Gasprijs. No. 74*. Een en Negentigste Jaargang. 1889. TWEEDE BLAD. ZONDAG 23 JUNI. SCHUTTERIJ. PARIJSCHE BRIEVEN. <£>fö«iëcl (Bebeelte. ISnümiaub. DUITSCHLAND. De Nordd. Allg. Zeitnug be vat een heftig artikel over de misbruiken welke in Zwitserland gepleegd worden door het woelen der soci aal democraten. Ware iets dergelijks tusschen groote Btaten voorgevallen, dan zou dit tot oorlog hebben ge leid. De onzijdigheid wordt onhoudbaar, wanneer eene beleedigende minachting voor de belangen van nabu rige stateu rechtmatig wordt geacht. FRANKRIJK. De Senaat heeft met 216 tegen 38 stemmen verworpen het door den minister van onderwjs aangevraagde en door de Kamer reeds goed gekeurde krediet van f 15000 voor het uitschrijven van een wedstrijd voor den weder-opbouw der Opéra com que, nadat de minister verklaard bad, dat verwer ping gelijk zon staan met het voor goed van de hand wijzen van den weder opbouw eu de commissiedie ITALIË. De Kamer heeft den 20 de begrooting Biuwcalaab. 4LKHMRSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat zij die na de zomervacantie bunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenschen te laten bezoeken daar van aangifte moeten doen vóór 15 Juli e.k. bij het hoofd van ieder dier inrichtingen onder overlegging van het geboorte- en inëntingsbewijs van het betrokken kind. Alleen worden toe gelaten de kinderen, die ten minste den leeftijd van 6 jaren bereikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór 1 Nov. 1889. Voor het doen der aangifte aan het hoofd der openbare school voor meisjes bestaat tot en met 10 Juli a.s. gelegenheid aan het schoolgebouw aan de Oudegracht eiken Dinsdag en Donderdag, tusschen 3 jen 4 uren 's namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 22 Juni 1889. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbende ingeschrevenen voor de Schutterij van dit jaar, dat de alphabetische naamlijst van de personen, die aan de loting van dit jaar zullen deelnemen, voor een ieder ter inzage ligt ter gemeente-secretarie, van heden tot den dag der loting, op alle werkdagen, des morgens van 9 tot 2 uuropdat een ieder in staat zou zijnomzoo op die lijst eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen, die daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan weggelatendaarvan aan de commissiebedoeld bij art. 11 der wet, bij de loting kennis te geven, met Jast op Dinsdag 25 Juni, des namiddags te zes uren, te verschij nen op het raadhuis dezer gemeenteten einde aldaar voor den dienst der schutterij te lotenenredenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven, alsmede om de bewijzen tot hare staving en bij de wet gevorderdvoor zooveel noodig uiterlijk binnen drie dagen na de loting over te leggen aan het bestuur der gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Juni 1889. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen in herinneringdat de gemeenteraad in zijne verga dering van den C Maart 1889 besloten heeft 1*. den prijs van het lichtgas, met ingang van 1 Juli 1889, te bepalen voor alle verbruikers op acht centen per stère 2°. met ingang van 1 Juli 1889 houders van industriëele ondernemingenin de gemeente Alkmaar gevestigdvoor lichtgas te laten betalen per jaar: voor de eerste Z000 M3. acht eenten per stère; volgende 2000 M'. of gedeelte er van zeven en een halve cent per stère n volgende 2000 Ms. of gedeelte er van zeven centen per stère; volgende 2000 M3. of gedeelte er van zes en een halve cent per stère; volgende 2000 M'. en daarboven zes eenten per stère. Zijnde daarbij uitdrukkelijk bepaald, dat deze vermindering van den gasprijs geschiedt tot den tijd, dat daarin bij nader besluit wijziging mocht worden gebracht. De prijs van gas voor verwarming blijft op zes centen per stère bepaald. