ENGELAND. FRANKRIJK. De tentoonstelling te Parijs is van den 6 tot den 10 door 296322 en den 12 alleen door 54000 personen bezocht. Seeds werden 17 zak kenrollers op het tentoonstellingsterrein aangehouden en 2 hunner, Bpanjaarden, ieder tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Keizerin van Oostenrijk keert den 23 van Wiesbaden naar Oos- tenrijk terug. Na daar vier weken vertoefd te hebben, begeeft zij zich naar Zandvoort. BULGARIJE. Te Bourgas zijn groote feesten gegeven by de inwijding van de spoorweglijn Jamboli- Bourgas. De bisschop, vergezeld van de geestelijkheid, wenschte vorst Ferdinand geluk. Deze wees op den vrede en de rust des lands. Het land was volgens hem overtuigd, dat de beschaafde wereld de pogingen van Bulgarije om zich te ontwikkelen zou waardeeren. Aan het feestmaal sprak de minister van financiën over den toestand der geldmiddelen. SPANJE. De minister van financiën heeft in antwoord op het voorstel van eenige conservatieve afge vaardigden tot verhoogirg der invoerrechten op graan medegedeelddat hij dit voorstel thans niet in over weging kon nemen. VEREENIGDE STATEN. De berichten om trent den landbouw blijven gunstig. De oppervlakte voor den graanbouw bestemd, is een vierde grooter dan ten vorigen jare. In Jowa en Kansas belooft de winter tarwe een beteren oogst dan in de laatste zes jaar. In de westelijke Staten zal de oogst voortreffelijk zijn. fiinacnlfttib Te Wieriügerwaard werd dinsdagmiddag in eene sloot aan den openbaren weg het lijk gevonden van een aan vallende ziekte liidend löjarig meisje. van oude en invalide werklieden by tweede lezing aan genomen. Lagerhuis. Den 13 werd een voorstel van den heer Pioton, om het invoerrecht op thee at te schaffen, verworpen met 216 tegen 121 stemmen. Bij eerste lezing werd aangenomen het voorstel betrjffende de oprichting van een departement voor landbouw. De heer Howarth vroeg, of de regeering voornemens was, aan den kroonprins den eeretitel van Onderkoning van Ierland te geven en de heer Heneage wenschte te weten, of het plan bestond, het Onderkoningschap van Ierland af te schaffen. Minister Smith antwoordde, dat deze punten van teederen aard waren maar dat de regeering ze met groote nauwgezetheid zou overwegen. Op eene vraag van den heer Johnston antwoordde hij, dat bij de regeering geen bericht ontvangen was omtrent vervolgingenwaaraan de proteatantsche inboorlingen op het eiland Boyalty zouden hebben bloot gestaan. Alle artikelen van het wetsontwerp tot versterking en uitbreiding der vloot werden den 14 aangenomen. Den 15 is bij tweede lezing aangenomen het wets ontwerp tot invoering van middelbaar onderwijs in Wales. Kamer. Den 14 kwam zij weder bijeen. Met 278 tegen 241 stemmen werd een voorstel van den afgevaardigde Baslij, een werkman, om vóór de behandeling der begroo ting eenige ontwerpen in het belang des werkmansaf te doen, verworpen. De minister-president had aangedron gen op de behandeling der begrooting. De algemeene be raadslaging daarover ving daarna dadelijk aan. RUSLAND. Tegen den 15 Augustus is de aflossing aangekondigd der 5 pet. geconsolideerde spoorwegleenicg van 1884met welken dag bet rentegenot ophoudt. Deze obligatiën kunnen zoowel als die der 5 pet. spoorwegleeningen van 1870, 1872 en 1873 in betaling worden gegeven bij de inschrijving op eene gelijktijdig uitgeschreven 4 pet. leening. Maarofschoon de beide vrouwen tot laat in den nacht over de zaak zaten te praten en Hollfeld zich had aangebodenom baar met raad en daad bij te staan, nergens konden zij een uitweg vinden. Ook de volgende dag, in de stad, schonk geen betere uitzichten. De raadsheer trok medelijdend de schouders op. „Toen het nog tijd was, heb ik gewaarschuwd", zeide hij op deelnemenden toon „maar het schijnt mij toe dat de zaak nu zeer slecht staat. De hypotheekbank is helaas volkomen in haar recht.'' „Wat ik kan, zal ik gaarne doen, al was het alleen ter wille van de freule en hare grootouders zaliger", riep de kleine Treitel opgewonden, toen tante Malwine hem de toedracht der zaak had meegedeeld, en hij liep