EGYPTE. Rusland heeft kennis gegeven van zijne goedkeuring der voorgenomen conversie van de schuld. Binnenlaat). STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. ^tabg~Bgrichtcn. merkt Terder nog opdat by de meeste zaken welke tot beklag aanleiding garen, oogluikende medewerking Tan de duitscbe politie aan bet licht ia gekomen. Wat Zwitserlands onzijdigheid betreft, welke Duitsohland in beginsel heeft opgezegd, merkt bij aan, dat die onzijdig heid voortvloeit uit eene overeenkomst der mogend heden zonder bepaalden dunr en er geene termen bestaan voor de behandeling der vraag, of het beginsel in tyd van vrede kan worden betwist. Zwitserland heeft in den loop dezer eeuw gelegenheid gehad om te ver klaren dat het zijne onzijdigheid aanvaardde en die verdedigen zon, hetgeen ook in de toekomst het geval zal zijn. la de zitting van den 18 werd medegedeelddat de afdee- lingen tot rapporteurs over de boterwet hadden gekozen de heeren van der Breggen, van Lier, Welt, Pijnappelen van Swinderen. Het eindverslag over alle wetsontwerpen was gereed, behalve dat over de boterwet. De behandeling van eerstbedoelde ont werpen werd op den 19, 's namiddags 3 uren bepaald. De vraag, of het voorstel van 5 leden tot wijziging van art. 46 van het reglement van orde in behandeling zou worden genomen, werd met algemeene stemmen bevestigend beantwoord. Het werd naar de afdeelingen verzonden. Den 19 werden alle aan de orde gestelde wetsontwerpen aangenomen. Het verslag over de boterwet en eenige andere ontwerpen, alsmede over bet voorstel tot wijziging van het reglement van orde werd uitgebracht. De Voorzitter wenschte die ontwerpen te behandelen op den 21, des voormiddags 11 uur. De heer van ltoijen stelde voor, ze te behandelen op den 20, des namiddags 1 uur. Des voorzitters voorstel werd verworpen met 24 tegen 12 stemmen. In het Batav. Handelsblad komt omtrent het moedig gedrag van luitenant Cornelius by een op den 30 April te Edi voorgevallen gevecht bet volgende verbaal voor. Dien dag werd de versterking aldaar zwaar beschoten waarom de militaire commandant kapitein In 't Velt, eene patrouille uitzond onder den eersten-luitenant De Leur om het vuur des vyands tot zwijgen te brengen. Deze troep ging den weg op van den kogelvanger, doch werd toen too zwaar beschoten, dat eene andere sectieonder den tweeden-luitenant Cornelius, ter ondersteuning werd nagezonden. Nauwe lijks bad de sectie Cornelius, door het vuur van den vijand marcheerendede sectie De Leur bereikt en zich by haar aangesloten of uit de benting klonk het signaal „terugtrekken." De eerste-luitenant De Leur als commandant van het geheelgaf daaraan gehoor. De troep trok terugwaarbij de sectie van den tweeden-luitenant Cornelius de achterhoede vormde. Op een honderd passen van den kogelvanger geko men werd de troep op korten afstand door den over moedig geworden vijand zoo hevig beschoten dat luitenant Cornelius zijne sectie front naar den vijand liet maken. Na een paar salvo's op den vijand te hebben gedaan, die aanstalten maakte om de troep aan te vallen, ging hij sprongsgewijze voorwaartsgaf nog een salvo en viel toen den vijand aan. De opdringende vijand, niet bedacht op zulk eenen overmoedigen amval verliet zijne stellingeu. Door schoten en bajonetsteken werd hij verdreven en op de vlucht gejaagd. Cornelius met zijne manschappen naun bezit van de stelling en aan de vluchtende bende werd nog menig welgericht salvo nagezonden. De schrik bij den vijand was door dien onverhoedschen tactvollen aanval zoo grootdat hij twee dooden alsmede eenige geweren en klewangs in zijne stelling achterliet. De eerste-luitenant De Leur was na de vermeestering der stelling zoo tevreden over het beleidvol en moedig optreden van dezen tweeden-luitenant, dat bij de sabel eenige menscb in de stad die zoo heet. Het is een kwaadaardige, een gemeene kwajongensstreek, maar ik zal den dader vinden, ik zal... en terwijl hij met de eene hand in zyn haar woelde en in de andere het teiegram hield begon bij opnieuw door de kamer te rennendicht op de hielen gevolgd door den geheel verbluften Cbrisciaan, die, niet in staat den toestand te begrijpen, zich alle moeite gaf om het rooktafeltje, de vogelkooi en