BtmicnlAub Eerste Kamer. TweedeKamer, Koedijk. Stads-Uerichten. Toonkunst-uitvoering-. De minister van staat zeide na de voorlezing van dit sebrijven „Ik heb gemeend u onverwijld te moeten bijeenroepen, om te verklaren, dat de Koning-Groothertog niet langer in de onmogelijkheid verkeert de regeeringslaak waar te nemen, en er derhalve geen aanleiding meer bestaat tot toepassing van art. 7 der grondwet en van de arti kelen 32 en 33 van het familieverdrag. Ik noodig de Kamer uitna onderzoekde noodige maatregelen te nemen. Wij brengen onzen dank aan de Voorzieniüheid, die den Koning-Groothertog heeft gespaard voor de toegenegenheid zijner trouwe onderdanen." De regeering heeft daarop de stukken aangeboden welke bij de nederlandsche Kamers zijn ingediend. De voorzitter wees er nadrukkelijk op, dat de Kamer met genoegen het bericht omtrent het herstel van den Koning-Groothertog had ontvangen. De Kamer ging in de afdee inge-i overom te be raadslagen over de wijze waarop het regentschap zou worden opgeheven en over alle daarmede in verband staande vraagstukken. Hertog Adolf van Nassau is den 2 niet vertrokken, maar stelde zijn vertrek uit tot den 4 des namiddags te halt eén. Alsdan gaat hij per extra trein naar Frankfort. Den 3 werd met algemeene stemmen het voorstel aangenomen, waarin wordt verklaard dat het regent schap is geëindigd en de Koning-Groothertog zijn gezag in het groothertogdom herneemt. Daarna werd met algemeene stemmen het adres aun den Koning Groot hertog vastgesteld, naar aanleiding van zj» herstel. ENGELAND Lagerhuis De heer de Worms heeft den 2 ver klaard niet voornemens te zijn een ontwerp in te dienen tot het verbieden van den invoer van gebak en andere met suiker bereide eetwaren uit landen waar premiën op suiker worden geheven. De heer Cameron stelde den 2 voor, de jaarwedde van den eersten ministerden heer Salisbury met f 1200 te verminderen als protest tegen de staatkunde der regeering ten opzichte van Midden-Afrika. Na verdediging van de houding der regeering door den minister Fergusson, zonder dat nieuwe gezichtspunten geopend werden is dat voorstel met 198 tegen 84 stemmen verworpen. FRANKRIJK. In het kanton Solre-le-Cbateau (Noorder-departementwaar een lid van den arrondis- simenteraad moest worden gekozen werd een republi kein Deemontiersgekozen met 1007 stemmen tegen 6C5 op Boulanger, die bij eene verkiezing ten vorigen jare in datzelfde banton 976 stemmen verkreeg. De heer Ferdinand Duval heeft den 1, den naamdag van den graaf van Parijs aan een feestmaal van ko- ningsgezinden eene lange redevoering gehouden ten betoogedat de monarchie de eenige regeeringBvorm was in staat om Frankrijk dat eene vereeniging van allen om eene sterke regeering verlaagde, uit zijn ver val op te heffen. Hij hield daarbij zeer duidelijk de zaak van Parijs afgescheiden van het boulangisme. ITALIË. Den 1 deelde de voorzitter der Kamer mede, dat hij twee verzoeken tot het houden van inter pellatiëa ontvangen hadde ééne over Afrika en de andere over het verlof aan den heer Menabrea, gezant bij de fransche republiekverleend op het oogenblik dat de internationale tentoonstelling te Parijs zou worden geopend. De heer Crispiminister presidentverklaarde zich bereidden 3 laatstgenoemde en den 7 eerstge noemde vraag te beantwoorden. Den 3 antwoordde de minister op bedoelde vraag dat de fransche regee ring geene uitnoodiging gericht had tot de vreemde gezanten, om het