Haarlem. Vergadering van den Raad der gemeente ILkHtAlt, Den 4, des namiddags, toen een bewaker van het krankzinnigengesticht Veldwijk te Ermeloo met vijf zoo genaamde „rustige lijders" op Veldwijk wandelde, ont snapte een hunner, een man, aan den bewaker en begaf zich op de spoorbaan van den Centraalspoorweg juist toen een trein in aantocht was. Niettegenstaande de bewaker alle mogelijke pogingen in het werk stelde om hem weg te rukken eer de trein hem bereikte, mocht dit niet gelukken, zoodat de krankzinnige van de loco motief een stoot ontving die hem een eind weg slin gerde en zoodanig verwonddedat hij een half uur later een lijk was. De gemeenteraad van Nijmegen heeft den 4 be sloten, don Koning te verzoeken, de onlangs door burg. en weth. gedane benoeming van een verslaggever der raadsvergaderingen te vernietigen, op grond dat de raad van oordeel isdat die benoeming door den raad en niet door burg. en weth. behoort te geschieden. De benoemde is de heer Sinkes te Arnhem. Den 5 is door bet onweder te Tilburg een jon- gelingdood geslagen, te 'a Heerenberg eene smidswoning afgebrand te Pannerden eene schuurwaarbij een stier en twee kalveren omkwamen te Doornenburg onder Bemmel twee huizen, by een waarvan een varken mede verbrandde. Den 6 is te Bobeldijk een driejarig kind in het water geraakt en verdronken. Do bijna 80jarige grijsaard Jocbum Visser is den 6 op de terugreis van Leeuwarden naar Hempes te wa ter geraakt en verdronken. Den 6 is te Beemstör des morgens te 4 uur de boerderij van den heer S. Droog afgebrand. Men denkt aan kwaadwilligheid daar hij meermalen met brandstichting bedreigd was. Het in de Eierlandscbe gronden gestrande engelsche stoomschip Berbrack is den 6 verkocht voor f 5400 aan den heer J. Richardson in Engeland de inventaris bracht f 222.75 op. Den 7, des ochtends, is door den eersten trein van Arnhem naar Utrecht, nabij een overweg bij bet station Wolfhezeu, een werkman der inktfabriek te Ben- nekotn overreden. Hij was onmiddellijk dood. Den 7, des middags, is een man te Nijkerk, die op het land werkzaam was door den bliksem getroffen zoodat hij op de plaats dood bleef. Den 7 zijn teJubbega (Friesland) drie koeien door den bliksem dood geslagen en is te Eriekom bij Njj- megen de blik em in de woning van een steenfabrieks- baa? geslagen welke woning met een stapel turf af brandde. Bij kon. besluit van den 7 zijn benoemd 1°. tot minister van Staat de heer jhr. mr. G. C. J. van Reenen vice-president van den Raad van State 2°. tot commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw de beer mr. A. J. Swart, lid van den Raad van State en 3°. tot ridder in de orde v> n den Nederl. Leeuw de heer jhr. mr. J. F. van Huwalda van Eysinga, lid en de heer mr. G. Roijaardssecretaris van den Raad van State. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 8 een krediet van f 1500 verleend voor de feestelijke viering van het 40jarig jubileum van den Koning. De Dreef zal met 24 gassterren en de voorgevel van het raadhuis in al zijne lijnen verlicht worden en de fontein in den hout door eene gasverlichting omringd zijn. In den hout en op de Groote Markt zullen muziek uitvoeringen plaats hebben. Een ingezetene van Amsterdam die onbekend wenscbt te blijven, beeft, als een hulde voor den goeden geest, die tijdens de April-feesten van 1887 de inwoners van Amsterdam beeft gekenmerkt, eene som van f 10,000 ter beschikking van den burgemeester gesteld. Dit bedrag zal, naar zijne verklaring, eene eerste bijdrage vo-men voor de oprichting van badhuizen voor den wtrkenden stand. De