alles wat niet spijkervast wasvoor de geweldige bewegingen van zijn heer te beveiligen. Midden in deze zeldzame en voor een onpartijdig toe schouwer zeer vermakelijke jacht, werd de deur geopend en trad een officier binnen, die, na eenige oogenblikken van grenzelooze verbazing, zich op den naastbijzijnden stoel liet neervallen, en in een luid lachen uitbarstte, zoo aanhoudend en uitgelaten, dat de majoor eindelijk zijn wedloop staakte en met gefronst gelaat voor hem bleef staan. „Ben je haast klaar met je allergeestigst lachen F" vroeg bij nijdignadat Christiaan zich op een wenk verwijderd bad. „Ik ben niet in eene stemming om gekheid te maken, dat zeg ik je vooruit." „Maar je moet my toch toegeven", begon overste Richter„dat dit te ver gaat. Ik kom hier om je at te balen, zooals wij gisteren hebben afgesproken en in plaats dat je klaar bent, ren je met tijgersprongen door de kamer, steeds achtervolgd door dien goeden schaapskop van een Christiaanbevend en handenwringenden nauwelijks krijg je mij in bet oogof je begroet mij met uitdrukkingen die met bloed gewroken moesten worden, wanneer wij niet znlke goede vrienden waren." „Eigenlijk heb je gelijk", znchtte de majoor somber, „je moet het mij maar niet kwalijk nemen want wan neer het iemand gaat zooals mij vandaag zou de zachtmoedigste menscb razend worden Daar, lees dien ongehoorden onzinHij schoof hem twee papieren toe. „Dit eerst, maar lees hardop, dan kan ik het ook nog eens booren en vertel mij dan of ik geK ben of wie het anders mag zijn." Hij liet zich moedeloos op een stoel neervallen. in de hoogte Btak en uitriep: „leve luitenant Cor nelius welke uitroep bij den troep zulk een instem ming vond dat een driewerf hoerain de gelederen werd herhaald. De heeren mr. W. A. van Hoek, te Middelburg, nr. H. Smeengete Meppel en prof. J. M. Telders te Delft, die in de vergadering van 18 Mei j.l. tot leden van het bestuur der „LiboralS Unie" gekozen zijn, hebben die benoeming aanvaard. Het aldus aan gevuld bestuur koos uit zijn midden tot voorzitter den beer mr. E. E. van Raaltete Botterdam. Den 15 zyn proeven genomen met militaire post duiven tusschen Utrecht en Haarlem. Te 9 uren wer den 8 geoefende duiven te Utrecht losgelaten, die een nur later te Haarlem aankwameD. Nadat zij daar waren gevoederd werden zij opnieuw uitgelaten en reeds te half twaalf waren de vogels te Utrecht terug. Het gelukken dezer proef is voor een zeer belangrijk deel te danken aan de medewerking van den heer Bronkhorst te Haarlem die zich met de oefening der duiven had belast. Deze duiven nestelen te Utrechtdoch worden daar niet meer dan noodig gevoed; te Haarlem echter worden zij overvloedig van voedsel voorzien. Worden zij nu te Utrecht losgelaten dan weten zij dat hnn te Haarlem een flink maal wacht en vliegen zij er dadelijk heen. Heeft de maag haar eisch gehad dan krijgt het verlangen n&ar huis de overhand en nauw zijn zij dau ook te Haarlem losgelaten of, zonder onder weg zelfs even te rusten wordt de terugreis volbracht. Het spoorwegougeval, dat den 7 nabij Heerenveen plaats hadheeft den minister van waterstaat aan leiding gegeven de spoorwegbesturen aan te schrijven om streng toe te zien dat de werkploegen werkzaam op den wegsteeds voorzien zijn van de vereischte seinmiddelen en dat de ploegbazen zorg dragen dat deze seinmiddelen zooveel mogelijk steeds te hunner onmiddellijke beschikking zijn om ingeval van nood, dadelijk in staat te zijn de noodige seinen te geren. Bij kon. besluit van den 15 zijn benoemd tot heemraad van den polder Waard-Nieuwland te Wie- ringen de heer P. Maats tot heemraad van den polder de Schermeer de heer J. Blom Jz.; tot heem raad van het ambacht van West-Friesland genaamd de Vier Noorderkoggen van wege de WogEnra- merkogge, de heer H. J. van den Steen tot heem raad van den polder Wieringerwaard de heer J. Blaanboer Corneliazoon tot hoofdingeland van "West- Friesland van wege het ambacht Geestcaeram- bacht, de heer A. Wit tot hoogheemraad van Am- stelland do heer P. Hogenhout. Den 15 zijn twee militairen, die eenige dagen vroeger uit de politiekamer te Hoorn ontvlucht waren nabij Amsterdam aangehouden en daarheen terog ge bracht. Den 18 is het district Boermond