No. 68*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. TWEEDE BLAD. ZONDAG 9 JUNI. PARIJSCHE BRIEVEN. «jDfliciëci (BtbttUt. BuiUtiUub. DUITSCHLAND. De Sheinische Koerier deelt de volgende bijzonderheden mede over het geschil tus- schen dr. Merger en de Maatschappij, welke het Sana torium te Wiesbaden zou oprichten. In September 1888 sloten de heeren Bauer on Sohiff uit Wiesbaden te Amsterdam met den heer Merger een overeenkomst, waarbij die geneesheer zich verbond de geneeskundige leiding van genoemd Sanatorium op zich te nemen onder bepaling dat alle personen die hem kwamen raadplegen, hem het honorarium zouden blijven betalen gelijk vroeger, doch dat hij, voorzoover er ruimte was, al zijne lijders in de eerste plaats naar het nieuwe bad hotel zou zenden. Tot schadeloosstelling voor het verlies in waardedat zijne bezittingen in Nederland door zijn vertrek naar Wiesbaden zouden lijden, werd hem f 50,000 schadevergoeding toegekend. ITALIË. De Senaat heeft bealoten de onthulling van het gedenkteeken voor Giordano Bruno niet bij te wonen. OOSTENRIJK-HONGARIJ E- Volgens het rapport van het departement van landbouw van 21 Mei tot 3 Juni is de staat der tarwe over het algemeen goed en die van gerst en rogge gemiddeld gunstiger dan het vorige jaar. PORTUGAL. Iu de kamer werd met algemeene stemmen een voorstel aangenomen tot uitdrukkelijke handhaving van Portugal's rechten in Oost-Afrika. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg uit zijne groote verbazing over de geruchtenaan de UKMAAüSCHE COURANT. De onderstaande personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie alhier aan te meldenalsDirk KoopmanDirk Schuit, geboren te EgmondbinnenCorns. Dekker, Jan van der Sluis, Hubertus Petrus de Swart, Gerrit Krijnsen, Corns. Bregman. Voor eenige der hier bovenstaande personen zijn paspoorten van volbrachten militie-dienst beschikbaar. IX. Een vreemdeling, die thans Parijs bezoekt, richt zijne schreden primo naar de expositiesecundo naar het Wilde Westen van Buffalo Bill. Ik ben zelfs niet zeker of een Engelschtnan en Amerikaan niet primo Buffalo Bill bezoeken. Een paar woorden om U met dezen beroemden man bekend te makenzijn eigenlijke naam is William P. Codygeboren in Scott Countyreeds in zijne vroegste jeugd legde hij proeven af van grooten moed en koelbloedigheid waarom hem altijd de gevaarlijkste posten werden toevertrouwd. Met alle gewoonten en slimme streken der roodhuiden, zijne natuurlijke vijanden, wel bekendvond hij zijn weerga niet in het volgen van een spoor in het vinden van levensmiddelen en in het behoorlijk geleiden van legertroepen of landver huizers. Waar Cody een troep vergezelde, kon men zich geruBt geheel op hem verlaten. Buitengewoon goed schutter doodde hij een ontelbaar aantal buffels en bekwam hij den eeretitel van Buffalo Bill, nadat hij in één jaobtsoisoen bijna 5000 van deze dieren had neêigeBchoten. In 1872 zonden zijne medeburgers hem als afgevaar digde naar het wetgevende lichaam van de Nebraska maar hij nam weldra zijn ontslag om in Chicago voor het eerst als tooneelspeler op te treden in een drama met woudloopers roodhuiden, enz. Vervolgens nam hij nog deel aan den strijd tegem de Sioux-Indianen en daarna trok hij zich uit het krijgsleven terug. Tegenwoordig is hij een vrij gefortuneerd manheeft groote eigen dommen in vast goed en een belangrijken veestapel. lntusschen had hij kennis gemaakt met Nate SalBbury, een groot amerikaansch acteur,, en weldra waren beiden bet eensdat tooneelvoorsteïlingen van het leven in het Wilde Westen groot succes zonden hebben. Salsbury Vertrok naar Europa om te zken of het plan hier kans Van welslagen haden Cody nam intusschen de proel in Amerika. Overal waar hij zich vertoonde, in BostoD, Chicago Nieuw-York enz. werden zijne voorstellingen door eene opgetogen menig'oe luide toegejuichten dit succee heeft de troep die tjtnig