Liberale Unie. rij der europeesche Staten inneemt en in verband daar medehet verschaften der middelen om te voldeen aan de internationale verplichtingen, welke op het rijk rusten by een oorlog tusschen andere mogendheden d. de bescherming en bevordering van de Nederl. belangen in den vreemde en e. de handhaving van de inwendige rust. Samenstelling der krijgsmacht. Het buitengewoon snelle verloop van het inleidingstijdperk der hedendaagsche oorlogen en van de eerste operation maakt het nood- zakelijk, dat te allen tijde binnen enkele dagen eene volkomen georganiseerde en uitgerustein allen deele bruikbare krijgsmacht op de been kan worden gebracht. Daartoe is een veldlegerdat om zoo te zeggen de mo biele kracht van het leger uitmaakt, onmisbaar. Ouder bescherming van dat leger moet intusschen een ander deel der krijgsmacht de verschillende verdedigingsliniën met het omliggende terrein in staat van verdediging brengen. Deze taak, waarsoor wellicht slechts korte tijd beschikbaar is wordt in de eerste plaats verricht door de bezettingstroepen. Verder acht zij het noodig nog te kunnen beschikken over eene versterking der krygs- macht met nieuwe afdeelingen onder den naam van landweer. Dezelfde beginselen gelden ook voor de zee macht. Ook voor haar wordt eene goede reserve on misbaar geachtzoo tot aanvulling van het personeel als tot bewaking der verschillende maritieme inrichtingen en het verrichten der daarbij gevorderde diensten. Een te vormen zeeweer zal in die behoeften moeten voorzien. Sterkte der land- en zeemacht. De minimum-sterkte voor het leger zou ongeveer 110.000 man bedragen onge rekend het personeel der verschillende staven dienst vakken en inrichtingen de landweer zou omstreeks 50000 man sterk moeten wezen. Wat de zeemacht betreft, meent de commissie, dat ook bij eenige uit breiding van het defensie-materieel, voldoende in de behoefte wordt voorzien, indien bij eene mobilisatie kan worden beschikt over 2800 geoeiende dienstplichtigen met de noodige manschappen tot aanvulling, terwijl bij een zeeweer ongeveer 1500 man ais reserve voor de binnenl. verdediging te water zal moeten dienen. Gebreken van den bestaanden toestand. Grondwettelijke bepalingen. Met het oog op den tegenwoordigen, on voldoenden toestand der levende strijdkrachtengeeft zij in overwegingin afwachting van het in werking treden eener nieuwe wet op den dienstplichtdoor wettelijke bepalingen den diensttijd van één of meer lichtingen der nationale militie tijdelijk te verlengen. De onvoldoende legersterkte schrijft zij in hoofdzaak toe aan art. 182 der grondwet van 1818. Stelsel vm legervormingGeen ander stelsel moet aan genomen, dan een zoodanig, waarbij in vredestijd slechts een deel van hen, die den dienstplichtigen leeftijd hebben bereiktonder de wapenen wordt geroepen om een voldoenden oefeningetijd te doorloopen. KrijgsbelastingKa overweging van de vraag of het raadzaam kon geacht worden van hendie in tijd van vrede, hetzij voor korten tijd, hetzij in het geheel niet in werkelijken dienst worden geroepen, jaarlijks, zoolang hun dienstplicht duurt, eene zekere som gelds als krijgsbelasting te hefien, zooale in sommige Staten geschiedt, meent zij de invoering dezer belasting niet te moeten aanbevelen, o. a. ook op gronddat de daarvoor te maken bepalingen niet in de wet op den dienstplicht behoeven te worden opgenomen maar het onderwerp eener afzonderlijke wet kunnen uitmaken. Aantal volledig le oefenen dienstplichtigen. Zij meent een diensttijd van acht jaar bij het leger en de actieve zepmacht te moeten aannemen en stelt verder voor, bij de compagniën van het veldleger evenals thans op voet van oorlog 5 lichtingen dienstplichtigen in te dealen en bij de mobilisatie uit de oudste drie lichtingen de benoodigdo bewakings- en reserve-bataljons te vormen waarvoor het vereischte kader beschikbaar moet zijn. Aanwijzing der te oefenen dienstplichtigen. Zal de aan- wyzing der dienstplichtigen, die tot oefening in vredes tijd onder de wapenen worden geroepen, evenals thans, aan het lot worden overgelaten f Volgens haar oordeel is het wenschelijker den wetgever te doen bepalen XXV. Eluitend en blazend reed de trein het station binnen. De conducteurs j zich vlug over de loopplanken bewe gende, openden de coupé's en „Honte Carlo! Monte