No. 64*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. WOENSDAG 29 MEI. jSnitculAtib. BELGIE. Dea 25 ia door het Hof uitspraak ge daan in het geding tegen 22 socialisten, beschuldigd van samenspanning tot verandering van den regeerings- vorm. De jury antwoordde ontkennend op de vragen betreffende de samenspanning en de dynomiet-ontplof- fingenmaar bevestigend op die betreffende ophitsin gen zonder gevolg. De drie beschnldigden Laloi André en Hnblet werden veroordeeld tot 3 maanden gevangenis en 26 frs boete, de overigen vrijgesproken. DUITSCHLAND. Den 24 woonde de Koning van Italië des ochtends een groot spiegelgevecht der garde bij Könings-Wusterhauseu bij en des namiddags brachten de studenten hem in optocht hunne hulde aan het keizerlijk paleis. Zij waren gezeten in 300 versierde rijtuigen, bespannen met 4 paarden. Honderd vijftig bestuursleden waren te paard. Dien dag gaf prins Albrechtprins-regent van Brunswijk, een feest maal ter eere van den Koning. Den 26 te half tien des avonds vertrok de Koning uit Berlijn na op de hartelijkste wijze afscheid te hebben genomen van den Keizerprins Bismarck en andere voorname personen. Ook het afscheid van minister Crispi, die des morgens tegenwoordig was toen de Koning den dienst in de kerk bjjwoonde, was zeer hartelijk-, de Keizer reikte hem herhaaldelijk de hand. ENGELAND. In di vergadering der liberale unie, den 22 te Londen gehouden, beeft men zich tegen de suikeroveieenkomst verklaard. Lagerhuis. Den 23 werd met 175 tegen 85 stemmen het wetsontwerp aangenomen waarbij de Maatschappij van den spoorweg Manchester—Sheffield- Lincolnshire gemachtigd wordt eene Btoombootlijn in te richten tusschen Groot-Grimsby en Gent, Amsterdam, Bremershaven, de havens van de Oostzee, Noorwegen, Zweden en Denemarken. FRANKRIJK. De tentoonstelling werd van de opening tot en met den 19 bezocht door 1.049.837 personen met 1.335.348 baartjes. Alleen den 19 kwamen er 234.727 personen. ITALIË. De bladen komen met nadruk op tegen de geruchten, dat de Koning een bezoek aan Straats burg breDgen zou. RUSLAND. De Shach van Perzie brengt een be zoek aan den Keizer van Rusland. Hij is te Petersburg zoo door den Keizer als de bevolking op de hartelijkste wijze ontvangen. RUMENIE. De Kamer verwierp den 25 met 85 tegen 67 stemmen het voorstel der oppositieom de behandeling der begrooting te verdagen. SPANJE. De Kamer beeft het voorstel der con servatieve oppositiewaarbij eene verbooging van de rechten op buitenlandsch graan en meel gevraagd werd, verworpen met 227 tegen 64 stemmen nadat de heer Sagasta in eene met overtuiging uitgesproken rede walke grooten invloed uitoefende den leider der con servatieven Canovas de Castillo breedvoerig weerlegd had. De voorzitter de heer Martos een der tot de liberalen behoorende voorstanders van bescherming, trachtte te vergeefs de stemming te verhinderen en toen hij bemerkte dat de voorstanders der besoher* mende rechten het pleit zouden verliezeu verliet hij zijn zetelde waarneming van het voorzitterschap aan den waarnemenden onder-voorzitter overlatende. De liberalen waren hierover zoo verontwaardigd dat zij eene motie van afkeuring tegen hem wilden aannemen. Dit geschiedde echter nietdaar de beer Martos zijn ontslag zou nemen. Aan de verwerping van dit voorstel waa eene heftige beraadslaging voorafgegaan waarin o. a. aan de regeering verweten was haar talmen met de indiening der begrooting. De voorzitter ontnam den spreker, die dit verwijt wilde volhouden, het woord, waar tegen van alle zijden opgekomen werd. Daarbij schijnt do heer Mart03 vertoornd te zijn geweest op den mi nister van justitie wegens de afwijzende besobikkingen, op zekere aanzoeken in bet belang van enkele zijner beschermelingen genomen. Na het in deze zitting ge beurde kwameu de ministers bijeen om ta beraadslagen over hetgeen huu te doen stond. Zij besloten den minister-president en den minister van openbare werken op te dragen aan de Koningin een getrouw verslag van fiinucttUab. