Jngtzouben &t»fcfrcn. fiinucul&nft. Dienstplicht. QMUrlci. tracht het onmogelijke te bereiken zij wil allerlei eischen stellendoch tevens zorgen »dat daardoor de aan de bijzondere school onmisbare vrijheid niet worde aangetast"en als zij hare eischen heeft uiteengezeteindigt zij weder met de voor haar zeker volkomen bevredigende woorden «Deze eischen laten de vrijheid van onderwijsin gezonden zin opge vat volkomen ongeschonden." Aan een instelling eischen te stellen en tevens hare vrijheid ongeschonden te laten is een taak die nu eenmaal het menschelijk vernuft te boven gaat. Zoo onmogelijk is het inderdaad tusschen de door de overheid geregelde, voor allen openstaande en voor allen bruikbare openbare school en de bijzondere school, die de Regeering zoo gaarne de vrije school noemt, een eisch van rechtsgelijkheid te stellen. Gaat dit aan den eenen kant niet aan, omdat de vrijheid der bijzondere school, die inderdaad haar wezen uitmaakt, daardoor zou wor den aangetast, dan mag er ook aan den anderen kant niet op worden aangedrongen. Wij willen gaarne open oogen hebben voor hetgeen er aannemelijks in de gegeven omstandigheden aanbevelenswaardigs en billijks in het Regeeringsvoorstel kan gelegen zijn maar den eisch van rechtsgelijkheid verwerpen wij zonder aarzeling als ten eenen male onhoudbaar. Op de vergadering der liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam, den 15 gehouden, werd door den heer mr. B. E. Asscher ingeleid „De herzie ning der wet op het lager onderwijs." Na uitvoerige be spreking diende de beer mr. J. A. Levy de volgende motie in „De kiesvereeniging Burgerplicht, gehoord de beraad slagingen, is van oordeel, dat het hoofdbeginsel van het wetsontwerp op het lager onderwijs, subsidieering der bijzondere scholen afkeuring verdient." De heer Willeumier stelde de volgende motie voor „De verga dering, geboord de discussie, spreekt als hare meening uitdat de liberale partij alleen dau met bet stelsel van subsidie kan medegaan, indien bierdoor de apenbare school niet wordt verzwakt." Ten slotte werd met algemeene stsmmen besloten om geene motie aan te nemen en de zaak aan de afgevaardig den in de 2e Kamer en ter Liberale Unie over te laten, omdat, na de flinke uiteenzetting van beginselen, zooals die in deze vergadering gedaan was, er geene motie uoodig was. In dan nacht van den 17 is te Krommenie brand ontstaan in de boerenwoning van den heer D. Raijne Jz.een groot gedeelte van dit gebonw met hooiberg en daarbij staand wagenhuis is afgebrand het vóór- of bewoonde gedeelte bleef met behulp van_zes spuiten gespaard. De liberale kiesvereeniging te Leeuwarden heeft de volgende door de beide afgevaardigden ter Liberale Unie de heeren mr. A. Bloembergen Gz. en mr. J. C. Meijer voorgestelde motie aangenomen ..De liberale kiesvereeniging te Leeuwarden, kennis genomen hebbende van den inhoud eener door het bestuur der Liberale Unie aan de afgevaardigden ver zonden missive dd. 2 Mei j,l. betrekkelijk het ontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs met den gedachtengang van dit schrijven zich in hoofdzaak vereenigende spreekt als hare zienswijze uit „dat er aanleiding bestaat voor de liberale partij om, tot beëindiging van den schoolstrijd, tot de aanneming van bet wetsontwerp mede te werken, mits het in dier voege worde gewijzigd, dat de handhaving van het libe rale beginsel, goed en algemeen volkson de r w ij s, voldoende blijke gewaarborgd. „Zij is tevens