No. 60*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. ^asprijs. TWEEDE BDAD. ZONDAG 19 MEI. el (BebccUe. IStuiealAttb. DUITSCHLAND. De te Berlijn aanwezige af gevaardigden van de mijnwerkers en de heer Hammacher, lid van den Rijksdag als vertegenwoordiger der mijn- bezitters, werden het den 16 des ochtends eens over eenen voor eene overeenkomst geschikten grondslag, waarvan de meest gewichtige punten waren een werkdag van 8 urenneerdalen en opstijgen niet medegerekend eene behoorljjke loonsverbooginggeen overwerk zonder voorafgaand overleg met afgevaardigden der mijnwerkers. ENGELAND. SPANJE. De Koningin lijdt aan eene lichte ongesteldheid. Sitmsttlaub. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Uitslag der verkiezingen voor de Provinciale Staten. Leerhoeve voor Zuivelbereiding. ILKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de gemeenteraad iu zijne vergadering van den 6 Maart 1889 besloten beeft I". den prijs van liet lichtgas, met ingang van 1 Juli 1889, te bepalen voor alle verbruikers op acht centen per stère; 2°. met ingang van 1 Juli 1889 houders van industriëele ondernemingen, in de gemeente Alkmaar gevestigd, voor lichtgas te laten betalen voor de eerste 2000 Ms acht eenten per stère u volgende 2000 M3 of gedeelte er van zeven en een halve cent per stère; n volgende 2000 M! of gedeelte er van zeven centen per stère volgende 2000 M* of gedeelte er van zes en een halve cent per stère n volgende 2000 M' en daarboven zes centen per stère. Zijnde daarbij uitdrukkelijk bepaald, dat deze vermindering van den gasprijs geschiedt tot den tijd, dat daarin bij nader besluit wijziging mocht worden gebracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 13 Mei 1889. De Secretaris NU HO UT VAN DER VEEN. op DINSDAG en DONDERDAG21, 23 en 28 Mei 1889, ter gemeente-secretarie's morgens van 12 tot 2 ure. Des avonds heeft de mijndirecteur Krabler echter eike verdere onderhandeling, waartoe de overige afgevaardig den der mijneigenaars bereid waren, van de hand ge wezen, waarna die afgevaardigden verklaarden, zonder dien heer de onderhandelingen niet te kannen voortzetten. De Keizer ontving den 16 de werkgevers by zieh. Hij zeide bij die gelegenheiddat het hem genoegea deed beide partijen over de oorzaken der werkstaking en de middelen tot herstel gehoord te bebben. Hy wachtte daarover nog berichten zijner ambtenaren in. De hoofdzaak was thansin aanmerking genomen de groote schade die aan het geheele volk werd toege bracht, daar ook in Silezië eene werkstaking uitgebroken was, dat zoo spoedig mogelijk aan de groote werkstaking in Westfaien een einde gemaakt werd. Hij bad aan de arbeiders zjjn standpunt met volle gestrengheid doen kennen. De arbeiders hadden een goeden indruk op hem gemaakt en zich van alle verstandhouding met de sociaal-democraten onthouden. Telegrammen nit West- falen hadden hem gemeld dat zijne woorden daar een goeden indruk hadden gemaakt. Hij vertrouwdevan den gezonden vaderlandslievenden ziu van de afgevaar digden der arbeidersdat zij niet zonder goed gevolg al het mogelijke zouden doen om hunne kameraden te bewegen zoo spoedig mogelijk het werk te hervatten. Dringend beval hij aan de Mijnvereenigingen aan in de toekomst zooveel mogelijk met de arbeiders in aan raking te blijven. Hij wenschte dat aan de arbeiders gelegenheid werd gegeven om hunne wenecben te for muleeren. Hij droDg er bij de werkgevers op aan dat zij de zaak, die thans in het goede spoor was, tot een goed einde zouden brengen en steeds bedenken zouden, dat zij, die vele arbeiders in dienst hebben, jegens den Staat de