lijst der hoogstaangeslagenen verkiesbaar tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, bevat leven te aauvaarden Wat ben ik toch eigenlijk een ellendig wezen Hij sprong op en trad voor den spiegel. „Binnen voor den duivel!" riep hij met donde rende stem toen er geklopt werd en al de onaange naamheden van den laatsten tijd uitten zich in die woorden. Het volgend oogenblik weigerde zijn stem hem bijna den dienst, met wijdgeopende oogen keek hij den bezoeker aan. „Jij hier, Konta Of is het je geest?" „Ik zelf, zooals je je kunt overtuigen", zeide deze, binnentredend, en een stoel nemende. „Ik kwam nog juist bijtijds om mijn goede moeder de oogen toe te drukken. Nu is ook dat doorgestaan en houdt niets mij meer in Europa terug." „Konta, kerel, het gaat mij zoo aan mijn hartje denkt er dus in allen ernst over, om naar Amerika te gaan Scheven trok de schouders op. „Het is ten slotte vol maakt onverschillig vraar men krepeert De paar dui zend gulden, die de goede vrouw mij heeft nagelaten, zijn te weinig om te levente veel om te sterven. Maar je hadt bezoek - Treitel was bij je, zag ik. Nu?" „Hij was handelbaar genoeg. Deze moderne Shylok verlangt niet meer een pond vleesch, dat zou voor den tegenwoordigen tijd al te barbaarsch zijn, bij stelt zich met mijn reohterband tevreden; je zult mij toestemmen, dat dieal neem je den gouden zegelring er bijnog nog lang geen pond vertegenwoordigt." „Dat wil zeggen?" „Hij wil mij laten trouwen." ,.En wa'; doe je „Nu, old fellowik heb toegestemd", zeide Gert, op min •of meer ouvasten toon. „Als men zoo in de klem zit Maar ik geef je mijn woord van eer", ging hij driftig voort, toen hij Scheven's honenden glimlach zag, „dat ik, als het kind maar even redelijk is, verliefd op baar zal worden dat zal ik in ieder geval al moest ik mij zelf wijsmakendat zwart wit en wit zwart is. Mijo bart is bovendien geheel vrij." „Ik hoop van harte, dat je gelukkiger bent dan ik1', begon Scheven, terwijl bij langs zijn knevel streek. voor Zeeland 125 namen. De hoogste aanslag is die van den beer J. W. Vader te Cortgene, nl.2376.40, de laagste die van den heer A. Erasmus te Cadzand met f 399,15. Die voor Gelderland bevat 311 namen. Hoogstaangesla- gene is de heer mr. J. baron van der Feltz te Voorst, met f 5494,11%, laagste de heer W. M. J. Arendts te Opbeusden, met f 403,82%. De bezending friesch vee, oorspronkelijk bestemd voor de tentoonstelling te Windsor welke thans niet daarheen kan worden geronden, is in ééa slag verkocht aan een amerikaan. Voor l koe werd o.a. 600, voor twee andere f 500 per stuk betaald. De stoomtramweg maatschappij AntwerpenBer gen op ZoomTholen beert over 1888 5 pet. dividend uit. Te 's-Gravenhage was voor het bouwen van 98 dubbele arbeiderswoningen eene woning voor den opzichter en 10 pakhuizen op het terrein achter de Doedijn-en Jan Steenstraten de firma H. Stieltjes Co. aldaar de laagste voor f 179000. De r. k. kiesvereenigmg te Helder beveelt voor lid der Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Helder aan den heer mr. F. J. M. A Reekers, lid van de 2 Kamer. De bevolking van Noordbrabant bsstoud op 1 Januari 1889 uit 256732 m. en 253517 vr., samen 510249 tegen 505380 (254274 m. en 251106 vrop 1 Januari 1888. De bevolking van 's-Hertogenbosch bestond op eerstgenoemd tijdstip uit 26743, Tilburg 33177, Breda 21335, Bergen op Zoom 12222, Roozen- daal c. a. 10974 en Oosterhout 10857. Benoemd tot hoofd der te AköYSlOOt op te richten r. k. school de heer J. Sernéonderwijzer te Te Haarlem is in den ouderdom van 80 jaren overleden de