PORTUGAL. De Staatscourant deelde den 26 een ministerieel besluit mede, waarbij de overeenkomst met de Üelagoa-maatschappij voor vernietigd wordt ver klaard daar de portugeesche maatschappij in gebreke ia gebleven hare verplichtingen na te komen. De regeering zal na het werk voortzetten. ZWITSERLAND De Nationale Raad heeft zonder beraadslaging het besluit van den bondsraad goedgekeurd om eene leening van f 8,000,000 aan te gaan voor het aanschaffen van geweren en krijgsvoorraad. fiimictitftttb. »Kiik eens, miju beste Cesari dit is Giulietta, de dochter van mijne brave waardin matre pulckra filxa pulckrior dus wat ik zeggen wildehoe is het Giulietta P Kan deze heer een vriend van mij voor een dag of acht een onderkomen vinden in de woning van uwe moeder P Hij is advocaat aan het koninklijk gerechtshof te Napels en heeft gedurende de laatste maanden wat te veel gewerkt. Hij zou niet gaarne in de herberg zijn intrek nemen." Vlissingen aan een duitecher een belangrijk bedrag" aan waarden ontstolen badden en aan een ander een horloge. Beide personen verklaarden niet te weten hoe alle vermiste voorwerpen bij hen gevonden konden worden. Een der reizigers had den diefstal bemerkt Den 25 is tc Maarssen bij de werkzaamheden aan het Merwede-Kanaal een werkman, die het hoofd bracht boven een in te heien paal om te zien waarom het blok der heistelling, opgehaald zijnde, niet weder wilde vallen, gedood door het plotseling los gaan van dat blok. Bij bon. besluit van den 25 is 1°. met ingaDg van 1 Juli e. k. aan den heer dr. F. C. E. Bentfort te Vlaardingen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als geneeskundige voor die gemeente belast met het gezondheidsonderzoek voor schepen ingevolge de be palingen der wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad n®. 85); 2°. met gemeld gezondheidsonderzoek belast a. van 1 Juli 1889 tot en met 31 Juli 1892 voor Vlaar dingen dr. J. Voogdaldaar b. voor den tijd van drie jaren, met ingang van 1 Augustus e.k. voor V©lS8H de heer F. L. E. Kaulbaeh; voor Maassluis de heer S. Versteeg; voor Schiedam, de heer dr. B. de Bruyn; voor Hellevoetsluis, de heer M. Goedhart; voor Delfzijl de heer dr. C. U. J. Trip. Bij kon. besluit van den 25 is eene commissie van deskundigen ingesteld ter behandeling van de vraag of het rotkreupel der schapen als besmettelijk moet worden aangenomen en welke der in de wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad n®. 131) genoemde maatregelen bij het heerscben of bij, bet dreigen dier ziekte moeten toegepast worden en zijn in die commissie benoemd tot lid en voorzitter, dr. W„ P. Ruysch, adviseur voor de medische en veterinaire politie bij het departement van binnenl. zaken, en tot leden, dr. A. W. H. Wirts, directeur van 's Rijks veeartsenijschool te UtrechtL. F. Jauné, districts-veearts en gouvernements-keurmeester te Rotterdam en Th. J. Waller lid van het hoofd bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Anna-Paulowna. Voorts is bepaald dat de com missie hare vergaderingen zal bouden te 's-Gravenhage. Volgens het Handelsblad heeft zich eene commissie gevormd tot dadelyke indijking van het wad tusscben Ameland en den vasten wal, om tot de beoogde land aanwinning te geraken. Een uitgewerkt plan-, opge maakt door den heer C. Lely, ingenieur, chef van het technisch onderzoek der Zniderzee-Vereeniging is daartoe aan den minister van waterstsat ingediend.. Die commissie bestaat uit de heeten G. W. H. van Tijen, chef van de firma Boon Hartsinck Van Tijen te Amsterdam H. C. van der Houven van Oordtlid der Ged. Staten commissaris der Maatschappij tot be doelde landaanwinning, te Apeldoorn, en mr. J. Kappeyns van de Coppello te Amsterdam. De Deli-Batavia-Maatschappij keert over het af- geloopen boekjaar 40 pet. dividend uit. Als Beursvacantiedagen zijn vastgesteld Zsberdag 13 en 27 Juli en 10 Augustus. Het 26 christelijk nationaal zendingsfeest zal dan 3 Juli a.s. plaats hebben op Nimmerdor bij Amersfoort. