De heer C. D. van der Vliet te Bloemendaal en 33 andere eigenaars van perceelen te Amsterdam ©clegratiache üsttchttu. &ta&0~Öctriehtea. Volgens de herziene kiezerslijsten bedraagt bet aantal kiezers voor leden van de Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Alkmaar 2712, te weten: Alk maar 1370, Uitgeest 266, Heiioo 200, Akersloot 180, Heemskerk 160, Castricum 138, Egmond-binnen 125, Limmen 119, Egmond aan Zee 79 en Oadorp 75. Het hoofdkiesdistrict Alkmaar telt volgens die lijeten 4703 kiezers voor leden der 2 Kamer. ifiarftt- cu fieurobericfh De heer L i e f t i n c k gelooft, dat velen in dwaling verkeeren omtrent de strekking dezer wet. Die strekking is alleen hel bedrog tegen te gaan van vermenging van natuur- met kunst boter. Hij gaat de samenstelling der margarine na en zou het betreurenwanneer men bet maken van kunstboter ging be lemmeren. Men belette alleen, dat men kunstboter voor natuur boter verkoope. De margarinefabriekanten mogen niet de zuivel industrie benadeelen Laten zij gerust hun fabricaat verkoopen als margarine, maar niet als boter. Dat verlangen de land bouwers, maar dat willen de fabriekanten niet. Hij waarschuwt tegen zoodanige verzwakking dezer wetdat zij daardoor alle kracht mist, tevens hulde brengende aan de regeering voor deze proeve om recht te doen en bedrog te keeren. De heer G. van Dedem stelt zich op hetzelfde standpunt als de heer Lieftinck. Het tegengaan van oneerlijke mededin ging, van bedrog ligt in de bedoeling der wet en dat is noo- digzooals hij door voorbeelden aantoont. De tusschenkomst der regeering in den strijd, ontstaan tusschen kunst-en natnur- boteris noodigwant de nederl. landbouw mag niet ten gronde gaan. De heer Harte wij3t in de eerste plaats op de iichtzijde van dit ontwerp, dat de regeering zich onthoudt van alle bepalingendie lijnrecht zouden strijden tegen de belangen van den margarine fabriekant. Thans de schaduwzijde: De regee ring komt tot de onjuiste veronderstelling dat alleen melkboter boter is en margarine niet. Br bestaat evenwel geen geslachts-, maar een soortverschilwant natuurboter en margarine zijn beide dochters van de familie boter. Door alleen melkboter boter te noemenstelt de regeering zich partij ten nadeele van de margarine-fabrikatie. De samenstelling der margarine-boter nagaande, betoogt hij, dat dit product wel degelijk aanspraak heeft op den naam van boter. Het bedrog in den boterkandel besprekende, wijst hij er op, dat de beschuldiging der regee ring zeer algemeen is en hij betreurt hetdat zij geen grondig onderzoek heeft ingesteld naar de plegers van dit bedrog. Thans wordt een blaam geworpen op de margarine-fabriekanten, maar hij verzekert, dat door hen geen bedrog wordt gepleegd. Zij verkoopen margarine en niets anders. Op de fabrieken vaten en verpakkingen staat duidelijk, dat margarine wordt verkocht. De margarine-fabriekant heeft er geen belang bij om bedrog te plegenmaar wel de natuurboter-fabriekantdie de margarineboter onder zijn product mengt. Nogmaals, op het maken van margarineboter terugkomendebetoogt hij, dat daarvoor zeer veel natuurboter wordt gebruiktdie ondanks een hoogeren prijs (20 cent per kilo) uit Denemarken wordt betrokken, omdat de Briesche boter onbruikbaar is. Nog esn tweede argumentdat de waarde-vermindering der natuurboter aan haar zelve ligt, stelt hij in het licht duor aanhaling van gedeelten uit het onderzoek der lriesche maatschappij van Landbouwingesteld naar de boterfabrikatie