Carloklonk het een aantal malen den reizigers in de ooren. De stok met gouden knop in zijn rechter hand, in een sierlijk, luchtig reiscostuum, dat zijn slanke gestalte zeer voordeeïig deed uitkomen, liep Gert van den Broek met de anderen de trappen op. Hij liep echter wat langzamer, verrukt als hij was over de heerlijk sehoone omgeviDg en verbaasd over de drukte en de levendig heid die al zijn verwachtingen verre overtrof. Den hoed wat in den nekwant het was drukkend heet niettegenstaande er een koel zeewindje woeibleef hij eindelijk om eens adem te echeppen op het breede terras staan, dat naar alle zijden een vrij uitzicht schonk. Dames in sierlijke toiletten, aan den arm van gedistin geerde heeren, gingen hem in menigte voorbij en menigeen wierp een blik van welgevallen op zijn knap, blond gelaat en zijn zelfbewuste, stramme houding, die dadelijk den aristocraat verried; maar, vreemd genoeg, ontging hem de belangstelling, die hij wekte, volkomen, zóó geheel ging hij op in den aanblik van dit heerlijke, uitverkoren plekje gronds, waarover de avondschemering reeds een violetkleurigen sluier uitspreidde. „Pardon zeide een stem naast den droomerwant het een of ander raakte hem aandat aanleiding gaf tot deze verontschuldiging. Hij nam beleefd zijn hoed af voor den ouden, corpu- lenten heeraan wiens arm een zeer jongvrij een voudig gekleed meisje liep dat hem met schitterende donkere oogen vluchtig aanzag, voordat zij met den heer verder ging. Gert kwam daardoor geheel tot zich zeiven en was spoedig weder de oude. „Vader en dochterof man en vrouw r dacht hij, het paar met belangstelling naziendehij scheen dit echter moeielijk dadelijk welke categorieën van dienstplichtigen in aanmerking komen om daarvan te worden vrijgesteld. Verder zou zij de vrijstelling van den dienst in vre destijd zoodanig willen verleenen dat ia elk gezin ten minste één der zonen wordt vrijgesteld en dat van de zonen van één gezin slechts de kleinste helft tot den dienst in tijd van vrede verplicht is bepalingen, over eenkomende met die der tegenwoordige militiewet. Wordt vervolgd In de algemeene vergadering van de Liberale Unie van den IS is, na uitvoerige bespreking van de bestuursnota over het wetsontwerp op het lager onder wijs, ten slotte met 63 tegen 9 stemmen, terwijl drie afgevaardigden afwezig waren, de volgende door den voorzitter voorgestelde motie aangenomen, welke motie door het bestuur in overleg met de voorstellers van motien was vastgesteld „De vergadering, zich vereenigende met de strekking van het advies van het bestuur, spreekt als haar oor- deel uit, dat de liberale pirtij zich niet verzette tegen het subsidieeren van bijzondere scholen, mits bet open baar onderwijs niet worde verzwakt en deugdelijke waarborgen worden gegeven voor de degelijkheid van het gesubsidieerd 3 bijzonder onderwijs, en uit den wenach, dat leerplicht worde verkregen." De heer mr. J. A. Levy was de groote bestrijder van de door het bestuur verzonden nota, Hij bleef het subsidie-stelsel, zooals bet nu was voorgesteld, ongrond wettig achten. Het jaarverslag werd in geheime zitting behandeld een voorstel om de bestuursnota ook in geheime zitting te behandelen werd verworpen. Den 13 zijn door den gemeenteraad te Anua Paulowaa tot onderwijzers benoemd N. Raap en P, Visser aldaar. Verder werd besloten, sollicanten op te roepen naar de betrek -ing van boofd denderde openb. school in den Oostpolder op f 900 jaarwedde, met vrije woning en tuin. Den 14 ii te Zaandam het maken eener be graafplaats met bijkomende werken, ia twee perceelen, voor de Nederl, israë!. gemeente aldaar, aanbesteed voor f 1292, Den 14 is te Oostzaan tot onderwijzeres benoemd mej. J. H. Franse te Haarlem. De politie te Leiden heeft proces-verbaal opge maakt tegen een persoon die, zonder kiezer te zijn, den 14 aan de stemming deelnam, door zich voor een ander kiezer voor te doen. De gemeenteraad van WortnerVQBF heeft den 15 besloten tot het aangaan eener 3% pet. geldleening, groot 21000, aflosbaar in 25 jaren, tot gedeeltelijke dekking der kosten van de rijbrug over de Zaan en tot het aanhouden van een verz <ek van de gemeente Wor- mer om vergunning tot aansluiting aan het buizennet der Zaanlandsche waterleiding, in afwachting van den uitslag van het door de gemeente Zaandam in te