in^ zijn vuile jas ijverig het kale kantoor op en neêr. „Natuurlijk zal ik alles doen, wat in mijn vermogen is Maar het geld is tegenwoordig moeielijk te krijgen zeer moeielijk, dat verzeker ik u, freule." „Wij moeten het hebben", gaf freule van Malknitz zeer beslist ten antwoord, „Warnitz mag niet in andere handen overgaan!" „Ik zal aan mijn zoon in Berlijn schrijven ik zal hem dadelijk schrijven", verzekerde Treitel. Doch de ©ene dag na den andere verliep, in onrust en spanning, in angstige verwachting, zonder dat het geld kon worden verschaft. Op een goeden dag gaf freule van Malknitz uiting aan een gedachte, die zij reeds lang met zich had omgedragen. „Giinther zou je wel kunnen helpen als je hem de zaak verteldet, Willy," „Nooit, tante I" De oude beslistheid sprak weêr uit haar bruine oogen, toen zij opgewonden voortging „Kan ik hem zoo iets vragen, na alles, wat er tusschen ons is voor gevallen Tot nu toe weet hij nog niets van degeheele zaak en als hij het verneemt, iB het niet mogelijk, iets meer er aan te veranderen dan is Warnitz niet meer in mijn handen." „Het is je dus niet eens een verzoek aan een oud vriend waard?" „Tantekwel mij nietriep zij handenwringend. „Misschien aan ieder ander maar niet aan hem niet aan Leo GünlherEu als u mij lief hebt beloof mij dan bij al wat u heilig is, dat u er hem met geen enkel woord over zult spreken er zelfs niet op zult sinopelen. Belooft u mij dat, lieve tante Bij kon. besluit van den II is aan den heer jhr. J. Stern, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bewaarder van de hypotheken het kadaster en de soheepsbewijzen te Arnhembehoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor zijn bijna 53jarigen dienst. Bij kon. besluit van den 13 is benoemd tot lid van den Baad van State de heer mr. H. J. Brouwers, lid van de Tweede Kamer voor Boermond. Bij kon. besluit van den 13 is de beer G. N. de With benoemd tot burgemeester van Sloten. Den 13 is benoemd tot onvanger der gemeente Anns. Paulowna de heer J. J. Enschedé aldaar en tot waarnemend seeretaris de heer J. Jelles volontair ter secretarie De liberale kiesvereeniging te Uitgeest heeft in hare vergadering van den 14 tot haren voorzitter be noemd den heer P. Aafjesdie deze benoeming heeft aangenomen. Tevens werd in beginsel besloten om voortaan, by vacatures in den gemeenteraad, de can- didaten niet in het openbaar te bespreken, zooals aan vankelijk was bepaaldmaar door stemmingmet ge sloten briefjesde candidaten aan te wijzen. Den 15 is de heer C. Bon te Zaandam die zijn ontslag genomen had als lid van den gemeenteraad, wederom gekozen met 331 van de 538 stemmen. Den 15 is te Arnhem tot lid van den gemeente raad gekozen de heer Keppel Hesselink (lib.) met 1023 stemmen. De heer Kolfschoten (kath.) verkreeg 672de heer Laporte (lib.) 155 stemmen. De r. k. kiesvereeniging Becht voor Allen te Nij megen heeft den 14 den heer E. Th. J. H. Dobbelmanu, zeepfabrikantlid der Prov. Staten van Gelderland en van den gemeenteraad van Nijmegen candidaat gesteld voor lid der 2 Kamer op den 31 in het hoofdkiesdistrict Nijmegen. De Nederl. Tramwegmaatschappij keert over 1288 een dividend van f 20 per aandeel uit van de behaalde winst, groot t 25.685.53%. Het vervoer van reizigers bracht 131.521.56 op tegen f 125.186 55 in 1887 en van goederen 25074 28 tegen f 18696.70 in 1887. De Neder). Bank keeit over 1888 f 130.50 uit tegen f 132 over 1887. Op het verslag wordt nog terug gekomen. De Ned. Bell-Telephoon-Maatschappy keert over 1888, na reserve met het oog op de geleden stormschade, een dividend van f 71.82 uit. Bij de den 14 gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Bergen is met 100 van de 126 uitgebrachte stemmen gekozen de heer Cornells Boskam. Bij kon. besluit van den 14N°. 17is de luitenant-generaal A. Ha ga, commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Neder- landsch-Indiëop zijn verzoek, met ingang op den dag der maand Juli a.s., waarop hij die betrekking zal ne- deileggen op de meest eervolle wijze uit 's lands dienst ontslagenonder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, door hem aan den lande bewezen en met behoud van aanspraak op pensioen en bij besluit van den 14N°. 