verplichting hebben voor bet welzijn der arbeiders naar hun beste vermogen te zorgen. Bovenal moeeten zij trachten te voorkomen dat de bevolking van eene geheele provincie in zulke moeielykheden gewikkeld raakte. In de mijnen van het Eschweiler kolenbekken kan de werkstaking als geëindigd beschouwd worden. In het district Wurm duurt zij daarentegen nog voort, zonder ongeregeldheden. In het Waldenburger district breidt zij zich nog uit14000 arbeiders staakten het werk. Rijksdag. Den 16 werden de verzoekschriften ter afsehalfing of beperking van den handel ia koffie op termijnen naar dan Rijks-kanselier ter overweging ge- zanden. De beer Woermann uit Hamburg trad bij de bespreking daarover met nadruk voor dien handel op, die voor eene groote markt onontbeerlijk was en juist samen spanningen tot willekeurige opdrijving der prijzen ver hinderde. De Beurs zou naar zijne meening altijd middelen vinden om onder eenen of anderen vorm dien handel te drijven, Beieren. Den 17 des morgens te 8>/4 uur is op het koninklijk lustslot Hohensehwangau in Opper- Beieren in den ouderdom van ruim 64 jaren overleden de Koningin-moederdochter van wijlen prins Wil helm van Pruisen. Lagerhuis. Den 16 heeft de regeering op twee tot haar gerichte vragen geantwoord, dat zij geen bericht ontvangen had, als zou Frankrijk vijandig gestemd zijn jegens de Buiker-overeenkomst en dat omtrent een nienwen aanval van kapitein Wiesmann op Bushiri geen bericht ontvangen was. Minister Smith deelde mede, dat de conversie der bevoorrechte egyptiscbe schuld zou geschieden onder opzicht van Egypte, niet van Engeland. FRANKRIJK. Den 14 is te Parijs een zwaar onweder vergezeld van hevigen regen losgebarsten dat ongeveer een uur duurde. In de straten waren bijna geene voetgangers te zieD. De Place de la Concorde was letterlijk in een meer herschapen. Het tentoon stellingsterrein stond ook geheel onder water. Bjj het tweede rechtsgeding togen den afgevaardigde NumaGilly, op aanklacht van den afgevaardigde Salis ingesteld werd Peyron vrijgesproken. Savine en Sirac werden veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf en T 50 boete en Gilly tot één maand gevangenis en f 100 boete. De drie werden gemeenschappelijk veroordeeld tot het betalen eener schadeloosstelling van f 300 en de kosten van het bekend maken van bet vonnis in zes dagbladen. Senaat. Den 16 werd een aanvang gemaakt met de behandeling der militaire wet. De artikelen 1 tot en met 20 werden aangenomen uitgezonderd art. 11 dat naar de commissie terug gezonden werd. Art. 21 werd ondanks de bestrijding van den minister Constans goedgekeurd met 160 tegen 86 stemmen. De heer Gamogo verklaart zich den 16 in de Kamer ten gunste van de verhooging der invoerrechten op graan en voor de heffing eener belasting op de rente der schuldbrieven. De minister van financiëen bestreed dit voorstel ten sterkste en zeidedat alleen staatkundige beweeg redenen den voorsteller daartoe brachten. De heer Canovas verklaarde zich voor de belasting op effecten en drong ook aau op de beffiiug van andere belastingen om het tekort te dekken. Zitting van 17 Mei. Ingekomen een wetsontwerp tot waarborg van de vrije beschikking door werklieden over het verdiende loon. De heer van Wassenaer vroeg en bekwam verlof om op een nader te bepalen dag eene inter pellatie te richten tot de ministers van binnenl. zaken en justitie over do ongeregeldheden te Gouda op den 15. Door de centrale sectie is besloten, het afdeelingsonderzoek der schoolwet aan de orde te stellen daags na het einde van de behandeling van het wetsontwerp tot naturali satie van de echtgenoote en de kinderen van genatu- raliseerden, doch niet vóór den 21. Tegen dat we's- ontwerp, waarover de bespreking den 17 aanving, werden verscheidene bezwaren ontwikkeld. Ten s.otte werd met algemeene stemmen eene motie van den heer Lobman aangenomen, waarin de Kamer als baar oordeel uitspreekt, dat het wenschelijk is, het onder werp van het Nederlanderschap en het ingezetenschap in één ontwerp te regelen en diensvolgens, de behande ling van dit wetsontwerp schorsende, overgaat tot de orde van den dag. