fiittuctUftttb. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Verlenging van den Mililiedieoast. van den Sohach; hij herinnerde daarbij aan de gevoelens van zijn grootvaderwelke ook hem bezieldenen wenschte het rijk waarover hij regeerde, welvaart toe. De bohach betuigde zijn dank en drook het welzijn van den keizer en het keizerlijk hnis, en de wel vaart van Dnitsehland. Graaf Herbert von Bismarck ontving de beeltenis van den Schach met brillanten omzet. Des avonds woonden de vorstelijke personen de galavoorstelling in den hofscboawbnrg bij. ENGELAND. De heer Gladstone heeft den 7 ondanks onweer en regen te Romseij in een rijtnig blootshoofds eene redevoering gehouden, waarin hij den vrijhandel verdedigde en als hoeksteen van Engelands bloei aanprees. Den 8 sprak hij te Weijmouth over Ierland en het iersche vraagstuk en vertrok daarna naar Dartmouth, alwaar bij de Pinksterdagen doorbracht. Den 10 sprak hij te Torquaij met sterke afkeuring over de instelling der Parnell-commissie. Dat' kostbare onderzoek was geheel onnoodig geweest. FRANKRIJK. Een bediende van den heer Becker, manutacturier, schijnt verraden te hebben, dat die kisten met Boulanger's brieven en stukken geborgen waren onder de kisten van dien manufacturier in het magazijn. De aartsbisschop van Parijs heeft bij de plechtigheid der uitreiking van de kardinaalsbaret aan hem en'twee andere fransche prelaten de volgende toespraak tot den President der Republiek gericht „De bisschoppen zullen altijd vereeaigd big ven in dezelfde liefde en toewijding jegeDS de Kerk welker dienarenen jegens Frankrijk welks zonen zij zijn. „ZH. Paus Lao XIII, aan Frankrijk drie nieuwe kardinalen gevende, wilde daarmede opnieuw èe ge negenheid bewijzen die bij Frankrijk toedraagt „Ik zie in de aan mij en mijne ambtgenooten opge dragen waardigheid eene hulde aan de katholieke en vaderlandlievende bevolking. In de soms moeielijke tijden zal het gevaar nooit van de zijde der kerk komen. Want moet deze de waardigheid van de over tuiging handhaven zij weet ook aan de volkeren eer bied te leeren voor het dubbele gezag vaa de burgerlijke en de kerkelijke overheid. Dat is bet voorbeeld ons door onze voorgangers nagelaten vooral door msgr. Guibert, mijn voorganger op den aartsbisschoppelijken zetel van Parijs." Den tweeden Pinksterdag is de tentoonstelling te Parijs bezocht door ongeveer 400000 personen. De heeren Laguerre, Déroulède en Laissant hebben eeret den 12 des avonds te 7 uren de gevangenis te Angoulême verlaten. Zij vertrokken naar Parijs. Kamer. Minister Constans heeft den 11 op eene interpellatie over de inhechtenisneming van de afge vaardigden Laguerre en Laisant geantwoord met in herinnering te brengendat eene groep van personen wekelijks het land afloopt met toehoorders die zij nit Lyon laten komen. Ook deed hij opmerken, dat de heer Déroulède een commissaris van politie gekwetst had door hem tegen zijn rijtuig aan te trekken, en de heer Laguerre ongepaste woorden tot overheidspersonen had gericht dergelijke feiten waren ook gepleegd te Lyon en in de Corrèze door lieden van dezelfde groep. De regeering zou al dergelijke handelingen krachtig blijven tegengaan. Daarna werd de behandeling der begrooting van onderwijs hervat. De eerste drie hoofdstukken werden aangenomen. Minister Goblet verklaarde dat de regeering het be gonnen werk van het onderwijs zou voortzetten, aange zien de republikeinsche partij eenstemmig was voor het maakte haar vreemd en soezerig. Temme's armen hingen al slapper en slapper, en haar hoofd zonk al dieper en dieper en haar stand werd al meer vooroverhellend, zonder dat ze 't bespeurde, en ten leste lag Temme voorover, gevoelloos, op den weg. Geen der beide schippers had haar zien vallen, maar toen haar mandie aan deze zijde van het vaartuig liep, het thans slappe touw in bet water hoorde gigden, toen keek hij op om te zien wat er toch haperde en met een luiden kreet van ontzetting ijlde hij naar de roeiboot om zijne vrouw bij te staan. Thans dacbt bij er niet aan, dat bij, hij alleen haar ter hulpe snelde, 't gold slechts spoed om te helpen. Samen beurden beide mannen haar aan boord, samen brachten ze haar behoedzaam naar benedensamen waren ze in onrust over baar en samen