in het leven trede, tot de opheffing waarvan genoemde wet moest strekken. De regeering heeft ingediend een wetsontwerp tot onteige ning 1* voor de verbreeding eener openbare straat te Maastricht door afronding van den hoek van twee straten aldaar; 2° voor den aanleg eener nieuwe straat te Maastricht tus- scken de Batterijstraat en de 's-Hertogenboschstraatongeveer in het verlengde van de Uitbellerstraat. was zou moeten ontzeggen. Zij was eon vrouw om ieder verstandig mensch met haar gejammer tot wanhoop te brengen. Giinther trachtte Willy in het oog te krijgen. Hoe zou zij zich in zulk een geval houden Onwillekeurig begon hij vergelijkingen te maken toen hij haar zoo bedaard en stil en liefderijk troostend, haar best zag doen om van allerlei te bedenken wat Angela's smart eenigzins zou kunnen verlichten maar toch had ook op haar gelaat de zorg den stempel gedrukt. Hij zou niets liever gedaan hebben, dan, als een bewijs van waardeeringhaar zwijgend de hand te drukken maar Blanche's oogen die hem met zulk een eigen aardige uitdrukking volgden, hielden hem daarvan terug, ofschoon zij overigens schier onbewegelijk in haar stoel zat. De doodelijke strakheid van haar gelaat verschrikte hem. Al stond hij ook niet meer tegenover haar als een minnaar, toch gevoelde hij wel zóóveel genegenheid voor haar, om hartelijk medelijden met haar te hebben. Hy trad op haar toe. „Freule Blanche, trek het u toch niet zoo erg aan een plotselinge storm ontwortelt nog geen boom zie mij niet aan met zulke oogen het verscheurt mij het hartWat is er toch met u gebeur'd P" „Met mij Zij huiverde en dook nog dieper in haar stoel. „Is het dan niet genoeg, mjjnheer Giinther „Als de politie Knaner in handen krijgt, kan alles nog ten goede keeren. Wie is er anders verantwoorde lijk voor het gebeurde, dan hy alleen? Zich in zijn vertrouwen bedrogen te zien, is nog geen misdaad." Zij strekte hulpeloos de handen naar hem uit. „Ge looft gydat men hem vinden zal Als hij nu eens dood was, mijnheer Giinther „Dood? Waarom denkt gij dat? Ja zenuwen zijn overspannen, Blanche. Beproef eens ernstig je bedaard te houden." Liefkozend streek hij over baar glanzend haar. Haar hoofd wa3 op haar borst gezonken. Een innig mede lijden met dit schoone, verwende gelukskind, maakte zich plotseling van hem meester. Zij zag op. Haar lippen beefden. Zij opende haar moud, als wilde zij iets zeggen. Maar zij scheen er niet toe in staat te zijn. Bijna krampachtig perste zij de lippen weder op elkander. Een huivering voer haar door de leden en een traan gleed zwaar en ijskoud over Beide onteigeningen strekken tot verbetering van het verkeer. 3' voor den aanleg van een waterververschingskanaal in de gemeente Schiedamter tegemoetkoming aan ae toenemende verontreiniging der havens en grachten aldaar. Yan den 14 tot en met den 20 is te Zaandam ééa persoon aan mazelen overleden. Den 20 is op de spoorboot Hollanddie des namiddags te vier uur van Stavoren was vertrokken, een hnzaar over boord in zee gesprongen en in de diepte verdwenen ofschoon de kapitein onmiddellijk liet stoppen en achteruit stoomen, om hem zoo mogelijk te redden. Het lijk is nog niet gevonden. De aandeelhouders der Kon. Ned. Beiersch Bier brouwerij te Amsterdam hebben den 20 o. a. beslo ten het maatschappelijk kapitaal met een vierde te verminderen en alzoo te brengen nominaal op eeDe waarde van 750 elk, in verband waarmede alle twijfel achtige vorderingen afgeschreven werden. Den 20 is tegen tien minuten voor vijven toen Grais met zijn ballon