in haar soort is, hier onmiddelijk teruggevonden. Ik was er op een avond van de vorige week en b.oewel het een dood gewone avond wasvolstrekt geen zon- of feestdagzoo vond ik er toch bijna geen plaatsje onbezet. Het best is dat gij maar weer in gedachten met mij mede gaat, wij zijn verplicht een rijtuig te nemen, want het Wilde Westen ligt buiten de Porte des Ternes, het heeft heden geregenddus is het buiten donker en modderig. Ons rijtuig houdt stil voor een groot terreinéén franc per persoon betalend krijgen wij toegang en wandelen langs een massa tentjes tot aan de tribunesdie evenals bij een circus eene groote opene ruimte omsluiten. Hier betalen wij opnieuw entróe van 1 tot 4 francs, al naar de plaatsen die wij verlangen. Onze tribunes zijn overdektdoch die open vlakte in het midden heeft volstrekt geen dak, de troep van Buffalo Bill is zoomin bang voor regen en wind als voor feilen zonneschijn. Wij zijn ook niet in een gewoon oircns, maar wel in de Ear West van Amerika, en thans ontrolt zich voor ons oog een geheel vreemd levenwaarvan wij misschien veel lazen of hoorden doch hetwelk wij stellig nog nooit aanschouwden. Na een groot défilé van de geheele troep blanken en roodhuideD, allen te paard, krijgen wij in anderhalf uur eene opeenvolging van verschillende schilderachtige tooneelen te zien. Een oonvooi landverhuizers met paard en wagen ziet zich plotseling overvallen door eene bende Indianen die voorover op hunne paarden gebogen in pijlsnelle vaart komen aanrennen. Heeds gelooven wij niet anders of de blanken zullen onder dien woesten aanval bezwijken, doch daar komen de woudloopers en cow-boys onder aanvoering van Bufialc-Bill het convooi te hulp. Na een wilden galop, gehuil en geschreeuw veel geweei- en pistoolschoten verdwijnt de geheele bende om plaats te maken voor vier jongelieden en meisjes die te paard zeer vroolijk eene qusdrille uitvoeren. Deze quadrille is voorzeker veel gracieuser dan de daarop volgende dansen der roodhuiden die allerzonderlingste geluiden maken gelijkende op het geschreeuw van jonge honden ea katten, en op allerzotste manier door elkander springen en huppelen en zoodoende de dansen van den oorlog, van de zon, van de liefde enz. enz. voorstellen. De Cowboys vermaken zich op zeer aangename wijze. Zeer handig vangen zij met de lasso wilde paarden en haffels rennen in vliegende vaart het terrein rond en rapen intusschen allerlei kleine voorwerpen van den grond op. Zeer koddig is de manier waarop zij onge temde paarden beetijgeD men zou zeggen dat de rug van het dier een gespannen baleinen veer is, welke plotseling wordt losgelaten. Het paard steigert, springt, laat zich vallen werpt zich voor of achterover alles te vergeefsde ruiter laat niet los. Buffalo-Bill toont ons zijne groote bekwaamheid in het schietenonverschillig met welk geweerbij mist nooit. Hij is van forsche gestalte, zwaar gebouwd, en heeft wat men noemt een raooien kopeen gelaat als van een mousquetaire. Het behaalde succes en het daverend applaus schijnen hem zeer te bevallen. Nog zien wij buffeljachten wedrennen een aanval op een postwagen, enz. enz. Tegen elf ure is de voorstelling afgeloopen en moeten wij terug over het terrein met al die tentjes, bewoond door de leden van den troep. Wij zien thans de jagers en schutters van nabij, die Amerikanen zijn ferme stevige kerels, maar wat te zeggen van de roodhuiden. Ik vind het bepaald een leelijk menschelijk type, zij zijn veel te lang in verhouding tot hnnne breedtehet gelaat is grof, en de oogen lijken mij buitengewoon valecb. Wij nemen afscheid van Buffalo-Billen willen in een volgend schrijven den dag en avond van Zaterdag 1 Juni behandelen, het Eête des Fleurs in het Bois de Boulogne en bet Eête de Nuit op het Champ de Mars. Parijs 5 Juni 1889. J. M. T. Bovendien werd hem voor hem en zijn gezin eene villa toegezegd in de nabijheid van het hotel met