ZINDELIJKHEID. Een eerste plicht voor den boer. £11U vlet Het besluit geeft aau genoemden minister de bevoegd heid, in bijzondere gevallen de inenting op Eijks-boaten te doen geschieden. De minister van binnenl. zaken heeft den 24 bepaald, dat heb schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofd onderwijzer en hoofdonderwijzeres voor 1889 zal plaats hebben op 25 en 26 Juni; dat de mondelinge examens zullen aanvangen den 15 Juli en dat de commissiën met het afnemen dezer examens belastzitting zullen houden te BredaArnhem, 's-Gravenhage, Amsterdam, Leeuwarden en Zwolle; en zijn benoemd tot lid en voor zitter der commissie te Amsterdam, de heeren W. J.Bonte, schoolopz. in het district Hoorn; tot leden E. Leopold, te Gouda; D. Laméris, te Utrecht, beiden hoofd eener openb. schoolP. Ie Grandhoofd eener bijz. school J. Stamperiushoofd eener openb. schoolA. L. Eoest, hoofd eener bijz. school H. Bijleveld directeur eener bijzondere kweekschool; G. Meijeronderwijzer aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen, allen te Amsterdam; M. L. van Gemert, hoofd eener bijz. school en P. H. van der Ley, directeur der Eijks-kweekschool voor onderwijzersbeiden te Haar lem dr. J. H. Jennesleeraar aan de H. B. S. met driejarigen cursus te Botterdam; K. Bes, teekenonder wijzer te Amsterdam; tot leden plaatsvervangers E. K. Kuipers, onderwijzer aan de Bijksnorinaallessen te Go- rincbem; W. Jansen, hoofd eener byz. school te Utrecht; J. Eovershoofd eener openb. school te Delft; C. W. Hoenkamp, hoofd eenar openb. school te Utrecht; S. C. Eademakerhoofd eener openb. school te Botterdam. Den 24 hebben zware onweders in verschillende deelen van Nederland onheilen veroorzaakt. Te Gestel werd een lOjarige knaap, die zich in huis bevond, dood geslagen; te Wageningen verbrandde het achterhuis van eene woning op de steenfabriek de Blauwe Kamer, terwijl 3 paarden gedood werden te Leersum brandde een gedeelte van een huis afin de legerplaats bij Oldebroek werden een stukrijder en vier paarden doo- lijk getroffen, terwijl een militair aan een been en een aan een arm verlamd werdte Oosterwolde werd eene vaars in de weide gedood te Grouw en te Friens brandde eene boerenplaats afte Enkhuizen sloeg de bliksem in een gebouwtje waar geweerpatronen bewaard werden wel werd daaraan groote schade toe gebracht doch er ontstond geen brand van een meel- molen werd eene wiek gedeeltelijk gespleten en de meubelen in het daarnaast staande woonhuis door elkaar geworpen te Zevenaar werden twee huizen getrofien en beschadigddoch geraakten niet in brand te Schoonebeek werd een boerenknecht in de weide gedood en brandde het armenhuis gedeeltelijk at. In eene druk bezochte vergadering van de kies- vereenigicg Amstflrdflm den 24 gehoudenis met 90 tegen 49 stemmen aangenomen een door verschei dene leden ingediend voorstel tot intrekking van bet onlangs genomen bsluitom aan personen, die zich als leden aangemeld hebben het recht toe te kennen, in de vergadering der kiesvereeniging het woord te kunnen voeren vóór hunne ballotage, nadat met 92 tegen 58 stemmen verworpen was een voorstel van den heer Gerhard, luidende: Be vergaderingerkennende de ingebrachte bezwaren tegen mogelijke gevolgen van het amendementdraagt het bestuur op in overleg met den voorsteller, eene zoodanige uitbreiding aan het amendement te geven als waardoor de bedoelde be zwaren zullen worden opgelost. Daarna werd het afgetreden bestuur na eenige bespre king bij acclamatie herbenoemd. De staatscourant van den 25 bevat een kon. be- sluit van den 10 April, omschrijvende de eigendommen in Velsendie ten behoeve van den spoorweg van Yelsen naar IJmuiden onteigend zullen worden. De gemeenteraad van Groningen heeft den 25 aangenomen bet door de firma Julius Oppenheim aldaar gedane aanbod tot overneming en bloc, tegen