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaa) hebben bestuurderen der Gymnastiek-onderwijzera-versenigjng „Noordbolland"zich aansluitende bij de adressen in zake de invoering van gymnastiek als verplicht leervak op de lagere school, verzocht, bet daarheen te- leiden dat gemeld leervak a. in beginsel worde verplicht gesteld bij het lager onderwijs in dien zin dat b. de wijze van uitvoering aan de gemeenten worde overgelaten. Omtrent punt b meent de vereenigingdali deze regeling voor de verschillende gemeenten de meest gewonschte zal zijn dewijl daarvoor iedere gemeente overeenkomstig hare geldelijke draagkracht dit vak van onderwijs zal kunnen in iebtea. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Mld- delie ds. B. H. Habbema te Gïaft. Tot gemeente-geneesheer te MOBÏliköIldaUl is benoemd de heer dr. KI. Schoorel te Loosdrecat. gaf den 25 - een overzicht van den toestand in het buitenland. Hij zeide o. a., dat de vrede geen gevaar liep, ondanks den onzekeren staat van zaken. De beweringdat de nieuwe regeering van Rumenië eene vijandige houding jegens Ojstenrijk-Hongarije had aangenomenwas ongegrond. Bratiano was evenmin een vriend van Oostenrijkals Catarghi een vriend van Rusland. Men moet aan de jonge Balkanstaten eenige vrijheid van handelen laten. De onderstelling, dat Servië zal volharden bij de tegenwoordige opwinding en werkelijk zal trachten de droombeelden te verwezenlijken, welke zich in den laatsten tijd hebben opgedaan, zou ongerechtvaardigd zijn. Oostenrijk-Hongarije moet het beginsel handhaven zich niet met de inwendige aangelegenheden der Balkan- states te bemoeien; het moet dit doen met kalm overleg en in het gevoel zijner macht en daarom liever met toegevendheid en welwillendheid oordeelen. Servië is niet in bet bezit eener strijdmacht om aanvallend te handelen, maar toch zou Oostenrijk zich moeten ver zetten tegen pogingen om van Servië het broeinest te maken vaD kuiperijen welke zich den omkeer van den staat van zaken ten doel stellen. De ware reden voor een algemeen gevoel van onge rustheid ligt in de ontevredenheidwelke bij eenige volken heerscht, met den tegenwoordigen staat van het europeeeche volkenrecht en in de stelselmatige opwin ding der volkshartstochten. Alle vorsten zijn vast besloten het verbreken van den vrede te verhinderen en dezelfde geest bezielt al de regeeringen die bekend zijn met den ontzaglijken om vang der tegenwoordige oorlogen. In elk geval zal niet cp Oostenrijk-Hongarije de verantwoordelijkheid rusten indien de vrede mocht bedreigd worden. Dat rijk staat in volkomen verstandhouding met zijne boud- genooten en zal alles doen wat mogelijk is om den vrede te behouden. De betrekkingen met Duitschland worden voortdurend innigeren die met Italië zijn daarmede geheel overeenkomstig. „Ik houd mij overtuigd", zeide hij ten slotte„dat de tegenwoordige beweging in Italië langzamerhand aan beteekenis zal verliezen. Italië is voor ons een even zekere bondgenoot, als wij voor