SuiUuUuD, BELGIE. Den 5 Juni des avonds tusscben elf uur en half twaalf werd te Moulbaix bij Ath de mar kiezin-weduwe du Chasteleer, ruim 50 jaren oud, ver moord. Den 23 Juni 1883 brandde bet door haar be woonde kasteel door den bliksem getroffen af. Na dien tijd had zij met baren 24 jarigen zoon baar in trek genomen in de pastorie, terwijl het kasteel, dat herbouwd werd, in den loop van den zomer door haar zou betrokken worden. Genoemde dame zat dien avond met baren zoon met geopende vensters eenen brief te schrijven toen er plotseling buiten een schot viel de dame gaf een gil en stortte neder, om eenige minuten later in de armen van haren zoon te-sterven. Eene volle lading grove hagel had bet hart getroffen. Het sebot werd gelost uit een oud jachtgeweerdat op eenigen afstand in het gras gevonden werden toebehoord had aan den zoon die het voor eenigen tijd aan een zijner parkmeesters, den opzichter Monier, gegeven had. Deze meende te kunnen bewijzen, dat hij de dader niet ge weest is. Men vermoedde daarom, dat de moord gepleegd was door een der pachters. Deze dame, die zeer veel goed deed aan de armen, was toch voor hare pachters zeer hardvochtig en verzoeken om vermindering van pacht werden door haar onvoorwaardelijk afgewezen. Thans was evenwel genoemde opzichter Monier werkelyk in hechtenis genomen. DUITSCHLAND. In een officieus opstel over het geschil met Zwitserland zegt de Nordd. Allgem. Zeitung o.a.dat de gevolgen der storing van de be trekkingen met Zwitserland vooral voor Zuid-Duitschland bezwaren tengevolge zullen hebben. Hieruit zou men moeten opmaken, dat werkelijk nog verscherpende maatre gelen omtrent het verkeer aan de grenzen te wachten zijD. ENGELAND. De heër Loch Brisbanegouver neur van Victoria is tot gouverneur der Kaapkolonie benoemd. FRANKRIJK. De rechterzijde der Kamer heeft een manifest aan het land gericht, waarin gezegd wordt, OOSTEN RIJK-HON G ARIJ E. Den 22 kwa men de delegatiën bijeen. De oostenrijksche koos prins Windischgratz met algemeene stemmen tot voorzitter. Hij hield eene korte toespraak waarin hij wees op de liefde en trouw van Oostenrijk aan bet stamhuis. Hij uitte verder de hoop dat de Keizer mocht slagen in de handbaviag van den europeescben vrede, zoo door zijn eigen verstandig inzicht als door de medewerking zijner getrouwe bondgenooten. Deze woorden werden met gejuich begroet. Daarna werden 21 leden der begrootingscommissie gekozen. De hongaarsche delegatie benoemde graaf Zichy tot voorzitterdie eene rede hield zonder staatkundige strekking. RUSLAND. Bij besluit V9n den 18 is weder in werking getreden art. 142 der grondwet van het Rijk (uitgave van 1857), waarbij bepaald is, dat een huwelijk van eenen prins van het keizerlijk huis die recht op troonsopvolging kan hebben, met eene prinses van andere geloofsbelijdenis niet voltrokken kan worden, dan nadat die prinses de orthodoxe leer heeft aangenomen. SPANJE. De minister van koloniën heeft in de kamer bij de beantwoording eener vraag van generaal Pardo over het voorstel der Vereenigde Staten om het eiland Cuba te koopen o. a. gezegd dat de wereld niet rijk genoeg was om Spanjes eer te koopen. FERVIE. De troonrede van den Keizer van Oos tenrijk heeft in de regeeringskringen een goeden indruk CHINA. De stad Lachan in de provincie Setshuan is afgebrandwaarbij 1200 menschen omgekomen en 10000 gezinnen van dak beroofd zijn. Om ons van den pijnlijken indruk een beetje te doen bekomen krijgen wij nog wat vroolijben zang en dans, doch wij maken dat wij weg komen, want de zaal is propvolen het is er om te stikken. Bepaald niet meer om nit te bonden. Denkt ook eens aan wij hebben gedurende anderhalf uur gestaan boven op een houten krukjehetwelk zelf boven op een bank staat. Zoo hebben wij alles goed gezienover de hoofden van alle andere toeschouwersdoch zijn nu braaf moe en hebben twintigmaal gevaar geloopen den hals te breken. Vóór ik eindigwil ik met een enkel woord hulde brengen aan de buitengewone beleefdheid van bet ge- heele personeelwaarom ik dit „Concert Algórien" gerust durf aanbevelen. Een