330ste Staats-Loterij. Binnenlaub. Door Hollands Noorderkwartier zal eene buitengewone vergadering gehouden worden op Zater dag, 8 Juni 1889, des middags 12 ure, in het Park- Lokaal te HOOrn, ter behandeling der navolgende punten van besohrijving: mededeelingen van verschil lenden aard ingekomen stukken voorstellen van het bestuur a. om van weg» de vereeniging eene collectie vee te zenden naar de ia April 1890 te Buenos-Ayres te houden vee-tentoonstelling. Inleider de beer J. Zijp Kz.6. om den heer G. Stout te Tiel uit te noodigeu, om in de berfstvergadering inlichtingen te geven omtrent Dr, Ryders patent amerikaanscbe droogtoestellen. In leider de beer J. Zjjp Hz. Nadere bespreking omtrent den aankoop van engelache fokrammen. Bespreking van verdere werkzaamheden. No. 17556 f 100,000No. 7816 f 5000Nb. 6278 en 6965 f 1000; Ns. 282, 3138, 8314, 15023 en 19603 i 400 Ns. 695, 3823,6661 en 12636 f 200; Ns. 1130, 5060, 7760, 7766, 8669, 12289, 15690, 16347, 16550 en 18135 100. No. 20279 15000; No. 210,2334 en 16892ƒ1000: Nos. 1689 4672, 7445, 10541,10599, 15524 en 19327 f 400 Nos. 5083 10154, 16033 en 16828 200 Nos. 610857, 945, 2169, 4014, 5062, 5915, 9160, 13549, 14405 en 19358 f 100. QUeriei» zekerheid, dat zij te samen sterk genoeg zijn om den oorlog terng te boaden, waardoor de volken nog meer zouden lijden. Die troostgrond wordt uitdrukkelijk tot Italië gerichten niet zonder reden. Geen der verbonden volken gaat zoo diep gebukt onder de zware uitgaven voor dezen gewapenden vrede als het arme Italiaansche volk, en geen dezer volken getroost zich die offers zonder daartoe door zoo weinig dreigend gevaar gedrongen te worden. Dat Duitschland in Frankrijk een onverzoenlijken vijand heeft, die bij gunstige gelegenheid niet zou aarzelen tot den aanval over te gaan, kan niemand ontkennen. Oosteurijk- Hongarije kan zich weinig minder veilig achten ten aanzien van Rusland zoo het althans niet kan be sluiten afstand te doen van elk aandeel in hetgeen in Europa aan het gebied der Turken ontvalt en zich nit het oosten even beslist terug te trekken als het na den oorlog met Pruisen in 1866 uit het westen heeft gedaan. Maar door welke mogendheid wordt Italië bedreigd P Deze nieuwe staat zou inderdaad al met zeer weinig moeite en met niet meer dan mid delmatig beleid met alle andere mogendheden op vredelievenden voet kunnen blijven ook bij het uit barsten van een oorlog tusschen andere mogendheden zou Italië zonder groote offers nog machtig genoeg kunnen zijn om door geen der oorlogvoerende partijen gedeerden daardoor tot partij kiezen tegen haar genoopt te worden. Italië is werkelijk wel de minst belanghebbende bij het bondgenootschapen indien zijn Regeering het bewijs moest leverendat het belang des lands geëvenredigd is aan de offers die het arme volk tot bestrijding van de oorlogslasten aan de schatkist moet brengenzou het naar onze meening daarin verre te kort schieten. De Italiaansche natie zegt het Oostenrijksche blad zal uit de huldedie haren vorst te beurt valthet bewustzijn putten dat de mogendheden groote waarde aan het bondgenootschap met Italië hechten. Dat is voor de Italianen zeker een aangenaam denkbeeldmaar wij vreezen dat een groot deel van het Italiaansche volk, als het zijn belastingen betaalt of wegens wanbetaling bemoeilijkt wordt, toch zal meenen dat deze streeling van den nationalen trots veel te duur gekocht is. Van die meening zouden zeer zeker de boeren in Noord-Italië zijn, die wegens onvoldoende verdienste tot werkstaking zijn overgegaan. Vermoedelijk is geen der vele werkstakingen van deze dagen meer door werkelijken nood en feitelijk gebrek uitgelokt dan deze. Bij de overige werkstakingen hetzij ze nog voortduren reeds geëindigd zijn of althans uitzicht geven op een bevredigende schikkingis dit althans opmerkenswaard, dat verhooging van loon of verkorting van werktijd zij het dan ook al niet geheel over eenkomstig den wensch der werkstakers, de vrucht is van dit ruwe, gevaarlijke voor beide partijen uiterst dure maarhelaas somtijds nog onmisbare uiterste middel, waar