330ste Staats-Loterij* Te Anna Paulowna en te Wioringor- Waard hebben de jonge gewassen veel te lijden van de rietnaald. Den heer Jb. Zijp Hz. te Wieringorwaardis dezer dagen op zijn verzuek, eervol ontslag verleend als inspecteur van het Nederlandsche Rundveestamboek. In zijne plaats is benoemd de heer P. D. Schenk, aldaar. De heer Zijp vervulde daze betrekking sinds jaren met den meesten ijver en nauwgezetheid. Ns. 3433, 14317 en 18586 f 1000; Nb. 7563,13738, 17244 en 20276 f 200; Ne. 3200, 4060, 4411, 5132, 6463, 9216, 10348, 11279, 12945, 16226 en 20065 t 100. %ücrlci. Het lichten van de „Friesland," Aardappelziekte. ^Uög-Üsrichtgn. Bij het k0g6lconcours, den 19 te Rotterdam gehouden, is door de hegelclub „de Unie'', alhier, bij het clubkegelen de zilveren medalje gewonnen met 212 punten tegenover Rotterdam, die met 221 en Delfshaven die met 217 punten de gouden medalje verwierven; Delft bracht bet tot 191 punten. Van elke mededingende club namen 5 personen aan den wedstrijd deel. Door den heer A. Roer, alhier, iid der kegeiciub „de Unie" werd bij den personeelen wedstrijd de zilveren medalje gewonnen met 63 punten. Twee der alkmaarsche deelnemers waren de eenigen, d;e 10 ballen (eene serie) op de plank hielden. CU Scu*r0bct?iclitcn. overleden de heer P. Kikkert Hzn., lid van de Prov. Staten en van het college voor de zeevisscherijen nan wiens bemoeiingen bet herleven van den haringbandel voor een groot deel te danken ia geweest, Het bestuur der radicale kiesvereeniging Amster dam heeft ontslag genomen, omdat, na verwerping met 3 tegen 41 stemmen van zijn voorstel om instemming te betuigen met het wetsvoorstel Goeman Borgesius c.s tegen zijn zin in het reglement opgenomen werd de bepaling, door den heer Gerhard voorgesteld, dat aan hem, over wien de ballotage als lid liep, het recht ver leend wordt, op de vergadering zich mondeling te ver dedigen. Een voorstel van dien heer om te bepalen, dat de aanvraag tot ballotage mondeling toegelicht moest worden, werd door het bestuur overgenomen terwijl met 42 tegen 40 stemmen Dog eene nieuwe bepaling aangenomen werd, dat die leden, die tot eene andere etaatknndige partij behooren, van hun lidmaatschap ver vallen verklaard kunnen worden op voorstel van het bestaar of op verzoek van ten minste 20 leden, Den 14 heeft te Breda tijdens de oefeningen der recruten een militair de volle lading van een revolver in het hoofd gekregen, waardoor hij in zorgelijken toe stand naar het hospitaal werd vervoerd. Den 15 des avonds is op het station te Hengeloo de machinist beiast met de waterkraan door een rangeerenden locomotief overreden en gedood. Het provinciaal bestuur van Noordhollaad heeft den 16 bij enkele inschrijving aanbesteed 1°. het maken en leveren van betonblokken voor de zeebrekers van de havenhoofden te IJmuid.00. geraamd op f 44000. Laagste inschrijver de heer L Kalis Kz. te Sliedreoht voor 39397 2°. de voorziening der boorden van het Noordhollandsch Kanaal in vier perceelen, geraamd op f 5550 voor het eerste, f 12400 voor het tweede f 12000 voor bet derde en f 2050 voor het vierde perceel. Laagste inschrijver voor perceel 1 de heer R. Kroon te Buiksloot ioor f 4867, voor perc. 2 de heer A. Prins Tz. te Siiedrecht voor f 10140voor perc. 3 de heer A. Bos te Nieuwediep voor 11985 en voor per. 4 de heer R. Kroon te Buiksloot voor 1900, De gemeenteraad van Zwolle heeft den 16 bij tweede stemming met 8 tegen 7 stemmen aangenomen de con versie der4eu4l/4 pet. gemeentesehuld, groot/684.090, in eene 3$ pet. leening, groot f 699.000, tegen 98 pet. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te GrOSt- ÏLUizeil c. s. ds. F. Pijper te Veendam. Voor het tcelatings-examen voor de Kon. Mil. Aka- demie te Breda, waarvan het schriftelijk gedeelte op 13 en 14 Juni gehouden wordt te Meppei, Nijmegen, Breda en Amsterdam, hebben zich 286 adspiranten aangemeld, voor wie het volgend aantal plaatsen zijn opengesteld dienst bier te lande infanterie 25, kavalerie 9, artillerie 8, genie 5; dienst in Nederl. Indieinfanterie 27, kavalerie 3, artillerie 3 genie 2. Tot heemraad van den polder AsS0Hd0lft is herkozen de heer Jb, Kleine Jz. Se Aesendelft; tot voor zitter van het bestuur van den polder Buitenhuizen de heer C. Kleijne Jz. aldaar. Het bouwen van een Oude-Mannen-en Vrouwen huis voor de herv. gemeente van Oost-Zaandam te Zaandam is gegund aan den heer C. Kokes aldaar voor 1 6189.90, Het vergrooten der school op Wi0ring0n, ge raamd op 4000, is aangenomen door C. Kroon aldaar voor 36 1. De heer R. A. Kaan heeft wegens vertrek uit de gemeente Anna Paulowna zijn ontslag als raadslid genomen. Dr. H. W. Bakhuis Roozeboom te Leiden is den 18 benoemd tot binnenl. lid der Holl. Maatschappij van Wetenschappen. De lokaalspoorwegmaatsehappij Hollands Noorder- derkwartier (de lijn Modomblik— Hoorn) keert over 1888 3 pet. dividend uit. De Ned. Ind. Spoorwegmaatschappij keert over 1888 6 pet. uit tegen 6.8 pet. in 1887, Ten gevolge van het heerschen der mazelen in het gezin van het hoofd der school te WeSt-Knol- lendam is de scheol aldaar tijdelijk gesloten. Door den kerkeraad der doopsgezinde gemeente te Worm0rV00r is het volgende drietal opgemaakt H. van Cleefi te Drachten, H. Ens te Kampen en J. Pottinga te Joure. Te Hoogwoud zal de telefoonleiding spoedig aangelegd worden. 5e klasse, 5e lijst, 21 Mei. De moeilijkheden, aan het lichten van gezonken sche pen verbonden, schrijft bet N. v. d. Dag, vindt men geschetst in bet volgend verhaal van het gebeurde met de gezonken etoomboot Priesland, gelijk de directie der Berging-maatschappij te Maassluis zelve het mededeelt De lichting der boot werd na openbare inschrijving aan de Berging-maatschappij toegewezenals laagste inschrijver voor de som van J 24000, mits de boot aan den wal werd gebracht. Onmiddellijk daarop werd bet bergingsmnterieel der Maatschappij bestaande uit een werk vaartuig met 4 stoompompen, duikermachines, electr. dynamo,atoompers pomp en twee blazerschuiten tot vertrek gereed gemaakt en met de noodige maatschappen voorzien den daar- opvolgenden dag naar Enkhuizen gesleept. Een terstond daarop gevolgd nauwkeurig onderzoek door de duikers gaf aan dat het door aanvaring ontstane gat in de Friesland van dien omvang en aard was, dat er geen mogelijkheid bestond om bet dicht te maken. Hat aan vankelijk lichtingsplan werd hierdoor zeer bemoeilijkt. Ia overleg met den ingenieur Wn. Walker, uit Rot terdam werd alsou besloten om het voorschip waar de aauvaring had plaats gevonden en dat door een waterdicht schot van de daaraangreuzende machinekamer was gescheiden, te laten zooals het was,daarentegen het machineruim en het daaropvolgende, eveneens daarvan door een waterdicht schot gescheiden achterschipna volledige dichtmaking der luikenpatrijspoorten en andere openingen ledig te pompen waarna het schip ongetwijfeld zou moeten rijzen. Het dichtmaken dier verschillende openingen ging intusschen met zeer veel bezwaren gepaard. Bovendien was men genoodzaaktover de koelkastom bet in drukken te voorkomen, eene groote