volgend maal eene minder huiveringwekkende beschrijving. Parijs, 21 Juni 1889. J. H. T. De bevolking van het geheeie rijk bedroeg volgens de op 31 December 1888 gehouden volkstelling 6.030.043 zielen tegen 3.785,814 in 1831 en 4 961 644 in 1869, De Schach van Perzië is den 22 te 4 uren des na middags te Antwerpen aangekomen en ten paleize afgestapt. Des avonds werd te zijner eere een feest in het raadhuis gegeven. Wurtemberg. Den 24 heeft de Koning den dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaren de regeering aan vaardde. Hij is 66 jaren oud. De Keizer is overge komen om deel te nemen aan de feestelijkheden. Na langdurige beraadslaging heeft de jury in zake het spoorwegongeluk bij Arwagh in Ierland zes spoor wegbeambten aan manslag schuldig verklaard. Lagerhuis. De regeering verklaarde den 24 op eene vraag van don heer Mac Lanedat geen uit sluitend recht tot het leggen van spoorwegen in Perzië aan Rusland verleend is. en er eerbiedig een kus op drukte. „Ik begrijp er geen woord van riep Roditz. „Men zit bier gemoedelijk te babbelen, terwijl ik „Terwijl u dezen braven majoor voor een woesten barbaar bieldt en my zonder twijfel voor eene zottin. Maar u zult ons om vergeving vragenmijnbeer de professor, plechtig om vergeving, want luistert hier richtte zij zich boog op: „Helena Elden, mijne vriendin, is ongetrouwd „Ongetrouwd riep de professor, terwijl zijn gelaat verhelderde en een straal van onbeschrijfelijk geluk in zijne oogen blonk. „Ongetrouwd Hij kon van aan doening niet spreken en stond eenige oogenblikken in een gelukkig stilzwijgen verzonken. „Maar", kwam het eindelijk van zijn lippen „hoe kon mejuffrouw Elden mij dan zoo om den tuin leiden F" „Stilstil professor", vermaande Emma„nu niet weer dadelijk een overijld vonnis vellen evenals over den armen majoor. Helena is onschuldig en heeft genoeg geleden door mijn onbezonnen grap. Ik zat later, als eenige zondarestrouw biechten maar verzoen u nu eerst met uw beklagenswaardig offer." Met de grootste voorkomendheid trad de professor nu op den majoor toe en, zijne hand drukkend, zeide hij „Kunt u mij vergevendat ik u miskende door dit ongelukkig misverstand F" „Nu, nu", weerde deze hem lachend af, „er is niets te vergeven, maar ik zou nu toch wel gaarne weten „Ik ook", barstte nu ook de dokter los, „maar daar men my juist aan bet station heeft laten roepen zoo atel ik voordat het gezelschap den avond bij ons komt doorbrengen, ik sta zelfs toe, dat juffrouw Elden van de party is. Spreken mag zij evenwel weinig. Dan moeten juffrouw Wahren en de majoor alles uitvoerig vertellen en zoo zal eindelijk onze nieuwsgierigheid worden bevredigd. Het voorstel van den dokter werd aangenomen terwijl deze zich verwijderde en Emma met den majoor een levendige en grappige woorden- dat de partij, die sedert elf jaren het gezag in handen heeftveroordeeld isen evenzeer de republikeinsebe meerderheid, die het gezag ten eigen bate exploiteerde, en de revolutionaire staatkunde, die de bedienaren van den godsdienst en de prinsen verjoeg, en dat voor het land de ure is aangebroken om de geslagen wonden te peilen. Kiezers aldus vervolgt het manifest welke partij uwe voorkeur ook moge genieten, de konings gezinde de keizersgezinde of de republikeinsebe gij allen oprechte vaderlanders vormt thans één enkel leger gij die morgen ééne enkele partij zult vormen de partij van Frankrijk. Gij zult naar het Parlement eene meerderheid van fatsoenlijke lieden afvaardigen die het gezag in banden zullen nemen en het land zullen bevrijden van parlementaire feodaliteit, die het ten gronde richt. Gij zult Frankrijk ook de waarborgen verschaffen voor den vrede binnen- en buitenslands. Te Toulon staakten de bakkers het werk, omdat het gemeentebestuur niet voldaan had aan hun verlangen tot vaststelling van den broodprijs en seinden aan de vereenigingen van bakkers in naburige plaatsen, om geen brood of meel naar Touloa af te leveren. Het gemeentebestuur had zich verzekerd van de hulp der marinebakkerijen zoodat de 31900 ponden brood die dagelijks ten