in Denemarken waaruit blijktdat daar eene geheel andere wijze van bewer king wordt gevolgd waardoor het product veel hoogere waarde krijgt. Hij acht de regeering niet verantwoord met zich in dezen te beroepen op de landbouw-commissie, die z. i. achter wege is gebleven hare beweringen door feiten en gegevens te staven; op den muilen ondergrond van besprekingen toch mag geen wetsontwerp worden gebouwd. Hij hoopt dat het ont werp voor hem alsnog aannemelijk zal worden gemaakt. Mocht de wet worden verscherpt, dan zal hij een beslist tegenstander van het ontwerp worden. Bij kon. besluit van den 3 is bij de dienstdoende schutterij benoemd ta Haarlem tot le luit.-kwartier meester de heer W. F. Roosdorp thans serg.-majoor; tot 2e luitu. de heer mr, li. Tuymelaer, thans 2e luitn. a la suite, terwijl aan den heer C. P. W. Kneus, kapel meester van het muziekkorps, als zoodanig den peraoneelen rang van 2e luitn. is verleendte Zaandam tot kapitein de heer G. C Kamptuys, tot Se luitn. de heer E. Aten, tot 2e luitn. de heer W. Middelhoven te Hoorn tot le luitn. de heer T- Kroon. Het kohier voor den hool'delijken omslag te Haarlem voor 1889 is opgemaakt tot een bedrag van f 178.239.90 berekend naar 34/lo pet. van het bedrag der belastbare vertering. Het aantal aanslagen bedraagt bijna 6500. De gemeenteraad van Zwolle heeft een krediet van f 1000, die van Zutpben van f 1500 toegestaan voor feestviering op den 12. Bij kon. besluit van den 15 April is bepaald, dat binnenslands na 1 Juni en buitenslands na 1 Sept. e,k. aan de onderolScieren en minderen, dienende aan boord der schepen en vaartuigen van oorlog, die geen gebruik verlangen te maken van het rantsoen jenever bun volgens het reglement op den victualiedienst bij de zeemacht toegekendeene geldelijke tegemoetkoming zal worden te goed gedaan, buitengaats van f 0.90 per maand voor het gewoon rantsoen en van f 0,03 voor iedere extra-verstrekking; binnengaats van f 0.03 voor iedere verstrekking. Schepelingen die, onder de gestelde voorwaarden, van de hun te verstrekken jenever afstand wenschon te doen, moeten zich daartoe voor minstens eene maand verbinden. Bij besluit van 23 Apiil heeft de Baad van State bepaald, dat het buitenverblijf Den Oldenbofte Gorsse! niet meer als gesticht voor krankzinnigen wordt be schouwd, omdat de heer A. Meeter P/.n., wien vergun ning tot oprichting van dat gesticht was verleend, over- arme kameraden heb je al niet op je geweten, hoevee^ offers zul je nog vinden Ik behoor er nu ook toe.' „Dat zou jammer zijn, mijnbeer de baron." „Zeker zou bet jammer zijn! 01 liever, bet is jammer, dat ik niet betalen kan en na betgeen er gebeurd is miju vader evenmin." Onwillekeurig keek bij in den spiegel de uniform zelfB nu hij haar zoo achteloos had aangetrokken, stond hem zeer goed. „Laat ons niet dadelijk het ergste vreezen.1' „Bah Vreezen vreezen Daar is geen sprake van. De feiten zijn welsprekend genoeg! Eerst Scheven nu ik liet hy er zachter op volgen en luide g;ng hij voort „Stel je maar niet onnoozeier aan, dan je bent, Treitel „lü ben gekomen, om u een voorslag te doen, mijn heer de baron", zeide Treitel voorzichtig, terwijl hij met zijn linkerhand de vingers van zijn rechter handschoen gladstreek, „want de gevolgen van alles wat er gebeurd is, behoef ik u niet eerst uiteen te zetten, die weet u zelf even goed." Wordt nervo d leden is en in die woning niet meer dan twee krank zinnigen werden verpleegd. Bij kon. besluit van den 26 April is