fiittttcnlattb. staten-generaal. Tweede Kamer. PDe heer Seyffardtlid der Tweede Kamer beeft in zijn schriftelijk antwoord op het Kamerverslag over zijn voorstel tot tijdelijke versterking van de militie dat voorstel als noodwet verdedigd Had de regeering voor gesteld twee lichtingen in plaats van één langer in dienst te houden het ware achterwege gebleven. Dit voorstel zal naar zijne meening onze weerkracht be langrijk verhoogen. Van gemeentewege iB thans de brug te Kolhorn, Oude Streek met Onderhuurt verbindendevoor het publiek verkeer gesloten verklaard. Opperdoes K. Koedijk Wij den es Schagen H. B. Voor man Warder D. Middel beek Te Purmerend komen herhaaldelijk gevallen van besmettelijke varkensziekte voor; de dieren worden volgens de voorschriften der wet onmiddellijk afgemaakt en verbrand, gevolgd door ontsmetting der plaats &ta2>0~&erichtcti. 2 S. Bark Het verslag van de afdeelingen over bet wetsontwerp tot wijziging der wet op bet lager onderwijs is den 20 vastgesteld en aan de regeering gezonden. 'Van de regeering is een wetsontwerp ingekomen ter uilvoering der internationale overeenkomst tot het tegen gaan van misbruiken, voortvloeiende uit den verkoop van sterken drank onder visschers op de Noordzee. Het stelt de straffen vast tegen de overtreding van de bepalingen dier overeenkomst. Den 15, des namiddags, bad een werkman uit de wapenfubriek van den beer Eiouard de Beaumont te Maastrichtwiens verzoek om ander werk bij de uitbetaling van zijn loon niet dadelijk ingewilligd wasmet een steen in een zakdoek genoemden beer zoodanig aan het hoofd verwonddat bij bloe dende was neergevallen waarna hij hem verder nog mishandeld had. De andere werklieden waren hierover ten zeerste verontwaardigd. Den 18 zijn zij, vergezeld van vele hunner vrouwen en kinderen in optocht naar zijn huis gegaan, om hem eene van 400 hundteekeningen voorziene lijst san te bieden waarbij zij tegen dien aanval protest aante. kenden onder bijvoeging nn een paar prachtige bloemruikers. Bij kon. besluit van den 16 is de bronzen medalje met een loffelijk getu'gschrift, ingesteld bij kon. besluit van 22 September 1855 No. 61, toegekend aan: den sergeant-torpedist J. Hellendoorn, wegens het met levensgevaar redden van een drenkeling, op 18 April 1889 ter reede van Texel van eene torpedoboot te water geraakt G. Christiani te Amsterdam, idem van een knaap uit de Lauriergracht aldaar, op 18 April 1889; 1. Kessels, schipper te Well, gem. Bergen (Limburg), id. van een knaap, die, spelende op de veer pont over de Maas, aldaar te water was geraakt op 29 Aug. 1888 K Hamm leerling aan de Rijks hoogere burgerschool te Venloo, id. van een drenkeling, door het ijs in de haven aldaar te water geraakt, op 16 Jan. 1889: J. L. M. Rathmann, brandmeester bij d brandweer te Amsterdam, id. van twee drenkelingen, tegenover het circus Carré aldaar van den hoogen walkant te water geraakt op 27 Nov. en 3 Dec. 1888 H. C. Hogguer te Amsterdam van 2 knapen, in de Kromboomsloot aldaar te water geraakt op 8 Mei 1888 E. A. J. E. Muskeyn, sergeant bij het 5e regt, infanterie te Grave, van een knaap, op het ijs in de stadsgracht aldaar in een wak gereden, op 4 Jan. 1889 A. de Bes, veer man en C. D. de Lange, visscher, te 's-Gravenhage op 6 iebr. 1889, van een 70tai personen bezig met het lossen van bel stoomschip Provin9il, in den nieuwen waterweg bij den zuidelijken dam aldaar gestrand G. W. de Leur, luit. ter zee 2e kl,, id. van een marinier, op 17 Dec. 1888 te Makaesar bij het kolenladen te water geraakt M. Z,derhand te Zevenhuizen id. van een drenkeling uit de ringvaart van den Zuidplaspolder aldaar op 17 Juli 1888 C. J. van Hoepen te Vlissin- gen, id. van een knaap uit het water der Kaaakade aldaar, op 28 Juni 1888. In den nacht van den 18 op den 19 werden uit het kantoor van de firma E. H. Krelage en Zoon aan den Kleinen Houtweg te Haarl6 U ruim hon derd gouden, zilveren en vergulde medailles, aan d9 firma op verschillende tentoonstellingen toegekend, ont vreemd. Te Amsterdam werd de plaats ontdekt, waar de gestolen medailles zich bevonden. Zij waren reeds in de derde hand. De eerste opkooper, die ze gesmolten zou hebben, werd den 22 gevankelijk naar Haarlem over