330ste Staats-Loterij. Anna Paulowna Leerhoeve voor Zuivelbereiding te Oudshoorn. Nos. 5491 en 8552 f 1500; Nos 3105 en 4988 f 1000; Nos. 15682 en 18675 f 200; Nos.7574, 14464 en 17839 f 100. Berichten. VEREEN1GDE ZITTING. Met algemeene stemmen is besloten, dat bet geval, voorzien bij art 3S der grondwet, beeft ongehouden te bestaan. De Koning beeft dus weder bet bewind aanvaard. liet eenparig genomen besluit werd door den voorzitter geproclameerd met een tot driemaal herhaald en door de vergadering bekrachtigd „leve de koningHuiler bravo's werd besloten, den Koning een telegram van gelukwensching te zen den met Z. M's herstel en de wederaanvaarding der Kegeeriug. Stabs-Berichten. Noordhollandsche Hypotheekbank. De gezondheidstoestand in deze gemeente was, gedurende het jaar 1888, hoewel niet zoo gun stig als in 1887 toch gunstig te noemen. De sterfte was iets grootern.l. 308 personen of 1 op 50 zielen, tegen 1 op 65 zielen in 1887. Besmettelijke ziekten heerschten niet epidemisch gedurende het geheele jaar deden zich sporadische gevallen van roodvonk voor. Van de 36 aangegeven gevallen van roodvonk waren 2 met doodelijken afloop. Ve*der werden 11 gevallen van mazelen, 3 van typhus en 1 van diphtheritis aan gegeven. Een geval van mazelen een van typbus en het laatstgenoemde haddeu een doodelijken afloop. W at de oorzaken des doods aaDgaat zijn de 308 overledesen volgens de in de Staatscourant opgenomen statistiek te rangschikken als volgt: slechts een klein gedeelte van het jaar van het rijden met hondenkarren zullen kannen profiteeren. De heer Kaan wil er nog op wijzen dat het rijden met ezels en bokken even gevaarlijk ia als het rijden met honden. De heer v. Beusekom zegt, dat slechts weinig boeren er eenig genot zouden hebben. De heer Biersteker is van meeningdat de opheffing van het verbod niet zou zijn in bet algemeen belang en slechts dit heeft de raad in bet oog te honden. De meeste nering doenden zouden schade lijden. De heer Nobel meent, dat bet tweede adrei een aandrang te meer is om het verzoek op te heflen. Daarin toch wordt beweerd dat de neringdoenden schade zonden lijden in hunne zaken. Hij is daarvoor met bevreesd doch indien het waar wasdan is het juist in het algemeen belang dat op het bijzonder belang der neringdoenden n'.et wordt gelet; dan zal de concurrentie den ingezetenen over bet algemeen vrij wat me6r voordeel aanbrengen dan de schade der neringdoenden zal bedragen. Met dan heer Biersteker is hij dit eens de raad heeft te letten op algemeen9 en niet op bijzondere belangen. Daarna wordt tot stemmen overgegaan waarbij het verzoek t jt opheffing van bet verbod met G tegen 3 stemmen wordt gewezen van de hand. Voor stemden de heeren Kaan Nobel en Zeeman. Op voorstel van den heer v. Beusekom wordt ran den rijksveldwachter E Boscheene gratificatie ver leend van 15. De heer Nobel zegt zich niet te kunnen begrijpen waarom het verzoek om met honden te mogen ryden is verworpen. En omdat bij dit niet begrijpt, niet kent of niet heeft begrepen de reden tot weigering daarom dieut hij thans een voorstel inom art. 103 der algemeene politie-verordeoing in te trekken en daarvoor twee anoere artikelen iu de plaats te stellen, waarbij het rijden met bonden onder zekere voorwaarden wordt toegestaan. Dit voorsteldoor hem op schrift gebracht, wenscht hij in eene volgende vergaderina behandeld te zien. De voorzitter en ook de beeren Biersteker en Schuyt wijzen hem op het nultelooze van deze daaddaar thans genoegzaam is gebleken, dat de raad de tegen woordige bepaling gehandbaaft wenscht te zien doch de neer Nobel is niet genogen zijn voorstel terug te nemen. De voorzitter sluit daarna de vergadeiing Het dividend der Deli-Maatsehappij is den 30 bepaald op f 452 per aandeel. Den 30 is te 's Gravenhage aanbesteed 1°. de aanleg van een gedeelte kanaal van nabij den Zeylweg cnder Maarssen tot de schutsluis bewesten Utrecht, zoomede het in verband daarmede omleggen van de beide Bijnspoorweglijnen Utrecht-—Amsterdam en Utrecht Botterdam enz., geraamd op 1.912,000, Eenigste in schrijvers de heeren J. J. Bekker te Lent en