Italië. Wij zullen niet zonder steun blijven daar de mogendheden eens gezind met ons zijn in het beoordeelen van den toestand, en onze rechten in het Oosten mede willen handhaven. Met alle Staten ook met Ruslandonderhoudt /-v "i rr J L l"l k»..ntt;n,.on ernstig en stil. O, ik heb in den laatsten tijd heel wat gelaatkennis opgedaan 1 Daarvoor hebben wij die beide deensche schilders in huis jawel, Silvio en of gij hen al ketters noemt, het zijn goede, vriendelijke heeren, die ons a! veel verteld hebben van hetgeen er in de wereld omgaat en niet altijd aan kussen denken, zooals de jonge mannen van Capri." De oude visscher haalde de schouders op. „Gij zijt er ook zoo eene Giulietta die uit louter wijsheid niet ziet, wat de Hemel u voor de voeten legt. Doe trouwens zooals gij wilt mij is 't hetzelfde. Voor Maria echter is en blijft het jammer, want zij is ongelukkig, al is zy ook nog zoo verliefd." De laatste woorden had hij in zijn baard gemompeld* Het marktschip wes met een forschen draai dwars voor den oever voor anker gekomen en terstond waren een dozijn kleine bootjes naar het vaartuig geroeid, om eerst de passagiers en daarna ook de lading aan wal te brengen. De eerste, die den bodem van het rotsachtige eiland betrad was oogenschijnlijk een Noor. Hij droeg eene lakens ehe jas met een hoogen kraag zooals die toen maals in de mode waren laarzen met gele kappen en een vilten hoed met een breeden rand. Niettegen staande zijn zorgvuldig onderhouden toilet maakte hij den indruk van vroolijkheid en ongedwongenheid. Men kon hem aanzien, dat hij veel hield van de vrije natuur. Giulietta begroette den vreemdeling met oprechte hartelijkheid. „Het doet my genoegeD, dat gy uw woord hebt ge houden, signor Gustavosprak zij, hem de hand rei kende. „Ik wist het trouwens wel, dat het rumoer in de via Toledo u spoedig vervelen zou. Hier, op Capri, in uw gezellig kamertje, waar gij peinzen en schilderen knntzonder dat het geratel van de rijtuigen uw ezel doet schudden, voelt gij u beter thuis evenals mijnheer nw broeder, die het in Palermo ook niet lang zal uit houden. Er is een brief van hem; hij schrijft zeker, dat hy vóór den eersten nog hierheen komt 1 Maar wat ziet gjj er goed uit, signor Gustavo 1 Waarlijk, zoo voornaam en zoo deftig! Toch bevalt gy mij in uw linnen fis' cd vooral in het fluweelen buis met de tressen verzet tegen Oostenrijk werden aangespoord an heeft een vervolging, doen instellen tegen hen, die dat stuk hebben gesteld. Wat betreft de toepassing der krijgswet in Bosnië zeide hij, dat dit een militaire maatregel was die reeds sedert langen tijd bestond, maar in geen enkel opzicht in betrekking stond tot de gebeurtenissen in Servië. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg deelt de door deu Keizer van Oostenrijk tot de delegaties gehouden rede mede zonder er eenige toelichting bij te voegen. Alleen doet het blad die plaatsen bijzonder duidelijk uitkomen, waar gesproken wordt van het onveranderd voortduren der goede betrekkingen met de andere mogendheden en de hoop op behoud van den vrede wordt uitgesproken. De Nationale Raad heeft met algemeene stemmen het wetsontwerp aangenomenwaarbij een procureur- generaal voor het eedgenootschap wordt ingesteld. Den 24 is het verbeteren der zeewering op het eiland Wieringöll gegund aan J. Hermans aldaar voor f 5920. Den 24 is door den gemeenteraad van WOgUUiXt tot hoofd der openbare school benoemd D. van den Abeele, onderwijzer te Spanbroek met hem stonden