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 22 Juni 1889. De Secretaris, NUHOUT van deb VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat van 24 Juni de toegang tot de schoollokalen der openbare school voor meisjes niet meer zal zijn door de onderwijzerswoning aan de Oude- rachtmaar door de steeg gelegen naast het door den heer r. J. J. de Gelder aan de Laat bewoonde perceel No. 84. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 22 Juni 1889. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. XII. Gelukkig, voor ditmaal zijn wij gered, de beeren koetsiers hebben bet werk hervat, maar welke angsten heeft het publiek uitgestaan. Vooral de leden der scboone sexe hebben meer dan éénen slapeloozen nacht doorgebracht. Stelt u voor van donderdag tot Zater dag incluis bijna geen rijtuig te krijgen, en zondag was te Longcbamps de grootste wedren „de Grand Prix de Paris", het voornaamste sportfeest van geheel Frankrijk. Dan verlaat eene ontelbare mensohenmassa de stad, zelfs zij onder de dames, die nooit een wedren gaan zien zullen toch dezen dag niet verzuimen. De prachtige nieuwe toiletten liggen gereed de naaister legt er nog even de laatste hand aan en intusschen doorloopen mama en dochters met koortsachtigeu ijver de dagbladen om te zien of die haar hoop geven den volgenden dag een rijtuig te bekomen. Zal hare keurige japondie haar zoo bevallig staatin een omnibus of char a bancs terecht komen P Zij huivert bij de gedachte aan de tallooze kreuken en valsche plooien neen, dan blijft zij nog liever thuis. Doch genoeg hiervan, zooaie gezegd, de Saeres door kruisen weder de stad en door prachtig weder be gunstigd heelt de Grand Prix een buitengewoon succes gehad. Reeds vroeg in den morgen trekt bet publiek op weg naar Longchamps door bet Beis de Boulogne. Aan he't station St. Lazare is bet stampvolde treinen volgen elkander met de grootste snelheid op. De stoombootjes naar Suresne verroeren duizenden menscben. Behalve de gewone rijtuigen, omnibussen, tapissières enz. is dit leger van vervoermiddelen nog versterkt door een groot aantal andere uit de omliggende dorpen. Ieder, die in St. Cloud, Neuilly, Boulogne enz. een paard en wagen heeftis naar Parijs getogen om op dezen dag een extraatje te verdienen. Tegen één uur bereiken wij Longchamps; het terrein, waar men 1 centime entrée betaalt, is zwart van de menscben. Wij doen als de anderen en pakken ons dejeuner op bet gras uithet ii een aardig tooneel daar die duizenden groepen van geheele familiën bij elkaar te zien, allen vroolijk etend en drinkend. Tegen twee uur zijn de laatste hongerigen met hun maaltijd gereed, de aanblik op het geheele course-veld is betooverend alle tribunes zijn stampvol, geen stoel meer te krijgen de takken der boomen buigen onder het gewicht van da mannen en jongens die er in klauteren. In de officieele tribune bevinden zich president Carnot en zijne echtgenoote, verscheidene ministers, de presidenten van Senaat en Kamer, de vreemde gezanten en verdere hooggeplaatste personen. Mevrouw Carnot draagt een prachtig costuumbestaands uit lange tunique van zwarte kant op een transparant van roode faille, en verder een lief hoedje van goudkant met een touffe van roode klaprozen. Tegen half vier wordt de Grand Prix gereden en de uitslag is eene bepaalde verrassing. De groote prijs van lOOduizend francs gewonnen door Vasistas, een paard, waarop bijna niemand rekende en gesteld was op lOJjl, Alle favoris verslagen. Een oogenblik is de verbazing het publiek de baas de meesten weteu niet of die Vasistas een fransch of engelsoh paard is men heeft zich met den overwinnaar van heden nog in het geheel