stel len deskundig onderzoek, of de voorraad water immer voldoende zal zijn, ook wanneer nog meer gemeenten aangesloten mochten worden. De gemeenteraad van Beverwijk besloot op laatstgenoemd verzoek inden- zelfden zin. De gemeenteraad van Wormerveer heeft den 15 eervol ontslag verleend op verzoek aan den onderwij zer J. Drost, werkzaam aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs en aan mej. G. Bruin als onderwijzeres te West-Knollendam en in hare plaats benoemd mej. M. C. Westeuburger te Hoorn. Den 17 heelt de gemeenteraad vanBöVQrwijk tot onderwijzeres benoemd mej. C. de Koning te Amers foort met 6 stemmen tegen 3 stemmen op mej. J.Jan sen te Wijk aan Zee en Duin. Bij kon. beBluit van den 17 is aan den heer mr. J. A. Vaillant op verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van het hoogheemraadschap Schieland. Bij ken. besluit van den 17 is aan de heeren jbr. E, de Wendt Alberda van Ekenstein, dr. C. K, Hofï- te kunnen uitmaken, waarom hij het op eenigen afstand volgde. Hij werd getroffen door den vasten; bevalligen gang der jonge dame, die reeds by den eersten aanblik bijzonder zijn aandacht geboeid had. Lang echter kon hij het paar niet in hef oog houden; er was zooveel te zien Hij was hierheen gekomen, met het stellige voo.nemen, om oogen en ooren goed den kost te geven. Onder het zeil vóór het café verdrongen zich bonte groepen om de marmeren tafeltjes. Het kwam Gert voor dat de lacht hier bezwangerd was mot allerlei vreemde, welriekende geuren; alsof' de oogen, onder de strak gespannen schier onzichtbare voiles, hier sterker schitterden dan ergens elders. Ohet levenHet heerlijke, schitterende leven! Als men maar geld geno.ag in zijn zak heeftMet onweerstaanbare kracht drong zich de lust tot het leven aan hem op het deed hem alles in een rooskleurig licht zienzelfs de voor hem bestemde vrouw, die hij morgen voor het eerst te Nizza zou ontmoeten. Dat gevoel straalde hemonbewust uit de vroolijke blauwe oogen en deze oogen richtten zich loen hij tusschen de tafeltjes doorsleuterde toe vallig op hetzelfde paardat reeds vroeger zijne be langstelling had gewekt. Zij zaten aan een tafeltje waaraan de derde plaats nog onbezet was en snel besloten, zooals hij in den regel aan zijn eersten indruk toegafnam Gert den hoed af en ging hijna eene stomme, toestemmende beweging van den ouden heer, zitten. Het ongelijke paar sprak duitsch en als Gert wat meer op den vader dan op de dochter had gelet, zou hem niet ontgaan zijn, dat die hem steelsgewijze, onder zoekend zat aan te kijken. Equipages, met schitterende liverei, kwamen bij menigte voorbij; bloemenmeisjes boden hare waren aande muziek speelde de vroo- lijkste melodiën. Het jonge meisje ontviel haar kanten zakdoekGert bukte zich snel en gaf het verloren voorwerp met eene beleefde buiging aau zijne sehoone overbuur terug, Blozend en half verlegen bedankte zij hem. Onmiddellijk daarop zeide de oude heer mann, dr. A. A. W. Hnbrecht en C. E. Perk op ver zoek eervol ontslag verleend als leden van het college voor de zeevisseherijen en zijn benoemd tot leden van dat^college de heeren C. J. J. H. van Kempen, burge meester van Wieringen, mr. A. Beaujon hoogleeraar te Amsterdam dr. C. Kerbert te Amsterdam en H. J. Calkoen, burgemeester van Edam. Den 17 is tot onderwijzer aan de school voor kosteloos onderwijs te Hoorn benoemd F. Felkens te Hindeloopen. Blijkens bericht van 's Konings gezant te Parijs heeft de fransche regeeriug besloten van den 18 af de fransch-belgische grens weder open te stellen voor den invoer van vee. Het bestuur van den Paardentram Hoorn— Enkhuizen heeft den 18 in eene te Amsterdam gehouden vergadering machtiging gevraagd en verkregen, om bij den Koning verlenging met een tijdperk van 4 jaar aan te vragen van den termijnbinnen welken het ongeplaatste gedeelte van het aandeelenkapitaal geplaatst moet zijn. Een wolkbieuk heeft den 19 groote schade toe gebracht aan den te veld staanden oogst te Winterswijk. Den 20 is door het gemeentebestuur van Amster dam aanbesteed het bouwen eener kazerne voor de brandweer aan de De Rnijtetkade. Laagste inschrij ver de heer L. H. Maks te Sloten voor f 63245. De arr. rechtbank te 's-Gravenhage heeft den 20 den miljoenenheer uit Leiden veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf ter zake van oplichting vijf malen ge pleegd met aftrek van 2 maanden wegens ondergane preventieve hechtenis. Den 25 zal te De Waal op Texel eene verga dering gehouden worden van de leden der aldeeling „Texel" van het Nederlandech Onderwijzersgenootschap. Behalve de verkiezing van een lid des hooldbestunrs is aan de orde gesteld eene bespreking van het ontwerp- Mackay tot wijziging der wet op het lager onderwijs. De gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten tot de stichting van een nieuw gebouw voor de bank van leening, begroot op f 21600, en een adres aan den Koning vastgesteld om vernietiging te verzoeken van het besluit van burg. en weth., waarbij dezen den ver slaggever voor de gemeenteraadszittingen hebben be noemd vermits de raad oordeeltdat die benoeming door hem had bebooren 'e geschieden. Burg. en weth. hebben dien verslaggever beschouwd als een amb tenaar bij de plaatselijke secretarie zoodat de benoe ming van dien ambtenaar volgens art. 179 letter p der gemeentewet, aan hen zou behooren, maar de raad oordeelt dat die verslaggever met de eigenlijke secre tarie-werkzaamheden niets te maken heeft. De bevolking der provincie Noordholland bestond op 1 Januari 1889 uit 397.517 m. en 421,766 vr. samen 819.283, tegen 803.460 (389.004 m. en 414456 vr.j op 1 Januari 1888, Amsterdam telde op laatst genoemd tijdstip 399.424 inwoners Haarlem 50 974, Nieuwer-Amstel 23.623, Helder 22.716, Alkmaar 15500, Zaandam 15.006, Hilversum 12.199, en Hoorn 11.311. De beer mr. W. D. Bosch, lib. aftredend lid der Prov. Staten in Noordbrabant voor het district HensdeD, heeft den wensch te kennen gegeven, bij de as. her stemming niet in a ntnerking te komen tegenover den heor G. Branderhorst Johzn., gesteund door anti-rev. en kath. Het nieuwe stationsgebouw te Schiedam wordt met 1 Juui in dienst gesteld. De gouvernements-koffie-oogst op Java wordt voor dit jaar thans geruamd op 533.480 pikols. Te Ylaardingen is in den ouderdom van 64 jaren „Heb ik niet de eer, baron van den Broek voor mij te zien Verbaasd maakte Gert eene toestemmende beweging. Kon men dan nergens in deze kleine wereld zijn zonder kennissen te ontmoeten Hij kon zich echter niet herinneren, den ouden heer ooit meer te hebben gezien. Een korte aarzeling, een zwijgen - „Consul Lange mijn dochter Selma", stelde de oude heer zich en zijn dochter voor en daar hij be merkte dat Gert zijne zelf beheersching nog niet had teruggekregen haastte hij zich er snel bij te voegen „Ik ben het toeval zeer dankbaar, dat ons zoo gunstig is geweest. Ik herkende u overigens dadelijk. Vermoe delijk blijft u hier nog eenigen tijd „Zander twijfel ik ben van plan stotterde Gert, wien het toch min_of meer vreemd te moede was. „No, Selma, jij profiteert er het meest bij; je behoeft je nu niet meer uitsluitend tevreden te stellen met het gezelschap van je ouden vader en als baron van den Broek iets van zijn tijd aan ons wil opofferen „Het zal mij een groot genoegen een bijzondere eer zijn", zeide Gert zoo ernstig en met zooveel nadruk, als de omstandigheden eigenlijk in geenen deele vor derden. Hij gingterwijl hij het zeidewat meer rechtop zitten en in zijne vroolijke blauwe oogen lag daarbij eene uitdrukkingdie den consul tevreden met het hoofd deed knikken. Het sehoone bouquetje uit den mand van het eerste het beste bloemenmeisjedat voorbij kwamwerd der jonge dame aangeboden en toen Selma blozend haar friseh gezichtje over de wel riekende viooltjes booghet hart vol verrukking over dezen heerlijken daghernam de consul tot zijn jongen buurman op een toon die eigenlijk meer zeide dan zijn woorden „Ik zal waarschijnlijk wel spoedig gelegenheid hebben, over veel wat mij belang inboezemtnog met n te spreken, baron. Wij gaan nu straks, met den eerstvol- genden trein, naar Nizza terug, ik verwacht een paar brieven." Zyu dochter zag hem met een smeekenden blik aan; maar hij schudde ontkennend het hoofd. „Neen, kleine, wij moeten terug. Je moet je nn maar Bchikken naar de grillen van je ouden knorrigen vaderzoolang er geen ander is, die meer recht op je heeft", en zich tot Gert wendende zeide hij „Meisjes zonder moederlijke bescherming en moederlijke toegevendheid zijn eigenlijk beklagenswaardige schepseltjes." (ff'ordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2