fituucnlaub. veer. Bij kon. besluit ran den 7 ia de staatscommissie, ingesteld bij kon. besluit van 10 Juni 1888 tot voor- bereidingder wettelijke regeli ng van den militairen dienst plicht, ontbonden, op grond dat zij den 2 Febr. 1.1. haar verslag heeft ingediem 1 en hare taak thans kan geacht worden te zijn voleind >gd. Aan hare leden en secretarissen is tevens dank bak uigd voor de belangrijke diensten door hen bewezen. De gemeenteraad van Zi landam. ontving den 13 een verzoek van burg. en we, tb. om machtiging tot het aangaan eener overeenkomst i "net het Rijk op dezen grondslag, dat de kanaal- en bavewj telden, op het Noord- zeekanaal en zijne zijkanalen geber en van schepen, be stemd naar of komende van Zaancbao. a, afgeschaft worden en blijven tegen eene uitkeering sn t 100000, door de gemeente aan het Rijk te betalen, in het vertrouwen dat de gemeente Westzaan bereid; it 1 haar aandeel ad f 3300 aan de gemeente Zaandam uit te betalen, opdat ook zij vrijstelling dier kanaalgelden rkrijge, Moeht Westzaan daartoe ongenegen zijn, dan** ">u de uitkeering terug gebracht worden op f 96.700: Na eene korte bespreking in geheime zitting werd de1 beslissing over deze voordracht aangehouden, totdat gek leken is, welk besluit de gemeenteraad van Amsterdam* in deze zaak genomen heeft. Aan burg. en wetb. ward .door den raad dank gebracht voor den spoed waaprrei'e deze zaak door hen met den min» van fin, behandeld! was. Den 15 is te Amsterdam eene eoi emissie van patroons en enkele invloedrijke ingezetenen gevormd om gelden bijeen te brengen voor het asnden van Amsterdameche werklieden naar da wereldte ntconstel- ling te Parijs. De turnvereeniging te Gulpen heeft bij den gyra- nastiekwedstrijd te Parijs den eersten prijs behaald in de hoogste afdeeling gymnastiek. Den 15 zijn te Steenwijk des nachts twee naast elkaar gelegen woningen afgebrand. Den 15 is aan het station van tden Rijnspoorweg te Rotterdam een spoorbeambte Willem Kuyf bij het rangeeren van goederenwagens met <den hak van zijn schoen in een rail blijven steken, waardoor hij twee wagens over de rechterzijde van hel. lichaam kresg. Zwaar gewond werd hij opgenomen en naar het zie kenhuis gebrachtbij aankomBt aldaar was hij reeds overleden. Hij laat eene vrouw en 3 kinderen na. Uit bet den 15 uitgebrachte verslag van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst blijkt, dat het aantal afdeelingen 21 bleef, samen tellende 4130 gewone leden waaronder 70 donateurs 220 leden-kunstenaars (13 minder) en 4350 contribueerende leden, 43 minder dan in 1888. Bovendien 111 hononaira leden33 leden van verdienste en 1 buitengewoon eerelid. Verscheidene afdeelingen verminderden in leden tal; onder de afdeelingen, wier ledental vermeerderden, bebooren Alkmaar met 8 en Beverwijk met £6. De afdeelingen gaven 63 uitvoeringen; van ongeveen- 90 componisten werden ruim 200 werken van grooterea of kleineren omvang ten gehoore gebracht. Na het toekennen van verschillende subsidiën en na. de behandeling der wetsherziening was onder meer aan de orde een voorstel Haarlem om in 1890 een tweedaagsch muziekfeest te geven en op den derden dag een kun stenaarsconcert, waarvoor het 1 3000 vroeg. Het voorloopig vastgestelde programma was Eerste dag „Da damnation de Faust' van H. Ber lioz tweede dag ®Die Scböpfung" van Jos. Haydn, en derde dag kunstenaars-concert met orkest. Het hoofdbestuur werd gemachtigd op bovengestelden