Vergadering van den Raad der gemeente ALK1I.I1R. Donderdag werd gevankelijk van den Helder naar Alkmaar overgebracht de 70jarige J. v. Z., die onzö- delijke handelingen gepleegd heeft op een 12jarig meisje aldaar. Een verontwaardigde menigte was aan het station bij het vertrek tegenwoordig. No. 8 Woensdag 19 Juni 1889. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaiae Pont. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig wegens uitstedigbeid de heeren C. W. Bruinvis, J. M. de Sonnaville en C. Janssen Cz. Eene vacature. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd worden. 2. Stelt de Voorzitter voor, over te gaan tot het onderzoek der ingekomen geloofsbrieven van het nieuw verkozen lid van den raad, den heer J. de Lange C.Jz. Daartoe besloten zijndenoodigt hg de heeren Preijer, H. J. Bruinvis en Kraakman uit, zich met dat onderzoek te be lasten. Deze heeren stellenna voor eenige oogenblikken de ver gadering te hebben verlaten voordien heer als lid toe te laten, welk voorstel met algemeene stemmen aangenomen wordt. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brief ten geleide van een afschrift van het kon. besluit van 30 April No. 8, waarbij op nieuw voor 3 jaren, ingaande met dien dagvergunning is verleend tot tolheffing op den Hoeverschelpweg, overeenkomstig het vroeger vastgestelde tarief. 4. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 8 Mei tot het doen van af- en overschrijvingen in de gemeente- begrooting voor 1888. 5. Besluit tot sluiting der rekening en verantwoording van de geldmiddelen der dienstdoende schutterij over 1888, met vaststelling van het bedrag der ontvangsten en uitgaven op f 1607.45%. Nos. 3, 4 en 5 voor kennisgeving aangenomen. 6. Kennisgeving van bestuurders collatoren van het Houc- kama-Leen te Bolsward.dat zij voornemens zijn in den loop der maand Juli een deel der inkomsten des leeus te begeven aan eeR bekwamen scholier uit bet geslacht van den stichter en dat belanghebbenden zich ter mededinging bij hen moeten aan geven vóór 15 Juni 1.1. Voor kennisgeving aangenomenzijnde daaraan overeen komstig de voorscbriften openbaarheid gegeven. 7. Jaarverslag der commissie van toezicht en beheer over het stedelijk museum over 1888. Voor kennisgeving aangenomen zijnde aan ieder lid reeds een gedrukt exemplaar ter band gesteld. Van de vaste commissie voor de gasfabriek. 8. Brief ten geleide van het verslag omtrent den toestand der gasfabriek over 1888, alsmede van de winst- en verliesreke ning over dat jaar en de balans, opgemaakt 31 December 1888. Gesteld in handen der vaste commissie van financiënlig gende alle bescheiden ten kantore van den directeur der gas fabriek voor de raadsleden ter inzage. 9. Rapport op bet schrijven der kamer van koophandel en fabrieken betrekkelijk den gasprijs alhier. De commissie bericht, dat door den raad bij besluit van 6 Maart 1.1. No. 28 reeds voldaan is aan haar verlangen, om de vermindering van den gasprijs van negen op acht centen per stère zonder onderscheid aan alle gasverbruikers toe te kennen en niet alleen aan de fabriekanten-gasverbruikers. Bovendien is aan laatstgenoemde verbruikers eene vermindering van den gasprijs toegekendwanneer het gasverbruik de daarbij aangegeven hoeveelheid bereikt. De commissie stelt daarom voor aan de kamer van koophandel en fabrieken als. antwoord op haar schrijven mededeeling te doen van aangehaald raadsbesluit van 6 Maart dezes jaars No 28. Aangenomen. 10. Brief van burg. en wethnaar aanleiding van de door hen in de laatste vergadering gedane toezegging, ten geleide van eenen staat, houdende opgave van het tegenwoordig bedrag der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de open bare scholen, met bijvoeging van de dagteekening der besluiten, krachtens welke die jaarwedden van kracht zijn. Ter visie gelegd. 