No. 63\ Een en Negentigste Jaargang. 1889. Nationale Militie. TWEEDE BLAD. ZONDAG 26 MEI. INKOMSTENBELASTING. PARIJSCHE BRIEVEN. (ÖebeelU. KlKilKlilJK MUSEUM Cieiueente-reiniging. €>»enieente reiniging. &uit«nl*ub BELGIE. De Kamer heeft met 61 tegen 6 stem men en elf onthoudingen een wetsontwerp aangenomen, waarbij de heffing van een invoerrecht van saccharine van fr. 140 per P. is ingevoerd. De Senaat nam het denzelfden dag onveranderd aan. DUITSCHLAND. Bij een wolkbreuk in het sakeische district Zwickau op den 20 zijn te Crimmitschau twee en te Lanterbach negen personen verdronken. KinuctiUnfr. AI,KHA\RSCI!E COURANT. te ALKM A AR. BEZICHTIGING} tegen 10 Cfcs. de persoon op Zondag 36 Hei. Verder is het Museum te bezichtigen tegen betaling van f 0,25 per persoon op MAANDAG en VRIJDAG van iedere week van des namiddags 1 tot 3 uur. Aan hinderen beneden 13 jaren icorden geene toegangs kaarten afgegeven. Bij den Directeur zijn voor rechthebbenden tot den 1 Juni a.s inlichtingen te verkrijgen omtrent zilveren voo;werpen, waaronder eenige vorken en lepels, ge vonden onder de opgehaalde vuilnis en afval. Vóórdieu tijd niet door de rechthebbenden afgehaald zijnde worden die voorwerpen verkocht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat zij in hunne heden gehouden vergadering besloten hebben, den prijs der compost met ingang van 1 Juli 1889 te verhoogen met 10,25 per stère en alzoo te brengen op f 3,— per stère. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 21 Mei 1889. Ue Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat bij de heden gehouden uitloting van aandeelen in de geldlee ning, ten laste dier gemeente aangegaan krachtens raadsbesluit van 29 Juli 1886 No. 2, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordhnlland bij besluit van 4 Augustus d. a. No. 13, uitgeloot zijn: Nos. 27, 29, 53, 60, 71, 94, 96, 106, 129, 130, 179, 180, 211, 215, 219, 223, 227, 230, 233 en 263, ieder groot duizend guldenwelke aandeelen met de onverschenen coupons ten kan tore van den gemeente-ontvanger te Alkmaar of de Kasvereeni- ging te Amsterdam ter betaling aangeboden kunnen worden op of na 1 October 1889, na welken dag zij geene rente meer afwerpen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Mei 1889. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen mits deze op de verlofgangers van de militie te land binnen deze gemeente hun verblijf houdende, van alle lichtingen, dus ook van de lichting 1884, voor zoover zij vóór 1 April 1889 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld, om zich op Maandag den 17 Juni dezes jaarsdes voormiddags te 9 uren te laten vinden vóór het raadhuis dier gemeente om aldaar door of van wege den Militie-Commissaris te worden onderzochtgekleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebrachte kleeding- en equipement- stukkenbenevens zakboekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 24 Mei 1889. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Overwegende dat de beschrijvingsbiljetten voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen van verscheidene belasting schuldigen nog niet ontvangen zijnniettegenstaande de met het ophalen daarvan belaste personen zich meermalen aan hunne woningen tot dat doel aanmeldden Noodigen hen, die nog in het bezit hunner biljetten zijn, dringend uitdie biljetten aan het kantoor van den gemeente ontvanger of ter gemeente-secretarie te bezorgen voor Dins dag, 28 Mei 1889, des voormiddags te 10 uren, daar bur gemeester en wethouders bij niet ontvangst van het biljet hen ambtshalve zouden moeten aanslaanzonder rekening te houden met de inlichtingen, welke zij