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben den 16 gekozen tot rapporteurs over het wetsontwerp tot ver lenging van den diensttijd der miliciens en het voorstel van den heer Seyffardt de heeren v. d. Schrieck, Seret, Mees, Land en Rooseboom; over het ontwerp tot in stelling eener consignatiekas de heeren Kolkman, Har- togh, Gleichman, G. W. v. Dedem en graafScbimmel- penninck; over het ontwerp tot regeling van de heffingen voor het gebruik van wegen enz, de heeren van Kerkwijk, van Delden, W. v. Dedem, Tak van Poortvliet en Rutgers v. Rozenburg en over het ontwerp, houdende bepalingen betreflende een voortgezet onderzoek door een Staats-commissie omtrent den arbeid in fabrieken, de heeren Zaaijer, van der Borch, Kerdijk, Verniers v. d. Loeff en Goeman Borgesius. Onder de bij kon. besluit van den 10 benoemde ridders in de orde van den Nederl. Leeuw behoort ook nog de heer dr. J. C. Matthes, hoogleeraar aan de ge meentelijke Universiteit te Amsterdamtevens schoolopziener in het arr. Hoorn. Verder is gebleken dat aan drie personen die be noeming te beurt gevallen is, welke reeds krachtens vroegere benoemingen in het bezit dier orde waren. De machinist Lammerts, die met de stoomtram van Heerenveen naar Drachten een kind heeft overre den, is door de arr. rechtbank te Heerenveen veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Hij is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Te Geldrop zijn vijf huizen met den inboedel verbrand. De liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Nij megen heeft den heer J. de Koning civiel-ingenieur aldaar candidaat gesteld voor de verkiezing van een lid der 2e Kamer op den 21. De directie der marine te Willemsoord heeft aan besteed het maken van een barak en een gebouw voor eenen ontsmettingsoven. Laagste inschrijver de heer D. de Vries te Helder voor f 10880. Drente. In Hoogeveen herkozen de aftredende lib. leden. Provincie Noordbrabant. In Heusden gekozen drie anti-liberalen; herstemming tnsschen een anti-lib. en een aftredend lid alzoo een liberaal vervangen door een anti-lib. In Zevenbergen en Bergen op Zoom werden de aftredende kath. leden herkozen. Provincie Friesland. In Heerenveen herkozen 4 li beralen herstemming tusschen een aftr. liberaal met 1477 stemmen en een anti-lib. met 750 stemmen. In Sneek herkozen 2 anti-rev., gekozen een anti-rev. in plaats van een aftr. lib., die bedankt bad en 1 anti-rev., in plaats van een overleden kath. In Dokkum zijn ge kozen 5 anti-rev., waarvan 3 aft. Een liberaal lid is door een anti-rev. vervangen. Een anti-rev. lid had bedankt. Provincie Groningen. In Onderdendam gekozen 4 liberalen, waarvan 3 aftredenden. Ged. Staten van Groningen hebben de herstem ming voor leden der Prov. Staten bepaald op den 28 en niet op den 29ter voorkoming dat de opening der biljetten zou samenvallen met Hemelvaartsdag. In het district Nieuwer-Amstel waren uitgebracht 691 st. op den heer llaaijmakersop den heer P. Le- deboer 580, op den heer J. van Zyverden, wethouder, 556 en op J. van Zijverden 71 et. Het stembureau