minste noodig zijn, verstrekt bonden worden. Den 23 is te Beziers het aangekondigde feestmaal der boulangisten gehouden, waaraan 1500 personen deel namen. De heer Déronlèie hield eene rede, waarin hij de regeering heftig aanviel. Na den afloop van het feestmaal werd door de tegenstanders der boulangisten gefloten en ontstond eene botsing, waarbij genoemde heer gevangen werd genomen, Er heerschte groote opwinding. Déroulède is vrijgesproken van de beschul diging van rebellie jegens een commissaris van politie, maar tot f 50 boete veroordeeld wegens beleedigiDg. De heer Laissant werd vrijgesprokendoch de neer Laguerre tot f 50 boete veroordeeld wegens bedreiging jegens een ambtenaar. Kamer. Den 20 is een krediet van f 250 000 goedgekeurd tot leniging van de schade, door de over stroomingen in het zuiden aangericht. Het lid de heer Frébault heeft voorgesteld, zekere monumenten der tentoonstelling te behouden. Er is eene commissie van onderzoek benoemd. Senaat. Het reeds voor eenigen tijd door da Kamer aangenomen wetsontwerp betreffende bet onderwijs is met 185 tegen 98 stemmen goedgekeurd nadat een voorstel van het conservatieve lid Bardoux, oin de ver wereldlijking der meisjesscholen uit te stellen, verworpen was, overeenkomstig den wensch van den minister van onderwijs, den heer de Falliè?es. In de gewone begrooting voor oorlog voor het dienst jaar 1890 is een krediet van ff 442,000 opgenomen voor het aanschaffen van 14 batterijen groot kaliber. Op de buitengewone begrooting komt eene som van ff 693.000 voor ten behoeve van de voltooiing van het effectief voor 27 regimenten infanterie. Verder wordt een krediet van ff 2.674,000 aangevraagd voor barakken in Galicie. De Keizer heeft den 23 te 1 uur de hongaarsche en te 2 uur de oostenrijbiehe delegatie ontvangen. Hij antwoordde op de toespraken der voorzitters o. 8. het volgende „Noch in onze betrekkingen tot de vreemde mogend. strijd begondie dezen laatste zeer scheen te ver maken begaf zich de professor naar de kamer van Helenadie in een leunstoel voor het open venster zat. Zij rnstte, het hoofd een weinig op zijde gekeerd, op een donkerrood kussenwaartegen haar fijn profiel allerbekoorlijkst uitkwam. Het loshangend zwart krul lend haar viel langs hare schouders, en in bare blanke banden bield zij een bouquetje rozen dat mevrouw Belden baar gebracht had. De lange zijden wimpers lagen nu niet meer neergeslagen maar lieten hare bruine oogen zien in al hunne verwonderlijke schoon heid terwijl zij droomerig naar de groene boomen in don tuin keken waarop juist de laatste zonnestralen schitterden die de peinzende gedaante van het meisje als met goudglans omgaven. Een licht gedraisch deed baar opzienmet een zachte vreugdekreet wilde zij opstaanmaar reeds knielde de professor naast haar neder terwijl hij haar weêr zacht op haar stoel trok. „Helena Helena", was alles wat de bevende lippen van den anders zoo sterken man vermochten uit te brengen; een oogenblik later lag zij aan zijne borst en weder en weder kuste de gelukkige mau oogen, voorhoofd en mond zijner schoone verloofde, terwijl daarbuiten de avondschemering zich over de toppen der boomen uitbreidde. Aan den avond van dezen gedenkwaardigen dag zat een kring vroolijke menscben om een heerlijken aard- beziënbowl door de kleine doktersvrouw bereid nog laat by elkander. Als boofdzondares was Emma aangewezen om van den beginne af alles te vertellen en zij deed dit met zulk een levendigheid en zoo ver makelijk, terwijl de majoor bet verhaal met zulke dwaze opmerkingen aanvulde dat er geen eind aan bet lachen kwam. „Ik kon natuurlyk niet vermoeden", zoo besloot zij eindelijk haar verhaal, „dat mijn grap zulke erge gevolgen zou hebben en toch behoef ik nergens berouw van te hebben, want..." in plaats van verder te gaankeek zij beteekenisrol naar Helena wier heden noch in de algemeene richting onzer bniten- landsche staatkunde is eenige verandering gekomen. Ia volkomen overeenstemming met onze bondgenooten, staat mijne regeering in voor de vreedzame ontwikkeling vaa den nog steeds onzekeren