voelden ze 't verwijt, dat Temme's ongesteldheid voor 't grootste deel aan hen te wijten was. „Wat zou 't wezen „Wat zou haar sobelen vroegen beiden aan moeder, als om nit haren mond te vernemen, dat de laatste veronder stelling onjuist was. Eu moeder, schoon ze er 't hare van dacht en schoon hare handen beefden van angst over haar kindzeideterwijl ze Temme's voorhoofd bette „'t Zal spoedig beter zijn 't komt enkel van de warmte, enkel van de warmte." Temme trok bij en zoodra ze hare oogen opende en tot bewustzijn keerdezoodra hoorde zeen verstond zeden zucht van verlichting die haar man en haar vader slaakten. De onrust was voor beiden dubbel folterend geweest. Temme beweerde glimlachend dat ze weêr geheel beter was. „'t Ongeval kwam alleen van van die zon op 't water." „Maar, Temme" zeide de jonge man met bevreemding, „hoe kan zoo iets je deren ge zijt erals ikvan jongs af aan gewend." „Ik geloof 't graag", viel moeder bij, er is geen zeg gen van hoe zoo iets hindert, ik die nu al vrjj wat op jaren komkan er bij tijd en wijle nog wel last van hebben." Temme's hoofd was weêr helder en haar gemoed was weêr opgewekt en de pijn was geweken na ze beide mannen voor zich zag, alle ongenoegen vergetend, om samen eensgezind te zijn in liefde voor haar. Een stemmig verklaarden ze zich tegen de hervatting der arbeid, 't Kwam er niet op aan of de reis één dag vertraagd werd. Temme moest maar rasten tot de kleur op hare wangen was wedergekeerd en tot de warmte bebood van godsdienstvrijheid. Den heer Ferry kende hij niet den titel toe van hoofd der repnblikeinsehe partjjdie partij had geen hoofd, maar eeoe leer en eene staatkunde noodig. De gemeenteraad van Parijs heeft met 47 tegen 7 stemmen eene motie aangenomen waarhij hij zijne instemming betuigt met de onthulling van het beeld van Giordano Bruno te Rome, als een „protest der vrije gedachte tegen den geest der onverdraagzaamheid" en „tevens zijne broederlijke ingenomenheid" metde„itali- aansche demonstratie." ITALIË. De kamer heeft den 10 met £36 tegen 41 stemmen eene motie verworpen in de zaak van den heer Durando, consul te Triest, die de belangen zijner landgenooten zon hebben verwaarloosd, tegen wolke mo tie de regeering zich verklaard bad. Daarentegen werd de motie van orde van den heer Cavalette, waarmede de regeering zien vereenigd had, met algemeene stemmen aangenomen. ZWITSERLAND. D© ensrelsche regeering heeft de uitnoodigiag tot deelneming aan de internationale arbeidsbijeenkomst aangenomen. Den 10 des avonds verklaarde de dnitsche gezant te Bern aan de zwitsersche regeeringdat de dnitzefae regeering, de onmogelysheid betreurende van het met Zwitserland een» te worden over de zaak Wohlgemuth en zich voorbehoudende maatregelen tegea Zwitserland te nemen welke echter nog niet nader aangedaid werdenhet volgende ter kennis van den bondsraad liet brengen Aangezien de bondsraad weigert aan Dnitschlaad de voldoenm0 te geven, waarop het recht heeft, schiet er voor de dnitsche regeering niets anders over dan het ten uitvoer leggen der maatregelen waarop zii bet oog heeft. Men vermoedt dat de diplomatieke betrekkingen niet afgebroken, maar ingekrompen tallen worden. VEREENIGDE STATEN» Volgens de door het departement van landbouw openbaar gemaakte- rapporten is reeds bijna van de landerijen, bestemd voor den katoenbou-w, beplant, maar is de groei lang zaam wegens het koude droge weer. In enkele dis tricten heeft men weer op nienw moeten planten. Men gelooftdat de in het laatst van Mei gevallen regens den toestand verbeterd zullen hebben. Volgens de ia Juni openbaar gemaakte verslagen, is de uitgestrektheid der met winterkoren bezaaide landen een weinig ver meerderd. De toestand is middelmatig en bedraagt 98. pet; die der voorjaarstarwe is goed, zelfs uitmuntend in eenige districten van Dakota. De uitgestrektheid van het met haver bebouwde gebied is met 3 pet. ver meerderddie met geret bijna even groot als in 1888i De toestand is middelmatig. Van de rogge, waarvan de toestand mede middelmatig is, valt geene uitbreiding te bespeuren. De brand te Seattle heeft zulk een omvang gekregen, doordat de huizen van bout waren. Thans zal de stad,' waarvan alle groote kantoren en winkels verbrand zijn', in steen herbouwd