11. Verzoek van W. Vasbinder om eene hoofdbuis van de duinwaterleiding te leggen in de Druivelaanbereid zijnde, zijne twee perceelen aldaar dadelijk aan te sluiten en meenende, dat meerdere eigenaren daartoe wel genegen zullen zijn, en om verlichting van die laan met gas. Gesteld in banden van burg. en wetb. om bericht en raad. 12. Verzoek van de heeren Herms. Coster en Zoon alhier, uit overweging dat het kohier der plaatselijke belasting naar het inkomen^ ingevolge art. 264 der gemeentewetzoodra het door Ged. Staten goedgekeurd en vervolgens afgekondigd is voor een ieder zal worden ter visie gelegd, om hen alsdan in de gelegenheid te stellen tot het bekomen van een afschrift daar van op de gewone voorwaarden, ten einde zoo spoedig mogelijk afdrukken van het kohier voor het algemeen verkrijgbaar te kunnen stellen. Gesteld in banden van burg. en weth. om bericht en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 13. Verzoek van mej. H. J. D. Botzen, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare school voor onvermogenden, tegen 1 Augustus a s. Eervol verleend. 14. Suppletoire begrooting voor de stads-apotheek, dienst 1888, sluitende in ontvangst en uitgaaf op 230. De commissie van financien stelt voor, baar onveranderd vast te stellenbe houdens het nader grondig onderzoek der uitgaven bij het nazien der rekening. Aangenomen. Van burgemeester en wethouders. 15. Voorstel om den post renten van geldleeningen in de ge meentebegroting, dienst 1888, te verhoogen met 579,83%, af te schrijven van den post voor onvoorziene uitgaven, daar op de oorspronkelijke begrooting voor 1888 verzuimd was rente uit te trekken voor de in December 1886 aangegane 4pot. geldleening, groot f 13000, en meer voor rente van tijde lijk opgenomen gelden betaald is. Aangenomen. 16. Brief houdende mededeeling, dat in den laatsten tijd moeielijkheden zijn voortgevloeid uit de heffing der belasting voor het gebruik van plaatsen op de kleine kaasmarkt op Zaterdagvastgesteld bij raadsbesluit van 26 Maart 1856 waarbij bepaald isdat voor iedere kaas wegende 2 nederl. ponden en daarboven, betaald zal worden een cent en voor iedere kaas daar beneden een halve centzonder dat in eenig geval van eiken uitstaller meer dan 10 centen gevorderd kan worden; voor iedere partij groene, kleine platte, alsmede stutten Leidsche en andere kazen vijf centen. Burg. en weth. stellen voor in verband met bet bij art. 54 der algemeene politie-verordening gestelde verbod, dat op de kleine kaasmarkt zoetemelksche kazen in geene grootere hoeveelheid in ééne party mogen worden aangevoerd dan van 24 stuks, de volgende heffing vast te stellen Voor iedere zoetemelksche kaas 1 cent. Voor iedere partij groene, kleine plattealsmede stukken Leidsche ot andere kazen 5 centen. De bij datzelfde besluit geregelde heffing van marktgeld op de botermarkt blijft onveranderd behouden. De commissie van financiën verklaart tegen die wijziging be zwaar te hebben. Zij acht het veel beter en in de toepassing veel gemakkelijker het onderscheid tusschen de verschillende soorten van kaas welke aangevoerd wordengeheel te laten vervallen en het marktgeld voor kaas te regelen naar de ruimte, welke ieder inneemt. Met de door burg. en wetb. voorgestelde benaming van zoetemelksche kaas is, bij voorbeeld, waarschijnlijk bedoeld Edammer kaas; in den handel wordt onder zoetemelksche kaas echter verstaan Goudsche kaas Wordt de door de commissie aangegeven lezing gevolgd, dan vervallen alle moeielijkheden, welke daarover zouden kunnen ontstaan. Tevens acht zij het wenschelijk, dat