den koers van 99'ls pet., van eene 3% pet. geldleeninggroot f 331000, tot dekking van buitengewone uitgaven en converteering van de in 1884 en 1885 aangegane 4 pet. leeningen. Den 25 heeft eene hevige hagelbui tijdens een boven Loosdrecht losgebarsten onweer bijna alle tuin vruchten en een groot deel der te veld staande rogge en aardappelen vernield te Wijhe brandde eene boe renplaats af. De Kon. Fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam heeft in 1888 wederom een ongunstig jaar gehad. Er werd een verlies gele den van ruim 100000dat het geheele verlies cijfer van dit en vroegere jaren heeft doen klimmen tot f 424.800. Dientengevolge is de bij art. 47 van het wetboek van koophandel bedoelde toestand ingetreden; de helft van het maatschappelijk kapitaal is verloren, waarom het bestuur zich verplicht zag aan de vergade ring machtiging te vragen, om de door de wet gevor derde mededeeling daarvan te doen aan de arr. recht bank. De reden, waarom het bestuur daaraan de voor keur gaf boven vermindering van het aandeelenkapitaal, was, dat het de hoop niet wilde uitsluiten, dat het geleden verlies nog zou worden terug verdiend. Het werk der fabriek was sedert den aanvang van 1889 vermeerderd en de kolenvoorraad was groot genoeg om geen nadeel te ondervinden van de werkstaking in Westfalen. Het tekort, dat de gemeente-reiniging te Zaandam over 1888 opleverde, bedroeg f 5686.24%. Uit het financieel verslag der Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij over 1888 blijkt o. a., dat het vervoer van reizigers en bagage 4.311.125.99$ opbracht, ƒ6541,19$ meer het ijlgoederen vervoer gaf 7.867.08% en het veevervoer f 8967.53% meer, daarentegen bet zand- vervoer voor leveringen 210584,61 minder dan in 1887. Op den lokaalspoorweg Hoorn—Medamblik werd f 28324,64 ontvangen. De gemiddelde opbrengst van alle lijnen bedroeg f 16138 tegen f 16749 per mijl in 1887. Evenals in 1887 werd voor eene waarde van ruim f 40000 aan grint over de baan verspreid, om het stuiven tegen te gaan. De huur van het gedeelte Staatsspoorweg Amsterdam Helder is niet vermeerderd, doordat de ontvangsten in vergelijking met 1887 minder waren, in hoofdzaak wegens minder opbrengst nit personen- en zandvervoer. De huur van het gedeelte Zaaudam Enkhuizen vermeerderde met 200 per mijl en de ge heele uitkeering aan den Staat, met inbegrip van die voor het stoombootveer, bedroeg f 301.492.09%. Voor de voor ome toonkunstenaars en kunstena ressen zoo nuttige maatschappij „Apollo", te Amster dam, commissarissen de heeren J. F. Tack Hzn., mr. W. van Lannep en dr. H. C. Eogge, heeft zich met het oog op haar 40jarig bestaan in October a.s., een raad van bijstand gevormd waarvan de burgemeester, mr. G. van Tien hoven, het eere-voorzittersohap welwil lend heeft aanvaard en waarin verder zitting hebben genomen de heeren H. Tb. Boelen, voorzitter, M. Me- rens, secretaris, Prins Hendrikkade 144, mr. J. N. van Hall prof. mr. G. A. van Hamel, D. H. Joosten, W. A. van der Mandere, Justus van Maurik Jr., M. B. Mendes da CostaH. J. SchimmelL. Simons Mzn., prof. dr. B. J. Stokvis, W. F. Stumpfi, M. J. Waller, A. C. Wertbeim, S. Bouberg Wilson, voorts de heeren H. Schut namens de tooneelvereeniging „D. V. G.", H. Swildens, Studenten-Tooneelvereeniging, H. Kröber P.Gz., koninklijke letterlievende vereeniging „Hooger zij ons doel", L. J. Schut, het letterlievend genootschap „Jac. Leon Wertheim", en W. P. van Wageningen Jr., de rederijkerskamer „Joost van den Vondel." Men is voor nemens een beroep te doen op de velen in den lande, die oude tooneelkunstenaars of kunstenaressen jaren lang hebben leeren waardeeren velen nog lang hopen te behoudenen voorzeker allen gunnen om althans van hun 65e jaar af hun laatste levensdagen onbe zorgder te mogen slijten. Jaarlijkscbe bijdragen van af f 