Schiidersknecht O P R O E PI N G. Hooischudder Fabriek en Magazijn Gebrs van Vuure. Schildersknecht gevraagd 1849 Koningsfeest 1889 beslaande in Volksspelen, TWEE of DRIE QUlerlci. Jugczotibctt Stukken. 3docvitnfitu. In vele grootten staan zij ter directe aflevering gereed terwijl dezelve op elke verlangde maal, desverkiezend in staal- pantser ol ijzerworden vervaardigd, PRIJSCOURANT EN ATTESTEN OP AANVRAGE. Zaadmarkt TV o. 78. Een DOEKSPELD met DIAMAXTEX STEEXTJE. De vinder kan op eene goede belooning rekenen. Adres Uitgevers dezer Courant. door P. SC1I0LTEX Schilder te HEER IIUGO WAARD. te IIAR11Ë1UU1ZE1, 13 Mei, 's namiddags 3 uur. Na afloop MUZIEK Y00R DEN DANS. bekwame TIHHUaLIEnilV kunnen dadelijk geplaatst worden bij N. POT VEER te Uitgeest. zoo goed als nieuw, TE KOOP aangeboden, bij S. J. JONKER, Rijtuigmaker. rine bereidhet woord surrogaat in duidelijke letters voorkomt. In de art. 4 en 5 worden bijgevoegd de woorden in winkels of openbare verkoopplaatsen. By de over art. 2 en de daarop ingediende amende menten gevoerde beraadslaging verklaarde de minister van waterstaat o.a. op eene daartoe gedane vraag geene definitie van margarine te willen geven. Ten slotte werd 1° het amendement-Boreel om ook verkoop en te koop aanbieden van ongemerkte surro gaten te verbieden verworpen met 52 tegen 36 stem men. 2". het amendement-A. van Dedem om de oude lezing te herstellen en dns de woorden surrogaat of margarine als merk toe te laten, verworpen, met 64 tegen 24 stemmen; 3°. het amendement-van der Kaay, om alle surrogaten van natuurboter als kunstboter te stempelen, verworpen met 53 tegen 35 stemmen. Het tweede amendement van laatstgenoemden heer verviel door die beslissing. Het amendement-Boreel, om buitenlandscbe etiquetten toe te laten op surrogaten bij uitvoer naar landen waar die zijn voorgeschreven werd verworpen met 49 tegen 39 stemmen. Art. 2 werd daarna aangenomen. De overige artikelen werden vervolgens goedgekeurd waarna het ontwerp werd aangenomen met 68 tegen 19 stemmen van de heeren Van Gijn, Gleichman Hintzen, Van der LoefiGildemeester Hartogh De Beaufort, van der Feltz, Rooseboom SeijffardtKer- dijk, Viruly, Sanders, Norman, Smidt, Mees, Geert- sema, G. van Dedem en de Meyier. De Kamer ging tot den 17 uiteen alsdan is aan de orde het ontwerp regelende de gevolgen der na turalisatie voor de vrouw en de kinderen van den ge naturaliseerde. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 8 met 20 tegen 12 stemmen besloten het tijdelijke gebouw voor de driejaarlijksche tentoonstelling van schilderijen te plaateen op het gedempte Damrak. Bij kon. besluit van den 8 is benoemd tot vice- president ven den Raad van N. Indië de heer jhr. C. H. A. van der Wijck, lid in dien raad. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 9 een voorstel van burg. en weth., om de aanstaande feest viering op den 12 te houden, verworpen met 21 tegen 9 stemmen en die op den 13 bepaald. Het provinciaal bestuur van Noordbolland heeft den 9 bij enkele insohrijving aanbesteed 1°. het leveren van brik en steen en het bestraten der Heldersctlö Z6eW0ring in twee pereeeien. Perceel 1, geraamd op 1950, laagste inschrijver gebr. Janssen te Nieuwediep voor f 1857. Perceel 2, geraamd op 10050, laagste inschrijver de heer W. Goedkoop te Amsterdam voor 10800. 