op de voor dracht de onderwijzers J. F. Emmelkamp, te Harkstede, P. van der Hoek en J. Westerling te Amsterdam. - Den 24 is te Utrecht de bliksem geslagen in twee der fraaiste platanen en twee zware kastanjeboomen in het plantsoen tegenover den Tolsteegsingel achter de voormalige Kl3asaazerne. Beide hoornen liggen ge spleten op den grond het gekraak was zoo hevig, dat de omwonenden, onder den indruk van den eersten schrik, meenden dat genoemde kazerne ingestort was. De Geneeskundige Raad voor Noordholland heeft den 24 besloten, zich in zake het gymnaatiek-onderwijs niet tot de regeering te wenden, en zich alleen bepaald tot het uitspreken van de wenschelijkheid dat er op de lagere scholen geregelde lichaamsoefeningen zouden gegeven worden ter bevordering van de gezondheid der kinderen. Bij de rondvraag in die vergadering deelde de heer van Ledden Hulsebosch eene inlichting mede, die hij van prof. Pasteur had ontvangen over het uitbranden van wonden, door den beet van een hond veroorzaakt. Gewoonlijk geschiedt dit mat zoogenaamden helschen steen (lapis infernalis). Volgens het gevoelen van Pasteur is dit niet afdoende (efffeace) maar is zulks wel het gevat bij onverwijlde behandeling met salpeterzuur. Hij achtte bet van gewichthierop de aandacht te vestigen van de apothekers, wier hulp gewooulyk in zulke gevallen wordt ingeroepen. Ver der bracht hij de L u f f a ter sprake de bij velen hier te lande reeds bekende plantaardige sponsdie in het Oosten groeit (ook op Java), daar sedert lang reeds voor s&huren en wrijven wordt gebruikt en waarvan de europeescbe nijverheid thans allerlei door sterkte en opslorpingsvermogen uitmuntende benoodigdheden heeft vervaardigd, als schoenzolen, handschoenen, pantoffels, badsponzen enz. Den 24 zijn te Vlissingen aangehouden en den 25 naar den gevangenis te Middelburg overgebracht twee zakkenrollers, die op de boot van Engeland naar nog honderdmaal beter dan in zulk een heeren-costuum moeder vindt het ook." „Zeer verplicht", lachte de Deen, terwijl hij naar een man van middelbare grootte omkeek, die na hem uit de boot waB gestapt. „O dat zal wel gaan", meende Giulietta. „Indien mijnheer het eenvoudige voor lief wil nemen Eer stens hebben wij nog de kamer van signor Frederik, en komt deze inderdaad spoedig uit Palermo terug, dau zal ik voor mijnbeer den advocaat mijn kamertje inruimen; ik ga dan in de keuken slapen." „GÜ ziet", wendde Gustaaf zich tot zijn vriend, „gy vindt hier nog idyllische toestanden. Procvl negotiis dat merkt men nergens op het geheele land zoo goed als ia de woning van de brave Pamela. Gij zult my later nog danken. Waarlijk, gy ziet bleek signor Cesari, gij ziet er afgemat uitEn wanneer men dan bovendien nog weetdat uwe laatste zaak van die giftmengster u zelfs geen halve soldo opbrachtmaar in tegendeel nog eene goede som gekost heeft, Uan zou men waarlijk in verzoeking komen u een dwaas te noemen, als uwe onbaatzuchtigheid geeue bewondering afdwong." Antonio Cesari schudde het hoofd. Een pijnlijk lachje speelde om de gesloten lippen. „Gij weet immers..." antwoordde hij zacht. Giulietta was intusschen vooruitgeloopen. De beide heeren volgden haarvergezeld door een 1 alfvolwassen knaapdie de beide koffertjes droeg. „Ja ik weet", antwoordde de Deenterwijl hy bij eene kromming van den weg staan bleef en zich met den zakdoek het voorhoofd afwischte, „ik weet, wat gij toenmaals, in Pisa, reeds gezworen hebt. Eene groot moedige belofte eenig in hare