18de generaal-majoor bij het leger in Nederlandsch-Indië T. J. A. van Zij 11 de Jong benoemd tot luitenant-generaal en tot commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch-Indiëmet ingang op den dag der maand Juli, waarop de luitenant-g.neraal A, Hag a bet bevel over dat leger zal nederleggen. Tot lid van den gemeenteraad te Rijp is met 94 van de 158 uitgebrachte geldige stemmen verkozen de heer K. Admiraal, liberaal. Op den heer P. A. Geerke, Freule van Malknitz knikte onwillig met het hoofd. „Tegen zulke dwaasheden is niemand bestand", zeide zij gelaten. „Maar ik heb nu eenmaal mij zelf de heilige gelofte gedaan dat ik mij noo t weêr met je hartszaken zal inlaten; daar kan ik niet bij." Alleen bij Hollfeld stortte de oude freule nog eens haar bart uit. „Wat een dwaasheid, Warnitz, dat prachtige land goed, er zoo maar aan te geven, alleen om een kinder achtige gril. Giinther zou zonder twijfel helpen. Spreek jij er hem eens over, Hollfeld jij hebt niets beloofd." „Neen, niet tegen Willy's wil." „Et is met bokken nog gemakkelijker huis te houden dan met jullie!" riep tante Malwine woedend, kersrood. „Nu, ik zal er mij het harnas niet weêr over aantrek ken; maar het verwondert my toch dat je zoo ge makkelijk van Warnitz kunt scheiden, Willy „Gemakkelijk 1" Een smartelijk lachje vloog over Willy's gelaat, maar zij zeide niets. Niemand behoefde te vermoeden wat bange nachten zij had doorgebracht, wat verwijten zij zich zelf had gedaan Was het niet genoeg, dat zij het alleen droeg, met het portret van hare moeder, dat in dien noodlottigen nacht den door slag had gegeven, als eenige troost véér zich. „Tante, u moogt Willy niet zoo kwellen", riep Isa, bereid om het voor haar zuster op te nemen. Zij ging naast Willy staan en fluisterde deze toe: „Ik, Willy, ik begrijp je." „Ja, als jij en je man dan zeker dan moet ik de vlag strijken", zei freule Malknitz met een bjjten- den lach Telkens kwamen er nieuwe voorslagen van Treitel, maar zij waren öf zoo ongunstig, wat de rente betaling betrof, óf de termijn van opzegging was z66, dat het slechts uitstel, geen uitkomst zou zijn. „Neen zeide Willy beslist. „God alleen weet wat angsten ik al dien tijd heb uitgestaan over de renten. Dat kan ik op den duur niet volhouden. Een enkel ongeluk en ik ben dan juist zoover als nu. Ziet men in, dat er maar één radicaal middel is, dan moet men ook niet zoo lafhartig zijn, om er voor terug te deinzen. Het moet dan maar verkocht worden het erfdeel mijner grootouders!" „Je bent het slachtoffer onzer familie", snikte Isa. „O, ik voel het maar al te zeer „De asschepoetster bedoel je viel tante Malwine vinnig uit, terwijl zij zich omkeerde. candidaat der anti-revolutionairen en katholieken, waren 62 st. vereenigd. De heer P. J. Lau heeft zjjn ont slag als raadslid genomen. Gedurende April zijn bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk aangenomen 71 man, waaronder 40 nederlanders, terwijl van de verschillende korpsen hier te lande 28 onder-officieren en minderen werden over genomen. De Javascbe Bank keert over het dienstjaar 1888/9 6 pet. dividend uit. De Nederl. remonte-commissie beeft in Ierland ongeveer 70 paarden voor het leger aangekocht en is daarna voor hetzelfde doel naar Mecklenburg vertrokken. Tot predikant bij de herv. gemeente te Tfrnm- menie is beroepen ds. H. K S. Ph. Begemann te Wit- marsum. Ds. M. J. van der Hoogt te Zaandam is be- roepen bij de chr. geref. gemeente te Nieuwendijk bij Gorkum. Het leggen van oen tweeden spoor tusschen Uit geest en Zaandam en het uitvoeren van daarmede in verband staande werken ten behoeve van den spoorweg Nieuwediep—Amsterdam is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer P. Duinker te Amsterdam voor 55000. Tot secretaris van Teylers-stichting te Haarlem is benoemd de heer mr. A. A. van der Mersoh aldaar. De 's-Gravenhaagsche Hypotheekbank voor Ne derland keert over 1888 een dividend van 11 pet. uit. In