BOELHUIS Abr. Sloos No. 51 Een en Negentigste Jaargang. 1889. Notaris A. VONK, publiek verkoopen Notaris BAC&X TWEEDE BLAD. ZONDAG 28 APRIL. BuitenUab. BimtsnlAub. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Toestand des Konings. Haarlem. CSbosrtetttiëw. Eene Tuinmanswoning, Broeikast, Tuin Erf en Kadestasnde en gelegen te Nieuwe Niedorp, aan het groote Vaarwater, kadaster sectie C, Nos 596, 659, 660 en 445, groot 34 aren, 44 centiaren. AliKMAARSCHE COURANT. BELGIS. Roehefort is met zijne nicht den 25 ook van Brusml naar Londen vertrokken. DUITSC HL AN D- De amerikaansche gezant Pendleton heeft den 25 des namiddags zijne brieven van terugroeping aan den Keizer overhandigd. ENGELAND. Generaal Boulanger heeft den 25 de afgevaardigden der dagbladen ten gehoore ontvangen en hnn herhaald dat hy weigerde geoordeeld te worden door senaatsleden die zijne verklaarde vijanden zijn. Hij deelde mede, dat hij voorshands geen manifest zou uitvaardigen en h j weigerde zich omtrent zijne plannen uit te laten. De generaal had een groot aantal brieven en bouqueüen ontvangen. De heer Malet zal dit rijk bij de Samoa-bijeenkomst te Berlijn vertegenwoordigen. FRANKRIJK. De minister van binnecl. zaken heeft bij aanschrijving de prefecten uitgenoodigd om de boeren te waarschuwen tegen landverhuizing naar de Argentynsche republiek en de wetsbepalingen tegen onbevoegde landverhuizingsagecten streng toe te passen. Boulanger's hotel te Parijs is te huur gezet. Een sneltrein van Calais naar Boulogne is in een tunnel nabij Boulogne ontspoordzonder dat iemand gekwetst werd. SPANJE. Het congres der katholieken beeft den 25 zijne werkzaamheden begonnen met bet zenden van een adres aan den Paus, waarin de wensch uitgesproken wordt, dat Zjiie wereldlijke macht hersteld zal worden. TURKIJE. Te Konstantinopel werd het bericht ontvangen dat de beer Crispiminister-president van Italië, zich vereenigd heeft met het voorstel der Porte tot oplossing van het te Preveza voorgevallene, zoodat de zaak daarmede als afgedaan kan worden beschouwd. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Bij een hevig onweer in den omtrek van Görlitz in Silezië zijn vyf per sonen door den bliksem gedood. De Eerste Kamer heeft den 25 des namiddags eene korte vergadering gehouden. Tot voorzitters der afdee- lingen zijn gekozen de heeren Fransen van de Putte Viruly KappeyneBlussé en Six tot ondervoorzit ters de heeren Blijdenstein, van Zuylen, Coenen, Storck en Yerheyen. Tot rapporteurs over de Arbeidswet de heeren PriDB, van Lyndenvan der Goes, Pijnappel en Regout. Den 26 werden verscheidene kleine wetsontwerpen sommigen na koi te bespreking, met algemeene stemmen aangenomen. De arbeidswet wordt in de volgende week behandeld. Tweede Kamer. Arbeids-enqaêt e.—- Nu de opneming van fa brieken en werkplaatsen door deskundige ambtenaren door twee personen van techniscbe kennis en ervaring een goed eind is gevorderdacht de regeering bet oogenblik gekomen om het tijdelijk gestaakte werk der arbeids-enquête binnenkort weder op te vattenopdat binnen niet te langen tijd met kennis van zaken kunne worden beoordeeld in boever alsnog verbeteringuit breiding of aanvulling der arbeidswetgeving wenscbelijk zal zijn. Zij dieDt derhalve een wetsontwerp in waarbjj de voortzetting der enquête wordt gelast. Dit zal geschieden door eene