zouden willen geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Mei 1889. De Secretaris, NUHOUT van DEii VEEN. De onderstaande personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie alhier aan te meldenalsDirk KoopmanDirk Schuitgeboren te Alkmaar, en idemgeboren te Egmond- binnen, Arnoldus Jansen Manenschijn, Lambertus Nijman Josephus Johannes Halsema, Jan Volkers, Johannes Jacobus Godijn, Corns. Dekker, Dirk Snip, Jan Ootjers, Jan van der Sluis, Adriaan Peetoom, Abraham Jacob Wijkhuizen, Jan van Son, Hendrik van Aarts, (zakboekje medenemen), Johan nes Keek, Jacob Asjes, Hubertus Petrus de Swart, Willem W illems Gerrit HaarmanKlaas Otto. VI. Straks naar de tentoonstelling gaande, om weer hier en daar wat nieuws te zien, wil ik nog even eene kleine aanvulling aan mijn laatste schrijven maken. Allereerst een paar cijfers die aantoonen dat men op een ver bazend bezoek mag rekenen. In de eerste veertien dagen reeds meer dan een millioen entrees, zonder de vrijkaarten te rekenen in het jaar '78 werd de ten toonstelling, in gei ijk tijdsverloop, van 6 tot 19 Md slechts door een half millioen personen bezocht. Zondag j. 1. alleen waren er reeds bijna een kwart millioen. Is het te verwonderen, dat op zou- en feestdagen het gedrang heel groot isen wil men wat zienmen liever in de week moet komen. Ik was cr dan ook weer maandag j. 1. en doorliep nog eens den geheelen weg, dien ik zondag reeds gemaakt bad. Afdwalend stuitte ik in het Palais des Arts Libéraux op een massa agenten en inspecteurs van politie, die plaatsruimte maakten en den President der Republiek aankondigden, die in gezelschap van zijne vrouwvan den minister van onderwijs en van vele artiaten verscheidene gale rijen bezochten overal op zijn doortocht door het publiek luide werd toegejuicht. President Carnot is iemand van middelbare lengte nog niet oud van slanke gestalte en innemend uiter lijk. De hartelijke ontvangstzoowel van officieele per sonen als van het publiek, scheen hem zeera angenaam te treffen. Het aantal vreemdelingen is reeds vrij groot in Parijs, en hoewel met het oog op de expositie men liever over een maand moet komen omdat dan alle3 klaar zal zijnzoo ontbreekt het hier werkelijk niet aan attracties. Daar is b. v. op den Boulevard Bonne Nouvelle de ten toonstelling van de „Arts Incohérents", een naam die al dadelijk aanduidtdat gij bier met eene kunst te doen hebt, die alles averechts verkeerd opneemt. In drie zalen ziet men hoofdzakelijk schilderijen er zijn wel vierhonderd nummersdie echter voor geene uit legging vatbaar zijn. Wat denkt gij dat door „Vainqueur3 et Vaincus (overwinnaars en overwonnenen) wordt voorgesteld P Leest „vingt coeurs et vingt Q" en gij hebt eene schilderij met 20 roode hartjes en 20 groene hoofdletters Q. Een „onverbrandbaar theater" is geheel opgesteld van fransche luoilers, die bekend staan, dat zij bui tengewoon slecht zijn. Hercules bevindt zich volgens de mythologie in twee strijd tusschen den weg der deugd en dien der ondeugd. Hoe de laatste wordt voorgesteld wilt gij u wel ver beelden doch de deugd is bier eene dame van het bekende heilsleger, en nu ziet Hercules er volstrekt niet uit of hij gaarne met die deugd meegaat. Een „Tableau fait de Chic" is volstrekt ni9t chic want men kan ook chic verstaan als tabakspruim, en men ziet dan ook op deza schilderij niets anders dan die vrij vieze chic. „Contrasten" zijn aardiger Petit noir een kopje zwarte koffie. Petit blanc een lieve ingebakerde bóbó. Dame noire schoppen vrouw. Dame blanche het aria „la dame blauche vous regarde." Verder „Courses de Cannes" stelt gij u voor als koersen of wedrennen te