Porto naar Indie. gesteld bij de wet, dat niet in de bedoeling van den grond wetgever heeft gelegen en door de Staten-Generaal niet kan worden gewenscht. Daar eene herziening der bestaande politie-regiem enten reeds wordt voorbereid en de afkondiging der herziene reglementen kan geschieden vóór 1 Septhet tijdstip, waarop de algemeene wet van 6 Maart 1818 vervalt, moet deze wet op die regle menten niet toepasselijk worden verklaard. i>> Werd in het afdeelingsverslag betoogd, dat de toestand door deze wet in het aanzijn te roepennog minder waarbor- borgen zou opleveren dan de vroegeredaar bij de wet van 1818 de hoogste boete is gesteld op 1 1000 en de duur der hechtenis op ten hoogste 14 dagen, terwijl thans het maximum werd vastgesteld op f 000 en de hechtenis verlengd tot 4 maanden, de regeering doet uitkomen, dat bij latere wetten herhaaldelijk wel degelijk veel zwaardere straffen zijn vastgesteld. Bij de toelichting van de nieuw opgenomen bepalingen zegt de regeeringdatwaar ook omtrent den politiedwang onder de bevoegdste rechtsgeleerden groot verschil van gevoelen be staat, het wenschelijk scheen eiken twijfel ten opzichte van de bevoegdheid des Konings tot regeling van dit onderwerp weg te nemen. Van daar de nieuwe bepalingen in de art. 3 toten met 7 van het ontwerp, welke reeds woordelijk of met zeer geringe wijzigingen vooorkomen in art. 180 der gemeentewet, m het algemeen reglement voor de kanalen en in een groot aantal provinciale reglementen en gemeente-verordeningen. Be zwaren heeft de toepassing daarvan niet opgeleverd, en daar de gevallen waarin die bepalingen worden toegepastonmogelijk volledig opgesomd kunnen worden, moet men in dezen ver trouwen dat de regeering van de haar toegekende bevoegdheid slechts dan gebruik zal maken, wanneer dit in het algemeen belang inderdaad noodzakelijk is, en dat zij er voor zal waken, dat de onder hare leiding geplaatste ambtenaren evenzoo handelen. Vergadering van den gemeenieraad te Zijp0 van den 4 Juni 1889, Afwezig de heeren Zijp, Kaan en Zeeman, de eerste wegens ongesteldheid. De voorzitter opent de vergadering. De secretaris leest de notulen der vorige zittingwelke worden goedgekeurd. Is aan de orde de behandeling van het voorstel van den heer Nobel om art. 103 der politie-verordening houdende verbod om met honden te rijden, intetrekken en daarvoor in de plaats te stellen twee nieuwe arti kelen waarbij het rijden met honden onder zekere voorwaarden wordt toegestaan. De heer Nobel zegtdat hij, om herhaling te voor komen de verdediging zyner voorstellen op schrift heeft gebracht, welke hij thans voorleest. Daarin wordt in de eerste plaats verklaard, waarom zij zijn ingediend, n. 1. omdat het eenige ernstige argument, (in de vorige vergadeting genoemd) tegen de inwilliging van het verzoek der landlieden, het algemeen belang betreffende, door hem en den heer Kaan op goede gronden is bestre den en omdat bij hem de gedachte ontstond, d&t er nog argumenten zijn «elke niet zijn genoemd, doch welke te noemen in het publiek belang moet worden geacht, opdat adressanten in de gelegenheid zijn ze te weêrleggen. Ten tweede worden nog eens de argumenten opge somd, welke voor de intrekking van bet verbod pleiten, n.i. I. het algemeen belang eischt dit, 2. het verbod is een privilegie voor de meest bevoorrechten. 