grondslag het feest met het afdeelingsbestuur te regelen. Voordat dit besluit was genomen, merkte de afdeeling „Helena 1" herbaalde hij op weemoedigen toon, „die naam is my dierbaar, zij was die mijner moeder." Zij zag hem deelnemend aan en vroeg: „Woont gij met uwe moeder „NeeD, zij is dood öd ik sta allooo op de wereld misschien we! voor altijd", antwoordde de professor ernstig. „Men heeft natuurlijk in zyn jeugd droomen gedroomd van een heldere toekomstvan een tehuis vol liefde en trouw en zonneschijn, doch zulke droomen worden niet altijd vervuld of kunnen ook niet altijd tot werkelijkheid worden", vervolgde hij met bijzoaderen nadruk. Helena aarzelde met haar antwoord want zij begon den zin zijner woorden te begrijpen. Haar hart kromp ineen. Was zij dit dwaze spel maar niet begonnen en was Emma maar niet op die malle gedachte gekomen De profossor bemerkte hare verlegenheid en onderden indrak van zyn vurig verlangen, begon hij haar verder nit te booren. „U noemdet mij uw voornaam, die mij boven alles dierbaar is, maar uwen aDderen naam, dien van uwen echtgenoot, wenschte ik ook gaarne te weten; ik zon, wanneer ik a nooit mocht weerzien, toch uw levensweg nit de verte willen volgen.' Helena schrikte hevig daar was nu het gevreesde oogenblik de oogen van den professor zagen haar smeekend met weisprekenden blik aan. Zou zij de leugen uitspreken Het vertrouwen van dezen man bedriegen En toch zy kon er niet toe komen, de in meer dan één opzicht moeielijke bekentenis te doen. Zy moest in haar rol blijven en den naam noemen, dien zij bedacht had wat hinderde het ook eigenlijk Een soort van fierheid kwam bij haar op tegen het zonderlinge gevoeldat haar begon te bevangen. Zij zag den profersor toch nooit weer I Het was haar alsof zy die gedachte niet kon verdragenzulk een pijn snoerde haar de borst samen maar wat zou pro fessor Roditz van haar denken zij moest antwoorden het kostte wat het wilde. Kon zy maar hare gewone vroolijkheid terugvinden, haar overmoed, die haar anders nooit in den steek liet, maar die was opgegaan in de nog onbegrepen gewaarwordingendie haar hart be roerden. Zij vermande zich en terwijl zij als met purper overgoten, met nedergeslagen oogen, tegenover^ hem zat, fluisterde zij „Schnitzel, majoor Schnitzel." Wordt vervolgd. Alkmaar op, dat van het Muziekfeeatfoods slechts de grootere afdeelingen genoten hebben. Door verschillende omstandigheden kleine lokalen enz. is in de kleinere afdeelingen een muziekfeest wel niet mogelijkdoch de vraag werd gesteldof het hoofdbestuur aan die afdeelingen geen krediet kon verleenen bijv» voor het geven van een concert. Alkmaar's afgevaardigde stelde de volgende motie voor: „De algemeene vergadering, van oordeel dat het Muziekfeestenfonds tot dusver niet in gelijke mate aan alle afdeelingen is ten goede gekomen noodigt het hoofdbestuur uit1°. aan de afdeelingsbeBturen vóór de volgende algemeene vergadering te doen toekomen een beknopt uittreksel der rekening van dab fonds sedert zijne oprichting; 2o, »p de algemeene vergadering van 1890 een plan in te dienen omtrent eene nieuwe regeling der muziekfeesten', waarbij elke afdeeling op hare beurt in staat gesteld wordt de voordeelen van het fonds deelachtig te worden. Na langdurige bespreking werd door den voorzitter op gemerkt, dat, volgens de 6tatuten van stemming over een voorstel of motie, niet op de agenda voorkomende, geen sprake kon zijn. Van den trein die om half vijf van Enkhuizon te Amsterdam komtzijn den 16 nabij Zaandam de locomotief, een bagagewagen en een rijtuig ont spoord waardoor bet verkeer eenigen tijd belemmerd is geweest. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, Den 16 is te Ellekom een door twee gezinnen bewoond huis afgebrand. Den 16 des middags is een 10 jarige jongen van het achterbalcon van den eersten wagen der Wesfc- landsche stoomtram gevallen de tweede wagen ver brijzelde hem den schedel, zoodat hij onmiddellijk dood was. Den 16 te 7 u. 49 min. kwam de Schacb van Perzië met zijn gevolg aan het Rbynspoorwegstation te- AmStOrdam aan, alwaar hij opgewacht werd door den Commissaris des Konings den burgemeester van Amsterdam en de kommandauten van zee- en landmacht en der schutterij aldaar. Hij was vergezeld vau gene raal Verspijck met den ordonnans-officier baron van Tuijl van SerooBkerkeudie hem tot Zevenaar te ge- moet gereisd waren en aldaar vernamen, dat de Schach zijn eerste plan om in b.et Amstel-Hotel zijn intrek te nemen handhaafdenu Z. M» de Koning wegens zijnen gezondheidstoestand niet in staat was hem in het Paleis te Amsterdam te ontvangen. Tot aan dat oogenblik had men te diem aanzien steeds in het on zekere verkeerd. De stafmui :iek vau het 7 regiment in fanterie speelde bij zijne aankomst het perzische volks lied. Nadat de verschillen de personen door generaal Nazare Aga aan den SchacJüdie in eenvoudigen uni form gekleed waswaren voorgesteldinspecteerde hy de eerewacht en reed, in 's Konings rijtuig met generaal Verspijck en een li d zijner hofhouding, vooraf gegaan door een peleton huzaren, de bereden politie en het rytuig des burgemeesters, door eeu deel der stad naar het Amstel-Hotelwaar bij door duizenden met luid gejuich begroet word. Den 17 heeft hij een bez oek gebracht aan het stad huis waar hij eene reeks platen uit den Amsterdam- schen atlas bezichtigde en me t belangstelling de uitlegging daarvan aanhoorde. Daarna hield de brandweer eene oefening, welke hem bij uitntek beviel. Na het gebruik vau een dejeuner-dinatoire in het stadhuis bezocht hy de inrichtingen der Maatschappij Nederland en de Rijks marinewerf, om daarna tan. huize vau den burge meester het middagmaal te gebruiken. Des avonds te 10- uur reed het gezelschap in twaalf open rytuigen aaar het IJ waar een prachtig vuur werk afgestoken werdterwij': tal van vaartuigen met lampions verlicht waren en de wachtschepen telkens met gekleurd licht verlicht werden. De kosten van de ontvangst van den Schach worden voor een deel door het Rijk gedragen. Te Haarlem Zijn van den 9 tot en met den 15* vier personen aan mazelen overleden. Den 15 is de verdeelïng van de Bennekomsche- Buurt tot stand gekomen. De lijst der geërfden die* van de opbrengst der in het openbaar verkochte gron den een gelijk aandeel ontvangen, bevatte 289 geërfden. Ieder krijgt van de zuivere opbrengst van f 70.862.80' de som van 245.10. Den 1& zyn bij hst leggen van eene andere loop plank om in verband met het bezoek van den Schach van Perzië aan boord, van het opleidingsschip „Admi raal van Wassenaer" te kunnen komen, twee jongens onder de in beweging zijnde plank geraakttengevolge waarvan de een beide beenen brak en de ander zoo vreeselijk verminkt werd, dat bi] binnen weinige oogen- blikken overleed. Den 16 des avonds te 9 uren is het schip Neel- tjeschipper A. Bddes van Purmerend geladen met