2°. het verdiepen van eenige gedeelten van het Noordhollandsch Kanaalgeraamd op f 19000. Laagste inschrijver de heer A. Visser te Haarlem voor f 12209. Den 9 is door het openbaar ministerie bij de arr. rechtbank te Heerenveen tegen Lammerts, machinist van den stoomtram naar Drachten beschuldigd van door zijne schuld den dood van een kind berokkend te hebben, zes maanden gevangenisstraf geëisebt. Den 9 heeft de Koning zich voor het eerst na zijne ziekte in de open lucht begeven. Z. M. vertoefde geruimen tijd met H. M. de Koningin op het kleine bordes van het park. Den 9 is te Utrecht een eierenkoopman, die, een oogenblik op zijne vrouw moetende wachten, zich aan de Oudegracht nabij de Jacobibrug op een der ijzers van de aldaar aanwezige balies nederzette, op de werf neaer- gevallen, doordat het ijzer plotseling onder hem wegzonk. Bij aankomst aan het ziekenhuis, waarbeen hij dadelijk vervoerd werd, bleek hij reeds overleden te zijn. -Bij kon. besluit van den 9 is aan den heer J. Caland op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kaatonrechter-plaatsvervanger in het kanton Hölder. Den 9 is te Veendam het buis van J. Veltman met den inboedel afgebrand. Den 10 is te Amsterdam aanbesteed het maken van grondophoogingen voor loodsen bij de forten Spijkerboor en Purmerend. Laagste inschrijver de heer C. van den Berg te Hondswijk voor f 12344. De gemeenteraad van Haarlem, buitengewoon bijeengeroepen, beeft den 10 zijn besluit, om het feest van 's Konings 40jarige regeering op Zondag den 12 te vieren gehandhaafd. De kerkeraad der ned. berv. gemeente had tegen dat besluit protest ingediend en o. a. verklaard, met smart en verontwaardiging van die beslissing kennis te hebben genomen in dezen tijd waarin van zoovele zijden op zondagsrust en zondags heiliging werd aangedrongen, terwijl de Koning zelf den wensch uitgesproken haddat de feestviering op een anderen dag zou geschieden. Beroepen bij de ned. ger. kerk te Hilversum J. Schotel, predikant te Haarlem. Het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1889te Leiden is vastgesteld tot een belastbaar in komen van f 5.417,509 tegen 5.406.329 in 1888. De opbrengst der heffing bedraagt tegen 2.6 pet. f 140,855.23: het aantal aanslagen 5595. Het kohier der inkomstenbelasting over 1889 te Middelburg is vastgesteld op f 73332; de hefSng be draagt 3 pet. De gemeenteraad van Leiden heeft voor de feest viering op den 12 eene som van duizend gulden be schikbaar gesteld. In het hoofdkiesdistrict Hoorn zijn de heeren C. Boldingh Gz. notaris te Hoorn en S. Zuurbier te Spier dijk door de katholieken en anti-rev. kandidaat gesteld voor leden der Prov. Staten. De commissie uit de Tweede Kamer tot voorbe reiding van het onderzoek van het wetsontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs heeft den heer Lohman tot voorzitter gekozen. De bevolking der provincie Friesland welke op 1 Januari 1888 bestond uit 176736 m. en 169855 vr., samen 337.591, bedroeg op 1 Januari 1889 168464 m. en 170566 vr., samen 339.030. Op laatstgenoemd tijd stip was de bevolking van Leeuwarden 29717, West- Stellingwerf 15364, Opsterland 14990, Tietjerksteradeel 14145, Sohoterland 14106, Wonseradeel 13046, Wijm- britseradeel 12130, Sneek 11366, Achtkarspelen 10918, Menaldumadeel 10743, Dantumadeel 10640, Harlingen 10274 en Smallingerland 10167. De arr. rechtbank te Heerenveen heeft den socialist de Swart veroordeeld wegens opruiing tot 6 maanden gevangenisstraf. De heeren T. Sanders, jhr. Jb. Hartsen en Js. Reijnvaan hebben aan den minister van waterstaat ver gunning gevraagd voor den aanleg van een lokaal spoorweg van Amsterdam en Nieuwer-Amstel over Sloten en Haarlemmermeer naar Haarlem. De aartsbisschop en de bisschoppen der oud-bis schoppelijke clerezie hebben in een herderlijk schrijven uiteengezet, waarom hun gebruikelijk kerkelijk huwelijks formulier vervangen wordt door een ander, voor ieder volkomen