3. het is een onbillijkheiddat elk dier als trekdier mag worden gebruikt met uitzondering van een hond. 4. de bestaande verordening kan niet wordeu gehandhaafd 5. meerdere opbrengst der hondenbelasting. len slotte wordt verklaard oat zijne verwachtingen omtrent de aanneming van zijn voorstel niet boog zijn gespannen doch bij zal zijne moeite beloond achten indien de tegenstanders duideljjk verklaren, waarom ze tegen stemmen. De heer Schuijt verklaartdat hij de verordening gehandhaafd wenscht te zien. Het is hem een raadsel waarom nu dit voorstel weder is ingediend, daar het zelfde in de vorige vergadering is verworpen en 't voor en tegen genoeg is besproken. De heer Paarlberg sluit zich geheel aan bij 't gezegde van den heer Schaijt. De voorzitter zegtdat het hem verheugde dat het verzoek in de vorige vergaderingbij adres door land lieden gedaanniet is toegestaan. Juist omdat bet kwam van meergegoeden. Vroeger toen het door minder gegoeden en behoeftigen werd gevraagd is het ver worpen en het zou zeker geen gunstigen indruk hebbeu gemaakt, indien 't nu was ingewilligd. Wat betreft het verlangen van den heer Nobel, dat ieder tegenstander zal zeggen waarom hg tegenstemt daartoe is hij niet gerechtigd omdat de leden hnnne stem niet behoeven te motiveeren en wat aangaat het algemeen belang onder degenen die bet belang om met honden te rijden niet inzien kan hij wel in de eerste plaats worden genoemd, 't Algemeen belang vordert z. i. veiligheid op de wegen en deze zou worden opgeofferd voor het belang van enkelen. Een paar voorbeeldenwaaronder het ongevaleene vrouw te St. Maarten overkomen, door een hondenwagen, worden door hem genoemd, die sterk pleiten voor de handhaving van het verbod. Waren al onze wegen zoo breed als de opgaande en die langs het Noordholl. kanaal dan was bet wat anders, dan zou hg voor het verzoek willen stemmen. Maar met onze smalle wegen en met het oog op het publiek dat met bonden rjjdt waarvan men gewoonlijk den meesten last heeft, blijft hg sterk legen het voorstel. De heer Nobel zegt, dat het publiek belang vordert, dat de ingezetenen weteD, waarom het gevraagde wordt geweigerd, want de boeren vragen niet voor zich alleen, maar in bet algemeen belang. De heer van Beusekom en ook de voorzitter spreken dit tegen. De boeren vroegen het in hun eigen belang voor bet vervoer hunner melk. De heer Erancis meent, dat het belang van de Zy'pe in het algemeen medebrengt, geen hondenkarren toe te staan. De beer Nobel zegtdat zijn doelde zaak meer ample te bespreken is bereikt en bij trekt nu zijn voorstel in. De voorzitter drukt zijn leedwezen hierover nit en had liever stemming gezien. Hij vindt het vreemd een voorstel te doen alleen om bespreking uit te lokken. De heer Nobel zegtdat hij niet opziet tegen de stemming en wil dus zijn voorstel daaraan wel onder werpen. Met 7 stemmen tegen 1 wordt daarna het voorstel tot wijziging der verordening verworpen. Tot vroedvrouw te St. Maartensbrug wordt benoemd mej. G. Zijp van Andijk. Met haar stonden op de voordrachtmej. M. Tb. E. Eeedersgeb. Bijtelaar van Amersfoortmej. C. Schipper, van Colynsplaat en mej. B. van Westen, van Hoofdplaat.. Na voorlezing worden gearresteerd de conceptbe sluiten a. tot af- en overschrijving op de begrooting van nitgaven voor den dienst 1888 tot een bedrag van 27,03; b. tot het doen van uitgaven nit den post van onvoorziene uitgaven tot een bedrag van f 336,12%. Bg de gewone rondvraag vraagt de heer Nobel naar de redenwaarom de kerkschnitOD bij de verkiezing voor leden der Provinciale Staten niet hebben gevaren, waarop de voorzitter mededeeltdat het kerkbestuur niet meer genegen is de schuiten af te staan. Hierna