toestand van Europa. Zij blijft hopen dat ook verder de zegeningen des vredes voor ons behouden worden ondanks de overal voortgezette vermeerdering der krijgsmacht welke ook ons dwingt in de volmaking onzer weerbaarheid niet achter te blijven. „Ten gevolge van het betreurenswaardig besluit van Koning Milan van Servië om van den troon afstand te doenis gedurende de minderjarigheid van Koning Alexander de macht gelegd in handen van een regent schap dat mij op de stelligste wijze heeft verzekerd de tot dusver bestaande vriendschappelijke betrekkingen met Oostenrijk-Hongarije te willen voortzetten en onder houden. Mijnerzijds wensch ik dit ook daar ik met welwillende gevoelens jegens het naburig koninkrijk ben vervuld. Ik uit hierbij tevens de hoop, dat het gezond verstand en de vaderlandsliefde der serviërs het land zullen behoeden voor ernstige gevaren. „Orde en rust beerschen in Bulgarije en het is ver blijdend deu gestadigen vooruitgang te bespeuren, waarin dit land zich mag verheugen ondanks den moeielijken toestand waarin het zich bevindt." Hij gewaagde daarna van de gevraagde kredieten voor het leger en de vloot en verklaarde datten gevolge van de buitengewone eischen van het oogenblik, in de eerste plaats ouvermijdelijk is de voortzetting der maatregelen van voorzichtigheidwaarvoor ten vorigen jare reeds buitengewone kredieten zijn toegestaan en dat verder al die maatregelen moeten worden genomen, we'ke geen uitstel kunneu lijden omdat zij strekken tot versterking en volmaking der bruikbaarheid van het leger., Ten slotte werd gezegd, dat de economische ontwik- keling van Bosnië en de Herzegowina steeds vooruitgaat. ITA.LIE. De Kamer heeft met 153 tegen 32 stemmen de begrootiDg voor buitenl. zaken aangenomen. De heer Luzatti heeft aan de regeering gevraagd voor het uiteengaan der Kamer Ie willen verklaren, op welke wijze zij voorzien wil in de kredieten voor het leger en in het tekort van dit jaar, samen oDgeveer f 185.000.000. De Keizer heeft laten verklaren, dat zijne bedoeling met den toost op den vorst van Montenegrowelke zooveel aanleiding tot ongerustheid heeft gegeven, alleen geweest is, om dien vorst, bestuurder van een klein en arm land, te verheffen in de oogen van bet russicbe volk, nu de dochter van dien vorst eene voorname plaats ging innemen in het keizerlijk gezin. blikken ten spijt van alle aanwezigen aan die des professors hingeD, die even kalm hare band vast in de zijne hield. „Dat is weer vrouwenlogica Is iets goed afgeloopen, dan verbeeldt men zich nog heel wat", schertste dokter Belden. „U bent eigenlijk het meest te beklagen majoor, u bent het kind van de rekening en als ik in uwe plaats was hij wierp een blik over de tafel, „liet ik mij zulk eene lieve vrouw die eigenlijk de mijne geweest was niet zoo maar ontnemen. „Wie weet wat er gebeurd ware" antwoordde de majoor „als niethij kleurde hevig en zag naar Emma met een blik die aan welsprekendheid niets te wensohen overliet. Deze bloosde nog s'erker en wendde het gelaat af. „O, staat het bier zoo F" meesmuilde de dokter, „Nu, ik wensch u geluk, van harte geluk, dit is een prachtig slot van de merkwaardige geschiedenis." Vóór het gezelschap dien avond nit elkander ging, nam de majoor een gunstig oogenblik waar, om Emma, die aan bet raam stond en de heerlijke geuren van den zomeravond inademde, toe te fluisteren: „juffrouw Emma, ik zeg tot wederziens, maar ik kan niet zoolang zonder eenig bericht van u; mag ik u somtijds schrijven en wilt u mij antwoorden F" „Jawel," fluisterde Emma bewogen en zij onttrok hem bare hand niet, die hij met kussen bedekte. Zes weken later kondigden de couranten twee verlovingen aan die van Helena Elden met professor Roditz en die van Emma met majoor von Schnitzel en even zoo vele maanden later hadden in bet hnis van Helena's ouders twee bruiloften plaats, waar de banden der jonge paren niet alleen in elkaar gelegd werden tot twee zeer gelukkige huwelijken maar ook tot een trouw en onverbreekbaar vriendschapsverbond. EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2