6, alsook giften ineens van f 100, zullen strekken, om als donateur te worden beschouwd. De raad van bijstand is bezig plaatselijke commusiën te vormen in Botter dam, Utrecht, Dordrecht, enz., (reeds gereed) allen werk zaam voor het doeldat kunst en kunstenaar huldigt en der natie tot eer strektopdat uit onderscheidene groepen van vrienden en vereerders een fonds worde verkregen om den ouden dag onzer kunstenaren onbe zorgd te maken. Eeeds nu kan men zich aan den secretaris als donateur aanmelden, hetgeen recht geeft tot bijwoning van twee jaarlijkscbe gecombineerde voorstellingen, waaraan de beste krachten medewerken, en waarvoor de toegangsbewijzen niet persoonlijk zjd, terwijl men in October een extra feestavond denkt te geven. Dat de poging zal gelukken, zegt ons het goed hart van zoovelen in den lande, <Jie het wel meenen met de kunst. Bij kon. besluit van den 23 is met ingang van 1 Juni tot directeur van het kon. kabinet van schil derijen te 's-Gravenhage benoemd de heer dr. Abr. Brediusgewezen onder-directeur van het Nederl. museum van geschiedenis en kunst. De heeren Holdert en Co. hebben het oude gebouw Felix Meritis te Amsterdam aangekocht voor hunne drukkerij. Tusschen den Staat der Nederlanden en het ge meentebestuur van AlE8terdam is, behoudens goed keuring, eene overeenkomst gesloten, waarbjj in hoofd zaak bepaald wordt 1°. de afschaffing der kanaal- en havengelden voor schepen bestemd voor of komende van Amsterdam 2°. aankoop van gemeentewege van het Entrepótdok voor 2,500.000; 3°. indien vóór 1 Januari 1900 geen nieuw handels- entrepöt te Amsterdam is gesticht, is de Staat bevoegd, het oude entrepótdok terug te koopen voor f 1.500.000 en ocder enkele nader omschreven voorwaarden 4°. de overeenkomst treedt in werking op 1 Jan. 1890 of op 1 Oct. 1889 indien de wetwaarbij zij is goedgekeurd vóór dien dag wordt uitgevaardigd. De commissionair van de stroocartonfabriek te Leeuwarden die zich voor eenige weken heimelijk had verwijderd nadat hij de fabriek voor een aanzienlijk bedrag aan geld opgelicht had, is op verzoek van de nederl. regeering bij zijne aankomst te Nieuw-York gevat en in verzekerde bewaring genomen^ zoodat zijne uitlevering weldra mag worden te gemoet gezien. Voor het voltrekken van huwelijken op buitenge wonen tijd te Helder zal voortaan verschuldigd zijn 1 10 15 of f 25. De verkiezing van een lid der 2 Kamer in het hoofdkiesdistrict Eoermond, in plaats van den heer mr. H. J. Brouwers, is door den minister van binnenl. zaken bepaald op den 18 Juni de herstemming, mocht die noodig zijn, op den 2 Juli. Tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Anna Pauiowna is benoemd de heer J. Steenbeek, volontair op de secretarie te Krommenie. De zuiderschool te Zaandijk is gesloten wegens het heerschen der besmettelijke keelziekte. By kon. besluit van den 13 is de heer Gerhardus Barnardus de Sigers Ther Borch te Zeist met zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen erkend als te behooren tot den nederl. adel met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouwe. Te Amsterdam is opgericht de Nederlandsche Grootboek-Bankmet een volteekend maatschappelijk kapitaal van f 1.000.000, ten doel hebbende: a. het in eigendom verkrijgen van kapitalen ingeschreven op een van de grootboeken der nat. schuldbelast met vruchtgebruikverbonden voor periodieke uitkeeringen, uitgesteld successierecht of soortgelijke lasten, of onder welken naam ook bezwaard b. het in eigendom ver krijgen en daarna in vruchtgebruik uitgeven van onbe zwaarde kapitalen op voorschreven grootboeken. Te Amsterdam heeft zich een plaatselijk comité gevormd tot het bijeenbrengen van gelden ten einde de oprichting mogelijk te maken van een Her stellingsoord voor drankzuchtigen dat voor lydeis van alle gezindten zal worden opengesteld. Voor