van meeuing, en wenscht dit zoo krach tig mogelijk uit te spreken, dat diezelfde liberale partij verplicht is, deze gelegenheid aan te grijpen, ten einde, zoo mogelijk, het beginsel van leerplicht in de wet te doen opnemen." Te Hilversum is tot lid van den raad gekozen de beer mr. K. Bangs kantonrechterlib.met 215 stemmen tegen 134 op den candidaat der anti-rev en kath. Het vee uit deze streken, oorspronkelijk bestemd Willy P" vroeg de predikantsvrouw, met vochtige oogen tot haar opziende. „Günther is er tooh niet de man naar, om meer naar Warnitz, dan naar jou te vragen." „Stil I" riep Willy ineenkrimpendhaastig en met gefronsd voorhoofd maakte zij zich uit de armen harer zuster los. „Zeg zoo iets nooit weer, Isa Nooit weer Dat mag je niet En achteloos pakte zij nog eenige kleinigheden, die zij naar de pastorie wilde meênemen, bij elkander. Een drukkende stilte heerscbte er nu in de eenvoudige gezellige kamer men hoorde duidelijk het gonzen van een dikke bromvlieg, die onophoudelijk met zijn kop tegen de ruiten vloog. Isa durfde uiet spreken en in Willy's hart werden zalke tegenstrijdige gevoelens levendig, dat zij er geen woorden voor vinden kon. Eindelijk hoorde men een rijtuig aankomen het kwam al nader en nader hield voor bet huis stil en Hollfeld en freule van Malknitz sprongen er uit. Willy, zoo wit als een muur, stond met den rug tegen den schoorsteen geleund zij opende den monddoch geen woord kwam over baar bleeke lippen. „O, Erich riep Isa weenend en wierp zich aan de borst van haar echtgenoot. Hij streek zacht over haar fijn kopje, toen trad hij op Willy toe en schudde deze aangedaan de hand. „Wie wie heeft het gekocht?" vroeg zij byna onhoorbaar. „Een onbekende. Voor twaalfduizend gulden boven de hypotheek. Het is in ieder geval niet onder de waarde weggegaan, Willy laat het je een kleine troost zijnal is zij schraaldat je toch nog iets overhoudt." Zwijgend bracht zij de handen voor hare oogen. Een zonnestraal gleed over haar gebogen hoofd als wilde die haar troosten. De bromvlieg had met gonzen op gehouden; plechtige stilte heerschte er in de kamer. Wordt vervolgd voor de tentoonstelling te Windsor, wordt door ameri- kaansche kooplieden opgekocht. De heer J. Clay landbouwer in de Baarsdorpermeer (gem. Berkhout)» verkocht aan ben twee melkkoeien, eene vierjarige, hoog 147 lang 171 en breed 60 daim. („Groote Mayfee", N. R. S.) en eene driejarigehoog 135lang 155 en breed 60 duim, te zamen voor f 750. Ia den Haarlemscben Boek. en Muziekhandel, in de Groote Houtstraat no. 45 is thans een depót ge opend van voorwerpen vau oud nationale nederlaodsche houtsnijkunstin vrijen tijd door handwerkslieden ver vaardigd. Dit is weder een gunstig gevolg van de pogingen, sedert het vorige jaar door de Nederlandsche Maatsohappij ter bevordering van nijverheid aangewend, om de oud-nationale nededandsche houtsnijkunst als nuisvlijt te doen herleven. Te Zandvoort is het voor vaderlijk vak thc.ns door Jacob Keur opgevatvoorts, op Wieringen, Terschelling, te Amsterdam, Katwjk, BergenHarlingen en op verschillende plaatsen ia Friesland, Gelderland, Oierijeel en Zeeland. O.k te Haarlem zijn verschillende ambachtslieden met hout snijwerk ais hnisvlyt bezig. Sommigen hebben het daarin reeds ver gebracht en hunne voortbrengselen vonden goeden aftrek. Om echter een meer geregelden en blijvenden aftrek aan dit eigenaardig artikel van volks vlijt te verzekeren zijn gelegenheden tot verkoop een onmisbaar