330ste Staats-Loterij. jBimtcuUnb. op Texel. De directeur der Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee schrijft ons, voor de oude zeelieden, ontvangen te hebben, ter versiering van de eetzaal, van den jongenheer H. Gouwe, alhier, een door hem geteekend schilderijvooratellende eene visschersfamilie aan het strand, de aankomst verbeidende van de vissehersbom, waarmede vader naar het strand komt, op het oogenblik, dat in de verte de bomschuit nadert. Evenals elke gavein iederen vorm is ook deze aan het gesticht zeer welkom, te meer misschien, nu zy van zoo jeugdige zijde komt. delijk gedaan en sommigen verwachten daarop van de anti-liberalen een bevredigend antwoord. Ware die verwachting gegrond, de bezwaren tegen de voorge stelde berekening van het aantal leerlingen zonden ontegenzeggelijk aanmerkelijk verminderenen de invoering van dien maatregel zou bovendien voor ge- heele streken des lands zulke gunstige gevolgen voor het onderwijs hebben dat de liberalen over heel wat bezwaren zouden heen stappen om daartoe te komen, maar tot nog toe gelooven wij niet, dat wij ons met deze hoop mogen vleien. De vraag zal bij de be handeling van dit ontwerp ongetwijfeld ter sprake komen en, is er voor de invoering van leerplicht een meerderheid te vinden, dan zal ook dit punt in deze wet in beginsel moeten worden uitgemaaktdoch, wij herhalen hetonze hoop op zulk een heilzame vrucht van het onderling overleg der verschillende partijen is zeer zwak. Men schrijft ons uit Winköl: Den 21 had de vrijzinnige kiesvereeniging, alhier, het voorrecht, haren afgevaardigde naar de Tweede Kamer, den heer mr. D. Visser van Hazerswoude, in haar midden te zien. De kennismaking was van beide zijden zeer gewenscht en beantwoordde volkomen aan het doel. Het geachte kamerlid was niet te Winkel gekomen, om de liberale beginselen uiteen te zetten, wat hij onnoodig achtte in een kring van mannen, die steeds de vaan der vrijzinnige richting omhoog hadden gehouden. Hij gaf de voorkeur aan en bij deed dat in eene korte, maar kernachtige rede om aan te toonen waarheen wij gingen, als de clericalen geheel het roer in banden kregen Br zou een jammerlijke toestand uit geboren worden waaronder alle burgers van Nederland lijden zouden. Die toestand zoude echter toch niet kunnen voortduren eindelijk zouden toch de oogen opengaan en het nederlandsche volk, na eene langdurige worste ling misschien, tot verbreking van de boeien der kerk, evenals voor drie honderd jaarweêr zijn vrijheid van geweten hernemen. Na deze rede gaf de heer Visser gelegenheid, om enkele punten met hem te bespreken waarvan ruim gebruik werd gemaakt. Verschillende inlichtingen wer den gevraagd omtrent uitbreiding van kiosrecht, grond belasting, afschaffing van den accijns op het zout, leer plicht, het nieuwe wetsontwerp op het lager onderwijs enz. Op humane, zaakrijke wijze, werd een en ander beantwoord, zoodat deze bespreking zeer belangrijk was en bij het sluiten der vergadering de kiezers geheel instemden met den dank, door den voorzitter aan den heer Visser van Hazerswoude gebracht en met den wenscb, dat zij meermalen het genoegen mochten sma ken, zich met hun afgevaardigde te onderhouden. Dezer dagen geraakte te Westgraftdij k een jongentje, al spelende te water. Zoodra de moeder dit zag sprong zij haar kind achterna en ook de in middels toegeschoten vader begaf zich ijlings te water. Nochthans zou bet niet gelukt zijn, het kind te redden, zoo niet de heer Eckhardt op da plaats des onheils aanwezig ware geweestdie met behulp van eeD haak de drie drenkelingen na elkander behouden op het droge bracht. Door R. G. C. Schroder te Westgraftdijk is met goed gevolg het literarisch-mathematisch examen afgelegd. Uit Westgraftdijk meldt men ons, dat enkele boeren in den omtrek reeds het gras hebben laten maaien voor den hooioogst. In den nacht van 21 op 22 is ten nadeele van J. W. van Vuuren in de Otterstraat te Utrecht ontvreemd: 1 zwartmarmeren pendule met slagwerklang 22 breed 13 en hoog 25 dm., met wit porceleinen wijzer plaat, romeinsche cijfers en stalen wijzers; in de wijzer plaat