niet bezig gehouden. Daarna echterals men hoortdat het een fransch paard isbegroeten luide bravos en kreten dit succes, en de jockey Rolfe wordt uitbundig toegejuicht. Vasistas behoort tot eene oude voortreöelijke school, die vau de écurie Delamarre; de eigenaar zelf had tot het laatste oogenblik geaarzeld of hij het dier wel zou laten medereunen. Voor Rolfe is bet een gelukkig succes, hij won heden zijn eersten Grand Prix en wordt van nu aan tot de grootste jockeys gerekend. De terugtocht heeft in de grootste orde, hoewel vrij lang aam plaats en wij nemen de herinnering mede aan een der schoonste en bestgeslaagde feesten van dit seizoen. Het groot aantal vreemdelingen scheen opgetogen over den goeden, aangenamen geest, die er beerschte. Een volgend maal hoop ik u weder over de ten toonstelling te spreken. Parijs, 18 Juni 1889. J. M. T. ENGELAND. Gedurende de eerste vijf maanden van dit jaar zijn te Londen reeds 25 dolle honden af gemaakt. De distrietsraad heeft naar aanleiding daarvan bij de regeering aangedrongen op maatregelen, om de hondsdolheid tegen te gaan door het muilbanden van alle honden in geheel Groot-Brittanië tegelasten. Den 18 is op eene vraag in het Lagerhuis door de regeering geantwoorddat die voorstellen in overweging waren genomen. Lagerhuis. Minister Worms deelde den 18 mede, dat de president der Transvaal ter kennis van de re geering der Kaapkolonie gebracht had dat do Vice- President en de procureur der Transvaal Zwasiland hadden bezocht, met de toestemming van den Koning van dat Jand, om vriendschappelijk zekere vraagpunten te behandelen en te trachten ongeregeldheden te be- letteo. De regeering der Transvaal «as niet voornemens in Zwasiland tusschen beide te komen. Bij de engelsctie regeering werd thans overwogen, of bet wenschelijk zou zijn eene commissie van onderzoek voor de zaken van Zwasiland te benoemen. Een engelscb ambtenaar zou het land bezoeken en rapport uitbrengen. Den 20 is door minister Pergusson medegedeeld dat de zaak van den Delagoa-apoorweg moeielijkbeden eroorzaakt. De portugeescbe regeericg beweert, ilat zy bet recht beeft de concessie op te zeggen omdat de portugeesehe maatschappij aan wie de concenssie ver leend is hare verplichtingen niet is nagekomen. Het ministerie wendt zijn invloed aanom elke handeling van Portugal, welke nadeelig zou zijn voor de engelsohe belangen, te doen opschorten. Den 21 is de artikelsgewijze behandeling van de wet betreffende de universiteiten in Schotland geëindigd. de verwerping voorgesteld had, te kennen had gegeven, dat dit hare bedoeling niet was. De gemeenschappelijke vergaderingen van de com missie uit de Kamer en van die uit den Senaatom te trachten tot overeenstemming te komen over de legerwethebben tot niets geleid. De ministerraad heeft daarop besloten, eene vernieuwde bebandeling dier wet uit te lokken, terstond na afdoening der begrooting. De ministers zullen de redenen doen gelden welke de aanneming dier wet vóór het uiteeDgaan der Kamers noodzakelijk maken. van buitenlandsche zaken goedgekeurd. OOST ERIJK-HONGARIJE. De bevolking van Weeneu telde in December 1888 786000 zielen die der voorsteden 546000, samen 1332000, zonder de militairen. Te Gladno in Bohemen waar de mijnwerkers nog steeds den arbeid niet hervattenis het lot ernstige ongeregeldheden gekomen naar aanleiding van de pro cessie op den sacramentsdag. De gendarmes kwamen tusschen beiden en maakten gebruik van hunne vuur wapenen waardoor twee jongens gedood en 12 personen ernstig gewond werden. De woning van den burge meester en den direoteur der mijnen werden geplunderd. In de stad beerschte groote opgewondenheid en de zakeu stonden stil. Tot handhaving der orde waren 3 bataljons