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. 1LKNAARSCHE COURANT. Aan den italiaanechen president-minister Crispi werd den 25 door den Rijksdag een feestmaal aangeboden waaraan 180 personen waaronder eenige leden van den bondsraad, tegenwoordig waren. Graaf Bismarck was niet aanwezig. Een toost van den heer Crispi op den Keizer en den Rijksdag werd met grooten bijval begroet. De hartelijke ontvangst van den Koning te Berlijn was in geheel Italië met bijzonder genoegen ver nomen omdat het daarin de uitdrukking zag van de genegenheid tusschen beide volken en hunne vorsten. Het gerucht, dat de Koning de parade te Straatsburg zou gaan bijwonen en dat in Frankrijk groote veront waardiging opgewekt had sprak hij tegen a s eene beurs-manoeuvre. De opperburgemeester van Berlijn, de heer ion For- kenbeck, ontviDg een schrijven van den Koning van Ita lië, waarin aan de bevolking te Berlijn hartelijke dank wordt betuigd voor de schitterende ontvangst, hem be reid en aan het gemeentebestuur voor de getroffen schikkingen. De Koning verklaart, dat dit bezoek bij hem steeds in aangename herinnering zal blijven. Hij Bchonh voor de algemeeue armen f 10000, De Staatscourant maakt een verslag openbaar van kapt. Wissmann aan den Rijkskanselier uit Bagamoyo van den 1 Mei waarin hij eene schets van den toe stand geeft. Hij nam den tusschen admiraal Deinhart en Buschiri gesloten wapenstilstand voorloopig tot hij strijdvaardig zou zijn, aan Buschiri schond dien spoe dig en zond Wissmann eenen Salaam met afgehouwen banden. Het straffen van twee personen met den strop bleef voorloopig op aandrang van de engelsche overheid te Zanzibar rusten tot de uitlevering der in Buscbiri's macht verkeerende zendelingen, van wie deze letterlijk gebruik maakte om Wissmann de duimschroeven aan te zetten. Aan de fransche zendelingen had Wissmann te kennen gegeven, dat zij zich onder de bescherming der duitsche versterkingen moesten stellen of naar Zan zibar gaan. Ingeval Buschiri ook hun vijandig werd zou hij den zendelingen bevel geven om de kust te verlaten. Aan de engelsche zendelingen had hij aange raden den open weg door Massoiland en Wiski te nemen. Verder geeft hg verslag van de huisvesting der troe pen, bestaande uit 550 soedaneezen, 40 somali's 60 askori'e en 100 somali's van den tocht tot ontzet van Emin-basBa, hem door dr. Peters voor eene maand ter beschikking gesteld. De Keiier vertrekt den 4 Juni naar Straatsburg. De mijuwerkers te Bochum verwierpen met 69 tegen 48 stemmen het vergelijk, dal de afgevaardigde Ham- macber met hunne gemachtigden ontworpen had. De voorzitter der vergadering, de werkman Weberdie zich zeer heftig tegen de werkgevers uitliet, is den 26 met het geheele bestuur in hechtenis genomen, terwijl alle papieren en bescheiden in beslag getomen werden. In bet kolendistrict Saarbrücken, waar het aantal werk stakers tot 20000 geklommen is, worden met de eigenaren ■der mijnen steeds onderhandelingen gevoerd. In Saksen is de werkstaking volkomen geëindigd en in Silezie sterk afnemende. Do Nordd. Allgem. Zeitungterugkomende op de zaak van den commissaris van politie Wohlgemuth zegtdat de tegenzin der zwitsers tegen Duitschland zoo toegenomen is, dat het voldoende is duitsch burger te zijn om in Zwitserland voor een agent of een agent provocateur gehouden te worden. De Zwitseracbe be volking is afgedaald tot het peil der westelijke buren. Zwitserland schijnt de bij verdrag gewaarborgde rechten van duitschers op bescherming van persoon en eigendom vergeten te hebben. Zijn de duitschers in Zwitserland vogelvrij daa heeft Zwitserland het verdrag van 1876 geschonden. Het gemeentebestuur van Edinburg h.