vrijdom van accijns toegestaan voor het zout benoodigd bij bet maken van cement en bij het vervaardigen van verf stoffen onder z jodanige voorziening tegen misbruik, als de minister van financiën noodig oordeelt. - Den 3 is te Utrecht de 10 anti-revolutionaire deputateu vergadering gehouden, onder het voorzitterschap van den heer dr. A. Kuyper, die de vergadering inleidde mee eene toespraak ter bestrijding van de beginselen der fransche omwenteling en van het liberalisme en ter verheerlijking van de anti-revolutionaire partij, welke toespraak verschenen is onder den titelhiet de vrijheids boom maar het kruis. Ongeveer 600 afgevaardigden waren tegenwoordig op voorstel van het bestuur werd aan den Koning een telegram gezonden, waarin Z. M. gelukgeweascht werd met zijn herstel. In plaats van den heer mr. D. P. D. Fabius is de beer jhr. mr. T. A. J. van A8oh van Wijok als secretaris opgetreden in plaats van de keeren mrs. HL baron Mackay en L. W. C. Keuchenius werden de heer YV. G. baron Brant- sen en A. Brummelkamp Jr. tot leden van het cen- traal-comité benoemd. De leerlingen der Amsterdamsche Handelsschool hebben den 3 o. a. een bezoek gebracht aan de ijzer en staalfabrieken der maatschappij Union te Dortmund, na de inrichting van Krapp eene der grootste op het gebied der metaalnijverheid. Den 4 beeft de gemeenteraad van Haarlem- in erliede en Spaarnwoude benoemd tot secretaris den heer jhr. J. 0. W\ Striek van Linschoten, secretaris en ontvanger te Anna Paulowna en lot ontvanger den heer L J. Vallentgoed te Houtrijk en Polanen. Den 4 is te Heerenveen bet lijk van een kind ge vonden ongeveer een half jaar oud de moeder wordt verdacht het kind opzettelijk van honger te hebben laten sterren. Den 4 des avonds is tusschen Hilversum en Laren een venter die op eoco hondenkar huiswaarts keerde door de Gooische stoomtram aangereden en zoodanig gekwetstdat hij weinige oogenblikken later overleed. Bij een zwaar onweder is den 4 te Lemmer een watermolen in den Oosterszeescben polder en bij Wijbe een woning door den bliksem getroffen en geheel af gebrand den 5 te Veldhuizen nabij Utrecht een wind- korenmolen met daarbij staand woonhuis, schuur en hooibe.-g en te Vleuten eene boerenhofstede met achter huis en twee hooibergen. Een te Deutichem ontstane brand ward door den regen weder uitgedoofdverschil lende voorwerpen in die woning, waarmede de kinderen zaten le spelen, werden vernield, zonder dat de kinderen letsel bekwamen. Den 5, terwijl eenige jonge dames te Yelp met een flobert geweer schoten, viel de echijf om een der jonge dames liep met het geladen geweer onder den arm daarheen om de schijf weder op te zetten toen het geweer plotseling afging en de kogel een jongentje van zes jaar, dat stond te kijken, doodelijk in den rug trof. De kogel was tot het hart doorgedrongen. Den 5 is te Wilp een boerenknecht, door bet springen van een oud geweer waarmede hij op kraaien schootzoo ernstig aan het hoofd verwonddat bij dood nederviel. Eenige onder de gemeente Nieuwer-Amstel wonende ambtenaren bij de Rijkstelegraaf te Amsterdam hebben van den minister van waterstaat den sfelligen last ontvangen, zich uiterlijk 1 Mei 1891 te Amsterdam te vestigen. De r. k. centrale kiesvereenigÏDg beveelt voor het hoofdkiesdistrict Sctiagen. tot leden der Prov. Staten aan de keeren jhr. mr. D. van Foreest, aftr. lid en P. Frans Pz. Tot lid van het dagelijksch bestuur van de banne en den polder Schagen is gekozen de heer J. Borst en