gebracht terwijl den 24 des nachts de dader van den diefstal in de Nes te Amsterdam werd gevangen ge nomen. Hij is genaamd Verwaaij en moet door verschil lende personen herkend zijn. Den 19 werd het maken van een lokaal aan de meisjesschool te Twisk aanbesteed voor f 2608 aan den heer G. Dammes. Den 19 is in den gemeenteraad van Haarlem behandeld het verzoek der commissie voor de Bank van leening om wegens de veelvuldige werkzaamheden welke nog verricht moesten worden om den aanvano der onlangs ontdekte knoeierijen te onderzoeken den inbreng tydeljjk te staken en de Juni-verkooping ééne maand uit te stellen. De raad, de noodzakelijkheid van dien maatregel erkennende heeft bij de inwilliging daarvan den wenscb geuit dat zoo spoedig mogelijk de gewone loop van zaken hersteld zou worden. Den 21 is te Woerden een felle brand uitgebro ken in de steenfabriek de Kalkoen van den heer C. Mijnlieff in zeer korte i tijd brandden de kap van een oven en twee loodsen af terwijl eene aanzienlijke hoe veelheid turf mede door het vuur vernield werd. De Schach van Perzië heeft den 21 na afloop van den gala-maaltijd ten hove den Koning per telegram bedankt voor de vriendelijke ontvaugst hem bier te landemeer bepaaldelijk te 's Gravenhagenamens Z. M. bereid en zijn leedwezen uitgesproken dat de omstandigheden hem het voorrecht eener ontmoeting met den Koning en de Koningin onthouden hadden. Aan bet dejeuner, dat den 22 vóór zijn vertrek in het Amstel-Hotel plaats had, waar drie ministers o. a. tegen woordig waren, heefr, de minister van binnenl. zaken, as 00'd van het kabinet, den Schach dank gezegd voor Jd. D. bezoek aan Nederland en den wenseh geuit, dat daardoor de vroeger tusachen Perzië en Nederland bestaan hebbende banden weder nauwer zouden worden toegehaald voor het aanknoopen van nieuwe handels betrekkingen. De Schach heeft daarop in het franséb ^yne beste wenschen geuit voor den Koning"eÜ~EêF volk van Nederlanddat hem zoo hartelijk en met zoo vele blijken van sympathie ontvangen had en ook in de toekomst, naar hij hoopte, zooveel voor zijn land kon zijn. Hem werd door aile autoriteiten met militair eerbetoon aan het station der Holl. Spoorwegmaat schappij uitgeleide gedaan. Te 12.28 vertrok hij alle aanwezigen uit bet salonrijtuig groetende. Te Botterdam, waar bij op zijne doorreis naar Antwerpen stil hield, werd hij door den burgemeester en eenige officieren opgewacht, terwijl eene afdealing mariniers aan het station geplaatst was. Den 21 is te Groningen ten gevolge van de hitte een man plotseling overleden. In den nacht van den 21 op den 22 zijn te Til burg twee woningen afgebrand de bewoners hadden nauwelijks tijd om hunne woningen te verlaten. Door het janken van een hond werden zij gewekt. Het gerechtshof' te 's-Gravenhage heeft den 22 bevestigd het vonnis der arr. rechtbank te Botterdam, waarbij, wegens moord op Sijgje van Yliet te Stolwijk, Louis van Bergen van der Grijp en Leonardos Q :ik tot levenslange en Johannes Lebbe tot 20 jaren gevan genisstraf veroordeeld werden. Bij kon. besluit van den 23 is de schout-bij-nacht, de heer J. B. A. de Josselin de Jong, met ingang van den 1 Juli a.s., bevorderd tot vice-admiraalmet be paling dat by voorloopig in het genot zal blijven van zijne tegenwoordige inkomsten van schout-bij-nacbt. Den 24 des namiddags is op de lijn Atjebstraat der Haagsche tramwegmaatschappij bij de Celebesstraat te 's-Gravenhage een reiziger, die op het voorbalkon op de leuning zatachterover gestort, onder den wagen geraakt en kort daarop overleden. Beroepen bij de ned. berv. gemeente te Span broek en Opmeer ds. A. E. Kamp te Heerenveen. Door nu wijlen den heer A. Langerhuizen, gewoond hebbende te Amsterdam is aan de Prins Hendrik- Stichting te Egmond aan Zee vermaaktvrij van alle rechten en koeten, een legaat van f 500, De collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht, te Egmond aan Zee/9, te Egmond- binnen f 16,75. De uitslag van de in het voorjaar van 1889 ge houden examens ter verkrijging van akten van bekwaam heid als onderwijzer en onderwijzeres is als volgt opge- terug- ge- afge komen getrokken 6laagd wezen rnann. 759 4 338 417 vrouw. 