samenspreking en onderling overleg niet tot een vergelijk kunnen brengen. Wanneer zal men er in slagen een beter, een voor beide partijen minder schadelijk middel te vinden De Maatschappij tot exploitatie der onderneming Krasnapolsky keert over 1888 een dividend van 6 pet. uit tegen 7 pet. in 1887. De surnumerair E. Benthem is sedert 16 Mei mijn hart nooit een moordkuil gemaakt en je gewaar schuwd toen het nog tijd was. Maar 't is waar een profeet is in zijn eigen land niet geëerd." In een der fraaiste huizen van de voorname Vosstraat zitten op een praebtigen voorjaarsdagtwee dames achter de kanten venstergordijnen uit te kijken en vervelen zich blijkbaar doodelijk. Mevrouw van den Broek en haar dochter Blanche. „Ik begrijp niet", zeide mevrouw op onaacgenamen toon„waarom je niet bent meegegaan naar de wed rennen; Gert en Selma hebben je toch vriendelijk genoeg uitgenoodigd. Als je die paar jaren nog van je schoonheid geen partij trektdan kan je alle kans op een huwelijk wel opgeven." Blanche lachte luid en snijdend. „U hebt gelijk, mama, de waar wordt oud en verwelkt mettertijdDaar is nu eenmaal niets aan te doen. Waarom hebt u als ouders niet beter voor uwe kinderen gezorgd n moest toch wetenboe groot het aanbod van arme meisjes op de wereldmarkt is en hoe moeielijk om van dit artikel af te komen. Dat u echter van mij verlangen kunt om in het rijtuig van mijne schoon zuster naar de wedrennen te gaan hier waar wij zelf eens tot de eersten behoordenals een familie aanhangsel meê te trekken, dat begrijp ik niet, u, die anders zoo'n hoog hart hebt „Je bent ondankbaar Blanche. Geef ik je geen kleedgeld van mijne armzalige duizend gulden en bescheiden in je eischen ben je niet." „Waarom hebt u mij dan zoo opgevoed „Niets is je goed en duur genoeg. Als Gert er niet was die ook nog aan je vader geeft en maar altijd door geeft, want ik kan het toch niet doen dan „GertGert is er ook toe in staat. Hij is verstandig genoeg geweest bij de keuze zijner vrouw daarop te letten. Bovendien houdt Selma veel van hem ja, wanneer je de kiezende partij bent „Jij hebt het alleen maar niet goed aangelegd, Blanche. Denk maar eens aan GüntherNauwelijks is Willy zoo arm als Job geworden of zij zorgtdat Günther haar trouwt en nu is ze weêr een rijke vrouw, 't Was dwaasdat wij niet naar de bruiloft ziju gegaan zij werkzaam ten postkantore te Medemblik: J. R. Visscher sedert dien dag te Winkel. Iu den polder Waard en Groet te Kolhorn staan de granen thans zoo goed, wat in de laatste jaren ongekend is. De geepvisscherij heeft dit jaar te Kolhorn zeer weinig opgeleverdper boot werd geen f 10 per week besomd. Andere jaren werd dit meermalen tusseben de f 100 en i 200. Thans ia men aan het ansjovis-visschen. Hoewel de prijs hoog is, maakt men toch slechte zaken, daar ook deze vangst zeer gering is. De palingvaugst is veel beter dan in andere jaren. De Ned. Westfaalscbe spoorwegmaatschappij keert over 1888 een dividend van 6'/i« pet. uit. De minister van oorlog heeft f 500 ter beschik king gesteld van de Noordbrabantscbe maatschappij van landbouw om behoudens nader vast te stellen voor waarden, te worden gebruikt als prijs of prijzen bij eene door die maatschappij tijdens het 42 landhuishoudkundig congres te Be,gen op Zoom te houden hengetenkeuring. Nabij Vlissingen is een 20jarige tuinmansknecht, die niet zwemmen kon, by het baden in zee verdronken. De gemeenteljjke gasfabriek te Deventer leverde bij eenen ontvang vau f 91705,71| over 1888 eene zuivere wÏDSt op van 17384.75 tegen f 20.338.747 in 1887. Het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft besloten, een „zuivelconsulent" te be noemen op eene jaarwedde van f 2000 met vergoe ding voor reis- en verblijfkosten en als zoodanig be noemd, met ingang van 1 Juli as., den heer K. H. M, van de Zandedoctor in de scheikunde te Leiden, met vergunning dat deze gedurende een met het dagelijksch bestuur te bepalen tijd het buitenland bezoeke, om zich practisch op de hoogte te stellen der zuivelbereiding. Ongeveer 400 ouderwijzers te Amsterdam hebben