Cannes. De schilder begrijpt echter een wedloop van wandelstokken en parapluies die elkander achterna bollen. Een „boomlooze mand" stolt het portret van den artist zeiven voor. Een „lantaarn voor eene blinde" is een lantaarn met iets onfijns er in, hetgeen de blinde niet zien doch wel ruiken kan. Eu zoo gaat het de geheele tentoonstelling aldaar door. Ik stop, het is warm weêr, en tijd om naar de groote expositie te gaan. Parijs 23 Mei 1889. J. M. T. Zij heeft ook een wetsontwerp aangenomen, waarbij met 8 dagen tot 6 maanden gevangenis en geldboete van 26 tot 2009 frank strafbaar gesteld wordt het maken en gebruiken van ndvertentiën, aanplakbiljetten of reclames in den vorm van geldswaardig papier of postzegels. De Koning van Italië is den 23 met den Keizer naar Potsdam geweestalwarr een bezoek gebracht werd aan het slot Priedrichskron. Eerstgenoemde bracht ook een tegenbezoek aan prins Bismarck en schonk hem zijn levensgroot portret. Graaf Herbert von Bismarck ontving een prachtigen drinkbeker. De Ko ning gebruikte dien dag het middagmaal bij den itali- aanschen gezant. Volgens de plaatselijke bladen heeft bet bestuur der Mijnvereeniging den 23 des avonds besloten bekend te maken, dat het zioh blijft houden aan de Essener verklaring van den 18alle daarin gedane beloften getrouw zal nakomen maar zich op geenerlei punt tot te ver gaand toegeven zal laten overhalen. In Bochum en Essen zijn de mijnwerkers weder ge regeld aan bet werk; daarentegen duurt de werkstaking in het district Dortmund voort. Rijksdag. Den 23 werd de voorzitter gemachtigd aan de italiaansehe kamer dank te betuigen voor de verklaring aangaande de ontvang3t van Koning Humbert te Berlijn en zijne blijdschap uit te spreken over het den wereldvrede waarborgende verbond tusschen Duitsch- land en Italië, Nadat den 23 alle artikels van het wetsontwerp tot verzekering van oude en gebrekkige werklieden tegen ongelukken na eene beraadslaging van zes uren met geringe wijzigingen aangenomen waren, werd de eind stemming op den 24 bepaald. Met 185 tegen 165 stemmen werd dien dag dat ontwerp aangenomen. Daarna werd de zitting door den minister von Bötticher gesloten met eene dankbetuiging namena den Keizer voor de bereidvaardige en opoflerende medewerking die genoemde wet als een vaderlandslievend werk tot stand deed komen. RUSLAND. De vorst van Montenegro en zijn zoon zijn te Gatschina zeer vriendelijk door den Keizer ontvangen. Bij kon. besluit van den 8 (Staatsblad No. 61) is vernietigd art. 1 der door den gemeenteraad van Rot terdam op 13 October 1887 vastgestelde verordening betreffende kinderbewaarplaatsen, op grond dat dit artikel voorziet in hetgeen de wetgever geacht heeft van alge meen Rijksbelang te zijn en alzoo in strijd is met art. 150 der gemeentewet. Voor inrichtingen, waarin voor bereidend lager onderwijs wordt gegeven, zijn toch voor schriften betreffende ruimte en gezondheid gegeven bij art. 15, letter c, in verband met art. 5 der wet op het lager onderwijs. Bij kon. besluit van den 9 is aan ondersebeidene gevangenen in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwar den afslag van straf verleend, als aan 1 vier, aan tien drie, aan een twee maanden, aan een zes weken en aan eene 1 maand. Een gevangene kreeg geheelen afslag. Den 15 is door de aandeelhouders de heer H. van Eeghen die als directeur der Nederl. Bank aftrad, herkozen. Aan den heer H. A. Beels, die zich elders gaat vestigen, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend met 15 October a.s. en in zijne plaats gekozen de heer rnr. N. P. van den Berg, president der Javasehe Bank. In de vacaturenontstaan door het overlijden