tot penningmeester de heer K. Eezelman. Voor het examen van adelborst hebben zich 130 adspiranten aangemeld. Ds. Hattink te Apeldoorn heeft bedankt voor het beroep naar Haarlem. Den 10 is de inschrijving geopend op 900 aan- deebn a f 500zijnde een gedeelte der eerste serie van 1000 aandeeien in het maatschappelijk kapitaal, groot f 1.000.000, der Zuid-Afrikaansche Landbouw- en Emigratie-Maatschappij, te vestigen te Amsterdam- Op den 22 en 23 zal de kookschool te 's-Gra- venhage eene tentoonstelling houden waarvan de be doeling isom door de leerlingen der verschillende klassen bereide smakelijke gerechten niet alleen te doen zien, maar ook te doen proeven. Aan die tentoonstel ling zal een fancy-fair ten voordeele van de Bchool verbonden worden. Volgens de herziene kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers voor de Prov. Staten in bet hoofd kiesdistrict Helder 2523, waarvan te Helder 1548 Texel 574, Terschelltbg 326 en Vlieland 75. De 15 aflevering van het Friesch Bandvee- Stamboek bevat 133 zwartbonte stieren en 627 zwart bonte koeien 1 gemengd kleurige stier en 22 dito koeien. Den 21 April heeft een pas uit de gevangenis ontslagen 18jarige arbeider uit Sassenheim, na gebiecht te hebben, uit de r. k. kerk eene offerbus, inhoudende ongeveer f 15, bestemd voer het seminarium te War- mond, gestolen. Tegen hem is 9 maanden gevangenis straf geëischt. De synodale commissie der ned. herv. kerk heeft aan de kerkeraden verzocht den 12 den dagwaarop Z. M. vóór 40 jaren als Koning werd ingehuldigd, in eene der godsdienstoefeningen te gedenken, met de bede, dat God de levensdagen van omen geëerbiedigden Koning nog eenigen tijd verlenge, der natie tot heil. De naamlooze vennootschap Handelskade te A m- Sterdam keert over 1888 een dideüd van/47.50 uit. De Eembrandtzaal in 's Eijks museum te Am- Sterdam zal van 14 Mei tot en met 4 Juni vcor het publiek gesloten zijn. hebben bij breedvoerig adres aan den Koning verzicht, de gewijzigde verordening op het straatgeld te Amster dam niet goed te keuren. De minister van justitie heeft bepaald dat het examen voor kandidaat-notaris in 1889 zal aan vangen op Maandag 1 Juli en dat het zal wor den gehouden te 's-Gravenhage; en benoemd: tot lid en voorzitter der staats-commissie belast met het afnemen van dat examen, de heer mr. J. Kalff. raadsheer in den Hoogen Baad tot ledende heeren mr. M. A. van den Acker, raadsheer in den H. Baad mr. H. J. Ha maker, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de Bijks Universiteit te Utrecht; mr. A Telders, advocaat-ge neraal bij het gerechtshof te 's Gravenhage F. Meijer, notaris te 's.Gravenbagemr. P. P. P. Kist, te Sche- veningen J. B. Vroom, ontvanger der registratie en domeinen te Alkmaar; tot plaatsvervangende leden: de heeren mr. B. Huisboff Qzn., president der arron- dissements-rechtbank te Breda; mr. A. J. B. Bijke, privaat-docent aan de Bijks-universiteit te UtrechtP. C. L. Eikendal, notaris te 's-Gravenhage mr. M. W. F. Treub kandidaat-notaris en privaat-docent aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam; jhr. J.A. YVi- chers, ontvanger der registratie g. a. en domeinen te Utrecht tot Becretaris de heer G. A. N. T. Jansen v. Aflerden, commies bij het departement van justitie. De liberale kiesvereeniging te den Burg op Texel beeft in hare joDgste vergadering met algemeene stemmen den heer dr. P. Bakker te den Helder kan didaat gesteld voor het lidmaatschap der Prov. Staten. Tevens werd besloten