kende de laatste 71 stemmen niet toe aan J. van Zijverden, wethouder, wijl te Aalsmeer, zijne woonplaats, drie personen van dien naam gevestigd zijn die alle drie verkiesbaar zijn. De enkele naam „J. van Zijverden'' wees, naar de meening van het stemtiureau niet duidelijk den persoon aan door den kiezer bedoeld. Tegen deze beslissing is verzet aange- teekend door een kiezerdie van oordeel is dat de naam „J. van Zijverden" op het stembriefje duidelijk genoeg aanduidde, dat men den door de antirevolutio nairen gestelden candidaat bedoelde. Is deze opvatting juist dan zou de heer van Zijverden in herstemming zijn gekomen met 627 stemmen en niet de heer Ledeboer. Oudshoorn, Alfen en Aarlanderveen waren den 16 in feestdosde driekleur wapperde van vele huizen en aan den ingang van het terrein der Leerhoeve voor zuivelbereiding was een smaakvolle eerepoort opgericht. Geen wonder dat de ingezetenen een blijk van belang stelling wenschten te geven. Met den spoortrein van Leiden kwamen toch aan de heeren de minister van binnenlandsche zaken baron Mackayde commissaris des konings in de provincie Zuidbollacd, mr. Pook vergezeld van den heer Dijkmeester, hoofdambtenaar aan het ministerie (van binnenl. zaken en de heer van Eyk, inspecteur van het middelbaar onderwijs en bege leid door verschillende leden van het bestaar der ver- eeniging, de Zuidbollandsche Leerhoeve voor zuivel bereiding. Aan het station te Alfen werden de heeren opgewacht door den voorzitter der vereeniging, mr. D. Visser van iiazerswoudede heeren Bloemburgemeester van Oudshoorn, Zaalberg, burgemeester van Alfen en Aar landerveen, Wakker, Holleman en de Jong, leeraren aan de leerhoeve, alsmede den architect, die voortdurend bij den bouw is tegenwoordig gewest, den heer R. A. Hey. Met veel belangstelling werd de hoeve door de heeren bezocht, waarop in de zoo doelmatig ingerichte gebou wen de verschillende werktuigen in werking werden gebracht en de werkzaamheden werden verricht, onder toezicht van de daartoe aangestelde personen door de 21 leerlingen (14 jongens en 7 meisjes), die nu reeds aanwezig zijn om de zuivelbereiding te leeren uitoefenen, zcoals die in den tegenwoordigen tijd moet worden gedreven. Na alles, o. a. de landerijen, de woning van den directeur enz. in oogenschouw te hebben genomen, be gaf men zich aan een dejeuner, dat wel is waar een meer particulier karakter droeg, doch waaromtrent zeker wel publiek mag zijn, dat de voorzitter allen, ook de regeering en provinciale vertegenwoordiging bedankte voor de medewerking, die mocht worden ondervonden, dat de minister van binnenl. zakeD in eene op prys gestelde rede, de pogingen tot daaratelling der leer hoeve herdacht, het gelukkig achtte, dat juist in deze dagen, nu de landbouw aller medewerking noodig heeft, de zoolang gekoesterde wensch is verwezenlijkt en een dronk wijdde aan den bloei der vereenigingterwijl eindelijk de heer commissaris des konings een glas dronk op den voorzitter der vereeniging, den heer mr. D. Vis ser van Hazerswoude die door zijne excellentiewaar mede allen die tegenwoordig waren instemden, werd genoemd de man die geene bezwaren te groot achtte, doch stond voor de zaak, waarvan men heden het wel slagen bon aanschouwen. De tijd dat het spoorwegros zou vertrehken was aan gebroken, men moest scheiden doeh allen waren het eens met den minister van binnenlandsche zaken die zeide dat hij vertronwdedat op deze wijze de goede naam die onze voorvaderen ais zuivelbereiders hadden, met medewerking van belanghebbendenkan worden herwonnen.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5