een maximnm van het te betalen marktgeld behouden blijftdaar de belasting anders te bezwarend wordt. Zij stelt daarom voor de bepalingen Voor iedere zoetemelksche kaas 1 cent. partii groene, kleine platte, alsmede Leidsche of andere kazen 5 centen te vervangen door: Voor iedere kleine kaas van 2 K,G. en daar beneden 1 cent. kaas o' gedeelte eener kaas boven 2 K.G.2 centen. In geen geval mag voor kaas van eenen belastingschuldige meer dan vijftig centen geheven worden voor ééne partij. Na eenige bespreking, waarbij o.a. gewezen wordt opbeton- billijke, dat voor eene Leidsche kaas en andere groote kazen, welke veel meer ruimte innemen dan kleine kazen hetzelfde marktgeld zal worden betaald en over hetgeen verstaan wordt onder zoetemelksche kaas, wordt op voorstel van den Voorzitter de verordening om bericht en raad gesteld in handen van de kamer van koophandel en fabrieken. 17. Rapport op het verzoek van den heer C. J. Reiziger Sr., hoofd der openbare burgerschoolom den regenbakbehoo- rende bij de door hem bewoonde onderwijzerswoning, zoodanig te herstellendat bet drinkwater na acbeikundig onderzoek goed is, of, indien zulks niet kan geschieden, hem voor het gemis daarvan de jaarlijksche contributie aan de dninwaterleiding- maatschappij ten bedrage van 25 terug te geven. Naar aan leiding van dat adres is den gemeente-architect opgedragen een schriftelijk rapport uit te brengen omtrent den toestand, waarin die bak verkeert en omtrent de kosten, gevorderd voor de herstelling of vernieuwing van dien bak. Uit dat rapport blijkt, dat die regenbak werkelijk lek is; dat de architect herstel bepaald ontraadt en dat een nieuwe bakdie tevens van grooter inhoud gemaakt zou moeten worden eene uitgave van f 370 zou vorderen. Na dit rapport achten burg. en weth. bet voor de gemeente, welke zeer aeker verplicht is zorg te dragen, dat bij deze onderwijzerswoning drinkbaar water ge vonden wordt, veel beter, dat de woning aangesloten blijft aan de duinwaterleiding en de gemeente voor hare rekening neemt de jaarlijksche uitgaaf voor duinwater, ten bedrage van f 24, dan dat een nieuwe regenbak worde gemaakt. Zij stellen voor, in dien geest te besluiten. Met algemeene stemmen zonder beraadslaging aangenomen. 18 Nieuwe instructie voor den havenmeester, als gevolg van het intrekken der bestaande instructie bij de nieuwe algemeene politie-verordening. Gesteld in handen van de vaste commissie voor de verorde ningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd. 19. Verzoek van de Alkmaarsche Harddraverijvereeniging om alleen voor het jaar 1889 eene toelage uit de gemeentekas te mogen ontvangen van t 250 om de volgende redenen. In 1882 is de vereeniging opgericht en sedert dien tijd heeft zij eik jaar eene steeds druk bezochte harddraverij gehouden. In 1888 is zij eigenares geworden van alle benoodigdhedenals tribunemuziektentpalen enz., door 6 achtereenvolgende jaren uit te geven elk jaar 1 354. Voor het bewaren, opzetten, afbreken en wegbergen moet nu jaarlijks 145 worden betaald. Het dienstjaar 1888 sluit met een nadeelig slot van f 500, voortspruitende uit genoemde uitgaaf, welk aanzienlijk schade lijk slot natuurlijk nadeelig moet werken op het behouden en aanwinnen van leden. Verleent de gemeenteraad nu voor eens 250 toelage, dan kan de vereeniging dit jaar bare schuld bijna geheel delvenvoor het vragen van welke toelage zij wel vrijheid vindt, omdat eene jaarlijksche harddraverij onte genzeggelijk aau vele ingezetenen geldelijk voordeel aanbrengt. Burgemeester en wethouders ondersteunen dit verzoek. Het tekort bij die vereeniging is ontstaan door het gedurende zes jaren besteden van een deel barer inkomsten tot het ver krijgen