eeuwfeest mede te vieren en de gezant dus niet tot bijwoning verplicht was. Met dit antwoord werd genoegen genomen. OOSTENRIJK HONGARIJE. De hongaar- sche Kamer van afgevaardigden heeft den 2 de alge meene beraadslaging over de staatsbegrooting voortgezet. Minister Weskerlin zeide, dat hij geen nieuw finan cieel programma ontwikkelenmaar de denkbeelden van den heer Tisza toepassen zou. De financiëele staatkunde strekte geenszins om nieuwe belastingen in te voeren, maar verbetering te brengen in de opbrengst der bestaande belastingen. Hij hoopte op deze wijze de inkomsten van den Staat aanzienlijk te vermeerderen. Hy voegde er bijdat zich zekere omstandigheden kunnen voordoen waarin hij zelf gunstig zou worden gestemd voor eene belasting op de transactiën, maar dit denkbeeld moest rijp overwogen wordenwant men zou allicht schade kunnen toebrengen aan den economischen toestand des lands. Hij. eindigde zijne rede met de verklaring dat alle inkomsten des lands verbeterd en de beschikbare middelen volkomen toe reikend wa-en zoo men met zuinigheid te werk ging. SPANJE. De ministerraad heeft den minister van fioancien gemachtigd om voorbereidende maatregelen te nemen tot conversie der aflosbare staatsschuld. Daar door kan eene bezuiniging van f 6.500.000 verkregen worden. In eene bijeenkomst van conservatieven, voorgezeten door den heer Canovas, is besloten, geen deel te nemen aan de werkzaamheden der Kamer, indien de regeering voorstelde twee vergaderingen daags te houden ter be handeling van het wetsvoorstel betreffende het algemeen stemrecht. De minister van financi n heeft d staatsbegrooting aangeboden. De ontvangsten worden geraamd op 80J, de uitgaven op 790 millioen peseta's. Hjj kondigde tevens de conversie der aflosbare schuld aan. Hij deelde mede dat het tekort voor 1886 was 108voor 1889 91 en voor 1888 81 millioen en zeide te gelooven dat bet legenwoordige tekort groot is maar hij stelde op de nieuwe begrooting eene bezuin ging van 26 mil lioen voor. BULGARIJE. Vorst Ferdinand heeft den Sultan een telegram van gelukwensching met zynen geboorte dag gezonden. De Sultan die zich nog niet met hem in betrekking gesteld had, heeft hem daarvoor zijnen d*nk betuigd. STATEN-GENERAAL. Den 3 is de arbeidswet met algemeene stemmen aan genomen. Na de stemming verklaarde de heer Blijdenstein die in beginsel tegen het ontwerp gestemd was als uitgaande van de meening, dat het arbeidersvraagstuk slechts op te lossen is door de arbeiders zeiven en de Staat in dezen niets dan nadeel kan berokkenendaar het particulier initiatief van den arbeider veel meer zal uitwerken, bij vergissing vóór te hebben gestemd. Verscheidene sprekers ontwikkelden overigens hunne bedenkingen tegen enkele onderdeden en bepalingen der wet, doch vonden daarin geene vrijheid om tegen de wet te stem men. De minister van justitie verzekerde in zijn antwoord 0.a., dat. als de wet mocht blijken te ver of niet ver genoeg te gaande regeering niet aarzelen zou eene wijziging voor te stellen. In de zitting van den 3 kwam een brief in van den Voor zitter der Eerste Kamer, inhoudende afschrift van een van demKi°Q-ng ontvangen t e 1 e g r a mluidende 'Wij betuigen aan UHWti. en aan heeren leden van de beide Kamers der Staten-Generaal Onzen innigen dank voor de har telijke gelukwenschenbij gelegenheid" van Ons herstel ont vangen. Mede waren ingekomen 6 voorstellen van wet van de heeren Borgesius, Kerdijk, Schepel, Hartogh