509 2 227 280 In het voorjaar van 1887 slaagden 758 van da 1371 en van 1888 720 van de 1314. Een tapper te Batenburg, wiens vergunning door burg. en wetb. was ingetrokkenop grond dat hij binnen twee jaren eenmaal wegens openbare dronken schap onherroepelijk veroordeeld was en eenmaal de hoogste boete had betaald welke intrekking door Ged. Staten van Gelderland was gehandhaafd kwam van dat besluit bij den Koning in beroep. Hem is door den minister van binnenl. zaken krachtens 's Konings machtiging te kennen gegeven dat geene termen gevonden waren, om aan zijn verzoek te voldoen. De inkomsten van het Werkhuis te Zaandam bedroegen over het tijdvak van 1 April 1888 tot 31 Maart 1889 7239.84-, de uitgaven f 6682.07. Onge- veer achthonderd personen zijn lid. 6149 volwassenen en 4669 kinderen werden in dat tijdvak opgenomen en van voedsel voorzien. De werkzaamheden bestonden in het uitzoeken van koffie, bruine boonen, erwten, gort enz., het maken van vlottouwen en kinderspeelgoed het verstellen van zakken, het maken van baohelblokjes, het verrichten van werk bij de stadsreiniging of by particulieren en het vervoer van goederen naar Wor- merveer en terug. De arr. rechtbank te Utrecht, civiele kamer, heeft de gemeente Utrecht veroordeeld, om aan den heer mr. F. A van Hall terug te betalen het door dien heer terug gevorderde bedrag van f 2800.84 zijnde zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting over 1885 en 1886gegrond op zijn aanslag te Am sterdam in de pers. belasting over 1884/5 en 1885/6 voor den Parkschouwburg, op grond dat de verordening in strijd is met de wet daar de berekening van het inkomen daarbij uitsluitend berust op grondslagen van het personeelwant dat de daarnaast in aanmerking ge brachte getalsterkte van het gezin niet kon gelden als een afzonderlijke grondslagevenmin het in de ver ordening aangenomen vermenigvuldigingecijfer. Vooraf had de rechtbank overwogen datal zijn bij art. 15 der wet van 22 Maart 1845 geschillen die betreffen de aanslagen in de belastingen of de hoegrootheid er van, aan de kennisneming van den burgerlijken rechter onttrokken niettemin de rechter bevoegd is de wettig heid van de verordening, krachtens welke de belasting geheven wordtte onderzoeken en zoo deze in strijd is met de wet, baar niet toe te passen. De gevorderde schadevergoeding voor de onbevoegde daad der heffing werd ontzegd op grond dat de verordening hoezeer in strijd met de wet, op wettige w.jze tot stand was gekomen waardoor de invordering niet onrechtmatig was geweest. Uit een rapport, onlangs door eene commissie uit de kamer van koophandel en fabrieken te Am- Sterdam uitgebracht omtrent het onderzoek,door baar ingesteld naar den stand der werkzaamheden van het Merwedekanaal, blijkt, dat op 1 Mei jl. gereed waren 1°. het kanaalvak Gorkum-Vianenbehalve de werken bij Gorkum en de voorhaven bij Viauen en Vreeswijk, en 2®. het kanaalvak Vreeswijk-Utrecht met de sluizen aldaar. an het kanaalvak Utrecht-Amsterdam is nog niets gereed maar alle werken zijn aanbesteed. Iu uitvoering genomen zyn daarvan die tusscben Amster dam en Maarssen; van daar tot Utrecht moet het werk nog worden aangevangen. Da opleveringstermijnen zijn zóó geregeld, dat het geheele kanaal op 31 Dec. 1891 voor de opening gereed kan zijn en het is althans niet aan te nemen, zegt de commissie, dat tegenspoeden dezen datum meer dan maanden zullen vertragen. In dit rapport wordt hulde gebracht aan den tegeuwoor- digen minister van waterstaat voor hetgeen door hem gedaan is om aan de uitvoering in den weg staande moeielijkheden met polderbesturen en andere eigenaren nit den weg te ruimen. Bij besluit van den 12 zijn o. a benoemd tot zetter voor 's Rijks directo belastingen de heeren te BeetS P. Ubbels Bergen J. Helder H Q. Waard J. Swaag N. Niedorp P- Haring huizen Het wetsontwerp tot onteigening voor aanleg van een waterververschingskanaal in Schiedam is door de Eerste Kamer niet afgedaan naar aanleiding van be zwaren door de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar eerst thans tegen dat ontwerp ingebracht. Beroepen naar de herst. ov. luth. kerk te JSIedOm- blik ds. G. A. Alers te Zwolle. De Cultuurmaatschappij der Vorstenlanden keert over het tijdvak van 1 Maart