min stens 14 bewoonbare kamers, een rijtuig met twee paarden, bediening, toegang tot den schouwburg en de zaal van het Kurhaus alles voor rekening der Maatschappij. Vóór Maart 1889 zou hij caar Wiesbaden komen, om, totdat het hotel gereed was, voorloopig zijne praktijs uit te oefenen in lokalen, hem door de Maatschappij aan te wijzen. Op 1 Mei 1889 werd hier nog bijgevoegd de bepaling, dat de Maatschappij dr. Mezgers huis ie Amsterdam zou overnemen voor 95,000, waarvan f 50,000 be taald zouden worden bij de overdracht. Daarentegen vervielen toen de bepalingen betreffende de schade loosstelling van f 50,000 en het bouwen der villa te Wiesbaden. Voor acht dagen ontving het bestuur der Maatschap pij plotseling een brief van dr. Mezger waarin hij mededeelde zich ontslagen ta aetiten van de verplich tingen, hem door de overeenkomst opgelegd, „op grond van de beleediging welke de koetsier der maatschappij hem den vorigeu dag had aangedaan, en door de over tuiging dat de maatschappij de verplichtingen welke zij op zich had genomeD, toch niet zou vervullen." De koetsier had namelyü geweigerd hem naar Schwalbacb te rijden. Directeuren verklaarden zich terstond bereid den koetsier te ontslaan en trachtten eene verzoening tot stand te brengen maar de heer Mezger weigerde be slist zoodat de maatschappij zich genoodzaakt zag den rechter te hulp te roepen. Daar reeds groote sommen waren besteedmoest zij eene schadeloosstelling van f 900,000 eischen en verlangde daarom, dat hij, vreem deling zijnde, in gijzeling werd gehouden» totdat bij deze som zou hebben betauld. De rechtbank weigerde dit echter, maar stond toe beslag te leggen op zijne goede- reD. De ambtenaren vonden in zijne woning eene waarde van f 180,000 en legden voorloopig beslag op deze som. Tot rechtvaardiging van zijn standpunt beweert de heer Mezger, dat in de overeenkomst geene bepaling is opge nomen betreffende haren duur. Wel heeft hij zich bereid verklaard naar Wiesbadeu te komen maar alleen op voorwaarde, dat fa ij daar op denzelfden voet kon blijven werken als te Amsterdam, d. w. z. zóó, dat hij vrij bleef om elk oogenblik weer te kunnen weggaan. Dcior het testuur werden allerlei beloften gedaan, die niet zijn nagekomenwant zij wil slechts gebruik maken van zyueu naam om de aacdeeleu in waarde te doen rijzen en dan te verkoopen. Het bouwen vau het hotel vor- dert niet en bovendien zijn de aandeelen nog niet ge heel geplaatst, zoodat spoedig gebrek aan geld te ver wachten is. Daar de overeenkomst geene bepaling bevat ever haren duur, kan er z. i. hoogstens sprake zijn van de vraag, of de overeenkomst alleen na een vooraf gaande waarschuwing opzegbaar was Daarentegen beweert de maatschappij, dat de heer Mezger die zich verbonden had de leiding op zich te nemen, allereerst moet wachten, totdat het etablissement gereed is. Alle verplichtingen zijn harerzijds tot dusver vervuld. Het rijtuig met de paarden en bedienden werd door ham aangenomen, benevens de plaatsen in den schouwburg, terwijl op zijn verlangen aan zijn assisseut dr. La Cavo een inaandelyksch honorarium van 1200 werd betaald. Te Amsterdam zou dr. Menger hebben gezegd „Bezorg mij de approbation in Duitschland en ik bhjt voor eeuwig by u." De maatschappij zorgde dat hem de officieele vergunning tot uitoefening der praktijk in Duitschland werd verleend en beweert nu, dat zij al deze kosten niet zou hebben gemaaktals het de bedoeling ware geweest, dat dr. Mezger vrij zon blijven om elk oogenblik weer te kunnen heengaan. Voor het gebouw zijn alle plauneu gereed en men wacht slechts op de goedkeuring daarvan door de politie. Zoodra deze goedkeuring is verkregen, wordt terstond met den bouw een aanvang gemaakt. Daarbij zijn alle aandeelen geplaatst. Op deze gronden acht de maatschappij zich gerech tigd f 900,000 schadeloosstelling te eischen. Zaterdag a. s. komt de zaak voor de eerste maal voor. Dan