staats-commissiege- plitst in afdeelingen die zich kunnen verplaatsen. Aan gezien het van groot belang kan zijndat de getuigen tijdelijk aan hunne gewone omgeving worden onttrokken en de leden der commissie niet te zeer onder indrukken van plaatselijken aard geraken zal die com issie, indien wenscbelijkniet altijd in de woonplaats zelve der te hooren personen zitting behoeven te houden mai.r ook kunnen vergaderen in eene nabijgelegen gemeente waar tevens de geschikte lokaliteit aanwezig is. In de behoefte aan personen die der commissie ter zijde s' aan, zal worden voorzien door de toevoeging daaraan van een secretaris en drie adjunct-secretarissan. De weieens gebleken moeielykheid om getuigen op te sporen zal worden verminderd door de bevoegdheid van de leden der comrn om fabrieken en werkplaatsen persoonlijk te bezoeken hetgeen tevens van gioot nut kan zijn tot bet verkrijgen van de noc.dige keunis der onderwerpen waarover de verheoren loopen. De er varing in Belgle heeft de doelmatigheid bewezen van den thans voorgestelden weg. Voor zoover de aard eener staats-commissie en de speciale roeping van deze dit toelieten is daarbij de enquête-wet van 1850 gevolgd. Velschillende bepalio- gen dier wet zijn op haar toepasselijk gemaakt. Het aantal leden zal 13 zijn met inbegrip van den voorzitter en den secretarisde laatste bezoldigd. Aan de leden is (voor zoover dit wordt verzocht) ge heimhouding opgelegd van hetgeen zij in fabrieken en werkplaatsen hebben gezien. Na bet eindigen vau hare werkzaamheid brengt zij een verslag aan den Koning uit vergezeld van de noodige bescheiden en voorstellen. Deze wet blijft van kracht tot 1 Januari 1891. Een buitengewoon bijvoegsel van de Staatscourant van den 26 meldtdat volgens verklaring van prof. Rosenstein en de geneesheeren des Konings de toestand van Z. M. op dit oogenblik naar omstandigheden zeer gunetig is. De ernstige stoornissen van bet zenuw leven zijn geheel geweken de slaap is rustig en ver kwikkend do voeding voldoende en de krachten nemen zichtbaar toe. Bij kon. besluit van den 23 is de heer J. Vlaan deren Cz,, geneesheer te Apeldoorn^ benoem t tot ridder in de orde ven den Nederl. Leeuw. Den 23 des morgens kwamen ongeveer tachtig arbeiders, werkzaam in het Veenhuizerveen en voor het meerendeel te N.-Pekela woonachtiggezamenlijk naar Stadskanaal om van de verveners hooger loon af te dwingen. De politie en de huzaren aldaar wachtten hen bij de zoogenaamde „gele klap" op. Toen er door de arbeiders aan het driemaal gegeven bevel om zich te verwijderen geen gevolg werd gegeven, maakten de hnzaren een chargewaarbij sommige arbeiders in het water geraakten en een hunner een sabelhouw ontving. Daarna zijn ze teruggetrokken en bleef alles rnsfcig. De gemeenteraad van Haarlem beeft den 24 beslist, dat de kramen bij de aanstaande kermis weder als vroeger geplaatst zullen worden op de Ged. Oude- Gracht van Zijlstraat tot Spaarne, verder op de Boter markt de Turfmarktde Groote Markt en verder Parklaan bij bet Spaarneen, zoo noodig, ook op de N. Groenmarkt en de Nassaulaan. Van de 4 op den 25 te Amsterdam voor on derwijzeres geëxamineerden iB één toegelaten namelijk mej. B. H. Rodenhuis te Haarlem den 26 vier van de achtnamelijk de dames N. TipH. P. P. Wils M. A. Witsenburg en M. H. Zieren allen te Den 25 is te Groningen tot lid van den gemeen