de op richting en bestrijding van de in de eerste jaren nood zakelijke tekorten op de exploitatie enz. is eene som van f 100.000 nocdig. De Samarang-Joana stoomtram maatschappij keert over 1888 6 pet. dividend uit. Bij de verhuring der vrouwen-zitplaatsen in de kerk der ned. herv. gemeente te Uitgeest is dit jaar de opbrengst slechts f 63 geweest j ter wijl-die een jaar geleden nog ruim f 200 bedroeg. De heer Clay landbouwer te Barkhout, heeft dezer dagen aan amerikaansche kooplieden twee melk koeien voor 750 verbocht. Tegen den 4 Juni is de inschrijving geopend op de 3% pet. geldleening der gemeente Zwolle groot f 699.000, tot den boers van 99 pet., met recht van voorkeur voor houders van 4 en 4% pet. obligatiën en bij vrije inschrijving tot den koers van 99V< pet. n - W—IIB—n— Al ware het, dat ik de wijsheid in pacht had al ware het dat ik mild en goedhartig was en tegelijkertijd vroom en godsdienstigal ware hetdat ik bewijzen kon dat 3 maal 4 evenveel is als 4 maal 3 ja al ware het dat ik Volapük sprak en ik was niet zindelijkof voerde mijn vee slecht ik zou geen boer zijn. Waarom we met dergelijke inleiding be ginnen Omdat èn van de zindelijkheid èn van de verzorging van ons vee in de boerderij alles afhangt. De eerste wordt vaak niet genoegzaam betracht en de laatste laat veeltijds te wenschen over. En weet ge wat ongelukkig is P Dat de bi trokken personen er doorgaans weinig notitie van nemen of ze al eens vriendelijk op hun tekortkomingen worden gewezen en dat ze wetenschappelijk te weinig ontwikkeld zijn om on voorwaardelijk geloof te hechten aan 't geen de uitkomsten bewezen hebben steekhoudend en recommandabel te zijn ook al kost het nieuwe totaal niets. Vertel eens aan een boerindat het aanbeveling verdient om 365 maal in één jaar haar melkkelder te schrobben of te dweilen. Zouden uw woorden geloof vinden Wijs er haar eens op, dat zelfs rook in een melklokaal moet geweerd worden, zou ze u niet voor overdreven houden Er zijn er zoo dat verzekeren we uWe hebben vaak kaas zien maken in een lokaalwaar door 3 a 4 mannen gerookt werd uit de treuren en we kunnen u de stellige verzekering gevendat de betrok ken boer is een ontwikkeld menschmaar helaas een soort heer er bij. Ware hij dat niet, dan ging er zeker een roep van hem uitnu echter maakt hij blauwe kaas. We kennen een anderen boer die nooit tegen zijns gelijken over de boer derij spreektmaar altijd over het loopend nieuws't zij op staatkundig, 't zij op godsdienstig gebied. Vindt ge dat niet vervelend P Behoef ik u nog te zeggendat collega's den man nooit bezoeken Voorts zouden we u een boer kunnen aan wijzen die altijd in zijn melkkelder brood en gekookte spijzen heeft staanen we verzekeren u tegen beter weten in. Is dat niet om razend te worden? Hij weet, dat melk uiterst gevoelig is voor onzuivere lucht en dat het hoogelijk afkeuring verdienthaar in bedompte of muffige lokalen te plaatsen en toch dat hij dan voele waar hij weigert te hooren of waar hij zijn eigen licht betimmert, 't Is bij velen met de voedering van het vee precies eendertegen beter weten in doet men het vee vaak te kort. Eilieve, houd dan minder veeDe kracht van elk boerenbedrijf ligt niet in het getal koeien of paardendat men er op na houdt, maar in een flinke verzorging van al het vee. Eén goed gevoede koe geeft veel meer voordeeldan tweedie bij de gratie des boers leven Er is van 't winter ook geschipperd met de beesten, maar dat schipperen gaat niet alleen ten koste van het betrokken dier maar evenzeer ten nadeele van zijn eigenaar. Waarom krijgt in den winter een paard vaak niets anders dan stroo Omdat het niets doet Maar moet het dan altijd werkeloos blijven? Wij voeren in den winter waarlijk ook niet veel uit, want veldarbeid is er niet en het koren wordt door gaans gedorscht met de machine, maar