infanterie aangekomen. ZWITSERLAND. De Bondsraad heeft bij de Kamer een voorstel ingediend, strekkende om ten spoe digste de invoering van nieuwe vuurwapenen te ge lasten; in de aanstaande zitting zal daarvoor een krediet worden aangevraagd. Middelerwijl wordt hij gemachtigd om eene leening te sluiten van f 8000000. In den Bondsraad heeft de President van het minis terie, de heer Droz antwoordende op eene interpellatie over het geschil met Duitschland, gezegd met leedwezen te moeten mededeelen dat de gedach- tenwisseling met Duitschland het geschil niet uit den weg geruimd had. Dit geschil bracht gewichtige inter nationale vraagstukken te berde. Wy hebben aan Duitsch land geantwoord, vervolgde bij, dat wij niet met dat Rijk het recht kunnen deeien van ten onzent politietoezicht uit te oefenen; dit ons recht moet ongeschonden blyven. Wij hebben doen uitkomen dat wij in ons land geene voor ons en andere landen gevaarlijke elementen heb ben geduld en dat duitsche politie-agenten dikwijls ongeregeldheden in Zwitserland veroorzaakt hebben. Duitschland heeft ons daarop doen opmerken dat wij krachtens de verdragen verklaringen van oorsprong van de duitschersdie ten onzent komen eiachen moeten. Wij wijzen die uitlegging, die ons asylrecbt aan de wil lekeur van vreemde mogendheden overlevert, af. Duitsch- laud heeft ons doen verstaan dat het een politietoe zicht aan onze grenzen zou doen houden daartegen hebben wij geprotesteerd. Hij sprak voorts van de bemoeiing van Rusland en Oostenrijk, aan wie dezelfde antwoorden gegeven waren. Wat de te nemen maat regelen betreltvoegde hij er bij daarover hebben wij met niemand in overleg te treden wij hebben die naar onze vrije keuze vast te stellen. Het zijn binnenlandsche aangelegenheden waarin wij geene buitenlandsche be moeiing kunnen gedoogen. Hij deed ten slotte een beroep op het vertrouwen van den raad wegens de zware verantwoordelijkheid, die de zaak met zich bracht. De interpellanten verklaarden bevredigd te zijn. Bij kon. besluit van den 19 is benoemd tot kan tonrechter plaatsvervanger in het kanton Helder de heer E. Franken controleur der directe belastingen aldaar. Bij kon. besluit van den 19 zijn te rekenen van den 1 tot leden van het college voor de zeevis- scherijen herbenoemd de heeren mr. E, N. Rahnsen R. Veen Valck en A. Pot. Den 19 is te Houtrijk en Polanen van de 30 voor de remonte gekeurde paarden (50 stuks waren er aan gevoerd) geen enkel goedgekeurd. Den 19 is eene uit zee komende Urker visob- scbuit bij bet voorbijzeilen van het fort Erfprins te Helder door een afgevuurden granaat getroffen waardoor het vaartuig mast en want verloor en later in ontredderden staat te Nieuwediep werd binnen ge bracht. De zich aan boord bevindende visscbers be kwamen geen letsel. Het provinciaal bestuur van Noordbolland heeft den 20 bij enkele inschrijving aanbesteed het maken eener brugknechtswoning bij de vlotbrug teWestgraft- dijk, geraamd op 3800; laagste inschrijver Jan Mes- scbaert aldaar voor f 3615. De heer V. LooBj'es te Esemster is den 20 onder meer gekozen tot binnenlandsch lid der Maat schappij van Nederl. Letterkunde. Bij de den 20 gehouden aanbesteding van het bouwen eener brugwaebterswoning aan de vlotbrug in den Kogerpolder gem. Akerslootwas minste inschrijver de heer P. Boldewijn ta Wöstgraftdiik voor f 3615. Den 20 heeft het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht uitspraak gedaan in de zaak van den korporaal H. Fokken die onlangs in dronkenschap den soldaat Stavast 's Dachts achter de kazerne „Damlust" te Utrecht doodstak. Het sprak hem vrij van de aanklachtdat hij gehandeld zou hebben „met voorbedachten rade"|

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 5