van de commissarissen, de heeren mr. S, Vissering, Joh. C. Zimmerman en mr. N. de Sitter, zijn gekozen de hoeren jhr. mr. J. W. M. Sahorer, mr. N. J. den Tex, W. A. baron van der Peltzterwijl de aftredende commissa rissen, de heeren O. P. van Eeghen, M. H. iusinger en W. A. baron van der Feltz, herkozen werden. Uit het verslag blijkt, dat het reservefonds weder vooruitgegaan was en op het einde van het boekjaar f 4,708.389 bedroeg. De disconteeringen beliepen in het afge- loopen boekjaar f 60.554,594 meer dan in het voor gaande; de beleeningen op efieeten waren 27.139,180 en die op goederen f 24.029.615 minder. In mnntmateriaal ging niet veel om. De bnitenl. portefeuille is veel in belangrijkheid toegenomen. Het winstcijfer bedroeg onzuiver f 3.863.287of na aftrek van f 605 744 aan onkosten en f 100000 vergoeding aan den Staat f 2.157.543. Voor aandeelhouders bleef daarvan f 1,288.293 beschikbaar. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft den 17 besloten, aan de regeering te berichten, naar aanleiding van het in hare handen om advies gestelde verzoek van het bestuurder kiesvereeniging Burgerplicht tot verlagiDg van don census voor de kiezers voor die colle ges, dat zij eene verlaging van den tegenwoordigen census van 75 tot f 40 voorstelt. Thans waren 1700 van de 36000 patentplichtigen stemgerechtigd. Een inge steld onderzoek had bij het ontbreken van een beroeps statistiek doen zien dat een census van f 60 2397 van f 50 3249, van f 40 3708 en van 30 5363 kie zers zou geven. Een voorstel van den voorzitter, om den census op 30 te brengen, werd met 7 tegen 6 stem men verworpen; eveneens een voorstel van een lid, om aan het gemeentebestuur opgaven te vragen, ten einde de gevolgen van eene censusverlaging op het gehalte der kiezers te kunnen nagaan. Den 18 heeft een landbouwer te Grevelduin Capelle zich zóó driftig gemaakt over het grazen eener koe van zijnen buurman in zijne weide, dat hij dood ter aarde viel. Voor den bouw van een nienwen vijzelwatermolen in den polder „de Zien" te Uitgeest waren van 7 in schrijvers gebroeders van der Meer te Harlingen voor f 10950 de laagste. De collecte voor de 331 Nederl. Staatsloterij wordt geopend op 19 Juni de trekking begint 22 Juli en eindigt 12 October a.s. De minister van justitie zou volgens de Tijd aan de heeren mrs. J. B. J. N. ridder de van der Schueren en E. Peith, rechters in de arr. rechtbank te Rotter dam, opgedragen hebben een onderzoek in te stellen naar de te Gouda in de vorige week voorgevallen onge regeldheden en hem daarover verslag uit te brengen. De N. Rott. Ct. acht dat bericht minder juist. Genoemde rechters zijn beiden belast met het onderzoek der straf zaken, doch treden nimmer gelijktijdig op. Een hunner aal waarschijnlijk de zaak op de gewone wijze behandelen. De heer C. Bon heeft zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad te Zaandam niet aangenomen. De nieuwe verkiezing is bepaald op den 4 Juni. Te Dordrecht is een valsch bankbiljet van vijf en twintig gulden ontdekt. Het was ontvangen aan het kantoor van de gemeente-gasfabriek. Gedurende de laatste dagen hebben zich te Hol der in verschillende gezinnen ernBtige verschijnselen van vergiftiging geopenbaard, waarvan de oorzaak schijnt te worden gezocht in het gebruik van voor de gezond heid nadeelige worst, afkomstig van éénen slager. Bij vele militairen vertoonden zich dezelfde verschijnselen. De liberale kiesvereeniging te EnkhuizOIl heeft besloten bij de aanstaande betstemming voor de prov. staten tusschen een anti-rev. en een katholiek, geen der beide personen te steunen.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5