duidelijk en overeenstemmende met de gezonde leer, dat het echtverbond, voor de burgerlijke overheid reeds gesloten, in de kerk door het sacrament wordt geheiligd en gezegend. De lijst der hoogstaangeslagenen, verkiesbaar tot leden der Eerste Kamer, bevat voor Zuidbolland 535 namen. De hoogste aanslag is die van den heer C. J. van der Oudermeulen te Wassenaar, met 6621.17; de laagste aanslag is 587.62%. Na 1 Juni a.s. zullen van hetstati on CastriCUUl geene telegrammen of pakj meer woeden besteld. Aan eene particuliere correspondentie van de N. Rott. Cour. ontleenen. wij het volgende Heden heb ik, evenals een aanial journalisten eene proefvaart gedaan op d« Seine met den nieuwen toettel van den heer Pagan, ten einde schepen in hunne vaart onmiddellijk te stuiten. Deze uitvinding is te vorigen jare bekend geworder, maar heeft, voor zooverre mij bekend, toepassing gevon den noch in de groote noch in de kleine vaart. Toch msakt de inrichting een zeer guastigen indruk, i n al konden de proeven heden volstrekt niet afdoende ge noemd worden, het is niet twijfelachtig, dat de uitvinding van den heer Pagan vatbaar is om goede uitkomsten te geven. Zij bestaat eenvoudig hie-in, dat de kapit in zoodra hij stoppen wilee kabel buiten boord laat wer pen, waarop zeker aantal stukken zeildoek zyn bevestigd, evenals regenschermen op hunne stok bevestigd zijn. Aan het einde van den kabel is een gewicht dat zinkt. De gang van het schip sleept den kabel voort en doet de regenschermen opengaan onmiddellijk daarop stopt het schip. Ik had eenigen tijd geleden deze inrichting wel op het drogi gezien, maar haar nooit zien werken, en ik had eigenlijk geen groot denkbeeld van wat er mede gedaan kon worden. De proef, die ik heden bij woonde, heeft echter mijne verwachting verre overtroffen. Wij waren aan boord van eene sleepboot, 26 ellen lang, 70 ton groot en met eene stoommachine van 180 paardenkrachten. De boot ging met volle kracht siroom- afwaarts. Dan werd op bevel van den kapitein de machine gestopt en de kabel uitgeworpen, en zoo stopte de boot in 9 of in 10 of in 12 seconden, zonder dat men in bet minst door eeu schok gewaar werd, dat men zoo snel had stilgehouden. De proef was onvoldoendeIn zooverre men niet werkte volgens een vast programma en men geen bepaalde toestellen voor waarneming had hetzij van de snelheid van bet schip hetzij van den tijd tusschen be el en stilstand, hetzij van de lengte, doorloopen na het bevel tot bet uitwerpen van den kabel. De heer Pagan die ten behoeve van het bekend worden zijner uitvinding heden de pers had uitgenoodigd had niet mogen verzuimen deze hulpmiddelen bij de band te hebben. Men kan nu wel zeggen dat deze uit vinding niet kwaad lijkt maar hot is niet mogelijk bepaalde cijfers te geven over de werking der waterrem. Te Havre en te Cherbourg heeft de uitvinder zeker aantal proeven genomen, meest alle op kleine schepen. De twee giootste schepen, waarop zijn toestel gewerkt beeftzijn de Cygue, een stoomschip van 600 paarden krachten, en de Buifle, een oorlogsvaartuig, ook van 600 paardenkrachten. Van deze laatste proef is door zee officieren een rapport opgemaakt waarin verzekerd wordt, dat de Butfle, groot 330 ton en met eene Buel- heid. van 12% knoopen, gestopt heeft in zes seconden en na 15 ellen doorloopen te hebben, en dat na de eerste seconde de snelheid bijna nul geworden was. De afstand van vijftien ellen was gemeten door een boei, die uit gelegd was op het juiste oogenblik dat het bevel tot stoppen gegeven was. Het schip was geheel gestopt vóórdat de schroef had kunnen beginnen naar achteren te draaien. Het