teraad verkozen de beer jhr. mr. J. W. Quintus, lib., met 597 stemmen tegen 474 stemmen op den heer K. Hoeksemn, anti-rev. De aandeelhouders der Nederl. Indische tramweg- maatschappij hebben den 25 den Raad van beheer o. a. gemachtigd tot het aangaan eener 4 pets. leening tot een bedrag van hoogstens f 500000 nominaal en tot aflosbaaistelling der 5 pet leaning dier maatschappij. Den 25 brandde in Ambt-Deuticbem eene boe renwoning af, waarbij 2 varkeDs en 2 geiten omkwamen. De gemeenteraad van Utrecht beeft den 25 het gebouw van het door de gemeente aangekochte bui tengoed Het Hoogeland bestemd tot stedelijk museum. De gemeenteraad van 'a Gravenhage heeft den 25 een voorstelom voor 12000 ongeveerzijnde f 20 per kub. el, eene strook gronds aan te boopen, die de Laan van Moerdervoort over eene vrij belangrijke lengte tob 7 meter verbreedt, aangenomen. Bij kou. besluit van don 25 is bepaald: 1°. dat door de ministers van binnenl. zaken en van justitie in eene openbare vereenigde vergadering der Staten-Generaai zal worden aangeboden een ontwerp van wet tot benoeming van eene Regentes van bet Koninkrijk zoolang het in het eerste lid van art. 38 der grondwet omschreven geval niet heelt opgehouden te bestaan zijn 2°. de leden der beide Kamers nitgenoodigd zich op Dinsdag 30 April, te 3 uren, ter behandeling van genoemd wetsontwerp in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaai te vereenigen. Bij besluit van den minister van financiën van den 26 is aan de beeren Lodewijk Vermande en Jan Vermande, collecteurs der staatsloterij te Hoorn de collecte aldaar uitoefenende onder de firma Gebroeders Vermande, met het einde van de thans trekkende 330 staatsloterij eervol ontslag verleend als collecteurs der staatsloterij te Hoorn en zijn benoemd tot collecteurs der staatsloterij aldaar, de herren Jan Vermande Junior en Johannes Vermande, met bepaling, dat zij aldaar te zamen de collecte zullen uitoefenen onder de firma Gebroeders Vermande en dat deze benoeming zal ingaan met deo aanvang van de 331 staatsloterij. Ten gebiuike voor de inleggers in de rijkspost spaarbank wordt door den heer Du Boishoofd' commies ter directie van de rijkspostspaarbank uitge geven een: „Gids voor inleggers bij de rijkspostspaarbank en voor hen die hei wenschen te worden", tegen den prijs van lü cent. De ambtenaren worden gemachtigd, z ch te belasten met de uitgifte van genoemde gids. Beroepen bij de remonstrantscbe gemeente te Amsterdam ds. de Vries te Meppel. Het getal kiezers voor de Prov. Staten in het hoofdkiesdiatrict Haarlem bedraagt volgens de her ziene kieze elijaten 5769. De centrale anti-rev. kiesvereeniging in het kies district Enkhuizen beeft voor de Prov. Staten tot candidaten gekozen do heeren N. Sluis te Enkhuizen en J. Buis Fz., burgemeester van Obdam. Uit overweging, dat het noodzakeli k is, de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1884 en de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1885 na het verstrijken van bannen gewonen diensttijd alsnog in dienst te houden, heeft de Raad van State bepaald, dat de afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst aan de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1884 en aan de ingelijfden bij de zeemi itie der lichting van 1885 wordt gesehorst, totdat beslist is om trent bet bij de Staten-Generaai ingediende