aan de Tweede Kamer een verzoekschrift gsricht, waarin ernstige bedenkingen voorkomen tegen de be paling van art. 23 der nieuwe wet op het lager onder wijs volgens welke aan het hoofd eener sohool van 200 leerlingen slechts iemand staan mag, die eerst vijf jaar hoofd is geweest van een of meer openbare of bijzondere scholen. Daar de meeste stadsscholen meer dan 200 leerlingen tellenworden de daaraan verbondon onderwijzers, met name de eerste onderwijzers, uitgesloten van de mogelijkheid om aan het hoofd van zulk eene school te komen, tenzij zij eerst zulk eene plaats aan eene kleinere schooi elders hebben bekleed en daarvoor jaren achtereen een aanzienlijk offer hebben gebracht. Immers de jaarwedde aan die kleinere scholen is gewoonlijk f 700 a f 800, terwijl zij als eerste onder wijzers f 1000 f 1400 ontvangen. Bovendien zullen de dorps-gemeentebesturen bij voorkeur de hoofden kiezen uit hunne omgeving en niet uit de stadsscholen, wanneer de vergelijkende examens worden afgeschaft. De stadsonderwijzers zullen dus van alle bevordering uitgesloten zijn en de dorpsonderwijzers alle kansen vóór zich krijgen. Zij verzoeken daarom zoodanige zullen het wel kwalijk nemen. Eijke bloedverwanten moet je te vriend houden." Blanche springt op en stampt met den voet. „U moogt zoo denken mama ik ik kan geen aal moezen aannemen, waar ik eens heb kunnen bevelen ik ik" zij klemde de lippen op elkander. „Neem Scheven dan", stelde Angela kalm voor, want zij begrijpt hare dochter niet ze ziet in bare houding niets dan eigenzinnigheid. „Bankiers hebben meestal een goede toekomst, Weenen is een prettige stad, waar bet je wel zal bevallen en ik zij voltooide den zin niet luidedoch voegde er iu gedachten bij „dan had ik de duizend gulden voor mij alleen in plaats daarvan \oegt zij er na eenige oogenblikken bij„ik geloof, dat hij veel van je houdt." Blanche steunt het hoofd in de hand en zwijgt. Ja, hij houdt vee! van haar, zij weet het wel en na al de bedwelmende uren van voor haar trots gemoed vaak bittere genoegens, komen, o, zoo dikwijls oogenblikken van stille eenzaamheidwaarin baar arm hart naar liefde smaohtwaarin zij vol angst aan de gruwelijk eenzame toekomst denktdie baar te wachten staat. Eens heeft zij er meê gespot, toen Isa de rechten van het hart verdedigde en haar geluk veroverde, thans „U hebt niet geheel ongelijkmama ik zal er eens over denken", zegt zij schijnbaar koel en onverschillig, maar toch straalt haar een eigenaardige gloed uit de oogen. „Het is eigenlijk nog zoo dom nietiemand te trouwen, wiens hart je toebehoort." „Gert zal je een schitterend uitzet en jaarlijks een klein speldegeld geven. Hij houdt het er voordat Scheven slechts gewerkt heeft in de hoop jou nog eens te krijgen. Maar zoo sentimenteel is de wereld tegenwoordig niet meer. Gert, die goede jongen „Daar komen zij", roept Blanche en gaat voor het venster wegterwijl Angela de kanten gordijnen weg trekt en zich in de prachtige equipage van haar zoon verlustigt, die met vier paarden bespannen voorrijdt. Een lichte schok, een dof dreunen en alle bewoners weten nu, dat het schitterende, schatrijke, jonge echtpaar van de renbaan terugkeert. „En jij hebt gewonnen, GertIk ben trotsch op je en op je matador'', zeide Selma met vroolijke schitte rende oogen en vol bewondering ziet zij naar den wjjzigingdat het eene deel der onderwijzers niet bij het andere wordt achtergesteld. Den 25 heeft een zware hoos een gedeelte ra& het eiland Terschelling geweldig geteisterd. Zij werd gevolgd door eene hagelbni, die bijna al het te veld staande gewas tegen den grond sloeg. Vooral de win tergranen hebben ^eel daarvan geleden. Bij den nniversiteifs-roeiwedstryd op bet Noorder» Spaarne, den 26 te Ha.arlflm gehouden, is bij den grooten wedstrijd van de „Oude Vier" de zege behaald door de „Koning Willem" van Njord, „getraind" door den vermaarden oud-roeier dr. P. H. Damsté. De baan, 3000 el lang, werd afgelegd in 13 min. 49 see.de Delftenaars kwamen 15 seconden later aan. Njord bleef in al de nummers overwinnaar behalve in bet derde, de „Oude Twee". In dat nummer won Laya den prijs in 14 m. 56 sec. en kwam Triton 6 sec. later aan. De jury bestond uit één bestuurslid der Kon. Nederl. Zeil- en Roeivereeniging (de heer F. A. Ankersmit) en vier door ieder der mededingende ver- eenigingen aangewezen deskundigen. De Haarlemsche Tramway-maatschappij vervoerde dien dag bijna 4000 personen. 