van eene tribune, eene muziektent enz., door het bezit waarvan hare uitgaven in de volgende-jaren verminderen. Voor dat doel is uitgegeven zesmaal t 354 of f 2124. Verleent de gemeente de aangevraagde toelagedan strekt zij dus tot bet gedeeltelijk dekken eener uitgaafondernomen om het bestaan der Vereeniging beter te verzekeren. En de gemeente heeft bij het voortdurend bestaan dier Vereeniging zeer zeker belang. Tal van neringdoenden genieten van eene harddraverij groote voordeelen en stellen daarom zeer veel prijs op haar behoud. Met het oog daarop kan de gemeente zich wel eenige opoffering getroosten. Was het de bedoeling, om jaarlijks van wege de gemeente eene toelage te ontvangen zij zouden tot het ver- leenen daarvan niet kunnen mede werkendoch nu het geldt eene toelage voor eens, waardoor de Vereeniging, wier bestaan anders misschien gevaar looptbehouden kan blijven stellen zij voor bet verzoek in te willigenonder de uitdrukkelijke bepalingdat verder in geen geval op eenige toelage uit de gemeentekas kan gerekend worden en dat van die bepaling tevens aan de Vereeniging kennis worde gegeven. In de commissie van financiën beerschte omtrent dit verzoek verschil van gevoelen. Eén lid verklaarde zich in beginsel tegen de inwilliging daarvan. Het lag naar zijne meening niet op den weg der gemeenteom aan eene vereeniging als deze eene toelage uit de gemeentekas te geven. Al zou hij ongaarne deze vereeniging zien vervallen, zij staat volkomen gelijk met tal van andere vereenigingen in deze gemeentewier geld middelen evenmin in bloeienden toestand verkeeren en die evenzeer voor verscheidene ingezetenen voordeelen opleveren. Wordt dit verzoek ingewilligd, dan wordt daardoor naar zijne meening een kwaad antecedent gesteld, want men kan moeielijk aan de eene vereeniging toestaan, wal men aan de andere wei gert. Die vereenigingen moeten zeiven trachten in bare uit gaven te voorzien en de gelden van de gemeentekas moeten niét besteed worden tot de instandhouding. Dat lid zou dus ter wille van het hierbij betrokken beginsel afwijzend op het verzoek willen beschikken en stelt zulks dan ook bepaald voor. De meerderheid der commissie, in het algemeen het gevoelen van dat lid deelende, vindt echter vrijheid, om op dit verzoek niet afwijzend te beschikken. Het is bekend, dat eene harddra verij vele personen uit den omtrek naar de stad trekt, tenge volge waarvan zeer vele neringdoende ingezetenen niet onbe duidende voordeelen genieten. Uit dat oogpunt beschouwd heeft de gemeente met het oog op die ingezetenen wel eenig belang bij het behoud der jaarlijksche harddraverij en mag zij zich daarvoor wel eenige opoffering getroostennu als gevoig van de medegedeelde bijzonderheden het bestaan der vereeniging ernstig bedreigd schijnt te worden. De meerderheid ziet op dien grond geen bezwaarom voor eens, onder de door burg. en weth. voorgestelde bepaling, eene toelage te verleenen, doch zou haar bedrag niet zoo hoog willen stellen als burg. en wetb. doen en haar willen bepalen op f 150. Zij steltvoor, in dien geest te besluiten. Met 7 tegen 4 stemmen van de heeren Goede, Preijer, Vonk en Helling wordt het voorstel van de wijdste strekkiug, om f 250 toelage te verleenen, aangenomen. De Voorzitter was van gevoelen, dat de gemeente evenzeer aan deze vereeniging als aan de afdeeliug van de Holl. maatschappij van landbouw en aan Holland's Noorderkwartier eene toelage uit de gemeente kas kon geven. Bij eene harddraverij komen de bewoners uit de omstreken even zeer in de stad als bij tentoonstellingen, tot groot voordeel der ingezetenen. Nu deze vereeniging, welke zich sedert eenige jaren met ijver van hare taak gekweten heeft, tengevolge van de