zouden wij er mede tevreden zijnals men ons ia de maag ging besnoeien door ons op half rantsoen te stellen In onze onmiddellijke nabijheid stierf verleden herfst een beste koedie gevoerd werd met roggemeel. In de rogge zat moederkoorn, zelfs zooveel, dat jongens het er uitzochten en voor 10 st. per pond verkochten. Maar het graan was zoo verontreinigddat uitzoeken niets baatte. Dat goedje is ver voerd gewordenZou de dood der koe ook aan het gebruik van bedoelde rogge toegeschreven mogen worden Wij hadden er nog tegen gewaarschuwdmaar wat weet nu een boer van saffraan zaaien niet waar P Is ons gras niet vaak weinig voedzaam, omdat we den besten tijd voor maaien hebben laten voorbijgaan Is ons land niet dikwijls in slechten staat, omdat we onbekend zijn met de wijzewaarop het behandeld moet worden P Maar gelukkig ook in deze kunnen we zeggen: »het licht rijst uit de kimmen Er is ook hier vooruitgang te bespeuren. In den jongsten tijd hebben we in Zuidholland de leerschool voor zuivelbereiding zien verrijzendie in een lang gevoelde behoefte voorziet. Wanneer zij maar eerst rijpe vruchten heeft afgeworpen, zul len, naar we ons vleien, er meerdere komen. Waarom zijn zij bepaald onmisbaar? We weten allen en we behoeven het dus onder stoelen noch banken te stekendat ons zuivel in Engeland niet meer gewild is; het heeft nu eenmaal gebreken en daarmee uit. Daarmee zij volstrekt niet gezegd, dat niet op verscheidene plaatsen in ons land eerste kwaliteit boter en kaas wordt gemaaktWaren we zoo stumperachtig, dan waren we niet jarenmaar eeuwen ten achter. Zóó is 't goddank met ons niet gesteld, maar toch, we zijn onder de maat. Over 't algemeenwe zeiden het straks alis de boer te weinig vertrouwd met de eenvoudigste wetenschap omtrent zijn vak. Daarin nu wil de zuivelschool voorzien. Zij wil, zonder geleerdheid te debiteeren, den leerlingen een helder inzicht geven in de wijzewaarop zuivel bereid moet worden; zij willen dat niet alleen zeggenmaar zij wil den jongens en meisjes dat practiseh leeren De leerlingen moetenonder be kwaam op- en toezichtaan genoemde school werkengelijk ze dat thuis deden. Alles wat er in een boerderij valt te doenmoeten zij hier verrichtenzoodat ze in werkelijkheid kunnen toepassenwat ze op de les hebben geleerd. De jongens zullen ook het land in moetenwant bij de school behooren 40 bunders uitmuntend grasland, die natuur lijk met »eigen volk" in orde gehouden zullen moeten worden. De kosten van onderwijs zijn gering: f 30 per jaar; de vruch ten zullen vele zijn. De leertijd duurt één jaar 1 Wat zal dat voor menige vader en moeder een gezegend jaar zijn, want als Jan of Mietje weer thuis komt, verrijkt met een getuig schrift van de schooldat een ware aanbevelingsbrief isdan zal het zijn: 'Neen, moe, zóó mochten we te Oudshoorn nooit doen", of 'kijkvaderzoo leerden we 't op schoolAls Mie dan zegthoe een melklokaal moet zijnhoe de melk moet behandeld worden en hoe boter gemaaktof als J an ver telt wat het beste voêr is in den winterhoe men de melk kan onderzoeken en op grond hiervan besluiten of een koe voor- of nadeelig isals hij meedeelt wat aan de zuivelschool werd gedaan om het land in orde te houden, zeg, vriendelijke lezerzouden vader en moeder dan niet gebaat zijn met de kennis hunner kinderen en zich niet haasten omzoo noodig verbeteringen aan te brengen in een of ander deel van hun bedrijf P En voor de leerlingen èn voor hun onders is zoo'n school dus een zegen 1 Mogen er weldra meer komen Ku deïst aart10 Mei 1889. G. DROS. (Hoewel wij ons niet vereenigenzegt de Redactie der Landbouwcourantwaaruit wij dit overnemenmet alle onderdeelen der beschouwingen van den schrijver, verleenen wij om de algemeene strekking toch plaats aan het opstel. Stoomdr Herms. Costnr en Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 6