zal worden uitgemaakt of er termen bestaan het voor loopig beslag op dr. Mezgers vermogen te handhaven. De Keizer heeft tot het gemeentebestuur en den gemeenteraad van Berlijn een schrijven gerichtwaarin hij zoowel aan dezen als aan de bnrgerij in het alge meen zijn hartelijken dank betuigt voor de schitterende ontvangstbereid aan den Kening van Italiëzijn machtigen bondgenoot en vriend. Den 5 is de eerste sneltrein uit Berlijn naar Kon- stantinopel en Salonika vertrokken. De trein des avonds te 8*/t uur vertrokken moest den 7 te 9% uur te Salonika en den 8 te 8V4 uur te Koustantinopel zijn. In de omgekeerde richting vertrekt de trein Donderdag des avonds te 81/» uur van Konstantinopel en komt dan Zondags te 11 uren te Berlijn. Voorloopig rijdt er één sneltrein per week. ENGELAND. De Times betoogt, dat noch de bon ding van Frankrijk, noch van eene der andere mogend heden ten aanzien van de bevoorrechte schuld de en- gelsche regeering kan doen besluiten, hare troepen uit Egypte terug te roepen. De engelsche soldaten zullen niet vertrekken voordat de egyptiscbe regeering hen kan missenen bovendien is Engeland ook volstrekt niet voornemens afstand te doen van het deel van den invloed dat haar in Egypte toekomt. De heer Gladstone maakt, vergezeld van zijne vrouw en zijnen zoon, eenen tocht door de zuidwestelijke pro vinciën des rijks. Te Southampton hield hij eene staat kundige redevoering in de open lueht in eene bijeen komst naar raming door 10000 personen bijgewoond. In die rede wijdde hij breedvoerig uit over de overwin ningen, sedert 1886 bjj verkiezingen behaald, waardoor de meerderheid der regeering van 117 reeds tot 99 ver minderde. Dien uitslag in aanmerking nemende, rekende hij bij de aanstaande verkiezingen op eene meerderheid van 117 stemmen. Lagerhuis. De heer Bradlaugh stelde voorde geheime fondsen te verminderen van 420.000 tot 180.000, op grond dat dit fonds het aanstellen van stille verklikkers bevorderde want in 1883 was reeds geblekendat ook de engelsehe regeering dergelijke agenten in haren dienst had. De minister van binnenl. zaken bestreed dit voorstel. Erkennende dat de geheime fondsen wel eens in ver keerde banden kwamen, had hij, zoolang hij als minis ter verantwoordelijk was voor het besteden dezer gel den geene moeite ontzien om de aanstelling van agents provocateurs (stille verklikkers) te beletten. Vroeger bestond ook in Engeland het stelsel om mis daden van welke men wistdat zij in voorbereiding wareneerst tot rijpheid te laten komenopdat de politie des te zekerder haar slag zou slaau maar hij verklaarde, dat hij steeds de politie terstond liet optre den, zoodra hem bekend was geworden, dat de eene of andere misdaad was beraamd. Bradlaughs voorstel werd ten slotte met 141 tegen 43 stemmen verworpen. Daarna ging het Huis tot den 17 uiteen. FRANKRIJK. Volgens het jaarverslag betref fende het Suezkanaal zijn in 1888 3440 schepen door het kanaal gevaren met 183000 reizigers en daarvan 1608 by nacht. De gemiddelde duur der doorvaart was 30*/t uur. De ontvangsten beliepen 67 millioen fr. de uitgaven 7.743.000 fr. waaronder 400.000 fr. voor den nachtdienst. Do reserve is niet vermeerderd maar 300.000 fr. bestemd voor nieuwe werken. Eene door het bestuur van den Patriottenbond in bet tweede arrondissement van Parijs belegde ver gadering der leden is door een commissaris van politie ontbonden. De bladen melden dat bij eene nieuwe huiszoeking de geheele briefwisseling der nationale partij ontdekt is, waaruit nieuwe beschuldigingen tegeu Boulanger geput zouden kunnen wordeD. Minister Crispi bevestigde den 7 in de kamer het uit Massowah ontvangen bericht van de bezetting van Keren de inhechtenisneming van Baram Bara en de ontwapening zijner soldaten. Deze maatregel werd genomen, daar Baram-Bara het vertrouwen der italianen verloren had.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5