vereischte. Te Amsterdam zal zulk eece gelegenheid spoedig tot stand komen. Belangstellenden in de vaderiandsche industrie zullen zeer zeker met genoegen deze eerste teekenen van een weder ontwa- kenden oorepronkelijken kunstaanleg in ons voik be groeten en naur vermogen ondersteunen. (Haarl. Ct.) Akersloot heeft den 12 algemeen feest ge vierd. Op initiatief van en onder de leiding der onderwijzers daarbij kraohtig gesteund door den bur gemeester werden niettegenstaande den weinig be schikbaren tijdmet grooten spoed de noodige voor bereidingen gemaakt. Er werd aan den raad subsidie gevraagd met een lijst bij de ingezetenen rondgegaan, een en ander werd met succes bekroondzoodat op onbekrompen wijze de hand aan het werk kon worden geslagen. Een optocht werd met groote vaardigheid georganiseerd. Een kleindochtertje van den burge meester reed, op een wit paard gezeten, dat met oranje kwistig was getooid, ais bet prins sje aan het hoofd en werd onder meergevolgd door een aantal andere schoolkinderen, de hofdames voorstellende. Het gaf, in het anders zoo stille dorp, eene groote levendigheid, een ieder was op de been. De kinderen werden in de schoollokalen ruim onthaald. Zij hadden een zeldzaam aangenamen dig. Ook de volwassenen namen ijverig deel aan het feest. Tot laat in den avond bleef hel druk in het dorp. Door den burgemeester werd een adres van gelukwensch aan Z M.den Koning verzonden, waarvoor Hoogstdeszelfs dank werd betuigd. Den 12 was te Gouda een deel der bevolking verstoord over het feitdat er dien dag feest gevierd werd. Den 15, toen er groote opgewondenheid heerschte over de herkiezing van den burgemeester en de vlaggen door tal van ingezetenen uitgestoken werdenzoodra hij de meerderheid verkregen had, heeft eene bende op geschoten jongens gebruik gemaakt van die opgewonden- beid, om een opstootje te maken. Zingend en schreeu wend trok die bende door de stad en wierp bij zestien in woners, waarvan de moeste niet de vlag hadden uitgesto ken, de glazen in. Bij een anti-rev. ingezeten, bij wien de vlag uithing en die zijne vlag inhaalde toen de her kiezing van den burgemeester bekend was geworden werden de ruiten het eerst ingeworpen Later werd in de woning van den heer Fortuijn Droogleever voorzitter der liberale kiesvereenigingook een spiegelruit inge worpen, Om elf uur was de rust hersteld. Te Amsterdam is overladende heerdr.Ph. R. Hugenholtz vroeger predikant bij de ned. herv. ge meente aldaar en met zijnen jongeren broeder een der eerste stichters van de Vrije gemeente aldaar. Het bestuur ven Geestmerambaclit beeft in zijne vergadering van den 15, te Oudkarspel ge houden o.a. opgemaakt eene voordracht aan Z. M. den Koning, ter benoeming van een hoofdingeland van West-Friesland ter vervanging van den heer C. Groenewoud te Koedijk, bestaande uit de heeren A. Wit, Obdam K. Blom, St. Maarten en S. Kramer, Koedijk. Het verslag der staatscommissie tot voorbereiding der wettelijke regeling van den militairen dienstplicht is in druk verschenen. Daaraan is toegevoegd een af zonderlijk advies van de heeren Reuther Brouwers en Mutsaerswier gevoelen afweek van dat der meerder heid terwijl prof. Sprnijt in eene afzonderlijke nota bestrijdt de door de meerderheid voorgestelde vrijstelling van eenige wettige zoon. Bij het overwegen van de hoofdbeginselen voor de wetwelke den verplichten krijgsdienst moet regelen, benevens de verplichtingen op te leggen aan hen die niet tot de zee- of de landmacht behooren, heeft steeds bij de commissie op den voorgrond gestaan de vraag .