met valscherm ondanks den hevigen wind, te Amsterdam zou opstijgen de ge heel gevulde ballon uit elkaar gebarsten tot groote teleurstelling van het talrijke publiek, doch den 23 is hii ten aanschouwe van duizenden opgestegen te 4 nur 40 min. en binnen een minuut latar aan het valscherm nedergekomen vlak bij de Ruijsdaelkade, nog op het mnsenmterrein overeenkomstig zijn vermoeden. De uitslag van de op den 22 te Breda gehouden harddraverij en wedrennen vanwege de Bredasehe Hard draverij- en Renvereeniging was als volgt: 1°. Welkomstprijs. Nationale harddraverijhandicap. Grootste afstand 4000 el. Voor paarden ingespannen voor 2 of 4wielige rijtuigen. Ie prijs Piet Hein, van Uittenbogaard ta Waasenaar; 2e prijs Itnmer-Zu, van Bultman, Haarlemmermeer. 2°. Prijs van de stad Breda (Nationale steeple-ohase.) Wedren over hindernissen voor paarden van 4 jaar en ouder, toebei:oorende aau Nederlanders en bereden door Nederlandsche gentlemenriders. Handicap. Afstand 3000 el. Ie prijs Peter Pert ex Peter Simple, lnit. van der Mersch, 's-Gravonhage 2e prijs Kingrna, luit. J. W. P. van Hoogstraten Breda 3e prijs Ready, luit. v. Altena, Breda. 3°. Paasohprij8. Wedren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder, uitsluitend en „bona fide" het eigendom van Nederlanders en bereden door Nederl. gentlemenriders. Handicap. Afstand 1600 el. Ie prijs Demi-Dieu, jhr. L. Mock, Haarlem 2e prijs Messaline, luit. Brondgeest, "s-Gravenhage. 4". Voorjaarsprijs. Jaohtrijden over hindernissen voor Nederl. gentlemenriders. Afstand 2400 el, waarvan 1800 el achter een jagermeester en 600 el flat race. Gewicht vrij, volbloed uitgesloten. Ie Prijs Ali, luit. Mos, Ven- ioo2e prijs Patrick, luit. von Wrangel, a-Hertogen bosch 3e prijs Adolf, luit. Sluiter, Arnhem. 5°. Militaire sportprijs. Hordenren voor Nederl. officieren, volgens de 2e serie van het ontwerp-regle- ment der Militaire Spartvereeniging. Afstand 2400 ol. Ie prijs Zady, luit. Metelerkamp, Amersfoort2e prijs Delljhr. v. d. Bosch V-Gravenhage. De krijgsraad te Haarlem heeft den 23 den militair-kanonnier v. G., die in een der eerste nach ten van Februari 1.1, als schildwacht op het fort „de Harsens" te Heider een drietal inbrekers betrapt, maar van dezen hevige slagen op hoofd en borst ontvangen zou hebbenzoodat hij in bewusteloozen toestand ge- vondeD waswelk verhaal later bleek gebeel verzonnen te zijnveroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf wegens opzettelijke beschadiging van eens anders goed (het met een ijzeren stang ombuigen van de lip van het slot eener loods) en wegens het doen van aangifte, dat een strafbaar feit gepleegd is, wetende, dat het niet gepleegd is. De arr. rechtbank te Arnhem heeft den 23 den haar bleeke wang. Zij werd gefolterd door gewetens wroeging. Giinther keerde zich haastig om. Zou hy uit mede lijden doen, wat zijn hart toch niet wilde? Nog nooit was Blanche hem, onder haar geestig gebabbel zoo betooverend schoon voorgekomen als nu in haar hul peloosheid. Toen hij heen ging, zag zij hem na met een langen, somberen blik, doch zij-riep hem niet terug. Op den gang sprak hy nog een paar minuten met Willy. „Maak u over uwe stiefmoeder niet bezorgd. Vrouwen, die zoo aau hun hart lucht weten te geven, ziju geen gevaarlijke patiënten. Maar over Blanche, je zuster, maak ik mij ongerust. En Gert 1 Ik moet naar hem en naar den president toe misschien kan ik op de e8ne of andere wijze even nuttig zijn, als gy hier, mijn brave kameraad." Hij nam haar rechterhand hartelijk in