5e klasse, 9e lijst, 27 Mei. 5e klasse, 10e lijst, 28 Mei. Een jong Londensch photograaf werd opgedragen het lijk van een jong meisje, dat onder zeer bijzondere en droevige omstandigheden was gestorven, te photogra- feeren. Het meisje werd op een sofa in bet salon ge legd en de photograaf werd in de kamer alleen gelaten met het lijk, waarvan bij eene afbeelding maakte. Toen hij de eerste proef ontwikkelde, meende hij dat de stand eenigszins onzuiver was geweest en maakte nog eene tweede. Toen hij echter deze ontwikkelde, bemerkte hij tot zijn verbazing, dat de beide photographieën niet geheel gelijk waren. Het lichaam moest zich bewogen hebben. Hevig ontroerd nam bij daarop nog een derde proef en deze geleek op de tweede. De artist riep nu de ziekenoppaes res, die bet overleden me'sje had ver zorgd en deze op haar beurt den dokter. Het bleek nu, dat men met een geval van schijndood had te doen, dat door de waarnemingen vau den photograaf aan het licht was gebracht. Een merkwaardige ontdekking wordt door deskundigen aan de Export medegedeeld. Het grootste deel der geschenken van den sultan van Marokko aan den Duitschen keizer, is van Europeeschen en zelfs Duit» schen oorsprong. Een enkele blik op het brokaat overtuigt, cat men met oude bekende weelsels uit E barfeld te doen heeft. Evenzoo herkent men weefsels uit Lyon, zelfs meende eeu der zake kuudigen, oude bekenden uit Crefeld weer te zien. Als men verder de grepen der dolken en de met slecht pluehe omwonden sabels beziet, zal men stempels van Solingen of ven St. Etienne vinden. De geweerloopen zijn die van oude, Europeesche vuursteengeweren en in Tetuan, Fez en Maroksoh met koranspreuken voorzien. De versierde borden zijn misschien in Tanger bewerkt, misschien want uit Frankrijk worden veel van dergelijke „Oostersehe arti kelen" in de kustlanden van Noord-Amerika geïm porteerd. slanken man op. Deze bijt op zijn knevel in ge^ dachten verdiept. Hij herinnert zich een anderen wedrendag, nauweljjks een jaar geleden, toen al zijn laatste hoop op een paard was gevestigd en toen daarvan de bodem werd inge slagen omdat Blitz den prijs moest laten aan een gelukkiger mededinger. „Nu ben ik op totaal op!'' Toen de tijd van zedelijke vernedering, de donkere dagen van achteruitgang. God zij dank nu is hij alles weêr te boven. Helder en schitterendals de oogen zijner vrouw, ligt de toekomst voor hem en aan Selma beeft bij bet te danken dat bij weder zich zelf kan zijn, de vroolijke, luchthartige, schitterende, zorge. looze officier die slechts geschapen schijntom het beste des levens te genieten. Een warm gevoel van dank jegens zijn vrouw welt in hem op. Zij gaat twee treden voor hem de trap op zij ziet er allerliefst uit met baar parysch hoedje en baar kost baar manteltjewat Angela en Blanche ja'.oersch maakt met één sprong is bij naast haar. „Muis, houd je nog wat van mij zegt hij fluisterend, doch met nadruk, terwijl hij ziju arm om haar heensloeg. „Innig, innig veel, Gert antwoordt zij en vleit zich tegen hem aan. En op de open trap, voor de oogen der bediendenvolstrekt niet comme il faut kust het jongegelukkige paar elkandernog vóór zij hunne prachtige woning binnentreden. „Ik zal papa morgen de gevraagde driehonderd gulden maar zenden denkt Gert aangedaan. „Ziju speculatiewoede is wel een niet te dempen putmaar hij is toch mijn vader en eeu hartstocht is als een noodlot. Ik ben overtuigd dat Günther in stilte ook het zijne doet. Het is een flinke vent, die zwager van mij en Willy grootmoedig genoeg, om alles te hebben vergeven. Zooals het lot de dingen doet afloopen is het gewoonlijk toch maar het beste" En daarmeê was by tevreden. SLOT.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2