gewicht van den geheelen toestel, dien wj heden hebben gezien, is twintig pond. Maar het spreekt van zelf, dat voor grootere schepen het gewicht aanzienlijker wordt. De massa van het vaartuigdat heden moest gestopt wordenwas in verhouding tot de hedendaag- sche zeebooten zeer gering. Men zou voor groote zee schepen electrische inrichtingen kunnen maken die door den kapitein of door den stuurman in werking gesteld onmiddellijk den kabel met de regenschermen in zee zouden kunnen doen nedervallen, als er een sehok te vreezen is. Misschien is dit veel gemakkelijker te bereiken, dan men op het eerste gezicht meenen zou. De plaatsen op zee, waar altijd mist en dus aanvaringen te vreezen zijn, kan men nauwkeurig aanwijzen. In de eerste plaats zijn bet kanaal tusschen Engeland en Frankrijk en de banken op de oostkust van Noord- Amerika als zoodanig bekend. Men zou aldaar den toestel dag en nacht gereed kunnen houden tot onmid dellijke bediening. Een oud-zeeolficier, die heden aan boord was, meende dat de inrichting ook groote diensten zou kunnen be wijzen bij het manoeuvreeren der pantserschepen en dat men een ramtorenschip op de plaats onmiddellijk zou kunnen doen zwenken, door hetzij rechts, hetzij links een dergelijkeu kabel uit te werpen. Op de kleine boot, waarmede den 2 de proet werd genomen, was de midellijn der regenschermen niet meer dan 1,60 elmaar de werkiDg wordt nog krachtiger, als de middellijn grooter w rdt, Het is onder water dezelfde vorm die een parachute beeft iu de lucht, iraar terwijl de werking van deze verticaal is, werkt de uit vinding van den heer Pagan in horizontale richting. X vestigt de aandacht zijner medeburgers op bet volgende. Vóó eenige jaren werd de huurwaarde van verschillende woonhuizen in deze gemeente voor de Rgks personeele belasting aanzienlijk verhoogd. Menig belastingschuldige mocht die verhocging op dat oogen blik betreuren de aanzienlijfee verbooging der huur prijzen wettigde dien maatregel. Daarbij was de huur waarde van verscheidene pereeeien werkelijk veel te laag. Nu is de toestand echter geheel anders. De huurprijzen van verscheidene woonhuizen vooral van groote per eeeien, zijn sterk dalende dezer dagen tot stand geko men verhuringen strekken tut bewijs daarvan. Boven dien staan nog verscheidene groote en kleinere woonhuizen onbewoond omdat zich noch koopersnoch huurders aanmelden. Zou thans niet het oogenblik gekomen zijn, om by het invullen der ia deze week voor de Rijks personeele belasting rondgezonden besclmjvingsbiijetten daaraan indachtig ie zyn P De billijkheid brengt toch mede dat met de veranderde minder gunstige tijds omstandigheden rekecin£ wordt gehouduD. i nj mi ui r *"~"r*T*TT*ahnrwr-irm—nr— Y A N Er wordt gevraagd te Amsterdam bij nette familie, wegens ziekte der vorige, eene 'fatsoenlijke DIEISTUOOE, die knap 'werken, een burgerpot kan koken en van goede getuigschriften is voorzienom zoo spoedig mogelijk in dienst te treden. Loon 100 's jaars. Adres Yerdronkenoord D 16, alhier. DE COMMISSIE. gevraagdom zoo spoedig mogelijk in dienst te treden bij <9. DAMMES te Zuidschermer. Mevrouw DUKER te Zuidscharwoude vraagt, om dadelijk in dienst te treden, eene nette DIENSTBODE als Meid alleen, tegen hoog loon. Wasch buitens huis. Aanbieding liefst in persoon. Allendie iets te vorderen hebben van of ver schuldigd zijn aan de nalatenschap van den heer JOHs. N. GOES, in leven kaashandelaar te Alkmaar, gelieven daarvan opgave of betaling te doen vóór 15 Juni a 8., aan de firma JOHs. N. GOES ZONEN, Kaasmarkt 48. Alkmaar, 12 Mei 1889.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 6