tot lid der Tweede Kamer gekozen W. baron d'Olne, katb., met 766 van de 1506 geldige stemmen. De beer mr. Geradts lib., bekwam 590, de heer de Bas, kath., 79 en de beer Janssen kath.72 stemmen. In den nacht van den 18 zijn van de vier woningen bij den tol op den straatweg te Charlois drie verbrand de bond beeft de bewoners doen ontwaken de kinderen zijn met moeite gered. Te Botterdam is in den nacht van den 18 het schoenenmagazijn van de firma Paanacker Co aan de Hoogstraat uitgebrand de daaraangrenzende werkplaats van den photograaf A. Boeseken brandde mede af. B. van der Laan, kleedermaker en president der sociaal-democratische vereeniging te Weerdingermond gemeente Emmeois den 18 door de arr. rechtbank te Assen veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf wegens bet op 9 Mei in eene tapperij te Zuidhorn uit roepen van „Onze Koning is een gauwdief." Den 18 is gekozen tot lid der prov. staten van Drente bij herstemming te Assen de heer mr. J. J. Willingelib., met 663 van de 918 stemmen en van Limburg te Gulpen, in plaats van den heer Brouwers, de heer Smeetskath.met 350 van de 546 geldige Overste Bichter vouwde het eerste blad open en las met de grootste verbazing: „Majoor Schnitzel, Leipzig. Spoorwegongeluk uwe vrouw gewond kom dadelijk. Professor fioditz." De overste liet het blad uit de hand vallen. „Je hebt toch zeker teruggeseind dat er een misverstand moet hebben plaats gehad F" „Zeker, ik telegrafeerdeBericht verwonding etc. schijnt bij vergissing aan mijn adres bezorgd; daarop ontving ik dit tweede telegram"hij gaf zijn vriend bet zooeven ontvangen bericht „luidende Vergissing onmogelijk uwe vrouw beeft toch zelve het adres op gegeven." „Dat is sterk", barstte de overste los. „Zie je", hernam de majoor„het gaat jou evenals mij, het is om dol te worden. Wie geeft zich voor mijoe vrouw uit F Wie is professor Boditz F Ik ken bem nietdat is te zeggen het zweeft mij zoo eenigszins voor den geest, dat ik zyn naam ergens in eene courant moet gelezen hebben, maar hoe komt die man er toe, te denken dat ik getrouwd ben F Hoe kan bij zoo hardnekkig aanhouden en verlangendat ik by mijne gewonde vrouw zal komen F Het is de onzinnigste ge schiedenis, waarvan ik ooit gehoord heb." „Jaonbegrijpelijk is zy zeker. Zeg mij nu eens opreoht en eerlijk, Hans", hernam Bichter, „is hier niet iets uit vroegeren tijd in het spel F Is het niet mogelijk, dat eene dame, die eens tot je in betrekking stond, je naam misbruikt, zij bet uit wraak of uit nood F" „Neendat is onmogelijk", antwoordde de majoor, „je weet ik heb geene geheimen voor je ik heb wel eens deze en gene het hof gemaakt en ook eens een blauwtje geloopen dat ik mij lang sterk heb aange trokken maar eene verbinteniszooals jij schijnt te bedoelen, heb ik nooit gehad." „Wel, telegrafeer dan eenvoudig aan je professor: Ik ben ongetrouwd en kom niet." „Daaraan dacht ik eerst ook maar dat gaat toch niet. Ik moet er zelf heengaan, het feit is dat eene bij bet spoorwegongeluk gewonde dame mijn adres heeft stemmen en van Gelderland te Arnhem de heer G. A. van Nispen, lib., onlangs te Doesburg niet herkozen, voor wien de heer Staats Evers zyn zetel beschikbaar stelde met 1172 van de 1183 geldige stemmen. De Schach van Perzië is zoo tevreden geweest over het mauoeuvreeren der marine bij zijn bezoek aan de marine-inrichtingen, dat hij f 500 geschonken heeft, am het personeel van de Wassenaer eenen feestdag te bereidenbenevens zyn portretom als voortdarend aandenken in dien bodem op te hangen. Den 18 beeft hij gedurende ruim anderhalf uur het Rijksmuseum bezichtigdwaar de minister vau binnen!, zaken aan wezig was om hem rond te geleiden. In bet in de voorhal liggende Galden Boek schreef hy in perzische karakters „Als herinnering aan onze komst in het Rijks-Muse- „um der stad Amsterdam schrijf ik onze handteekening „in dit boek." Nasb. Eddiu. Vandaar ging hij naar Artis waar hij met het per zische volkslied verwelkomd werd. Dit bezoek beviel bem zeervooral de leeuwen en tijgers trokken bem aan. Des avonds woonde hij de voorstelling bij in den circus van Oscar Carré, die uitdrukkelijk daarvoor was overgekomen. Deze beviel hem zoo goed, dat hij eene tweede voorstelling op den 