-eft met 22 tegen 16 stemmen besloten, den heer Paruell het eere burgerschap aan te biedeD. Do Koningin heeft den 23 haren zeventigsten ver jaardag gevierd. Den 21 bleef generaal BoulaDger met 2 stemmen in de minderheid bij eene verkiezing voor den prefectora- len Raad der Seine in het district Charenton. Die verkiezing is thans nietig verklaard. De heer Floquet heeft den 24 het voorzitterschap aanvaard van de radicale linkerzijde en daarbij gewezeD op de gestadige verdraagzaamheid en den geest van verzoening dier groep. De talrijke veranderingen van ministerie waren een gevolg van de kuiperijen der mo narchisten. Er bestond geene reden om zich te bekla gen over de secularisatie der scholen, de hervorming der belastingen en de afschaffing van zekere voorrechten. Hij bleef gelooven, dat eene grondwetsherziening, welke van de republikeinen uitging noodzakelijk is. Den 26 werd in het departement Doubs tot lid van den Senaat gekozen de republikeinsche candidaat met 555 stemmen tegen 345 op den conservatief. In het departement Aisne was de uitslag hetzelfde met 739 tegen 615 stemmen. Sonaat. Bi) de voortgezette beraadslaging over de leger wet zijn voorsteden tot het invoeren van een vier jarigen diensttijd verworpen. Een voorstel, om dit alleen te doen voor de cavalerie, artillerie en de onderofficieren, werd mede verworpen met 150 tegen 117 stemmen. Kamer. Den 24 antwoordde de minister van jus titie op de interpellatie van den heer Millevaux over de buitengewone rijzing in koper dat zij die zich aan onbehoorlijke handelingen schuldig gemaakt hadden gestraft zouden worden. Aan den heer Laurdie de regeeriag over de rijzing der suiker ondervroeg en be weerde, dat in dat artikel schandelijke speculatiën plaats hadden, antwoordde hij dat de rijzing het gevolg was van eeu slechten oogstniet van eene samenspanning om de prijzen op te drijven. De Paus sprak in een den 24 gehouden consistorie eene rede uitwaarin hij zich beklaagde over de toe gevendheid der italiaansche regeering jegens beleedigende manifestation tegen den H. Stoel. Daarentegen bad hij met voldoening gezien hoe katholieke congressen in verschillende landen het vraagstuk van 's Pausen wereldlijke macht aan de orde hielden. Zoowel in de Kamer als in den Senaat is door den voorzitter voorgesteld, ingenomenheid te kennen te geven met de hartelijke ontvangst, aan boning Humbert te Berlijn bereid. Mot algemeene stemmen werd dat voorstel aangenomen. OOSTENRIJK-HONGARUE. De koetsier, van den tramweg te Praag hebben het werk gestaakt. het gebeurde te geven. Den 24 verklaarde de minister president Sagasta in de Kamer namens de Koningin dat de vergaderingen voor onbepaalden tijd geschorst waren, nadat den 23 in de Kamer groote wanorde ontstaan was bij het binnentreden van den voorzitter, die, toegejuicht door de minderheid, door de meerder heid met zulke luide teekenen van afkeuring ontvangen wasdat de aan de orde gestelde behandeling van het wetsontwerp tot invoering van het algemeen stemreoht niet kon aanvangen. In Juni worden de Kamers op nienw bijeengeroepen ter behandeling van de onafgedaan gebleven wetsontwerpen. Het door de ministers aan geboden ontslag werd niet aangenomen. VEREENIGDE STATEN. De maatschappij tot het graven van het Nicaragua-kanaal heeft den 25 vijftig werklieden met gereedschappen naar Nicaragua gezonden om een aanvang te mftcen met den aanleg van dat kanaal. Sedert eenigen tijd werd te Chicago vermist een zekere dokter Cronin die de leiders van het iersche verbond openlijk beschuldigd had een bedrag van rnim ƒ500.000 uit het Fenians-fonds ten eigen bate ontvreemd te hebben. Zijn vreeselijk verminkt ljjk is thans in eene voorstad van Chicago door een werkman gevonden. Hij schijnt uit zijn huis te zijn gelokt door een verzonnen boodschap dat een lijder zijne hulp begeerde en ver moord te zijn zoodra hij buiten de stad was gekomen. Voor de ontdekking van den moordenaar is eene groote belooning uitgeloofd. ZUID-AFRIKA. De