bevinden zich twee gaatjes tot doorlating van den sleutel om het uurwerk op te winden verder zijn de voorzijde en de bovenhoeken met kleine vergulde insnijdingen of takjes versierd; 2 geelachtige porceleinen pullen waarop aan de voorzijde een roodachtig vogel- over Monte Carlo uit, dat nog in diepe rust gedompeld was. De beide vrienden schudden elkaar de hand. „Dus moedig voorwaarts zeide Gert en zijn vrien delijke blauwe oogen zagen hartelijk en vol vertrouwen in Konta's vermagerd gelaat„jij begint een nieuw levenik volg de oude sleur in een gemakkelijkrijk huwelijkdat niet eens bijzondere opoffering van mij vergt. Maar Selma zal tenminste gelukkig worden ik zal nooit vergeten, wat ik haar verschuldigd ben. Dat zweer ik bij dezen eersten schitterenden zonnestraal Toen Scheven reeds een eind weg was, keerde deze zich nog eens snel om. „En Blanche?" vroeg hij. „Zij is nog vrij, maar „Ik begrijp je", knikte Scheven en zoo scheidden zij. XXVI. Ook op dezen zomer was een herfst gevolgd. Radeke met zijn oud, rood gelaat en sneeuwwitte haren stond in de Warnitzer pastorie voor Willy; hij bracht uit zijn eigen naam en uit dien van het overige personeel een verzoek over aan hnnne vroegere meesteres, „Omdat er nog altijd niemand is op het heerenhnis om den krans aan te nemen en den eeredans bij het oogstfeest te dansen, zouden wij allen zoo gaarne zien, dat onze freule Willy ons die eer wilde bewijzen. Alles wat wij geoogst hebbenhebben wij toch nog onder uw bestuur gezaaid en Hier begaf hem zijn stem; ten einde raad keek hij naar den grondwant had bij zijn oude oogen opgeslagen de tranen zouden hem langs de wangen zijn gevloeid. Ook Willy weende, toen zij den ouden man zoo voor zich zag staan. „Doe het maardoe het maar 1" fluisterde Isa haar zuster toe, „doe hun dat genoegen Willy kon het niet over haar hart verkrijgen, dezen oudeD aanhankelijken man zijn verzoek te weigeren ofschoon het voor haar een zwaar offer was. Het zou tje zittende op een takje, is geschilderd 1 bronzen beeldje (zoogenaamde badgast) dragende een hoedje dat eenigszins scheef op het hoofd staat en in beide Landen, dwars voor het lijf, een staafje; 2 fijne witte beeldjes, een mannetje en een vrouwtje voorstellende. De Commissaris van Politie in de 2de afdeeling te Utrecht verzoekt aanhonding en bericht. De Rijksmiddelen brachten in April 10.077.811.24 op tegen 9,529.743.98 in April 1888 en gedurende de vier eerste maanden 34 697.779.84, tegen 33.702.936 29 in 1888het der raming is 36,887.598.68. Tot de hoogere opbrengst van April droegen de indirecte belastingen het meest bij. De bevolking der provincie Overijselwelke op 1 Januari 1888 bestond uit 149594 m. en 143432 vr., samen 293056, was op 1 Januari 1889 geklommen tot 151324 m. en 144372 vr.. samen 295696. Op dat tijd stip was de bevolking van Zwolle 25914Deventer 22919, Kampen 18767 en Enschede 14721. Gedurende het jaar 1888 zijn aan 's Rijks munt ver vaardigd en afgeleverd voor rekening van particulieren 35585 tien guldenstukken, uitmakende eene nominale waarde van f 355,850. Voor rekening van den Staat werd niets vervaardigd of afgeleverd. Een marmeren borstbeeld van dr. Sehaepman, het lid der 2e Kamer, ontworpen door den heer J. Stracké te 's-Hertogenbosch en uitgevoerd door den heer E. Stracke te Haarlem, is door eenige vereerders van dien heer aan de regeering aangeboden ter plaatsing in het Rijks-museum te Amsterdam, De uit het in de Eierlandsche gronden gestrande stoomschip Benbrack geborgen lading katoen heeft te Bremen bij openbaren verkoop 276,000 opgebracht. Twee arbeidtrs te Joure, die dezen winter onder stand van het burgerlijk armbestuur ontvingenwei gerden den 5 Eebr. van den armvoogd S. Taconis de hun ieder toelegde vijftig centen aan te nemen en be gonnen te zwetsen en te vloekeu. Deze, gewaarschuwd, dat zij meer zouden willen hebben en hem bij weigering over de tafel zouden balen, pakte dadelijk geld en boeken bij elkaar en wilde de kamer uitgaan, maar één der twee ver sperde hem den weg Hij belde daarna om de politie, die na ontvangst der waarschuwing in het armhuis was ontboden, en