heer Abraham van der Lindensedert jaren architect van het krankzinnigengesticht Meerenberg. De gemeenteraad van Kampen heeft met ééoe stem meerderheid beslotengeene der boerenplaatsen op het Kampereiland onderhands te verhuren, doch alle erven in het openbaar te verpachten. Uit het verslag van den inspecteur voor het staatstoezicht op krankzinnigen over 1887 blijkt dat op 1 Januari vau dat jaar io gestichten verpleegd werden 5240 krankzinnigen 2552 mannen en 2688 vrouwen, op 1 Januari 1888 daarentegen 5658 personen, 2805 m. en 2853 vr., zijnde dus 418 meer. Er werden 1427 opgenomen, 593 ontslagen, terwijl 373 herstelden en 503 overleden. Van 28 April tot en met 4 Mei zijn te Zaandam drie personen aan mazelen overleden. Te Westzaan is eene koe, die aan miltvuur leed, afgemaakt en verbrand en het overige vee in den stal en op de weide verdacht verklaard Ten behoeve van het Museum vau Kunstnijverheid te 's Gravenhage zijn reeds de volgende giften ont vangen van H. M. de Koningin voorioopig 500; H. K. H. de Groothertogin van Saksen f 300, van den heer mr. C. J. E. graaf van Bylandt f 300 van den heer A. A. des Tombe f 300 van de leden en den secretaris van den Raad van Bestuur der Academie van Beeldende Kunsten f 300 en van jhr. mr. Victor de Stuers f 300. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Snippe uit Hoogeveen, die wegens vervalschiog van een post wissel tot 4 jaren celstraf veroordeeld was, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. De consul-generaal van Frankrijk, te Rotterdam, heeft bij vleiend schrijven Ier kennis van mej. C. M. Rantwijk te Scheveningen gebracht, da' haar bij besluit vau den president der Franscho Republiek, van 11 Febr., is toegekend de groote gouden medaille le klasse, wegens baar zelfopofferende daad en moedig gedrag aan den dag gelegd op den 30 November j 1., door in zee te gaan om den franschen matroos Francis Personique, schipbreukeling van de Ango, te redden. „Zoo geheel ongelijk heb je niet. De paar dagen die ik bij mijn moeder in dat kleine nest doorbracht, heb ik eerst leeren begrijpenwat eeD zoogenaamd menschwaardig bestaan is Tegen zoo'n hemeltergende eentonigheid ben ik niet bestand. Ik verzink dan nog liever in het levendig gewoel van een groote stad, dan dat ik met uitgedroogde hersens in zoo'n omgeving zou kunnen leven. Hoe maakt Blanche hetis zij al geëngageerd „NeeD, die geschiedenis met de bank 't is waar ook, je weet er nog niets van En nu vertelde Gert, wat er in den laatsten tijd was voorgevallen. Geen wonder, dat Scheven met gespannen aandacht luisterde. „Kou ik je zuster nog maar éénmaal zien het zou voor het allerlaatst zijndat wy elkaar ontmoetten. Laatst op straat was het toch wat al te vluchtig niet voldoende voor eene eenige herinnering, waarmee men naar de nieuwe wereld moet gaan", zeide Scheren op zwaarmoedigen toon. „Denk je, dat er kans op zou zijn, Gert?" „Natuurlijk", zei deze, goedhartig als hij was, dadelijk voor het plan gewonnen, te meer, daar het hem voor kwam, dat het lot hem gunstiger was geweest, dan zijn gevallen kameraad. „Mama zal denken dat je komt condoleeren met het gebeurde. Ik zal dadelijk mijn oppasser sturen." Eerst toen deze weg was, schoot het beiden te binnen, dat Willy ook thuis was. Zij zagen elkaar een oogeublik bedenkelijk aan; Gert zeide spoedig, schouderophalend „Drommels, dat wij dat konden vergeten Nu, Blanche zal er zelf wel voor zorgen." Een haastig gekrabbeld briefje van Blanche maakte aan alle aarzeling een einde. Mama was niet wel schreef zij, papa uit, als Scheven het echter met haar gezelschap voor lief wilde nemen enz. „Ik kom zoo aanstonds", riep Gert Soheven, die reeds haastig de trappen afliep, en een half uur later diende de knecht, in de woning van mijnheer Broek, baron vou Scheven aan. Wordt vervolgd.) No. 5. Woensdag 8 Mei 1889. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heer Helling wegens ongesteldheid. Eene vacature. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mede het op 2 Mei namens het gemeentebestuur aan Z. M den Koning gezonden telegram van gelukwensch met zijn herstel en het daarop ontvangen antwoord en stelt voor, beide telegrammen in de notulen dezer vergadering op te nemen. Bij acclamatie wordt daartoe besloten, waarna de heer Vonk, onder instemming van de leden, namens den raad dank betuigt aan burg. en weth. voor het aan Z. M. den Koning verzonden telegram, waarmede zij volkomen in den geest van den raad gehandeld hadden. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Uitnoodiging om de gemeente-rekening over 18S8 met de bijlagen uiterlijk op 31 Augustus aan hen in te zenden. Gesteld in handen van burg. en weth., om daaraan te voldoen. 4. Brief ten geleide van de goedgekeurde verordening op de heffing en invordering der inkomstenbelasting, 5. Ontvang-bericht der algemeene politie-verordening. Ns. 4 en 5 voor kennisgeving aangenomen. 6. Verslag van het burgerlijk armbestuur omtrent den toe stand van het armwezen in deze gemeente over 1888. 7. Verslag van de commissie van toezicht op het lager onderwijs omtrent den toestand van dat onderwijs - in deze gemeente over 1888. Ns. 6 en 7 voor kennisgeving aangenomen, zullende beide verslagen voor de leden nog eenigen tijd ter lezing liggen. 8. Brief van de kamer van koophandel en fabrieken, waarbij zij, het raadsbesluit vau 6 Maart j.l., waarbij de gasprijs voor fabrikanten gasverbruikers voor groote hoeveelheden van 9 op 8 centen is gebracht, uit de Alkmaarsche Courant vernomen hebbende, verzoekt, aan voormeld besluit meer uitbreiding te willen geven en alzoo die vermindering voor alle gasverbruikers zonder onderscheid vast te stellen. Gesteld om bericht en raad in handen van de vaste com missie voor de gasfabriek. Van Burgemeester en Wethouders. 9. Brief ten geleide van het verslag omtrent den toestand dezer gemeente over 1888. De Voorzitter deelt mede, dat het verslag niet vóór 1 Mei gedrukt aan de leden ter hand gesteld is kunnen worden, daar van ééne commissie het jaarverslag later is ontvangen geworden dan het geval moest zijn. Voor kennisgeving aangenomen. 10. Verslag van het op 25 April aan de gemeentelijke in stellingen van weldadigheid en aan het r. k. weeshuis gebrachte jaarlijksehe bezoek. Dat bezoek gaf geene aanleiding tot het maken van bijzondere opmerkingen. Voor kennisgeving aangenomen. 11. Verzoek van den heer C. J. Reiziger Jr., hoofd der openbare burgerschool en bewoner van het aan de gemeente Alkmaar in eigendom behoorend perceel aan de Oudegracht 76, om de regenbak bij die woning zoodanig te herstellen, dat het drinkwaterna scheikundig onderzoek, goed is of indien zulks niet kan geschieden, hem voor het gemis daarvan de jaarlijksehe contributie aan de duinwaterleiding maatschappij ten bedrage van f 25 terug te geven, dat naar zijne bescheiden niet dan billijk is. Dat verzoek is daarop gegrond, dat vol gens het scheikundig onderzoek door dr. Boeke het regenwater van dat perceel als drinkwater zeer schadelijk voor de gezond heid is, in welken toestand ook het welwater aldaar, volgens herhaald onderzoek van den heer Brom, apotheker alhier, ver keert waarom