wordt de vergadering gesloten. Bij kon. beslnit van den 27 Mei j.l,, is het volgende tarief van frankeering voor verzending rechtstreeks over zee (zoogenaamde „Zeepost") tusschen het rijk en zijne koloniën en bezittingen in Oost- en West-Indië vast gesteld a. brieveneen port van tien cent, voor elk gewicht van 15 grammen of gedeelte van 15 grammen b. briefkaarteneen port van vijf cent per enkele kaart en een port van tien cent voor eene kaart met vooraf betaald antwoord c. papieren en bescheiden (documenten) gedrukte stukken en monsters: een port van twee cent, voor elk gewicht van 50 grammen of gedeelte van 50 grammen met toepassing evenwel van een minimum, wat de pa pieren en bescheiden betreft van tien cent en wat de monsters aangaatvan vijf cent voor elke verzending onder een afzonderlijk adres. Het port voor papieren en bescheiden, gedrukte stuk ken en monsters van koopwaren die op andere wijze dan langs den rechtstreekschen zseweg tusschen het rijk en zijne koloniën en bezittingen in Oost- en West- Indië worden uitgewisseld bedraagt 3 cent voor elk gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram met toepassing echter van een minimum van 15 cent wat de papieren en bescheiden en van 5 cent wat de monsters betreftvoor elke verzending onder een af zonderlijk adres. De doopsgezinde gemeente te Monnikendam heeft van wijlen den heer J. Kelderman in leven lid van den kerkeraad aldaar, een legaat van f 500, vrij van successierechten ontvangen ten behoeve van het Weezenfonds. Te beginnen met deD 15 is kosteloos voor het publiek geopend zaal No. 202 van 's Rijks Museumge- bouw, bevattende de textiele kunst, de kleedingstukken en het kinderspeelgoed in het Neder). Museum. De Wester-Suikerraffinaderij welke in 1888 31 miljoen pond ruwe suiker verwerkte, behaalde over dat jaar eene winst van f 142.087.74, waaruit aan de aan deelhouders 6 pet. dividend wordt uitgekeerd. De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch heeft besloten tot de geheele ophooging der gronden tuBSchen de stad en het stationsterrein, waarvoor eene hoeveelheid van 685.000 kub. el zand noodig zal zijnom deze gronden later als bouwterrein beschikbaar te stellen. De kosten zijn geraamd op f 240.000. De Imperial Continental Gas Association heeft aan den gemeenteraad van Haarlem voorgesteldde tot 1902 loopende concessie nu reeds te vervangen door eene nieuwe concessie op deze voorwaarden. Het gas aan particulieren te leveren voor f 0.075 per kub. el en dat voor de openbare verlichting voor f 0.065 per uurzijnde f 0.0381/loo per kab. elverder jaarlijks van bet door particulieren gebruikte gas een halve ceDt van iedere gebruikte kub. el te betalen aan de gemeente, welke uitkeering door de maatschappij op f 11.657.97 per jaar wordt geschat terwijl door de prijsverminde ring f 34.973.91 per jaar ten goede komt aan de ver bruikers makende tot 1902 een voordeel voor parti culieren van ruim f 470.000 en voor de gemeente van bijna f 160.000. Gaat de raad op deze voorstellen in, en wenscht hij tevens verplaatsing van de fabriek, dan wil de maatschappij concessie tot Dec. 1937 en zonder verplaatsing tot December 1927terwijl zjj zich bij verplaatsing verbindt deze in 5 jaren tijds te volbrengen. Tevens rekent zij uit, dat aan het dan vrijkomen van gemeentegrond, die 5600 vierk. el groot en f 10 waard is, de gemeente een voordeel van f 56000 zal genieteD. Als eisch stelt zij bovendien nog, dat zij bij den aan leg van eleotrisch licht de voorkeur zal