toen deze de deur, welke tegengehouden werd, hadden opengeduwd, zagen zij, dat één der twee mannen den armvoogd bij de borst beet bnd. Zij ver zetten zich tegen de politie, die hen wilde verw.jderen, terwijl de één bovendien de veldwachters uitschold en een agent in den vinger beet. De arr. rechtbank te Heerenveen heeft den één tot 6 maanden en den ander tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Den 24, des middags, ontlasstte zich boven Eg- mond aail ZöG een hevig onwedervergezeld van hagelsteenen en eene verschrikkelijke hoeveelheid regen. Het duurde dan ook niet lang of allerwege was men druk in de weer om dammen vóór de huizen op te werpen, terwijl hier en daar het water bij stroomen naar binnenvloeide. Een schuit van den heer de Groot, werd door den bliksem getroffen, waardoor de staande mast geheel gespleten is. De schade aan de teveld- staande gewassen is van geen beteekenis. H. Viseer te Haarlem heeft reeds volledig bekend, dat hij getracht heeft zijne vrouw te vermoorden in den nacht van den 20. De 91 boerenerven op het Kampereilcndbehoo- rende aan de gemeente Kampen, sedert 1879 ver huurd voor 300.220, zijn den 22 in het openbaar verpacLt voor 9 1011 of 12 jaren voor 263.510. Den 29 wordt omtrent de al dan niet gunning beslist. Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft d n 23 bij enkele inschrijving aanbesteed het heratellen van buitengewone stormschade aan verschillende hoofden op het Noorderstrand van het eiland Vlieland, ge raamd op 16000. Laagste inschrijver de heer T. Volker Tz. te Süedrecht voor 14950. - De gemeenteraad van Tiel heeft den 23 tot hoofd der school voor gewoon en meer uitgebreid lager onder wijs benoemd den heer S. E. Kleinbentink te Burg De heer mr. M, Bichon van IJsselmonde, oud-lid van de Tweede Kamer, is overleden. bijna niet voor haar te doen zijn om als vreemde op dezelfde trappen te staan waar zij den vorigen herfst nog als meesteres als eigenares den oogstkrans had ontvangen. „Men moet niet altijd aan zich zelf denken", zeide zij, haar gevoel bedwingend. „Als ik niet ging, zouden zij niet eens de reden begrijpen en er niets anders in zien dan onvriendelijkheid van mijn kanten die ge dachte mag niet bij hen opkomen." Den morgen van den gewichtigen dag werden twee groote ruikers door Radeke in de pastorie gebracht en glimlachend namen de zusters deze hulde aan. Een prachtige blauwe hemel en heerlijke zonnesehijq breidden zich over het heerenhuis uit, toen Willy voor het eerst, sinds maanden, het weder betrad. Alles was nog als voorheen Alles Zy was zoo met haar gansche ziel bij de oude lieve omgeving, dat zij in het geheel geen acht sloeg op Hollfeld, die zeer verstrooid scheen en haar telkens met onderzoekende blikken aankeek. Het kostte haar moeite genoegniet in tranen uit te barsten. Maar zij vloeiden zonder ophouden over haar wangen, toen zij op de treden der trap voor de feestelijk nitgedoschte menigte stond en luisterde naar de spreuk van de eerste meid Wij wenschen onze freule een gedekten disch, Aan alle vier hoeken een gebraden viseh. Willy snikte luid. Het meisje, dat reeds onder haar had gediend hield plotseling op keek haar aan en begon eveneens te weenen. Radeke rolden reeds lang de tranen over de wangen ofschoon hij met alle aan dacht naar zijn pet keek, die hij in zijn hand hield en zenuwachtig heen en weêr draaide. Er heerschte plot seling daardoor niettegenstaande de vela mensohen een diepe stilte op het zonnige plein; niet lang duurde het of aan alle kanten hoorde men verschillende van de lieden luid snikken. Wordt vervolgd.) Den 24, des nachts te 2 unr, sloeg te Hilrersam de bliksem in het buitenverblijf Nieweraardbewoond door den heer G. de Waard dat met den inboedel afbrandde. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Noord- Zijpe ds. C. Wontman te Berkhout. In de laatst gehouden raadsvergadering is tot wethouder der gemeente Koedijk benoemd de heer 8. Kramer. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat dit jaar de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de hoogdaitscbe en engelsehe taal en lager onderwijs in de fransche hoogduitsohe en engelsehe taalzullen worden afge nomen in Augustus des noodig ook in het laatst van Juli; die tot het geven van lager onderwijs in de gym nastiek, in Juli; die tot het geven van lager onderwijs in de landbouwkunde en middelbaar onderwijs in de and- en tuinbouwkunde eu houtteelt, in Augustus. Zy, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 21 Juni e.k. bij het departement van binnenl. zaken aanmelden bij schrijven, op ongezegeld papier, met nauwkeurige en duidelyseopgave van naam en woonplaats, van de begeerde akte en, voor zooveel noodig, met overlegging van de reeds verkregen akte van bekwaamheid, waaruit de wettelijke bevoegheid om het examen af te leggen, of het recht op de bij de wet verleende vrijstelling van eenig deel van het onderzoek moet blijken. Zij, wier aanvragen op 21 Jani e.k. dat departement niet hebben bereikt, kunnen onherroepelijk niet tot de examens worden toegelaten. De jury van het Internationaal Gezondheidseon- cours te Reims heeft de firma Catz Zoon van Pekel-A bekroond met de hoogste onderscheiding „le grand diplóme d'honneur" voor het bekend Catz-elixer. De winst- en verliesrekening der Maatschappij De Schelde, scbeeps- en werktuigenfabriek over 1888 sluit, na eene afschrijving op de goederenrekeniüg van 1.642.930, met eene winst van f 1837.54, dat tot af schrijving der in vorige jaren geleden verliezen be stemd is. Te Middelburg is bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. E. van Danné (a.r.) met 515 stemmen tegen 369 st. op den heer J. P. Fokker ib.). Bij den uitgever \V. E. J. Tjeenk Willink, te Zwolle is in de handige Schuuroians-editie der neder landsche staatswetten verschenen Wet van den 5 Mei 1889 Stb. 48 houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen. Met beknopte aan- teekeningen. Prijs 25 ets. 5e klasse, 8e lijst, 24 Mei. Nr. 16105 f 2000; Nr. 963 1500; Ne. 697,12186 en 16037 1000; Ns. 13037, 13308 en 19955 f 400 Ns. 262, 4712, 5757, 13563 en 16306 200Ns! 75, 1574, 1933, 5066, 91C912238, 15191 18771, 18978 en 19512 100. Ue heer Joh. N. Goes heeft 400 aan de St. Vincentiusvereeniging gelegateerd. Schipper B., liggende aan den Lmmerboek, kwam vrijdag aan de politie kenois geven dat zijn vrouw donderdagmorgen van boord is gegaan. Zij is tot heden niet teruggekeerd. Zij is gezien in den Hei- lcoërhout, die echter tevergeefs is doorzocht. Deze week is een krankzinnige uit het gesticht te Medemblik ontvlucht. Tot heden is bij niet teruggevonden. Vrijdagmorgen werd aan den Huigenaijk onder Oudorp het lijk opgehaald van wed. B., van Heer- hugowaard. Zij zon den vorigen dag naar Alkmaar te gast zijn gegaan. In den nacht van vrijdag op zaterdag werden door de politie alhier slapende op een stoep twee mannen aangetroffen, die verklaarden onder Beverwijk, in gezelschap van een derde, die later is aangehouden, diefstal te hebben gepleegd. Allen zijn zonder mid delen van bestaan. I)e zaak wordt onderzocht. Den 25 werden door P. Bak de eerste nieuwe aardappelen, geteeld door J, Kloosterboer te St. Pancras alhier ter markt gebracht, en aangekocht door W. Baas. Van 13 tot en met 24 Mei (op 21, 22 en 23 was de inrichting wegens sterfgeval gesloten) werden aan de bad- en zweminrichting genomen 287 baden waarvan 72 door dames en 57 door onvermo- genden. Drukste dag 20 Mei 65. Bij de den 22 alhier door dijkgraaf en heemra den van de Schermeer gehouden aanbestedingen, zijn toegewezen aan Houtwaren: perc. 1. Noorder- werf, de Wolff van der Molen f 207,—2. dezelfden f 405,— 3. dezelfden ƒ422,— 5. H. J. Con ij n Co. f 78,6. de Wolff A van der Molen f 426,— 7, dezelfden f 129,— 1. Zuiderwerf, dezelfden ƒ91,— 2. H. J. Conijn Co. ƒ297,25; 3. de Wolff van der Molen f 30i,^; 5. dezelfden ƒ293,90; 6. dezelfden 272,50 7. dezelfden 67,—Ijzerwaren: Noor- derwerf, de wed. Tb. de Lange ƒ98,56; Zuiderwerf dezelfde 81,30. Grint: A. Erankenhout, per kub. el 2,25. Teer: Koster van Batenburg, per ton, Stokholmer f 14,98 dezelfden per ton koolteer, 4,—. Aard- en Baggerwerk: perc. 1. J. Tuinman

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2