stevige houten kuip te plaatsen. Den 5 Januari was men er eindelijk in geslaagd, alle openingen dicht gemaakt en voorzegde kuip geplaatst en met een 60tal bouten aan het dek der Friesland bevestigd te hebben. Gedurende al dien tijd (van 12 Deo. tot 5 Januari) wareu er slechts 7 dagendat er met eenig succes kou gewerkt wordeu nam. 13, 14, 25, 26, 27 Dec. en 1 en 3 Ja De overige dagen was men genood zaakt, door storm, moeielijke zee of mist aan den wal te blijven. Toen den 6 Jan. alles tot pompen gereed was nog slechts een paar pompbuizen moesten worden aan gekoppeld kwam er oenklaps een storm opzetten, die noodzaakte in allerjjl van het wrak te vluchten ten einde het gevaar te voorkomen van met het werkvaarluig er boven op te drijven. Den geheelen daar op volgenden nacht en den dag van 7 Jan. bleef het stormen, en toen hst 's ochtends van 8 Jan. wat stiller werdbesloot men de pogingen tot pompen te her vatten doch een vooraf door de duikers ingesteld onderzoek naar den toestand van het wrak bracht aan het lichtdat de kuip vau het wrak was losgewerkt en de boutenwaarmede zij bevestigd waswaren gebroken. Nog dienzelfden dag werd nu de kuip van het wrak afgehaald en naar Enkhuizen vervoerd ter reparatie. Den 10 Jan. moesten de verdere werkzaamheden op de Zuiderzee wegens ijsgang worden gestaakt, en eerst den 25 Maart kon een behoorlijk onderzoek naar het wrak door duikers plaats vinden. Het bleek toen, dat de kajuitskappen verschansingde vroeger aange brachte luiken enz. waren weggeslagen en het wrak een paar voet was weggezakt. Een en ander was echter voor de maatschappij geen reden om de lichting op te geven integendeel werd beslotenmet nieuwen moed de werkzaamheden te hervatten. Tot 25 April had men afwisselend storm weer of moeilyke zee, waardoor het ondoenlijk was iets Uit te voeren. E ndeiijk den 8 Mei, was alles wtêr gereed en ging men welgemoed naar zee, met de zekere gedachte dat nog dienzelfden dag de Fries land boven water zou komen. Te 1 uur stonden de stoompompen op het dek van het werkvaartuigde pompbuizen waren aangekoppeldde noodige ankera waren uitgebracht, orders werden gegeven tot pompen, met 1 pomp van 14000 kan en 2 pompen van 5000 kau per m nuutalzoo eene waterverplaatsing van 24000 kan per minuut. Drie uur achtereen werd met volle kracht gepomptzonder succes. Nogmaals werd alles door de duikers onderzochtalles werd in orde bevonden. Nadat opnieuw 2 uur achtereen te vergeefs gepompt werdbesloot men de verdere pogingen tot licating te staken nadat men tot de overtuiging was gekomen dat het vlak der Friesland onder den ketel was uitgevallen of gebrokenterwijl de lichting op de gewone wijze met lichters en dennen niet uitvoerbaar was wegens de \oortdurenle deining ter plaatse, zelfs bij het prachtigste weder. ^Eindelijk een eenvoudig en practisch middel tegen de aard appelziekte Men begrijpe de beteekenis van dit vraagteeken welwij staan voor het volgende recept nog niet inmaar «proliren geht über studiren' en wij raden iederen lezer dezesdie zelf bij de aardappelteelt belang heeft, ten zeerste aan, er de proef meê te nemen. In den laatsten tijd werd het zwavelzuur ijzeroxidul (ijzer- vitrool) veelal aanbevolen ter bestrijding van het mos der wei landen minder bekend isdat oplossingen van dit ijzerzout doodelijk zijn voor de meeste plantaardige parasieten. Ter bestrijding der aardappelziekte heeft men reeds zoo menig hulp middel beproefd; sommige waren practisch niet aan te wenden (b.v. kwikzilversublimaat, arsenigzure