soort. Evenwel dat is thans byna twaalf jaren geleden, en ik msende „Wat?" vroeg Cesari. „Nu, de overmoedige jeugd belooft zoo veel... ïk was tenminste zeer verbaasd toen ik vernam, hoe ijverig; en getrouw gy die belofte nakomt." „Gij hebt uw vader nooit gekend", hernam Cesari en zijne stem beefde. „Gij kunt dus, niettegenstaande uwe levendige fantasie, niet volkomen gevoelen, wat er in het hart van den zoon omgaatdie zijn hoog ver eerden en innig geliefden vader oiisehuldig ziet lijden veroordeeld tot eene smadelijke, vreeselijke straf, en eindelijk zóózeer tot wanhoop gebracht, dat hij de hand aan zicb zeiven slaat. Ik was bijna nog een kind,maar niets van alles, wat ons in die vreeselijke dagen heeft getroffen, is in mijne herinnering verbleekt. Elke minuut uit dien afgrijselijken tijd ligt oog even versch in mijn geheugenals of het gisteren gebeurd ware Toen reeds, toen allen aan mijn verraden vader twijfelden, alleen ik nietwijl ik hem kende als my zeiven toen reeds zwoer ik, dat als ooit zijne onsehuid aau het daglicht mocht komen, mijn geheele toekomstige leven zou gewijd zijn aau hen die de wet met haar toorn vervolgtaan die vervloekten die men zegge wat men wil bijna zonder uitzondering, den haat eu de verachting van de maatschappij in mindere mate ver dienen, dan menigeen veronderstelt.'' „Maar gy verteldet mij toch „Ik begrijp u al", hernam Antonio Cesari, „Die belofte was een offer, dat ik den Hemel beloofde, indien de beschuldigde nog werd vrijgesproken. Later ziet gijsignor GuBt&vo dacht ik waar bet zulke heilige dingen geldtmag de mensch niet loven en bieden. De onschuld kwam ook werkelijk aan deu dag zij bet ook eerstnadat bet vreeselijke al gebeurd was Ja, toen moest ik woord bouden of, laat ik het eerlijk bekennen toen bet noodlot ons zóó vreeselyk geteisterd bad toen was het geen offer meer dat ik bracht integendeel, het was mijn eenige troost. Ik wilde mij wreken op de misleide maatschappij, en mijne wraak zou den man waardig zijndien zij gold. Ik vond echter niets dat mij booger en edeler toescheen Wordt vervolgd) Uostenryk-Hongarije vriendschappelijke oeiresKiugeu. De op den Sacramentsdag te Kladno in Boheme voorgevallen ongeregeldhedenwaarvan in de vorige week melding werd gemaakt, zijn door een onbeduidend feit ontstaan. Een politie-agent berispte een ouden mijnwerker, omdat hij een tak aan een der aangebrachte versieringen ontrukte en toen deze hem tot antwoord daarop een vuistslag gaftrachtte hij hem in hechtenis te nemen waarop al de aanwezige mijnwerkers voor hunnen makker partij trokken. De daarop ontstane vechtpartijen namen voortdurend grootere verhoudingeu aanzoodat verscheidene gebouwen waaronder hes stadhuis, belangrijk vernield werden. Eerst na het aan rukken van infanterie en cavalerie uit Praag kon de rust hersteld worden. Er is voorloopig een garnizoen gelegd. In antwoord op eene vraag van den afgevaardigde CbinmeUky zeide graaf Kalnoky in de zitting der dele gaties dat de belangen van het Servische volk en de persoonlijke belangen van de regenten, die hunne stelling moeten handhaven totdat de koning meerderjarig is voldoende waarborgen zijn voor de staatkundewelke zy zullen volgen. De Servische regeering was verplicht den metropo- litaan Michael terug te roepen. De vereeniging van alle eerviërs tot één volk is het ideaal dat bun voor oogen staat. De regeering beeft last gegeven de pro clamatie in beslag te nemenwaarbij de eerviërs tot

Alkmaarsche Courant | 1889 | | pagina 2