hij zich door nood gedwongen, ver plicht heeft gezien, dat perceel aan de duinwaterleiding te doen aansluitenin afwachtingdat de gemeente in het gebrek aan goed drinkwater in dat perceel zou voorzien dat hem door bemiddeling van dr. Simon Thomas door den controleur der waterleiding tijdens het heerschen van de typhus in zijn gezin, waaraan zijn jongste zoon overleden is, toegestaan werd, water uit de leiding te laten halen, welke vergunning echter ophield na den dood van zijn zoon; dat de verhuurder eener woning hier de gemeente Alkmaar, verplicht is, elk perceel van goed. drinkwater te voorzien, welke meening door den raad ook wordt voorgestaan, daar reeds enkele woningen, aan particuliere a behoorende, door gebrek aan drinkwater onbewoonbaar zijn- verklaard. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Yan de commissie van financiën. 12. Rapport op de rekening van het stedelijk muziekkorps over 1888, sluitende in ontvang en uitgaaf op f 2499 95. De commissie heeft bij het onderzoek dier rekening ontdekt dat drie posten, tot een gezamenlijk bedrag van 28, in uitgaaf gebracht zijn, welke betrekking hebben op het dienstjaar 1889. De commissie stelt daarom voor, die rekening in ontvang en uitgaaf goed te keuren en vast te stellen op 2471.95 en de commissie uit te noodigen, voorschreven op het dienstjaar 1889 betrekking hebbende uitgaven waartegen overigens geen be zwaar bestaat, in uitgaaf te brengen op de rekening over het dienstjaar 1889. Aangenomen. 13. Rapport op de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1888, sluitende in ontvang op 10399.24, in uitgaaf op f 10302.32%, alzoo met een batig slot van 96.91%. De com missie stelt voor, de rekening onveranderd goed te keuren, daar het onderzoek geene bezwaren opleverde. Aangenomen. 14. Rapport op de rekening van het burgerweeshuis over 1888, sluitende in ontvang op t 15064.36, in uitgaaf op 13171.91, met een batig slot van 1892.45. De commissie stelt voor, de rekening onveranderd goed te keuren daar het onderzoek geene bezwaren opleverde. Aangenomen. 15. Rapport op de suppletoire begrooting voor het burger weeshuis voor 1889strekkende om van het batig slot der rekening van 1888 een bedrag van f 1000.af te schrijven en over te schrijven op den post ondernoud van gebouwen, enz. in de begrooting, dienst 1889, ten einde te kunnen uit voeren het eerste gedeelte van de noodzakelijk geachte ver nieuwing der dakgoten, geraamd op 1057.25. Deze ver nieuwing moge eene belangrijke uitgaaf zijn aan een gebouw, dat voor even 20 jaren gesticht isde commissie deelt het gevoelen der regenten, dat het alleszins aanbeveling verdient bij dit gebouw bijtijds afdoende maatregelen te nemen om in het bestaande kwaad te voorzien en dat het vernieuwen der goten met lood te verkiezen is boven vernieuwing met zink, vooral nu het mogelijk is, een groot deel dezer buitengewone uitgaat op de voorgestelde wijze te vereffenen. Alleen zou de com missie wenschen, dat de uitvoering van dit werk in het open baar aanbesteed werd. Zij stelt voor, regenten daartoe uit te noodigen en de suppletoire begrooting goed te keuren. Aangenomen. Yan Burgemeester en Wethouders. 16. Ontwerp-besluiten tot het doen van af- en overschrij vingen in de begrooting voor 1888, met rapport der vaste commissie van financiën. Het voorstel strekt om die besluiten onveranderd vast te stellen, behoudens het nader grondig onder zoek der uitgaven bij het nazien der rekening. Vastgesteld, één besluit behoudens goedkeuring van Ged. Staten.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2