de zijne. „Ver trouwt ge mij weer geheel, Willy?'' „Ik heb dat nog geen enkel oogenblik niet gedaan." Zij zagen elkander in de oogen; toen drukte hij haar handhetzij gedreven door een plotselinge opwel ling of ter bekrachtiging van een of andere belofte, aan zijn hart. „Tot wederziens Zij bleef staan en luisterde naar het wegstervend geluid zijner schreden. Haar gelaat was hoog rood, haar hart klopte heftig. Wat bedoelde hij? En zij? Zouden oude wenschen weder wakker worden? Gisteren reeds en nu weder doorstroomde haar eeu onbeschrijfe lijk gevoel van gelnk, als hij haar aanzag. Maar zy droomde het kon niet zijn 1 Het mocht niet zijn Zij haalde diep adem en trad de kamer weder binnen. Knauer's lijk, reeds des morgens gevonden, was nn eindelijk voldoende voor het zijne erkend geworden. Zijn doodhet ontbreken van alle contantengaf gereede aanleiding tot het besluit, dat hij het geld slechts verduisterd had om de kolossale verliezen te dekkeD, die hij in den iaatsten tijd aan de beurs had moeten regelen. Toen Giinther dit laatste nieuwtje hoorde schoot hem onwillekeurig Blanche's vermoeden te bin nen, evenwel zonder dat hij er verder over nadacht. Hij snelde opgewonden naar de gevangenis; zonder be zwaar werd by by den president toegelaten. Wordt vervolgd,) koopman te Laag-Soeren wegens bsdriegelijke bankbreuk veroordeeld tot I jaar gevangenisstraf. Den 23 werd te Amsterdam de jaarlijksohe alge- meene vergadering gebonden der Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee. Uit bet verslag over het 14 jaar van het bestaan dier stichting bleek, dat op 31 Deo. 1.1. het getal verpleegden bedroeg 80 personen, terwijl na af schrijving van de overleden kandidaten en van ben, die niet in aanmerking konden komen vcor eene plaatsing, het nieuws jaar werd geopend met een kandidatenlijst van nog 15 personen. Tien der verpleegden overleden. De uitgaven voor voeding kleeding ligging en al wat tot de verpleging behoort, bedroegen f 12441,53 of voor 26313 dagen dat 87 verpleegden onderhouden werden, f 0,47'/» per hoofd en per dag tegen /0,46'/u in 1887. De stichting had behalve een legaat, groot f 1000 van rnej. O. E. Rauwenhorst te Arnhem de erfenis aanvaard van wijlen den heer W. F. Sohreiner te Am sterdam en voorts aanzienlijke giften ontvangen, o. a. van de Groothertogin van Saksen, waardoor het mogelijk werd, de som van 6826,58, die de nitbreidiDg der stichting gekost heeft, gebeel af te betalen. Het aantal leden vermeerderde met 46dat der donateurs met 197, samen bijdragende 1109,85, zoodat op 31 Deo. 1888 de stichting 258 leden en 948 dona teurs telde. De aftredende regenten, de heeren A. C. Wertbeim, G. W. A. van Laer en Jb. Koeman werden herbenoemd. Tot regenten, in plaats van den heer H. J. Jolles overleden en van den tot directeur der stichting be noemden heer G. E. A. van Hall, werden benoemd de heeren jhr. A.R. Scbuurbeque Boe ij e te 's-Gravenbage en August M, J. Hendrichs te Amsterdam; laatstgenoemde liet zich de keuze tot secretaris van het bestuur wel gevallen, terwijl de directeur tot waarnemend secretaris werd benoemd. De heer H. G. van Manster wensehte wegens hoogen leeftijd zijne herbenoeming tot lid van het bestuur niet aan te nemen. In zijne plaats werd gekoien de heer J. K. Huysinga. De Hooge Raad heeft den 23 den fabrikant te Grouingen die door den kantonrechter aldaar veroor deeld was, omdat hij "Wieringergrond per ton in eene advertentie te knop aangeboden bad, op grond dat het gebruik van het woord ton voor den verkoop van