zand aangevaren door de Nieuwedieper stoomboot Burgemeester vaa Vollenhoven dicht bij Koedijk in het Noordholïandsch kanaal. Het vaartuig zonk on middellijk. De opvarende schipper en diens knecht werden gered. Den 17 is te Amsterdam de conducteur de Regt, die den 14 te Beverwijk door een trein overreden werd, overleden. Den 17 is te Zevenaar iemand uit den trein ge vallen; waarschijnlijk was het partier niet goed gesloten. Hij was zwaar gewond. Den 17 des morgens te 4 uur heeft zekere v. d. Wal in de buurt de Blesse bij Heerenveen in dronken schap zijn broeder dood gestoken bij ward in hechtenis genomen en heeft bekend. Hij zelf heeft in den rug een messteek. De Eerste Kamer heeft den 17 deB avonds te 8 uren bare werkzaamheden hervat. De behandeling van het voorstel tot wijziging van art, 47 vaQ het reglement van orde werd op den 18 bepaald. Den 17 brandde te Moergestel des morgens te half zeven eene boerderij af, waarbij twee koeien en een paard verbrandden. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 17 met 15 van 16 stemmen benoemd tot gemeente-archivaris den heer mr. J. W. Mulder,adj.-commies ter provinciale grilfie van Overysel met 14 tegen 3 stemmen ver worpen bet verzoek van het bestaar der christelijke jongeliogsvereeniging tot afschaffing der kermis en met 15 tegen 2 stemmen dat om de kermis alleen tot de werkdagen te beperken. Uit het onderzoek ingesteld naar het te Utrecht voorgevallen ongeluk met eed zwaar geladen transport wagen is gebleken, dat het aan een zeer onwillekeurig ongeluk toe te schrijven is en niet aan onvoorzichtigheid of onverschilligheid der militairen: de verwondingen van de kinderen zijn ook minder ernstig, dan aanvankelijk gemeld werd. De Maatschappij tot exploitatie van Staatapoor- wegen keert nit het winstsaldo over 18S8groot f 1366.522.15 aan de aandeelhouders 5,57 pet. divi dend nit tegen 5,1 pet. over 1887. De Staat ontvangt voor haar aandeel f 593.257.22. De gezamenlijke ont vangsten bedroegen f 13.556,486.97%, ruim 6% pet. meer dan in 1887; de exploitatiekosten f 6.552.010:82, zijnde 48.3 pet. der ontvangsten of 4.3 pet. meer. Het aantal vervoerde reizigers bedroeg 5.866.494 tegen 5.356.377 in 1887. De conversie der 5 en 4 pet. lee ningen is geheel afgeloopen. Wijlen douairière baronnesse van Wassenaer Cat- wijck heeft aan de weesinrichticg te Neerbosoh f 10003» vermaakt. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft zee van de zeven beklaagden wegens deelneming aan de anti-- socialistische ongeregeldheden te Leiden veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Een werd vrijgesproken. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft bevestigd het vonnis der arr. rechtbank te Heerenveen waarbij P. van der Stadt, bierhandelaar te Koog aan de Zaan, sehnldig verklaard is aan beloedigingaangedaan aan ambtenaren ter zake de rechtmatige uitoefening hunner bediening en veroordeeld tot 2 maanden gevangenis straf, omdat hij den 20 December te Wolvega spre kende over de Tweede Kamer, gezegd had, dat Domela Nieuwenhnis alleen stond tegenover 99 schoeljes. De keelziekte-epidemie te Zaandijk is door de krachtig genomen maatregelen gestuit. Ds. H. Kns te Kampen heeft bedankt voor het beroep naar de doopsgezinde gemeente te Wormer- Op 31 December 1888 werden op de kolonie der vereeniging Nederl. Mettray bij Zutfen 148 jongens verpleegd. De Ned.