dat jaar werd voor een bedrag van f 1.221.950 aan hypotheken afgesloten de geschatte waarde der daar voor verbonden perceelen beliep 1.913.823. Op 31 Dec. 1888 bedroeg het cifer der hypotheken pro resto 3.838.910.27, terwijl daartegenover stond een bedrag van f 3.760.000 aan in omloop zijnde pandbrieven. Het gemeentebestuur van Delft heeft tot den 18 de inschrijving opengesteld op de nieuwe 3% pets. lee- ninggroot f 200,000, waarvan ongeveer f 141,000 voor conversie der 4 en 4% pets. leeningen. Tot predikant bij de evang. luth. gemeente te Tiel is bercepen dr. Job. W. Pont te Enkhulzen. Tot leden van het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzersgenootschap zijn door de afdeelingen be noemd de heeren G, Kappenburg Pzn. en A. Heinsius, beiden hoofden van openbare scholen te Amsterdam; de eerste in de plaats van wijlen den heer J. van der Hoeven Jr. en de tweede in de plaats van den heer J. H. Swildens niet herkiesbaar. De gemeenteraad van Koog aan de Zaan heeft besloten, aan het gemeentebestuur van Zaandam te berichten, dat hij nadere voorstellen afwacht ten aan zien van de voorwaarden waarop Zaandam genegen is Koog aan de Zaan van gas te voorzien voor de straat verlichting. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Moerbeek, gem. Nieuwe Niedorp, mej. A. Dubbeldam te Katwijk aan Zee. Nadat te Gouda de uitslag der verkiezing van de Prov. Staten was bekend geworden waarby de candi daten der liberalen, waaronder ook de burgemeester dier gemeente de overwinning hadden behaald zijn aldaar ongeregeldheden geschied waartoe men aanleiding schijnt te hebben gevonden in de daad van een anti revolutionairen bakker die, toen anderen de vlag uit staken, de zijne nog uithangende van het Koningsfeest, iahaalde. Op verschillende plaatsen werden ruiten inge worpen. In den Anna Paulownapoider, zoomede in de Wieringerwaard hebben niettegenstaande het Maurice van den Broek had, nadat zijn dochter hem alles had medegedeeld, een brief teruggeschreven, aller keurigst van styl en vol fraaie woorden. „Door duisternis tot licht 1 Mijn dierbaar kind, het hoofd omhoog Spoedig zal het zonnetje weêr doorko men. Laat de gedachte aan mij u opbeuren, ook al drnkt u voor, het oogenblik de kommer ter neêr. Mijn vorst is een voortreffelijk mensch, meteen helder hoofd. Zoolang hij mij heeft, moet het hem wel goed gaan. Wij zullen eene maatschappij op aandeelen oprichten maar bet is nog een geheim. Met een jaar hopen wij aan de spits te staan van de geldaristocratie en dan legt je vader, als eerste blijk van erkentelijkheid voor je kinderlijke liefde, het oude Warnitz weder aan je voeten, ofschoon ik eerlijk gezegd niet vat, hoe iemand van eenigen smaak daaraan zoo gehecht kan zijn. By westenwind ruikt men er altijd de schapen stallen maar over den smaak valt niet te twisten. Het hoofd omhoog, Willy Freule van Malknitz was er juist, toen de brief kwam. Zwijgend las zij hem en, ook zonder een woord te zeg gen, legde zy hem op de tafel. Toen overviel haar plotseling eene grenzenlooze woede. Zij Bloeg nog steeds zonder een woord te uiten, met gebalde vuisten op het ongelukkige papier, nog eens en nog eens, tot zij het eindelijk aangreep, het tot een rormelooze prop samenkneep en in een hoek wierp. „Je vader zeide zij, vol haat en verachting in haar stem en beideu dachten onwillekeurig aan den dag toen voor het eerst zulk een sierlijk, welriekend, met een monogram versierd briefje te Warnitz aankwamen aan al de verwachtingen en wenecheD, die de eene en de angstige bezorgdheid, die de ander daarbij ver vuld hadden. „Wat ik je nog wilde vertellen", zeide daarop freule van Malknitz kalm„Günther gaat spoe dig near een badplaats hij laat je groeten. Wat dat nu voor nieuwigheden zijn, weet God Juist nu, in den oogsttijd." „Hij is toch niet ziek „Gekheid, zijn oom en nicht hebben hem laten komen; misschien brengt hij ze wel meé naar Gnsserow. Zijn huishoudster bazelde zoo iets van een verloving, die in de lucht hing." Willy slaakte een stillen zncht. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2