en Zaaijer, strekkende 1. .tot heffing eener progressieve inkomstenbelasting; 2. tot vermeerdering van het aantal leden van het college van zet ters 3. tot afschaffing van den accijns en wijziging van de invoerrechten op zout4. tot afschaffing van het patentrecht, behalve voor naamlooze vennootschappen 5. tot nadere regeling van het registratierecht wegens de overdracht van onroerende goederen, en 6. tot bepaling van het percentage der inkomsten belasting over 1890. Aan de orde is het wetsontwerp, inhoudende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. De algemeene beraadslaging ving aandoch liep niet af. Den 7 wordt zij voortgezetop de beraadslaging komen wij terug. De heer jbr. J C. VV. Striok van Linschoten secretaris eD onUaDger te Anna Paulownais geplaatst no. 1 op de aanbeveling voor secretaris en no. 2 op die voor ontvanger der gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude. De gemeenteraad van Heemstede heeft den 1 besioten f 50 subsidie te verleenen aan het Haarlemscbe muziekkorps, omdat de wekelijkscbe muziekuitvoeringen van dit korps in den Haarlemmerbout onder die ge meente plaats hebben. Den 1 is te EdaiH het nieuw gebouwde post en telegraafkantoor voor het publiek geopend. By de den 1 gehouden premienuminertrekking van de op 1 April uitgelote 24 seriën der geldleening van 1867 ten laste van net Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is op serie 371 no. 18 5000op serie 371 no. 7 1000, op serie 1702 no 17 f 1000 en op serie 1702 no. 14, serie 2403 no. 18, serie 2692 no. 19 en serie 3511 no. 16 ieder f 250 gevallen. Bij kon. besluit van den 2 is de heer H. Lam- merschaag benoemd tot burgemeester der gemeente Den 2 is te Breda in den ouderdom van 79 jaren plotseling overleden de gepensioneerde vice* admiraal G. C. C. Pels Bijcken, oud-minister van marine. Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft den 2 bij enkele inschrijving aanbesteed 1°. het voort zetten der verbetering van de bavea te Torscliellillg, geraamd op f 8950. Laagste inschrijver de heer Maarten Daalder te Terschelling voor f 6750. 2°. het maken van beplanting in de duinen op genoemd eiland ge raamd op f 8875. Laagste inschrijver da heer A. A. Bos aldaar voor f 7749 Van de 14 op den 2 en 3 te Amsterdam voor onderwijzeres geëxamineerden zijn 7 geslaagd de dames A. E. C. de Bidder, H. M. J. Wouterlood, A. Tollenaar en M. F. IJzerman te Amsterdam, F. Schoüee te Hoorn J. F. P. van der Togt te Haarlem en G. Woudenberg te Koog aan de Zaan. Te Harderwijk is eene boerderij afgebrand, waar bij bet vee mede in de vlammen omkwam. Het provinciaal kerkbestuur van Noordholland heeft tot de evangeliebediening toegelaten de heeren G. Verrijn Stuart Jr. en C. L. Voorhoeve, kandidaten in de godgeleerdheid te Amsterdam en Utrecht. De tramlijn Amsterdam-Edam bracht van 13 December 1888 tot 1 Mei 1889 14,328.88 op; de paardentram Hoorn-En kÜUizsn in April 2018,12% met 9881 reizigers. De anti- rev. kiesvereeniging Nederland en Oranje te Helder heeft den heer J. Korver Pz. aldaar kan didaat gesteld voor lid der Prov. Staten. De gemeenteraad van Botterdam heeft 805 toegestaan tot aanschaffing van 322 brandhorens ten einde alle agenten daarvan te voorzien. In de Bijkapostspaarbank is in Maart ingelegd f 879,760,64% en terugbetaald f 695,006.36%, zoodat het gezamenlijk tegoed der inleggers op 31 Maart bedroeg 14,965.003,42%. 