-indisehe landbouwmaatschappij keert over 1888 3.23 pet. dividend uit tegen 2in 1887. In het verslag wordt o. a. gezegddat de meeste suikerfa brieken op Java dank zij de betrachting van gepaste zuinigheid en de voortdurende inspanning, thans by eene marktwaarde van 8 a 9 per picol suiker, onder normale omstandigheden, met voordeel kunnen werken. De Rijksmiddelen brachten in Mei f 9.302.304.71 op tegen f 10.172,263.63J in Mei 1888 en over de eerste vijf maanden van 1889 f 44.000,084.55 tegen f 43.875.199.92% in 1888 en eene rnmiDg van f 46.109.487.10. De successiebelasting is hoofdzakelijk de oorzaak van de lagere ontvangst in Mei 1889 die belasting bracht f 1.1C0.000 minder op. De burgemeester van Amsterdamde heer mr. G. van Tienhoven dit jaar als raadslid periodiek aftredende heeft te kennen gegeven dat hij voor eene eventnëele herkiezing niet in aanmerking wenecht te komen. Het Korhaus te Seheveningen heeft in 1888 eene winst van f 53364,60 gemaakt waarvan aan aandeel houders na uitkeering van 5 pet. op de aandeelen of f 41000, nog 60 pet. of f 5916,30 ten goede is gekomen. Het aantal vreemdelingen was ruim gelijk aan 1887, namelijk 17933 het aantal buitenbaden 34429 of 14382 minder het aantal dagentrée's bedroeg van 15 Juni tot 30 September 97691 tegen 91866 in 1887 en het aantal geabonneerden 4262 tegen 4459. De staat van afkoop van tienden over 1888 ver meldt als uitkomst: staatsdomein f 6,135,93% kroon domein f 91,20 tienden van particulieren f 64,185a84, samen f 70,411,97$. Te Meppel zijn valsche dubbeltjes in omloop s het zijn in kwik gedoopte halve eenten. Bij de dienstdoende artillerie-schutterij te Hel der zijn benoemdtot kapitein a la suite de heer G. T. van Oterendorp, thans le luit.; tot len luit. de heer J. G. de Jongh, thans 2e Init.; tot len luit. a, la suite de heer C._ Stammes thans 2e luit.; tot 2en luit. de heeren A. van Dissel, J. C. Slis, D. A. G. Vastenou, allen 2e luit, a la suite en J. H. van Dale. Tot lid van het dagelijksch bestuur van da banne en den polder Scliag0H is benoemd de heer W. Frans., hoofdingeland. De korpsvergadering van het Leidsche studenten- korps heeft als onderwerp voor den in 1890 te honden maskerade aangenomen den intocht van Karei V binnen Nijmegen in 1546. Zy zal bestaan uit vier groepen 1® de regeering van Nijmegen die den keizer inhaalt; 2° de vertegenwoordiging van de regeering van Gelderland; 3® de afdeelingwaarin de Keizer zelf voorkomt en 4° een© groep van bisschoppen, abten en andere geeste lijken eene afdeeling van miters en leden van het keizerlijk huis. In dien optocht komen voor5 hoofdpersonen 58 rollen voor miters en 87 voor voetgangers. Zeventig a tachtig paarden zijn noodig, alsmede eenige muilezels en ossen. Het plan is ontworpen door den heer S. Crentz. De liberale kiesvereeniging de Grondwet te Roer mond heeft den heer mr. L. Geradts, advocaat-procureur aldaar, voor lid-der 2e Kamer candidaat gesteld. Met het oog op de opening van het badseizoen te Seheveningen is te 's-Gravenhage het spuien der grachten gestaakt. Tegen 16 Juli kunnen weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis geplaatst worden ver zoeken, om daarvoor in aanmerking te komen, moeten vóór 1 Juli bij het ministerie van oorlog ingekomen zijn. De hoogst aangeslagene in den hoofdelijkon omslag te Smallingerland, dienst 1889, groot f 30488, betaalt f 875,05 wegens een zuiver inkomen van f 10080 en

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2