tot 31 Dec. 1888 8 pet. op de preferente en 3 pet. op de gewone aandeelen uit. Van de onlangs door twee duitschers te Arnhem en te Amsterdam uitgegeven valsche bankbiljetten van f 25 was reeds een dader te Amsterdam aange houden; thans is waarschijnlijk te Kleef de tweede aan gehouden althans zes personen die ten verzoeke van de duitsche justitie van Arnhem naar Kleef zijn gegaan, herkenden in een hun daar vertoonden persoon een uitgever dier biljetten. Burg. en weth. van Amsterdam hebben be sloten, aan de openb. lagere school 3e klasse voor jon gens aan de Heerengracht 40 aldaar den naam te geven van Alberdingk Tbijmschool. In de buurtschap Stompwijk is den kastelein S. door een arbeider B die verzocht was do gelagkamer te verlaten, onverwachts eene zware verwondiug toege bracht. De toestand van den verwonde is zeer zorgelijk. De Schach van Perzië heeft het grootkruis der orde van den Leeuw en de Zon verleend aan de mi nisters van buitenl. zaken van binnenl. zaken van waterstaat en van justitie en aan den commissaris des konings in Noordholland. Verder heeft hij f 1000 ter hand gesteld aan den burgemeester van Amsterdam, om de weezeu in de verschillende weeshuizen aldaar te onthalen en beschikbaar gesteld voor het personeel, belast met den torpedodienst 200 ten behoeve van het politiefonds f 250 en van het brandweerfonds f 100. Het niet aannemen der benoeming tot lid van de prov. staten van Utreeht door den heer mr. W. J. Boijaards van den Ham is geschied om de herkiezing mogelijk te maken van het te IJselstein niet herkozen lid van Ged. Staten, den heer jhr. mr. W. H. de Beaufort bij LeusdeD. Laatstgenoemde is thans kandidaat gesteld door de Utrecbtsche Kiezerevereeniging te Utrecht. De katholieken bevelen aan den beer G. M. Biankenheijm, de anti revolutionairen den heer inr, J. M. Schout Veltbuijs. De vereeniging tot wering van willekeurig school verzuim te Sijbecarspel zal in de maaDd Juli aan de leerlingen der hoogste klassen, die minder dan zeven keer willekeurig verzuimd hebben, een rijtoer aanbieden naar Bergen. De kleinen krijgen feest in de gemeente. - De heer Van den Abeele, ouderwijzer te Spa.Il- broek, is benoemd tot hoofd aan de openbare school te Wognum De Commissaris des Konings in deze provincie heeft bij besluit van den 12 benoemd tot zetter voor 's Bijks directe belastingen alhier den heer P. Kool Jez ter vervanging van wijlen den beer Pieter Bruinvis de Lange. Den 19 is albier eene maatschappij opgericht genaamd „Spes Nostra", ten doel hebbende bet verze keren bij overlijden van eigen graven en kerkelijke diensten voor katholieken in het geheele koninkrijk. Bij de statuten werd het maat.chappelijk kapitaal be paald op f 25030 dat reeds geheel geplaatst schijDt te zijn. Tot directeuren werden benoemd de heeren J. E. Mente en J. Hofstee Jr.tot commissarissen de heeren A. J. M. Keijsper J. J. Huiskamp en J. J. Bruno. Het reglement zal binnen kort vastgesteld worden. In de vergadering van den geneeskundigen raad, van Noordholland vau den 24 is door den Voorzitter hulde gebracht aan de nagedachtenis van wijlen den heer dr. C. J. de Lange, in leven lid van dien raad. -De slager K. alhierviel 1.1. vrijdag bij het ophangen van een stuk vleesch tengevolge waarvan hem een vleeschhaak in de borst drong en hij eene bedenkelijke WOUle bekwam. Door de politie werd maandag een zilveren hor loge ia boslag genomen, dat door een grasmaaier bij van E. alhier, was verkocht en aan eenen anderen grasmaaier was ontvreemd. De jaarlijks, van wege de Alkmaarsche Zwem- club te houden zwemwedstrijd zal dit jaar worden gehouden op zondag, 11 Augustus a.s, aanvangende namiddags te half een. De wedstrijd zal worden ver deeld in twee rubrieken 1° voor betalenden; 2° voor n i e t-b etalendeD. In ieder dier afdeelingen zal voor de volgende leeftijden 1° tot 13 jaar 2° van 13 tot 17 3° boven 17, gelegenheid bestaan mede te dingen in fraaizwemmensnelzwemmen op de borst snelzwemmen op den rug, en duiken. Voor elx dezer onderdeelen worden prijzen beschikbaar gesteld. J. v. d. Molen Az. P. Staadegaard J. Pater S - B. J.v. Herwerden |cP. Klaver Jz. '3u -o J. Govers c* Li

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 3