4332 nieuwe boekjes werden uitge geven 1198 geheel afbetaaldzoodat aan het einde 213902 in omloop waren. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft in eene buitengewone vergadering eene subsidie toegestaan voor feestelijkheden op den 12 bij gelegenheid van het 40 jarig koningschap. Te Wageningen is een dergelijk besluit genomen en eene commissie voor de uitvoeriog benoemd. O. a. is aan den heer J. L. A. Nabbeveld pastoor te Olldorpdoor den koning vergunning verleend tot het aannemen van het kruis Pro Ecclesia et Pontifice, hem door den pans geschonken. De Arnhemsche Bankvereeniging keert over 1888 12 pot. dividend uit. De Westlandscbe stoomtramwegmaatsohappij keert ovar 1887 4 pet. dividend uit. De verkiezing van een lid der 2e Kamer in het hoofdkieBdistrict Nijmegen in plaats van wijlen den heer A. E. Beuther is bepaald op den 21 Mei en de her stemming zoo noodig op 4 Juni. Tot director van de utrechtsche zendingsvereeniging is benoemd ds. P. van Wijk Jr., predikant bij de evaug. luth. gemeente te Botterdam. Op de lijst van hoogst aangealagenen, verkiesbaar voor lid der Eerste Kamerkomen in de provincie Noordbrabant 310 personen vcor; de hoogstaangesla- gene is de beer mr. G. J. H. Heere te Baamsdonk met 2798,C4 de laagste aanslag is vbd den heer C. Harmans met f 302,64. Op die voor Overijsel met 182 namen is de hoogste aanslag die van den heer B. F. baron Van Heeckeren van Wassenaer met f 12,852.67; de laagste die van den heer D. ter Horst, te BijseeD, met f 304,78. Te Wester-Blokker is tot onderwyzeres be noemd mej. J. W. Blokker te Hoorn- Het centraal personenstation te Amsterdam wordt waarschijnlijk met 1 Augustus in dienst gesteld. Den 2 des avonds is te IJselmniden de woning van G. Stoel afgebrand. Eene geit kwam in de vlammen om. De vyfde aflevering van het populaire tijdschrift Vragen van den Dag uitgave C. L. Brinkman te Amsterdam, bevatA. Minderhoud Bijdragen tot de kennis der inkomstenbelasting; Da jnatuur en de ouderdom der sterren Levensduur der dieren Een volk in het steentijdperk Yraagbus; Geschiedenis van de maand: a. Nederland b. Buitenland F. A. Buis De verdediging van Nederland als vraag van den dag. Woensdag, 1 Mei j!., gaf de afdeeling Alkmaar der Maatschappij tot b vordering der toonkunst hare tweede groote uitvoering. Evenals de vorige keer bepaalde zich deze niet tot een enkel oratorium, dat in zijn geheel werd gegeven, doch kenmerkte zich het program door verscheidenheid van nummers, zoowel voor koor als enkel instrumentale muziek. Dauk zij deu fiuantieelen steun, door vele leden gegeven, was de afdeeling toeh in staat gesteld om eene uitvoering met orcliest te geven. Men kan zich voorstellen, dat het bestuur geaarzeld heeft om de extra-bijdrage te gebruiken öt om nog een paar solisten te engageeren om de Jozua in zijn geheel te geven echter alleen met pianobegeleiding, óf om een orchestrale begeleiding te geven, maar waardoor groote coupures in de Jozua noodzakelijk werden, vooral nu eenmaal besloten was de Jozua te geven. Hoe dan ook naar den uitslag te oordeelen moet erkend worden, dat het bestuur goed gedaan heeft te doen zooals het deed. De avond van woensdag was van het begin tot het eind een werkelyk groot succes. Hei tekstboekje wyst aan, welke nummers uit de Jozua werden gezongen en welke weg gelaten al wat niet direct noodig was, om den held van bet oratorium in zijn volle licht te doen uitkomen, werd gecoupeerd. Daardoor had de tenor, de heer Litzinger uit