kali), andere, als bijtende kalk, petroleum en kopervitriool, gaven geen bevredigende uit komsten maar er is wel redenom van het ijzervitriool iets beters te verwachten. De aardappelziekte wordt veroorzaakt door een schimmel plant de Phytophthora infestansde bovenaardsche deelen worden in den regel het eerst aangetast. Die schimmelwier voortwoekeren men zelfs met het bloote oog aan het ondervlak der zieke bladeren kan waarnemen, richt veel minder verwoes ting aan in droge zomers dan in 1888 b. v., maar zelfs aan houdend en droog weder is niet in staathet kiemvermogen der sporen (zaadjes) van de phytophthora geheel uit te dooven. Met den stalmest worden niet zelden ontelbare onkruidzaden en ook ziektekiemen in den akker gebracht, b. v. van de brand- ziekteook de aardappelziekte kan met den stalmest worden verspreid, en het is daarom wel aan te bevelen, ijzervitriool in den gierbak op te lossen en den stalmest met deze vloeistof te begieten, respectievelijk te desinfecteeren. Waarschijnlijk zou het niet minder doelmatig wezende pootaardappelen vooraf ter dege met eene verdunde oplossing van dit ijzerzout te wasschen 1/10 kg. ijzervitriool in 100 1. water.) De eerste, die in Engeland ijzervitriool tegen de aardappel ziekte aanwenddewas dr. Griffithsin Eranfcnjk deed het de directeur van het landbouw-station van Béthunesdr. Gaillot. Gaillot pootte Early rose (vroege roosjes) in goed gemest en vruchtbaar land, 12 rijen naast elkander. De planten werden in het begin der maand Juli aangehoogd en zes der twaalf rijen op 15 en 28 Juli begoten met eene oplossing van 2'z, k. vitriool in 100 1. water, zoodanig dat daartoe telkens 10 kg. vitriool noodig waren. De zes overige rijen werden niet gevitrioold. De ziekte trad in de laatste helft der maand Augustus op, en breidde zich terstond sterk uit, nl. op de planten, die niet met vitriool behandeld werdenhet loof dezer zes rijen was tegen het einde der maand September totaal vernietigd, en de planten der andere rijen zag er toen nog krachtig en volkomen gezond uit. De opbrengst was als volgt Van zes gevitrioolde rijen 243 kg. knollen. niet 210 Of, per are berekend van de gevitrioolde planten 238 ko, gezonde knollen en 2«J„ zieken van de niet gevitrioolde planten 183 ko. gezonde knollen en 13°/0 zieken. De gerooide knollen werden afzonderlijk in denzelfden kelder bewaard en daar op gelijke wijze behandeld. Op 15 Dec. waren 10 kg. (6%) der opbrengst van de niet gevitrioolde planten in den kelder bedorven. De anderen waren van bederf verschoond gebleven. Per hectare zou de grootere opbrengstdoor het vitrioolen verkregen, 5500 ko. hebben bedragen. Dr. Gaillot had bij deze proef buitengewoon veel ijzervitriool gebezigd, nl. 1000 ko. per hectare, en zooveel is volstrekt niet noodig, maar na aftrek der kosten van het ijzerzout (p.m. 70 frs zou de meeropbrengst toch nog eene netto winst van frs. 240 per hectare hebben opgeleverd. Dr. Gaillot heeft die proeven naderhand op allerlei grond soorten herhaald, steeds met goed gevolg en hij is overtuigd dat hiermede een afdoend middel tegen de aardappelziekte ontdekt is geworden. Laat ons hopen dat de uitkomsten in ons land dit zullen bevestigen want het is de moeite overwaard ons hiervan te overtuigen. Langs dien weg zal trouwens ook vastgesteld moeten worden, hoeveel vitriool er, onder verschillende omstandigheden, noodig en toereikend zal wezen. Daaromtrent is men het nog lang niet eensdr. Grffiths neemt niet meer dan 65 kilo per hectare; in Erankrijk heeft men met goed ge