A. D. v. Saters te Vught voor 2.029 000; 2°. bet voort zetten der verbreeding langs den rechteroever en het verlengen der dwarskrebben aan den linkeroever van bet Scheur beneden Maassluis enz., geraamd op f 185 000. Laagste inschrijver de heer E. B. Terwindt te Panner- den voor 208 930. Den 30 heeft te HOOTO de uitbetaling plaats gehad der legaten van wijlen mej. Snouck van Loosen, overleden te Enkhuizen, nu de daarover gevoerde pro cedures krachtens eene aangegane schikking geë.ndigd waren. Over de erfstelling zal het aanhangige rechts geding voortgezet worden. Het „Nationaal Congres tegen de Prostitutie'", belegd door de „Nederlandsche Vereeniging tegen de Prostitutie" mot medewerking van den Ned. Vrouwen bond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn", hield den 30 des middags in Frascati te Amsterdam het begin der reeks vergaderingen. Veertig a vyfiig personen waren tegenwoordig, waaronder een tiental bekende sociaal-democraten. Tot voorzitter werd bij acclamatie benoemd de heer ds. H. Pierson; tot vice- voorzitter stelde de voorzitter voor dr. J. Menno Hui zing i van Harlingen en een ander J, A. Fortuijn van Amsterdam (soc.-dem.) Gekozen werd dr. Huizinga met 29 stemmen tegen 19 stemmen op Fortuijn. Tot seere taris werd benoemd de heer J. I. de Bocbemont. Na langdurige bespreking over de vraag van den heer Fortuijn, of er ook in de avondvergaderingen beraad slaging zou worden toegelaten, werd besloten, althans geene beraadslaging te veroorloven in avondbijeenkomsten waar dames het woord voeren en bij tweede stemming besloten, ook in andere vergaderingen, des avonds te houden die niet te doen. Vervolgens kwamen de afdeeüngen bijeen om zich sa men te stellen. De sectie „Becht" koos tot voorzitter den heer jhr, nu, O. Q van Swinderen van Groningen, tot se cretaris den heer mr. F. B. van Lennep; de afdeeling „Hygiëne" tot voorzitter den heer dr. S. B. Hermanides, tot vice-president dr. G, J. D. Mounier en tot secretaris dr. J. Menno Huizinga; de afdeeling „Maatschappelijke Toestanden" tot voorzitter ds. E. J. W. Koch tot ïice voorzitter prof. J. W. Gunning. Den 30 beeft boven Friesland tweemaal een onweder gewoed, een in den namiddag en een tegen den avond. Te Knijpe sloeg de bliksem in eene schuur; het daardoor ontstane begin van brand werd spoedig gebluscht. Te Heerenveen woei eene schuur om. Den 30 is de moeder van de twee jongens, die thans hunne straf ondergaan wegens hun gewelddadig bedrijf tegenover den beer S. te Saheveningen, hetgeen zij zich zoo aangetrokken had, dat zij voor eenige dagen krankzinnig geworden en uit een raam vau't Ziekenhuis aldaar was gesprongen, overleden. Het tjalkschip van schipper Altena, thuis behoo- reude te Makkum, vertrok den 30 van Enkhuizon naar Amsterdam en kwam even na bet verlaten der haven in aanvaring met eene andere tjalk, met bet gevolg dat bet onmiddelijk zonk. De kleeren en eene geldsom konden zelfs niet gered worden. De opva renden werden door de andere tjalk opgenomen en te Enkhuizen aan wal gebracht. Den 30 en 1 zijn te Amsterdam drie van de veertien geëxamineerden geslaagd, de dames J. M. Mitze en S. C. Pameijer te Amsterdam en A. Baven te Bovenkarspel. Dan 30 is bij een hevig onwedervergezeld van felle bliksemstralen en hagelslag de bliksem geslagen in de woning van gebroeders Janssen te Duiven het hoofd van het gezin en eene inwonende nicht, die zich in het woonvertrek bevonden, bleven geruimen tijd bedwelmd. Tot lid der Prov. Staten in het boofdkiesdistriot Leiderdorp is den 1 gekozen de heer S. baron van Heem stra anti-rev., met 2139 stemmen, terwijl de heer H. gruaf van Limburg Siirum, lib., G03 stemmen bekwam. De Haarlemsche Brandverzekeringmaateohappij keert over 1888 16 pet. dividend uit. By de te Overveeu gehouden veilingen van goede soorten bloembollen was de prijs dertig a vijf en zeventig centen per regel meer. Op vele dorpen in Frie:land besluiten de land lieden, geen bod te doen bij verhuring, waarbij strijk en verboüggeiden worden uitgeloofd. Te Maastricht wordt een aangeteekende brief met f 50 vermist. De bevolking der provincie Limburg welke