Volksraad van den Oranje- Vrijstaat heeft met 8 stemmen meerderheid het verdrag omtrent bet staatkundig verbond met de Transvaal, door Kruger en fieitz te Potchefstroom gesloten be krachtigd. De minister van justitie heeft een wetsontwerp ingediend, houdende verbodsbepalingen tegen het dragen van wapenen. De verbodsbepalingen uit de fransche wetten worden inge trokken bij deze wet, die zelf het dragen van wapenen regelt omdat, liet men dit aan gemeentelijke verordeningen over, naar verhouding slechts zeer kleine straffen zouden kunnen bedreigd worden. De zaakdie de algemeene veiligheid betreftkan bovendien geacht worden eene zaak van Rijks-belang te zijn. Het wetsontwerp verbiedt het dragen van wapenen (ge weren karabijnenrevolverspistolen en andere vuur wapenen windroerendolkendolkmessensabels degens, degenstokken, priemstokken, wapenstokken en dergelijke voorwerpen) op of aan den openbaren weg of op eenige openbare plaats, op straffe van hechtenis van ten hoogste 7 dagen of geldboete van ten hoogste t 100welke straf bij herhaling binnen bet jaar tot hechtenis van ten hoogste 4 weken wordt gebracht. Het wapen kan worden verbeurd verklaard. Uitgezonderd is het dragen van wapenen, waar zulks geschiedt op bevel of onder toestemming der overheid, bij de uitoefening van de jacht, bij deelneming aan toegestane optochten, terwijl voorts vergunning tot het dragen van eene bepaalde soort van wapen kan worden verleend door den Commissaris des Konings, in gevallen waar iemands leven op zoodanige wijze bedreigd wordtdat het niet gerechtvaardigd zijn zoudezenals hij zich uit noodweer wapenen wil, zulks onvoorwaardelijk te be letten. Toegelaten blijft het vervaardigenverkoopen, ten ver koop in voorraad hebben en het vervoeren van behoorlijk in gepakte wapenen. De minister meentdat moeielijk kan worden ontkenddat het dragen van wapenen gevaar voor de algemeene veiligheid oplevert. In het gunstigste geval toch, n.l., dat hij, die een wapen draagtvolstrekt geene misdadige oogmerken heeftzal toch waar zijne hartstochten, door welke omstandigheden ook, worden opgewekt, zijne hand allicht naar het wapen grijpen om zich daarvan te bedienen. Onder de gewapende macht, in dit ontwerp bedoeld, zijn ook begrepen de door de regeering erkende vereenigingen tot oefening in den wapenhandel. Dea 21 is bij herbesteding het bouwen van een reservoir voor 100000 kan regenwater te Monniken dam aanbe-teed aan den heer F. Abels aldaar. Den 23 ia het uitvoeren van eenige werkzaam heden aan den Zeevangs zee- en Keukendijk door Dijk graaf en Heemraden van den polder de Zeevang aanbe steed aan den heer P. van Doornik te Warder voor f 22222.22den laagsten van 16 inschrijvers. Het in de Staatscourant van den 23 opgenomen kon. besluit van den 12 tot wijziging van vroegere besluiten betreffende de besmettelijke ziekten onder het vee bevat enkele bepalingen, welke voor de veehouders en veefokkers van gewicht zijn. Daarbij is o. a. bepaalddatterwijl volgens de vroegere regeling geene schadeloosstelling werd ver strekt voor een dier aan eene besmettelijke veeziekte gestorven en waarvan de overblijfselen vernietigd of on schadelijk gemaakt waren, thans in de gevallen en naar den maatstaf, door den minister van binnenl. zaken te bspalen, door den burgemeester op Rjkskosten eene gedeeltelijke schadeloosstelling kan worden gegeven voor de buid van bet dier. In bijzondere gevallen kan genoemde minister eene door hem te bepalen schadeloosstelling uit 'a Rijks kas toekennen aan den eigenaar van een dier, dat ingeënt en binnen een door den minister gestelden tijd volgens de verklaring van eenen geëxamineerden veearts ge storven is aan de ziekte waartegen het was ingeënt. Inënting tegen varkensziekte mag slechts geschieden, indien de burgemeester daartoe vergunning heeft verleend.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5