Dusseldorf, een zeer zware taak, want wat hij anders over een ge- heelen avo d te zingen heeft, was thans vóór de pauze gedaan dubbel is het daarom in den heer L. toe te juichen en te waardeeren, dat zijne stem geen oogenblik van vermoeidheid de sporen droeg, integendeel altijd frisch bleef, dat hij zelf con amore zijn partij voordioeg en zich zelf van 't begin tot 't eind volkomen gelijk bleef. Het „Auf, Völker, auf!" enz. en zijn „Gloreich ist Gottl" waren glanspunten, die een warm applaus volkomen wettigden, al kon het tempo van het laatste iets levendiger geweest zijn. De sopraan, mej. A. S. uit Leiden, bad de lang niet gemakkelijke taak op zich genomen van Achsah en de Engel, doch ook zy bracht ze goed voor en toemzij ten slotte zong: „O, hatt ich Jubals Harf, und Mirjam's sussen Ton", kon mej. S zich er meê troosten, dat het publiek van oordeel was, dat Mirjam's heerlijke gave ook haar deel is, ten minste dit mag zij uit het warme applaus zich toerekenen. De koren brachten het er als gewoonlijk best af, versterkt bovendieo door eenige dames-dillettanten, die mede uit Leiden waren medegekomen, en die later onder bet gezellig „nabroodje" eerst recht deden uitkomen hoeveel kracht zij medebrachten. Met zeer veel animo werd er gezongen moeielijke passages schenen er niet te wezen, zoo flink als het vlotte! De eene keer schijnt alles beter van de hand te gaan dan de ander. Waar het aan lag, mag men trachten te beredeneeren, kortom woensdag vlotte het zoo goed, als nog zelden gebeurde. Hier en daar een kleine erfzonde, maar gelukkig in heel ligten graad. Het orchest had hier en daar wat meer gedempt kunnen zijn. Vooral de klarinet kon er wel eens op losspelen, alsof zij de solopartij waarnam. Overigens moeten we verwonderd staan hoe het mogelijk is, dat een militaire kapei toch zóó „getraineerd" is, dat zij de Jozua kan aecompagneeren zooals zij deed; als men nagaat dat bijna overal bet accompagnement strijk- quintet is, is het door Mann's corps gepraesteerde alle hulde waardig. Hoe goed het gedresseerd is, bleek nog sterker in de begeleiding bij het piano-concert. Hier hoorden we voor 't eerst onze verdienstelijke stadgenoote, mej. A. M. O., een ooncert van Beethoven met orchest-bege- leiding spelen, op eene wijze die boven onzen lof ver heven is. De vastheid en kloekheid der voordracht, die zich geheel onafhankelijk maakte van het accom pagnement, waardoor haar spel no. 1 bleef, waren be wonderenswaardig. Juflr. A. S. uit Leiden droeg nog voor de aria: „Wehe mir, wohin ist es mit mir gekommen?" uit de Hans Heiling van Marshner, terwijl de tenor in bet „Geistliches Abendlied" met bet koor een ensemble te hooren gaf, dat boogst dankbaar was, door zijn pathos, aangrijpende ernst en scbat van melodieuse mnziek. Het bekende: „Sehtl der Sieger naht heran" besloot den avond, die aan een ieder de heerlijkste berinneringen zal doen behouden, die getoond heeft wat met vereende krachten te verkrygen is, en die onder de uitvoeringen te dezer stede lang eene eere-plaats zal innemen. Waar, èn directeur èu bestuur èn koor óu ook deze keer de leden zich zoo eendrachtig voor het goede doel hebben ingespannen, is het bewijs geleverd, dat de afdeeling kan wat zij wil. Met een gezellig samenzyn, dat tot laat in den nacht duurde en waar menig hartelijk en later ook hartig woordje werd gezongen en gesproken, eindigde dit feest.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 6