tijdsomstandigheden, en dus buiten hare schuld, vele leden verloren heeft, geeft hij, herinnerende welke belangrijke uitgave de gemeente indertijd voor de jaar lijksche harddraverij deed, waarvan hij de afschaffing overigens zeer goedkeurt, den raad in overweging, voor eens de thans gevraagde toelage te verleenen. De heer Kraakman ondersteunt zeer het gevoelen van den Voorzitter. Eene harddraverij is niet alleen voordeelig voor de ingezetenen, maar een feest voor de bewoners der omstreken en voor tal van ingezetenen, die hier wonen. Op eenen derge- lijken dag ontmoeten zij hunne familieleden en bekenden. Eene harddraverij is daardoor voor Alkmaar eene aantrekkelijkheid te meer geworden en daarom brengt het belang der gemeente mede, die aantrekkelijkheid te behouden. Bovendien kan het bezit eener tribune bij de vereeniging aanleiding geven, om baar by de eene of andere gelegenheid ter beschikking der gemeente te stellen. De heer Preijer merkte op, dat de meerderheid der commissie om de aangevoerde redenen juist voorstelde, als bewijs van belangstelling eene som van t 100 te verleenen, doch van oordeel was, dat de vereeniging verder hare uitgaven moest beperken, bij voorbeeld door het uitloven van lagere prijzen, gelijk elders ook gesebiedt. De Voorzitter antwoordde, dat de vereeniging daardoor zich zelve kwaad zou doen. De heer T. L. Koorn verklaarde vóór te zullen stemmen, nu de toelage voor eens gevraagd werd. 20. Deelt de Voorzitter mede, dat op verzoek van het hoofd der openbare school voor meisjes de gemeenschap binnen's huis tusschen de onderwijzerswoning en de schoollokalen, welke in strijd met de voorschriften bestond opgeheven isdat als gevolg daarvan besloten is, de kinderen voortaan door de steeg op de Laat langs de woning van den heer de Gelder naar school te laten gaan en de school aan de duinwaterleiding aangesloten is geworden; dat na dien tijd de onderwijzerswoning ook aan de duinwaterleiding aangesloten is op de vroeger aan den gemeenteraad medegedeelde wijze. Na eenige bespreking, waarbij verscheidene leden verklaren niet ingenomen te zijn met deze verandering wordt de mede deeling overeenkomstig des voorzitters voorstel voor kennis geving aangenomen, nadat door den Voorzitter en den heer Vonk opgemerkt was, dat het ieder lid, die hierin verandering wenschtevrij stondeen voorstel daartoe te doen. 21. Gaat de vergadering over in eene zitting met gesloten deuren na heropening waarvan 22. in behandeling komt bet kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1889, na de daarin ge brachte wijzigingen bedragende f 30821,zijnde 2 pet. van het belastbaar inkomen van f 1,541,050. Zonder beraadslaging vastgesteld. Op voorstel van den beer Vonk wordt de beslissing van een voorstel van den beer Kraakmanom na de goedkeuring van het kohier door Ged. Staten en na de afkondiging bet geheele kohier voor een ieder ter lezing te leggen en dus niet aan iederen belastingschuldige alleen zijn eigen aanslag te laten zien, aangehouden, opdat nog zou kunnen worden nagegaan het geen voorgevallen is bij de vaststelling van art. 261 der gemeen tewet in den tegenwoordigen vorm. 23. Stelt de voorzitter namens burg. en weth. voorde jaarwedde van den schrijver ter gemeente-secretarie F. H. van Dijk, over wien zij zeer tevreden zijn, met ingang van 1 Juli a.s. met 1 50 te verhoogen en alzoo te brengen op t 209het bedragdat door zijnen voorganger ook genoten is. Met algemeene stemmen aangenomen. 