op 1 Januari 1888 bestond uit 130458 mannen en 126950 vrouwen, samen 257408, bedroeg op 1 Januari 1889 131934 m. en 128227 vr., samen 260161. Op dat tydsiip was de beeo'king van Maastricht 32034, Boer- mond 11932 en Veuloo 11116. De anti-rev. kiesvereeniging Nederland en OraDje te Zaandam heeft tot kandidaten voor het boofd- kies.lutnet. Zaandam gesteld de heeren W. Hovy te AmsL rdam en mr. P. W. A. Hellegers, advokaat en procureur te Amsterdam, candidaat der centrale r. k. kiesvereeniging. Op de lijst van hoogstaangeslagenen, verkiesbaar tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, in Friesland komt de heer J. Bierutna Oosting te Oranje woud voor met den hoogsten aanslagf 7973 08; op die in de provincie Drente 79 namen aanwijzende, is de hoogste aanslag van den heer Berend Eleveld te Hoogeveen f 1,389.90, de laagste van den heer Hen drik Thijn te Westerbork 212 53. Tot tweeden candidaat voor lid der Prov. Staten is door den bond der liberale kiesverenigingen in het kiesdistrict Schagen gesteld de heer Th. J. Waller te De Commissaris des KoDings in Noord-Hol land heeft bepaalddat de eind-examens der Hoogere Burgerscholen met 5j cursus zoowel als de vergade ringen der commissie voor het afnemen dier eind-examens voor 1889 in die provincie zullen worden gehouden te Amsterdam en zijn voorts benoemdtot lid en voorzitter der commissie de beer dr. J. Campertdirec teur der H. B. S, met 5j. cursus te Amsterdam tot leden de heeren dr. A. van Hennekeler en dr. B. A. Kollewijnleeraren aan diezelfde H, B. S.mr. F. A. de GraaflL. Obermiiller en C. Heyman, leeraren aan de H. B. S. met 5j. c. te Haarlem dr. J. D. Boeke directeur van en dr. D. A. KerkhofT, leeraar aan de Bijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar, A. Peltdirecteur van en mr. J. H. L. van Oven leeraar aan de H. B. S. te Zaandamdr. J. Mijers en G. Welbergen, leeraren aan de Hoogere Burgerschool te Hoorn, en dr. Th. B. van Wettum en C. J. Leendertz leeraren aan de H. B S te Leiden. De Deventer Stoombootmaatschappij keert over 1888 3 pet. dividend uit, de Oestermaatschappij Brui- nisse te Ierseke 10 pet. Te Amsterdam is eene maatschappij tot ver zekering van waterleidingsachade opgericht met een maatschappelijk kapitaal van 200000, waarvan de eerste aerie, groot f 50000, geplaatst is. De Prov. Staten van Zeeland hebben bet voorstel van Ged. Staten tot calamiteus-verklaring van den Thomaespolder met algemeene stemmen aangenomen, De voormalige miijoenenjufirouw Jannetje Struijk, die te Apeldoorn inwoonde bij den herbergier van Wer ven met de vrouw van Jut, die zij tijdeus haar verblijf in de gevangenis leerde kennen en thans gezelsobaps- jufirouw by baar is, heeft van genoemden vau Werven een suede aan den hals bekomen, nadat zij geweigerd had den hem reeds meermalen verleenden geldelijken steun op nieuw te verleenen. Benoemd tot onderwijzeres te den Burg op TöXCl mej. A. Koster aldaar. Bedankt voor de ned. ger. kerk te Woudsend dóór W. Benkema te Hoorn. De Amsterdamsche Chininefabriek keert over 1888 5.8 pet. uit. Tot onderwijzer aan de voorbereidende klassen der Bijksnormaallessen te Hoom is met ingang van 16 Mei a.s. benoemd J. F. Niermeijer te Amsterdam, in plaats van P. Blokker Tz., met dat tijdstip ten ge. volge van zyne benoeming tot hoofd eener school ge lijktijdig eervol ontslagen. Aan bet postkantoor Winkel en de daartoe beboorende hulpkantoren werd, iu de Bijkspostspaar- bank, gedurende de maand April ingelegd f 430,75 terugbetaald f 1201. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt bet nummer 147. De werkzaamheden in de veenderij nabij West- Graftdijk zijn sinds vijf weken in vollen gang. Daar de turf van 1888 reeds geheel verkocht is en er alzoo geen tijd verloren behoeft te gaan met het opruimen daarvan, heeft men terstond een aanvang kunneu maken met het opbrengen van nieuw veenslik. By de gunstige weersgesteldheid vinden verscheidene werk lieden hier goede verdiensten en doordien het product steeds meer aftrek begint te vinden, belooft de veenderij nog vele jaren een welkome bron van inkomst te zijn. De liberale kiesvereeniging „Plicht en Becht" in het distriet Purmcrend heeft met algemeene Btemmen voor het lidmaatschap van de prov. staten tot candidaat gesteld den heer mr. L. C. vanjBommel, kantonrechter te Purmerend altredend lid. Ook door de vrijzinnige kiesvereeniging te Beemster is ge noemde heer met algemeene stemmen tot candidaat geproclameerd. Tot poldermeester van de KwadijkerkOOg is herkozen de heer J. Groot Ssn. en tot hoofdingeland de beer M. Bark Dzn. Den 1 is deze instellingin welks oprichting de heer mr. D. Visser van Hazerswoude voorzitter der Hollandsche maatschappij van Landbouw zulk eene werk zame hand beeft gehad geopend met een getal van 20 leerlingen waarvan 14 jongens en 6 meisjes. Het gebouw dat de ontwerpers tot eer strekt, is midden in het dorp gelegen en voldoet geheel aan de eischen, die men aan eene dergelijke inrichting mag stellen. Men vindt er afzonderlijke vertrekken voor de bereiding van boter en kaas, een ruime koelkamer, laboratorium, een lokaal voor bet geveD van theoretisch onderwijs, voorts kleedkamer ruime kelders, ijshuis waarboven reservoirdat het geheele gebouw van helder water voorziet. Centifuga's kareskneedbord als anderzins worden door stoomkracht in beweging gebracht. Voorloopig wordt de melk van ruim 60 koeien ver werkt, het plan bestaat evenwel, hieraan grootere uitbreiding te geven. Op de hoeve zelve, waartoe p. m. 40 bunders weiland bebooren worden 44 stuks vee gemolken. Een directeur is nog niet benoemd, deze betrekking zal den eersten tijd onderling, worden waargenomen door de leeraren Holleman W akker en de Jong. Ais hoofdredactricebelast met de geheele leiding van het weekblad voor jonge dames: „De Hollandsche Lelie", (uitgevers Cremer en Co., 's Hage) zal met 1 Juli a.s. optreden de bekende nederlandsche schrijfster mevr. S. M. C. van Wermeskerken—Junius (Johanna van Woude), echryfater o.a. van „Hollandsch Binnen huisje." 4e klasse, 3e lijst, 1 Mei. 4e klasse, 4e lijst, 2 Mei. No. 18669 400 No. 7340 f 100. 's GRAVENHAGE, 2 Mei. Eerste Kamer. De arbeidswet komt morgen of za terdag aan de orde. Ministe- Hartsen deelde meê dat de vrije invoer van hollandsch levend vee in Enge land uitgesteld is tot 1 Sep ember as. De regeering is zeer teleurgesteld en hoopt alsnog Engeland tot intrekking van het besluit te brengen. Deu 2 is bij acte, voor notaris J. van Leeuwen Az., alhier, verleden opgericht de nnamlooze vennootschap „Noordhollandsche Hypotheekbank", waarvan de zetel gevestgd zal zijn te Alkmaar waarop de koninklijke goedkeuring zal worden gevraagd. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f500000, hetgeen zal worden uitgegeven in 2 seriën, ieder van 250 aandeelen a f 1000. Van de voorloopig uit te geven eerste serie zijn reeds 211 aan deelen geplaatst. Commissarissen zijn de heeren A. Maclaine Pont, dr. J. A. Mensonidesmr. F. H. G. van der Hoeven T. L. Koomallen alhierP. H. Vreede, mr. F. H. A. von Weokherlin, beiden 'sG-a- venhage, J. M. Simon Haarlem en C. Boldingh Gz., Hoorn. Directeuren zijn de heeren H. Metman en m". H. Boelmana ter Spill beiden alhier. Het verslag der jongste uitvoering van de afdee ling Alkmaar der maatschappij tot bevordering der Toonkunst geven wij in een volgend nummer. Aan de leerlingen der eerste tussehenschool Jan Gelder en Aaltje Harteveld is mede alsnog afgegeven het getuigschrift voor het met ijver en goed gedrag bijwonen van den volledigeu cursus, 45 aan lichaamszwakte en tering 1 aan een abaces; 12 aan kanker; 3 aan typhus of febris typhoides; 1 aan aanhoudende koortf; 2 aan roodvonk; 1 aan mazelens 18 aan stuipen; 15 aan apoplexia; 19 aan hersenziekten; 21 aan keel- en longtering, bloedspuwing en suiker- tering; 8 aan kinkhoest; 64 aan acute ziekteu der udem- balingswerktuigen; 17 aan chronische ziekten der ade-ra- balingswerktuigen; 5 aan hart- en vaatziekten, rheuma- tismus en arthritis; 9 aan organische hartsebreken, aneurysms; 1 aan angina diphtherina; 6 aan diarrhoea; 23 aan acute ziekten der spijsverteringawerktuigeD; 4 aan chronische ziekten der epysverteringswerktuigec; 13

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3