voorstel van wet, strekkende om hen tot langeren dienst te verplichten. Het 5 gedeelte, groot f 50000, der 4 pet. leening groot f 400.000ten laste van de gemeente 'a-Herto- genbosch, is toegewezen aan den heer G. Diepen voor 105 pet., zijnde de hoogst ingeschreven som; de laagste inschrijving was 1011/,,, pet. Aan het LTtr. Dagblad wordt medegedeeld, dat de onderhandelingen tot overneming van den Ned. Rijn- en Ned. Centraalspoorweg door den Staat reeds ver gevorderd zijn. De Geldersche Credietvereeniging keert over 1888 7s/< pet. over ds krediet trekkende en 4% pet. over de niet krediet trekkende aandeelen nit. Bij de in het voorjaar van 1889 gehouden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en fraaie handwerken zijn van de 657 voor nuttige geëxamineerden 426 ge slaagd, en van de 168 voor fraaie 96. In 1888 slaagden voor nuttige 376 van de 663 en voor de fraaie 103 van de 199 geëxamineerden. In eene den 24 te West woud gehouden verga dering der r. k. kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrit Enkhuizen werd een comité benoemd voor een uit te geven weekblad. Het kapitaal wordt bijeengebracht in aandeelen van f 5. resideerende te SCHOORLDAM, zal Woensdagen 1 en 8 Mei 1889, bij opbod en afslag, 's avonds 7 uur, te ALKMAAR, in het logement »Het Wa pen van Munster", aan het Verdronkenoordon- miridelUk na afloop van den verkoop, door Notaris HACklL geannonceerd, Een zeer gunstig gelegen Woon- en Win kelhuis met Achterhuisuitkomende aan het Fnidsen te ALKMAAR, met ruim Erf, aan de zuidzijde van het Luttik Oudorphelend oost W. F. STOEL, west F. PLUKKER, Wed. O. JON KER kad. sectie BNo. 260groot 1 are 49 centiaren. Aanvaarding dadelijk. Eigenaar de heer G. KRIJT. te SCHOORLaan den Heerenweg, bij de schuur van den heer WILLEM BLOM, op Woensdag 8 Mei 1889, vdórmiddags 10 uur, van: 10 Koeien (Kalf- en Gelde)2 Hokke- lingen, Kalveren, 1 Schimmelpaard, 1 zwart Merriepaard, 1 Veulen, 6 Schapen, 1 Jacht wagen, zoo goed als nieuw, Boerenwagens, 2 Karren op veeren en 2 driewielde Karren, Hooi, Stroo, 2 groote Stuiten Mest, Tuigen, Boeren- en Bouwge reedschappen Vaten met HaverKoren en GerstBrandhout enz. A. AONB, Notaris te Schoorldam. Notaris te Winkelzal op Dinsdag, 30 April 1889, des avonds te 7 ure, in de herberg »de Prins Mau- rits", van R, SWAGERMAN, te Nieuwe Niedorp, PUBLIEK VERKOOPEN: En op Woensdag, 1 Mei 1889, des avonds 7 uren, in »het Wapen van Winkel", te Winkel: Een Buis en Ërf, staande en gelegen te Winkel, kadaster sectie B, No. 716groot 10 aren, 45 centiaren. Een perceel Bouwland, gelegen in het Zand, gemeente Nieuwe Niedorp, kadaster sectie B, No. 71, groot 1 hektare, 69 aren, 40 centiaren. Alles behoorende aan den WelEd. heer G. A. Cbamkr. zal publiek verkoopen te ALKMAAR, op Woensdagen 1 en 8 Mei 1889, 's avonds 7 uur, bij opbod en afslag, in het Logement »het Wapen van Munster" aan het Verdronkenoord Een hecht en sterk, wel ter nering staand lAoon- en Winkelhuis, met Erf, te Alkmaar, aan den Kooltuin, No 17, kad. sectie B No. 185, groot 1 are, 40 centiaren. Verhuurd voor 5,50 per week aan den heer J. H. H. R. BREIJER. Grondbelasting 13,84. Eigendom van den heer J. J. W. LUNS. Informatiën te bekomen ten kantore van den Notaris, met de veiling belast, en bij den Makelaar H. LIJN- BACH, te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5