- Wat is het minimum der persoonlijke en geldelijke lasten, die op het Nederlandsche volk moeten gelegd worden om niet te kort te doen aan de eischen van 's lands verdediging Loopen de meeningen omtrent de wijze, waarop dat vraagstuk kan worden opgelost, zeer uiteen, ten op zichte van éóne zaak bestaat sinds lange jaren volkomen overeenstemming van inzicht, namelijk dat de strijd krachten waarover Nederland thans beschikken kan, onvoldoende moeten geacht worden. Geenszins zal het daarom verwondering baren, dat de commissie vau oor deel isdat tot het verkrijgen van eene voldoende regeling onzer weerbaarheid eenige meerdere offers niet alleen in geld maar ook in persoonlijke dienst verrichtingen van de natie moeten worden gevor derd. Bij de door haar gekoesterde overtuiging dat de natie den ernstigen wil heeft om hare onafhanke lijkheid te handhaven, twijfelt zij niet, of zij zal ook bereid zjjn de offers te brengen, welke dringend noodig worden geacht tot bereiking van het gestelde doel en die naar haar oordeel in geenen deele de draagkracht van het Nederlandsche volk overschrijden. Hetgeen de meerderheid der commissie na nauwgezette overwe ging meent te moeten aanbevelen, is nedergelegd in de Grondslagen voor de wettel ij ke rege ling van den dienstplicht. Op die grond slagen wordt nader door ons teruggekomen. Wel Edele Heer t Uw verslaggever omtrent d9 gemeenteraadsverkiezing, ahier, is blijkbaar slecht op de hoogte der Rijper ver- kiezingstoestanden. De quaestie liberaalroomsch of antirevolutionair wordt in de Rijp bij gemeenteraads verkiezing, gelukkig niet aangeroerd 2 Jaar geleden werden een antirevolutionair en ik zelf, door de hulp der liberalen, tot leden van den gemeenteraad gekozen. Uw verslaggever zegt, dat de beer Admiraal liberaal is, maar voegt dit er niet bij voor den heer A. P. (niet P. A.) Geerke. En toch geloof ik dat de laatste vooral niet minder liberaal is dau de eerste. Beide candidaten hebben stemmen van r. katholieken gekregen; dit weet ik zeker. De heer Geerke was niet de candidaat der antirevolutionairen en katholieken zooals uw verslag gever gelieft te schrijven. Ware hij eenigszins bekend met onze gemeentetoestanden, dan had hij b.v. kunnen zeggen candidaat der rechter- en candidaat der linker zijde. (Aldus worden de partijen in den raad alhier genoemd). Met de opname hiervan zult U verplichten, de Rijp, UWelEd. Dv. Dienaar, 17 Mei 1889. LAU. Benijdenswaardig is zeker de gemeente, waar dit van kan worden gezegd. Zij zal echter wel eene gunstige uitzon dering maken. Onze berichtgever zal hiervan vermoedelijk niet genoeg doordrongen zijn geweest en daarom, de, helaas, heer- sehende gewoonte volgendede candidaten naar hun partij en geloof hebben aangeduid. (Red.) Het volgendebij den uitgever M. Waterreus te Roermond uitgekomen stuk ia algemeen verspreid ge worden. De Volksvriendweekblad van Roermond deelt het in zijn geheel mede en acht commentaar overbodig. Oebei voor de bekeering van Nederland. Nog immer leven er duizenden protestanten en an dersdenkenden in ons land. Zij dwalen als schapen zonder h?rder.