een schrijven te richten aan de Vrijzinnige kiesvereeniging te Den Helder met het doel een bond van liberale kiesvereenigingen tot stand te brengen. - Op de lijst der hoogstaangeslagenen, verkiesbaar tot leden der eerste kamer in de provincie Utrecht, komt de heer mr. J. Boyaards van den Ham te Utrecht voor ihet den hoogsten aanslug, n.l f 6245,93%. Het laagste bedrag is f 603,36. De Maatschappij tot exploitatie van het Ameriea'n- Hótel te Amsterdam keert over 1888 7% pet. dividend uit tegen 6 pet. in 1887 en de onderneming Kresnapolsky 6 pet. tegen 7 pet. in 1887. Vaa de 168 te Amsterdam voor onderwijzer en onderwijzeres geëxamineerde 83 manu. en 85 vrou wen, zijn 47 maan. en 32 vr. geslaagd. 's UKUE.MI4GE, 7 Mei. Tweede Kamer. Is ingekomen een voorstel van 10 leden der rechterzijde, om bet onderzoek der school wet op te dragen aan eene commissie van voorbereiding. Morgen behandeling daarvan. Bij voortgezet debat over de boterwet wilde de heer Mees natuurboter verplichten met bet keurmerk boter verkocht te worden en kunst boter te verbieden zi;h boter te noemen. De beerea A. van Dedem en Huber waren voor het ontwerp in het na tionaal belang. De heer Hartogii bestreed het, met bet oog op de belemmering bij export. De heer Rut- gers verdedigde het ontwerp sterkais tegengaande bedrog. Morgen voortzetting. Ds. J. D. van der Velden te Buitenpost 's be roepen bij de dóleefêbdè kerk alhier. In ons vorig nummer werd verzuimd te vermelden, dat de standplaats van den heer A, M. J. Moussault, benoemd controleur bij den waarborg enz., Schoonh ven zal zijn. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Behandeling van strafzaken op 7 Mei. J. K. Jz., Alkmaar, diefstal, vrijgesproken, ll Bedelaars werden tot verschillende straften veroordeeld. B U 11 G E R L IJ K E STAND. ONDERTROUWD. 3 Mei. Bernardus Gerardus Buscher te Warmenhuizen en Maria Beemsterboeralhier. GETROUWD. 5 Mei. Jacobus Anthonius Siefkens en Margaretha Priska Ibink. Jan Kerssens en Aafje Brakenhoff. Dirk Klomp en Klaasje Hartland. GEBOREN. 5 Mei. Gabrielle Theodora J ohannaD. van mr. Hendrik Wesseling en Geertruid Antonia Eabius. Louis HendrikZ. van Cornelis Grootegoed en Anna Mar garetha Josephina Thomhagen. Anna Elisabeth, D. van Pieter Lindeboom en Anna Maria Smorenberg. Margaretha WilleminaD. van Pieter de Erenne en Willemina Stuurop. Theresia Antonia Maria, D. van Johann August Kliinnen en Elise Theodore Hen- riëtte Schroder. Leo, Z. van Johannis Visser en Adriana Zijp. OVËRLEDEN. 4 Mei Petrus Cornelis MarieZ. van Bernard Hermann Aul- bers en Hendrica Christina Jacobse ruim 10 m. Jacobus Gerardus, Z van Pieter Spil en Johanna Lan- gedijk, 15 m. Arend, Z. van Gerrit Kuiper en Geertruida ter Haak 16 j. en ruim 3 m. Cornelis Pieter Mulder, 67 j. 5 r Jannetje Noordam, eohtgen van Gerardus Meyroos, 63 j. 6 Cornelis Kooij, 46 j. Johanna, van Pieter Dek ker en van wijlen Petronella Beljaars, 17 j. en 11 m. Alkmaar 6 Mei. Aangevoerd 5 Koeien en Ossen t 200 a 250, 215 vette Kalveren 30 a 9619 Nueht dito /5a 12, 131 vette Varkens f 0,42 a 0,52 per P., 50 Magere dito 16 a 22. Amsterdam 6 Mei. Raapkoeken f la 90, Lijnkoeken /8 50 a 12 per 100 P. Petroleum kalmAmerika loco f 8, Sept.Dec. 8,20 entr. In cons. 1 9,25, Russ. Nobel loeo ƒ6,75, Juni—Aug. f 1, Sept.Dec. t 7,50 entr. In cons. 7,75. Aangevoerd 681 Runderen, vette 1 0,50 a 0,64 per P., Melk- en Kalfkoeien f 150 a 250108 nueht. Kalveren 7

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3