20 gelastte; alsdan wenschte hij een der balletten opgevoerd te zien. Herhaaldelijk applaudisseerde hij. Den 19 bezocht hij eerst het Ko ninklijk Paleis op den Dam, dat op bet fraaist gemeu beld was en daarna ging bij per stoomboot naarlJmui- den. In bet zykanaal werden proeven met viscbtorpedo's genomen welke hy liet herhalen daar bij nooit iets dergelijks gezien had. Op de terugreis Daar Amsterdam bracht hij een bezoek aan het Czar Petersbuisje te Zaandam. Na zijne terugkomBt bracht hij een bezoek aan het Paleis voor Volksvlijt. Den 19 bezocht hij Haarlem en omstreken. Te Kralingen is een man aan eene jeneverberoerte gestorven die gewoon was eiken dag minstens een kan jenever op te drinken. - Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Span broek en Opmeer ds. A. F. Kamp te Heeren veen. Te Hoorn wordt eerstdaags eene Hypotheek bank opgericht. Bedankt voor de ned. herv. gemeente te Opper does door ds. J. J. Eigeman te Hengeioo. Den 24 is de heer W. Vetter te HOOgWOUd 40 jaren ontvanger en 38 jaren secretaris dier gemeente, terwijl hij dan tevens 48 jaren op de secretarie werk zaam is geweest. Voor hoofd der nieuw gebouwde school te Anna Paulowna hebben zich 60 sollicitanten aangemeld. De afdeeling Wieringerwaard der Holland- eche Maatschappij van landbouw heeft den heer jbr. mr. P. van Foreest te Heiloo kandidaat gesteld voor lid van het hoofdbestuur. Tot poldermeester van den Sammerspolder onder Egmondbinnen isin plaats van den beer M. Kaptein aftredend gekozen de heer P. Bommer. De mededeeling dat mej. G, Zijp voor hare benoeming tot vroedvrouw te St. Maartonsbrug beeft bedankt, is, volgens nader ontvangen bericht, on juist. Zij beeft integendeel die betrekking aangenomen om ze den 1 Augustus a.s. te aanvaarden. Mej M. Teffer, van Wieringön benoemd vroedvrouw te Callantsoogheeft voor die benoeming bedankt. Op het eiland Wiöringen is ongenoegen ont staan tusscben wiermaaiers en bet polderbestuur. Men zegtdat dit laatste niet wil toelatendat bet gemaaide wier op den Dijk wordt gelost. Men vreest voor ongeregeldheden. De politie aldaar is versterkt. Zaterdag werd de landbouwer D., aan de Linde laan alhierbij het halen van zijn paard uit het land door het dier tegen de borst getrapttengevolge waarvan eene ernstige kneuzing ontstond. Woensdagmiddag werd een 9jarige jongen door een wagen van den besteldienst, aan de Kanaalkade, over een zijner beenen geredGEl. opgegeven, dat een professor haar voor mijne vrouw houdten niettegenstaande mijn telegram bij zijne meening blijft. Bedriegerij schijnt mij hier onmogelijk, maar hoe verklaar je dan die raadselachtige geschie denis F Wie geeft zich voor mijne vrouw uit F Hoe komt die professor er toemij uit haar naam te tele- grafeeren F Dat raadsel moet ik oplossen en wel zoo spoedig mogelijk." „Je hebt gelijk", zei de overste nadenkend, „misschien vindt je een ongelukkigedie door een groote ramp getroffen, reden heeft haar naam te verzwijgen, die je van vroeger kent en in haar toestand geen ander middel weet." „Misschien", zeide de majoor knorrig „al zou het toch een sterk stuk zyn. Om de gevolgen die het voor mij kan hebben bekommert die vrouw zich na tuurlijk niet. Ik ben officier en ongetrouwd en word daar op eens tot echtgenoot bevorderd. Misschien zit er eene of andere bedriegerij achterdie mijn goeden naam in gevaar kan brengen. Dat zou dau eene lage comedie zijn, waaraan spoedig een eind moet gemaakt worden; dat spreekt van zelf. Wanneer ik maar direct verlof kan krijgen „Na, toen ik hier naar toe kwam zag ik den com mandant in de kazerne. Je kunt daar dus heenrijden en je belangen voordragen over een nar vertrekt de tre<n en in drie kwartier ben je op de plaats van je bestemming; veel succes Christiaandie nu met donderende stem geroepen werd om de noodige bevelen te ontvangenbemerkte aan hem bekende teekenendat hier niets te vragen viel; hij kon alleen hoofdschuddend het bestelde rijtuig doen voorkomen, want wat moest daarvan worden, als de majoor zoo eeneklaps zonder Christiaan de wijde wereld inging F Dit had evenwel toch tien minuten later werkelijk plaats en Christiaan wist niet eens waarde reis heenging. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2