^ De een belijdt dit, de ander dat, alsof voor den eenen onveranderlijken God waarheid en logen hetzelfde is. De band des doopsels welke vroeger hen nog bijeen hield als christenen is verscheurd de grenslijn opge heven tusschen christendom en heidendom. Het geloof in de Godheid van Jezus Christus, waarlijk God gelijk zijn Vader, wordt door de meeaten hunner voorgangers en bijgevolg ook grooteudeels door het volk niet meer aangenomen. Koud, alledaagsch, doodsch is het in hun kerkgebouwen. Offer hebben zij niet noch minder uitwendige godavereer ng; die kerken staan ledigof worden zij door enkelen bezochtwaarlijk gebeden wordt er niet. Helaas diep ongelukkig is de toestand van deze onze landgenooten Medelijden I diep medelijden bedelen zij ons af, Naastenliefdes eischt, dut wij hen te hulp komen Laat ons die liefde toonen door het gebed Door het eenparig bidden der geloovigen werden er in Engeland duizenden afgedwaalden teruggebrachtdoor dat gebed in ons land zijn reeds zeer velen bekeerd. Hoe kan het anders Jezus leert ons in het H. Evangelie dat het eenparig vertrouwvol en aanhoudend gebed altijd moet verhoord worden. Gebeden dan voor de bekee ring onzer protestantsche medebroeders Wat kan er zoeter zijn voor het hart te kunnen zeggenifr heb een uitmuntend liefdewerk gedaan dat aangenaam is aan God noodig voor zoovele ongelukkigen verdien stelijk voor mij zeiven ook mij werd het gegeven zielen voor God te winnen wat mag ik niet verhoop6n door dit gebed voor mijne eeuwige zaligheid Bid dan dagelijks de volgende gebeden en doe ze zooveel mogelijk gezamenlijk in uwe huisgezinnen. Gebed der Kerk voor de bekeering der protestanten. Almachtige eeuwige God die wilt dat allen zalig wor den en niemand verloren gaatzie neêr op de zielen die door het bedrog des duivels zijn misleid opdat zij na alle kettersche boosheid afgelegd, en de dwalingen nit hunne harten verwijderd te hebben, tot de eenheid uwer waarheid terugkeeren. Door Jezus Christus onzen Heer. Amen. Tot de Heiligen van Nederland. H. Servatius en Willebrordus, eu gij alle H. Aposte len van Nederland, die ons het eenigzaligmakend geloof zyt komen brengen H. Lambertus en Bonifacius en gij allen H. Martelaren die hier voor dat geloof uw bloed en leven gaaft aanhoort de gebeden van een kind der Katholieke Kerk van Nederland. Ik kom u smeeken om Gods barmhartigheid te verwerven voor onze afgedwaalde broedersvooral voor hen die kinde ren zijn van hetzelfde vaderland. Ach, zoovelen hebben thans dat geloof geheel en al verloren zoovelen dwa len als schapen zonder herder. H. Mortelaren en belijders van Nederland hebt medelijden met die ongelukkigen. Door nwe prediking, nw gebed, ja door uw doodhebt gij onze voorouders bekeerd. Bidt ook nu voor Nederland bidt vurig bij den troon van God opdat het licht van datzelfde geloof weder strale voor de oogen van onze afgedwaalde 6n verblinde broeders. Doet hun de waarheid kennen en verwerft hun den moed om die waarheid openlijk te belijden. Goede Herder der zielen Jezus aanhoor de smeekin- gen der zegepralende en strijdende Kerk van Nederland, Zoek uwe afgedwaalde schapen opondersteun ze door uwe genade en voer ze tot den waren schaapstal weder. H- Maria Moeder van den goeden Herder, vereenig uw gebed met het onze, opdat er in Nederland slechts één Herder één schaapstal zij. Amen. Z. H. Pius IX sohonk den 12 Juni 1852 1) een aflaat van 200 dagen aan allen, die dit of eenig ander gebed voor de bekeering van Nederland bidden 2) een vollen aflaat eens in de maand onder de gewone voorwaarden mits men de gansehe maand iederen dag dusdanig gebed bidt. Imprimatur. P. J. H. Russet, Can. Poen et Prof. libra rum censor

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2