volg 100, 500 en tot 1000 kilo gebezigd. Zooveel schijnt vast te staan, dat men op zandgrond niet meer dan 100 ko. vitriool per hectare mag nemen, en dat eene buitensporige hoeveelheid van dit ijzerzoutof veel te sterke oplossingen daarvanniet alleen de parasiet zouden dooden maar ook de weefsels der plant aantasten. Daarentegen is gebleken, dat grootere hoeveel heden dan 300, 400 en 500 ko. aan te raden zijn naarmate de bodem meer kalk bevat. Is de bodem arm aan yzerzouten (aan ijzeroxyde), dan kan het ijzervitriool tevens beschouwd worden als een plantenvoe- diugsmiddel, hetwelk in zulk geval bij de aardappelteelt zicht baar nuttig werkte Deze behandeling wordt toegepast, wanneer de planten zich reeds tot op eene zekere hoogte ontwikkeld hebben zooais hiervorenuit de proef door dr. Gaillot met de Early roses genomen, opgemaakt kan worden. (N. Rott. Ct.) Heeft iemand in deze provincie reeds de proet met dit middel genomen f Zoo ja, dan zal hij ons en onze lezers zeker verplichten, met daarvan in dit blad mede- deeling te doen. Red. Zaterdagnamiddag te half vijf werd, in tegenwoor digheid van vele genoodigden en belangstellenden te Amsterdam met gunstig gevolg ven de werf der Ko ninklijke Fab'iek van stoom- en andere werktuigen t0 wator golaten het raderstoomschip „Groningen", gebouwd voor rekening van den heer C. Borman, alhier, en bestemd voor den stoombootveerdienst Enkhuiz011- Stavoron. Het schip heeft een lengte van 53, bij eene breedte op de spanten van 6.25 en om de kasten van 11.75 ellen terwijl de toegeladen diepgang 1.77 ellen bedraagt. Geheel van staal vervaardigd heeft het bevallige lijnen welke waarborgen, dat de „Gro ningen", hoewel wat grooter dan het andere zusterschip „Holland", niet voor haar in vaart zal onderdoen. De betimmering en beschieting belooft in alle opzichten keurig en geriefelijk te zijn, Sedert eenige da^en is bij de politie alhier een onbeheerd op de openbare straat te Alkmaar aange houden wit DQ0lkscliaap. De rechthebbende eigenaar vervoege zich ten spoedigste bij den commissaris van politie. B U R G E 11L IJ K E STAND. GETROUWD. 19 Mei. Jan Daniel Aurik en Trijntje Hike. Jan van Son en Niesje Krep. Jan Willem van Duffelen en Hen- drika Knegt. Dirk Schuit en Cornelia Knegt. Simon Druiven en Dorothea Johanna Maria Land man. Willem Borst en Antje Wokke. Evert Wils en Jannetje Blankman. GEBOREN. 18 Mei. Corneiis Pieter, Z. van Andries Vis en Neellje Vis ser. Maartje, D. van Pieter Roos en Grietje Exalto. 20 Maartje Adriana Quirinavan Johannes van der Meer en Berdina Stierman. AnnaD. van Pieter Koopman en Maartje van der Park. OVERLEDEN. 20 Mei. Jan Klugt51 j. Jan de Lange, 57 j. en ruim 11 maanden. Alkmaar 20 Mei. Aangevoerd 227 vette Kalveren 35 a 98, 16 Nucht dito 8 a 20, 7 Schapen f 20 a 33 132 vette Varkens f 0,44 a 0,52 per P., 41 Magere dito/16 a 20. Amsterdam 20 Mei. Raapkoeken 70 a 87, Lijnkoeken f 8 a 11,50 per 100 P. Petroleum vast, Amerika loco f 8,05 entr., Sept.Dec. /8,40 entr. In cons. 9,25, Russ. Nobel onveranderd. Aangevoerd 514 Runderen, vette 0,48 a 0,65 per P., Melk- en Kalfkoeien 145 a 250, 83 nucht. Kalveren f 6 a 11, 170 Schapen f 20 a 282020 Lammeren /8a 14, 397 vette Varkens 0,43 a 0,49 per P. Edam 18 Mei. Kleine kaas 27, aangevoerd 61 stapels, wegende 12214 P. Haarlem 20 Mei. Witte Tarwe 6,75, Haver 3,32a 3,25, Karwijzaad 10,25 a 9,75. Kampen 20 Mei. Boter per achtste vat 19 a 23, per zes tiende vat f 9,50 a 11,50, per pond 0,90 a 0,95.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3