24. Wordt in behandeling genomen bet van den minister van justitie ingekomen verzoek, te beslissen, nu door de gemeente geen ander lokaal beschikbaar kan worden gesteld voor bewaarplaats der zieb in de algemeene bewaarplaats van het arr. Alkmaar bevindende notarieele stukken daar het tegenwoordige lokaal niet aan de eischen voldoet, of de gemeente in staat en gezind zou zijn kosteloos een terrein beschikbaar te stellen om hem de gelegenheid te geven, te overwegen of in de ongelegenheid zou zijn, te voorzien door stichting van een nieuw gebouw voor bet kantongerecht, waaraan door gebrek aan ruimte behoefte is en in dat gebouw een vertrek in te richten tot plaatsing van het notarieel archief. Met algemeene stemmen wordt besloten, voor dat doel kos teloos aan het Rijk aan te bieden zoodanig gedeelte van bet terrein, liggende tegenover de Rijks hoogere burgerschool aan de Paardenmarkt als noodig is en met inachtneming van enkele bepalingen in het belang der rooiing en met vrijlating van be hoorlijke ruimte voor toegang tot andere perceelen. Op voorstel van den beer Kraakman zal de aandacht van den minister ge wezen worden op het wensehelijkedat in dit gebouw zoo mogelijk ook gelegenheid worde gegeven tot bewaring van de dubbelen der registers van den burgerlijken stand der ge meente Alkmaar, ter griffie der arr. rechtbank bewaard wor dende. 25. Is overgegaan tot het benoemen van a. eene onderwijzeres aan de openbare school voor onvermo genden, in plaats vau mej. H. J. D. Botzen, op 650 jaarwedde. Op de voordracht zijn geplaatst de dames: 1. P. van der Molen te Driebuizen; 2. G. W. ten Dam te Aalten en 3.H. J. Meije- rink te Nijverdal. Benoemd met II stemmen mej. P. van der Molen. b. een onderwijzer aan de openbare school voor onvermogenden, in voldoening aan het in de vorige vergadering genomen raadsbesluit, op 650 jaarwedde. Op de voordracht zijn ge plaatst: 1. A. Plaat te Graft; 2. G Sieöers te Heer Hugowaard, en 3. J. Bouwman te Akersloot. Benoemd met 8 stemmen A. Plaat; J. Bouwman bekwam 3 stemmen. c. twee leien van het stembureau, bij gelegenheid van de op 16 Juli a.s. plaats hebbende verkiezing van 5 leden van den raad als gevolg van de periodieke aftreding. Benoemd de heeren Koorn en Stoel met 11 en 10 stemmen; de heer Preijer had 1 stem. De overige leden werden op voorstel van den Voorzitter als plaatsvervangers aangewezen. d. vijf leden, die de gemeente-rekening, dienst 1888 met de bijlagen zullen onderzoeken. Bij de eerste stemming worden benoemd de heeren de Sonna ville met 9 en de heeren PreijerKraakman en Goede ieder met 7 stemmen. Verder waren uitgebracht op ieder der heeren RentmeesterHelling en Stoel 5, op ieder der heeren J anssen en Conijn 4 en op den heer T. L. Koorn 2 stemmen. Bij de daarop gevolgde vrije stemming voor het 5 lid bekomt de heer Rentmeester 5 de heer Helling 3de beer Stoel 2 stemmen en de heer Conijn I stem. Bij de herstemming tusschen de heeren Rentmeester en Helling, wordt eerstgenoemde benoemd met 6 stemmen tegen 5 op laatstgenoemde. 26. Daar geen der leden bij de gewone rondvraag iets in bet midden had te brengen, sluit de Voorzitter de vergadering. VEüSLAG van den toestand der gemeente Alkmaar over 1888 uitgebracht door Burge meester en Wethouders aan den gemeenteraad. (Vervol g.) De drie bewaaiscbolen werden op 31 Dec. bezocht door 757 kinderen 289 j en 468 m., 22 j. en 94 m. meer dan op 31 Dec. 1887, waaronder 33 j. en 93 m. boven 6 jaar. De Rijksnormaalinfiebting telde op 1 Jan. 1888 43 leer ingeu 24 j. en 19 m.: de nienwe cursus op 1 April begon met 45 leerlingen, 23 j. en 22 m. In het voor jaar verkregen 2 j. en in het najaar 2 m. de ante als onderwijzer (es): twee jongens, die zonder verlof exa men hadden afgelegd en afgewezen waren werden verwivderd. Het schooljaar 1887/3 aan de fiijks hoogere burger school begon met 70 leerlingen, waaronder 6 vrouwelijke

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3