roe rend goed, zooals die grond beschouwd werd, overtreding was der wet op de maten en gewichten, met vernieti ging van dat vonnis, van alle rechtsvervolging ontslagen. De Hooge Raad heeft overwogen, dat met Wieringer grond bedoeld wordt afgescheiden grond waarvan het vervoer per schip plaats heelt en dat derhalve alsdan is roerend goed en verder beslist, dat het gebruik van ton voor scheepston bij genoemde wet uitdrukkelijk is veroorloofd verklaard voor binnenvaartuigen en zee schepen, terwijl voor binnenvaartuigen de tonnenmaat den inbond van de ladiDg aangeeft, zoodat het woord ton in de advertentie terecht was gebezigd. De r. k. kiesvoreeniging Haarlem, Beverwijk en Haarlemmermeer beeft den 23 tot kandidaten voor de Prov. Sta'en gesteld de heeren mr. L. J. G. van Ogtrop en W. Hovy te Amsterdam enP. Ver- kuyl te Haarlemmermeer- De twee laatstgenoemde heeren zijn ook gesteld door de anti-revolutionaire kies- vereeniging. Den 24 zijn te Amsterdam vier van de acht voor onderwijzeres geëxamineerden geslaagd namelijk de dames S. C. van Liersum A. M. van der Ley en C. J. van Pesch te Haarlem en 1 uit Alkmaar. Den 24 zijn te Haarlem, o. a. tot onderwijze ressen benoemd de dames M. O. H. Uzaret aldaar, T. Visser te Oostzaan en a. S. Krom te Krommenie. Den 24 was te Heemstede van 13 inschrijvers voor het bouwen van een post- en telephoonkautoor, de heer Johannes Moolenaar Azn. te Sassenheim, voor 1 12245 de laagste. Den 24 is te Harlingen aanbesteed het bouwen eener kaas- en roomboterfabriek te Oudega voor reke ning van de Nederl. Maatsohappij voor kaas- en room boterfabrieken. Laagste inschrijver de heer W. L. Hoog kamp te Follega, voor 58936. De Maatschappij voor gemeente.crediet geeft eene vijfde seriegroot f 1,000,000, barer 3 pet. obligatiën, elk groot f 1000, uit. Zij wacht aanbiedingen daarop te haren kantore in. De voor eenige weken te Hedikhuizen ontslagen gemeente-secretaris is thans in verzekerde bewaring genomen en naar 's-Hertogenbosch overgebracht. Ook de gemeente-veldwachter is ontslagen. De 103 werklieden der Machinale Vlasepinnery te Groningen hebben aan de Eerste Kamer verzocht de nieuwe wet op den fabrieksarbeid niet aan te nemen, omdat de verdiensten van mannen vrouwen, jongens en meisjes daardoor aanmerkelijk zullen verminderen als een gevolg van het bij het stuk werken waardoor de een op den ander moet wachten. De bevolking der provincie Gelderland welke op 1 Januari 1888 bedroeg 256916 m. en 250163 vr., bestond op 1 Januari 1889 uit 258763 m. en 252510 vr., samen 511273. De bevolking van Arnhem was op dat tijdstip 49005, Nijmegen 31742, Apeldoorn 18683, Zutphen 17004, Rheden 13670 en Ede 12913. Op de Paaschdagen werden per spoor ruim 6000 personen vervoerd alleen van Amsterdam naar Haarlem. De Haarlemsche Tramwaymaatschappij vervoerde 4646 personen, 1925 op den eersten en 2721 op den tweeden dag. Met de tramomnibussen van Haarlem naar Bloeinendaal en Overveen werden bijna 3000 personen vervoerd. Den 20 September van dit jaar zal het 50 jaren geleden zijn, dat de eerste spoorweg in Nederland van Amsterdam tot Haarlem geopend werd. Zoowel bij bestuurders als bij de beambten der Holl. Spoor wegmaatschappij bestaat het voornemen, dit feit feeste lijk te berdenken. Het voor den zeedienst afgekeurde oorlogsstoom- Echip Bauka is te Soerabaija in het openbaar voor f 8000 verkocht. Da Surinaamsche Bank keert over 1888 8 pet. divi dend uit; de Arnhemsche tramwegmaatschappij 5°/io pet.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2