worden. Uit het voorloopig verslag van het onderzoek in de afdee lingen van genoemd wetsontwerp blijktdat verscheidene leden bezwaren hadden tegen de verlenging van den militiedienst met een jaar. Zij wenschten definitieve voorstellen, drongen aan buiten wat geweken was. „'t Zou het beste wezen als Temme naar 't dek ging", opperde moeder, „de buitenlucht sou haar zeker 't meeste goed doen." „Dan zal ik er voor zorgen, dat ze 't boven gemak kelijk heeft", riep de jonge man en spoedde zich naar 't dek, Temme met hare ouders alleen latende. Boven gekomen maakte hij eene tent van 't zeilopdat er schaduw wezen zou en hij spreidde eene mat over het dek om haar eene zachte zitplaats te bezorgen en toen riep hij naar omlaag of 't gezelschap komen wou en •yn gelaat betrok niet, toen Temme verscheen op vader's arm leunend. Was niet haar glimlach vol blijde erken telijkheid aan hem gewijd toen ze zijn vriendelijke voorzorgen aanschouwde? Hij kon niet meer verlangen, en toch hij won zoo zielsgaarne zichzelf overtreffen. StrakB, toen moeder Temme's kleêren losmaakte, toen heeft hij de wankleurige plek gezien die hij in drift zijne vrouw had toegebraebt en soboon moeder alles aan de warmte toeschreef, zoo begreep hjj toch ook dat niet alles in orde kon gebracht worden met water en azijn en dat Temme meer en beter behoefde om geheel te herstellen. Begeerig om haar in alles te dienen zag hg rond naar iets anders om haar zijne goedwilligheid te toonen. 't Geschitter van 't water trok zijne aandacht. „Gaat verzitten, Temme, 't schijnen van die zon op 't water zal je onwel maken." „Neenzeker nietik zie 't met genoegen. Weest niet bang, het zal me nu geen kwaad meer doen." „Ze is er nu overeen niet waarTemme vroeg moeder. „Maar „Laat de zorgen varen, mijn jongen", kwam Sjoerd hartelijk tussokenbeiden. „'t Is altijd mijne ervaring geweest, dat die zon op 't water 't wispelturigste na tuurverschijnsel is. Zoo kijk je er naar met genoegen en zoo kan je 't geflikker voor je oogen niet velen; 't komt er alleen op aan, hoe je de zaak beschouwt." „Laten we haar dan van na af met genoegen be schouwen", zeide Temmebeiden mannen de handen toestekend, en beiden beloofden haar ter wille te zijn. De zon van vrede scheen weêr als van ouds over de groene velden en hare stralen schitterden en dansten over het blauwe heldere water en 't viertal op 't dek zag met welbehagen naar 't licht, welks glans voor hen nimmermeer zou verdooven of ondergaan. EINDE. op mededeeling van de beginselen der regeering in zake den militairen dienstplicht en vonden geene buitengewone omstan digheden aanwezig, die een voorstel als het ingediende recht- vaardigden. Anderen bestreden die bedenkingen. Men wenschte, dat de regeering des noods in comité zou aantoonendat de aanne ming van het voorstel voldoende waarborgen schenken zou bü een eventueel in den loop des jaars uitbrekenden oorlog. Uit het voorloopig verslag over het voorstel van den heer aeyffardt blijkt, dat ook daartegen vele bezwaren bestonden. Men kon er geen karakter van noodwet aan geven. De indie ning van het regeringsontwerp op den dienstplicht achtte men waarschijnlijk in October. Het ontwerp liep vooruit op de ver lenging van den diensttijd en den persoonlijken dienstplicht. De voorsteller had niet aangetoond, dat door zijn voorstel de sterkte der krijgsmacht voldoende zou worden. Andere bestreden deze bedenkingendoch algemeen vroeg men eeoe raming der kosten. Bij het den 7 te Utrecht gehouden examen voor aspirant gemeente-secretaris of ambtenaar ter secretarie zijn o. a. geslaagd de heeren A. Wis Hzn. te Abbe- kerk C. J. M. Kroon te Noordscharwoude J. Bleek te Schagan en L. Smit te Laren. Den 8 Kwam te Utrecht een detachement werkers van de vesting-artillerie aldaar, onder toez cht van een sergeant en een korporaal, van de Nieolaaastraat met een munitiewagen, en draaide met snelle vaart den hoek vau het Nicolaaskerkhof op. Vermoedelijk doordien de draai te kort genomen werd ging de wagen de stoep op van het hoekhuis en overreed drie kinderen van 12, 2 en 1 jaar; van het oudste werd een arm verbrijzeld terwijl van bet tweede de arm gebroken en de schouder gekneusd srerd het jongste werd slechts weinig bezeerd. Een geneesheer verklaardedat