genietenals zij dat licht voor denzelfden prijs als andere aanvra gers wil leveren. Eene nieuwe fabriek zal worden geplaatst aan de grens der gemeente. Bij aanneming der voorstellen wordt dus de thans bestaande fabriek uit de bebouwde omgeving verplaatst. De minister van justitie, overwegende dat het voor bepaalde bedrijven noodig kan zijn bij algemeene maat regelen van bestuur de bij art. 5 tweede lid7 derde lid en 11 tweede lid der onlangs vastgestelde arbeids wet bedoelde afwijkingen toe te staan van bij die wet vastgestelde regelen ten opzichte van den arbeid van personen tusschen 12 en 16 jaren en van vrouwen heeft belanghebbende hoofden en bestuurders van in fabrie ken of werkplaatsen uitgeoefend wordende bedrijven en ondernemingen uitgenoodigd, zich schriftelijk vóór 1 Juli a.s. to wenden hetzij tot Ged. Staten hunner provincie, hetzij lot zijn departement met gemotiveerde opgave in hoever zg aan het toestaan dier afwijking behoefte hebben met name wat betreft de gebruikelijke uren van aanvang en einde van den arbeid, zoowel des nachts als des daags het voortduren van dien arbeid van mannelijke personen tusschen 14 en 16 jaren na middernacht tusschen Zaterdag en Zondag, en de ver melding der werkuren op de in art. 11 der wet voorge schreven lijst. Het kind van den heer H. Broekhuis te Apel doorn, dat bij den brand op den 3 hevige brandwonden bekwam, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Den 4 is boven het westelijk gedeelte van Ter schelling een zwaar onweder losgebarsten gevolgd door eene hevige hagelbuiwelke betrekkelijk weinig schade aanrichtte. Bij kon. beslnit van den 5 is benoemd tot raads heer in het gerechtshof te 's-Gravenbage de heer mr. S, M. S. de Ranitz thans raadsheer in het gerechts- bof te Amsterdam. Den 5 des avonds zijn te Middelburg twee knaapjes, éen van 7 en een van 8 jaaral spelende in het water gevallen aan den kant van het natte dok één knaapje werd gored, doch het andere verdronk. Pr0Tini;iaal bestuur van Nocrdholland beeft den 6 bij enkele inschrijving aanbesteed: 1° de uitvoe ring van baggerwerk in het Noordzeekanaal, tusschen de invaart naar de nieuw te bouwen schutsluis te IJmuiden en zijkanaal A, geraamd op 30650. Laagste inschrijvers de heeren A. Yolker Lz., te Slie- drecht en P. A, Boa te Dordrecht voor f 30650; 2° het verbeteren van twee gedeelten der kade op bet eiland Crk geraamd op f 2400. Laagste inschrijver de heer H. J. Buis te Urk voor f 2439. Den 6 is te Duivedrecht een grasmaaier in het land door een zonnesteek gedood. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 6 voor den aanleg van wegen in het buitengoed „Het Hooge- land toegestaan f 60200 en voor den aanleg van gasverlichting f 8000. - Den 6 werd te Haarlem op den zolder eener woning een kinderlijkje gevonden. Tegen de aldaar woonachtige 17jarige dienstbode is eene vervolging ingesteld wegens kindermoord. Den 6 is een meisje van 10 jaren wonende te Amsterdam, door haren vader Cornelis Johannes Bruijts, liggende met zijn tjalk „Op hoop van Zegen" ter lossing langs de remmingswerken van de balkenbaven te Zaandam uitgezonden om brood te balen bij bare terugkomst in bet water gevallen en verdronken. De Koningin is met prinses Wilkelmina den 6 te halt vier te Apeldoorn teruggekeerd. In het hoofdkiesdistrct Sluis is den 7 tot lid der prov. staten van Zeeland gekozen de heer mr. J- C. R, van der Bilt (lib.) met 832 van de 1216 geldige stem men. De heer Hennequin had er 360. Den 7 is te Bloemendaal een heer door het struikelen van het paard uit zijn dogcar gevallen; een been was op twee plaatsen gebroken. Iu den nccht van den 7 op den 8 beeft boven Tilburg en omstreken een zwaar onweder gewoed. Te Tilburg zelf brandde een groot lompenmagazijn, te Goirle, evenals te Weelde-Merxpias, eene boerenplaats af. Den 8 des voormiddags tusschen elf en twaalf aren is te Breda de olieslagerij van den heer van Keep met woonhuis en eenige omliggende gebouwen afgebrand. Den 8 des ochtends is een wisselwachter te Tilburg door den voorbijsnellenden trein uit Breda overreden, hoewel de machinist wanhopige pogingen deed om te remmen. Hij was onmiddellijk dood, eene vrouw met kinderen achterlatende. Den 5 April speelde een ruim 4jarig meisje, Hendrika Blok genaamd, voor de deur der ouderlijke woning Engelsche steeg 21 te Amsterdam. Twee meisjes even onder dan zij vroegen haar iets verder te gaan spelen waaraan zij gevolg gaf. Na dien tijd was van het kind niets meer vernomen terwijl alle pogingen om haar op te sporen vruchteloos bleven. Ten slotte werd eene belooning van f 100 uitgeloofd aan hemdie eenig bericht omtrent dat meisje gaf. Den 8 des avonds ongeveer 6 uur is het lijk van dit meisje gevonden in een tegenover de ouderlijke woning gelegen kelder, waarin eene put is, die gebruikt wordt voor straatreiniging. Sedert geruimen tijd was reeds geklaagd over de onaangename luchtwelke uit dien kelder opsteeg en toen men den 8 een ouderzoek in stelde naar de oorzaak van het niet geregeld naar boven bomen van het waterwerd het lijkje in verregaanden staat van ontbinding opgehaald. De r. k. kiesvereeniging te Roermond heeft den heer J. E. B. W. baron d' Olne te Baarlo candidaat gesteld voor lid der 2e Kamer in plaats van den heer mr. Brouwers. De kamer van koophandel en fabrieken te Hoorn heeft besloten twee koffiebuishouders op de kaasmarkt en een op de veemarkt te verzoeken gelegenheid te geven, dat zij, die klachten hebben over het marktwezen, ze inschrijven in een klaohtenboek. Het iid der Tweede Kamer, de heer mr. W. K. van Dedem, heeft bg de behandeling in de afdeelingen van het wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening der wet op het lager onderwijs eene nota overgelegd be treffende het opnemen van gymnastiek onder de ver plichte vakken van onderwijs op de lagere school. Te Stratum is een inwoner bij een twist op den 2 zoo deerlijk verwond, dat hij aan de gevolgen in het gasthuis te Eindhoven is overleden. In Februari werden over den spoorweg Haar lem-Zand VOOrt vervoerd 3582 en in Maart 4399 reizigers Het vervoer in de maanden Febraari, Maart en April bracht resp. 823,91, 1189,67 en f 2017,24 op. Den 24 Mei is uit het Rjjkskranksinnigengestichfc te Medemblik ontvlucht de verpleegde Pieter van de Wijdeven, 28 jaar oud; waarschijnlijk is hg dien dag met den eersten trein naar Hoorn of Enkhnizen ver trokken en bevindt bij zich thans op de Zuiderzee met een ansjovisvisscher. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt bericht zijner ontdekking en zijne terugbren ging naar het gesticht. De minister van oorlog heeft het rapport der staatscommissie voor de regeling van den militairen dienstplicht in banden gesteld van de inspectenrs der verschillende wapens, om daarover advies nit te brengen. Aan de Nieuwe Rott. Courant is uit Batavia geseind, dat de gouverneur generaal aan 37 van dg 42 scbuldigsten in de onlnsten te Bantam kwijtschelding van straf heeft verleend.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2