het oadste kind den arm zal moeten missen. Den 8 :s de 45 iaarljjksche vergadering der ge westelijke Vereeniging „Noord-Holland" van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap te Sobag8Il gehou den. Na de gewone huishoudelijke bezigheden kreeg de heer H» W. J. A. Ochook het woord over: „Aan- sehouwingsoaderwys". In eeae duidelijke lezing zette hij uiteen, dat dit onderwijs moet leiden tot oefening der zintuigen en tot het jpist uitdrukken der gedachten. Tevens kan bet strekken ais hulpmiddel om aardrijks kunde en da- kennis der matuur te verduidelijken. èt a de pauze hield de heer G. B. Lalleman uit Am sterdam eena lezing over vroegere onderwijstoestanden. Tele belangrijke punten, wat opleiding» inrichting, leermiddelen en examen betreft, werden aan de heden- daageche geSasetst. No. 3 der vraagpunten: Is bet wenschelijk en mogelijk, dat ook in kleinere gemeenten gymnastiekonderwijs op de scholen gegeven wordt Zoo ja, zou het dan ook aanbeveling verdienen, de gymnastiek cp te nemen onder de verplichte vakken bij onderwijs-examens werd ingeleid door den heer G. Kappenburg Pz. te Amsterdam. Na een kraehtig pleidooi voor dit vak kwam hij tot de volgende slotsom, die door de vergadering met alge meene stemmen werd aangenomen: a. op alle scholen dient het gymnastiekonderwijs een verplicht leervak te zijn; 6. gewone onderwijzers kunnen zeer geschikt de oefeningen leidenc. ook aan niet-onderwijzers is het vergund examen in de gymnastiek te doen. De vergadering werd bijgewoond door den heer mr. M. Biichner, schoolopziener in het arr. Helder. Purmerend werd gekozen als plaats voor de alge meene vergadering in 1890. Bij kon. besluit van den 9 zyn benoemd tot heem raad van den polder Waard en Groet de heer A. Sloos tot hoogheemraden van Waterland de heeren J. Pauws Swart G. Pz. Blees en C. Tensen; tot heem raad van den polder Elerland de heer A. Koning Jzn. Dea 11 is te Amsterdam de eerste steen ge legd van het burgerziekenhuisdat aan de Linaeus- straat gesticht wordt. Ds Nederl. Bank heeft den 11 de rente van be- leening op binnen- en buitenlandsche eflecten met pet. verminderd. De gemeenteraad van Deventer heeft den 11 burg. en weth. gemachtigd» aan den Koniug het verzoek te richten, te mogen voortgaan met op de armenschool meer dan 600 leerlingen toe te laten. Bij de verkiezing van een lid der Prov. Staten van Utrecht is den 11 in het district Amersfoort met 841 van de 927 geldige stemmen (aantal kiezers 2353) gekozen het onlangs te Utreebt niet herkozen lid van Ged. Staten de heer mr, W. J. M. Bosch van Ond- Amelisweerd. Uit het verslag, den 11 uitgebracht op de alge meene vergadering van Volksonderwijs, is gebieken»dat het ledental in het afgeloopen jaar met 400 vermeer derde en dat de Vereeniging thans telt 100 afdeelingen en 25 correspondentschappen met 6405 leden, waaronder 83 verspreide leden. Van de 90 afdeelingen zonden slechts 34 een verslag in. De toestand der geldmiddelen is minder gunstighet batig slot bedroeg f 801.66. Van het kapitaal was f 1000 afgenomen, zoodat dit op het oogenblik slechts f 3000 bedraagt. Eene motie om af te kearen ae erkenning van eene tweede afdeeling te Amsterdam, voorgesteld door de afd. Amsterdam I, werd met groote meerderheid verworpen. Alleen Am sterdam en 's Gravenbage stemden voor. Het voorstel van het hoofdbestuur, om, in afwijking der statuten, in 1890 de afdeelingen te verplichten voor elk lid f 1 te betalen (natuurlijk niet voor de leden, die dertig centen betalen, waarvoor de heffing vijftien centen blijft) om de kosten van uitgaaf van het Volksblad, ten bedrage van f 5600, te kunnen blijven dekken, werd, met ver werping van alle andere voorstellen, aangenomen. Daarop had de bespreking plaats van het wetsontwerp op den leerplicht, zooals het ontworpen was door eene oommissie. Het hoofdbestuur hadnaar aanleiding van dat ontwerpde volgende vraagpunten aan de beslissing van de algemeene vergadering onderworpen 1. Is de vergadering overtuigddat het bekende wetsontwerp als algemeene grondslag voor eene wet telijke regeling van den leerplicht zou kannen dienen Met algemeene stemmen aangenomen. De 13jarige leeftijd werd als beginsel aangenomen.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2